NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 77. Woensdag 23 September 1908. Zeven-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. VOOR STAATSPENSIOEN! Plaatselijk Nieuws. EENZAAM. Amersfoortsche Courant V ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Door den Bond voor Staatspension- neering is onderstaand Adres verzon den aan alle gemeenteraden van Nederland Edel Achtbare Heeren Ingevolge besluit van de Algemeene Vergadering van den Bond voor Staatspensionneering, gehouden 8 Juli 1908 te Tiel. is door genoemden Bond een Adres gericht aan El. M. de Koningin, welk Adres in de hierbij beboorende Memorie van Toelichting onder Uwe aandacht wordt gebracht. Tevens werd besloten, aan alle Gemeentebesturen het verzoek te richten, dit Adres te willen steunen door een Adres van adhaesie aan H. M. de Koningin. Weshalve wij Uwen Raad eerbiedig verzoeken. Uwe adhaesie aan dit Adres wel te willen verleenen. Arnhem, September 1908. Meuiorie van Toelichting. Het Adres aan II. M. de Koningin gericht, luidt als volgt: Aan H. M. de Koningin der Nederlanden. Mevrouw I De Bond voor staatspensionneering, goedgekeurd bij Kon. Besl. van 27 Sept. 1902, No. 15, Stbl. 240 en gewijzigd 7 Aug. 1907, No 73, Slbl. 202, ten doel hebbende het totstand komen eener wet, waarbij aan alle Nederlanders, zoowel vrouwen als mannen, op een nader bij bedoelde wet aan te geven leeftijd, recht wordt toegekend op een gelijk Staatspensi oen zonder premiebetaling, de kosten te vinden uit de opbrengst van be staande of nog te hellen belastingen; In Algemeene Vergadering bijeen te Tiel, den 8 Juli 1908; Brengt met verscbuldigden eerbied onder Uwer Majesteits aandacht, dat de Algemeene Vergadering van genoemden Bond eenerzijds leedwezen betuigt, dat het destijds door Uwer Majesteits Minister Veegens ingediende wetsontwerp op ouderdomspension- neering andermaal niet heeft geleid tot een Wet, waardoor in den ouder- domsnood van zoovele duizenden Uwer onderdanen wordt voorzien; anderzijds daarover verheugd is, omdat dit wetsontwerp gebaseerd was op premiebetaling door loontrekkenden en werkgevers, waardoor zoovele oude mensehen, die niet in loontrekkenden dienst waren, (waaronder duizenden vrouwen) alle raenschen, voor wie in gelijke mate ouderdomspensioen als het hoogstnoodige moet worden beschouwd, zouden buitengesloten zijn geworden dat de Bond voor Staatspension neering, verdeelt in 247 afdeelingen met plm. 22000 leden en eveneens plm. 22000 leden in de 66 en bloc aangesloten Bonden en landelijke Vereenigingen, meent, dat een wet op ouderdomspensioen eerst dan een zegen voor Uw land en volk zal kun nen zijn, als aan alle Nederlanders het recht wordt toegekend op een gelijk onderdomspensioen en als alle Nederlanders in de kosten daarvan naar hunne draagkracht zullen hebben bij te dragen dat de Algemeene Vergadering met groote belangstelling heeft kennis genomen van het Engelsche Wets ontwerp op ouderdomspensioen, waarin eveneens wordt gehuldigd het recht op zulk een pensioen zonder premie betaling, welk ontwerp, b09wel beperkt, toch mag geacht worden te zijn een stap in de richting van een Algemeene Staatspensionneering, ten gunste waarvan in het Engelsche Parlement, in het voorjaar van 1906, met alge meene stemmen een motie werd aan genomen dat de Algemeene Vergadering daarom Uwe Majesteit met allen eerbied dringend vraagt, om spoedig ook bij Uwe Regeering een wetsont werp aanhangig te maken, waarbij aan alle Nederlanders, zonder pre miebetaling, het recht wordt toegekend op een Staatspensioen, en wanneer aan dit verzoek niet terstond en ten volle gevolg kan worden gegeven, dat de Algemeene Vergadering dan Uwer Majesteits aandacht vestigt op het in Engeland aangenomen wets ontwerp als een overgangsmaatregel tot het door den Bond voor Staats pensionneering beoogde doel. Onder eerbiedige aanbieding van de door Uwe Majesteit goedgekeurde Statuten van den Bond zijn wij van Uwe Majesteit de dienstwillige Diena ren. Namens de algemeene vergadering A. Groenendaal CJzn., te Tiel, Voorzitter. A. Voorbrood, te Arnhem, Secretaris. Een onbetwistbare waarheid mag 'tgeacht worden datiniedereGemeente een meer of minder groot aantal oude menschen te vinden is, dat niet meer in staat is in eigen onderhoud te voorzien en voor een goed deel ook op kosten van de Gemeente onder houden moeten worden. Voor zeer vele Gemeenten is bet onderhoud van ouden van dagen een drukkende last, vooral finantieel maar niet minder moreelde moreele achter- uilgang, die het gevolg is van armoede en bedeeling, zal zeer zeker door UEd. Achtb. worden erkend. Een ouderdomsverzekering nu, met voorafgaande verplichte premiebeta ling, zooals reeds meermalen iu navol ging van het Duitsche Pensioenstelsel is voorgesteld, kwam naar onze meening gelukkig niet tot stand, omdat daardoor op onrechtvaardige en ondoelmatige wijze slechts een gedeelte der oude arme menschen zou worden geholpen en bovendien het aantal ambtenaren voor een pen sioenverzekering met verplichte premie betaling onevenredig groot zou worden, waarvoor ten bewijze kan strekken het Duitsche Pensioenstelsel en de Ongevallenwet hier te lande. Wanneer daarentegen naar het beginsel van den Bond, in de richting waarvan ook in Engeland een wet op ouderdomspensioen zoo goed als gereed gekomen is, alle ingezetenen des Rijks in het genot worden ge steld van een vaste lijfrente-Staats pensioen, dan zal in de eerste plaats niemand buitengesloten worden van het recht op pensioen, die daaraan inderdaad behoefte heeft, zonder het vaak grievend onderzoek naar meer dere of mindere hulpbehoevendheid, maar wordt ook vermeden het in 't leven roepen van een kostbaar corps van ambtenaren, die de kosten van pensionneering envenals die der ongevallen, zoo onoodig groot maakt. En bovendienmeerdere vrede zal er door recbt op pensioen komen in de huisgezinnen in Uwe Gemeente, meerdere welvaart zal daarvan voor iedere Gemeente het gevolg zijn door verhooging der koopkracht, veel geld zal vrij komen voor noodige en nuttige werken, die nu achterwege moeten blijven wegens gebrek aan de daarvoor noodige fondsen. Het Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering vertrouwt, dat Uw Raad genegen zal zijn, de zaak der Algemeene Ouderdomspen- sionneering tot een onderwerp van bespreking te maken in Uwe Verga dering en hcopt dat het gevolg daai - van zal zijn, dat Uw Raad instemming zal betuigen met bet door den Bond voor Staatspensionneering daartoe strekkend aan H. M. de Koningin verzonden Adres. Het Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering A. Groenendaal C.Jzn., Voorzitter. A. Voorbrood, Secretaris. Het Hoofdbestuur doet een beroep op de Besturen der Bondsafdeelingen en allen, die het dringende van Ouderdomsverzorging inzien, om mede te werken, dat bovenstaand Adres in de Raadsvergaderingen wordt behan deld. Wie meer van dien Bond wenscht te weten, zich opgewekt voelt om aan zijn propaganda mede te werken, opdat Nederland spoedig verlost worde van broodsgebrek op den ouden dag, wende zich tot het Secretariaat. A. Voorbrood, lid v.-d. Raad, Arnhem. Door de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose alhier werd de navolgende circulaire verspreid: L. S. Zooals U waarschijnlijk bekend zal zijn, heeft men voor de behandeling der Tuberculose vele middelen aange wend. Medicamenten zonder tal wer den beproefd, maar later weer als weinig nuttig ter zijde gesteld. Een geneeskundig serum werd door Prof. Koch met veel nadruk aanbevolen, maar velen vonden bet nut twijfel achtig. De behandeling welke Dr. Brehmer in zijn Sanatorium te Görbersdorf in Silezië voor bet eerst toepaste en gegrond was op bet trias van lucht, rust en voeding heeft de stoot gegeven tot de oprichting van vele dergelijke sanatoria. Welke gunstige resultaten men ook met een zoodanige behan deling kan verkrijgen, een sanatorium blijft altijd een kostbare inrichtingen de volkssanatoria hier te lande, hoewel zij ruime vrijwillige toelagen ontvan gen, vragen nog een verpleeggeld van twee gulden daags ongeveer. Nu is het echter ook mogelijk tuberculoselijders met succes in huu eigen woning te behandelen en op het voorbeeld van Frankrijk zijn ook hier te lande vereenigingen ontstaan, die een dergelijk doel beoogen. Een paar jaar geleden werd gevormd een Centraal Comité tot de bestrijding der tuberculose, met het doel eenheid te brengen in het werken van de plaatselijke vereenigingen. Ook hier ter stede is de noodzake lijkheid gevoeld den strijd tegen de tuberculose aan te binden. Deze ziekte is met recht de meest gevreesde volks- geesel, 'h gedeelte van het geheele Uit het Zweedsch van SOPHIE ELKAN. 7) Hoe gelukkig gevoelde zij zich niet dit met een rustig geweten te kunnen zeggen "Vergeef mij u op te hebben gehouden. Zoodra mijn vrouw weêr wat bijgekomen is, hoopt zij zelf bij n te komen om u te danken. Dat wilt gij haar immers wel vergunnen?" "Het zal mij een groot genoegen zijn kennis met haar te maken." "Mijne vrouw speelt heel goed piano, mis schien heeft u haar wel gehoord en, daar zij weet dat u dat ook doet, mevrouw, zou het haar een groote vreugde zijn nu en dan eens een quarte-mains met n te spelen. Mijne vrouw is veel alleen. Ik ben bijna den ganschen dag afwezig." "Alleen!" Dat noemde hij alleen! Maar wat was hij vriendelijk, open, sympat hiek Het zou zoo aangenaam zijn nader kennis met hen te maken. Zij zou met heel andere gevoelens getuige kunnen wezen van hun geluk, als zij ze eenmaal kende, belang stelde in hen! "Ik zal gaarne met mevrouw Holm spelen. Reeds heb ik haar gehoord; zij speelt buiten gewoon goed, evenals gij zelf." «Ja, die duo's des avonds maken ons grootste genot uit. Maar nu wil ik u toch niet langer staande houden. Zij reikte hem de hand en boog het hoofd ten afscheid. In hare woning teruggekeerd, gaf zij Kristin order den volgenden dag een grooten schoonmaak te houden, vooral wat de zitkamer betrof. De balkondeuren moesten den geheelen morgen openstaan, overal moest ge veegd en gestofd worden, opdat alles weêr frisch en proper zou zijn. "Frisch en proper? Maar dat is alles; wij zijn immers pas verhuisd." »Ja, dat weet ik;'maar ik zal morgen de groote schilderij op laten hangen en ik wil dat alles van te voren goed schoon zal worden gemaakt. Wij zullen zorgen dat men haar morgen middag op hare plaats kan hangen." Den volgende ochtend kon mevrouw Wendt in het geheel niet in hare zitkamer komen; daar was de groote schoonmaak in vollen gang. Kristin zelve verklaarde nooit geloofd te heb ben, dat zich zooveel stof en vuil in de zware draperieën had kunnen verzamelen. Alle ven sters stonden wagenwijd open. Maar dien middag daarentegen zag het er zoo blinkend, zoo frisch, zoo proper uit, dat het een lust en vreugde was voor de oogen. In den haard vlamde een knetterend vuur. Het portret was opgehangen en nu, sedert het zijne plaats had ingenomen, kon men zien hoe leeg de muur tot daartoe was geweest. Zij had gemeend dat het haar pijn zou doen de schilderij daar te zien hangen; maar dat was, merkwaardig ge noeg, het geval niet. Het was integendeel alsof dit er alleen aan had ontbroken, om deze woning te maken tot een echt tehuis. Het mannelijke, donkerkleurig gelaat en het goud lokkig kinderkopje Weêr hoorde zij de snelle voetstappen hare deur voorbijgaan en de trap op. Hoe gelukkig moest hij niet zijn, nu zijn kind gered was 1 Ja, het was reeds veel beter, nu het "Vader Noach" met één vingertje op de piano speelde, om zijn vader te verwelkomen. Nu weerklonken andermaal de lichte vrou- wenschreden. Zij zat daar te luisteren evenals den eersten avond; maar met hoe geheel ver schillende gevoelens 1 Alle bitterheid, alle wan gunst waren verdwenen; zij gevoelde zich blij over hunne blijdschap, bijna gelukkig over hun geluk. Plotseling drongen er tonen tot haar door, zachte, weeke tonen. Zij speelden opnieuw Wieniawski's Legende. Maar hedenavond luidde die muziek als een hymne een hymne van dankbaarheid. Het scheen haar toe als speelden zij niet alleen voor zichzelven, maar ook voor haar. Teêre, vertroostende, erkentelijke gedach ten stroomden op de vleugelen dier melodie in hare ziel. Zij erkende dat zelfs vreemden iets voor elkander kunnen zijnhet hing slechts af van de vraag of men wilde, of men zijn hart niet toesloot, om eenzaam te zijn, zelf zuchtig eenzaam met zichzelf en zijn leed. Men kon ongelukkig zijn, ja, maar niet hopeloos ongelukkig, zoolang men de kracht niet had verloren te deelen in de smart van anderen en vóér alle dingen zich te verblijden over de vreugde van anderen! Zij blikte op naar het portret, de oogen van man en kind schenen haar te volgen overal waar zij door het vertrek heenliep, overal waar zij zat. Een paar groote tranen rolden haar over het gelaat, toen zij onder het voortzetten van haar troostrijken gedachtenloop, fluisterde «En niemand is geheel eenzaam, die overal gevolgd wordt door de oogen van goede gees ten." EINDE.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1