Plaatselijk Nieuws. Ingezonuen. „Daer is geen beter school de kindera aan te [wijzen, Daer is geen saechter tucht de mannen aan [te prijzen, Ais dat men staeg bedencht en vlijden gade [slaet, Wat dat een ander doet, en wat ter wijt [ontstact." Zoo is het: wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht." En als dat ook sommige ouders deden ener meer acht op sloegen, hoe jammerlijk dikwijls de gevolgen zijn van een dwaze, onverstandige opvoeding waardoor het kind wordt verwenden bedorven, dan zouden zij anders han delen en zichzelf voor veel smart kunnen bewaren. Ja, 't is waar, het woord van onzen grooten dichter „De ouders voeden 't kind op, verzorgen het en brengen 't groot met smart, De kleinen treén op 't kleed, De grooten op bet hart." Maar dat nopvoeden" is er ook dikwijls naar geweest Keu velaar. RECLAME. Om een goeden winter door te brengen Op no 22 van de Batavierenstraat te Rotter dam woont Mejuffrouw Stelloo, oud 43 jaren, echtgenootc van den heer Stello, meester-metse- laar. Zij is tegenwoordig zeer gerust er op dat de rheumatiek, die haar vroeger iederen winter zoo hevig deed lijden, haar dit jaar niet zal lastig vallen. En wij zijn nu dicht bij de aan komst van den winter, het tijdperk, waarin alle rhenmathieklijders hunne smarten met heviger pijnlijkheid zien terug komen. Mejuffrouw Stelloo heeft zich van haar rheumatiek verlost, en dank zij de Pink Pillen zal zij er niet meer aan lijden. Mej. Stelloo (Cl. Thcunisse Labots, Rotterdam) Het verdient liierbij opgemerkt dat mejuffrouw Stelloo 12 kinderen heelt gehad, waarvan er nog 7 in levert zijn. De talrijke moederschappen had den bij haar, zooals bij alle vrouwen, het gestel een weinig nitgeput, en onafhankelijk van haar rheumatiek klaagde zij ook over zekere onpasse lijkheden, zekere? ongesteldheden, schele hoofdpijn, maagpijnen, overmatige vermoeienis, die haar zeer hinderden in haar werk van goede huis houdster. Weina! de Pink Pillen die haar voor naamste kwaal jiebben doen verdwijnen, hebben ook pie onpassejjjkheden, die ongesteldheden doen verdwijnen, en.? dit bewijst wel den grooten in vloed der Pink Pillen op geheel het gestel. De Pin£ Pillen werken niet op één verschijnsel. Zij doon niet zooajs de zalven en wrijf middelen, die waripeer gij ze gebruikt, wel de pijnen stillen maar deze ni& doen verdwijnen. Dc Pink Pillen doe^ de pijnen verdwijnen omdat zij het kwaads in zijn wortel aantasten, omdat zij het opzoeken/ het grijpen daar waar het werkelijk schuilt, dtft is te zeggen/in het bloed. Door de saraenstel^ng van 'iet bloed te verbeteren, verbeteren Tg tc gelijk den ,hlgemecnen slaat der gezondheid; De Pink Pillen verjagen uit het bloed de vejgiften die er in zijn bevat en genezen de rhedjfnaliek waarvan die vergiften' dc oorzaak ziimT Maar door de samenstelling van het bloed if verbete ren, geven zij aan het-',, organisme apn nieuwe kracht; alle organen werken beter, te krachten komen weer, de bleekheid maakt/ plaats voor een schoone kleur, de sehecle hoofdpijn, maag pijnen verminderen en verdwijuen ten leste. De Pink Pillen zijn onontbeerlijk ter bestrijding van de bloedarmoede, de bleekzucht der jonge meisjes, de onregelmatigheden der vrouwen, de zenuw- uitputting, de neurasthenie in alle hare vormen. Prijs i 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, noofd-dépothouder voor Nedciland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfooit en omstreken bij de firma's A. van der Weg, J. \an de Hooit, Langestraat 107, en P. de Zwart Langeslraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. De Commissie voor kindervoe ding heeft dezer dagen de navolgende Circulaire doen verspreiden: Wij komen voor nKindervoeding" weder aankloppon bij onze stadge- nooten. Reeds voelden wij door strenge koude de nadering vau den winter, en wij zijn er zeker van dat reeds nu angstige ouders en hongerige kinderen uitzien naar het oogenblik, dat den laalsten een warm maal zal worden verstrekt. In den afgeloopen winter spijzigden wij gedurende 72 dagen, 8982 kin deren of gemiddeld 125 kinderen daags. Wij ontvingen van de spijs- kokerij 5322 porties waarvoor wij f532.20 betaalden. Bovendien werd aan de hoofden der scholen op Puntenburg in de Beekstraat. Koningstraat en Groote Haag f220 ter hand gesteld voor den aankoop van klompen, terwijl de kin deren bovendien warme boven- of onderkleeren werden uitgereikt voor zoover de hoofden der scholen dit noodig achten. Tot ons leedwezen hebben mevrouw Juckema van Burmania, Baronesse, Rengers van Warmenshuizen, en de heer Singels, de laatste wegens vertrek, hun ontslag uit de commissie van Kindervoeding moeten nemen. Me vrouw Van Dam en de heer Ruijsch Lehman de Lehnsfeld namen hunne plaatsen in. Het bestuur brengt zijn dank aan allen die in 't afgelooopen seizoen de commisie behulpzaam waren bij 't uitreiken der spijzen of 't toezicht houden op de kinderen. Met warmte bevelen wij de gelde lijke belangen der kindervoeding bij U aan, en verzoeken aan allen die nog geen vaste contribuanten zijn bijgaand inteekenbiljet aan een onzer te doen terugbezorgen. De Commissie voor kindervoeding: Mevr. Barchman Wuijtiërs. Van Beijma Thoe Kingma. Sanders. Van Reigersberg Versluys, PtnningmeatereiK, TJirechUchtiotg SIO. Van Dam. Mej. C. A. J. van Driel. Heerma van Vos. De beer J. van der Plank, Secretarit. t> H. van Esveld. M. van Heioma. j> Ds. I. Hooykaas. Ruijsch Lebman de Lehnsfeld. „De Hagespelers". «AIzoo noemt men het gezelschap, dat onder leiding van Eduard Verkade in de Provincie voorstellingen geeft, omdat in geen der hoofdsteden dage lijks een schouwburg ter beschikking is en de medewerkers, evenals de ver tolkers der Hagespelen in het begin der 17e eeuw, moeten rondtrekken." Deze Hagespelers dan gaven Dins dagavond hier in »Arnicitia" »Een Ideaal Echtgenoot", 't Is een deftig stuk, erg deftig en juist hier door mis schien wel een beetje saai af en toe. Het speelt in de hoogste Engelsche standen en lijkt hierom voor ons wat vreemd en zonderling in sommige op zichten. Deugden en gebreken hebben de menschen ook hier en de viscount Gorivy (E. Verkade) gaf zoo af en toe harde noten te kraken, al scheen hij dan ook niet veel meer dan een uiets- nutter te zijn. Zel/s zijn vader hield hem voor zoo lemaud en leefde dan ook met zijn zoon op voet van oorlog. Hij was evenwel niet zoo dom als hij zich wel eens voordeed, neen, hij bleek steeds meer en meer iemand te zijn begaafd met een groote menschen- kennis eri met een edel karakter. De ideaal echtgenoot, die door zijn «ederheltt op te hoog voetstuk was geplaatst en hierdoor en door een vroegere dwaling leelijk in het nauw geraakte, werd gered door zijn vriend, de leeglooper. Deze was zoo handig de valsche dame deri brief van Sir Robert Cbiltern afhandig te maken, een brief, waarmede zij zijn politieke loopbaan kon vernietigen. Na het verbranden van dit stuk was haar macht gebroken en zij toonde nog maals haar slangennatuur en baar dievenaard door een onbeduidend epistel te stelen en hiermede tusschen den ïldeale" en zijn vrouw wantrouwen te zaaien. De bom sprong evenwel verkeerd en alles kwam goed terecht, dank zij den viiend van Sir Robert, die een edelman in dubbelen zin was. Het spel was eenig. Ons dunkt, dat de leider zijn tweeledig doelgoed voorbereide voorstellingen te geven en te trachten eenheid te verkrijgen tus schen 't geen van het tooneel af wordt geboord en gezien, wel zal bereiken. We wenschen hem dit succes van harte toe. Door den heer R. R Sartorius, klerk der telegrafie le klasse aan het post- en telegraafkantoor alhier is met gunstig gevolg het examen afge legd voor het post-radicaal. Door den verkoop van hoornen in het plantsoen, op »Ma retraite" en Birkhoven is de gemeento aan specie f 1406.rijker, doch aan natuur schoon weer zooveel armer geworden Bij den uitgever dezes is ter perse de negen-cn-vijftigste jaargang van de Amersfoortsche almanak tevens adresboek. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 3950 Kilo onge zouten en 2375 Kilo gezouten boter. De prijs van de ongezouten boter liep van fl.20 tot f 1.30, ,an de gezouten van f 1.23 tot 11.33. De Oranje-Vereeniging hield gisterenavond een ledenvergadering op de bovenzaal van de «Keizerskroon". De voorzitter, de heer Reyckers, bracht het feest van 31 Aug. 1.1. in her innering, en dankte met een kort woord hen, die dit feest deden slagen. Ook de plaatselijke pers kreeg een pluimpje, de Eemlander uitgezonderd. In het nummer van 8 Sept. nl geeft Flanor een beschouwing over het afgeloopen feest, waardoor de voor zitter zich beleedigd acht. Nadat hij het bewuste stuk heeft voorgelezen wordt de agenda afgehandeld. De notulen werden gelezen en on veranderd goedgekeurd. Namens de commissie tot nazien der boeken deelt de heer Blanke mede, dat dit is geschied en alles in orde bevonden Volgt verslag van secr.-penn. Deze deelt o.a mede, dat het ledental op heden 518 is tegen 627 in 't vorige jaar. De inkomsten bedroegen f889,55 nl. aan contributie f 666,22; gemeente subsidie f200; opbrengst boekjes f 20 30rente spaarbank f 3,03voor- deelig saldo 1907 f 50,70'. Totaal f940 25'. Aan uitgaven werd gehoekt over 1908 f 870,07. Batig saldo f70,18». Art. II van 't Huish. Regl. werd in zooverre gewijzigd, dat 't Bestuur niet meer per advertentie tot de Alg Verg. zal oproepen, maar dit zal doen op de meest doeltreffende wijze door het bestuur te bepalen, liefst per convocatie,. Soms ook per adver tentie. Aangenomen. Een lid maakte hier de m.i. juiste opmerking dat veel convocatiebilletten verdonkeremaand werden. De heer Reijckers, die periodiek aftrad werd met groote meerderheid herkozen. Hij betuigt zijn dank voor het vertrouwen der leden en neemt de bonoeming aan. In plaats van den heer Van S. de Boer, die naar elders is vertrokken, werd de heer I. J. Cohen gekozen, welke verklaart de benoeming gaarne aan te nemen. Voor de Agenda was afgehandeld, kwam de beer Goossens ter vergade ring en zeide, dat reeds drie jaren geleden door een leeraar van de H. B. S. was gezegd, dat de Eemlander geen aanspraak kon maken op den naam van fatsoenlijk blad. Hieruit concludeerde spreker, dat men er geen of weinig nota van moest riemen. Vo"r het moment had dit gezegde alleen deze uitwerking, dat de verslaggever van genoemd blad wegging. Het be stuur noch een der leden ging er op in Doch toen de Agenda was afge handeld, vroeg de heer den Hartog of de heer Goossens de gesprokene woor den tot de zijne maakte en ook be treurde hij het, dat het bestuur zonder protest de beleediging had laten pas- seeren. De heer Meester spreekt er zijn leedwezen over uit, dat de heer G. niet bij de orde is gebleven. Hij toont de onjuistheden in het stuk aan en zegt, dat men het bestuur geen verwijt mag maken. Het heeft gedaan, wat het kon om het feest te doen slagen. Na veel heen en weer gepraat, zegt de heer den II. dal het bestuur aan de Red. van de Eeml. zijn leedwezen moet betuigen over het gezegde van den heer G. Deze zegt, dit wel te willen doen als de Eeml. ook zijn fout erkent. Weer een ander lid zegt, dat de rechtsche partij de overhand in de O. V. heeft, er zijn ook linksche leden en deze kunnen met het schrijven wel in stemmen. Het gezegde van G. keurt hij ten zeerste af, omdat een gast van ons (de pers) door den gastheer het huis is uitgejaagd. Alle partijschap, al wat aanstoot kan geven moet rnen uit de O. V. weren. De heer Van LunterenDe Eem lander is begonnen veikeerd ledoen, niet wij. Wij willen niet de eersten zijn met ons leedwezen aan te bieden. Verschillende leden voeren nog het woord. Eindelijk besluit men de vol gende motie aan te nemen: »De Al- gemeene Vergadering van de Oranje- vereeniging keurt af de uitlatingen in de Eemlander van 8 September j 1. en betreurt den scherpen aanval daarop door den heer Goossens in dezelfde vergadering." Met twee stemmen tegen aangonomen. Het was iritusscben vrij Iaat geworden, toen de voorzitter de vergadering kon sluiten Failliet verklaard: 23 November, II. Hopman, manufacturer, wonende alhier, Rechter-Commissaris jhr. mr. J. Schuurbecque Boeije. Curator mr. D. Graevestem van Heyst, te Utrecht. Naar verluidt zou aan den Prins der Nederlanden het voorzitterschap van het hoofdbestuur der vereeniging »Het Roode Kruis" zijn aangeboden. Quick II speelt morgbn te Utrecht leger, Hercules III. Met 't oog op den wedstrijd Hercules I.II. B. S. I. wordt reeds om kwart over twaalf begonnen. Quick III gaat naar Kam pong II, terwijl H. V. C. I naar de Bildt gaat om aldaar B. V. C. te ontmoeten. De overige elftallen heb ben Zondag rust. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in do St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten hij de kerk genootschappen zijn op Zondag 29 November geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. HET LUGEGEBOUW Van Persijnstraat No. I. Voorm. 10'/i uur, Ds. E. M. ten Cate. Gereforrn. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Donner. 'sAv. 5V» uur, Ds. Donner. Beide keeren collecte voor de Eme- rituskas. Gereforrn. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforrn. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, lezen. 's Av. 5 uur lezen. Chr. Gereforrn. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. 38ttste STAATSLOVEbD. Eerste klasse. Trekking van 25 en 26 Nov. 1908. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leixweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f400 op No. 8467. Prijzen van f 20. 850 8468 84S7 10228 12139 12157 17273 17276 17715 en 17721. Te zamen 11 prijzen. De tweede klasse trekt van 710 Dec. 1908. Geachte Redactie. 't Spijt me U te moeten meedeelen, dat mijn verzoek om steun voor het Sint Nicolaasfeest der schoolkinderen niet het verwachte gevolg heeft gehad. Tot en met 24 November ontving ik van vijf personen in 't geheel f 19 50. Gisteren en vandaag werden me toe gezonden de volgende kleinere bedra gen met de voorgeplaatste bijschriften Tot voorbeeld f 0.50 Om de arme kinderen ook te laten feestvieren 0.50 In de hoop dat veie kleintjes een groote zullen maken 0 50 Vo'or Sint Nicolaas 0 50 Voor de straatbengels 0 50 die Hink ondeugend zijn 0.25 Opdat het Driepuntje 0.25 spoedig anders zal zijn t 0.25 En in het midden een rnooie lantaarn komt 0.50 De Hagespelers wa'en mooi 0.25 Jammer dat er zoo weinig volk was. 0.25 Goed succes voor de kleinen 0.25 Uit Keesjes spaarpot 0.25 Omdat hij zoo'n mooi stoeltje heê'ft 0 25 Omdat ik zoo'n lief zusje heb 0.5O Omdat hel zoo laat weid 0 25 Opdat J. B. spoedig een beter horloge zal krijgen 0.50 Dat ik spoedig de 100.000 mag trekken; alle kinderen zal ik dan trakteeren 0 50 B 0.50 Als 't maar helpt 0.-5 Plaats voor meer 0.25 Omdat het zulk mooi winter weer is v 0.25 Dat is dus alles te zamen f27.50, of ongeveer 7 cent per kind. Zouden Uw lezers me niet willen helpen, deze lijst van kleine giften nog wat langer te makeri Een enkele groote er tusschen zou ook met kwaad staan. De volgende week hoop ik U te kunnen mededeelen of 't geholpen heeft. Bij voorbaat hartelijk dank. G. A. L. SPELBERG. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 19 tot 26 November 1908. GeborenGerrit Jan, z. van Gerrit Jan Koot en Maria Cathartina Rietbergen. - Clasina, d. van Arie van Eijkelenburg en Catrina Wilhelmina Kraanen. - Herma- nus, z. van Rijk Smit en Johanna van den Hoven. Johanna, d. van Jacobus van Eldert en Jansje Langelaar. Her- mina Maria, d. van Hendrik Louis en Johanna Catrina Wels. Cornelis Gerar- dus, z. van Jacobus Hendricus van der Ploeg en Jannetje Geertruida Schild. Cornelus, z. van Henri Steenwijk en Maria Margaretha van der Vet. Gerarda Chris tina Maria, d. van Lambertus Hendrikus Cornelis Alvers en Christina van Doorn. - Hermanus, z. en Klasina Henriette Jacoba, d. van Adrianus Peters en Sietje Hamwijk. OndertrouwdJan van der Vlugt en Baukje Sipkema. Karei Fredenk Liet- hof en Jannetje Kramer. Getrouwd: Antonius Wilhelmus Dijk man en Willemina Hellevoort. - Willem van Dijkhuizen en Alletta Wilhelmina Vroon. Cornelis Pot en Maria Boer hoven. Theodoras Hendrikus Kuster en Jansje Volp. Overleden: Gerrit van Drie, 11 mnd., Rijntje van de Bovenkamp, 74 j-, wed. van Dirk van Doriand. Catharina Bou- dewina Bakker Sombeek, 67 j., weduwe van Jacob Berns- Hendrikus Johannes Snijders, 5 mnd., Alida van Eden, 63 j-, echtg. van Thomas van Daal. Jan van Eijs, 64 j., echtg. van Catharina Jagten- berg. Gerben Kingma 7 mnd. Kla sina Henrietta Jacoba Peters, 2 d., Cornells Kuijt, 13 d., Maria van der Veer, 62 j., echtg. van Tijmen Kok. Leusden. van 20 tot 26 Nov 1908. Geboren: Johannes Hermanus, z. van Evert van den Hengel en Gertrudes Schoonderbeek. Gehuwd: Jan Rijnaud van Ingen, we duwnaar van Heintje van Ee en Aaltje Christina van Oosterom, weduwe van Hendrik Druijff. Overleden: Geertruida Theodora Kok, oud 8 maanden. Stoutenburg. van 20 tot 27 Nov. 1908. GeborenKornelia, d. van Roelof Groe- nestijn en Hendrica Swart. Gerard, z. van Wouter van den Bedum en Ritje Ossendrijver. Teuntje, d. van Gerrit van de Berkt en van Aartje Schotsman. Overleden: Anna Maria Vnezenhaan, oud 77 j., ongehuwd. Kornelia Groene- stijn, oud 1 jaar en 7 maanden. Jan Verver, oud 73 jaren, weduwnaar van Antonia Schimmel. Woudenberg. GeborenTeudtje, d. van Gerrit Stoffel- sen en Dirkje Langelaar. Giisbert, z. van Cornells van Ginkel en Gijsbertje Haanschoten. Overleden: Everlje Wanner, gehuwd met Hatthijs van Beek, vroeger weduwe van Wulfer Druijff, 66 jaren. Johan Arie Brouwer, 8 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 27 November 1908. Tarwe f 0;Ro^ge f 0.Boekweit f 0. Appelen f3.a f 5.Peren 15.—a 18ICIei- aardapp. f O.— a f 0.Zandaardapp. f 1.80 a f 2 20 Hoendereieren f8.a I 9 50 per 100 st. Eenden fü.a 10Boter *1.20 a I 1 35 per kilo. M ir- garrae f 0.a f0.Zoetern kaas f0a 10. kippen f 0.80 it f 1 Kuikens f 1.a 11.30 Piep kuikens f 0 40 a f 0.80. Ganzen f 0.a f 0.Eenden f090 a fl.20 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f 1.50 a f2 Wilde konijnen I 0.40 a f 0,50. Tamme f 0.80 a fl.40. Duiven f 0.50 a f 0.70 paar. Magere varkens f a I Varkens r. export f 0.a f Zeugen f30.it f50.Biggen I 7.a f 11 Schrammen f a fVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a i O00.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a 100.— Os f 000.a f 000 Pinkatieren f U00.a f 000.—. Aangeroerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 250 heet. Appelen. 20 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len. 150 heet. Zandaardappclen, 9000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 900 kilo Hooi- boler, kilo Margirine, Kilo kaas. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 10 zeugen. RECLAME. GEVONDEN DOOR EEN INWONER VAN ZUILEN. Er zijn veel mannen cn vrouwen in Amers foort, die met een verdrietige huidziekte aange daan zijn, ze hebben misschien aambeien of prikkelenden huiduitslag en tevergeefs hebbnn ze getracht gedfczing te bekomen. Voor zulke inwoners zal de'volgende,openhartige verklaring uit de buurt eeji welkom, bemoedigend nieuws zijn. De Heer J. C. Bresiio; Dorpsstraat te Zuilen, meldt ons: (Saarne verklaar ik hiermede, dat ik een groote «erlichting bekomen heb door Foster's Zalf tegen droge, uitwèndige aambeien. Daar ik reeds verschillende middelen tegen deze kwaal aanwendde; zonder qok maar dc geringste beter schap tejkunnen verkrijgen, doet het mij des tc meer vreugde Uw zalf te hebben leeren kennen, ifc had van deze kwaal zeer veel hinder vooral van de hevige jeukingen en het kwam ook wel",voor, dat ik hiajfcloof bloedverlies had. Reeds Onmiddellijk ija aanwending van Uw zalf bekwam ik verzamting erilpfschoon ik thans niet geheel van mijykwaal gemzen ben^.heb ik toch veel verlichting gekregen A ik gejoel, dat dit het aangewezci/middel voor w euveUfe, en zal gaarne Uw weld/endc zalf in de&elijlygevallen aanbevelen. Ik, ondorgeteckcnde, verklaar, cfkt^net boven staande waör is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt, (w.g.) C. J. Bresijn. Ziet toe, dat gij de échte Foster's Zalf be komt, dezelfde soort, die de Heer Bresijn gehad heeft. Ze is te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. v. d. "Weg Toezending geschiedt franco na ontvangst van po^.wissel F. 1.75 voor één of F. 10.voor zess oozen. 35

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2