BINNENLAND. Ernstige bloedarmoede Snelle genezing. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. pen onder-en boven de waterlijn kun nen worden getorpedeerd. Voor den oorlog in 't gebergte wordt een klein model gebouwd, dat nog dienst kan doen in streken, die onbe reikbaar waren voor de thans in ge bruik zijnde bergartillerie. Militaire deskundigen verklaren dit nieuwe moordtuig voor eene opzien barende uitvinding, die een nieuwe verschrikking zal toevoegen aan de moderne wijze van oorlogvoeren. RECLAME. Heden is het te Raamsdonksveer dat wij het dagelijksehe voorbeeld kiezen van de werkdadig- heid der Pink Pillen, in gevallen van bloed verar ming en zwakte van het zenuwstelsel. De Pink Pillen hebben te Raamsdonksveer verscheidene personen genezen, en^Qnder anderen Mevr. E. van Vugt, die gedpa^naelangen tijd leed aan een verderfelijke bjdedarmoede volgens haar eigen uitdrukking. Mejjr. van Vugt was zoo verzwakt dat zij zich ninjr meer staande kon houdenhare beenen weigeinen haar te draden, en dit enkele voorbeeld zn voldoende om zich den staat van belangrijb^Hchaamsverarming^waarin zij verkeerde voor te «pllcn. Mevr. van Vugt die te vergeefsch verscheidene middelen begroeid had was geheel en al öötmoedigd, wat gemakkelijk te begrijpen is. Zij|hefif;ft den goeden inval gehad een laatste poging te doen onvz'ieh te genezen, door zich van de Pink PillpiPte bedienen, en zooals allen die 5Fan dit merkwaardig geneesmiddel gebruik maftn, heeft zij onmiddeliik al de waarde er van kunnen schatten door het gevoel van ver lichting dat zii ondervond na een eerste doos te hebben gebruikt. ;j£ij heeft zich, naar zij zelve zeide, tot het leven voelen weerkeeren; haar eetlust, die te varren wisselvallig was, werd zeer goed en zeer regelmatig; het kwam haar voor dat een warmer, een overvloediger bloed door hare aderen stroomde huijRr bleekhei^maakte plaats voor een frissche klfeur en zij kón op nieuw haar huiswerk verrichten zofcder d^'minste vermoeienis te ondervinden. gedurende eemfeen tijd dat weldadige middel te hebben gebiuikt, heeft zij een vol maakte genezing verkregen. Wij vestigen de aandacht van alle vrouwen op deze genezing. Er zijn zeer weinigen wier «zondheid niet te wen- schen overlaat, en het glfcruik der Pink Pillen is bijzonder gunstig voor vrouwen. Deze pillen geven bloed; en men kari^jn het algemeen zeg gen dat het der vrouwen ag£ bloed ontbreekt. Zij hebben ook een krachtige wferkingop het zenuw stelsel, en het zenuwstelsel der meeste vrouwen is zwak. Wij raden een proef met de Pink Pillen aan in de volgende gevallen; bloedarmoede, algemeene zwakte, vermoeienis zonder merkwaar dige oorzaak, slechte spijsverteering, verschietende pijnen, gevolgen van te hard werken. Pi ins Hendrik wordt den 24en op Het Loo terug verwacht en is voornemens te Utrecht de vergadering bij te wonen van de door hem ge stichte landbouwvereeniging. Oefeningen Landweer. De Minister van Oorlog beeft be paald aan de Israëlietische diensplichtigen van de landweer, welke voor her halingsoefeningen onder de wapenen zijn geroepen op een datum, vallende tusschen 24 September en 20 October a.s. kan op liet door hen aan hunnen landweerdistrictscommandant tijdig in te dienen verzoek, vergunning worden veileend, eerst op 26 October d.a.v. onder de wapenen te komen ter ver vulling van den werkelijken dienst, waartoe zij zijn opgeroepen. Zij zullen zich alsdan moeten aanmelden bij het regiment vesting-artillerie ofonderdeel daarvan, garnizoen houdende in de plaats, welke bij de bovengenoemde aanschrijving voor hunne oefening is aangewezen, en wel vóór 8 uur v.m., of. wanneer zulks in verband met den af te leggen aistand on mogelijk is, zoo vroegtijdig mogelijk. Voor zooveel door deze dienst plichtigen om eenige reden een ver zoek, als hier bedoeld, niet of niet tijdig zou zijn ingediend, kunnen zij na opkomst, ten dage als daarvoor is aangewezen, alsnog aan den com mandant van bet korps of korpsge deelte, waarbij zij worden geoefend, mondeling uitstel verzoeken van de vervulling van het zesdaagsch verblijf onder de wapenen waartoe zij ge houden zijn tot 26 October e.k. Het hiervoren vermelde is alsdan op deze militieplichtigen van toepassing. Wordt een dergelijk verzoek niet ingediend, dan kan aan de Israëlitische Jandweerplichtigen, behoorende tot de opgeroepen landweerlichtingen, voor zooveel noodig, vrijstelling van den dienst worden verleend op 5, 10,11, 17 en 18 October e.k., en zullen deze militairen op genoemde data zooveel doenlijk in de gelegenheid worden gesteld hunnegodsdienstplichten waar te nemen. (»St.-Ct.") Nuttige vogels. De »St.-Ct." no. 195 (Staatsblad no. 2jI) bevat een K. B. van den 18en Juli, bepalende dat mede te allen tijde geacht worden voor landbouw oj boutteelt nuttig te zijn: lo. alle soorten van meeuwen (Larus) en sterns of zeezwaluwen (Sterna en Hydrochelidon) 2o. de spreeuw, panlijster, spraan, spra, sprotter (Sturnus vulgaris). Ten aanzien van deze vogels kunnen, overeenkomstig artikel 3 der wet van den 25sten Mei 1880 (tot bescherming van diersoorten nuttig voor landbouw of houtteelt) voor zooveel betreft de vogels genoemd sub lo, de verbods bepalingen van artikel 2 der wet en voor zooveel betreft de vogels, genoemd sub 2o, de verbodsbepalingen van artikel 1 der wet, tijdelijk en onder zekere voorwaarden door de Commis sarissen der koningin in de provin ciën worden opgeheven. De j.l. Woensdag gehouden doktersmanoeuvre had haar gewoon verloop. Ditmaal was de hoofdverband- plaats opgeslagen achter het liótel «Oud-Leusden"; het evacuatiestation was opgericht op een terrein aan den Soesterweg nabij de goederenloodsen. De oefeningen werden bijgewoond door den chef van den Generalen Staf. generaal F. N. Thiange, den sous cbef, generaal C. J. Snijders en den inspec teur van den geneeskundigen dienst, generaal K. Hennes. Met machtiging van den Minister van Oorlog werd aan deze oefening voor de eerste maal deelgenomen door eene colonne van het Roode Kruis. Aan de regimentsoefening van het le regiment huzaren onder leiding van luit-Kolonel Piepers wordt deel genomen door twee escadrons van het 4e regiment onder bevel van majoor Wijnmalen. Bij beschikking van den minis ter van oorlog is de eerste-luitenant H. W. J. Dutry van Haeften, van bet 5e regiment infanterie, benoemd tot adjudant van den commaudant der 4e divisie. De le luitenant van het 5e reg. infanterie J. Kooiman, leerling der hoogere Krijgsschool is gedetacheerd in de legerplaats bij Oldebroek. De 2e-luit. G. A. van Hulstijn van het le reg. veld-art. alhier wordt 15 October gedetacheerd te 's-Graven- hage bij de Normaal-Schietschool. Het verlof naar Euiopa ver leend aan de luitenant der cavalerie O. I. leger W. Storm van Leeuwen is met zes maanden verlengd. De heer J. J. Galjaard predikant bij de Vrije Gereformeerde gemeente is na geruimen tijd lijdend te zijn geweest op 68-jarigen leeftijd over leden. Dinsdag a.s. zal in hotel »Birk- hoven" door de raadsleden aan den burgemeester een diner worden aan geboden. Kapelaan W. J. M. Grimmelt van de parochie van de H. Francis- cus Xaverius is benoemd tot pastoor te Steenderen. Kapelaan Brouwer uit Utrecht heeft in afwachting zijner benoeming tot pastoor bij de nieuwe porochio- kerk aan den Soesterweg in de daarbij behoorende pastorie bereids zijn in trek genomen. In de plaats van den heer S. Snijder is tot leeraar in de natuur lijke historie en physica aan de Rijks normaallessen alhier benoemd de heer G. A. L. Spelberg, hoofd der o. 1. school aan de koningstraat. De heer E. B. Willemstijn is benoemd tot adelborst le klasse bij de Kon Nederl. Marine. Op de markt van Donderdag waren aangevoerd 360 paarden, 70 hitten en 30 veulens. De prijzen waren Paarden van f125 tot f550; veulens van f 100 tot f200; hitien van f70 tot f 190.Enkelebuitenlandschekooplui bezochten de markt. De handel was tamelijk. De heer E. v. d. Pijpekamp, commies 2e klasse bij de H. S M. alhier, is overgeplaatst naar Almelo. Op de Centrale Botermijn wer den aangevoerd 2070 Kg. Boter. Hoogste prijs f 1.33, laagste fl.21, middel f 1.28. Woensdag genoten we weer het onsmakelijk schouwspel eene zwaai beschonken vrouw per handwagen naar het politiebureau te zien over brengen, ten einde aldaar haar roes te kunnen uitslapen, Bij den Uitgever A. W. Segboer verscheen in een handig formaat een alleraardigst boekje, waarin 22 por tretten van H. M. de Koningin van af haar vroegste jeugd tot heden, een poitret van H. M. de Koningin- Moeder een paar portretten van prins Hendrik, eene afbeelding van het Koninklijk paleis en een van H. M. kerkelijk huwelijk allen fraai in licht druk uitgevoerd. Bij elk plaatje eenige toepasselijke dichtregelen. Voorslechts 35 cents in den handel gebracht zal het ongetwijfeld gretig koopers vinden. De Amersfoortsche processie, die Maandag van bier naar Kevelaer vertrekt, zal worden geleid dbor den zeereerw. beer J. A. F. X. Fock, pastoor der parochie van O. L. Vr. kerk alhier, onder medegeleide van de zeereerw. heeren F. Koster, pastoor te Hoogland, G. A. Starink, pastoor te Harderwijk, de weleervv. beeren H. Akkermans, kapelaan der O. L. Vr. kerk alhier,W. A. Rademaker, kapelaan te Soest en 4- Arends, kapelaan te Wageningen. De zeereerw. heeren J. L. M. Hoor- nemari, pastoor alhier, en F. X. Bult, pastoor te Barneveld, zullen medegaan als pelgrims. Keuring van lotelingen. De Commissaris der Koningin van Utrecht heeft de Gemeentebesturen van zijn gewest uitgenoodigd telken- jare de lotelingen hunner gemeente te waarschuwen tegen de kwade prak tijken van sommige personen, die tegen betaling van een som gelds hunne hulp aanbieden teneinde ongescbikt- verklarïng voor den militiedienst te vei krijgen eri hen tevens met nadruk te wijzen op het bepaalde bij art. 20b Strafwetboek, welk artikel o. m. be paalt, dat met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft hij, die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of iaat maken. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 23 Augustus geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Vooral. 10 uur, geen dienst. Remoiistrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, geen dienst. Gereform. kerk (Langegraeht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'li uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/> uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, Lezen. 's Av. 5 uur, Lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5uur, Godsdienstoefening. Te Liverpool is een moord ge pleegd op een jong meisje. Nu tracht uien den dader op te sporen met behulp van een bloedhond, die den weinig eerbiedigen naam van Tsaar draagt. Over dezen hond lezen wij fabuleuze verbalen. Vier dagen lang reeds is hij aan het rondsnuffelen niet de vermoeide detectieven achter zich aan; een hunner heeft zijn voeten reeds doorgeloopen er. volgt Tsaar op pantoffels. De hond slaapt heel weinig, zoodat ook de detectieven maar een klein beetje rust genieten. Tsaar schijnt zeer fijne reukorganen te hebben. Nadat hij den weg welken de moordenaar genomen moest heb ben door Liverpool, had afgeloopen, begaf bij zich buiten de stad en liep naar het station Edge-Hill, snuffelde aan het loket en ging toen op het perron waar de treinen naar Liver pool vertrekken. De detectieven en Tsaar in den trein naar Liverpool Daar snuffelt de hond het station rond, totdat hij aan het achtste per ron komt, waar bij blijft staan. Ont steltenis onder de vervolgers, want volgens, de spoorwegbeambten komen daar alleen treinen aan, vertrekken er nooit. Maar Tsaar wist het beter dan de spoormannende stationschef dacht eens goed na en zeide toen dat inderdaad een paar dagen na den moord een trein van het achtste per ron vertrokken was naar Birmingham. Gelukkig ging er eerst over eenige uren een trein naar dis plaats, zoo dat de vervolgers een korte pooze rust konden krijgen. In Augustus 1813 als tamboer in dienst van het zegevierende Neder- landsche leger tegenover de Belgen, en thans 77 jaren later, Augustus 1908, nog met opgewektheid en kracht de zeis door het rijpe graan te slaan, dat is zeker een zeldzaam voorbeeld van onverminderde levenskracht en levenslust. De man, wien dit zeldzame voor recht te beurt valt, is de oud-strijder J. van Huizen, to Willemsoord (N. W. Overijsel.) Den 24 Augustus e.k. zal deze algemeen beminde grijsaard zijn 94 jaar intreden. De moordenaar Karssing aaugehouden. Door ijverige bemoeiing van den Officier van Justitie. Mr. van Outeien, is de moordenaar Gerrit Karssing j.l. Donderdag te Warnsveld bij Zutphen aangehouden. Nader wordt daaromtrent aan de N. R. Ct. gemeld: De veldwachters Egthuizen en Ronk, te Warnsveld, hebben op aanwijzing van eene kasteleinsvrouw onder die gemeente aangehouden G. K. die in de Bronsbergen aldaar zat de visschen. Deze K. heeft op 16 Juli j 1. te Bochum (Duitscbland) zijn vrouw, genaamd Pukropp, met een revolverschot ge dood. De Officier van Justitie te Zwolle had zijne aanhouding verzocht en eene premie van f300 daarvoor uitgeloofd. Zwendel, Een inwoner uit Papendrecht, ver lokt door het aanbod in een blad, waarbij voor de luttele som van f 1.50 een »Pop op natuurlijke grootte" met 2 gratis poppen van 23 c.M. verkrijg baar gesteld wordt, zond een buiten- landschen postwissel van dit bedrag aan het opgegeven adres »Queen Victoriastreet London". Metspanüing werd hetgroote pak verbeid. Verbeeld u de teleurstelling van groot en klein, toen de postbode Vrijdag een groote envelloppe bezorgde, verzonden uit Rotterdam, voorzien van een post zegel van 5 ct., en die niets inhield dan een lap ruw katoen, bedrukt met één groote en 2 kleine poppen. Deze figuren konden uitgeknipt en met zaagsel opgevuld worden dan had de familie de drie beloofde poppen! Voor f 1.63 ontving men dus een waarde van misschien 15-cent. Een lesje voor dienstweigeraars. De door de politie te Utrecht aange houden dienstweigeraar J. H., geen landweerplichtige, doch een 20-jarig loteling, die in Maart j.l. had moeten opkomen, doch wegens gemoedbezwa- ren daarin achterwege bleef, werd gisteren voor Gedeput Staten gevoerd ter inlijving. Hij is echter voor den militairen dienst afgekeurd, zoodat de leger- autoriteiten met den wederspanrngen jongeman geen last meer zullen heb ben. Deze komt er echter niet zoo beel gemakkelijk af als wel lijkt: hij zal 20 dagen celstraf hebben uit te zit ten, welke hem door den krijgsraad te Arnhem wegens zijn weigerachtig heid zijn opgelegd. H. D. Uddelermcer. Bij het eerste bericht over de opgravingen aan het Uddelermeer drukte de «Zutph. Ct." er haar spijt al over uit, dat dit mooie plekje aan de wetenschap werd opgeofferd. Het «Overvel. weekbl." schrijft nu «Nu deze opgravingen zijn geëindigd en de Hunnescbans om het Uddeler meer voor het grootste gedeelte in alle richtingen met min of meer diepe geulen is doorsneden, heeft, dit oude gedeelte in onze omgeving veel van zijne aantrekkelijkheid verloren. Wel is het meest begroeide noordelijke deel bijna in zijn ouden toestand gebleven, doch het volmaakt rustige, dat dit plekje kenmerkte, is verdwenen. Thans zijn arbeiders bezig zooveel mogelijk goed te maken, wat goed te maken is. De kuilen en de geulen worden weer dicht geworpen en met de zoo zorgvuldig mogelijk bewaarde heideplaggen belegd. Misschien, dat de vreemdeling, die over eenige jaren eens een bezoek brengt aan bet Uddelermeer, het er wel weer aardig vindt". Te Arnhem werd gisternacht de echtgenoote van den heer P., in de Staringstraat, wakker, doordat zij in de kamer geruisch hoorde. Zij wekte terstond haren man, die direct een onderzoek instelde en nog juist een man zich ijlings uit de kamer zag verwijderen. De politie werd dadeljjk gewaar schuwd; haar onderzoek is tot nog toe zonder gevolg gebleven. In den vrij korten tijd, dien de man aan het werk kan geweest zijn, is bet hem toch nog gelukt ver scheidene gouden en zilveren voor werpen buit te maken. P. Louwersef. In den ouderdom van 68 jaar is gisterenavond in bet Gemeentezieken huis te 's Gravenhage overleden de beer P. Louwerse, de bekende pae- dagoog en kinderschrijver. Eenige weken geleden werd bij op een wandeling door de Electrische tram aangereden en in zoodanige toestand naar het ziekenhuis ver voerd, dat aanstonds het ergste werd gevreesd. Veel geleden beeft Louwerse gelukkig niethet bewustzijn dat kort na het ongeval geweken was is tot aan zijn dood bijna niet weerge keerd. Als paedagoog en als schrijver voor de jeugd heeft Louwerse geschitterd; in beide qualiteiten wist hij zich een naam te verwerven die in gansch Nederland een goeden klank had. Geboren Zeeuw, heeft Louwerse het grootste gedeelte van zijn leven in Den Haag doorgebracht en gewerkt. Meer dan 30 jaren diende hij als hoogst bekwaam onderwijzer de open bare school, aan welke hij zijne liefde had verpand en die hij trouw bleef totdat het zal nu vijftien jaren geleden zijn een toenemende hard- hoorendheid hem dwong zijn taak aan een ander over te geven. Trouwens niet alleen om deze kwaal, die in de latere jaren zéér was verergerd, trad Louwerse uit de onderwijzerswereld. Hij wilde zich geheel geven aan zijn arbeid [als schrijver voor de jeugd. En het is dan ook in die hoedanig heid dat hij zijn meeste lauweren heeft geplukt. Johan Gram, die indertijd de «Kin- derkrant" redigeerde, zocht Louwerse als medewerker aan, maar ontijdig kwam aan die samenwerking een einde. Het was de uitgever IJkemh, die Louwerse toen tot zich wist te trek ken en met hem als redacteur het «Voor 'tjonge Volkje" oprichtte, dat tot een ongekenden bloei is gekomen en waaraan Louwerse tot aan zijn dood zijn beste krachten heeft gewijd. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U opname in Uw blad van het onderstaande. Bij voorbaat dankend, Uw dw., A. B. VAN DER KLEIN. Aan alle Directeuren(trices), Hoof den, Leeraren(essen) en Onderwijzers- (essen) van Onderwijs-inricbtingen te Amersfoort. Dagelijks wordt voor vele guldens aan schijnbaar waardelooze voorwer pen weggeworpen zilverpapier, thee- loodcapsules, stukjes oud koper, tin, lood enz. Worden die metalen met zorg ver zameld en gesorteerd, dan is de op brengst verrassend. Te Amsterdam bracht de verkoop van deze artikelen, welke op de scho len worden verzameld voor de Amster- damsche Vereeniging voor Gezond heidskolonies in het afgeloopen jaar ongeveer lOOO galden op. Hoewel in 't algemeen leerlingen van scholen niet betrokken mogen worden bij het inzamelen voor lief dadige of andere doeleinden, gelooven we niet, dat één opvoedkundige be zwaar zal maken, om door het bijeen brengen van velerlei zaken, die steeds gedachteloos worden weggeworpen, de jeugd te doen medewerken voor de jeugd. Wij noodigen U beleefd uit op alle scholen (ook middelbare) een bak of kist te doen plaatsen, waarin de leerlingen zilverpapier, theelood-cap- sules, stukjes oud koper, tin, lood, caoulchouc werpen. Van tijd tot tijd kan de inhoud worden opgezonden aan den heer A. B. van der Klein, Havik 32, alhier. De opbrengst dient om zwakke kinderen uit geheel Amersfoort een tijdlang naar een Gezondheidskolonie te zenden. Het Bestuur van de afdeeling Amersfoort van het Centraal Ge nootschap voor Kinderberstellings- en Vacantie-kolonies. A. BOMMEL, Voorzitter. J.VAN DER HORST BRUIJN, vice-voorz. A. B. VAN DER KLEIN, le Secretaris. M. KAMERLING, 2e Secretaris. Mevr. M. GERARD VAN SIJSEN— Besier, Penn»- Mevr. J. F. O. H. TROMP VAN HOLST— Hartogh Heïs. Mevr. M. E. REIJNDERS—Calkoen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2