BUITENLAND. BINNENLAND. Dit is te onthouden. Plaatselijk Nieuws. Birkhoven s 1088. Middelbaar Onderwijs, H. B. S4016,40' Jaarwedden Lager Onder wijs j> 6658 84' Vergoeding woninghuur 100. Herhalingsonderwijs 115. Schoolmeubelen320. Verwarming en schoon houden lokalen Lager onderwijs600 Archief100. Krankzinnigen 730. Burgerlijk Armbestuur s 400. Interest nieuwe geldlee- ning3394. Aflossing nieuwe geldlee- ning2570. Pensioenen1369. Subsidie bestrijding wer keloosheid 300. f 36848.79' Behalve deze artikelen voor uit gaven die hooger geraamd moesten worden, was het noodzakelijk eenige artikelen voor ontvangst lager te ramen Leze artikelen zijn de vol gende: LAGERE ONTVANGSTEN. Verschil tusschen raming voor 1908 en 1909. Saldo f 1920 55 Muur van Huizen 494. Ontvangstenopbrengst Rei niging122.75 Subsidie Gymnasium 193 48 f2730.78 De hoogere uitgaven en de lagere ontvangsten bedragen derhalve te zamen f36 848.79'. f2 730.78 - f39 579 57'. Niettegenstaande deze hoogeie uitgaven en mindere ontvangsten is hel mogelijk geweest de Begrooting voor 19' '9 sluitende te inaken znndei •erhooging der belastingen, 't geen uit het volgende blijkt. HOOGERE ONTVANGSTEN. Verschil tusschen raming voor 1908 en 1909. Opcenten Rijksbelastingen f 4334.05' Inkomstenbelasting i> 3000 Vuur-, haven- en tongeld 100. Rechten Gemeentereiniging» 250. Leges Secretarie150. Schoolgeld Gymnasium 135. Hoogere Bur gerschool 750. Jongensschool. 200. School 2e soort 100. Vergunningsrecht100 Straatbelasting4000. Landerijen 854.75 Gasfabriek 1)12400. Birkboveu 2)1748. Rijksuitkeering (Wet van 24Mei 1897,Staatsbladl56) 780.65 Provinciale subsidie Krank zinnigen 480. Rijksbijdrage Lager onder wijs 3447.92 Herhalings onderwijs 115 20 Pensioenbijdragen148 93' f33094 51 De volgende artikelen in uitgaaf konden lager geraamd worden: LAGERE UITGAVEN. Verschil tusschen raming voor 1908 en 1909. Wering ziektenf 100. Onderhoud straten enz. 456 Havens100. Trek pad120. Gebouwen560. Eifpacht voormalig tolhuis Arnhemsche weg t 100. Hooger onderwijs251.96 Burgeravondschool500. Ambachtsschool500. Industrie- en Huishoud school 500. Onderhoud schoollokalen 860. Schoolbehoeften100. Diverse kosten Lager onder wijs 100.— Garantie waterleiding 140. Aanbestedingen100. Subsidie drankbestrijding 100 f 4587.96 De hoogere ontvangsten en de lagere uitgaven bedragen derhalve f33.094.51 f4.587.96 f37.682.47. Het totaal bedrag, dat voor On voorziene uitgaven beschikbaar blijft, zou derhalve f39.579.75' -f37.682.47 In 1908 niet als afzonderlijk artikel op de Begrooting Zie de Memorie van Toelichting op volg nummer 127 in verband met de aflossing en rente, die de fabriek aan de gemeente betaalt. 3) In 1908 niet als afzonderlijk artikel op de Begrooting. Zie ook de Memorie van Toelichting op volgnr. 128, in verband met de aflossing en rente, die Birkhoven aan de Gemecnie betaalt. Subsidie voor mctselonderwijs. Subsidie voor inrichting van de Industrie* f* Baiskoudsekeol. f 1897.10' lager moeten zijn dan voor 1908. In werkelijkheid is het f436 61 lager. Dit verschil is te ver klaren uit de verwaarloozing bij bovenstaande gegevens van de ver schillen, kleiner dan f lOO. Op zich zelf mag het zeker een verblijdend verschijnsel zijn, dat ook deze begrooting sluitend gemaakt is zonder belastingverhooging ondanks de in 1908 genomen besluiten be treffende de salarisverbetering voor het onderwijzend personeel en de politie, de uitbreiding van hel per soneel bij den fabricage-dienst, de uitbreiding der Hoogere Burgerschool, de uitbreiding van personeel op ver schillende lagere scholen, de verbete ring van het kruispunt aan den Arnhemschen weg, verbouwing Birk hoven, enz. Wij vertrouwen, dat ge noegzaam is aangetoond op welke wijze de daarvoor noodige gelden be schikbaar zijn gesteld, maar meenen toch in 't bijzonder er op te moeten wijzen, dat dit voor een groot deel mogelijk is geweest door het batig saldo, dienst 1907, ad f20 259 11'. Aangezien er niet de minste zeker heid bestaat, dat over volgende jaren een dergelijk saldo verkiegen kan worden en altijd eenige twijfel be staat, in hoeverre jaarlijks op een accres van de inkomstenbelasting mag worden gerekend, moet reeds om die reden alleen in hooge mate voor zichtigheid betracht worden bij het vaststellen van nieuwe uitgaven, in 't bijzonder van die welke niet ge acht kunnen worden direct productief te zijn. Voor de toelichting van ieder artikel van Ontvangst en Uitgaaf verwijzen wij U naar de Memorie van Toelichting. Bovendien herinneren wij U, dat in het Gemeenteverslag over 19ü7 op pagina 7891 een overzicht van de Ontvangsten en Uigaven over de jaren 1901 1906 is opgenomen, ter wijl de bijlagen A en B een overzicht van de geldleeningen bevatten. Voorstel van Burgemeester en Wet houders in verband met de toelage aan den ambtenaar, met de vervol ging in belastingzaken belast. Bij uw besluit van 31 October 1905 werd de belooning van den ambtenaar, met de vervolging in belastingzaken belast, verhoogd met f 100 en derhalve op f250 gebracht. De bepaling werd daarbij behouden, dat de toelage slechts zal worden uitgekeerd, indien de betrokken ambtenaar met goed gevolg werkzaam is geweest. De ondervinding heeft aangetoond, dat door dit besluit slechts gedeelte lijk verbetering is bereikt. Indien inderdaad de toelage den ambtenaar, met de vervolging belast, geheel ten goede kwam, zoude deze belooning met de vervolgingskosten, die eveneens te zijnen bate zijn, vol doende zijn te achten voor de werk zaamheden, die de tegenwoordige titularis persoonlijk verrichten kan. De ondervinding heeft evenwel aangetoond, dat deze ambtenaar een belangrijk deel van zijne toelage aan eenige personen, die hem behulpzaam zijn, moet uitkeeren, indien de noodige werkzaamheden op behoorlijke wijze verricht zullen worden. De werkzaamheden, die niet zoo belangrijk zijn dat zij éen ambtenaar vorderen, die hierin zijn hoofd betrekking vindt, zijn evenwel te uit gebreid om goed verricht te kunnen worden, indien zij uitsluitend uitge voerd moeteD worden door een amb tenaar, die daarnaast zijn hoofdbetrek king moet vetvullen. Onder deze omstandigheden heeft de tegenwoordige titularis reedseenigen tijd een gedeelte van zijn salaris aan anderen uitgekeerd. Wij oordeelen, dat op de beste en tevens goedkoopste wijze hierin voor zien kan worden door ons college een crediet te geven ten bedrage van f250, dat door ons kan worden besteed voor bezoldiging van hen, die den vervol- gings ambtenaar behulpzaam zijn. Ons college kan jaarlijks naar den aard der werkzaamheden dan beoordeelen tot welk bedrag en op welke wijze de gevraagde f250 uitgegeven zal wotden. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen, ons een crediet van f250 voor het bovenomschreven doel toe te staan. Voorstel ingediend door den heer C. J. Plomp. Voorstel nachtwakers. Conform het standpunt, door mij ingenomen bij de behandeling van dit voorstel in de afdeeling, en in de openbare vergadering, stel ik voor, zoowel met het oog op de m. i. minder juiste wijze van handelen tegenover de betrokken personen, als mede op de financieele gevolgen voor de gemeente. a het voorstel van Burgemeester en Wethouders niet aan te nemen. b de agenten 3e klasse te doen deelen in de verhooging van salarissen, en hunne jaarwedde dus van af 1 Januari 1909 te brengen op f350 's jaars. RECLAME. Hiermede wil Mej. Bajot zeggen dat de Pink- Pillen zoo krachtig zijn dat zij de bloedarmoede en de algemeene zwakte genezen, terwijl men voort gaat met werken. Het is duidelijk dat, zoo de zieke rust nam, hij eenige dagen vroeger zou genezen zijn, maar het is altijd slecht voor hen aie werken, hun plaats te verlaten, zelfs voor weinige dagen. Mejuf. Léontine Bajot „Sedert langen tijd leed ik aan bloedarmoede, schrijft Mej. Bajot van Lesteny, in Belgisch Luxemburg. Ik leed vepH'geene hevige pijnen, maar doffe, stekende jpijnen. Ik was verplicht mij rekenschap te ge,ven van den^ slechten staat van mijn gezondheid, want ieder Dogenblik van den dag gevoeidqrïk mij onwel. Des morgens bij het ontwaken, spheen het als had ik het hoofd in een ijzerenr Ting gesloten op'de hoogte van het voorhoofd" en iE gevoelde rfnij alsdan zeer vermoeid, opf zoo te zeggen vermoeider dan des avonds te Vtoren, bij het te ri|Ste gaan. Terwijl ik mij kleedde had ik draaiingen in het hoofd en was ik- verplicht, om nietje vallen, mij aan de meubéh vast te houden. Gedurende mijn werk deden 4ié zelfde duizelinlbn, met suizingen gepaard/ zich nog gevoeg en dan was mijn gezicht>.als't ware verdubterd door een zwart scherm.' waarop zich schitterende punten bewogen. Vervolgens kreeg ik krampen in de maag, werd mijn :ppijsverteering slecht en veroorzaakte mij walgingen en een gloeienden dorst. Eiken dag had schele hoofdpijn die niet voor den nacht verdween. Ik was altijd bleek en had geene kradjfcten meer. Ik moest een groole kracht in spannen om met werken voort te gaan. ondor zulk een gezondheidstoestand. Ik ben er toe kuipen komen mijn werk niet op te geven, dank zij^cte Pink Pillen. Die goede pillen hebben mij ontzaglijk veel goed gedaan. Van af don dag dat ik Begonnen ben die te gebruiken heb ik mij veel .beter-gevoeld, het scheen mij dat mijne krachten'-""in mij weerkwamen en iederen dag vond ik en vond men dat ik er beter uitzag. Dank zij de Pink Pillen zijn mijne kwalen ver dwenen en is mijh bloedarmoede genezen. Nu ben ik heel wel." De Pink Pillen!;hebben altijd voldoening ge-, geven aan de perépnen die arm bloed hebben/ eveneens aan hen wier zenuwen verzwakt zip. Zij zijn onvermijdelijk om een aantal zink ten te bestrijden die verschillend van aanzijtfF zijn, maar die een en doaelfde oorzaak hebbe* bloed armoede. algemeene*- zwakte, zenuwuftputting, onregelmatigheden tfa" vrouwen, bijtzucht bij jonge meisjes, maag^alen, verschiepnde pijnen, die allen ontstaan .Uit de slaptejpn de slechte samenstelling van h$jj» bloed. Bp Pink Pillen bestrijden op bijzondei'irrachtiQ|wijze de neuras thenie, zoo dikwijls vofi^koaHSnd uit overmatig werken en ook uit verdriéC Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van der Weg en J. van de Hoofl, Langestraat 107, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Pr\js: f 1.75 de doos, f9. per 6 doozen. Naar het schijnt is St. Petersburg thans het brandpunt der cholera epidemie geworden, die in bet overige Rusland aan 't afnemen is. Vrijdag werden er 58 nieuwe ziektegevallen aangegeven en er kwamen dien dag 8 stertgevallen voor. In "t geheel liggen er thans 107 cholera-lijders in de ziekenhuizen. De bladen laken de onvoldoende voorzorgsmaatregelen van het gezond heidstoezicht en de maatregelen, door de overheid gelast, worden door de onverschilligheid dor mindere volks klasse zeer belemmerd. In sommige dorpen in den omtrek van St. Peters burg dreigen de boeren zich met geweld te verzetten tegen het oprichten van cholera-barakken. Brieven voor militairen bij de manoeuvres. De directeur-generaal der posterijen en telegrapbie noodigt belanghebben den dringend uit, om op de adreszijde van de brieven en andere stukken, bestemd voor de militairen, die van 14 tot en met 23 September e.k. aan de groepsoefeningen in de Nieuwe Hollandsche waterlinie, of van 16 tot en met 23 September aan de groote manoeuvres in de omstreken van Breda zullen deelnemen, behalve den naam van den geadresseerde, te ver melden het korps en het onderdeel daarvan waai toe hij behoort en voorts als plaats van bestemming: »op groepsoefeningen in de Nieuwe Hollandsche waterlinie", of wel: i>op groole manoeuvres in de om streken van Breda", naar gelang hij bij eerstgenoemde of bij de laatste is ingedeeld. De spoedige overkomst van die brieven en stukken, door middel van de veldpost, zal hierdoor belangrijk worden gebaat. /St. Cl 1 Medemblik. Een correspondent der N. Ct. in Friesland schrijft: Een verpleger uit het krankzin nigengesticht te Medemblik, dezen zomer met vacantie ergens in de provincie vertoevende, antwoordde op de belangstellende vraag van een zijner vrienden hoe het met Rosier ging: «goed, maar hij zal wel spoedig weer ontsnappen, want hij krijgt weer te veel vrij". Ook verzekerde deze ver pleger, dat in den loop van den zomer, lang voordat Rosier voor de tweede maal ontsnapte, minister Heemskerk hot gesticht beeft bezicht en dat Z.Exc. toen herhaaldelijk onbewimpeld te kennen bad gegeven dat de inrich ting, bezien uit het oogpunt van veilig heid, hem lang niet voldoende scheen en dat afdoende verbeteringen in dezen hem een dringende eisch scheen te zijn. Jammer maar, dat er zooveel tijd moet verloopen voor en alleer bet vaak tot uitvoering komt, wat zelfs een minister van binnenlandscbe zaken dringend noodzakelijk acht. Rosier vond door dit talmen gelegenheid te ontsnappen. Fruit. Men schrijft uit de Betuwe: Het ziet er met den fruithandel alhier alles behalve rooskleurig uit: De duizenden mudden afgewaaid fruit moeten voor fl en fl.20 per HL. wotden opgeruimd. Pogingen om dit fr uit in het buitenland te verkoopen zijn mislukt, hetgeen niet ongelukkig is, daar de verzending van minder gave vruchten onze reputatie in het buitenland niet kan verhoogen. Er is in het geheel geen vraag naar goedo appelen of peren. Meer en meer melden de berichten, dat in alle landen van Europa fruit In over vloed is, zoodat de kans van een levendigen handel op Engeland en JJuitschiand, die andere jaren duizen den HL. betrokken, geheel is buiten gesloten. Goede appelen gelden thans f 3 per HL, fabneksappelen fl1.50, per HL. Deze prijs is gelijk of iels minder dan de pachtsom op het hout besteed, zoodat de arbeid met eens wordt betaald. De pruimenhandel heeft mede een treurig verloop gehad. Het weer liep erg tegen en de laatste soorten als kwetsen en Reine Claudes hadden veel geleden en daalden daardoor sterk in prijs. Zij gelden thans 45 per KG., een prijs verre beneden de koopsom. Noten worden verkocht voor f3.50 per HL. Er is een middelmatig gewas. Naar tafelfruit is steeds goede vraag, en daarvan blijven de prijzen stationnair. Men besteedt o.a. voor de bekende jutteperen 717 cent per KG. naar gelang van qualtteit Vroege stoofperen en stoofappelen worden in overvloed aan de veilingen gebracht, doch de prijs van 23 cent per KG. is veel te laag. Vrouwenarbeid. In de Zaterdagnamiddag te Utrecht gehouden buitengewone algemeene vergadering der «Nationale Vereeni- ging voor Vrouwenarbeid" is tot directrice van het bureau benoemd mej. Anna Polak, te 's-Gravenbage, met 67 stemmen, tegen 31 op Mej. M. Heinen, adjunct-directrice. In zake de aanvraag der Rijkstele- phonisten om steun te verleenen aan haar verzoek om lotsverbetering, werd het bestuur gemachtigd naar bevind van zaken te handelen. De vergadering werd geleid door mevr. Th. Haver, uit Amsterdam. Naar wij reeds in een vorig nummer berichtte, werd door de socië teit «Vereeniging" een stedelijk kegel concours voorbereid. In eene Zaterdagavond gehouden vergadering van het bestuur dier sociëteit met afgevaardigden van ver schillende kegelclubs hier ter stede werd eene commissie saamgesteld met de uitvoering belast. Besloten werd dat het concours a s. Maandagavond te 9 uur zal aan vangen. Naast flinke geldprijzen zullen een aantal fraaie kunstvoorwerpen worden uitgeloofd benevens medailles voor deü corpswedstrijd. De zaak is in goede handen. Wij twijfelen dan ook geen oogenblik of de 4000 beschikbaar gestelde kaarten zullen in minder dan geen tijd zijn uitverkocht. Door den ontvanger der registra tie en domeinen wordt eerstdaags het afbreken van het voormalig tolhuis aan den Arnhemschenweg aanbesteed. Wederom dus een stap nader tot de voltooing van het fraaie plein, dat het voormalige beruchte driepuntje vervangt. De verpleegden in het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis hebben hunne nieuwe woning betrokken. Wanneer nu nog de resten van bet voormalig gesticht aan den Singel zijn weg gebroken is Amersfoort weder een fraai stadsgedeelte rijker geworden. Ook de agent van politie D. Talma mocht te Arnhem het politie- diploma behalen. Volgens achterstaande adverten tie zal door het Rolterdamsch Tooneel- gezelscbap onder directie van P. D. van Eysden op Woensdag 30 Septem ber a.s. worden opgevoerd «Simone" tooneelspel van Brieux. Bij deze voorstelling werken mede o.m. de dames mevr. Alida Tartaud Klein, Coelingh—Vot derman en de heeren Nico de Jong, Alex en Victor Faassen, Morriën, Tartaud, Van Hees en A. van Zuilen. De politie hield j.l. Zondag drie jongens aan, die uit het doorgangs huis te Hoenderlo op de Veluwe waren ontvlucht. Maandagochtend werden zij onder geleide teruggebracht. In tegenwoordigheid van Burge meester en Wethouders, leden van Provinciale Staten en van den Ge meenteraad, leden der com missiën van Toezicht op het Middelbaar en Lager Onderwijs, het bestuur van het plaatselijk Departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, militaire autoriteiten en tal van andere genoodigden had gisteren de officieele opening plaats van het nieuwe gebouw der Industrie- en Huishoudschool. Nadat een koor saamgesteld uit leerlingen der school onder directie van den heer Van Aaken de genoo digden een welkom had toegezongen nam de heer Th. Sanders als voor zitter der vereeniging het woord. In een keurige rede herinnerde spreker aan bet ontstaan der school, daarbij een eeresaluut brengende aan hen die daartoe het initiatief hadden genomen. Een woord van hulde en dank werd gebracht aan leeraressen en leeraren, die hetzij al dan niet bezoldigd onder de uitnemende leiding der directrice, door hun degelijk onder wijs, het aanvankelijk wantrouwen in deze inrichting van onderwijs in sym pathie hadden doen veranderen. Ook de aannemers van het gebouw en den architect kregen een welverdiend pluimpje. Nadat de Burgemeester den wensch had uitgesproken dat de inrichting zou mogen strekken tot zegen van Amersfoort, en de inspec teur Foekens met een enkel woord lof had gebracht aan het onderwijzend personeel en den leerlingen op het hart had gebonden zich in latei e jaren te herinneren wat deze school voor hen geweest was en hoe zij hen staalde in den dikwerf moeilijken strijd om het bestaan, sprak de voorzitter nog een woord van dank aan den heer Van Aaken en mej. Heyligers, die beideu geheel belangeloos het muzikale gedeelte dezer feestelijke opening op zich hadden genomen. Daarna werden door de autoriteiten en genoodigden van elders de ver schillende lokalen bezocht. De Amers- foortsche genoodigden worden daartoe heden- en morgenmiddag in de ge legenheid gesteld. Tot onderwijzeres aan de Christe lijke school is benoemd mej. H. W. J. Buijen van Weelderen. A.s. Maandagnacht zal tusschen de troepen alhier in garnizoen en de in het kamp van Zeist liggende batal jons van het 9e regiment infanterie eene manoeuvre worden gehouden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2