NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Wo 84. Zaterdag 17 October 1908. Zeven-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. RAADSSTUKKEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet gebeele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Vergadering van de Iste afdeeling van den Raad der Gemeente Amersfoort, den 30 September 1908des namiddags te half acht uur, ten Raadhuize. Aanwezig de heeren E. L. Visser, Voorzitter; J. W. Jorissen, A. A. Hamers, S. J. van Duinen, W. Salomons, benevens de Burgemeester, de Gemeente secretaris en de heer H. W. van Esveld, lid der tweede afdeeling. Afwezig met kennisgeving de heeren: A. M. Tromp van Holst en Hr. J. Heyli- gers; afwezig zonder kennisgeving de heeren: D. Gerritsen en N. Veis Heijn. Tot rapporteur wordt benoemd de heer W. Salomons. Aan de orde komt nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende ontslagen pensionneering der nachtwakers benevens een voorstel van den heer Plomp, strekkende om het voorstel van Burgemeester en Wethouders niet aan te nemen, om de jaarwedde der nachtwakers met f25 te verhoogen. Een der leden deelt mede, zich zeer wel te kunnen vereenigen met het eerste gedeelte van het voorstel-Plomp, daar dit de strekking heeft, niet over te gaan tot onmiddellijk ontslag der nachtwakers, doch het besluit van 23 September 1902 te handhaven, waarbij besloten werd, hen te laten uitsterven. Onmiddellijk ontslag zou naar zijne meening een te harde bepaling zijn, daar deze menschen, die hun levensstandaard geregeld hebben in verband met deze niet onbelangrijke bijverdienste, deze bijverdienste in hun huishouden niet kun nen missen. Hij verklaart zich echter tegen een verhooging hunner jaarwedden. Het hospiteerende lid meent dat, waar de nachtwakers mede behooren tot het politiekorps, het niet aangaat te zeggen, dat hun betrekking een bijbaantje ishet is naar zijne meening hun hoofdbetrek king. Wat zij overdag uitvoeren, is hun bijbaantjezij hebben geregeld nachtdienst; hun dienst is dus nog zwaarder dan die van de overige agenten en waar zij tot het politiekorps behooren en hiervoor een algemeene verhooging van jaarwedden is vastgesteld, meent hij, dat een ver hooging van jaarwedden ook aan de nachtwakers toekomt: hij is dus voor het geheele voorstel-Plomp. Een lid heeft schriftelijk medegedeeld, dat hij zich vóór de intrekking van het Raadsbesluit van 1 April 1908, en dus vóór handhaving der tegenwoordige rege ling wenscht te verklaren. Een lid verklaart, dat hy indertyd vóór de opheffing der nachtwakers gestemd heeft en sindsdien niet van meening veranderd is; hy is dus tegen het voorstel-Plomp. Sub a. van het voorstel Plomp wordt in stemming gebracht en aangenomen met vier tegen éen stem. Sub b. van het voorstel-Plomp wordt met algemeene stemmen verworpen. Aan de orde komt het voorstel betref fende de Verordening, houdende bepalin gen voor het overdragen aan de Gemeente van verkeerswegen of terreinen tot het aanleggen van verkeerswegen bestemd. Een afwezig lid heeft schriftelijk mede gedeeld, dat hy zich met dit voorstel vereenigen kan behoudens een kleine redactiefout; in art. 56 wordt gesproken van „verharding"; in art. 66 van „hard making". Hij stelt voor, in art. 56 óok van „hardmaking" te spreken. Een lid meent, dat het niet billijk is, den overdrager de garantie voor de water leiding te doen betalen; by behoeft dit immers ook niet te doen voor de gas leiding. De Voorzitter deelt mede, dat dit geheel verschillende gevallen zyn. De overdrager betaalt namelijk den geheelen aanleg dei- gasleiding en het zou dus onbillijk zijn, hem nog meer te laten betalende over drager betaalt echter niets voor den aan leg der waterleiding, daar dit, overeen komstig de concessie, geheel door de Waterleiding-Maatschappij bekostigd wordt; slechts is de gemeente verplicht, voor een dergelyken nieuwen aanleg gedurende drie jaar een bepaalde garantie van waterverbruik daar ter plaatse te geven en deze verplichting wordt by de overdracht der hier bedoelde terreinen op den overdrager overgebracht. Een der leden vindt artikel 10 te abso luut geredigeerd, daar er geen mogelijk heid gelaten wordt, een gemaakt verzuim te herstellen. De Voorzitter merkt op, dat dit wèl kan door het indienen van een geheel nieuw adres. Een lid merkt op, dat artikel 11 laatste alinea te streng is, daar de bebouwing van een weg zeer lang kan duren. De Voorzitter zegt, dat de redactie juist zoo gekozen is om niet gedwongen te kunnen worden, reeds straatverlichting aan te brengen wanneer nog slechts hier en daar een huis staat; de redactie laat echter de mogelijkheid toe, het te doen zoodra de wenschelijkheïd blykt te bestaan, ook al is de weg nog niet voor bebouwd. De verordening, in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aange nomen. Aan de orde komt de concept-Bouw verordening. Door een der leden wordt voorgesteld, aangezien deze verordening door de Gezondheids-commissie, door de Commis sie van bijstand voor de fabricage en door de Commissie van wetgeving is onderzocht, deze niet artikelsgewijs te behandelen, doch in 't algemeen rondvraag te doen wie der leden eenige op- of aanmerkingen heeft. Een lid verzet zich daartegen, daarhy nogal eenige bedenkingen heeft. Daar deze meest van technischen aard zyn welke door de overige leden niet of moeilijk kunnen worden beoordeeld, wordt aan dat lid verzocht, zijne op- en aan merkingen op schrift te brengen en aan Burgemeester en Wethouders in te zenden, waaraan hij belooft te zullen voldoen. Daarna wordt de Begrooting in behan deling genomen, waarover een afzonder lijk verslag gegeven wordt. Het hospiteerende lid verlaat thans de vergadering. Rapport omtrent het verhandelde aangaande de Begrooting 1909 in de ver gadering van de 1ste afdeeling van den Raad, gehouden den 30 September 1908. a. Behandeling der afzonderlijke voor stellen. 1". Voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den Gemeente ontvanger. Een der leden wil gaarne medegaan met het voorstel van Burgemeester en Wethouders omtrent de verhooging van jaarwedde van dien ambtenaar. Hij vindt echter de motiveering van het voorstel verkeerd, waar gezegd wordt, dat wegens vermeerdering van werkzaamheden hooger salaris gegeven moet worden. Dit is niet juist; een ambtenaar wordt voor een bepaalde betrekking aangesteld en niet voor een bepaalde hoeveelheid werk. Ver meerderen nu in die betrekking de werk zaamheden eenigszins, dan moet daar niet direct tractementsverhooging het gevolg van zyn. Het voorstel wordt daarna met alge meene stemmen aangenomen. 2e. Toelage aan den ambtenaar, belast met de vervolging in belastingzaken. De voorzitter wijst er op, dat geen verhooging van toelage wordt voorge steld, doch slechts een crediet gevraagd wordt om dezen ambtenaar, die zyn werk niet alleen af kan en daarvoor hulp moet nemen, waarvoor hy een groot deel van zijn eigen toelage besteden moet, een nadere toelage te geven in verband met de werkzaamheden, die hy door anderen moet laten verrichten. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 3e Voorstel verhooging jaarwedde van den Archivaris. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Ie Voorstel verhooging salaris van den Directeur der Reiniging en verhooging loonen der werklieden bij de Reiniging. Een lid merkt op, dat de werklieden na de verhooging 9 x 52 f458 per jaar zullen hebben; dat is byna hettrac- tement van een onderwijzer. Werkman bij de Reiniging kan iedereen worden. Naar zyn meening was het dus met f 8.50 voldoende betaald. Hy wenscht zich echter niet tegen de verhooging te verzetten. Het voorstel wordt daarna met alge meene stemmen aangenomen. 5e Voorstel tot verleenen van f250 subsidie aan de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 6. Behandeling der Begrooting. Ie Uitgaven. De Burgemeester deelt by behandeling van volgnummer 64 mede, dat hy de aldaar onder 7 genoemde som van f 200, uitgetrokken voor een nieuw kleed in zyn kamer, van de Begrooting afgevoerd wenscht te zien; de vrijkomende f200 kunnen naar den toch reeds zeer lagen post voor Onvoorzien worden overge bracht. t By volgnummer 96, uitrusting der politie, merkt een der leden op, dat by het wenschelijk zou achten, een post uit te trekken voor uniformen voor de Inspec teurs. De Burgemeester zegt, dat hy het zeer zou toejuichen indien dit geschiedt, doch dat hy het wegens den financieelen toe stand der Gemeente niet durfde voor stellen. By volgnummer 97 vraagt een der leden of er nog een Vrijwillige brandweer bestaat, of niet. De Voorzitter zegt, dat de vereeniging op het oogenblik feitelijk niet bestaat. Het lid acht het dan beter, den subsidie- post dier vereeniging niet voor f 200, doch- voor memorie uit te trekken. De afdeeling is het hiermede eens. Bij behandeling van volgnummer 103 verzoekt een der leden Burgemeester en Wethouders er by de militaire autoriteit op aan te dringen, dat bij het uitrijden der huzaren gebruik gemaakt wordt van de Korte St. Jansstraat in plaats van de St. Andriesstraat, daar het rijden der troepen aldaar hinderlijk is voor de ver pleegden in het Ziekenhuis. Bij behandeling van volgnummer 115 vraagt een der leden of het niet mogelijk is, een post uit te trekken voor de ver plaatsing der Wilhelmina-boom, daar deze het licht van de lantaarn op de Varkens- markt zeer beneemt. De Burgemeester zegt het te betreuren, dat die plaats voor den boom uitgekozen werd. Burgemeester en Wethouders zul len overwegen of het mogelijk is, den boom te verplaatsen of dat door ver plaatsing van de lantaarn aan het bezwaar tegemoet gekomen kan worden. By behandeling van volgnummer 124 vraagt een der leden of het niet ge wenscht zou zijn, dit bedrag met 4000 gulden te verminderen, daar op de Ryksbegrooting dit jaar toch nog geen geld voor subsidie voor deze restauratie is uitgetrokken, en men dan dit bedrag van f 4000 zou kun nen gebruiken voor andere doeleinden byv. voor closets in het Raadhuis. De Voorzitter zegt, dat de Gemeente, om kans te hebben op een flinke Rijks subsidie, zelf ook een flink bedrag moet uittiekken. Bovendien kan men door dezen post to verminderen toch liet geld niet beschikbaar krijgen voor andere uit gaven, daar deze f 5000 als „buitengewoon" op de Begrooting staan en dus uit een leening gevonden moeten worden. By behandeling van volgnummer 127 vraagt een der leden of de opzichter, die aldaar voorkomt, een nieuwe betrekking is. De Voorzitter zegt, dat dit het geval is en dat waarschijnlijk in den loop van het jaar tot de aanstelling van een der gelijk persoon overgegaan zal moeten worden, indien het blykt, dat by het aanleggen van gasleidingen het bestaande personeel niet voldoende toezicht kan houden. Bij de behandeling van volgnummer 217 vraagt een der leden wat de Veree niging tegen drankmisbruik eigenlijk voor een soort van vereeniging is. De Voorzitter deelt mede, dat het een federatie van vereenigingen is, die de bestrijding van het drankmisbruik beoogt. Gebleken is echter, dat deze federatie slechts werkt met de Gemeentesubsidie en niet tevens met geld, bijeengebracht door de vereenigingen of hare leden. Een lid meent, het dit in dat geval wenschelyk is, geen subsidie meer te verleenen. De Voorzitter zegt dat, waar de subsidie verleend is, zonder er de uitdrukkelijke bepaling by te voegen, dat door deleden een bedrag bijeengebracht moet worden, minstens gelijkstaande aan het bedrag der subsidie niet ineens kan ingetrokken worden op grond van het nietvoldoen aan die bepaling. Wel kan echter bij het verleenen der subsidie thans deze voor waarde gesteld worden en de uitkeering der subsidie afhankelijk worden gesteld van het voldoen aan die voorwaarde. De afdeeling vereenigt zich met de zienswijze van den Voorzitter. Over de uitgaven worden verder geen opmerkingen gemaakt. Inkomsten. Ook de begrooting der inkomsten levert geen aanleiding tot het maken van op merkingen op- Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Vergadering van de 2de afdeeling van den Raad der gemeente Amersfoort gehouden den 6den October 1908 des namiddags te half acht, ten Raadhuize. Aanwezig de heeren: Celosse, Wethou der-Voorzitter; H. Kroes, D. Ruys, C. J. Plomp, A. H. van Kalken, M.R.N. Ooster veen, H. W. van Esveld en J. C. Rolan- dus Hagedoorn, benevens de Gemeente secretaris en de leden der eerste afdeeling D. Gerritsen en N. Veis Heyn. Tot rapporteur wordt benoemd de heer D. Ruys. 1. Voorstel tot verhooging van de jaar wedde van den Gemeente-ontvanger. Alle leden kunnen zich met dit voor stel vereenigen. 2. Voorstel tot het verleenen van een crediet, ten einde een toelage te kunnen geven aan den persoon, belast met de invordering der belastingen. Alle leden kunnen zich met het voor stel vereenigen. In verband met dit voorstel vraagt een der leden of het niet mogelijk zou zyn, beter toezicht te houden op ontduiking der Hondenbelasting. Hij is er van over tuigd, dat er voor een zeer groot aantal honden geen belasting betaald wordthy meent, dat de persoon, belast met de inning der belastingen, tevens hierop toezicht zou kunnen houden. De voorzitter zegt. dat Burgemeester en wethouders voornemens zyn, dit toe zicht aan den rechercheur Van der Horst op te dragen, en meent, dat aan een per soon, belast met de inning der belastingen deze werkzaamheid niet opgedragen kan worden. Ook een ander lid acht het niet ge- wenscht, dat aan den persoon belast met invoidering der belasting dit toezicht opgedragen wordt. Hy vreest echter dat wanneer Van der Horst er mede belast wordt, deze geheel aan zyn eigenlijken dienst onttrokken wordt; daarom meent hy, dat het beter is, een afzonderlijk ambtenaar te benoemendit zal zeker de kosten loonen. Meerdere leden meenen. dat het toezicht van politiewegen gehouden moet worden, daar de menschen voor een politie agent meer ontzag hebben indien hij komt infor- meeren of zij honden hebben, dan voor een gewoon burgerlijk ambtenaar. Bij niet-voldoening aan de aanmaning tot aangifte kan de politie terstond proces verbaal opmaken. Wordt hier eens flink de hand aan gehouden en volgen er eens een aantal veroordeelingen, dan zal aan het niet aan geven spoedig een einde gemaakt zijn. Een lid acht het wenschelyk, bij het beschrijvingsbiljet der Inkomstenbelasting ook een biljet voor de Hondenbelasting te voegen en hierop te vermelden, dat terstond tot vervolging zal overgegaan worden, indien dit biljet niet juist inge vuld ingezonden wordt. De Voorzitter deelt mede, dat Burge meester en Wethouders de wenken zul len overwegen. 3. Voorstel tot verhooging van de jaar wedde van den Archivaris. Alle leden kunnen zich hiermede ver eenigen. 4. Voorstel tot verhooging der tracte- menten van het personeel der Reiniging. Een der leden merkt op, dat hy met vreugde kennis nam van dit voorstel van Burgemeester en Wethouders. Hy spreekt echter de hoop uit, dat spoedig nog een verhooging zal volgen, zoodat een minimum loon van f 10 bereikt wordt. De werklieden bij de Reiniging zijn meest vaders van groote gezinnen en dan geeft een loon van f10 werkelijk nog geen gelegenheid tot overbodige luxe. Alle leden kunnen zich met het voor stel vereenigen. 5. Voorstel tot verleenen van een subsidie aan de Vereeniging tot bestryding der tuberculose. Een der leden acht het zeer goed, dat niet dadelijk de volle gevraagde subsidie gegeven wordt. Eerst moet eens gezien worden hoe de vereeniging werkt. Een lid merkt op, dat het wel eenigen tijd zal duren voor men bepaalde gevolgen zal zien, daar men overal op vooroor- deelen stooten zal. Alle leden kunnen zich echter met het voorstel vereenigen. Een der leden vraagt hoe het staat met de plannen eener nieuwe Hoogere Burger school. Deu laatsten tijd hoort men niets meer van plannen dienaangaande; ook op de Begrooting komt hieromtrent niets voor. Hy acht het echter zeer wensche lyk, dat hiervan werk gemaakt wordt. Ook zou hij gaarne vernemen wat het voornemen is met de huisjes achter de Hoogere Burgerschoolwegens hun zeer haveloozen toestand acht hij het wensche lijk, dat zij afgebroken worden. De voorzitter deelt mede, dat de plan nen voor een nieuwe Hoogere Burger school nog bij Burgemeester en wethou ders in bewerking zijn. Wat de huisjes achter de Hoogere Burgerschool betreft, meent hij, dat door afbraak daarvan de toestand aldaar niet verbeteren zal, daar de toestand der perceelen achter die huisjes even have loos is als van de huisjes zelf. Een lid spreekt er zijn vreugde over uit, dat de Begrooting ook voor 1909 weder sluitend is gemaakt zonder belas- lingverhooging; de Gemeente verkeert dus in dit opzicht in gelukkiger omstan digheden dan zoovele andere Gemeenten. Dat dit echter gelukt is, meent spreker te moeten toeschrijven aan verschillende omstandigheden, die zich de laatste jaren voordeden, zooals bijv. de uitkomst der nieuwe schatting voor gebouwde eigen dommen, waardoor ook aan opcenten een aanmerkelijk hooger bedrag in de Gemeen tekas vloeit. Wij moeten echter trachten, dien goeden toestand te bestendigen, ook zonder dat zich buitengewone omstan digheden voordoen. Het is daarom ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1