Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Onder praesidium van den burge meester vergaderde de Gemeenteraad gisterenmiddag van kwart voor twee tot kwart voor vier ter behandeling der '27 punten tellende agenda. De heeren Visser, Plomp, Mr. Heyligers en Gerritsen waren met kennisgeving afwezig. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadi-ring vulgl de gebruike- lijke mededeeluig der ingekomen stuk ken. Naast missieves van den Minister van Binnenlandselie Z.iken enGedeput. Staten houdende goedkeuring van diverse raadsbesluiten weiden genoemd een schrijven van Burgemeester en Wethouders waarin een concept van gewijzigde bestuursverordening en een concept van wijziging der strafver ordeningen; de rekeningen en verant woording van het afgeloopen jaar van bet Burgerlijk Armbestuur en de voor malige rustende schutterij; een rekest der plaatselijke afdeeling van de Be- hangers- en Stofleerdersbondeen adres van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederl. Onderwijzers (op eene andere plaats in dit nummer in zijn geheel opgenomen). De voor zitter noemde de inhoud van dit adres zoo onverstandig en absurd en zoo w°inig in het belang der bedoelde onderwijzeres dal hij voorstelde het voor kennisgeving aan te nemen. De heer Jorissen zou gaarne in geheime zitting de motieven van den voorzitter en den Wethouder van Onderwijs willen hooren. De voorzitter wil deze wel mededeelen doch niet in een ge heime zitting, daar hij zoowel als de ethouder van Onderwijs correct hebben gehandeld. Op voorstel van den heer Jorissen wordt besloten het adres te zenden aan Burgemeester en Wethouders om praeadvies; een adres van H. de Vries betreffende leveranties aan de gasfabriek en een adres van bewoners van den Bisschopsweg met verzoek dien weg te willen verharden. Daarop komt aan de orde punt 1 der agenda 1. Voorstel en nader voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan W. N. Coeneti, leeraar aan het Gymnasium en Hoogere Burgerschool. Van den heer Coenen was een ver zoek ingekomen bem tegen 1 Sep tember eervol ontslag te verleenen. Z. d. en z. h. st. verleend. Om aan de traditie getrouw te blijven dat geen raadsvergadering ge houden wordt zonder een kortere of langere geheime zitting, doet de voor zitter hierna de deuren sluiten. Ongeveer een half uur later mogen we weer binnen komen en gaat de raad over tot punt '2. 2. Benoeming van een leeraar (vast) in de Nederlandsche taal en letter kunde aan het gymnasium en de Hoogere Burgerschool (vacature Stok vis). Met algemeene stemmen benoemd de raad als zoodanig de heer A. J. de Jong, leeraar aan de Rijks H. B. S. te Winterswijk. Eveneens met alge meene stemmen benoemt de Raad achtereenvolgens tot vast leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan het Gymnasium en de H. B. S de heer W. Emmens, onderwijzer te Bussum; tot tijdelijk buitengewoon leeraar ui de geschiedenis aan het Gymnasium de heer Hovens Greve, thans reeds als zoodanig weikzaam; tot tijdelijk buitengewoon leeraar in de aardrijkskunde aan bel Gymnasium de heer S. de Vries, leeraar aan de H. B. S. alhier en worden hunne jaarwedden vastgesteld tot een gelijk bedrag als bet vorig jaar; tot tijdelijk buitengewoon leeraar in de natuurlijke historie aan het Gymnasium Dr. A. A. Pulle, thans reeds als zoodanig werk zaam. Met 12 tegen 1 stem uitge bracht op den heer N. J. J. de Voogd, benoemt de Raad tot tijdelijk leeraar in de Nederl taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool de heer B. H. Peters, tijdelijk leeraar aan de Rijks H. B. S. te Leeuwarden. Tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. wordt met 11 stemmen benoemd de heer J. M. Sweep, leeraar aan de bijzondere H. B S. te Voor schoten; op den heer H. T. C. Bos, tijdelijk leeraar aan de H. B. S. te Zutphen werden 2 stemmen uitge bracht. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het niet houden van overgangsexamens -an het gymnasium om dezelfde motieven als het vorig jaar wordt z. d. en z. h. st. aange nomen. Aan de orde komt punt 10, Rapport en Voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwijzend te beschik ken op een vei zoek van een aantal Werklieden- en vakvereenigingen tot het suhsidieeren van vakteekenonder- wijs. De heer Van Duinen acht het na ingewonnen informaties zeer wensche- lijk dat dit vakteekenonderwijs wordt gesubsidieerd. 60 sollicitanten hebben zich daarvoor reeds aangemeld wier leeftijd varieert tusschen 12 en 35 jaar wel een bewijs dat het in een behoefte zal voorzien. De voorzitter acht het niet voorzichtig de subsidie te verleenen uit vrees voor het schep pen van precedenten. De heer Kroes aanvankelijk tegen subsidieering ziet na ingewonnen informaties thans ook het noodzakelijke er van in en zou het althans voor een jaar willen probeeren om de vruchten er van af te wachten en daarna te besluiten om er al dan niet mee voort te gaan. De voorzitter vreest dat ook andere vakvereenigingen zich om subsidie zullen aanmelden, hetgeen de beer Kroes de opmerking ontlokt dat de ambachtsschool toch ook niet voor bakkers en kleermakers is opgericht. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht wordt met 10 tegen 3 stemmen verworpen waarna het voorstel van den heer Van Duinen tot het verleenen van f300.subsidie voor één jaar met algemeene stemmen op die van den heer Jorissen na wordt aangenomen. Z. d. en z. h. st. verleent de Raad daarop aan mej. C. A. van der Nagel op haar daartoe strekkend verzoek met '25 Augustus eervol ontslag als onderwijzeres aan de Openbare Meis jesschool. Tot onderwijzer aan de Openbare School 2e soort (vacature Ansink) werd benoemd de heer W. H. Tik. Tot onderwijzer aan de Openbare School 3e soort in de Koningstraat (vacature Groeneveld) werd met 8 tegen 5 stemmen, op den beer Daamen uitgebracht, benoemd de heer J. van 't Slot, onderwijzer te Hulshorst. Het aan den onderwijzer P. H. Er- mers wegens ziekte verleend verlof werd verlengd tot aan de groote vacantie Een nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de salaris verordening voor het personeel, ver bonden aan het Lager Onderwijs, naar aanleiding van door Gedeput. Staten gemaakte bezwaren tegen de door den Raad vastgestelde verordening wordt z. d. en z. h. st. aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot goedkeuring van eerie wijziging, vastgesteld in het Reglement van Orde voor hunne vergaderingen, (zie ons nummer van 24 Juni j.l.), z. d. en z. h. st. goedgekeurd. Voorstel van Burgemeeeter en Wet houders tot vaststelling eener Ver ordening betreffende de opname en verpleging van lijders aan besmette lijke ziekten in de barak (In ons num mer van 24 Juni in zijn geheel op genomen), z. d. en z. h. st. vastgesteld. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van H. Meursing, inzake liet verkrijgen van eene vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop voor Birkhoven. De voorzitter deelt mede dat met betrekking hierop een adres is inge komen van de vereeniging nVergun- ning" bestaande uit kleinhandelaren in sterken drank en doet dit adres door den secretaris voorlezen. Het blijkt dat de vereeniging »Ver- gunning" betwist dat «Birkhoven" is een6 buitengewone inrichting van maatschappelijk verkeer en dat zij wenscht dat door den heer Meursing 2 vergunningen zullen worden opge kocht. Na lange en breede discussie wordt het voorstel van B. en W. met 2 stemmen tegen (die van de heeren Jorissen en Ruys) aangenomen. 19. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van het perceel, gelegen aan de Groote Haag, plaatselijk gemerkt no. 31. Z. d. en z. h. st. wordt aldus be sloten. '20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres in zake de aanbestedingen van schilder werken. De lieer Salomons pleit voor aan neming van het adres. De heer Kroes is er even sterk tegen. Eerstgenoemde heeft meer het algemeen, laatstge noemde meer het particulier belang op het oog. De heer Van Duinen verklaart zich ook sterk tegen het voorstel van B. en W. Toch wordt dat met 10 tegen 3 stemmen aan genomen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het rooien en ver- koopen van eenige boomen in het Plantsoen, in verband met de slooping van huisjes aan Davidshof en het plaatsen van een hek om het nieuw gebouwde St. I'ieters- en Bloklands gasthuis wordt z. d. en z. h. st. goedgekeurd. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende machtiging tot het aangaan van eene tijdelijke gelJIeening tot een liedi ag van t 52000 af te lossen 31 Dec. 1908 wordt z. d. en z. h. st. aangenomen, evenals een voorstel van Burgemeester en Wet houders tot afschrijving van den post voor onvoorziene uitgaven, dienstjaar 1907. Voorstel van Bui gemeester en Wet houders tot betaling uit het artikel voor onvoorziene uitgaven dienstjaar 1908, een bedrag van f 18.18 wordt z. d. en z. h. st. goedgekeurd. Op dezelfde zwijgende manier wor den het oorspronkelijke kohier der straatbelasting, dienst 1908, vastge steld op f 16765,52 en het eerste aanvullingskohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1908, op f 3577,25. Een voorstel tot het verleeneu van afschrijving wegens vertrek en over lijden, in zake plaatselijke directe be lasting naar bet inkomen dienst 1907 f 104.50 en 1908 f 544.geeft even min aanleiding tot discussie en wordt z. h. st. aangenomen, waarna de voorzitter de vergadering sluit. Door de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers is aan den Raad dezer gemeente verzonden het onderstaand adres met memorie van toelichting. De Porscommissie. Aan den Raad der gemeente Amersfoort. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de afdeeling Amersfoort e. o. van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers (goedgekeurd bij Kori. Besluit van 22 Maart 1860, No. 28), dat haar na onderzoek is gebleken, dat en door den Wethouder van Onderwijs, en door den Burgemeester aan één der onderwijzeressen van de Meisjesschool alhier is te kennen gegeven, dat zij goed zou doen, te gaan solliciteeren, om eventueele on aangenaamheden te ontkomen, dat op verzoek van bedoelde onder wijzeres, om inzage van rappoiten, betredende haar, door den wethouder is geantwoord, dat geen schriftelijke klachten zijn ingekomen, dat ook geen nadere verklaring is gegeven omtrent de door deze auto riteiten gedane vingerwijzing, dat zij van meerling is, dat door een dergelijke zachte pressie schade wordt gebracht aan de rechtspositie van den gemeente-ambtenaar, redenen, waarom zij zich tot Uw geacht College wendt, met het verzoek, eeri uitspraak te willen uitlokken om trent het al of niet wenscbelijke van een dergelijke wijze van optreden. Hetwelk doende, enz. Namens bovengenoemde afdeeling, A. B. v. d. KLEIN, voorzitter N. HAZENDONK, secretaris. Amersfoort, 29 Juni 1908. Memorie van toelichting. Reeds eenige malen kwamen bij het Bestuur der afdeeling berichten in, omtrent een mingewenschten toestand aan de Meisjesschool. Tot nog toe betrof het evenwel meer onderwijs kundige kwesties, waar de afdeeling zich buiten meende te moeten houden, in de hoop, dat te eeniger tijd de onderwijs-autoriteiten zouden ingrij pen, hoewel ook, in haar bekende gevallen, de positie van de onderwij zeres in het gedrang kwam. Waar het onderhavige geval echter zoo direct in conflict komt met den strijd ter verkrijging van een betere rechtspositie meent adressante niet langer te mogen zwijgen en Uw College te moeten verzoeken het duidelijk uit te spreken, dat aan de positie van den gemeente-ambtenaar onder geen beding getornd worde, dan alleen op gronden, die ingrijpen van de bevoegde autoriteiten noodzakelijk maken, als zijnde bevolen door het algemeen belang. Door het ontbreken van rapporten wordt het zeer moeilijk na te gaan, waarom aan bedoelde onderwijzeres de raad is gegeven te gaan sollici teeren, Dat zij niettemin aan dien raad gevolg heeft gegeven, komt adressarile onbegrijpelijk voor. Dit is alleen te verklaren uit 't groot verlan gen van deze onderwijzeres om de Meisjesschool te verlaten en doordat haar verkeerde raadgevers ter zijde hebben gestaan. Gesteld evenwel, dal er werkelijk gegronde redenen bestonden op be doelde onderwijzeres een dergelijke, toch niet te ontkennen pressie uit te oefenen, dan had toch het meest elementaire begrip van recht en bil lijkheid meegebracht, dat men haar ook duidelijk had verklaard, waarom het beter was, dat zij ging solliciteeren. Mogelijk had dat ook meer effect ten gevolge gehad, dan het gebruik van vage termen. Bedoelde onderwijzeres nu heeft aan het Bestuur der Bonds- afdeeling verklaard, geen enkele reden te hebben vernomen, zoodat we voor een mysterie staan, dat door de hou ding van de betrokkene zelf, niet veel is verduidelijkt. Maar dit staal voor adressante klaar en helder vast, dat en de wet houder van Onderwijs en de Burge meester, (naar zij aanneemt met de beste bedoelingen.) zijn opgetreden op eens wijze, die de rechtspositie van den gemeente-ambtenaar op losse schroeven zet,, En in het belang van het geheele korps dier ambtenaren acht zij het haren plicht, daartegen op te komen, en den Gemeenteraad te vragen, duidelijk te verstaan te geven, dat een deigelijke berechting van een zoo gewichtige kwestie niet in overeenstemming is met de in onze gemeente heerschende begrippen om trent die rechtspositie. De 1e luitenant A. Numans van het 3e regiment vesting-artillerie te Arnhem, wordt op 1 October a. s. overgeplaatst bij de tweede afdeeling van het le regiment veld-artillerie alhier. De M. v. O. heeft bepaald dat de milicien-sergeanten van de lichting 1965, die in 1906 hun eersten oefe- ningstijd hebben aangevangen en die in 1907 voor herhalingsoefeningen onder de wapens zijn geweest, dit jaar niet voor die oefeningen in werkelijken dienst behoeven te worden geroepen, aangezien de 1. 1905 dit jaar de eerste herh. oef. volbrengt en bedoelde ser geanten die oefening reeds hebben volbracht. De Amersfoortsche muziekver- eeniging gaf j.l. Maandagavond wederom een concert in de tent op het plantsoen. Dank zij het prachtige wéér was het gehoor overtalrijk en mogen wij constateeren, dat was het nog niet zooals het wezen moet het hinderlijke lawaai van spelende ben gels veel minder was dan bij andere uitvoeringen. Sportterrein Birkhoven. Zoo zal Amersfoort, met zijn groot garnizoen van bereden wapens en gelegen in het centrum van het land aan een kruispunt van spoorwegen, dan ook zijn sportterrein krijgen, en wel op «Birkhoven". Volgens de in dit nummer voorkomende advertentie, zal de architect W. Salomons, op 6 Juli a.s. het maken van gebouwen en het doen van diverse werken aan besteden. Bestek en teekeningen liggen ter inzage in «Café Centraal". Wij kunnen desbetreffend het na volgende mededeelen. De renbaan, ter breedte van 15 Meter, krijgt een lengte van ruim 800 Meter. Aan den ingang (zijde van Birk hoven) zal, behalve de controle-ge bouwtjes, een ruime bergplaats voor rijwielen worden gemaakt. De tribune met buffet wordt tegen het bosch (dus aan de overzijde van den straatweg) geplaatst. De totale lengte zal 40 meter bedragen. Hier tegenover, op het middenterrein, zullen een muziektent en een rechter stoel verrijzen. Ook een perstent zal worden opgericht. De stal, ter lengte van 34 en ter diepte van 9 meter, met 12 boksen en 12 gewone plaatsen voor paarden, komt aan de oostzijde, achter de tribune. Hij zal van af den straat- we6 voor paarden en voertuigen te bereiken zijn langs het «Ruiterpad" ten westen van het café. Ten slotte merken we nog op, dat de baan langs den straatweg door een schutting zal worden afgesloten en dat op ver schillende punten van het terrein urinoirs en closets zullen worden geplaatst. De voorloopige commissie pakt de zaak flink aan en zal, dunkt ons, wel succes hebben met haar werk. Amersf, Dagbl, Door de N. V. Amsterdamsche Boekhandel wordt c-en portret in d-n handel gebracht van den ook hier >e lande door zijn arbeid populair en «Toynbee". De fraaie artistiek uitge voerde ets is vervaardigd door onzin voormaligen stadgenoot den beer 1). Harting, leerling van de academie voor beeldende kunsten te Amsterdam. Aan de gemeentelijke universiteit is tot arts bevorderd de heer I. M. de Haas. Bij het eindexamen aan bet gymnasium zijn geslaagd (voor A) G. P. Giskes, A. Rinkel, W. B. Spij kerboer, G. J. de Wilde, en (voor B) E. Janssen. Drie leerlingen moesten worden afgewezen. Op den openbaren weg gevonden en aan bet politiebureau voor de rechthebbenden terug te bekomen, zijn: een bankbiljet, een portemonnaie, waarin eenig geld en een sleutelring met sleutel. J.l. Zondag passeerden hier per extratrein niet minder dan 2000 terup- keerende werklieden, die in Amerika hun fortuin hadden willen beproeven, doch daar geen werk konden vinden. Zij keerden nu via ons land naar hunne Ileimath (Duitschland) terug. Wanneer het je in huis te be nauwd wordt, ga dan in de vrije natuur. Zoo dacht Zaterdagnacht ook een vriend die na zich behoorlijk ontkleed te hebben zich aan den Utrechtscheri weg te slapen wilde leggen. Om ver schillende redenen achtte de politie dit evenwel minder gewenscht. Ze stak bem weer in 't pak en leidde hem huiswaarts. Een fietsrijder, blijkbaar zijn ros nog niet geheel en al meester, reed gisterenochtend pardoes in de Lange Gracht. Door hulpvaardige handen werden ruiter en vehikel op het drooge ge- heschen en konden de afgebroken rit voortzetten. Aan den te 's Gravenhage te houden wedstrijd voor schoonheid en gezondheid van het kind zullen ook Amersfoortsche kleuters deelnemen. Morgenmiddag te half drie zal op het open terrein aan de Van Per- sijnstraat tegenover de Zeeppoeder- fabriek van de firma Berns een proef neming gehouden worden met da Pluvius Brandblusscher. De Vaikensmarkt is met een fraaie lantaarn verrijkt, zeer ten ge rieve van het drukke verkeer op dat plein. De politiepost aan den Soester- weg zal nu weldra haar eigen te huis hebben. Op den '21 dezer heeft de aanbesteding plaats terwijl het 15 October moet worden opgeleverd. Een automobiel zeker door de warmte bevangen en daardoor niet goed meer luisterend naar het stuur, reed j.l. Maandag het zonnescherm voor de woning van den heer M. Kool stuk. De schade zal worden vergoed. Sterke drank aan kinderen. Men verzoekt ons de volgende op roeping te plaatsen Aan de ouders 1 Het bezit van kinderen is een groote heerlijkheid, doch het legt een zware verantwoordelijkheid op uw schouders tegenover uw kind, tegen over de maatschappij. Gij hebt er voor te zorgen dat voor zooverre zulks in uw macht ligt uw kinderen kunnen opgroeien tot krach tige en flinke mannen en vrouwen, die later sterk zullen staan tegenover velerlei verleidingen, die hen bedrei gen. Wilt ge dat in hooge mate bevor deren, geeft dan uw kind nooit een druppel sterken drank, likeur, bier of wijn Ook niet bij huiselijke feeston of bij bijzondere gelegenheden niet in gezonde dagen, en bij ziekte alleen op uitdrukkelijk voorschrift van een arts. De geneeskundigen zijn het er over eens, dat deze dranken voor kinderen niet deugen. Zij bedreigeu ernstig hun gezond heid. Zij verminderen den eetlust en be- nadeelen de gezonde spijsverteering. Zij schaden de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling. Zij roepen prikkelbaarhelden zenuw achtigheid te voorschijn. Zij verzwakken het weerstandsver mogen tegenover allerlei ziekten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2