BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. In een la daumont bespannen rijtuig werd vervolgens naar Het Loo gereden, onder luide toejuichingen van het publiek. Op het bordes van het Paleis stond de Hofmaarschalk ter ontvangst in de vestibule en het gevolg. De reeds bejaarde Vorstin droeg een rouwkleed en een weduwekap. Zondagnamiddag beeft de Prinses van Heuss een rijtoer gemaakt in een rijtuig met vierspan, vergezeld van hare hofdame. De rit ging naar Hoog-Soeren en omstreken. H. M. de Koningin maakte meteene hofdame eene wandeling in het Koninklijk Park. Voor de zooveelste maal bevat de buitenlandsche pers bet bericht dat onze Koningin zich in belang wekkende omstandigheden bevindt. Zooals men zich herinneren zal, zijn dergelijke berichten in buiten landsche bladen dikwijls onjuist ge bleken. Staats-commissie voor den Middenstand. Naar wij vernemen vergadert 29 Augustus a.s. de Staatscommissie voor den Middenstand te 's-Graven- hage. De vergadering zal gewijd zijn aan de bespreking van een wetsont werp betreflende de vervroegde win kelsluiting. Toestand in Turkije. Een zeer belangwekkenden brief van zijn berichtgever te Konstantinopel over den tegenwoordigen toestand in Turkije deelt de Matin mede. De schrijver verhaalt hoe sultan Abdul Ilamid achtereenvolgens al zijn trouwe dienaren, in welke hij een blind ver trouwen stelde, heeft laten vallen, hoe hij zich stuk voor stuk het eene privilege na het andere heeft laten ontrukken, hoe hij opzijn ouden dag, na een langdurige periode van onbe perkte heerschappij, den eed op de grondwet beeft moeten afleggen en hem nu feitelijk niets anders is over gebleven dan een schaduw van gezag. Twee malen sedert den tijd, dat de grondwet werd geoctroyeerd, heeft hij zich, op de dagen, dat bij zich naar de Hamidié-moskee begaf, aan zijn volk vertoond en dan den indruk gewekt, dat hij er welgemoed en vol daan uitzag, maar wie hem van dich- lerbij konden gadeslaan, bemerkten op zijn gelaat de rimpels van angst en de uitdrukking van vrees. En naast dien officieelen vertegen woordiger van het gezag, wien fei telijk alle macht is ontnomen, staat het «Comité van eenheid en vooruit gang," de eigenlijke vertegenwoordi ger, de feitelijke bezitter van de legeeringsmacbt, geleid door een be stuur, dat zetelt op een onbekende plaats, maar blijkbaar de teugels strak in banden houdt en dat er voorloopig in geslaagd is de meest heterogene bestanddeelen van het rijk eendrach tig geschaard te houden onder zijn vaan. Merkwaardig is het op te merken, hoe onder dit volk, dat zoo lang heeft gezucht onder den zwaarsten en pijnlijksten druk, plotseling redenaars zijn opgestaan, die in welsprekende bewoordingen uiting geven aan hun overkropt gemoed, aan de gedachten, die de zoo onverwacht gewijzigde stand van zaken bij hen doet opwel len. Het zijn menschen van alle ras sen. bedienaars van allerlei godsdien sten, ambtenaren, burgers, vrouwen zelfs. Hun welsprekendheid is wild, hun stijl revolutionair. «Wij lagen ter aarde" zegt er een, »als een zielto gende leeuw, maar thans sluiten zich de wonden en de leeuw staat we der op." Een ander geeft wantrouwen te kennen omtrent het voortduren van de vrijheid, waarop een stem uit de menigte hem antwoord«Onze vrijheid wordt ons gewaarborgd door 100,000 bajonetten". En alsof bet daarmede nog niet voldoende is, roept een offi cier uit, terwijl bij zijn degen ont bloot: «Onthoudt, dat niet de sultan, maar het zwaard u de grondwet heeft geschonken!" De betoogingen dragen echter volstrekt niet overal hetzelfde karakter en evenmin hebben zij overai dezelfde strekking. Te Konstantinopel is de vereenng voor den Sultan nog schering en inslag van alle redevoe ringen, wordt bij iedere uitvoering geroepen om den Hamidié-marsch. maar in ieder vilajet is de toestand verschillend van dien in het andere. In Macedonië mag de Hamidié- marsch niet worden gespeeld en hoort men voortdurend de Marseillaise, te Serrés geeft men zich over aan gewelddadigheden, op andere plaat sen weder heeft zelfs de reactie de overhand. Zoodat dus de Turksche omwenteling, die zoo uitstekend voor bereid scheen, maar zelfs volgens het oordeel van haar vurigste aanhangers al te vroeg is uitgebroken, zich ont- ontwikkeld op goed geluk, afhanke lijk van het enthousiasme, dat zij vindt of den tegenstand, waarop zij stuit. Het nieuwe Engelsche luchtschip Dirigible No. 2 heeft Zaterdag een korten, maar goed geslaagden proef tocht gemaakt. Het gehoorzaamde zeldzaam goed aan alle bewegingen van het stuur. De tocht duurde slechts een uur. De landing van Parseval's lucht schip schijnt Vrijdag j 1. niet zoo vlot gegaan te zijn als men eerst had verteld. Het sleeptouw dat bij de landing uitgeworpen werd, kwam terecht naast de manschappen die gereed stonden om het grijpen; zij konden er niet bijkomen en de bal lon (die nu zonder stuur was, daar de motoren stil waren gezet) werd door den wind tegen een groep boo- men aangedreven, waar hij aan een paar takken bleef vastzitten. Terstond klommen de soldaten in den boom en bevrijdde het luchtschip, dat ver volgens zonder bezwaren landde. Een Engelsch blad geeft een staatje van de gebeurtenissen op luchtvaart gebied die de vorige week plaats had den. Er blijkt uit, dat eiken dag minstens twee opstijgingen te boeken waren van een of ander luchtvaartuig, hetzij Wright's vliegmachine, Parse val's ballon, het luchtschip van den Amerikaan Baldwin, of de Britsche nieuwe ballon. Wij zien uit het staatje dat er boven Dijon een be stuurbare ballon is waargenomen, waarvan eigenaar en nationaliteit onbekend bleven. Te New-York is een moord gepleegd die eenigzins doet denken aan de vermaarde zaak Thaw Een kapitein, Haines geheeten, heeft een journalist Annis doodgeschoten. Annis stapte aan een der kaden van New-York in gezelschap van zijn vrouw en drie kinderen uit een boot, toen kapitein Haines op hem afkwam en hem pardoes drie kogels door het lichaam joeg. Annis viel in het water, werd opgehaald en stierf een oogenblik daarna. Het publiek wilde zich op Haines stortten, maar deze (geholpen door zijn broeder) dreigde, ieder die in zjjn buurt kwam, neer te schieten. Hij gaf zich echter gewillig over aan de politie. De aanleiding schijnt te zijneen vermoeden dat Haines koesterde ten aanzien van een ongeoorloofde be trekking, die tusschen Annis en Haines' ecbtgenoote bestaan zou hebben. Haines kameraden vinden dat hij nobel heeft gehandeld. Zijn vader, generaal Haines, keurt de daad van zijn zoon eveneens goed. De Kapitein van Köpenlck". Wilhelm Voigt, die thans 60 jaar oud is, lag sedert eenigen tijd in het hospitaal der gevangenis te Tegel hij zond van daaruit een verzoek aan den keizer om gratie, dat onmiddellijk werd ingewilligd. Voor zijn toekomst behoeft hij niet bezorgd te zijn. Een dame, die inmiddels gestorven is, heeft hem een levenslange rente ver maakt van 50 Mark per maand zoo lang hij nog gevangen zat en van 100 Mark per maand na zijn ontslag. H. M. de Koningin-Moeder heeft Zondagmorgen met drie leden van het gevolg, de godsdienstoefening bij gewoond in de Herv. Kerk te Soest, onder gehoor van ds. W. J. Meiners, Tactisch Geneesk. Oefening. Heden wordt door een Roode Kruis colonne, onder leiding van den officier van gezondheid le klasse dr. G. W. Boland, deelgenomen aan een onder Leusden te houden tactisch genees kundige oefening onder leiding van den kolonel van den geneeskundigen dienst dr. Quanjer en als divisie-arts overste A. Bütner van den genees kundigen dienst. De Roode Kruiscolonne, die met machtiging van den Minister van Oorlog aan deze oefening deelneemt, zal hoofdzakelijk belast worden met de oprichting van een evacuatiestation. De heeren P. R. Mees van Rotter dam, lid, en W. J. Vervloet van 's-Gravenhage, secretaris van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis, zullen de gedelegeerden van het hoofdcoroité de oefening bijwonen. De leiding van de geheele militaire manoeuvre berust bij den kolonel commandant van het 5e regiment infanterie, W. van Hoek. De burger artsen, die van de Haagsche en Rot- terdamsche groepen deel uitmaken zijn dr. S. H. Brandes, van den Haag, en arts A. Polak en dr. C. D. van Rossem, van Rotterdam. Zaterdag j.l. herdacht de zeer- eerw. heer Fock pastoor der parochie van O. L. Vrouwe Hemelvaart onder talrijke blijken van belangstelling zijn 25 jarig priesterschap. Uit de wonin gen van vele parochianen wapperde de vlag. Des ochtends werd door den jubilaris geassisteerd door rector van Cooth van Amsterdam en de Kapelaans Akkermans en van Harte aan het smaakvol versierde hoofdaltaar de H. Mis opgedragen. Des middags maakten tal van ge meenteleden van de aangeboden gelegenheid gebruik hunnen geachten herder persoonlijk te mogen geluk- wenscben, waarbij tevens vele stof felijke bewijzen van belangstelling werden aangeboden. Aan den heer S. Snijder is met 1 September a.s. eervol ontslag ver leend als leeraar in de Kennis der Natuur aan de Rijks-Normaalschool alhier en met ingang van denzelfden datum benoemd tot leeraar in de paedagogiek aan de rijks-normaal lessen te Utrecht. Aan den heer W. van Genderen werd bij inschrijving het bouwen op gedragen eener Kerk met toren van de Gereformeerde gemeente te Go- rinchem. j 1. Zaterdag werd de model boerderij «Vinkenhoef" van den heer J. K. Knottenbelt bezocht door de vereeniging van Oud-leerlingen der rijks-inrichtingen voor Land-, Tuin en Boschbouwonderwijs te Wage- ningen. Na de bezichtiging werd gereden naar «Hotel Bellevue" op het sta tionsplein alwaar een gemeenschappe- pelijke maaltijd werd gebruikt. De Schietvereeniging «Wilhel- mina" behaalde bij den schietwedstrijd te Breda, uitgeschreven door den Kon. Bond van Oud-Onderofficieren de vol gende prijzen Korps buks: de eereprijs met 447 punten. Personeel buks: le prijs Adj. On- deroff. Meijer (98 punten), 3e prijs sergeant-majoor Van Oorschot, 4e prijs sergeant-majoor Clemens, 5e prijs sergeant-majoor Uding en de 11e prijs de heer D. van Buuren. Vrije baan buks: 5e prijs Adj Onderoll. Meijer, 6e prijs sergeant majoor van Oorschot, 7e prijs serge ant-majoor Uding, 12e prijs de heer D. van Buuren en 14e prijs sergeant majoor Clemens. Geluksbaan geweer le prijs adju dant-onderofficier Meijer 28 punten (maximum 30 punten). Viije baan geweer: le prijs D. van Buuren met 54 punten (max. 60 p.) Leden boven den 60-jarigen leeftijd le prijs buks de heer A. Hassing. De vereeniging mocht slechts op een wapen in den korpswedstrijd uitkomen. De non-activiteit van den le luitenant der veld- artillerie F. W. Diemont, is nogmaals verlengd tot 9 December a.s. buiten bezwaar van de schatkist. Zondagmiddag reed een wiel rijder uit Utrecht op de bij Zondags- ruiters gebruikelijke wijze met de voeten van de pendalen van den Berg af. Daardoor de machine niet meer in zijn macht hebbende, reed hij een militair aan sloeg tegen den grond en werd met een hevige bloedende hoofdwonde opgenomen. Na eenigen tijd was hij in staat zijn weg te vervolgen. Dit ongeluk is dus betrek kelijk nog goed afgeloopen, doch hoe- vele zullen na dezen nog leergeld moeten betalen alvorens met die roekelooze waaghalzerij voor goed te breken. De helling op de Utrechtschen weg is volstrekt niet gevaarlijk, doch behoort als elke andere gereden te worden met de voeten op de trap pers en de handen aan de rem. Maandagochtend kwam H. M. de Koningin-Moeder per rijtuig aan het station alhier aan en vertrok in een aan de sneltrein aangehaakte salonwagen naar bet Loo, om de aldaar bij H.M. de Koningin gelo geerde prinses van Reuss to bezoeken. Des avonds keerde H. M. per spoor tot Baarn terug. De rechte weg moge al de beste zjjn, een ieder wijkt er wel eens van af met of zonder zijn wil. Maar gisterenochtend deed het paard, gespannen voor het voertuig van den vrachtrijder G. dat zoo al met z'n eigen, dan toch zeker tegen den wil van den eigenaar. Want 't gaf dezen en in de Utrechtsche straat heel wat onrust en drukte, toen het dier daar op hol sloeg, den wagen ratelend en slin gerend achter zich sleepend, den ver boden plantsoenweg in, het telefoon huisje langs Vlak onder de muziektent van «Amicitia" stond de deserteur stil. Werd hij tot bezinning gebracht van zijn roekeloos opzet door het troepje spelende kinderen in zijn onmiddellijke nabijheid of begreep hij, dat de mensch toch ten slotte overwinnaar blijft in een kamploop, waar er éen staat tegenover belagers van alle zijden? Hoe 't ook zij, een paar minuten later draafde onze rebel goedmoedig weer z'n gewoon gangetje En de Utrechtsche straat en om geving waren weer in ruste Amersf. Ct. De Eerw. heer A. Hamers werd j.l. Zaterdag in de Metropolitaankerk te Utrecht tot Priester gewijd. Te Bussum is in den ouderdom van bijna 51 jaar overleden jhr. P. Sibergh, die van 1900, tot Sept. 1905 alhier de functie bekleedde van kapitein plaatselijk adjudant. Den 22en Augustus hoopt H. Korndewal overweg-wachter aan het Smallepad, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar in dienst is bij der H. IJ. S. M. Een gevaarlijk heerschap. Zondagavond tnsschen 10 en half elf knalden plotseling eenige revolver schoten nabij het station te Borne. Even daarna holde een Hengelosche jongen, V. genaamd, de wachtkamer binnen, onder den uitroep: «ze willen mij te lijf", en een vijftiental andere jongens, waaronder ook Bornsche kwamen eveneens binnengestormd en beweerden, dat de eerstbinnengeko- mene V. op zekeren P. geschoten had, Bij onderzoek bleek, dat P. in 't bovenlichaam en in 't been gewond was. Onze politie, op het perron aan wezig, nam V. in arrest, die onder- tusschen nog even het station was om- geloopen, om aan zijn vervolgers te ont komen, maar waarschijnlijk ook om de revolver weg te werpen, die gister morgen tusschen de rails is gevonden. Er werd natuurlijk direct om dok ters gezonden, waarvan dr. B. het eerst aanwezig was en de wonde ver bond. Gistermorgen werd de vermoedelijke dader, die Zondagavond ontkende de daad te hebben gepleegd, gevankelijk naar Almelo getransporteerd. Als oorzaak zou men gevoegelijk weder drank en minnenijd kunnen noemen, hoewel, V. volgens oogge tuigen niet dronken was. Voor een zestal weken heeft V. den vader van het meisje, waarmee hij toen ging, T. genaamd, een pak slaag gegeven en dat meisje ook mishandeld, waar van ook proces-verbaal is opgemaakt. Voortdurend komen Zondagsavonds Hengelosche en Bornsche jongens in de buurten, waar die meisjes wonen, in botsing. Gelukkig echter tot nog toe zonder groote gevolgen. (Zw. Crt.) Nedcrlandsche Groenten in Duitschlaud. Aan de Köln. Ztg. wordt geschre ven, dat in dit jaar de invoer van groenten uit Nederland een zeer grooten omvang heeft verkregen. Op de weekmarkten te Essen, Bochum, Gelsenkirchen, Dortmund, Mülheim, Duisburg komen de meeste aange boden groenten uit Nederland. Vol gens de Mark. Sprecher is deze steeds stijgende invoer niet een gevolg van betere qualiteit of lagere prijzen, maar alleen van de omstandigheid dat de warmoezerij in Rijnland- en Westfalen de steeds toenemende vraag niet kan dekken. Het genoemde blad dringt nu op uitbreiding van de groenten- teelt in bet Rijnseh-Westfaalsche industriegebied aan, die van me«r beteekenis is dan de steeds minder voordeelig wordende graanbouw. Een ernstig ongeval. Zondagmiddag omstreeks 5 uur had aan de Kleverlaan, te Bloemendaal, bij het eindpunt der electrische tram een ernstig ongeval plaats. Bij den hoek van den weg geraakte het echt paar Bijstet uit het Schoterkwartier onder de equipage der familie Meder en werd overreden. De man kreeg ernstige kneuzingen aan een der beenen, terwijl mej. B. een enkel brak. Beiden werden opgenomen en inge dragen in de lunchroombodega «Rust hoek" van den heer Reinders, alwaar zij liefderijk werden verzorgd, terwijl dr. Bakker die onmiddelijk arriveerde, de eerste hulp verleende. Per rijtuig werden zij naar huis gebracht. /Haarl. D.) Drank en Misdaad. Men weet welk een ontzettenden invloed het drankgebruik oefent op de misdadigheid en hoe groot het aantal drinkers onder de misdadigers is. Met de recidivisten, hen die bij herhaling veroordeeld worden, is het nog erger, zij behooren voor het meerendeel tot de drinkers. Volgens de Ambtelijke Statistiek voor Piuisen bevonden zich in de verbeterhuizen verpleegden drinkers in 1902 3234, onder wie 795 1903 3247, 814 1904 3096, 729 1905 2957, 736 Totaal 12534, 3074 24.7°/o Dat wil dus zeggen, het vierde gedeelte. En deze ambtelijke cijfers zijn natuurlijk beneden de werkelijk heid, daar 't spreekt van zelf alleen van in 't oog vallende dron kenschap acte genomen werd. Verdeeld naar 't geslacht waren de cijfers als volgt: in 1904 2806 mannen met 662 drinkers en 290 vrouwen met 67 drinksters, in 1905 2655 mannen met 661 drinkers en 302 vrouwen met 75 drinksters, in 1904/05 5461 mannen met 1323 drinkers en 592 vrouwen met 142 drinksters. Dat is alzoo 24.4% bij de mannen en 24.5% bij de vrouwen. Terwijl over 't algemeen het aantal drankzuchtigen onder de mannen tienmaal zoo groot is als onder de vrouwen, bemerkt men dat de mis dadige vrouwen, die in de verbeter huizen zijn opgesloten, inzake de drank zucht niets toegeven aan de mannen. Wereldstrijd.) Op een trein van Nottingham naar Mansheld, zoo lezen wij in En gelsche bladen, deed een machinist dienst, die pas hersteld was van een zware ziekte. Het schijnt, dat de man opeens door een aanval van lamheid geslagen is, want de trein, die te Bradford moest stoppen, rende voort in wilde vaart. Bij Bradfort moest de trein uit Londen over hetzelfde spoor passeeren en een ongeluk was onver mijdelijk, als de onbestuurde trein niet stopte. Seinen baatten natuurlijk niets, maar eindelijk slaagde men er in, door middel van een wissel den trein op een zijspoor te leiden waar hij geen kwaad kon. Nog een heelen tijd rende hij voort, totdat men hem eindelijk tot staan kon brengen. Men vond den machinist bewusteloos op de machine. Een dergelijk geval is al eens meer voorgekomen in Engelandin Mei 1907 is een machinist op de locomotief doodgebleven. Sinds dien worden de machinisten, op bevel van minister Lloyd George, periodiek door genees kundigen onderzocht. Een nieuw beroep? Vóór eenige dagen had men op bet postkantoor te Gouda het ongeluk de biandkast te laten dichtvallen, terwijl de sleutels daarin waren blijven liggen. Een geheelen dag lang waren smeden bezig het slot te openen, wat echter niet gelukte, zoodat men ten slotte het bovengedeelte der brand kast er af haalde. Deze geschiedenis gaf vermoedelijk een grappenmaker

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2