BINNENLAND. Advertentiën. GEVESTIGD: Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Het gehoor aan de dooven teruggegeven. Lees het belangrijke artikel beden op de Lderde pagina van onze courant gepubliceerd. HENNY VAN GELDER Concertzangeres^Leerares- in" Solozang. Heereustraat'-'f!) Utrecht. de hand legt op dit deel van Turkije, dat zij altijd als een deel van Groot- Servië beschouwd en ook begeerd hebben. Inderdaad nemen de mani- festatiën te Belgrado zulk een omvang aan, dat de verstoring van den vrede voor bands veel meer van die zijde dan van den Bulgaarsch Turkscben kant te duchten is. In 't bijzonder zullen de onderdanen van Koning Peter gebeten zijn op de Oostenrijkers, nu dezen het voorne men te kennen geven, het sandzjak (arrondissement) Novipasar aan Tur kije terug te geven. Dit is een hoekje gronds, belangrijk omdat bet tusscben Montenogro en Servië ingeschoven ligt voor Turkije een onmisbaar steunpunt tegen de Montenegrijnen en Alba nezen. Het vormt echter een deel van het zuid-westelijk grensgebied van Servië, met Mitrovitsa en Prisjtina ook Oud-Servië genoemd, en dat sedert lang door Servische benden verontrust wordt. De Serviërs zullen alles inspannen om althans deze strook lands als deel in den buit aan bun koninkrijk te hechten. Wij zeiden hierboven, dat de los scheuring van Bulgarije en Oost- Roemehë van het Tui ksche rijk eigen lijk slechts den bestaanden toestand bestendigt. Hetzelfde geldt voor Bosnië en de Herzegowina, die sedert dertig jaren Oostenrijksch geworden, dat onge twijfeld zullen blijven, of zij Turkscb heeten dan wel bij de Donau-mo- narchie worden ingelijfd. Dit zegt natuuilijk niet dat het èn van Vorst Ferdinand èn van de Oostenrijk- Hongaarsche regeering bijzonder fraai was, van den tegenwoordigen toe stand in Turkije gebruik te maken om hun slag te slaanvooral aan de laatste wordt het vrij algemeen in Europa kwalijk genomen. Ontwikkelt zich echter de huidige crisis op het Balkan-schiereiland in de hierboven aangeduide richting, dan staat de versnippering van het Turksche rijk, lang tegengehouden, nu voor de deur. Want Bulgarije met Oost-Roemelië onafhankelijk, Bosnië ingelijfd daarmeè is men er nog lang nietKreta is al meer Griekseb dan TurkschEgypte beeft nog slechts in naam iets met Turkije te maken, de Albaneezen zijn bijna onafhankelijk Wat blijft er over van de macht van het trotscbe sultanaat van weleer? Vorst Ferdinand, die nu tot Tsaar der Bulgaren is uitgeroepen, heeft ruim '21'/i jaar over Bulgarije gere geerd: Den 7en Februari 1887 werd hem door de Bulgaarscbe nationale vergadering, te Tirnovo samengeroe pen, de vorstenkroon aangeboden, die door den gedwongen afstand van Prins Alexander van Battenberg was vrijgekomen. De vorst is, als Prins van Coburg, met het Engelsche en het Belgische Koningshuis verwant eri van moeders zijde pen kleinzoon van Louis Philippe, Koning der Franschen. De taak, die hjj aanvaardde toen hij aan de regeering kwam, was niet gemakkelijk. Hij moest rekening hou den met bet nationaal gevoel der Bulgaren, dat gekwetst was door Ruslands inmenging in - Bulgarije's birinenlandsche aangelegenheden, en tevens het machtige Rusland ontzien, dat zijnen voorganger, Vorst Alexan der ten val had gebracht. Maar Vorst Ferdinand beloonde zich een be kwaam, handig en geduldig diplomaat, die wist te schikken en te plooien, en hij berustte acht jaren lang in de halve dictatuur van Stamboelof, den eersten minister, die het oppergezag met hem deelde. Hij bezocht de Europeesche hoofden en bestudeerde de landstaal en het land. In 1893 huwde hij met Prinses Louise van Bourbon, Hertogin van Parma, die hem vier kinderen schonk: Kroonprins Boris, Prins van Tirnovo, Prins Cy- rillus en de Prinsessen Eudoxia en Nadejda. In 1899 overleed Prinses Louise en in Maart II. is Vorst Fer dinand hertrouwd met Prinses Eieo- nore van Reuss. Door schranderheid, beleid en reke ninghoudende raetalle omstandigheden beeft Ferdinand van Coburg zich be mind weten te maken bij zijn volk, dat hem nu met groote vreugde den onafhankelijken heerschersstaf in de handen drukt, waarnaar bij zoo lang heeft gestreefd. Zondag a.s. zal Tsaar Ferdinand zijn plechtigen intocht in Sofia houden. Men is in de Bulgaarscbe hoofdstad reeds bezig met toebereidselen daar voor. Uit Petersburg wordt bericht, dat door de Russchische regoering aan alle mogendheden die het verdrag van Berlijn onderteekenden een uit- noodiging tot een tweede Balkan conferentie is gezonden, die te St.- Petersburg zal worden gehouden. Engeland en Frankrijk hebben reeds beloofd, daaraan deel te nemen. Op dit congres zullen de belangen van alle mogendheden, ook van Tur kije, grondig worden behandeld. Een bericht uit Rome meldt, dat, naar men daar gelooft, op de nieuwe Balken-conferentie door verscheidene mogendheden compensatiën gevraagd zullen worden: door Rusland vrije doorvaart door de Dardanellendoor Griekenland Kreta en door Italië Tripoli. Van Maandag- tot Dinsdagmiddag kwamen te St.-Petersburg 111 nieuwe cholera-gevallen en 58 sterfgevallen aan die ziekte voor. Er zijn 1585 cholera-lijders onder behandeling. Nederland en Venezuela. Het Haagsche Correspondentiebu reau seint: Sedert de jongste regeeringsbe- richten is hier te lande langs offici- eelen weg geen bevestiging ontvangen van de geruchten, dat president Castro de tweede Nederlandscbe nota zou hebben teruggezonden aan de Duitsche legatie, door wier bemiddeling het stuk aan den minister van buiten- landsche zaken te Caracas overhandigd is. Derhalve wordt dergelijke terug zending tot dusver niet waarschijnlijk geacht. Een tijdelijke waarneming van het presidentschap van Venezuela door den daartoe in geval van ziekte van het staatshoofd aangewezen vice-presi dent wordt als gunstig beschouwd voor den verderen loop van zaken, daar de vice-president bekend staat als een staatsman, wiens opvattingen en optreden in vele opzichten met die van den president verschillen. Door H. M. de Koningin-Moeder is als bijdrage in de oprichtingskos ten van de Schippersbeurs van de Afdeeling Gorinchem van den Volks bond tegen drankmisbruik geschonken een som van f 60. Tot Algemeen Voorzitter van den Volksbond legen drankmisbruik is, inplaats van Prof. dr. C. A. Pekel haring te Utrecht, die aftrad, benoemd Mr. F W J. G. Snijder van Wisseii- kerke te Wassenaar. De heer Pekel haring zal optreden als onder-voor zitter. Wijlen de heer C. Th. van Beek, verleden week alhier overleden, heeft o. m. de volgende legaten vermaakt 1 10,000 aan de R. C. armen, 17500 aan de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart, f'20,000, benevens al de vaste goede ren aan Z.singel en St. Andriessiraal aan het St. Elizabeths Gast- of Ziekenhuis. A. D. In de Prins van Zaterdag 10 October komt een zeer duidelijke photo voor van den op'28 September overleden heer C. Th. v. Beek. De uitslag van de wedtsrijden van het ofhcierskorps van het le reg. veld. artillerie is als volgt. Afstands- rit over 40 KM. werd gewonnen door luit. De Pauw Gerlings. Utrecht in '2 uur 37 min. Het resultaat der dressuurproeveo was, dat de le prijs behaald werd door, luit. van Santen Amersfoort; 2e pr. luit. jbr. Geveis Deynoot Utrecht; 3e pr. luit. Haitsma Muiier Amersfoort; 4e pr. luit.-adj. Vrijdag eveneens Amersfoort. De heer C. Everaars, te Hil versum is benoemd tot onderwijzer aan de Christ, school alhier. De tot majoor benoemde kapi tein H. I. van Santen is Donderdag naar zijne nieuwe garnizoensplaats Assen vertrokken. Het is Zondag weer een drukke dag voor de Amersfoortsche voetbal lers. Niet minder dan vier elftallen gaan hun geluk beproeven. Quick I speelt te Arnhem tegen Vitesse I. Quick II gaat te Bussem A. W. bezoeken, terwijl 't derde elftal 't tweede van Kampong (Utrecht) ont vangt. H. V. C. II. speelt eveneens op eigen terrein en wel tegen Voor waarts. Wij herinneren onze lezers nog maals aan het orgelconcert op 15 Oct as te geven in de Sint Joris- kerk. Zoowel het programma als de namen der executanten waarborgen een hoog muzikaal genot. Donderdag 8 dezer was het 25 jaar geleden, dat Mej. M. M. van Mill als onderwijzeres aan de Meisjes school in functie trad. Deze dag ging voor haar niet onopgemerkt voorhij De leerlingen hadden haar locaal met groen versierd en boden haar een gouden horloge aan, terwijl het per soneel hierbij een gouden ketting voegde. Eenige leden der school commissie en de Wethouder van onderwijs kwamen haargelukwenschen. Door het kiescollege der Ned- Herv. Gemeente is gisterenavond het drietal opgemaakt dat luid als volgt: Ds. Hollander, Nijehaske. Ds. Hos- pers, Kethel. Ds. Warmolts, Ter Aa. Een turfkar komende van de brug op 't Havik,tegenoverdeKromme- straat, had hedenochtend het ongeluk een melkstel dat voor een der huizen stond, omver te rijdon. Al de melk ging over den grond, terwjjl de bussen erg beschadigd wer den. Het ongeluk is alleen te wijten, doordat de personen die de turfkar duwden er achter liepen en door de hooge lading niet over de kar heen konden zien. Hedennacht, ongeveer half twee werd de infanterie plotseling gealar meerd. Ze moesten zich gereed maken en tegen zes uur trokken ze naar Woudenberg. Gisteren werd ons een in de nabijheid onzergemeentegerooideaard- appel vertoond, die volkomen juist een kindergezichtje met eenigsziris Mongoolsch type weergeeft. Eigenaar is de heer Callenbach, Utiechtsche poortwal die het curiosum den nieuws gierigen gaarne vertoont. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 11 October geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorra. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. 9uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (LangegTacht). Voorm. 10 uur, Ds. E. Vonk. pred. te Gameren. 'sAv. 5'/i uur, Ds. E. Vonk. Collecte voor de Emerituskas. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorra. 10 uur, Ds. D. Riugnalda. pred. te 's Gravenhage. 'sAv. 5'/i uur, Ds. D. Ringnalda. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Lezen. 's Av. 5 uur, Lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9V» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. A.s. Dinsdag, 's av. 7 uur, Ds. Joh. Jansen van Utrecht. 388ste SrAATSLOSKMJ Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 79 Oct. 1908. (2925 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lkinwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f70. 508 518 521 875 7856 10310 12009 12013 13352 13762 13773 18881 18900 18908 en 20607. Te zamen 15 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 502 510 516 519 523 524 740 776 868 889 903 1597 1604 1607 1615 7852 7883 7885 9012 9018 9019 9021 9036 9048 9057 9059 9655 10309 10313 10321 1032410328 1201512018 12020 12026 1335413767 13770 13772 13788 18228 18233 18250 18256 18883 18899 18901 18920 18921 18931 18937 en 20609. Volgende trekkingen geschieden: 12—16 October 1908. Behalve de premie van f30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen: I van f IOO.OOO, 1 van f25.000, 1 van f2000, 21 van f1000, 19 van f400, 18 van f200, 45 van f100 en 1042 van f70. De vereenvoudigde spelling. Te Winschoten is op het gymna sium en de tl B. School de vereen voudigde spelling na het eindigen der zomervacantie niet algemeen ingevoerd, zooals anders de bedoeling der leeraren was. Met het oog op de vele ingebrachte bezwaren, waarvan voor een deel de gegrondheid niet ontkend kon worden, is bepaald, dat slechts die leerlingen de vereenvou digde spelling mogen schrijven, welke daarvoor de schriftelijke toestemming van hunne ouders kunnen overleggen. Het gevolg biervan is geweest, dat tal van leerlingen, die reeds tot het schrijven van de nieuwe spelling waren overgegaan, thans weer de spelling van Da Vries en Te Winkel moeten volgen, omdat hunne ouders de schriftelijke goedkeuring niet wil den afgeven. (»N. R. Cl.") Looden soldaatjes. In Duitschland waarschuwt het sKaiserliche Gesundheitsamt" tegen het te spelen geven aan kleine kin deren van looden soldaatjes, tenminste wanneer de ouders of het dienstper soneel niet steeds beletten kunnen, dat de kinderen het speelgoed in den mond steken. Verder, en dit is de hoofdzaak, moeten de soldaatjes beschilderd zijn met een onschadelijke olie, of lakverf, die onoplosbaar is in water en in het speeksel, zoodat bij het likken er aan en bij het in den mond nemen het lood niet opgelost kan worden. Met deze mogelijkheid is eerst rekening te houden wanneer door afbreken b. v. van een hoofd, een geweer of een arm op de breukvlakte een gedeelte van het lood bloot komt te liggen, maar ook dan is het gevaar nog niet groot, daar dit slechts kleine plekjes zijn in den regel. Al zijn wij, Nederlanders, wat minder nmilitartsch" aangelegd dan de Duit- schers, toch kunnen deze waarschu wingen ook in onze kinderkamers en daar buiten van nut blijken. (Moleschot) Alkoholvrije opvoeding der jeugd. De maatregel van den Volksbond in samenwerking met al de over 't gansche land werkende Onderwijzers genootschappen aan 't Centraal- bureau van den Volksbond te Utrecht kaarten verkrijgbaar testellen, waarop aan alle ouders de raad wordt ver strekt, bun kinderen geen sterken drank, likeur, wijn of bier te geven vindt zeer veel steun. Van vele Gezondheidscommissies kwam 't bericht in, dat zij den maatregel met sympathie begroeten. Reeds werden de Ouders-kaarten in kleinere of grootere hoeveelheden geleverd aan de volgende Gemeente besturen Ambt-Almelo, Amersfoort, Avenhorn, Baam, Barendrecbt, Breda, Bussum, Delft, Diepenheim, Dordrecht, Dreumel, Enschedé, Franeker, Gronin gen, Hardiuxveld, Harlingen, Heerde, Hengelo, Hilvarenbeek, Horssen, Leek, Leeuwarderadeel, Leek, Limmen, Maasdam, Markelo, Muiden, N.Lekker- land, Nieuwenhoin, Nijmegen, St. Oedenrode, Oegstgeest, Oirschot, üosterhesselen, Ouder-Amstel, Peize, Poortugael, Ravenstein, Reesel, Sas van Gent, Scheemda, Schoonhoven, Sliedrecht, Steenwijk, Uithuizen, Uit- huizermeeden, Vlaardingen, Wemel- dingen, Winschoten, Wisch en Zuilen. In de meeste gemeenten worden de kaarten uitgereikt bij de aangifte voor de school, in enkele bij de aangifte van geboorte. Ook tal van Schoolbesturen hebben zich de kaarten aangeschaft. In het geheel werden lot heden circa 65.000 kaarten geleverd. De kaarten, waarvan door 't Centr. Bureau v.d. Volksbond te Utrecht op schriftelijke aanvraag aan eiken belangstellende kosteloos een ex. ter kennismaking wordt toegezonden, zijn verkrijgbaar per 100 ex. 50 ct. per 1000 ex. f4; meer dan 2000 f3,50 per 1000 ex. franco toezending Valsche munter. Te Rotterdam is op aanwijzing van een groentenvrouw aangehouden de modelmaker J. van Berkel, die een valsch kwartje in betaling gaf, wat hij vroeger ook al eens gedaan had. De inspecteur van politie E.Snippe, die een onderzoek instelde, bracht hem lot bekentenis en vond bij eene huiszoeking in zijn woning aan de Rechter Rotte grondstoffen en gereed schap tot het vervaardigen van valsch j geld, benevens eenige valsche kwartjes. De aangehoudene is naar het Huis van Bewaring overgebracht. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 1 tot 8 October 1908. Geboren: Antonie Wilhelmus, z. van Wülem Berghuizen en Anthonia Maria Markhorst. Wülem Johannes, z. van Wülem Christiaan Hottinga en Adriana Maria van den Ameele, Wülem Jacobus Hendrikus, z. van Gerrit Knipmeijer en Johanna van Ouwerkerk. Johanna Cor nelia Hendrika, d. van Wühelmus Mari- nus Droog en Maria Johanna Hendrika van Rossum. - Aalt, z. van Jan van Jan van de Biezen en Evertje van de Veen. Adriana, d. vanJohanEduardFrederikHa- genbeuk en Hendrika Quick. Johannes, z. van Roelof van den Burg en Heintje Berkloo. Gerrit, z. van Jacobus Vee- nendaal en Evertje Brandsen. Christina Hendrika, d. van Wouter Wismeijer en Teuntje van der Meijden. Hendrik Hendrikus, z. van Joannes van Beek en Hendrika van der Logt. Aaltje, d. van Albert Bakkenes en Wijmpje van Vos- kuijlen. Hendrikje en Aljjda, d. van Aart Bonestroo en Sophia Wiüemina Groenhuijsen. Margaretha, d. van Teunis Gijsbert van Kolfschoten en Mar garetha Kreikamp. Jacobus z. van Petrus Zegwaard en Johanna Blommestein. Ondertrouwd: Samuel Hamburger en Jessie Hamburger. Jacobus Adrianus van Achterberg en Barta van der Veer. OverledenCornelis Theodorus van Beek, 67 j., wedn. van Maria Catrina Geertruida ten Brink. Albertus Johannes Gouw, 8 m. Gijsje van den Hoorn, 53 j., wed. van Marten van Essen. Matthijs veldhuizen, 66 j., ongeh. Lammert Koenen, 77 j., echtg. van Elberta Wü- helmina de Bree. Petrus Marinus Hen- ricus Delen, Hm. Johannes Meijer, 10 m. Leusden. Van 2 tot 9 Oct. 1908. Overleden; Jacob van Maaren, oud elf maanden. Stoutenburg. Van 2 tot 9 Oct. 1908. Geboren: Jacob Gijsbertus, z. van Jo hannes Schreuder en Aaltje van Leijnhorst. Gehuwd: Theodorus Ebbelaar en Gfja- bertha Verhoef. Woudenberg. Geboren: Gijsbertus, z. van Gijsbertus LansiDg en Gerarda Hendrika Vonk; Hendricus, z. van Jan Wittenberg en Johanna Hendrika Gerarda van Manen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 9 October 1908. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f 3.a f 4.Peren f 4.a 110.Klei- aardapp. f 0.— a f 0.Zandaardapp. f t.80 0 f2. Hoendereieren f5.a 1 5.90 per 100 st. Eenden fU.a f 0.Boter fi.35 a f 1.50 per kilo. Mar garine f0.a f 0.Zoetem. kaas f0.afO. Kippen f 0.60 a f 1 Kuikens f 1af 1.30. Piep kuikens f 0.30 a f 0.60. Ganzen f 0.a f 0.Eenden fOOO a f 1.p. st. Jonge f0.00 a fO.OO. Hazen fl.50 a f2Wilde konijnen l 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.40 a fl.Duiven f 0.40 a f 0.50 paar. Magere varkens fafVarkens export f 0.a 1 Zeugen f 30.a f 40.Biggen f G.a 18 Schrammen f a fVette koeien f 0U0.a t 000.Guste koeien f 000. a f 000.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—. Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangeroerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 350 heet. Appelen. 20 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len. 200 heet. Zandaardappelen, 5ÜG00 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 1100 kilo Gras- boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagenjen 400 biggen en 7 zeugen. RECLAME. BLIJDE BOODSCHAP UIT UTRECHT. De Heer A. de Jager, Nieuwe Gracht 82 te Utrecht, zegt ons Reeds twee jaren was-ik aangedaan met een nierziekte, waai-doo/-» Ik veel te Jijden had van onophoudelijke, stekende pijn in den rug; De urine zag er alnjd beslagen uit en kwam roet een branderig geviel. Den nacht bracht' ik altijd onrustig doo/ en was dan 's morgens bij het opstaan erg 'Vermoeid. Bovendien hac^ik last van flauwten en duizelingen gepaard met benauwd heden. Ztatóetingen werden afgewiss^JB door huive ringen, dén eetlust had ik totaal xérloren. Nu en dan waÉl1 ik door rnijp ziekte aangedaan, dat ik met perken moest ophouden. Toej^jfr^o^y eel goeds ../loorde van Foster's RugnwfF^ieren Piflblk. ben ik, "overgegaan tot een pryjplrame. Na veertien dagen itoa ik reeds eenjaHftbare verlichting be- speureïten na met dk^CTieesmiddel te zijn door gegaan,- *was ik n^ner weken geheel van rnijn ziekte gefezeii^OÉ*-g) A. de Jager. Past op,-<ki gij duidelijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen vraagt, dan kan er geen vergissing plaats hebben. De handteekening van James Foster komt voor op elke doos Zij zijn te Amersfoort verkrijg baar bij den Heer A van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a F. 1.75 voor één of F. 10.voor zes doozen. 17

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2