BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Doolheidbestaat nietmeef. Lees liet belangrijke artikel heden op de vierde pagina van onze courant gepubliceerd. De nieuwe Postwet. De gewijzigde Postwei isdenlsten October in werking getreden. Het port der brieven bedraagt vol gens deze wet, bij vooruitbetaling, voor elke briefkaart 2'/j cent; voor eiken anderen brief: van een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 cent; boven 20 tot en met 200 gram 10 cent; boven 200 tot en met 500 gram 15 cent; en voorts voor elk meerder gewicht van 500 gram of een gedeelte van 500 gram, 5 cent daarboven; behoudens, dat het port van een brief van een gewicht van niet meer dan 200 gram, te bestellen binnen den kring van het post- of hulpkantoor, waar die ter post is bezorgd, bedraagt, bij vooruitbetaling, voor elke brief- kaait l'/i cent, voor eiken anderen brief: van niet meer dan 20 gram 3 cent; boven 20 toten met 200 gram 5 ct. Voor de toepassing van het bij het vorig lid bedoelde tarief kan door onzen minister, met de uitvoering dezer wet belast, worden bepaald, dat twee aan elkander grenzende kringen van post- of hulpkantoren geacht worden één kring te vormen, bijaldien daartoe bijzondere aanleiding bestaat. Heeft er geene vooruitbetaling plaats gehad, dan wordt het alsdan volgens bovenstaand tarief van den geadres seerde te heffen port, behoudens het bepaalde bij het volgend aitikel voor elke briefkaart met twee en een balven cent, voor eiken anderen brief met vijf cent verhoogd. Hetzelfde verhoogde port wordt toe gepast, bij ontoereikende frankeering, doch na aftrek van de waarde der gebezigde postzegels. Het port der gediukte stukken be draagt Voor gewicht lot en met 500 gram 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram boven 500 tot en met 750 gram l2'/> cent; boven 750 tot en met 1000 gram 15 cent; en voorts voor elk meerdere ge wicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 2'/> cent daarboven. Het port van nieuwsbladen, met of zonder bijvoegsels, bedraagt per nummer of exemplaar voor een ge wicht van niet meer dan 55 gram 'li cent. Boven 55 tot en met 150 gram 1 cent. en voorts voor elk meerdere ge wicht van 50 gram of van een ge deelte van 50 gramcent daarboven. De wet verstaat onder gedrukte stukken alle op papier, perkament of andere soortgelijke stoffen, door tniddel van plaat-, steen- cf lichtdruk vermenig vuldigde stukken en die welke, hoe wel op andere wijze vervaardigd, door ons met gedrukte stukken zullen worden gelijkgesteld; onder nieuwsbladen: de gedrukte stukken, welke ten minste eenmaal per maand verschijnen als courant of tijdschrijft onder bijvoegsel: het vervolg van een nieuwsblad, namelijk dat gedeelte, waarvoor het hoofdblad geen genoegzame ruimte aanbiedt doch dat overigens, boewei op een afzonderlijk vel gedrukt, in strekking met dit blad overeenstemt, of dit op eenigerlei gebied aanvult, daarvan kennelijk een wezenlijk deel uitmaakt en niet afzonderlijk ver krijgbaar wordt gesteld of voor af zonderlijke verspreiding bestemd is; onder monsters monsters of stalen van koopwaren en modellen, op zichzelf geen handels waarde bezittende en uitsluitend moetende dienen om over de waar of de sooit te kunnen oordeelen. Gedistilleerd en suiker. De publieke opinie schrijft het ïUtrechtsch Dagblad" heeft zich over 't geheel reeds neergelegd bij of vereenigd met een verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Daarover eischt zij even terecht een verlaging van den accijns op den suiker. Welnuwij beginnen den eerstge- noemden accijns te verhoogen, het geen, zoo deze maatregel een beper king van het gebiuik met 5 milhoen liter tengevolge heeft, gelijk wordt geschat, een bate van f6.6 rnillioen zal opleveren Heeft nu deze verboo ging gewerkt, dan kan men vervolgens tot verlaging van den suikeraccijns overgaan, zoodra in tijdelijke te kort is voorzien. Wij vertrouwen dan ook, dat op deze wijze zal woiden gehandeld en inderdaad, zoodra in het tijdelijke tekort voorzien is, de verlaging van den suikeraccijns zal volgen. Wij achten suiker een volksvoedsel van genoeg belang om een vervanging voorloopig van een deel van den accijns daarop door andere belastingen te wettigen. Nederlandsche Heidemaatschappij. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar weder op de Vischkweekerij der Nederlandsche Heidemaatschappij te Ernst bij Vaassen een publieke afvisscbing der kweekvijvers plaats vinden, ten einde belangstellenden in de vischkweekerij de gelegenheid te bieden van de resultaten van het bedrijl kennis te nemen. Het publieke afvisschen zal plaats hebben op Donderdag 15 Oct. as. Er wordt den geheelen dag gevisebt van des morgens 10 uren tot des middags 5 uren. De vijvers zijn zoowel per spoor als per lijtuig, rijwiel of automobiel gemakkelijk te bereiken. Bezoekers, welke pur spoor kornen, doen het best af te stappen aan de halte Ernst van den Locaalspoorweg Apel doorn Hatlem. De vijvers liggen op ongeveer een kwartier gaans van deze halte. Strenge eischen. »Het Huisgezin" verneemt dat alle legerauloiiteiten, die bevoegd zijn den minderen straffen op te leggen, van den minister van Oorlog een circu laire ontvangen hebben, die geheel aan deze zaak gewijd is. De minister wil, dat de straffen worden opgelegd eerst na een degelijk onderzoek en dan met kalmte, met overleg, met liefde voor den soldaat. Alle zaken, die lot verlichting dienen, moeten haar invloed doen gelden. Men moet rekening houden met de personen, die gestraft worden, hun gediag en antecedenten. Rekening houden ook, dat de tijden en toestan den veranderd zijn en de strafwijze van vroeger voor thans niet meer deugdelijk is. De minister veroordeelt het opleggen van vaste straftijden. Men kent geen andere tijden meer dan 4, 8, 14 dagen kwartier, kanier- arrest, politiekamer enz. Waarom geen tijden daar tusschen? Ook moeten de stratopleggers er aan denken, dat een straf, waarin een Zondag valt, veel zwaarder is en dat dus de tijd daardoor moet verminderen. Zoo schrijft de minister zijn wen- schen voor, die getuigen van zijn nobelen, humanen geest en zijn edel karakter. Het Rotterdamsch Tooneelgezel- schap onder directie van den heer P. D. v. Eijsden heeft j.l Woensdag gegeven «Simone", tooneelspel in 3 bedrijven van Brieux en hiermede het theater seizoen voor onze stad geopend. Jam mer, vooral om het mooie spel, dat de opkomst zoo gering was. Het Gezelschap heeft het stuk zeer cons- centieus ingestudeerd. De vertolking was een groot succes voor allen. De inhoud, echt Fransch is in 't kort aldusDe heer Sergeac is gehuwd en heeft een dochtertje van 6 jaar. Hij bemint zijn vrouw meer dan zijn leven. Voor zaken gaat bij naar Parijs en wordt door zijn vriend naar het station gebracht na hartelijk van vrouw en kind afscheid te hebben genomen. De reis wordt evenwel niet gedaan, doch hij keert naar zijn woning terug en betrapt zijn vrouw. In woede ontstoken, gekwetst in zijn heiligste gevoelens, is hij zich zelf niet meer meester, schiet zijn ontrouwe gade dood. en pleegt hierna zelf moord. De vriend, de verleider van zijn vrouw vlucht naar Parijs, schrijft hem van daar een volledige bekentenis en pleegt zelfmoord. De bedrogen echtgenoot heeft zich zelf wel ernstig, doch niet doodelijk gewond. Hij herstelt na een pijnlijk en langdurig ziekbed. Zijn geheugen is hij even wel kwijt. Hij zoekt zijn vrouw. Langzamerhand keert zijn her innering weer, onder en door de behandeling van zijn dokter. Hij her innert zich nu alles. Zijn schoonvader gebogen door verdriet kan zich niet langer inhouden en vaart geweldig tegen hem uit. Zijn dochtertje voedt hij op in eerbied voor haar moeder. Van het gebeurde weel zij niets en zijn grootste angst is, dat haar het geheim te eeniger tijd zal ontsluierd worden. Om afleiding te vinden heeft hij met haar gereisd en de godenleer van sommige Aziatische volksstammen bestudeerd. Het tweede bedrijf speelt 15 jaren later. Simone is een knappe jonkvrouw geworden en in kennis gekomen met een dito jong- mensch, de rechte Jozef. Ze bekennen elkaar hef te hebben. Nu breekt de ongelukkige tijd voor Simone aan. De vader van het jongmensch is geen kind meerdoor treurige ervaring in zijn eigen familie opgedaan is hij voorzichtig geworden. Na informatie weet hij van het drama 15 jaar ge leden en wil zijn toestemming niet geven. Integendeel, hij gaat het engagement verbreken. Pijnlijk voor den vader van Simone, wiens wonden opnieuw opengereten worden. Juist komt de dochter binnen en wil eu zal weten, waarom het huwelijk niet kan doorgaan. De vader zegt het niet, bezweert haar niets meer te viagen na meegedeeld te hebben, dat er een smet op zijn familie kleeft. Simone komt toch achter het geheim door gebruik te maken van de dom heid van een oude getrouwe. Zij ziet nu haar vader met geheel andere oogen aan, kan niet meer met hem samenleven en wil op reis. Het ziele- lijden van dezen man is onuitspreke lijk groot. Al zijn leven en lijden van lange jaren is dus vergeefs ge weest. De liefde van zijn dochter is verloren. Doch nu komt De Lorsy, de grootvader van Simone, van moeders zijde, binnen en leert zijn klein dochter dat haar vader een edel, braaf man is. Weenend valt zij haar vader in de armenZe heeft begrepen. We herhalen nogmaals, jammer dat er zooveel stoelen onbezet waren. Het nastukje, do gemoedelijke Com missaris, een Fransch blijspel, bracht de lachspieren in beweging en werd met animo en vlug gespeeld. In de afgeloopen maand Sep tember 1908 werden door de Amers- foortsche Tramwegmaatschappij 11145 betalende passagieis vervoerd en bedroeg de passage opbrengst f561.20 do totale inkomsten waren f580.36: de dagkilometer opbrengst was f 10.75 In dezelfde maand van 1907 waren deze getallen resp. 7409, f548 37s: f 594.25en f 11 De heer J. S. van der Weif is benoemd tot directeur van het harmonie gezelschap «Erica," te Barneveld. De nieuwbenoemde officieren, bij het 5e regiment Infanterie zijn hedenochtend beëedigd en in functie gesteld. Het tweede elftal van Quick speelt Zondag a.s. voor de le klasse U. P. V. B. op baar terrein aan den Leusderweg tegen B. V. C. Bildt. De regimentswedstrijden van de offieieien van het 1ste Regiment Veld artillerie zullen plaats hebben op 6 en 7 October. Een driftig heer. Hetgebeurde Donderdagmiddag, dat een vrachtrijder een bakkersknecht, die naar zijn meening niet ver genoeg met zijn kar was uitgeweken op den Utrechtsehen weg eeu paar slagen met zijn zweep toediende, die lang niet mis waren. Volgens de toeschouwers had de bakker geen schuld. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. Speenhof! en Nap. de La Mar hadden gisteravond weet een zaal vol volk, zooals te verwachten was. De voordrachten van Speenhof! en zijne vrouw bekoorden en sommige stemden even tot ernst, die van de La Mar deden schateren van het lachen. Het «Confectiekindje en Ha! dieNappie!" vielen bijzonder in den smaak en de geheele zaal schudde van het lachen. Af en toe ging het wel een beetje schuin, doch niet zóó dat de prettige stemming er door bedorven werd. Nappie was bijzonder in de gunst van het publiek, zijn gezicht deed al lachen. We durven de directie wel voorspellen, dat ze, wanneer ze niet te spoedig terugkomt, wel weer een volle zaal zal hebben. Bij de Vrijdagmiddag ten bureele van den luit. kolonel intendant der 4e divisie gehouden aanbesteding van aardappelen werd ingeschreven door A. Wagenear Sr. f 1.56, Boelens Zwolle f 1.69, Diekerhof f 1.72, A. Wagenaar Jr. f 1.73. Meijer f 1.77, v. Hoek f 1.82, Bos en Co. Amster dam f2 05, en Putman voor f2.18 de H.L. De levering werd vooorloopig aan de minste inschrijver gegund. Voor Ede en Arnhem werd de levering voorloopig gegund aan Diekerhof voor Ede f 1.88 en voor Arnhem f 1.78 per H.L. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 4 October geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Reinoiistrantsclie kerk. Voorm. 97i uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoef. voor jongelieden. Voorin. II uur, Ds. Hooykaas. Gewone Godsdienstoefening der Gemeente. Doopsgezinde Kring. HET LOGEGEBOUW VAN PERSIJNSTRAAT No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. E. M, ten Cate. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Dormer, 's Av. 5'/» uur, Ds. Donner. Collecte voor de hulpbeh. kerken. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. II. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. H. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Lezen. 's Av. 5 uur, Lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9J/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5uur, Godsdienstoefening. 388ste STAATSLOTEIilJ Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 30 Sept. 1 en 2 Oct. 1908. (2850 loten). Ten kaDtore van den Collecteur A. C. E. O. Leisweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 793 870 1595 1613 7875 9017 9032 10340 12025 12029 13326 13342 13360 13765 13774 13780 18246 en 18923. Te zamen 18 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 503 517 730 761 873 901 904 1593 1594 1605 7889 9013 9016 9031 9033 9037 9051 10312 10316 10331 11352 12019 13322 13323 13324 13777 13782 18229 18231 18239 182431824818249 18417 18420 18446 18884 18896 18897 18903 18919 en 20586. Volgende trekkingen geschieden: 69 en 1216 October 1908, Behalve de premie van f30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen: I van f lOO.OOO, 1 van f50.000, 1 van f25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f2000, 1 van f1500, 37 van f1000, 40 van f400, 39 van f200, 87 van f 100 en 2064 van f70. Een val van 2000 M. en ongedeerd. Kapitein Von Abercorn, een der drie luchtreizigers, door de Duilsche Aéroclub benoemd om aan den wed strijd om den Gordon Bennettbeker deel te nemen, steeg gisteren met den ballon «Düsseldoi'f" op, vergezeld van luitenant Stach von Goltzheim Op een hoogte van 2000 M., boven het Bosch van Asper, ontplofte de ballon eensklaps. In een val van 2000 M ongedeerd te blijven is zeker geen alledaagsch werk. Onze beide luchtreizigers hebben dit kunststuk volbracht. Met veel tegenwoordigheid van geest grepen zij de touwen van den ballon, die totaal verscheurd, zich als een para chute uitspreidde. In plaats dat de val, volgens de bekende natuurkun- dewet, in snelheid toenam, begonnen de beide mannen tot hun blijdschap te bemerken, dat de snelheid lang zamerhand afnam. Kapitein Von Abercorn en zijn metgezel landden zonder eenig letsel, en zonder dat zij van den ambulancewagen, die in galop kwam aanhollen, behoefden gebruik te maken. Schwartz is dezer dagen te Assmanshausen ovei leden. Er zijn weinig menschen in de wereldkultuurgeschiedenis, die zóóveel slachtoffers hebben gemaakt als hij. Schwartz had een boekwinkeltje, benevens een klein drukkerijtje. Wij brave Hollanders allemaal, die den Rijn en Assmanshausen wel zoo'n beetje kennen, weten, dat het plaatsje slechts heel klein is, dat dus de zaak van Schwartz niet groot geweest kan zijn. Neemt niet weg, dat de Assrnan- sauser Schwartz de uitvinder is geweest van de prentbriefkaart. Er is nooit een uitvinding geweest, die zooveel gevaarlooze ellende en ook zooveel onschuldig genoegen ria zich heeft gesleept. Ieder, die zich nog nooit aan het verzenden van een prentkaart heeft schuldig gemaakt hij spreke en bij is even zoo waard als Schwartz, om bij zijn verscheiden als «persoon lijkheid" dienst te doen. Schwartz dan plakte prentjes van de Loreley en de Wacht am Rhein op gewone briefkaarten. Het succes, dat zijn debiet er door had, bracht hem op het denkbeeld zijn prentjes dadelijk op de kaart te drukken. Hij heeft vele navolgers gevonden. Hij is waard geworden, herdacht te worden al heeft hij erger plaag over de wereld gebracht dan Mozes over Egypte. Handelsbl. Een schandelijk optreden. Bij de begrafenis van een rijken Israëlitischen koopman te Lissabon, Paul Cagy, heeft "Zich gisteren een allerschandelijkst tooneel afgespeeld. Op den weg tusschen de synagoge en het Joodsche kerkhof, werd de stoet, waarin vele verwanten en vrien den van denoverledene meeliepen, plotse ling aangevalle dooreen bende kerels, die met steenen wierpen, en met den kreet «Weg met de Joden", den lijkwagen bestormden. De bidders werden met stokslagen op de vlucht gedreven en op een gegeven oogen- blik viel de kist op straat. Aan het schandelijke tooneel kwam pas een einde, toen de politie tusschen- beide kwam. Meer dan twintig Israë lieten werden gewond, waarvan negen levensgevaarlijk. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 24 tot 30 September 1908. Geboren: Johanna Catharine, d. van WiUem de Ruiter en Veronica Adriana Vossenberg. Johannes Nicolaas, z. van Floris Boofj en Johanna Wijnanda Geer- truida Janse. Frans Willem, z. van Gerrit van IJzendoorn en Eva Gerarda Meijer. Willempje Albertha, d. van Wilhelmus van Wageningen en Hendrika Hopmans. Gerardus Antonius, z. van Reinier Albertus van der Linden en Rijka van Doorn. Johanna Maria, d. van Justus Jacobus van Dijk en Jacoba van Eijkelenburg. Geertruida Margaretha Maria, d. van Hendrikus van Oorschot en Anna Maria Opscherper. Abraham, z. van Gijsbert ten Hoven en Hendrika ter Beest. Gesina Aleida, d. van Bernardus Schooleman en Berendina Klif man. Willemeintje Antonia, d. van Gerardus Willebrordus Heeren en Johanna Wisgerhof. Jan, z. van Reinier Kok en Rika Karolina Wijna. Roelof, z. van Harm Oudeman en Teuntje Lockhorst. Margaretha Petronella Antonia, d. van Antonie van den Ham en Willemijntje Vlug. Jan, z. van Gijsbert Morren en Maria Francisca Corbee. Maria Johanna Antonia, d. van Andreas van der Last en Maria Verhoef. Jan Constanstijn Christiaan, z. v. Jan Constantijn Christiaan Rupp en Andrea Sluis. Antonius Johannes Gerardus, z. van George Louis Marinus Plas en Everdina Maria Hendrika Elisabeth Bies. Cornelis, z. van Jacob Riksen en Jannetje Heinen. Willem, z. van Cornelis Ruitenberg en Johanna Jacoba Cornelia Kraal. Antonius Gerardus Stephanus, z. van Antonius Gerardus van Ewijk en Antonia Cornelia van Hout. Maria Francisca Everarda, d. van Gerrit van Hoeijen en Maria Francisca Willemse. Hendrik, z. van Aalt Willemsen en Geertruida Vetkamp. Jacoba, d. van Jacobus Vivie en Elsina Fontijn. Wulfert, z. van Wulfert Hof land en Betje van Putten. Johannes Hubertus, z. van Johannes Gerhardus Tones en Elisabeth Maria van Mourik. Ondertrouwd: Geen GetrouwdCarl Mendel en Cornelia Wilhelmina Antonetta Bettonville. Hendrikus Cornelis Langeris en Cornelia van Beek. Elias van't Wel en Johanna Petronella Verheuvel.» Willem Arlar en Neeltje Veenendaal. Overleden: Geertruida Maria Gijben 11 m. Josephus Johannes Massa, 65j. echtg. van Gerharda Petronella Kraafjvan- ger. Everardus Visser, 9 m., Hendrikus van Sloten, 83 j., wedr. van Florentina Sophia Lit. Margaretha Hendrika van der Veer, 2 j. Maria Lambrechts, 2 m. Aaltje Malestein, 3. j. Leusden. van 25 Sept. tot 2 October 1908. Geboren: Elisabeth, d. van Andries Kaljee en Antje Heger. Antonie, z. van Gfjsbertus de Kruyff en Stfjntje van Kooten. Jan Karei, z. van Karei Termaaten en Gerrigje van Laar. OndertrouwdEvert Kaas en Maria van den Hengel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2