Tink Tillen Plaatselijk Nieuws. Doof heidbestaat nietmeer. Lees het belangrijke artikel heden op de derde pagina van onze courant gepubliceerd. Gemengd Nieuws. serhemd of de «malienkolder", die de sultan uit vrees voor aanslagen, steeds onder zijn gewone kleeding draagt, zoodat de vorst alleen een kleine kneuzing opdeed. De paleiswacht arres teerde den bedrijver van den aanslag Bij den man werd voor een belang rijk bedrag aan goud en banknoten gevonden, zoodat hij blijkbaar was omgekocht. Dit is niet de eerste aanslag die op den sultan is gepleegd. Op 21 Juli 1905 werd bij het gebruikelijk bezoek aan de Hamidieh moskee op den sultan geschoten. In 1902 kwam even eens uit Geneve, het bericht van een aanslag, maar dat bericht werd toen dadelijk beslist tegengesproken. In 1900 meldden Weener berichtgevers een poging tot vergiftiging van den sultan, maar dit bericht werd nimmer bevestigd. In Turkije beschikte men, althans onder de oude omstandigheden, over voldoende middelen, om alle paleisgeheimen ook werkelijk zorgvul dig te bewaren. Abdoel Hamid regeert nu reeds 31 jaren, langer dus dan eenig sultan in de. laatste eeuwen deed. Bijgeloovigen zullen hem na al die verschillende mislukte aanslagen ongetwijfeld nog een lang leven voorspellen. Een brandende stad. Sedert Woensdagmiddag 4 uur woedt een hevige brand te Donaue- schingen, een plaatsje in Baden, aan den Oostelijken voet van het Schwarz- wald gelegen. Door een onbekende oorzaak brak de brand uit, die al spoedig in ver schillende straten een dertigtal buizen aantastte. De brandweer stond wegens gebrek aan water machteloos, het hielp dus ook niets, dat van verschillende plaatsen uit den omtrek de brandweer te bulp schoot. Omstreeks 6 uur 's avonds stond meer dan een derde van de stad, die omstreeks 4000 inwoners telt, in brand. Er viel toen ook reeds verlies aan menschenlevens te betreuren. Te Donaueschingen is ook de resi dentie van den vorst van Fürstenberg, die er een prachtig slot heeft, waarin zich een uitgebreide bibliotheek be vindt, welke 100.000 boekwerken en 1000 handschriften omvat, onder welke laatste het handschrift C. van het Nibelungen-lied, een Parsifal uit de 14e eeuw, de oudste Zwabenspiegel enzoovoort. Het is te hopen dat deze schat moge behouden blijven. RECLAÏtIE. De behandeling met de Pink Pillen wordt byzonder aanbevolén aan hen die niet naar de zeekug of naar het land kunnen gaan, om daar door een luchtkuur herstelling te zoeken. De luchtkuqu" verlevaraigt en zuivert het bloed. De Pint Pillen doen dit ook. De lucntkuur geeft de verloren krachten weer. De Pink Pillen doen dit ook. De luchtkuur herstelt de eetlust, verkwikt de zenu wen. De Pink Pillen doen dit ook. Zoo gy dus geen luchtkuur kunt doen, doe dan een kuur met de Pink Pillen. De uitslag zal dezelfde zyn. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van der Weg en J. van de Hoolf, Langestraat 107, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prjjs: f 1.75 de doos, f9. per 6 doozen. Algerië heeft weder een sprink- hanenplaag te verduren, De vernie lende insecten richten er ontzaglijke schade aan. Het «vijandelijke leger" is nu voor de poorten van Algiers. In den omtrek van Biskra moet het een front hebben van bijna 5 kilometer. Overal worden, op last der regeering, maatregelen genomen tot bestrijding van de plaag. De inlanders maken verschansingen, grachten, kloven. Zij steken groote veldbranden aan ten einde de plaag ten minste af te wenden. Zulk een inval van sprinkhanen komt het land duur te staan. De vorige een paar jaren geleden heeft alleen aan bestrijdingsmaat regelen enz. der regeering 9,200,00 fr. gekost. Dat is bijna zooveel als een militaire expeditie. De kinderspelen ter gelegen heid van Koninginneverjaardag zullen hoogstwaarschijnlijk gehouden worden op het terras aan de Blankenheijm- straat tegenover de Christelijke school. De heer H. J. Groote Balder- baar ten Velde alhier is door den Commissaris der Koningin benoemd tot buitengewoon veldwachter in onze gemeente. De beer J. H. van der Meiden heeft zijne benoeming lot bestuurslid der vereeniging «Handel en Nijver heid" aangenomen, de beer B. Schim mel heeft daar evenwel voor bedankt. Volgens Hel Vaderland zal op het kazeroeterrein alhier een blijvend station voor draadlooze telegrapbie gevestigd worden. Op 1 October a.s. wordt de le luit.-kwartiermeester G. M. Maritz van bet le bataljon 8e legiment infanterie werkzaam gesteld bij de boofd-administratie van het 5e regi ment infanterie alhier. De bij het le reg. huzaren be noemde 2e-luit Jbr. F. Beelaerts van Blokland komt te Amersfoort in gar nizoen. Morgen geeft de Amersfoort- sche Muziekver eeniging eene uitvoei ing op het Stort. Eindexamen H. B. S. 5. j. c. provincie Utrecht. Vde Groep; geëx: 19 Kandidaten; geslaagdJ. C. A. v. d. Bogert, C. Engelen, D. Kievits, A. Maykels en W. F. Rutgers van de H. B. S. te Amersfoort; D. Bloemsma. C. van de Koppel, S. E. vaD Manen, J. C. van Meurs, VV. H. J. Cambier van Nooten en C. J. Schimmelpenninck van de R. H. B. S. te Utrecht; J. F. Meling, J. L. Gunst en G. J. Loran van de Gem. H. B. S. te Utrecht en F. Th. II. Rauch, extra- neüs. Afgewezen vier Kandidaten. Aan de eindexamens der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus in de provincie Utrecht, dit jaar ge houden te Amersfoort en 5 dezer geëindigdigd, is deelgenomen door 97 kandidaten. Van de hoogere burgerschool te Amersfoort werden geëxamineerd 32 kandidaten, toegelaten 29; van de Rijks hoogere burgerschool te Utrecht werden geëxamineerd 36 kandidaten, toegelaten 3D; van de Gemeente hoogere burgerschool te Utrecht wer den geëxamineerd 22 kandidaten, toe gelaten 20; van de 7 extraneï, die geëxamineerd werden, slaagden er 3. De weesvader van het Gerefor meerde Weeshuis is door H.H. regen ten ontslagen wegens het plegen van ODgepaste handelingen met de aan zijne zorgen toevertrouwde kinderen. In eene Woensdagavond ge houden vergadering der plaatselijke afdeeling van den Kon. Bond van Oud-onderofficieren werd besloten de schietvereeniging»Wilhelmina",onder- afdeeling der vereeniging, op den te Breda te houden wedstrijd te doen uitkomen en om op den avond van 1 September de verjaardag van H. M. de Koningin op feestelijke wijze te vieren. De sergeanten A. Floor, J. P. Briët, P. J. H. de Roos en H. H. B. Top van het 5e reg. infanterie hebben met gunstig gevolg het toelatings examen tot den Hoofdcursus afgelegd. Mejuffrouw J. W. E. Daamen behaalde te 's-Gravenbage de onder- wijzersacte voor Eogelsch l.o. Bij het te Woerden gehouden concours hippique behaalde luit. H. J. van Rijssen in het nummer voor springpaarden met Mary den 5en prijs. Luit. H. Mathon kreeg met Held in dezelfde afdeeling eene eervolle ver melding. In de sauts couplés gereden door heerrijders behaalde luit. H. Mathon met Held den len prijs, luit. H. J. van Rijssen met Mary den 2en prijs en luit. R. Wilson met Debutant den 4en prijs. De heer J. M. de Haas, arts, is bij Kon. besl. voor den tijd van 5 jaren benoemd tot reserve-officier van ge zondheid der 2e klasse. Acht politie-agenten van hier zullen deelnemen aan het examen ter verkrijging van het politie-diploma, in September in Arnhem te houden. Mej. A. Baas heeft met gunstig gevolg te 's-Gravenhage het examen voor handteekenen 1. o. afgelegd. Hedenavond vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken ten raadhuize. Door de politie werd Donderdag een zwerveling opgepikt die «nog 6 maanden te goed had". Hij is gisteren naar Utrecht geleid tot het ondergaan zijner straf. Maandag 10 Augustus is het 35 jaar geleden dat W. H. van de Riet in dienst trad bij de lirraa J. van Vollenhoven. De heer A. J. Albarda, Kapi tein-luitenant ter zee is aangewezen om als commandant van H. M. pant serschip «Heemskerk" naar Venezuela te vertrekken. Bij Kon. Besl. is de heer D. P. M. Graswinckel, emeritus predikant der Ned. Hervormde kerk met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in denNederlandschen adel verheven met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Tuinfeest te Soestdijk. Gisterenmiddag werd ten paleize te Soestdijk door H. M. de Koningin- Moeder het jaailijksehe tuinfeest ge geven. Het aantal personen, hotwelk dit feest bijwoonde, was minder groot dan andere jaren. Te ruim drie uur verscheen de Koningin-Moeder met haar gevolg te midden van hare gasten, die zich vereenigd hadden in het lommerijke park achter het pa leis. Onder de genoudigden bevonden zich tal van burgerlijke en militaire autoriteiten uit onze gemeente, met wie 11. M. zich geruimen tijd onder hield. Door de stafmuziek van het 5e reg. infanterie werd tijdens bet feest een matinee gegeven. Ruim 5 uur ver lieten de gasten bet paleis. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 9 Augustus geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, den Heer F. G. Lagers, Em.-pred. te Velp. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/j uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. HET LOGEGEBOUW VAN PERS1JNSTRAAT No. 1. Voorm. 107i uur, Dr. C. B. Hylkema, pred. te Haarlem. Gcreform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Prof. Dr. W. Geesink, Hoogl. a. d. Vrije Universiteit, 's Av. 5'/» uur, Prof. Dr. W. Geesink. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Zijlstra, pred. te Hoogeveen. 's Av. 5'/i uur, Ds. Zijlstra. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de Heer D. Barth van 's Gravedeel. 's Av. 5 uur, de Heer D. Barth. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 93/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Verkeerd begrepen. De politie te WinscboteD ontmoette gisterenavond negen uur op den Blij- hamsterweg een man, die met een zware oude fiets op z'n schouder, 't bezweete hoofd er door gestoken, hij gende en blazende voorwaarts schreed. Op de vraag van de politie, of de lïets gebroken was, antwoordde de man «Wel nee, maor 'k mag in duustern ja nait met 'n fietse zunder licht op 't pad." En toen de politie hem mededeelde, dat men na zonsoudergang met een fiets zonder lantaarn niet mocht rijden, maar wel met de fiets aan de hand mocht loopen, vervolgde de man«Ja, ja! 'k zei mie deur joe foppen laoten," en ging verder met de kar op zijn rug, in de richting van Wedde. Inbraak te Dongen. Eenige maanden geleden werd te Don- gengetracbtbijdefirmavanTuyn Co., in de stoomschoenenfabriek in te breken. De dieven werden toen door den hond verjaagd. Hedennacht heb ben de heeren een tweede poging en mét béter succes gewaagd. Het be drag ontvreemd en de scbade door hen aangericht, is nog niet vastgesteld. Zeker is bet wel dat beroepsinbre kers aan het werk zijn geweest, te oordeelen althans naar de wijze, waarop de brandkast is bewerkt en opengemaakt. De dieven hebben een glasruitje uitgesneden zijn hierdoor heenge- kropen en ontvreemdden uit de door hen geforceerde brandkast een be drag van f3.75 en een partijtje post zegels. Voorts ontvreemdden zij een partij chrooomlederen naar vermoedt wordt, doch zulks kan nog niet wor den vastgesteld, 60 paar schoenen. Eenige dezer bottines tiokken de heeren zeker zelf aan, althans een paar militaire laarzen werden door hen achtergelaten. Niemand beeft iets van de inbraak gemerkt. Pas heden morgen bij het betreden van het kantoor bemerkte men dat ongenoo- de gasten een bezoek aan de fabriek hadden gebracht. De firma is verze kerd bij de inbraakmaatscbappü «Mer- curius". Door den bliksem gedood. Men schrijft uit Veenendaal aan 't Handelsblad: Gerrit Lagerweij en zijDe vrouw, wonende onder Ederveen werden gister middag beiden dood in bun buis ge vonden, hij acbteiover liggende op de bedsponde en zij vlak naast hem zittende. Het waren gehuwde lieden zonder kinderen die zelf, zonder dienstbodenhulp, hun klein boerderijtje beredderden, waarom de buren, die 's morgens wel bemerkt hadden dat de deuren dicbt bleven en het vee loeide, dachten dat zij naar het land waren. Een der buren had echter daags te voren met Lagerweij afgesproken da; bij zijn ploeg ter leen zou krijgen en het daarom op den middag door zijn dochtertje vragen of hij hem kon halen. Toen het meisje echter de deuren nog gesloten vond, keek zij eens door het raam en zag dat de lamp verbrij zeld was en splinters hout verspreid over den vloer lagen. liet liet dus geen twijfel meer of er was den bewoners een ongeluk overkomen, wat na binnentreden, maar al te waar bleek te zijn. Men vond de lijken blauw gekleurd, de tafel en de lamp stuk geslagen en een zolderrib ver splinterd tot den voormuur. In het achterhuis was 't vee gedeeltelijk los gebroken en liep door elkanderaan alles was te zien dat door den nood- lottigen slag schrik en ontsteltenis was ontstaan. Om welken tijd de ongelukkigen zijn getroffen is niet met zekerheid te zeggen, omdat 't onweder van half één tot 4 uur beeft geduurdwel herinneren zich de buren dat omtrent twee uur de felste slagen zijn gehoord. Snugger boertje. Een boer uit den omtrek we zullen de plaats maar niet noemen die een officieel formulier moest invullen, plaatste in de beschrijving van zijn persoon, achter het woord «Geslacht" de mededeeling één varken. Nrdbr Men schrijft aan het «N. v. d. D." Vele kinderen en zelfs wel volwassenen hebben, wanneer ze op de wandeling een gersteakker passeeren, de slechte gewoonte, om gerstekorrels op te eten. Groene korrels zijn voor de gezond heid zeer nadeelig. De gevaarlijke straalziekte, die zweren en knoop- vorming in het celweefsel te voor schijn roept en niet zelden een doode- lijken afloop heeft, kan ontstaan door het kauwen van zoodanige onrijpe korrels, 't Is dus goed, te waar schuwen voor bet eten er van. Het poten van jonge zalmen. Vanwege de staatscommissie voor het zalm vraagstuk zijn den laatsten lijd weder eenige honderdduizenden jonge zalmen losgelaten in verschillende kleine rivieren en beken hier te lande. De jonge zalmen waren ge kweekt in bet Broedhuis der Neder- landsche Heidemaatschappij teVaassen en hadden bij bet loslaten den leef tijd bereikt van twee tot vier maanden. Het poten vond plaats in de vol gende wateren de Hierdensche beek, de beek bij Putten eenige beken bij Barneveld de Overijselsche Vecht, de Berkel en de Oude IJsel; en verder in de volgende Limburgscbe beken de Schellekensbeek, de Aalsbeek, de Swalm, de sprengen van de Molen beek en de Vlootbeek. Zal bet poten van jonge zalmen evenwel doel treffen, dan dient er zorg voor gedragen, dat de vischjes zooveel mogelijk gespaard worden. Tot de visschers, welke in genoemde wateren of in de Maas, den IJsel, bet Zwartewater, de Eem of op de Zuider zee visscben, wordt daarom door be doelde Staatscommissie het dringend verzoek gericht de jonge zalmen weder te laten zwemmen wanneer zij deze mochten vangen. Intusschen zoude de commissie het echter op hoogen-prijs stellen, indien enkele der gevangen jonge zalmen werden opgezonden aan de Directie der Nederlandsche Heidemaatschappij Nieuwe gracht 94 te Utrecht, ten einde in de gelegenheid te zijn na te gaan, hoe de jonge zalmeu zich in onze wateren ontwikkelen. De uit de toezending voortvloeiende kosten worden gaarne vergoed. Een schrandere vogel. Het «Hdbld." schrijft: Zaterdagmiddag zaten wij in den tuin op onze huiken een bloem te bekijken, toen onze opmerkzaamheid werd gaande gemaakt door een lijs ter, die baar best deed heen en weer gaande bewegingen te maken met een naamhoutje, dat bij een plant stond. Wat moest dat beteekenen? Zeer voorzichtig slopen wij nader, zonder door haar gezien te worden. Zoo, nu kunnen wij precies zien wat zij doet. Met den snavel brengt zij het houten etiquet naar binnen en naar buiten, zoodal er eenige beweging in den grond komt. Bij visschers is die beweging wel bekend om grond wormen te krijgen, die door de ongewone aardschudding naar boven komen. Welnu, deze schrandere vogel was ook aan het «pieren" en zag baar moeite wel degelijk beloond. Er kwam een «dikke" naar boven, die in het keelgat van de lijster ver dween. Dat zij daar en op die manier haar voedsel zoekt is een gevolg van het droge weer. Voor Huls eu Hol. Roet is een uitnemende meststof, zoowel voor potplaoten als voor aard beien, frambozen, groenten, inzonder heid bladgroenten, als sla, andijvie, kool, enz. en vruchtboomen. Velen gebruiken het goedje verkeerd en worden dan licht afgeschrikt. Men neme roet, dat minstens enkele dagen aan het weer blootgesteld is geweest, vermeng dit met een weinig water, niet meer, dan voor behoorlijke door een menging noodig is, om later bij het gebruik water naar behoefte bij te gieten. Vooral zij de te gebruiken oplossing niet te sterk, liever meste men wat vaker. Wie b.v. zijn aardbei- planten tijdens de ontwikkeling in bet voorjaar een keer of drie met zulk een mengsel begiet en daarbij niet verzuimt telkens te voren den grond om de planten zonder de wortels te beschadigen goed los te maken, zal zijn moeite door een overvloed van groote en schoone vruchten be loond zien. Afgesneden bloemen vragen meer water dan men ze gewoonlijk geeft, men plaatse ze daarom in groote vazen of bakken. Toevoeging van eenig keukenzout, aluin of kamfer doet ze langer en frisscher bloeien. Wat kost het vaak een moeite om een boutschroef te verwijderen. In zoo'n geval houde men een beet ijzer tegen den kop, alsdan kan men de schroef met een schroevendraaier uit draaien. Op doode en stervende takken ziet men vaak speldeknop-groote knob beltjes, vleeschrood-, oranje- of ver-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2