NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. BUITEN! AND. EENE NECROLOGIE. flo. 64 Zaterdag 8 Augustus 1908 Zeven en dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. NAAR 'T BAD. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Wij Nederlanders zijn beroemd om onze zindelijkheid om het schoonhou den van huizen en meubelen. Dit laatste is trouwens meer een gevolg van den goeden huisenlijken zin van de Nederlandsche vrouwen. Maar als zij nu het huisraad r.iet mederekenen is dan de netheid ook zoo groot? Helaas neen. Men heeft weieens ge zegd dat ons volk vervuilt en voor een groot gedeelte is dit waar. Het wascht zich, als men het wasschen mag noemen, het gezicht en de handen, de vrouwen ook de armen, maar als vrij algemeenen regel geldt dat het lichaam verder door de klee ren maar schoongehouden moet wor den. Dit is zoo sterk, dat menigmaal een geneesheer zijn patient moet verzoeken zijn beenen of welk lichaaatr.s deel ook, behoorlijk schoon te was schen, eer hij het kan behandelen. Wanneer men twijfelt aan het be staan der vervuiling van ons volk, vraag dan hun die Volks en School- baden stichten naar hun bevindingen, als de kinderen voor het eerst zich in het badhuis ontkleeden. Vraag het aan de artsen, die de miliciens geneeskundig onderzoeken bij hun in dienst treden, vraag het aan hen die jonge meisjes onderzoeken, die betrek kingen zoeken bij het rijk, in welken toestand velen zich aanmelden. Hierop is het antwoord, dat het lichaam in den regel duidelijk aan wijst dat het nooit geheel gewasschen wordt, zoodat het ondergoed een akelige lucht verspreidt. Dat is dus het zindelijke volk der Nederlanden. Hoe aan dit euvel een einde te maken Natuurlijk door met de kinderen te beginnen. Al zijn wij geen voorstanders er van dat de overheid treedt op het gebied der ouders of opvoeders, in dit geval is het noodzakelijk het opkomend geslacht te gewennen aan iets beters. School baden bij elke school achten wij dus onvermijdelijk. En men zal verzekerd mogen zijn, dat als de kinderen er eenmaal aan gewend zijn, zij in het vervolg een onweerstaanbare behoefte zullen ge voelen hun geheele lichaam te was schen. Hierbij moeten aansluiten badge- legenheden en zwemscholen. Het is eigenlijk totaal onbegrijpelijk dat in ons waterland, met al zijn rivieren en kanalen, de meeste men- schen niet kunnen zwemmen. Ja, er zijn in ons land heel wat matrozen en schippers die als zij in het water vallen zich zeiven niet kunnen helpen. Op de schoolbaden moeten dus vol gen de zwemscholen, in de eerste plaats bij het leger. Niet zooals dat thans geschiedt een weinig baden in een ongeschikte waterruimte, maar zwemmen. In het Duitsche leger moeten de manschappen leeren zwemmen en het is een lust een Duitsche troep, die de zwemles heeft bijgewoond, te zien terugkeeren onder de tonen van een uitstekend gezongen lied. Van onze Marine zullen wij maar niet spreken. Het is iets van zelf sprekends, dat Marinematrozen moeten kunnen zwemmen, dat hierover geen twijfel kan bestaan. Maar schoolbaden en zwemscholen, die moeten wij heb ben. Voor geneeskundigen behoeft dit alles geen betoog. Zij weten welke heerlijke gevolgen de volkomen rein heid van het lichaam moet hebben en daar in elke gezondheidscommissie wel een of meer geneesheeren zitting hebben, volgt hieruit dat verband tusscben de Vereeniging voor de Volks- en Schoolbaden en de Gezondheids- Commissie hoogst gewenscht is. Het is een zaak welke zoowel het tegenwoordig als het opvolgend ge slacht betreft. Ons volk is een volk altijd geweest van waterrattenlaat ons dan toch zorgen dat dit volk niet bang is voor water. Zindelijkheid voor huis en hof is o zoo goed en wordt dikwijlsover dreven, maar het lichaam, waar het alles toch om gaat, wordt verwaar loosd. Op dus naar het Bad Gemeentefinanciën. Minister Heemskerk verzamelt thans tal van bouwstoffen ter voorbereiding van een wetsvoorstel betreffende den financieelen nood der gemeenten. De Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën moeten over dat onderwerp advies uitbrengen, doch aan enkele burgemeesters der plattelandsgemeen ten wordt mede hunne meening ge vraagd. De burgemeesters in Gronin gen dringen er algemeen op aan het platteland te helpen, door aan de gemeenten bevoegdheid te verleenen hoofdelijken omslag te heffen van de inkomsten, genoten uit vaste goederen, welke gelegen zijn binnen de gemeente en bebooren aan uitwonende eigenaars. Wat vroeger een uitzondering was, is in de laatste jaren regel geworden, nl. dat grondeigenaars op gevorderden leeftijd zich gaan vestigen in de centra van het vei keer. en het beheer der boerderij opdragen aan een ander, of ze desnoods verburen. De gemeente mist daardoor de inkomsten uit den hoofdelijken omslag in de eerste plaats, maar middellijk nog meer, daar ten gevolge van het vertrek de gebouwen minder goed onderhouden worden en de ambachtslieden daardoor minder verdienen. NR. Ct.) Middenstand. Indertijd verzond het Bestuur van de Vereeniging van Amsterdamsche Winkeliers tot bevordering van het Vrije Winkeliersbedrijf een adres aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, waarin bezwaar werd gemaakt tegen de samenstelling van de Staatscommissie voor den midden stand, welke zich o.m. bezig houdt met het vraagstuk der wettelijke geregelde winkelsluiting. Adressant wees er o.a. op, dat slechts enkele leden der Staatscommissie kooplieden zijn, en deze dan nog tol de voor standers van sluitingsdwang zouden bebooren. Meer tegenstanders zag adressant gaarne in de Staatscommissie benoemd. Naar wij vernemen ontving het Bestuur voornoemd dezer dagen het volgend antwoord van den Minister Talma »In antwoord op uw adres heb ik de eer u op te merken, dat door u ten onrechte wordt gemeend dat slechts enkele leden der Staatscom missie kooplieden zijn, waar dit het geval is met meer dan de helft der leden en dat uwe meening als zouden die leden alle voorstanders eener wettelijke winkelsluiting zijn, twijfel achtig is. «Voorts moet ik u opmerken, dat bij de benoeming van leden der Staatscommissie geen rekening is ge houden met de meening dier leden over de vele vragen, die door de Staatscommissie zullen moeten worden onder de oogen gezien, maar zooals uit deu aard der zaak volgt, meer is gelet op hunne geschiktheid om aan den arbeid der Staatscommissie deel te nemen. »Ten slotte breng ik onder uwe aandacht, dat eerlang een uitgebreid onderzoek naar den toestand van den middenstand zal worden ingesteld. Ook voor niet leden der Staatscom missie zal daarbij ruimschoots gelegen heid bestaau van hun bekende feiten mededeeling te doen, en alle op vattingen betreffende regeling van het sluitingsuur kunnen dan tot uiting komen." De Nonvlinder. Zooals bekend is, zijn thans in de provincie Noord-Brabant een paar honderd hectaren dennenbosch door de rupsen van den nonvlinder in hevige mate aangetast en worden met vernieling bedreigd. Vooral in de gemeenten Tilburg en Alphen is de schade reeds groot en het staat te voorzien, dat het volgend jaar bet aantal insecten zich nog steik zal hebben uitgebreid, niet alleen op de bovengenoemde plaatsen, doch ongetwijfeld ook elders in de provincie Noord-Brabant en mogelijk zelfs in enkele andere deelen van het land. Ondanks het wegvangen toch van vele vlinders komen in de sterk aangetaste bosschen dennen voor, waarop thans wel 2000 eieren van den nonvlinder gevonden worden. Het is dus dringend noodzadelijk voor het volgend jaar tijdig uitgebreide maat regelen te beramen, opdat dan bij de bestrijding naar een vast plan kan gewerkt worden. Van het meeste belang is het in verband daarmede ook, dat het schadelijk insect zoo goed mogelijk bij allen bekend wordt, opdat dit bij zijn eerste verschijnen onmiddellijk kan worden herkend en dus niet de plaag zich reeds beeft uitgebreid, voor dit woidt opgemerkt. Ten einde dit te bevorderen en ook om aan de vele aanvragen van boschbezitters om inlichtingen te vol doen, zendt de Directie der Neder landsche Heidemaatschappij, Nieuwe- gracht 94 te Utrecht, op verzoek, zoolang de voorraad strekt, kosteloos en franco gaarne aan ieder belang stellende een^ paar opgezette non vlinders. Een aanslag op den sultan? Een der te Geneve wonende Jong- Turksche leiders kreeg een telegram uit Konstantinopel, waarin werd mee gedeeld dat Maandagavond een onder geschikt paleisbeambte de vertrekken van den sultan binnendrong en dezen een dolksteek in de borst toebracht. De dolk stuitte echter af op het pant- Uit het Zwecdsch van SOPHIE ELKAN. 2) ze interesseeren mij. Dat zal wel te danken Z1jn aan het gemis van een andere bezigheid. Uwe keus van reisgelegenheid is uitstekend geweest; daarentegen ben ik niet zeker of onze professor mij, door ons het pension Marius aan te bevelen, wel de ideale verblijfplaats verschafte, welke bij ons voorscbilderde. Het buis is ontegenzeggelijk voortreffelijk gelegen, beschut door de bergen, op voldoenden afstand van de zee, met een heerlijk uitzicht daarop; maar de eigenaars bevallen mij niet. Fr ligt iets van avonturiers, zoowel over den dokter als over zijne vrouw, boe bekoorlijk de laatste ook zijn moge, en voor welk eene uitstekende buismoeder zij ook wenscbt door te <*aan. Tegenover mij toont zij zich bijzonder vrien delijk Dat bij bekwaam is, daaraan twijfel ik niet maar ik zie en hoor van allerlei, dat mij niet vereenigbaar voorkomt met zijne roeping als geneesheer en hoofd eener ziekenkolonie. Want dat is ons pension onbetwistbaar boewei wij hier slechts twee gevaarlijke zieken hebben, een Deen, rector Balie, en een jongen Noor. Geen van beiden hebben wij geziendaarentegen ziet men des te meer van 's dokters intiemen kring, de zoogenaamde wilden. Dit kringetje bestaat uit drie li vier jonge lieden, die ook ziek zijn, maar niet zoo ernstig, of zij willen en kunnen bet vroolijke leventje voortzetten, dat zij leidden alvorens bierheen te komen. En die vroolijkheid gelijkt zoo weinig op de vroolijkheid der jeugd, waarmede gij weet dat ik zoo gaarne instem, omdat ik zelve altijd opgeruimd ben geweest, dat zij waarlijk pijnlijk werkt op degenen, die er getuige van zijn; er ligt iets gejaagds, koortsachtigs, ziekelijks in al deze luidruchtigheid, welke niet zelden tot iets anders overslaat. Wat dunkt u, bij voorbeeld, van bet volgende De jonge Molen was verplicht verleden week een dag in buis te blijven; hij is de zwakste van de wilden. En weet gij, waarmede hij zich in zijne eenzaamheid vermaakte Hij bengelde naar kippen en kuikens uit zijn venster. Het was een bepaald visschen. Hij wierp zijn lijn met een worm aan den baak naar de arme dieren en baalde ze op, zoodra zij toehapten. En zoo ook dat voortdurende spel. Onmiddellijk na bet eerste ontbijt wordt de speeltafel naar den tuin gedragen en daarna boort men den beelen morgen het rammelen der dobbelsteenen en van het geld. De dokter speelt altijd mede. Nu, bet is over bet geheel genomen een on schuldig genoegen en deze jongelieden, die hier niets te doen hebben, moeten zich wel met iets bezighoudenmaar erger is het met de bijDa dagelijksche uitstapjes naar Monte Carlo, die zij maken met den dokter als gids. Zij keeren huiswaarts betzij zeer opgewonden, of wel geheel ter neergeslagen en uitgeput, meestal dit laatste. Na bet diner, dat tegen zeven uur eindigt, komen de dames bijeen in de zitkamer van mevrouw, gevolgd door de beeren, die niet houden van tabaksrook, of van den toon, beerscbende in bet benedenver trek van den dokter, waar men punch drinkt en met hazardspel bezig is. Voor het overige is de dokter evenals zijne vrouw, de aange naamste persoon in den omgang, dien men zich voor kan stellen. Hij bezit ook een bijzonder groot talent als teekenaar, dat liii echter meestal aanwendt tot bet teekenen van karika turen. Zij beeft eene verrukkelijke stem en zingt bare kleine fransche en ietwat gewaagde liedjes op de meest pikante, behaagzieke wijze. Het is iets zonderlings zich deze twee jonge, vroolijke, lichtzinnige menschen voor te stellen, omgeven van bijna enkel zieken en ik kan de gedachte niet van mij afzetten, dat deze kring in het geheel niet voor die kranken geschikt is en dat het pension en zijne eigenaars bijzonder goede zaken moeten maken. De volgende week komt de vriend en stu diemakker van den dokter, de beroemde Falk- man. Mevrouw Marius verheugt zich daar zeer over en vreest slechts dat hij minder vroolijk en opgewekt zal zijn dan verleden jaar, toen bij de ziel en bet leven van bet pension uitmaakte. Het zal aangenaam wezen zulk een beroemd man te leeren kennen, van wiens persoonlijke beminnelijkheid men zooveel boort vertellen. Ik hoop dat zijne sympathieën zich niet zullen beperken tot zijn goeden vriend en diens wildendat is mijn smaak niet." Arvidson haalde een anderen brief uit bet pakje te voorschijn, en doorlas zwijgend de eerste bladzijden, terwijl Berg met een vouw been op de tafel trommelde. Daarop begon de gastheer op nieuw voor te lezen «Falkman is gekomen en ik moet zeggen, dat hij een hoogst aangenamen iudruk maakt. Vooreerst is hij goed gebouwd en heeft bij een mooi hoofd, geheel en al het uiterlijk van een Viking. Tot nu toe zag ik hem nog slechts van mijn «hooger standpunt", bet balkou maar van daar gezien heeft hij een bijzonder gunstig voorkomen, als bij, in een spierwit flanellen costuum en een breed geranden vilten hoed op bet hoofd, rondwandelt met de vrouw des huizes, die er heel tenger en kinderachtig uitziet naast baar rijzigen gast. Ik kan onmo gelijk ontdekken dat bij er ziekelijk uitziet. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1