BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. in zijn rijtuig mee en zal nu voor hem zorgen. In Rusland werden inzonderheid de gouvernementen Minsk en Mohilefdoor zware stormen geteisterd. Gedeeltelijk ook liet gouvernement Kief. De spoor wegen leden veel schade door de schrikkelijke regens, zoodat het ver keer hier en daar moest worden ge staakt. Op 11 April 1907 moesten eenige soldaten in de kazerne te Ingolstadt in Beieren houthakken. Het werkje geschiedde in een vrij donkeren gang en bij den arbeid had een der sol daten, een man die links was, het ongeluk zich den wijsvinger van de rechterhand af te hakken. Nu komt het een enkele maal wel voor dat Duitsche dienstplichtigen, om zich van den dienst vrij te maken, zich zelf verminken, en de militaire autoriteiten meenden dat hier zich ook een dergelijk geval had voorge daan en de soldaat dus opzettelijk zich de verminking bad toegebracht. De man kwam voor den krijgsraad, betuigde bij hoog en laag zijn on schuld, maar werd niettemin tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bui ten zicbzeiven nam de man daarop de vlucht, hij werd echter weer gearres teerd en kreeg nu nog acht maanden extra wegens desertie. Thans echter is in hooger beroep door het Oberkriegsgericht de soldaat vrijgesproken van de zelfverminking, terwijl de straf voor de desertie tot zes maanden is verminderd. Een echt Amerikaansch bericht komt uit Boston. Uit deze plaats wordt nl. gemeld, dat de heer Clidden, een der bestuurders van de Ameri- kaansche vereeniging voor luchtscheep vaart, heeft verklaard, dat binnen achttien maanden de vereeniging een geregelden luchtscheepvaartdienst zou openen tusschen New-York en Boston en New-Haven in Connecticut en Springfield in Massachussets. H. M. de Koningin-Moeder hoopt Haar a.s. verjaardag 2 Augustus ten Paleize Het Loo door te brengen. Een Pr ij sv raag. De «Vereeniging voor Noord-Neder- land's Muziekgeschiedenis'' heeft op nieuw een prijsvraag uitgeschreven luidende: «Een bibliographie van de liederen, muziekstukken, muziekpro gramma's en dergelijke, in periodie ken verspreid en afzonderlijk ver schenen in Noord-Nederland en, zoo mogelijk ook in Zuid-Nederland, tijdens en betrekking hebbende op het verzet, den strijd en de afscheiding van België (1824 1839), zooveel mogelijk met aanwijzing waar exemplaren dier lie deren enz. te vinden zijn." De ant- wooiden moeten uiterlijk 1 Mei 1910 ingezonden worden hij den heer J. W. Enschedé te Amsterdam. De jury wordt gevormd door de heeren V. A. de la Moritagne, G. van Rijn en J. W. Enschedé. De w ij z i g i n g der Motor- en R ij w i e 1 w e t «De N. Crt." schrijft het volgende Zal de Eerste Kamer haar goed keu! ing hechten aan een wetsontweip, dat het automobilisme zóó ernstig bedreigt als het ontwerp tot wijziging der Motor- en Rijwielwet in den ver scherpten vorm dien de Tweede Kamer er aan gaf door de maximum snelheid per uur in de bebouwde kom eener gemeente van het toch al te lage ministerieele maximum van 15 K. M. tot 10 K.M. te beperken? Door dit niet te doen zou de Senaat verhouden, dat Nederland zich de r.sée maakt van het buitenland, doch de lectuur van het Voorloopig Verslag heeft ons in dezen verre van gerustgesteld. Naar helaas daaruit valt op te maken, trekt een zeer groot aantal afgevaardigden één lijn met de regeering en vereenigt zich met een wettelijke bepaling welke, indien in de praktijk toegepast, het auto mobilisme in ons land vrijwel den kop zal indrukken en aan tal van daarmede verband houdende indu strieën en bedrijfstakken een ge- voeligen slag zal toebrengen. Het is zeer te betreuren, dat het adres van de Nederlandsche Automo- bielcluh naar aanleiding van de aan neming van het ontwerp tol de Eerste Kamer gericht, blijkbaar zoo weinig ingang heeft gevonden bij den Senaat en dat de voorstanders van het voor- Stel niet inzien dat het gebruikmaken van automobielen in ons land dooi de aanneming van het ontwerp bijna onmogelijk zal worden gemaakt. Vol gens hen, de «vele leden," die zich konden vereenigen met de nu voor gestelde aan gemeentebesturen te geven bevoegdheid om de snelheid in de bebouwde kom tot 10 K.M. te beperken, is de beperking van de vrijheid van beweging die de auto mobilist zich zal moeten getroosten bij den betrekkelijk korten afstand, waarover de bebouwde kommen der gemeenten zich uitstrekken, gering. Het komt er echter maar op aan, welke uitlegging aan de vage betee- kenis «bebouwde kom" door de ge meenten zal worden gegeven. Volgens de politieverordening van Leeuwarden is een verzameling van 3 huizen al een kom. Terecht vestigt het adres van de Ned. Automobielclub er de aandacht op, dat de invloed van Gedep. Staten en het vernietigingsrecht der Kroon geen genoegzame behoedmid delen bieden tegen willekeurige uit breiding der bebouwde kommen door gemeentebesturen. Er zijn tal van streken in ons vaderland waar, indien de aan do gemeentebesturen te ver- leenen bevoegdheid wetskrachterlangt, de auto's door plaatselijke gemeente lijke verordeningen over aanzienlijke afstanden tot den slakkengang zouden kunnen worden gedoemd. Men denke slechts aan bebouwde straatwegen als tusschen Leiden en Woerden of Leiden en Haarlem. De betrokken gemeenten behoefden links en rechts slechts de tot haar gebied behoorende gedeelten straatweg tot onderdeel van de bebouwde kom te stempelen, en van de verleende be voegdheid tot uiterste bij de wet bepaalde beperking der snelheid voor motorrijtuigen gebruik te maken, en over aanzienlijken afstand zouden de auto's hoogstens met de snelheid van een ezelwagentje mogen rijden. De tijtuigen wier vaart in den regel onbelemmerd blijft, zouden dus met gemak de auto's in «gebouwde kom men" achter zich kunnen laten. Een aantal leden" (de minderheid t) wezen dan ook op de onbillijkheid om niet rekening te houden met de omstan digheid, dat een auto, die met 15 kilometer-snelheid rijdt, veel korter kan stoppen dan een rijtuig dat een vaart heeft van 10 kilometer. En toch zullen velen tot afschaf fing hunner automobielen overgaan en het hotelwezen o.a., om van an dere met het automobilismesamenhan- gende bedrijven niet eens te spreken, de gevolgen ondervinden, ook door het afnemen der freguentie van bui- tenlandsche auto's welke ons land voortaan «links" zullen laten liggen, indien de gemeente allerwegen van haar, te geven bevoegdheid zullen gebruik maken. Niet ten onrechte vreesden «andere leden." die het wetsontwerp als een uitvloeisel van het thans overheerschende streven om alle kwalen der Maatschappij door wetten te willen opheffen althans verbeteren verwierpen, dat de ge meentebesturen door pressie van voorstanders van reglementeering van maatschappelijke verhoudingen ge dwongen zouden worden tot toepas sing harer bevoegdheid over te gaan. Ten opzichtte der veiligheid is niet beperking tot een minimale trek schuit «snelheid" vereischte voor een auto, die op korten afstand zijn vaart veel sneller kan verminderen, respec tievelijk plotseling stilstaan dan een rijtuig, maar in de eerste plaats een bekwaam bestuurder. Moge de Eerste Kamer zich twee maal bedenken, vóór zij een votum uitbrengt, ten gunste van dit aan de overzijde van het Binnenhof ver scherpte wetsontwerp. Oud-Holland te Baarn. Het oud Hollandscb Marktplein in het Oranjepark te Baarn, dat van 22 tot 30 Juli a.s. geopend zal zijn, is reeds geheel bebouwd. De verschillende woningen en winkels met hunne eigenaardige geveltjes uit de lGe en 17e eeuw zijn alle verhuurd aan den bakker, den boekhandelaar, den klom penmaker, den tabaksverkooper, den wijnhuis en taveernehouder, tot zelfs het pothuis van den schoenlapper. De markt wordt heden officieel door den «Burgervaer" geopend. Daarna zullen ook de winkels openen en de publieke vermakelijkheden, waarondei een pop pen-theater een aanvang nemen, ter wijl een oud-Hollandsch muziekkorps deze feestelijkheid zal opluisteren. Het rozenfeest te Nijmegen. Het rozenfeest, uitgeschreven door de vereeniging tot bevordering van rozenteeltNos jungunt Rosae, dat zal worden gehouden op 1 en 2 Augustus a. s. in het concertgebouw «De Ver eeniging" te Nijmegen belooft schitte rend te zullen slagen. Er zijn door liefhebbers en kweekers 60 inschrij vingen gedaan, waaronder zeer belang rijke. Een tiental van de beste bloeraschikkers zullen laten zien, wat zij van de Koningin der bloemen, in vereeniging van passend groen kunnen maken. De prijsvraag voor de beste Neder landsche aanwinst, nog niet in den handel en door Nos jungunt Rosae nog niet bekroond, belooft veel en uit de beantwoording zal blijken dat ook hier te lande mooie, nieuwe rozen gewonnen worden. De feestwijzer verschijnt deze week, terwijl de secretaris, mr. P. L. Baudet te Amersfoort alle gewenschte inlich tingen geeft. In het jaarverslag der Vereeni ging tot opvoeding van half-verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin lezen wij omtrent de plaatselijke afdeeling: Deze afdeeling verpleegde in 't af- geloopen jaar elf jongens en dertien meisjes voor rekening van het Hoofd bestuur, de afdeelingen Amsterdam. s-Gravenhage, Bussum, Zeist, Assen en voor haar eigen rekening. Over het geheel is het bestuur over bun gediag en ijver tevreden; slechts van een 13-jarig meisje (No. 152) luiden de verwachtingen minder gunstig, al is alle boop op beterschap nog niet opgegeven. Met groote zorg hebben de bestuursleden voortdurend de kin deren nagegaan en over heri gerap porteerd. Het bestuur verloor zijn penning meester, de heer J. L. H. de Jong Schouwenburg, die Amersfoort verlietvoor zijrr werkzaamheid voor de afdeeling, wordt hem in het afdee- lingsverslag hulde gebracht. Voorloopig neemt de secretaris, de heer C. L. D. Mounier, de functie van penning meester waar. De uitgaven der afdeeling bedroe gen in het afgeloopen jaar f 2330.90, de gewone ontvangsten f2146.82'/t, zoodat zij sluit met een nadeelig saldo van f184 07 Va. Door bet organiseeren van een liefdadigheidsfeest, waarvan de bate f373.55 bedroeg slaagde de afdeeling er in haar rekening sluitend te maken. Maar versterking van de vaste geldmiddelen wordt dringend noodig geacht, en daartoe wekt het verslag in welgekozen bewoordingenop. Het bestuur der afdeeling waartoe behooren Amersfoort, Baarn, Barneveld, Bunschoten. Eemnes, Hoevelaken, Hoogland, Leusden, Maarn,Renswoude, Scherpenzeel, Soest, Sloulenburg en Woudenberg is thans saamgesleld als volgt F. M. van Veen, Ingenieur, Voorzit ter. Mr. P. L. Baudet, Advocaat en Procureur, Secretai is-Penningmeester. Mevrouw J. GerritsenVoorthuijsen. F. Kennick, Professor aan bet Semi narium van den Oud Bisschoppelijke Klerezy. Mevrouw M. C. Reijnders Calkoen. Mevrouw H. Meursing. Mej J. C. Menger te Barneveld. A. N. J. van Rossem, Gemeente-Ontvanger te Baarn A. Bommel, Gep. O. I. Amb tenaar. E. van Vollenhoven Koopman. Het Secretariaat is gevestigd Hen drik van Viandenstraat 6. De afdee ling telt 4 leden- beschermers, 124 leden en 37 begunstigers. Mej." M. L. Boekelman, leerares aan de Industrie- en Huishoudschool, verwierf aan de Haagscbe Industrie school het diploma voor de behande ling van bet linnengoed. Tot de le klasse van de Rijks landbouwschool te Wageningen is na gehouden examen toegelaten J. C. A. Arnold. Vrijdagavond vergadert de Ver eeniging tot bestrijding der Tuber culose tot vaststelling der Statuten en het bespreken eener subsidie aan vraag. Dr. G. Wuite uit Arnhem zal a.s. Zondag in het gebouw der loge optreden voor den doopsgezinden kring. In de Remonstrantsche kerk zal a.s. Zondag de dienst worden waargenomen door Ds. A. H. Haenljins uit Haarlem. De ZeerEerw. Heer L. A. F. H. Fock pastoor der O. L. Vrouwekerk alhier hoopt op 15 Augustus a.s. zijn 25-jarig priesterschap te mogen her denken. Bij de gisteren ten Raadhuize gehouden aanbesteding voor den bouw van een politie-posthuis aan den Soesterstraatweg werd ingeschreven door de volgende stadgenootenW. Lenzing en A. van de Vijzel f2795, L. Brandsen en W. J. van Lokhorst, f2785, J. van Keulen f2050, H. Keizer en G. Wildeman f 2595, A. Kuntz f2582, G. Mosterdman en Van Nes f2540, T. van Hoogevest f2460, T. van Daal f2445, M. van den Berg f2443, G. Wassink f2370, J. M. van Veen f2350, J. C. van Eijbergen Zn f2323, W. Hendriksen f2285 en H. Lablans f2240. Het werk is den minsten inschrijver gegund. Bij de gisteren ten overstaan van Notaris A. P. Schroder gehouden veiling van de villa «Lisiduna" werd deze opgehouden door de eerste hypo theekhoudster voor f17.360, De Heer T. J. H. Bianchi is tot voorzitter gekozen van het drank bestrijders-comité «St. Martinus". Het heeft den heer Nijsen, hoofd der o. 1. school te Stoutenburg bij zijn 40-jarig jubileum niet aan blijken van belangstelling en waardeering ontbroken. In de feestelijk met groe nen slingers en vlaggedoek versierde school werd hij gisterenochtend namens het gemeentebestuur door den heer A. J. de Beaufort, burgemeester van Leusden en Stoutenburg gecompli menteerd, waarbij het hoofd der ge meente hem als blijk van persoonlijke waardeering een fraaie fauteuil aan bood. Namens de afd. Amersfoort van het Ned. Ond. genootschap, waar van de jubilaris sedert jaren bestuurs lid is, overhandigde de heer L. A. G. Spelberg met een hartelijke toespraak hem een vulpenhouder. Zijn oud- leerlingen vereerden den geachten en beminden meester een rijwiel, terwijl de schoolkinderen hem een fraaie lamp schonken. Des ochtends werd door de schoolkinderen in versierde rijtuigen, voorafgegaan door een waarin de jubilaris met zijne echtgenoote en beide zoons, een rijtoer gemaakt door de gemeente. Uit alle woningen wapperde de driekleur. Na afloop der rijpartij werden de kinderen onthaald en zongen zij den jubilaris nog enkele toepasselijke liede ren toe. Ook het verdere gedeelte van den dag mocht de heer Nijsen van verschillende zijden, blijken van belangstelling ontvangen. De heer Fehrmann, te Hoogland, heeft bedankt voor zijne benoeming tot gemeente-geneesheer te Zuid- en Noord-Schermer. Ook een sollicitatie. Men schrijft aan de Haarl. Ct. Hoeveel nut de Leerplichtwet nog zal kunnen stichten, blpt uit onder staande proeve eener sollicitatie voor het directeurschap eener gasfabriek. (De namen zijn gefingeerd.) Aan den WEdl. Achtb. Burgemeester En Wethouders Van dezen Gemeenten, Zoo Pieterse van Reimers waal vernomen heeft, in de Niewen Rot- tersche Courant, Dat er gevraagt Directeur voor Genieerite gasfabriek waterleiding, ik vind Mij, voor Dezen betrekking, Geheel voor Geschikt, uitstekerit berekent, vrij van sterken drank Goede Getuigschriften. En Zoo ik Mijn zelf, Beroept als sollicitant, voor Dezen betrekking En te voor Deelen zal ik werken voor Dezen Gemeenten inlichtingen verkrijgbaar bij Wethouder Kromstijl te Reimers waal. En die ik Mijn noemt VV. Pieterse, te Reimers waal. 300,000 nonvlinders vernietigd. Men meldt uit Alfen (bij Tilburg) aan de »'s-Hert. Ct." Do groote plaag, die onze bosschen teistert door de ontzaggelijke hoe veelheid nonvlinders, wordt hier met kracht bestreden. lil de drie laatste dagen werden door schoolkinderen en particulieren niet minder dan 34 KG. vlinders en poppen gevangen d.i. volgens matige berekening plus minus 300,000 (zegge driehonderd duizend stuks. Veilig mag men aannemen, dat minstens een derde daarvan vrouwe lijke vlinders zijn, en daar een vrou welijke vlinder tot 200 eitjes legt, zouden hierdoor alleen reeds twint.g millioenen) rupsen zijn vernietigd. 't Is te hopen, dat door volhar dend ijverig werken de plaag worde afgewend. Zondagnacht werd op een bank in de Westerlaan te Zwolle een Duit- scher aangetroffen, die in het bezit was van twee groote handvaliezen en van f 17.000 in bankbiljetten van dui zend gulden, die hij verklaarde den vorigen dag bij een notaris te Dordrecht te hebben ontvangen om daarmede een voor hem in aanbouw zijner schip te betalen. Daar hij te Zwolle onbekend was en bang was, met het oog op dat vtle geld, in een logement te gaan, verklaarde hij die bank als rustplaats te hebben verkozen. Uit een telegram van genoemden notaris bleek, dat hij werkelijk dat geld daar had ontvangen. (Zw. Ct.) Een belangrijke aanhouding. Op bet Vreeburg te Utrecht voelde Maandagavond een wandelaar die het kermisterrein bezocht, plotseling een hand in een zijner zakken; hij greep onmiddellijk achter zich en zag twee personen in allerijl onder de menigte een goed heenkomen zoeken. De heer, die in tijds voor zakkenrollerij was bewaard gebleven gaf van het gebeurde terstond kennis aan het politiebureau en de verdachten werden spoedig ontdekt en aangehouden. Reeds mag gezegd worden, dat de politie de hand heeft gelegd op een paar gevaarlijke sujetten, die vermoe delijk behooren tot een internationale zakkenrollersbende, die ter gelegen heid van de Utrechtsche kermis eenige afgevaardigden naar hier zond, ter bewerking van het kermisterrein, waarvan ze maar héél weinig pliezier hebben gehad. (s>U. Dgbld."/ Oude munten. Bij omgravingen voor tuinaanleg nabij het Merula-Weeshuis te Brielle is een aarden pot, inhoudende ver schillende oude munten gevonden, alle uit het tijdvak van 1500. Verleden jaar werd op hetzelfde ter rein bij den bouw van nieuwe huizen eveneens een aantal oude munten gevonden. Ouderwetse he bruiloft. Te Hengeloo (O.) is een boeren bruiloft gevierd, waarop meer dan 1000 personen genoodigd waren. Voor deze gelegenheid moesten er pl. m. 3500 broodjes met ham en vleescb klaar gemaakt worden. RECLAME. Iedere moeder. is~verantwoordelyk voor de gezondheid harer kinderen. Voorzichtige/moeders hebben dan ook altyd een ajfdoend middel by de hand tegen de.,! ziekten dje dikwyls de kindsheicj bedreigen. De moordda dige ziekten der kinderen zyn bloed- armoerjé, bleekzucht, veroorzaakt door sfepte van het bloed. Het meest afdoeide "middel tegen die ziekten is zondtfr tegenspraak de Pink Pillen. Moeders, denkt aan uwe verant- wooydelykheid, denkt aan uw ver driet!, indien, doordat gy hebt ver waarloosd het bloed uwer kin deren te herstellen en te verster- kenP; gy hen kwaamt te verliezen. De groei en jlê vorming putten het bloei van j^igens en meisjes uit. In dien (gjjyae voedingstoffen die het organisme in zeer groote hoeveelheid aan het bloed ontleent, piet vervangt, verarmt dit en het kind fcrkwynt. De Pink Pillen zyn de groo&te hersteller van het bloed, de veScwikker der zenuwen. Dit is het mmdel dat f0 gebruiken moet. jr Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoof44tt^bouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van der Weg en J. van de Hoof!, Langestraat 107, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prys: f 1.75 de doos, f9. per 6 doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2