NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor ie Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 75. Woensdag 16 September 1908 Zeven-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. RAADSSTUKKEN. EENZAAM. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonno. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Ontvanger. Voorstel van Burgemeester en Wet- houdeis betreffende de jaarwedde van den Gemeente-ontvanger. Bij de behandeling in 1907 van de jaarwedde van den Burgemeester, Secretaris en Ontvanger gaven wij U bij ons voorstel van 10 October 1907, Afdeeling I, No. 1416, in overweging, aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht te berichten, dat ons college zich gaarne de vrijheid wilde voor behouden, eventueel in 1908 eene nadere regeling van de jaarwedde van den Ontvanger in overweging te nemen. Aldus is door U in uwe vergadering van 29 October besloten. Bij overweging van dit onderwerp zijn wij tot do overtuiging gekomen, dat het wenschelijk en billijk is, de jaarwedde van den Ontvanger, thans f2000 bedragende, te verhoogen. Sinds de vaststelling daarvan, bij be sluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 12 November 1903, No. 20, zijn de werkzaamheden be langrijk uitgebreid. Het aantal af gegeven mandaten bedroeg 2370 over 1903 en 3020 over 1907. Het aantal aanslagen in de Inkomstenbelasting vermeerderde van 2190 in 1903 tot 3254 in 1907; van de Straatbelasting klom dit getal van 3501 tot 3811. Uit deze cijfers alleen blijkt reeds, dat de werkzaamheden voor den Gemeente-ontvanger belangrijk zijn toegenomen sedert de laatste vast stelling van zijn salaris. Bovendien heeft een onderzoek naar de jaar- wedde-regeling in andere Gemeenten van ongeveer den zelfden omvang als Amersfoort geleerd, dat eene ver hooging van de thans vastgestelde jaarwedde zeer billijk is te achten. Op grond hiervan hebben wij de eer U in overweging te geven aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht te verzoeken, de jaarwedde van den Gemeente-ontvanger te Amersfoort met ingang van 1 Januari 1909 te willen vaststellen op f2250. Brandweer. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een mechanische brandladder en inrichting van eene bewaarplaats. Van de zijde van de brandweer werd bij ons college aangedrongen op den aankoop van een mechanische brandladder. De hoogte van verschil lende huizen, in latere jaren gebouwd, is oorzaak, dat het thans in gebruik zijnde materiaal niet meer voldoende is. Zoowel voor het redden van per sonen uit hooge huizen als voor het water geven in een brandend perceel, is een dergelijke ladder zeer gewenscht. Op zeer voldoende wijze kan in het thans gevoelde gebrek voorzien worden door aankoop van eeD ladder, ter hoogte van 18 M., welke hoogte nog met enkele Meters vermeerderd kan worden door het gebruik van eene zoogenaamde steekladder. Eene dergelijke ladder is bij de firma Gee- sink te Weesp te verkrijgen voor den prijs van fl20J. En volgens het rap port van den Gemeente-architect en den Opperbrandmeester die een ladder in de fabriek bezichtigd hebben, èn volgens de inlichtingen van eenige Gemeentebesturen is het fabricaat zeer aan te bevelen. De ladder kan in ingeschoven toe stand gemakkelijk door 3 li 4 man voortbewogen worden de opstelling en het uit- of opschuiven kan in circa 5 minuten door 2 man zonder opvallende inspanning geschieden. Eene dergelijke ladder zal in de oude stad bewaard moeten worden in een gebouw, waarvóór de noodige ruimte is om met het toestel te draaien. Een zeer doelmatige plaats achten wij eene schuur, bij den ingang van de oude begraafplaats; aldaar is vol doende ruimte voor bet in- eu uitrij den, terwijl de plaats door de Helle straat onmiddellijk met het centrum van de stad is verbonden. Volgens berekening van den Archi tect kan het schuurtje naast het westelijk gebouwtje aan de oude begraafplaats voor het beoogde doel in steen verbouwd worden de totale kosten van de bewaarplaats worden geraamd op f600. Wij hebben ons, alvorens een voor stel bij U in te dienen, ervan over tuigd, of vergunning verkregen zou worden tot het bouwen op de begraaf plaats. Deze vergunning is door de Gedeputeerde Staten van Utrecht verleend bij besluit van 2 Juni 1908, 2e afdeeling, no. 2107/1339. Op grond van bet bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen ons te machtigen tot aankoop van een mechanische brandladder en tot inrichting van eene bewaarplaats overeenkomstig het bovenstaande. Archivaris. Voorsiel van Burgemeester en Wet houders betreffende de jaarwedde van den Archivaris. Wij hebben de eer U hierbij voor te stellen, de jaarwedde van den Archivaris, thans f200 bedragende, te verhoogen met f100 en derhalve op f300 vast te stellen. Wij achten een dergelijke belooning billijk in verband met de diensten, die deze ambtenaar bewijst. Niet alleen is bij wekelijks eenige middagen op 't archief werkzaam, waarbij dan tevens de bezoekers van het archief door hem worden geholpen maar ook worden veelal op andere uren door den tegenwoordigen titularis werkzaamheden ten dienste van het archief verricht. Subsidie. Voorstel van Burgemeester en Wei houders betreffende een adres van het Bestuur der Vereeniging tot be strijding der tuberculose te Amers foort tot verkrijging eener subsidie. Wij hebben de eer U bierbij weder aan te bieden het adres van het Bestuur der Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose te Amersfoort, daarbij verzoekende het streven der Vereeniging met eene geldelijke subsidie te willen steunen, in de toelichting op het adres wordt een som van f500 gevraagd. Te motiveeren waarom het doel van adressante in hooge mate de sympathie van ons college heeft, mag overbodig heeten. Ook meunen wij ons ontslagen te mogen achten van een betoog, dat steun aan eene Vereeniging die het genoemde doel nastreeft, op den weg der Gemeente ligtde strijd, die de Vereeniging aan wil binden, zal on getwijfeld in hooge mate ten goede komen aan de volksgezondheid, welker behartiging mede een taak van het Gemeentebestuur is. Onder deze omstandigheden be treuren wij het, U niet te mogen voorstellen, de gevraagde subsidie van f500.toe te kennen. De ontwerp- begrooiing voor 1909 toont evenwel duidelijk aan, dat eene dergelijke uit gaaf niet gewenscht is. Door hooger bedrag dan f250. toe te slaan, worden de voor Onvoor ziene uitgaven beschikbare gelden te zeer verminderd. Op grond van bet bovenstaande hebben wij de eer U in overweging te geven, aan adressante tot weder- opzeggens eene subsidie van f250. toe te staan, onder de voorwaarde; «Jaarlijks wordt den Raad een verslag, rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar toegezonden." Geldmiddelen. Nota van Burgemeester en Wet houders, beboorende bij de Memorie van Toelichting op de Begrooting voor 1909. Onder aanbieding van deontwerp- begrooting van Uitgaven en Ontvang sten voor 1909 met Memorie van Toelichting, hebben wij de eer nog het volgende onder uwe aandacht te brengen. De ontvangsten en uitgaven voor 1909wordengeraaamdopf710798 69 De gewone ontvangsten en uitgaven worden geraamd op f 589 482.69'/>. en de buitengewone ontvangsten en uitgaven op f21315. Het eindcijfer der begrooting voor 1908 bedroeg f614 058.04, verdeeld voor gewone en buitengewone ont vangsten en uitgaven in f558 852.12 en f55 195.92. Hieruit blijkt dus, dat de gewone uitgavengestegenzijnmetf589 483 69'/i. f558 852.12= f30 631.57'/.. Hoewel de verschillen met de Be grooting voor 1908 op de Memorie van Toelichting voor de Begrooting van 1909 voor ieder artikel zijn te berekenen, geven wij gemakshalve een overzicht van de artikelen, die deze meerdere gewone uitgaven ver oorzaken (de verschillen kleiner dan f 100 zijn hierbij niet vermeld). HOOGERE UITGAVEN. Verschil tusschen raming voor 1908 en 1909. I f Bestuur gemeente Drukwerk Gemeentehuiso Verkiezingen Ververschingen bij ver kiezingen Ontvanger en plaatsver vanger Crediet in zake belooning ambtenaar, belast met vervolging Kosten beschrijvingsbiljet ten, enz Vervolgmgskosten Jaarwed ten Politie. Vuur, licht, enz. Politie Straatverlichting Tractementen openbare werken Reinigingsdienst Walmuren Wandelplaatsenj> Begraafplaatsen Werven Bosschen Gasfabriek 870 83 140 550.— 300.— 100.— 250.— 250. 100.— 100.— 1221.84 128.— 471.— 1100. 248 07' 170 300. 150 692 150. 7785.80 Uit het Zweedsch van SOPHIE ELKAN. 6) begon hartstochtelijk en lang te weenen en het was alsof, onder hare tranen, een harde ijsklomp om haar hart versmolt. Hoe had zij aldus kunnen worden, zij die een goed liefdevol karakter bezeten had Smarten hadden haar niet beter gemaakt, zy konden dat niet zoolang* zij haar ongeluk niet waardig verdroeg. En dat had zij den laa,tsten tijd niet gedaan. Zij had gewenscht dat de blyde geluiden daarboven zouden ver stommen en nu weerklonken zij niet meer. O die stilte, die onzettende, sombere stilteZn kon het niet langer uithouden, wierp een sjaal om, snelde de keukentrap op, die naar de bovenverdieping voerde, klopte aan en vroec aan het dienstmeisje, dat haar opendeed, hoe het met het kleintje ging. «Slecht, heel slecht; mijnheer en mevrouw zijn geheel wanhopig I" Welk een nacht I Het was nu volkomen stil boven haar hoofd; maar zij kon niet slapen, geen seconde. De vorige nachten had zij nu en dan kunnen indommelen; maar thans was dat onmogelijk. Het was zoo doodstil. Zij 1 hadden zeker de deur hunner slaapkamer gesloten, zoodat er geen geluid naar omlaag doordrong. Indien het kind eens dood was Hoe zou zij te weten komen hoe het thans ging Zij kon midden in den nacht geen bood schap zenden aan vreemden, die haar in het geheel niet kenden. Neen, zij kende ze niet; dat kwam haar bijna onbegrijpelijk voor, nu zij er over nadacht. Zij wierp hare lange, zachte morgenjapon om en opende de deur naar de voorkamer. Neen, Gode zij dank I het kind was niet dood; zij hoorde het wiegje op en neer bewegen, altijd op en neer en zij ving ook het mooie, zachte wiegelied op. Neen, zij had met haar afgunst het kind harer buren niet vermoord; het leefde, nu de kindermeid poogde het in slaap te zingen. Zij keerde naar haar slaapvertrek terug en legde zich neder. Daar hoorde zij wieg noch wiegelied en de angst greep haar wederom aan. Zij stond op, nam de kussens en dekens mede naar de voorkamer en wierp ze op de lange, rechte sofa daar. Zij maakte daar haar bed op. Ja, hier zou zij kunnen slapen en zij sliep dan ook, zooals zij in geen maanden geslapen had, zoo rustig, vreedzaam en goed; zij sliep in onder het geluid der regelmatig op en neêr schommelende wieg, bij den klank van het wiegelied, het welbekende, dat zijzelve als een gelukkige moeder, zoo vaak voor haar kindje gezongen had. En zoo verstreken andermaal een paar dagen en nachten, de laatste steeds doorgebracht op de sofa der voorkamer, alsof zij er behoefte aan gevoelde dichter bij het zieke kind te zijn. Een nacht was het zeker heel krank, want zij hoorde de zware snikken van den vader tot zich doordringen en toen barstte zijzelve in hevig, maar gesmoord snikken los. Zij weende over leed en angsten, over het feit dat er zoovele smarten en zorgen op aarde waren en dat niemand, niemand daaraan ontkwam. Vroeg of laat! En zij bad vurig en innig tot God, dat deze arme ouders hun kind zouden mogen behouden. Den volgenden middag kwam Kristin met van vreugde stralend gelaat bij haar binnen en vertelde haar hoe de dokter verklaard had dat het gevaar bezworen en de kleine gered was. De kindermeid had vaD blijdschap ge schreid. En ook de jonge man weende van blijdschap, Goddank, dat zij hun kind hadden mogen behouden, dat niet alle kinderen, die ziek werden, stierven. Eenige dagen later ontmoette zij den heer Holm op de trap. Hij was bleek en mager geworden, maar zag er heel gelukkig uit. Op het punt staande haar voorbij te loopen, bedacht hij zich en nam hij den hoed af. «Heb ik niet het genoegen met mevrouw Wendt te spreken?" «Ja mijnheer." «Ik moet u, zoowel voor mijzelven als uit naam mijner vrouw, nog hartelijk dank zeggen voor al de bewezen deelneming tijdens de ziekte van onzen kleinen jongen. Gij kunt u niet voorstellen hoezeer de vriendelijke wijze, waarop u naar hem gevraagd hebt en uwe mooie bloemen mijne arme vrouw en mij moed in spraken. Gij waart de eenige, die het waagde aan te komen, om te hooren hoe het ging; al onze vrienden waren bang voor hunne kin deren; men ontweek ons en dat is trouwens ook geen wonder, want diphteritis is een vree- selijke ziekte." «Ja, het is natuurlijk, dat zij die kinderen hebben er voor vreezen; maar ik bezit er geen." «NeeD, neen, dat weet ik, ik heb het ver nomen," antwoordde hij haastig, diep geroerd «Maar gij weet niet hoeveel goed ons deze deelneming deed, ons door een vreemde be wezen." «Het is waarlijk geen dank waard; ik kon helaasniets doen, alleen maar hopen dat alles goed zou gaan en dat gij uw kindje zoudt mogen behouden." Wordt vervolgd)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1