Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. dag hoorde de heer Fr. geritsel op den zolder, 't Was tusschen half 1 en 1 uur. De heer Fr. heeft gezien, dat het Frans Rosier was, die zich haastig door den tuin verwijderde. Door den donkeren nacht is niet met zekerheid te zeggen, of hij van bovcn- kleeding was voorzien. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en een uitgebreid onderzoek ingesteld: den ganschen Zondag werd dit voort gezet; alles werd nagezocht. Zeer waarschijnlijk heeft Rosier zich in den nacht zijner ontvluchting (Don derdagnacht) reeds toegang tot de woning van den directeur verschaft. Zorgvuldig heeft hij zich daar ver borgen gehouden onder een ledige bedstede, wat gemakkelijk bewezen is. De heer Frylinck mist geen kle dingstukken of iets dergelijks. Aan een der ramen hing een ladder, waar langs Rosier zich naar omlaag heeft begeven. De trapdeuren bleken Zon dagmorgen alle gesloten te zijn: van daar dat Frans in het benedenhuis niets van zijn gading heeft kunnen wegnemen. Nog altijd meent men, dat Rosier zich te Medemblik ergens verborgen houdt. Omtrent de ontvluchting van Haar- lemschen Frans meldt een berichtgever uit Medemblik nog het volgende aan het Handelsbl. Nu Frans Rosier de logeergast is geweest van den directeur van het krankzinnigengesticht en dus de quaestie in een interessant stadium is gekomen, hebben we, om een juiste lezing van het gebeurde te krijgen, ons gewend tot deri directeur zelve, dr. Frylinck, die ons het volgende vertelde Vrijdag kwam dr. F. van verlof terug. In den nacht van Zaterdag op Zondag te half één toen hij in vasten slaap lag, werd hij gewekt door de meid-huishoudster, die den directeur mededeelde, dat zij lawaai op zolder gehoord had. De doctor schreef dit aanvankelijk toe aan de verbeelding der huishoudster die erg ontsteld bleek. Hij stond op en luisterde eveneens of et iets voorviel, doch niets bijzonders werd vernomen. Intusschen nam men niets ernstigs waar. Wel klapperden de jaloezieën in den wind, maar daaraan kon moei lijk eetiige beteekenis worden toege kend Toch bleven beiden in spanning zitten luisteren. Plotseling stond de huishoudster weer op en vroeg aan den directeur, of hij niets naar bene den hooide glijden. Tegelijkertijd opende zij het raam en meende toen iemand te zien wegloopen, waarop de dokter zeide: «Och. dat zal wel een Medemblikker zijn". Daarop spraken beiden af, naar hun kamer te gaan en deze van binnen te sluiten. Den volgenden morgen Zondagmorgen dus tegen zeven uur werd dr. Frylinck wakker en zag onder zijn raam een laddertje hangen. Hij riep zijn meid-huishoudster, die hevig schrikte en de situatie aanstonds begreep. Bij onderzoek bleek het lad dertje aan een louw uit het zolder raam te zijn neergelaten. Het steun ie op eeri balcon en was van dal balcon gemakkelijk berijkbaar. Daoelijk werd de politie te hulp geroepen en gewapenderhand een nauwgezet onderzoek ingesteld. Boven op zolder vond men in een onge bruikte bedstede een hangmat en een stuk oud vlaggedoek liggen, waaraan men zien kon dat er een menschen- lichaam op gelegen had. Vooits was de boel ter plaatse over hoop gehaald. Men ontdekte verder natte doeken, die met urine gedrenkt waren en eenige illuminatieglazen, die met dit vocht waren gevuld. Alle gegevens te zamen genomen, vooral ook de slimheid om door de genomen maatregelen zijn verblijfplaats niet te verraden, liet geen twijfel of Frans Rosier had de brutaliteit zoover ge dreven om bij zijn directeur te gast te gaan. Vermist weiden slechts een onderpanlalon van den directeur en een hemd van zijn meid-huishoudster. Andere voorwerpen had de logeergast niet kunnen benaderen, omdat de zolder van het overige deel van het huis afgesloten was. Wanneer hij door de zolderdeur de andere vertrekken had kunnen bereiken, had de bewoners allicht een slechter lot ten deel gevallen Wel is de ongeveer 50-jarige meid huis houdster enkele malen op het zolder gedeelte geweest, waar Frans Rosier zich schuil hield. Gelukkig vóórhaar, dat zij hem niet ondekte. Na de ondokking van Zondagmorgen is heel Medemblik door politie en burgerij afgezocht. Alle leegstaande buizen, alle pakhuizen en ia de baven liggende booten zijn doorsnuffeld, maar zonder resultaat. Men ver moedde dat Rosier toen hij Zondag nacht het huis van dr. Frylinck heeft verlaten, ook oogenblikkelijk het stadje Medeblik is uitgegaan. Van groot belang nu was het nieuwe spoor te volgen, zoodat de directeur van het gesticht thans gretig gebruik maakte van een aanbod der Haagsche politie om twee der bekende Haagsche politiehonden te doen overkomen, en naar den vermisten misdadiger te doen speuren. Te half tien Zondagavond kwamen beide honden begeleid door twee ambtenaren der Haagsche politie te Medemblik aan. Dadelijk begaf men zich naar het krankzinnigengesticht om even later het werk aan te vangen. Eén der honden de andere scheen tiiet erg op dreef deed het uit stekend. Losgelaten begaf het beest zich rechtstreeks naar de poort aan de zijde van het gebouw waar Frans ontsnapte. Toen men deze poort opende, vloog de politiehond naai de werf, waar in den nacht van Rosier's vlucht kleeren zijn gestolen en het spoor van den boef volgende, ging men, door den politiehond ge leid, naar de woning van den direc teur, waar Frans een paar dagen een veilige schuilplaats had gevonden. Voor het huis van dr. Frylinck gekomen, sloeg de politiehond ge weldig aan en sloeg omhoog legen het klimop, aan de zijde waar de gast het huis had verlaten. Vervol gens sprong do hond de schutting over naar de haven, natuurlijk op den voet door de politieambtenaren gevolgd. Daar lagen eenige ansjovis booten. Het beest snuflelde hier wat rond en scheen toen hel spoor bijster. Hij kon met verder. Te twoe uur in den afgeloopen nacht gaf men het speuren met den politiehond op, om het waarschijnlijk in den komenden nacht voort te zetten. Op grond van dit resultaat kwam het vermoeden op, dat Frans Rosier met één der booten uit de haven de Zuiderzee zou opgevaren zijn. Dientengevolge beeft heden een nauwkeurige telling van de ansjovis en andere booten plaats gehad, ge paard aan een onderzoek, welke booten op zee en welke thuis moesten zijn. Geen enkele boot wordt vermist, zoo dat Frans" ontsnapping via de wijde baren zeer onwaarschijnlijk is. Thans wint de meening veldt, dat hij de richting van Hoorn is uitge trokken en een inbraak, die in den afgeloopen nacht daar ter plaatse moet zijn gebeuld, wordt reeds aan Fians Rosier toegeschreven. llier in Medemblik is alles rustig en kalm, hoewel een ieder zijn voorzorgs maatregelen tegen een eventueele ont moeting met den misdadiger neemt. Maandagnacht werd de klopjacht met de politiehonden hervat. Men had er intusschen nog een derde «Germanicus" uit Roozendaal bij laten komen. Terwijl de dieren het spoor van Frans volgden, klonk plotseling van uit het gesticht te Medemblik een gejuich en bleek het dat Rosier door twee boerenarbeiders uit Opperdoes was gevat en binnengebracht. Het zijn twee broeders Pieter en Jacobus Bos Janzoon, stoere vast beraden kerels, die den moed hadden om den gevaarlijken boef te grijpen. Het is te wenschen dat zij een flinke premie krijgen voor hun rnqedig optreden. Rosier had zich al dien tijd in de nabijheid van het gesticht schuil moeten houden bij gebrek aan boven- kleeding, maar had uit vrees door de honden ontdekt te worden zijn schuil plaats verlaten. De Vereeniging «Handel en Nij verheid", alhier, vergadert op Donder dag 10 Sept. a s. in het Hotel «de Zwaan", ter behandeling van de na volgende agenda: 1. Behandeling van (oproep van belanghebbenden in zake Octrooiwet) 2. Verslag der afgevaardigden naar het middenstandscongres gehouden te Dordrecht. 3. Voorstel van het bestuur om alhier eene lezing te doen houden in zake de wet op bet arbeidscontract. 4. Ingekomen stukken. 5. Mededeelingen. Maandagochtend werd op den naar zijn land voerenden overweg, tus schen Koppel en Hooglandsche weg, de 73jarige G. van Ernpelen door een trein van de Hollandsche spoor ge grepen en vermorseld. De verspreid liggende stukken van den ongelukkige werden door de politie per brancard naar de R. K. begiaafplaats vervoerd. Een hier ter stede rondzwer vende minderjarige is door de politie aangehouden en naar Amsterdam te ruggebracht. De le lui'enant J. H. Sonne, gedetacheerd bij de Koloniale Reserve te Nijmegen, vertrekt op 20 Septem ber a.s als geleider van een afdeeling aanvullingstroepen, ter sterkte van 72 onderofficieren en minderen, voor den tijd van 5 jaren naar Ned. Oost-Indië. De militaire sportvereeniging, voorzitter luit.-kol. Piepers alhier, houdt 14 en 15 October a.s. te Arn hem een wedstrijd voor het beste officiersdienstpaard. Deeerste dag snip- peijacht van pl.m. 50 KM. afteleg gen binnen 4 uur en 15 minuten. Tweede dag üressuurproeven. Prijzen f 300 cn verguld zilveren medaille; f 100 en zilv. med f 50 en bronzen med. voor eigen paarden. Voor rijkspaarden den le prijs f25 en verg. zilv. med., 2e pr. f 15 en zilv. medaille. Amersf. Dagbl. De vereeniging iiAmersfoortsche Vrijwillige Brandweer" hield Maandag avond een flink bezochte ledenverga dering. De oude vereeniging werd ontbon den en aanstonds een nieuwe onder den zelfden naam gevormd, waartoe velen als lid toetraden. In overleg met B. en W. werd het Bestuur saatngesield uit de heeren G. van Dorssen, Voorzitter; W. van den Donker, Onder-voorzitter; J. W. van Achterbergh, Penningmeester; B. Brom en J. II. Doriath, Commissarissen. Van andere zijde meldt men ons, dat, nu de oude vereeniging werd ontbonden en dus bet archief enz. moet worden gedeponeerd ten Raad- huize, anderen besloten tot oprichting eener nieuwe vereeniging, voor welke zij aan den Gemeenteraad subsidie en gebruik der brandblusch nnddellen zullen aanvragen. Laatstbedoelde vereeniging zou reeds een wjftigtal leden tellen. Amersf crt. Bij liet te Arnhem gehouden examen werd het gewoon politie-di ploma behaald door J. D. van Veenen- daal agent 2e klasse alhier. Tot hulptelefoniste aan het Rijks- telefoonkantoor alhier is benoemd mejuffrouw W. C. H. van den Burg. Maandagavond werden de be woners van de btoovestraat en aan grenzende straten opgeschrikt door een kloppartij, waarbij niet enkel de vuisten doch helaas ook het rnes dienst deden. Twee personen zekere V. en W. werden vrij ernstig gewond en werden in het verbandlokaal aan het politiebureau door Dr. Morren verbonden De dader zekere Br. werd gearresteerd en zal zijn lust tol het kerven van tnenschenvleesch wel met een poosje eenzame opsluiting moeten boeten. Tengevolge van het jongste raadsbesluit tot tijdelijke uitbreiding van hel personeel aan eenige openbare scholen zijn door Burgemeester en Wethouders tijdelijk werkzaam gesteld aan de jongensschool mej. A. G. de Jager, aan de O. L. school in de Beekstraat, mej. R. G. Overbeek en aan de O. L. school aan de Punten burgerlaan de heer P. J. van Loo. Op 1 November wordt de deta cheering van den ien luitenant J. Kooi man bij de Hoogere Krijgsschool opgeheven. De oefeningen van het 5e regi ment infanterie worden bijgewoond door den luitenant-kolonel E. Luden, commandant van het 22e landweer district (Amsterdam) en den kapitein C. M. J. Koorevaar van den hoofd cursus te Kampen. De uitslag van het 2de Toe latingsexamen voor het Gymnasium luidt als volgt Toegelaten tot kl. II. Hooykaas, Tot kl. Ill: J. E. Eilerts de Haan. C. de Lind van Wijngaarden. Tot kl. IV: J. Enkelaar. Tot kl. VI: Tb. H. J. Steonbeek. Maandag 7 en Dinsdag 8 dezer zijn op de Amersfoortscbe hoogere burgerschool nog enkele toelatings eri herexamens gehouden. Toelating verkiegeri alsnog; Voor kl. I: Mane J. D. van Andel (Amersf.), K. W. Bouwensch (Breda), M. J. van Eijck (Buss.) en W. E. Kroesen (Amersf); Voor kl. II: Maria Bar von Hem- mersweil (Paramaribo) en J K. A Nieboer (Groningen); Voor kl. IV: W. J. van Bommel van Vloten (Gron.) en als toehoor- deres Joha. Spruyt (Amersf); Voor kl. V. J. D. Rolandus Hage- doorn (Amersf.), A. Verhoeff(Hoorn) en als toehoorder W. K. Picard. Bij den aanvang der lessen bedraagt volgens de gehouden inschiijving het aantal leerlingen 260. De officieele opening van het nieuwe gebouw der Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool in tegen woordigheid van genoodigden is bepaald op Dinsdag 15 September e k. des namiddags te 2 uren. Voor bezich tiging der school wordt belangstellen den de gelegenheid aangeboden op Woensdag 16 en Donderdag 17 Sep tember, telkens des namiddags van 2 tot 5 uren. In Augustus werd aan het post kantoor Amersfoort, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren ingelegd bij de Rijks Postspaarbank f 30 011.80 en daaruit teruggevraagd f 36 937 96. Het laatste door het kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 14018. Wij vestigen gaarne de aandacht van belangstellenden op de gelegen heid om mooie, fonkelnieuwe, goede boeken voor de helft van den prijs te koopen. Boeken van allerlei aard, romans, dichtwerken, wetenschappen op allerlei gebied, worden thans, juist nu de avonden in 't zicht zijn, aangeboden voor den halven prijs: Dickens, Thackeray, De Genestet, Marlitt, Darwin, Findel, Bilderdijk, Zola, Aimard, Cats, stinde, Multatuli, Schmid enz. 't Is weer een aanbod van Gebrs. E. M. Cohen, te Am sterdam hunne aankondiging «Voor de helft! met 50 pCt." vindt men op blz. 3. 388ste STAATSJLO'l'ERkJ Vierde klasse. Trekking van 7 en 8 Sept. 1908. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers ,te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 520. Prijzen van f 65. 869 874 888 1599 1611 7859 7860 7871 7874 9011 9024 9041 10325 10335 12004 13330 13797 18885 18895 18914 en 18922. Te zamen 22 prijzen. Ongeluk met gunstige afloop. Bij den molenaar Smits te Soest had Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur een ernstig ongeluk plaats, dat geluk kig bijzonder goed afliep. Een 2 jarig zoontje van boven- genoemden molenaar klom over een heining, en viel zoodoende in een gemetselde waterput van ruim 10 meter diep. Geen der huisgenooten werd zulks gewaar, doch het angst geschreeuw van den kleine trok de op merkzaamheid van een nabij wonende. Op het hulpgeroep der moeder schoten spoedig eenige heldhaftige mannen toe, waaronder de heer H. M. Smits, die het waagde, om op de emmer zittende in de diepe put af te dalen. Na korten tijd, kwam genoemde persoon weder boven, met het kind in zijn arm, waar hij het onder de grootste dank baarheid en vreugde der ouders en de geheele familie aan zijn blijde moeder overgaf. Het kind heeft niet het minste letsel bekomen. Het ongeval wekte in de gemeente, vele nieuwsgierigen die de kleine en de put eens wilden bezichtigen. Eeu pleidooi voor de vliegen. Een Italiaansch geneeskundige heeft zich geroepen gevoeld voor de vliegen in de bres te springen. Die dieren werden tegenwoordig zoo vervolgd, dat het den schijn had, als ware er niets dan kwaad van te zeggen, en dat was toch zeker zoo niet. De vlieg vervulde ook een nuttige rol, naar hij meende, in haar hoedanigheid van luchtreiniger. De lucht is vol van organische stof, die de vliegen in zich opnemen, en men zou zelfs kunnen zeggen, dat er, ten gevolge van schaarste van vliegen, epidemieën waren voorgekomen. Ook verleenen de vliegen hulp voor 'de verdelging van rupsen. De vogels zorgen er wel voor, dat er niet al te veel komen, en als men die laatste dieren dus maar niet uitroeit, weet de natuur bet evenwicht wel te bewaren. Zoo schijnt er dus zelfs van de gehate vliegen nog wel wat goeds te zeggen te zijn. Teleurstellingen bij 't gebruik van kunstmest. Herhaaldelijk hoort men ervan, hoe sommige gebruikers van kunstmest volstrekt geen resultaten meenen te zien, en soms ook werkelijk niet kunnen constateeren. Daartegenover staan echter honderden, neen duizen den, die telken jare betere uitkomsten verkrijgen en dan ook voortdurend meer gebruik er van maken. Trouwens het kunstmestgebruik neernt jaar op jaar regelmatig toe: de verbruiks cijfers van de kalizouten van phosphaten en chilisalpeter, van ammoniak en ook van Guano bewijzen dit. Alleen hieruit mag men besluiten, dat de herhaalde teleurstellingen, die heiaas nog zoo menigeen terughouden zelfs van proefnemingen, niet het gevolg zijn van waardeloosheid der kunst meststoffen, maar zeer zeker hun grond vinden in een verkeerde aan wending. De tijd vari aanwending, de zwaarte der bemesting, de soort van mest in bepaalde tijden te ge- biuiken, de soort van mest, die voor bepaalde gronden in aanmerking komt, en wat men voor zekere gewassen 't best aanwendt, al deze zakeri hebben invloed op de uitkomsten niet alleen, maar bij verkeerde aanwending kan de oogst zelfs in gevaar gebracht worden. We staan thans meer aan 't begin van die periode in het landbouwleven, waarin de boer overweegt, wat hij moet doen, om 't volgende jaar een goeden oogst te krijgen. Over een maand wordt of is reeds meer rogge gezaaid. Welken oogst zal dat gewas brengen'? Dit is niet gemakkelijk te zeggen en veel zal afhangen van 's Hemels zegen. Als daar wasdom en groeikracht wordt geschonken, is er kans op een kostbaren oogst. Maar 't land moet ook vruchtbaar worden gemaakt en dat is 't werk van den landbouwer. Bewerken en bemesten moet hij, terwijl het land van vrucht is ontbloot. Bij kunstmestgebruik is het zaak, de gebruikte meststoffen zoo goed mogelijk met den grond te vermengen en dat kan geschieden door herhaal delijke bewerkingen van den bodem, ploegen en eggen. Dan is het echter noodzakelijk vroeg te bemesten. Dat de meststoffen volledig moeten worden gegeven, behoeft thans ternauwernood meer gezegd. Toch is 't goed dit nog eens te herhalenelk gewas is noodig kali, phosphorzuur en stikstof, benevens op kalk arme zandgronden kalk. Voor rogge op middelmatigen zandgrond wordt gemiddeld gebruikt 1000 K G. kaïniet, 1000 KG. thomaspbospbaat of superphosphaat en 300 KG. chili salpeter (100 KG. in den herfst kort voor 't zaaien, de andere 200 KG. in een of twee giften in 't voorjaar). Kaïniet en pbospliaatbemesting wor den vroeg in den herfst gegeven, en door herhaald ploegen en eggen be werkt men een fijne veideeling en goede bewaring in den bodem, men doet veel onkruidzaden ontkiemen en vernietigt die weer, men verbetert bovendien, vooral als niet steeds even- diep wordt geploegd, den natuurkun digen toestand van den bodem aan merkelijk. De uitkomsten van her haalde proefnemingen staan tendienste om de verzekering te geven, dat teleurstellingen bij dergelijke aanwen ding zoo goed als uitgesloten zijn. Voor Iluis en Ilof. Wie zijn fruit lang wil bewaren, dient het te plukken, niet te schudden. Wie fijn ooft heeft te verkoopen, krijgt door den hoogeren prijs de moeite van het plukken ruimschoots vergoed. De eenige goede manier van oogsten is het plukken der appels of peren: één voor één, zonder een enkel vrucht takje af te breken, zoodat de oogst van 't volgend jaar niet reeds geschaad wordt. Het plukken vraagt veel tijd en «tijd is ook geld", maar bij den oogst der wintervruchten is de grootste drukte toch achter den rug. Het uit spreiden van een zeil voorkomt het kneuzen, stroo is daarvoor nog beter, maar daarmee wordt bet verlies van vruchttakjes niet voorkomen. Men moet toch ook denken aan de toekomst. Observator.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2