Plaatselijk Nieuws. Gemengd Jtieuws^ Het gehoor aan de dooven teruggegeven. Lees Het belangrijke artikel heden op de vierde pagina van onze courant gepubliceerd. zelf'. Uit Venezuela en Columbia zul len do mannen worden verzameld, die voor bet vechten moeten zorgen, ter wijl het benoodigde geld bier zal worden verkregen. Reeds hebben de leiders honderdduizenden dollars ont vangen van ben, die er belang bij hebben, dat president Castro van het tegeeringstooneel verdwijnt, en men gelooft algemeen, dat de beweging heel veel kans op succes heeft. sOndanks het feit dat President Castro veel getrainde soldaten heeft, gelooft men, dat de Venezolanen die de revolutionaire onderneming zullen helpen, in staat zullen zijn zelf een sterken en hevigen aanval te doen, daar zij eiken voet van het terrein waar de strijd zal woeden, nauwkeu rig kennen." Aan hetzelfde blad ontleenen het volgende: s>El JProgreso bericht:, brieven, uit Puerto Cabello ontvangen, doelen mede, dat in de laatste dagen vele smaadschriften werden verspreid en dat 27 September l.l. op alle muren der stad te lezen stond: Weg met Castrol Weg met den Dictator! Weg met het Ministerie! I.eve de Revolutie! sVerleden week zagen wij in El Constitutional, hoe diezelfde stad eerepoorten oprichtte en zich in feestgewaad stak om den triumfator bij zijn komst aldaar te huldigen. «Maar die oflïcieele feestviering wordt door Castro zelf in het leven geroepen, opgezweept en aangevuurd door zijn lijfblad El Constitucional en mogelijk gemaakt door de gedwon gen deelneming der ambtenaren en het geld, wat Castro zelf daartoe verstrekt. »Nu heeft het Venezolaansche Volk zich uitgesproken, maar, dat het dit durft en doet, is een krachtig bewijs, dat Castro veel minder wordt gevreesd." Een Arubiaan, die in Venezuela eene betrekking had gevonden, maar uit vrees voor de gevangenis en zelfs voor zijn leven via New-York naar Curacao terugkeerde, deelde aan de Amigoe het een en ander mede, waarbij dit blad het volgende aanteekende: Vele Curacaonaars zouden gaarne uit Venezuela wegvluchten naar Cura cao, maar de zee recht oversteken mogen zij niet, en om via New-\rork de reis te maken, missen zij bet noo- dige geld. «Als na 1 November Nederland tegen Venezuela gaat optreden, loopen, volgens onzen zegsman, vrijheid, have en goed der Noderlandsche onderdanen aldaar zeker gevaar, misschien ook wel bun leven. «Zou het niet eens ernstig onder zocht dienen te worden, ofdeNeder- landsche onderdanen werkelijk in Venezuela gevaar loopen, opdat zoo noodig, een der oorlogsschepen ben nog tijdig dekken kan tegen alle gevaar en schade. Nationale Huisvlijt-tentooustelling. Bij den Volksbond legen drank misbruik bestaat het voornemen, in 1910 een Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt te houden. De Regelingscominissie bestaat uit de heeren Prof. dr. S. D. van Veen, Utrecht, Vooorzitter; K. P. C. de Bazel, Bus- sum; G J. Blees Kz. Zaandam; Mr. H. J. H Baron v. Boelzelaer, Utrecht Pastoor F. X. Bult, Barneveld. ds. H. J. André Douwes, Winterswijk; A. B. F. Feickens, AssenW. C. van Haeften, Utrecht; Mr. J. Hamburger A. Dz, Utrecht: P. W. J. van Hassel, Utrecht; J C. Jansen, den Haag; P. rle Jong, Tilburg; A C. de Kanter, den Haag; W. Kolkman van Goude rak, Dordrecht; H. J. de Ligt, Utrecht; Henri van der Mandere, den Haag, Secretaris der Commissie; F. E Baron Mulert, den Haag; J. H. E. Ruckeit, Leiden; Jhr. Mr. L. M. Rutgers van Rozenburg, Utrecht; Hendr. Wert- beim, Amsterdam; H. de Wilde, den Haag. Op zijn terugreis van Engeland naar Zwitserland zou de secretaris van het Internationaal Bureau tegen het Alcoholisme, de beer Dr. R. Her- cod, te Utrecht eene rede houden over den strijd tegen het absinth in Zwitserland. Twee dagen voor het houden van di6 vergadering ontving de vertegenwoordiger voor Nederland in het Internationaal Bureau, de heer A. Don te Rotteidam, een telegrafisch bericht, dat Dr. Hercod te Londen plotseling ongesteld was geworden. Het Hoofdbestuur der Neaerlandscbe Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, die de lei ding van de vergadering te Utrecht zou bobben, had toen nog gelegen heid mede te deelen, dat zij moest worden uitgesteld. De heer Hercod is inmiddels hersteld, maar moest topn direct naar Zwitserland terugkeeren. De vergadering te Utrecht is derhalve voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het Hoofdbestuur der genoemde vereeni ging zal echter pogingen aanwenden in verband met het feit, dat er voor deze vergadering zeer veel belangstel ling bestond, dat Dr. Hercod over eenigen tijd de toegezegde spreekbeurt nog houdt. Wij baasten ons een fout in ons vorig nummer begaan te her stellen. Majoor Schevichaven n.l. is niet tot regent van het St. Pieters- en Bloklands- gasthuis, maar in dezelfde functie aan het St. Elisabeths gast- of ziekenhuis benoemd. Onder voorzitting van den heer T. Sanders vergaderden Woensdag avond de leden van de Industrie- en Huishoudschool in het nieuwe gebouw, Beekesteinschelaan 23. De voorzitter wees op deze belangi ijke gebeurtenis, alsook op de grootere plichten van hel bestuur. Nadat de notulen van de vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd, weid de begrooting voor 1909 vastgesteld op f14 850 in ont vangst en uitgaaf. Subsidie van bet Rijk f6000, van Provincie f 1500, van Gemeente f2500. Contributie en vrij willige bijdragen f650. Verkoop van spijzen etc. f1200, schoolgeld f3000. Ue salarissen zijn geraamd op f l>050, loonen van concierge, boden enz. f745, onderhoud gebouwen flOO, leermid delen f225; verwarming, verlichting, waterverbruik 1875; belasting, assu rantie f80; rente en aflossing f 5608 50; drukwerk, schrijfloon flOO; levens middelen, wascb etc. f2906.75. De werkelijkheid zal licht wel an ders zijn dan deze begrooting en geen w onderhetgebouw ispas in exploitatie. Mevrouw Hoog en de heeren W. H. Kam en Luycx werden benoemd tot nazien der rekeningen verantwoording. De periodiek aftredende bestuurs leden werden herbenoemd, n.l. mevr. Heyligers, mevr. Tromp van Holst, mevr. Barones Schimmelpenninck van der Oye en prof. Kenninck. Allen namen de benoeming aan. Nadat het bestuur nog mededeelde, dat het gebouw aan de eiscben vol deed, alsook dat er reeds twee internen waren, werd de vergadering gesloten. Een knaapje van ongeveer 9 jaar werd Vrijdag morgen acht uur op den Leusderweg door een auto over reden en hierdoor zoodanig verwond, dat men voor zijn leven vreest. Naar men ons mededeelde had de bestuurder geen schuld aan het ongeval. De auto passeerde een wagen, waarachter de jongen liep en juist op dit moment schoot bij er onder. Nader vernemen wij omtrent 't ongeval, dat 't knaapje A. van Soeren, aan de gevolgen is overleden. Tot onderwijzer aan de Neder- landsch-Duitscbe school, Prinsen gracht Amsterdam is benoemd de heer VV. I. Misch alhier. Het le elftal van Quick ontvangt Zondag op eigen terrein Wilhelmina uit 's Bosch. Dat kan een spannende wedstrijd worden. Wilhelmina gaat op 't oogenbhk aan 't hoofd van de Oostelijke le klas. Ouick II trekt naar Zeist om aldaar Z. V. V. te ontmoeten. H. V. C. I speelt te Utrecht tegen Hercules III, terwijl H. V. C. II achter Rustoord Rapiditas ontvangt. Tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier is benoemd. Mej. Peter man te Hoef bij putten. Door de jongedames, J C. S. Brederode, W. de Bruin, G. A. M. Dekker, J. C. Jansen, A. H. Kerling en C. S. Mensing, allen leerlingen van de Ryksnormaalschool alhier, werd de akte vrije en orde oefeningen der gymnastiek behaald. De jongedames S van Spiegel, P. C. Butsölaar en R. de Vries be haalden eveneens de akte orde en vrije oefeningen. Naar wij vernemen, heeft zich voor de betrekking van onderwijzeres aan de school met den Bijbel te Amers foort, jaarwedde f700, geen enkele sollicitante aangemeld. Ter vervanging van wijlen den heer C. Th. van Beek is tot voorzitter van bet St. Elisabeths Gast- of Zie kenhuis alhier gekozen de heer J. A. Hamers. Het politie-posthuis aan den Soesterstraatweg is Donderdag in gebruik genomen. Het telefoonnummer is 121. Vrijdagmorgen werd aan de afslag aangevoerd, een partij schel- visch en kabeljauw. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 8 November geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, de heer P. Gediking, van Leiden. Remonstrantsche kerk. Voorm. IO'/i uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Donner. 'sAv. 57» uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Sitlevis Smitt. van Rotterdam, 's Av. 5'/i uur, Ds. Sillevis Smilt. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 97» uur, Lezen. 's Av. 5 uur, Lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 97» uur. Godsdienstoefening. 'sAv. 57» uur, Godsdienstoefening. liet Nederlandsch luchtschip. De Brielsche vliegmachine zal bin nen ettelijke dagen gereed zijn ter opstijging. De uitvinder, de heer Robijns, zal, naar verluidt, zijn plan volgen dit niet te Brielle, maar te 's-Gravenhage le doen plaats hebben. Vit de practijk voor de practijk. Alle gethe oieliseer is uit den booze Dit is van zeer veel landbouwers een heilige overtuiging. Voor ervuiingen uit de practijk zuilen ze echter mindei ongevoelig zijn. Het is daaiom, dal we hier melding maken van een paar interessante proeven waardij legen de meening van praclische landbou wers in, die van enkel kunstmest op hooge zandgronden niets verwachtten toch haver werd gezaaid en geoogst en aardappelen werden gepoot en gerooid ouder deze omstandigheden, en met uitmuntend resultaat. Het haverveld, toebehoorende aan den heer G. Hilhorsl te Soest, lag boven op een heuvel, den Soester-eng, het aardappelveld, toebehoorende aan den heer C. van Loohtenstein, even eens te Soest, lag op de helling van den zelfden heuvel. Beide bodems zijn l.chte zandgrond, die vaak van droogte lijdt. De haverproef bad als voorvrucbt rogge, met knollen (hoe kan 't anders in Soest, het knollenland bij uitnemend heid) als tweede gewas (het aardap pelveld eveneens). Tien are werden bemest met 100 KG. thomasmeel, 100 KG. kaïniet, 25 KG. Chili, gevende per H.A een bemestingsonkosten van p.m. 75 gld. De opbrengst bedroeg op die 10 Are 60 HL. haver en 400 KG. stroo, vertegenwoordigende een waarde van f28,80, of per H.A. 2.88 gld. Daarnaast lag een onbemest perceel dat per 10 Are opbracht 2 HL. haver en 150 KG. stroo vertegen woordigende een waaide van f9.90, of per H.A. 99 gld. Door een bemesting met kunstmest, die per H.A. 75 gld, bedroeg, werd een hooger opbrengst verkregen van 189 gld. of een zuivere winst van 114 gld. Op zichzelf is 60 H.L. haver per H A. ook een mooi resultaat, waarmede ieder landbouwer op lichten zandgrond zeer te vreden mag zijn. De aardappelproef van den heer C. v. Locbtenstein viel ook al zeer gunstig uit. Hier was de proef iets meer ingewikkeld. Er werd n.l. uit een bemest perceel de kali uit de bemesting weggelaten. Voor de een voudigheid geven we alle cijfers hier berekend per: H.A. le Perceel Onbemest. De opbrengst bedroeg 150 H.L. aardappelen a f 1.50 225 gld. 2e. Perceel: bemest met 1000 KG. thomasmeel en 350 K G. Chilrsalpeter, ter waaide van ongeveer 71 gulden. De opbrengst was 250 H.L. aar dappelen ter waarde van f2.50 per H.L. 625 gulden. 3e. Perceel, bemest met 1000 K.G. thomasmeel, 600 K G. patentkali en 350 K.G. Chilisalpeter ter waarde van plm. 110 gld. Ue opbrengst was 350 H.L. aard appelen ter waarde van 27» gulden 875 gulden. De proefnemer gaf ons niet op hoeveel kleinen (van minder waarde per H.L.) onder deze opbrengsten te rekenen zijn. De kwaliteit van per ceel 1 was intusschen zooveel minder, dat de piijs per H.L. op f 1,50 weid geschat. Ieder practisclie landbouwer kan nu wel voor zich zelf berekenen, hoe veel arbeidsloon de perceelen 2 en 3 meer vorderen dan perceel 1 (voor bemeslen en rooien). De eindconclusie is zeker, dat de kunstmest uitstekende resultaten heeft gegeven, ook geldelijk, en dat de Patentkali vooral goed be taald is door het veel hooger beschot. S. Voor Huis en Hol. Om het bevriezen van bloemen en andere planten, die in een koude doch goed gesloten kas overwinteren, te voorkomen, verbrande men in deze ruimte 's morgens en 's avonds een hoeveelheid papier, waarvan de rook zich door de geheele kas verspreidt. In vele kamers kunnen de planten niet gedijen, maar kwijnen langzaam weg door gebrek aan licht. Wie zijn planten lief heeft, en daarvan door mooien, geregelden bloei en krach- tigen groei genoegen wil beleven, moet niet het licht beletten binnen te komen door zware overgordijnen of door vitrage, dat het geheele raam behangt. Grove, sterke bladplanten mogen dat tot op zekere hoogte kun nen verdragen, die met fijne blad vorming gaan bij gebrek aan voldoend licht we spreken niet van zonne schijn kwijnen of geheel te gronde. 4 Voor de gezondheid van den mensch is het zonlicht niet minder noodig, ja zelfs noodzakelijk dan voor de gezondheid der planten, 't Wordt nog lang niet genoeg begrepen de waarheid van het oude woord: x> Waar de zon niet komt, daar komt de dok ter". In scholen en werkplaatsen in 't kantoor en de huiskamer, overal waar menschen verblijf houden, moet het zonlicht zooveel mogelijk toegang hebben, zoo min mogelijk geweerd worden. De zon werkt opwekkend, vervroolij kt het humeur en den geheelen gemoedstoestand. Wie zich opsluit in een somber, half verlicht vertrek, wordt triest, dof van geest, zenuw achtig een bleeke kleur, slechte spijs- verteering, bloedarmoede en allerlei ziekten kunnen de gevolgen zijn. Huismoeders, denkt om de gezond heid Uwer huisgenoten, om uzelf! Spaart geen gordijnen en meubelen ten koste van het welzijn der uwen! Waterglas, een kleurlooze, dikvloei- bare vloeistof, verkrijgbaar bij den drogist, wordt gebezigd om papier op glas of op metaal te hechten. Men bestrijkt daarmee de achterzijde van het schild of karton; het laagje, dat in de lucht spoedig verstijft, is niet in water oplosbaar en dus tegen het weer bestand. Bestrijkt men ook de voorzijden dan kan men deze met water afwasschen. Waterglas kan echter niet dienen om gebroken voor werpen te heelen. Zijn glacé-handschoenen of andere, wat te warm, wikkel ze dan een paar uur in een vochtigen witten doek, steek ze dan aan en rek ze naar believen uit. Maak evenwel den doek niet te vochtig, want dan zou de kleur van het leder worden geschaad. Venetiaansche zeep is een probaat middel om zijden hals-en zakdoeken te wasschen. Men handele aldus zeep koken en laten afkoelende doeken 2-maal ermee wasschen; in koud water naspoelen; licht uitwrin gen den doek bij 2 hoeken vastge houden, licht schudden om 't vocht uit te slaan; daarna in een doek wikkelen; na een kwartier met een warmen bout strijken. Wie duiven houdt, zal allicht eens ervaren, dat de jongen door de ouden worden verwaarloosd en niet geregeld gevoederd. Bij late broedsels komt dit het meest voor, en vooral bij 't begin van den rui. Daarop diont men te letten en indien dit het geval is, dan moet men de jonge vogels met rauw ei voederen, dat men ze door een gootje, van papier gemaakt, in den bek laat loopen, Zijn de jongen reeds van veeren voorzien, dan doet meri wel met ze geheel uit het slag te nemen en ze 3 maal daags te voeren met geweekte erwten, en zo na iedere voedering te drenken, door ze den snavel in het water te houden. Observator. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: Hendrik z. van Hendrik Bit- terling en Maria van Oven. - Teunis, z. van Johan Maurits van Nimwegen en Margrietha Brandsen. - Hendrika Petro- nella, d. van Steven Kerkhof en Petronella Kuyer. - Clara Albertha, d. van Her- manus van Haselen en Joachima Johanna Montezaan. - Sientje, d. van Fransch Schimmel en Evertje van de Pol. - Evert Anton, z. van Jacob Overeem en Lijsje van Ingen. Evert Jacob, z. van Bartus van den Hazel en Johanna Hermans. Grietje, d. van Peter Lambrechts en Pe tronella Wegen. Sophie Johanna Hen drika, d. van Willem Èntrop en Gysberta van Nus. Dirkje) d. van Hendrik van Veenendaal en Johanna Wilhelmina Vre kenhorst. Alida Wilhelmina Maria, d. van Cornelis Bastiaan Hendrik Hakkert en Trijntje Tuinstra. Maria, d. van Simon Vonk en Maria van Loevezyn. Maria, d. van Frangois Mathieu Marie Kiepe en Elisabeth Geertruida Koopman. Arie, z. van Hubrecht Johannes Fre- mouw en Johanna Margaretha Jansen. Gerarda Wilhelmina, d. van Gerardus van Zuilen en Johanna van den Ham. Dirkje Aleida, d. van Aalt Doornekamp en Jannetje van Donkelaar. Getrouwd: Jacob Smit en Jansje Adriana van Apeldoorn. Harmen Hemminga en Catrina Lappain. Cornelis Verkuil en Anthonia van der Horst. Arie Knop pers en Elisabet van Ee. Overleden: Leonora Wolff, 68 j., wed. Jan Frederik Schutte. Johannes Arien Delforterie, 19 j. Berendina de Kruyff, 9 jaar. Leusden. Van 30 Oct. tot 6 Nov. 1908. Geboren: Aaltje, d. van Arend Lage- maat en Christina Ruiter. Johannes Jacobus, z. van Johannes de Groot en Everarda van den Hengel. Ondertrouwd: Adrianus Johannes Brink man en Woutera van Dyk. Wulfer De Bruin en Wilhelmina Maria Brinkman. A albert Jordense en Gerarda Bakker. Stoutenburg. Van 80 Oct. tot 6 Nov. 1908. GehuwdEvert van den Broek en Ger- rigje Bieshaar. Woudenberg. Geboren: Alida, d. van Jan de Breeen Aartje Kleinveld. MAftK'l BERICHT. AMERSFOORT, 6 November 1908 Tarwe f 0;Rogge f 0.—. Boekweit f 0. Appelen f3.a f 6.Peren f 4.—a f 10.Klei- .tardapp. f O.— a f 0.Zandaardapp. f 1.80 a f2 Hoendeieitren f8.a f 8 25 per 100 st. Eenden fo.a f 0.Boter fl.25 a f 1.40 per kilo. Mtr- tanne f0.a f0.Zoetein. kaas f0.a 0. Kippen f 0.60 a f 1Kuikensfl.afl.20. Piep kuikens f 0,30 a f 0.70. Ganzen f0.a 10..Eenden f0 80 a fl.tlO p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. R..zen f150 a f2Wilde konijnen 10.40 a f 0 50. Tamme f 0.80 a f130. Duiven f 0.40 a f 0 50 p ar. Magere varkens f.-al.-. Varkens t. export f 0.a 1 Zeugen f a f Biggen i 5.a f 9 00. Schrammen f a fVetie koeien f 000.a I 000.Guste koeien f 000. a f000.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000 Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 250 heet. Appelen. 10 heet. Perm. heet. Kleiaardappe- len. 200 heet. Zandaardappelen, 9000 stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren. 1100 kilo Gras- boter, kilo Marg,rine, Kilo kaas. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 350 biggen en zeugen. RECLAME. VERDERE aMEDEDEELINGEN UIT AMERSFOORT. Mejuffrouw E. NeerboschVeenedaal, Koning straat 101 te Amersfoort, meldt ons: uHet schitterende resultaat, dat ik kreeg door ge- bi uik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen tegen een nierziekte, waarvan ik reeds rneer dan een jaar het slachtoffer' v» as, leidt my ertoe het volgende te verjaren: Ik had onophoudelijk pijn in de rug en de lenden, Welke pijn mij als het ware dooi^hel geheele lichaam sneed. Som tijds was ik daardoor verplicht mijn werkzaam heden te lafen liggen en had ik dan niets geer. eetlust moeV. Mijn slaap was onrustig en bracht inij geeuf verkwikking. Steeds voelde ik mij vermoei^ en vooral 'smorgéns bij het opstaan. De uritfc kwam met een .schrijnend gevoel en had e^ï bewolkt aanzien/lk had reeds meerdere midden aang^wend^>i5och niets gaf mij de gewenBchte baat, totdat ik opmerkzaam gemaakt op Foster's Rugpijn Nieren Pillen, deze ge bruikte. Na de pillen drie weken te hebben ingekomen, was beterschap ingetreden en eenige weken later wafri^lTvcïlkpinen van mijn ziekte hersteld. Gaa^e machtig ik U mijn genezing bekend te noriken en zal "W nalaten Uw voor treffelijk geneesmiddel te recornmandeeren, waar dit mij mogelijk is." (w g Mej. E. Neerbosch Veenedaal. Het waren de échte Fosters Rugpijn Nieren P.llen, die Mejuffrouw Neerboscji genezen heb-, ben. Verzekert U, dat gy hei échte genept middel krijgt. De handteekenmg van James Foster komt voor op elke doos."Üif zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a F. 4,75 voor één- of F. 10. voor zes doozen. 26

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2