BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. wenscht, te bovorderen, dat zich hier vermogende menschen blijvend vestigen. Vroeger zeide men altijd, dat Amersfoort op zijn goed onderwijs dreef; spreker heeft dat nooit zoo kunnen toejuichen, want juist die vermogende menschen, die er om het onderwijs alléén komen, vertrekken weder zoodra zij van dat onderwijs gebruik gemaakt hebben; wij moeten daarom een ander middel vinden om menschen te trekken, die hier blijven. Wanneer spreker een vergelijking maakt tusschen de jaren 1902 en 1909, dan ziet hij, dat de inkomsten in die jaren naar evenredigheid een weinig meer gestegen zijn dan het zielental; dit wijt spreker aan het uitstekend gevoerde financieel beheer. In dat zelfde tijdsverloop zijn echter alle tractementen flink verhoogd. Gaat men eens na wat bijv. het Mid delbaar onderwijs in 1902 kostte, dan vinden wij een bedrag van ongeveer f 40 000, tegen een bedrag van ruim f48 000 in 1909. De Rijks subsidie in 1909 is slechts f1000 meer dan in 1902. Hetgeen door de leerlingen wordt bijge dragen, is ongeveer gelijk gebleven, zoo dat de school aan de Gemeente in 1909 ruim f7000 meer kost dan in 1902. Bovendien geven de tusschenliggende begrootingen een regelmatige rijzing der onkosten dier inrichting aan. Er is dus geen reden, te vermoeden, dat die rijzing plotseling tot staan zal komen. Gaat deze ryzing door, dan zal de Gemeente de inrichting op den duur niet meer kunnen bekostigen en in verband hiermede wenscht spreker te vragen wat het voornemen van Burgemeester en Wethouders is: overdracht aan het Rijk, bedinging van een hooger subsidie, of weigering van het aannemeu van buitenleerlingen. In verband met het bouwen eener nieuwe school wenscht hij, dat dit ernstig in overweging genomen wordt; anders vreest hij, dat de Gemeente het op den duur niet zal kunnen uithouden. Maakt spreker een vergelijking tusschen de jaren 1902 en 1909 voor het Lager onder wijs dan ziet dat dit in 1902 ongeveer 1 43 OüO kostte, in 1909 reeds f70 000. De inkomsten hieruit zyn evenmin in evenredigheid gestegen. Dat Amersfoort dus op zijn goed onder wijs zou drijven, acht spreker een illusie; hij herhaalt dus: er moet een ander soort menschen getrokken worden, dan die er voor het onderwijs komen; er moeten kapitalisten getrokken worden die er blijven. Voor dat soort menschen moeten wij de stad aanlokkelijk maken en dat kan, want haar omstreken zijn buitengemeen mooi. Amersfooort was vroeger een vesting; dat karakter is nog te veel gebleven, de oude stad ligt te veel afgesloten. Ziet men bijv. het stuk van de Kampstraat tot aan den Koppel, dit geheele stuk ligt afgesloten; men kan er niet uit of in. Spreker is van oordeel, dat de stad open gemaakt moet worden. De mooie plantsoenen wenscht spreker te behouden, zy mogen echter geen hin derpaal voor de uitbreiding der stad zijn; het bouwen in de Plantsoenen moet bevorderd worden; de stad wordt hierdoor verfraaid en krijgt meer aantrekkelijks. In verband hiermede wenscht spreker te vragen of het niet mogelijk zou zyn, de oude begraafplaats te sluiten, opdat mettertijd met het opruimen van deze begraafplaats een aanvang gemaakt kan worden. Spreker weet, dat hier bezwaren aan verbonden zijn in verband met het recht, dat particulieren op sommige graven hebben. Er is echter dezer dagen een vonnis door de Rechtbank te Utrecht gewezen waarbij, op grond van het pu bliekrechtelijk karakter eener openbare begraafplaats, de Gemeente het recht heeft, deze te sluiten en alsdan aan particu lieren te verbieden aldaar lijken te be graven- De motiveering van het vonnis is aan spreker niet bekendhij deelt het echter slechts mede. Misschien kunnen Burge meester en Wethouders er hun voordeel mede doen. Hij zou het zeer toejuichen, dat de knoop werd doorgehakt, en dat tot slui ting der begraafplaats besloten werd. Aan hen die nog beschikbare graven op de Oude begraafplaats hadden, zouden dan kosteloos op de Nieuwe begraafplaats een of meer graven kunnen worden afge staan. De Voorzitter deelt omtrent dit laatste mede, dat de zaak by Burgemeester en Wethouders in bewerking is, doch dat men met allerlei soorten van rechten te doen heeft, die alle eerst goed onderzocht meeten worden. Thans wordt tot artikelsgewyze behan deling overgegaan. Een der leden vraagt of het noodig is, voor den rechercheur Van der Horst jaarlijks f65 voor uniform uit te trek ken, daar deze ambtenaar slechts zelden in uniform loopt, doch geregeld in bur gerkleding; hiervoor is bovendien f50 uitgetrokken. Een ander lid bepleit de wenschelykheid den inspecteur en den adjunct-inspecteur een uniform te geven, evenals dit in andere steden gebruikelijk is. De groote meerderheid der afdeeling zoude dit om verschillende redenen zeer gewenscht achten en besluit aan het Hoofd der Politie te verzoeken, zijn meening hieromtrent kenbaar te maken. Een der leden vraagt of er op het oogenblik een Vrijwillige brandweer bestaat; zoo neen, of er dan wel subsi die voor uitgetrokken kan worden. De voorzitter deelt mede, dat er op het oogenblik eigenlijk geen vrijwillige brandweer bestaat en dat Burgemeester en Wethouders, op voorstel van de eerste afdeeling, voornemens zijn, het subsidie bedrag pro memorie uit te trekken. Een der leden vraagt of de plaats, uitgekozen voor de bewaring van de ladder wel goed is. Hij zou haar liever meer in het midden der stad plaatsen. De Voorzitter zegt, dat de keuze van een bewaarplaats rijpelijk door Burge meester en Wethouders overwogen is en dat geen betere plaats dan die in de Hellingstraat gevonden is kunnen worden. De afdeeling is algemeen voor de aan schaffing van de brandladder, maar zou de plaatsing nog gaarne nader overwogen zien. Een der leden vraagt of het wel nood zakelijk is, op deze wegen een kei-bestra ting aan te leggen. Hij vindt het een zeer groote uitgaaf en acht een grintbestrating daar veel mooier. Dp Voorzitter merkt op, dat de grint bestrating in verband met het drukke verkeer daar ter plaatse niet doeltreffend isde weg kost zeer veel aan onderhoud, en verkeert toch steeds in onvoldoende toestand. Hy meent dus, dat verandering van bestrating noodzakelijk is. Een ander lid is tegen keibestrating; ten eerste vindt hij die met den aard van dit stadskwartier leelyk, doch boven dien meent hij, dat, wanneer aldaar een keibestrating komt de voerlieden deze wegen zullen mijden, en het verkeer zich geheel naar den Soesterweg zal verplaat sen. Wy hebben dan een kostbare keibe strating, die niet gebruikt wordthij zou er daarom voor zyn, deze wegen met klinkers te bestraten. Bovendien is een klinkerbestrating goedkooper. Een ander lid merkt op, dat een klin kerbestrating goedkooper in aanleg, doch veel duurder in onderhoud is. De groote meerderheid der afdeeling is voor een klinker-bestrating;de afdeeling besluit aan Burgemeester en Wethouders te vragen een opgaaf in te dienen van de juiste verschillen in prijs van aanleg en onderhoud van een klinker- en een kei bestrating. Een der leden merkt op, dat onder no. 17 van dit nummer een fout in de berekening is gemaakt; aldaar is het jaar op 364 dagen gerekend. Een lid vraagt of er dit jaar reeds met de restauratie een aanvang gemaakt zal worden. Medegedeeld wordt, dat dit wel nood zakelijk zou zijn, doch dat op de Rijks- begrooting geen subsidie uitgetrokken is. Getracht zal echter worden om in 1909 nog een bijdrage van het Rijk te verkrijgen. Een der leden merkt op, dat het bedrag, dat voor de kosten van verlof aan onder wijzers te verleenen, blijkens de uitgaven die daarvoor de laatste jaren gedaan zijn, veel te laag geraamd is; hij acht het wenschelyk, dat dit op het juiste bedrag geraamd wordt opdat het onderwijzend personeel ook zie, wat ten behoeve van hen uitgegeven wordt. Een der leden vraagt hoe het met de concessie der Waterleiding staat; den laatsten tyd heeft de Raad daar niets meer van vernomen. Medegedeeld wordt, dat een wyziging der concessie in bewerking is en dat thans reeds definitieve voorstellen aan de Waterleiding Maatschappij gedaan zijn. Haar antwoord kan binnenkort tegemoet gezien worden. Bij de behandeling van dit artikel wordt medegedeeld wat de eerste afdeeling omtrent de subsidie, te verleenen aan de Vereeniging tegen drankmisbruik opge merkt heeft. Een der leden merkt op, dat hij het stellen dezer voorwaarde voor de subsidie in 1909 te verleenen, onbillijk acht; men moet de vereeniging tijd laten leden te werven en eigen inkomsten te verzamelen. In het vooruitzicht moet echter gesteld worden, dat voor het vervolg een derge lijke bepaling aan de subsidie verbonden zal worden. De geheele afdeeling deelt dit gevoelen. Omtrent de uitgaven worden geen andere opmerkingen gemaakt. Omtrent de begrooting der inkomsten heeft geen der leden een opmerking te maken. De meeting te Konetantinopel. De groote volksvergadering te Kon- stantinopel, had plaats in het oud hippodroom voor de moskee van Sultan Aclimed, dicht bij de Hagia Sophia. Een talrijke menigte vulde de binnen plaats van de moskee en bet ruime plein, maar zij herinnerde niet aan de woelige menschenmassa's uit dien tijd van Justitianus en Theodora. Zij was wel is waar bewogen, maar kalm. Zeven sprekers voerden het woord een Turksch Burger, een Turksch priester, een Griek, een Armeniër, een Israëliet en twee officieren, ter wijl zich onder de toehoorders groepen Serviërs, Grieken en Montenegiijnen met hunne vaandels bevonden. Alle sprekers legden uit naam van hunne ras- en geloofsgenoten den eed af, dat zij bereid waren te sterven voor het bedreigde vaderland en voor de vrijheid. De vergadering nam hij acclamatie een motie van dankbetuiging aan voor de mogendheden, die besloten schijnen de verdiagen te verdedigen, protes teerde kiachtig tegen de roofzucht van Oostenrijk en Bulgarije en besloot ten slotte de beslissing der mogend heden af te wachten, waarbij Turkije zich het laatste woord zou voorbe houden. Daarna ging de menigte kalm uit een langs de breede straten en de schilderachtige steegjes, zonder geroep, zonder opgewondenheid, bijna allen met een rozenkrans in de hand en velen met de tranen in de oogen. De stemming in Bulgarije. In de Bulgaarscho regeei ingsgezinde bladen laat men zich scherp uit over een aanstaande Euiopeesche confe rentie en over het plan om Bulgarije een schadeloosstelling voor Turkije op te leggen. Do Welsjerna Posjta schrijft daaromtrent: Wij verwachten niets van de aanstaande conferentie; zij heeft met onze onafhankelijkheid niets uit te slaan. Het beste ware van deze conferentie geen notitie te nemen, maar ons kruit droog te hou den, daar wij daaraan meer behoefte zullen hebben dan ooit. In nog krasser bewoordingen laat de Wrema zich uit. Dit blad zegt: Bulgarije heeft onder gevaar voor een oorlog zijn zelfstandigheid verworven en heeft zich door een staatsgreep van Turkije losgerukt. Het zou een ongerijmdheid zijn dezen staatsgreep goed te willen maken door een gel delijke schadeloosstelling. Is Turkije op zulk een schadeloosstelling gesteld, dan moet het ons daartoe dwingen en dan zullen wij ons weten te verdedigen. De Amerst. vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose hield Woensdagavond '14 dezer een Alge- meene Ledenverg. in »Ons Huis". De heer W. H. E. Vrijdag opent bij afwezigheid van Mevr. Rengers de verg. en deelt mede er thans 307 leden en begunstigers zijn met een contributie van 1675.Rijk en Gemeente geven re-pectievelijk f600 en f250. De heer Oosterman leest de notulen van de vorige verg Deze worden ongewijzigd goedgekeurd Als nu is aan de orde Huishoudelijk reglement Dit wordt op een enkele kleine wijzi ging na goedgekeurd. Bij stemming werden de heeren van der Horst Bruijn, des Tombe en arts Kamerling gekozen om het beheer van den penningmeester te gelegener lijd na te zien en hiervan verslag uit te brengen in de Algemeene Vergadering, die in Februai i a.s. zal worden gehouden. Een oproep tot deze verg. zal per advertentie in de plaatselijke bladen geschieden. Tot hun plaatsvervangers werden gekozen de heeren lieunks, Frederiks en v. Dommelen. Op de statuten is de koninklijke goedkeuring verkregen, deelde de voor zitter mede, alsook dat er misschien in het St. Elizabethsgaslhuis een consultatie-bureau zal komen, dat als 'tkan in November as. geopend wordt. Een enquètiice wordt aangesteld en een magazijn met verpleegings- artikelen ingericht. Zooals men ziet is het Bestuur zeer actief. Het pakt de zaak Hink aan. We kunnen er bij Amersfoorts ingezetenen dan ook niet sterk genoeg op aandringen lid te worden van deze nuttige vereeni ging, die zooveel recht van bestaan heeft en welker taak is de terecht zoo gevreesde ziekte te voorkomen. Te ongeveer 10 uur sloot de voor zitter de vergadering. Wie zich Donderdagavond met hooggespannen verwachting naar de St. Joriskerk begaf (uitvoering van gewijde muziekjis in zijn verwachtingen niet bedrogen geworden, integendeel, hij kon genieten en bewonderen van 't begin tot 'teind. En dat de tal rijke schare dit ook deed, bewees wel de doodsche stilte, die er heerschte. Men behoeft waai lijk geen kunst kenner te zijn om te hooren, dat rnen hier met kunstenaars te doen had. Wat zit er toch veel in zoo'n orgel, boorden wij zeggen, als het maar door een Petri bespeeld wordt, wat weet de heer van Aaken, onze bekendo stadgenqot, met zijn viool te tooveren Hoe schoon klonk niet om maar één voorbeeld te noemen, No. 3 van het lijke programma; Larghetto, viool rnet orgelbegeleiding. Vooral het slot was zoo wegslepend, dat men nauwelijks durfde adem halen Ook het Abedlied was bijzonder in drukwekkend. Mej. de Ligt is ver boven onzen lof verheven. Haar ge luid is krachtig en vol en helder als glas. Achter in het groote gebouw was zij duidelijk te verstaan. Hoe gevoelvol zong ze niet de Weihnachts- lieder"! Engel singen uuiher «Gott im Himmel sei Ehr Und den Menschen hieriieden Sei Frieden Hier was de zangeres dunkt me in haar volle kracht. In 't kort, dit Trio heeft ons een avond van hoog, edel kunstgenot verschaft, waarvoor we hen niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Met ingang van 1 November is aan den kapitein J. A. F. Keetell van het 5e reg. infanterie, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag veileend uit den militairen dienst eri is tevens met ingang van dien datum benoemd tot reserve-kapitein in het XXIXste landweerdistrict. Aan den heer Jhr. S. M. v. Reigersberg Versluys is op zijn verzoek met ingang van 15 Decem ber eervol ontslag verleend als hoofd commies ter Gemeente-secretarie, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, terwijl hij met ingang van dien datum is benoemd tot secretaris penningmeester van het fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige wei klooiheid. Quick moet voor de eerste bekerronde te Groningen spelen tegen Bo-Quick. Het le elftal van Quick speelt Zondag op haar terrein aan don Leusderweg tegen P. W. uit Enschede. Dit belooft een spannende strijd te worden. Tot nu toe is P. W. er nog niet in kunnen slagen, Quick op eigen terreiu te kloppen. Ze verloor de laatste twee jaren met 10 en 6—0. Quick 111 speelt te Hilversum tegen Velocitas. H. V. C. I trekt naar Zeist om tegen Z. V. V. te spelen terwijl H. V. C. II, A. W. III uit Bussum ontvangt. Moge al deze wedstrijden in 't voordeel van Amersfoort eindigen De afdeeling Amersfoort e. v. van den Bond van N. Onderwijzeis vergadert heden te 2 uur in »de Zwaan". Op de agenda komt o.a. voor vooislellen Alg. Verg. Ook zal besproken worden de uitgave van een onder-numtner. Donderdagochtend had een be stelwagen van v. Gend Loos het ongeluk op de Langestraat bij de Varkensmarkt een melkstel omver le rijden. Al de melk ging over den grond en 't stel werd deerlijk be schadigd. Het kegelconcours loopt ten einde. Nog slechts een paar honderd kaarten en ze zijn alle 4000 verkocht. Wie nog gooien wil, haaste zich dus. De vergadering door Handel en Nijverheid gisterenavond uitgeschre ven in do groote zaal van iHet Valkje" was druk bezocht. De heer van Duinen opent ze en deelt mede, dat ze in de plaats treedt van de gewoonemaandelijksche vergaderingen Daar er niets belangrijks was, was een der bestuursleden op het idee gekomen ds. Vunderink te doen uit- noodigen om te spreken over het arbeidscontract. Na nog do dames een welkom te hebben toegeroepen, gaf hij het woord aan Ds. Vunderink. De wetgever, aldus de spreker, gaat uit van de vleiende veronderstelling, dat elk Nederlander met de wetten bekend is. Dit is in werkelijkheid meer vleiend dan overeenkomstig de waarheid. In veel gevallen is dit niet erg, doch wel, wanneer het een wet is, waarmee we allen te maken heb ben. Zulk een is het arbeidscontract, dat we weldra in werking zullen zien treden. Welken indruk heeft dit wets ontwerp gemaakt? Het valt niet mee, noch voor den werkgever, noch voor den werknemer. Ook heeft ons volk een hartstochtelijke liefde voor vrijheid. Het arbeidscontract is niet nieuw in zooverre de oude gildenreglementen reeds bepalingen bevatten omtrent het opzeggen van den arbeid, enz. De fransche revolutie heeft dit alles weggevaagd en bracht vrijheid, dat weldra werd onzekerheid van be staan, willekeur, liet recht van den sterkste. Wat bedoeld het arbeids contract? Den zwakke van overheids wege te steunen. Als zoodanig treedt het op in ons leven met de pretentie, dat niet meer willekeur kan heerschen, maar recht, zoowel voor den zwakke als voor den sterke. Tot recht be grip deelde de,spreker mede, dat hij niet waardeert, maaralleen constateert, wat de wetgever eischt. Hij merkt op, dat het veilig zal zijn voor den werkgever op wiens standpunt de spreker zich thans plaatst een schriftelijke overeenkomt aan te gaan. Deze behoeft niet op zegel, noch ge registreerd te worden. Men bepale hierbij het loon, dat zal worden uit gekeerd, den opzeggings termijn en de wijze van uitkeering van loon. Met minderjarigen mag men geen overeenkomst aangaan dan met toe stemming van vader of voogd mon deling of schriftelijk. Dit laatste heeft de voorkeur om alle kwesties te ont gaan. Van een minderjarige mag niet zooveel arbeid gevraagd worden of er moet tijd over blijven voor gods dienst, herhalingsonderwijs enz. De individueele overeenkomst komt voorloopig alleen in aanmerking. Het reglement, dat in elke fabriek hangt, moet de werkman ontvangen, geen wijziging mag er zonder zijn goed keuring in gebracht worden. In het reglement moet ook bepaald zijn voor welke zaken en welk bedrag een boete kan worden opgelegd, terwijl ook nauwkeurig moet worden opgegeven, waar deze boeten blijven, en mogen ze nooit hooger zijn dan een dagloon per week. Ook worden eischen ge steld omtrent werktuigen, lokalen, regeling van den arbeid. liet uitbetalen van loon moet ge schieden gelijk overeen gekomen is, per week, per maand. Verplichte winkelnering, bij veen arbeiders vooral in gebruik, mag niet meer bestaan Het loon moet ui geld uitgekeerd worden. Uitbetalen "in vreemde munt aan do grenzen mag niet meer. Evenmin wordt het loon voortaan in herbergen uitgekeerd. Wanneer inwonende ondergeschik ten ziek worden of een ongeval krij gen, tenzij door eigen schuld, heeft men 6 weken loon te betalen, terwijl men de eerste 4 weken ook finantieel alle onkosten moet dragen. Deze arbeidsovereenkomst kan na tuurlijk worden ontbonden Hier eischt de wet een termijn van opzegging en waarschuwing over een periodo zoo groot als waarin loon wordt uitge keerd, doch niet hooger dan 6 weken. Met het geven van getuigschriften moet de patroon voorzichtig zijn en eerst eens goed nazien, wat de wet hieromtrent zegt. Nadat de voor zitter gelegenheid had gegeven vragen te stellen, welke welwillend beant woord werden, sloot hij de vergadering met woorden van dank aan den be gaafden spreker voor zijn duidelijke verklaringen en aan de vergaderden voor hun trouwe opkomst. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. llerv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 18 October geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstraiitsclie kerk. Voorm. 10'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. HET LOGEGEBOUW VAN PERS1JNSTRAAT No. 1. Voorm. IO'/i uur, Ds. S. do Waard te Utrecht. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5V» uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Proefpredikatie ter voorbereiding voor de viering v. h. H. Avondm. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. Beide keoren collecte voor de Hulpbeb. Kerken in de classis. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, Ds. De Vries, van Giafhorst. 's Av. 5 uur, Ds. De Vries. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5'/» uur, Godsdienstoefening. A.s. Dinsdag, 's av. 7 uur, Ds. Joh. Jansen van Utrecht. 388ste STAlTSLOTEhtf. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 1416 Oct. 1908. (2100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lefkweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 511 876 897 1610 7865 8416 9026 9647 12021 13321 13334 1334413786 13799 en 18882. Te zamen 15 prijzen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2