vervallen worden verklaard. 3. Alvorens den in lid 1 genoemden termijn vast te stellen, plegen Burge meester en Wethouders daaromtrent over leg met de eoncessionarisse en geven haar gelegenheid, hare belangen te dezer zake schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders te verdedigen. Art. 5. 1. De eoncessionarisse verbindt zich kosteloos ter beschikking van de Gemeente te stellen 15.000 MJ. water per jaar. 2. Wanneer de bevolking meer dan 24.000 zielen telt, zal de eoncessionarisse voor elke vermeerdering van 1000 zielen boven de 24.000 jaarlijks eene meerdere hoeveelheid van 1000 M\ water boven do 15.000 MJ. kosteloos ter beschikking van de Gemeente stellen. 3. Do Gemeente heeft de beschikking over deze hoeveelheid water voor publieke doeleinden, voor het gebruik in school gebouwen en Gemeente-gebouwen, die bestemd zijn voor den publieken dienst, voor industrieele ondernemingen, door haar geëxploiteerd, en voor kostelooze verstrekking aan behoeftigen. 4. Per dag mag van de hoeveelheid, die ingevolge lid 1 en 2 ter beschikking van de Gemeente staat, niet meer dan 'Ik gedeelte gebruikt worden. 5. Behalve de hoeveelheid water, die ingevolgo lid 1 en 2 kosteloos ter be schikking van de Gemeente staat, wordt haar het water kosteloos geleverd; a. in geval van brand b. voor 5 oefeningen van de brandweer per jaar. 6. Voor het water, dat de Gemeente verbruikt, voorzoover zij daarover niet ingevolge het bovenstaande de vrije be schikking heeft, betaalt zij 12 cent perMJ. 7. De wijze, op welke het waterver bruik door de Gemeente vanwege de eoncessionarisse zal worden gecontroleerd, zal onder goedkeuring van Burgemeester en W ethouders bepaald wordende kosten dezer controle komen voor rekening van de eoncessionarisse. Art. 6. 1. De eoncessionarisse is ver plicht, het buizennet uit te breiden, indien door do Gemeente of particulieren, ge zamenlijk of afzonderlijk, eene opbrengst wegens verkoop van water worde ge garandeerd gelijkstaande met: a. 10% van de aanlegkosten gedurende 3 achtereenvolgende jaren, voor uitbrei ding binnen de bebouwde kom der Ge meente per jaar. b. 20% van de aanlegkosten gedurende 5 achtereenvolgende jaren, voor uitbrei ding buiten de bebouwde kom der Ge meente per jaar; 2. De eoncessionarisse heeft te allen tijde het recht, bet buizennet uit te breidenindien zij van dit recht gebruik maakt, garandeert de Gemeente geene opbrengst van verkoop van water. 3. Voor uitbreiding van het buizennet krachtens lid 1 en 2 is de eoncessionarisse verplicht, buizen te gebruiken, van welke de binnen-diameter 80 tot 150 m.M. wijdte, ter keuze van Burgemeester en Wethouders, bedraagt. 4. Alvorens de wijdte van de buizen, bedoeld in lid 3, vast te stellen, plegen Burgemeester en Wethouders daaromtrent overleg met de eoncessionarisse en geven haar gelegenheid hare belangen te dezer zake schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders te verdedigen. 5. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd de plaats aan te wijzen, waar de buizen in den openbaren weggelegd zullen worden. 6. In geval van uitbreiding van het buizennet krachtens lid 1 en 2 is de eoncessionarisse verplicht kosteloos een brandkraan te leveren en te stellen op elke 100 M. buislengte, met dien ver stande, dat deze afstand niet gemeten wordt vanaf het punt, waar de nieuw te leggen buisleiding aanvangt, maar vanaf de naastbij gelegen brandkraan. De eoncessionarisse is voorts verplicht op hare kosten de door Burgemeester en Wethouders gewenschte afsluiters in het buizennet te plaatsen. 7. Onder „bebouwdekomderGemeente" wordt verstaan de bebouwde kom, zooals deze is vastgesteld of zal worden vast gesteld bij de Verordening, vaststellende bepalingen, die gelden voor alle politie verordeningen, waarbij straffen zijn be dreigd, voorzoover daarbij te dien op zichte geen bijzondere voorschriften ge maakt zijn. Art. 7. Aan de eoncessionarisse wordt toegestaan den Gemeentegrond, welke tijdens en ten behoeve van de uitbreiding der waterleiding met materialen moet worden belegd, kosteloos te gebruiken, mits daarbij de aanwijzingen worden gevolgd door of namens Burgemeester en Wethouders te doen. Art. 8. 1 Voor rekening der eonces sionarisse komen de kosten van bet opbreken en herstellen der straten, wegen, bermen, plantsoenen, bruggen of andere bij het Rij k, de provincie, de Gemeente, een waterschap of particulie ren in eigendom, beheer of onderhoud zijnde werken, hetzij tot het leggen en verleggen der buizen en diensthuizen, hetzij tot het nazien, herstellen of onder houden van deze. 2. Eveneens komen voor hare rekening de voor aanleg, onderhoud en exploitatie van de waterleiding noodig geworden veranderingen, verbeteringen en herstel lingen van gebouwen langs den open baren weg, van voorwerpen in of onder den grond aanwezig en van telegraaf- of andere leidingen boven den grond, van welken aard ook, van plantsoenen en van andere openbare en particuliere werken. Art. 9. De Gemeente behoudt zich het recht voor, de in artikel 8 genoemde werkzaamheden, voorzoover zij werken betreffen welke in beheer en onderhoud bij de Gemeente zijn, hetzij geheel, hetzij ten deele op kosten en voor risico van de eoncessionarisse te doen verrich ten; de eoncessionarisse zal alsdan op de eerste aanmaning, volgens opgave van Burgemeester en Wethouders, den kostenden prijs aan de Gemeente moeten vergoeden. Art. 10. De concessiën en vergunnin gen, door den Gemeenteraad of door Burgemeester en Wethouders verleend of te verleenen voor het aanleggen van werken ten dienste van openbare midde len van vervoer, van gas-, telegraaf- en andere leidingen van welken aard ook, tot het hebben van of verrichten van werkzaamheden aan voorwerpen in of onder den grond aanwezig, zullen door de eoncessionarisse geëerbiedigd moeten worden en de werken tengevolge van de concessiën en vergunningen, boven vermeld, nevens de buizen en dienst huizen der waterleiding mochten gevor derd worden, zullen door haar gedoogd moeten worden zonder dat de eoncessi onarisse wegens belemmering of hinder in hare exploitatie aanspraak zal hebben op vergoeding van schade door de Ge meente of particulieren. Art. 11. 1. Wanneer in het belang van openbare Gemeentewerken of van andere werken van algemeen nut een deel der buizen van de waterleiding binnen de Gemeente moet worden opgenomen of verlegd, of de waterleiding geheel of ten deele tijdelijk moet worden afgesloten, moet daartoe door de eon cessionarisse, op bet eerste schriftelijk bevel van Burgemeester en Wethouders worden overgegaan. 2. De Gemeente of hij in wiens belang zulks geschiedt, zal aan de eoncessiona risse den kosten den prijs vergoeden van de werkzaamheden in de eerste alinea van dit artikel omschreven, zonder ge houden te zijn tot betaling van eenige andere schadeloosstelling, van welken aard ook. Art. 12. Telkens wanneer ten dienste der waterleiding het opbreken der be strating vereischt wordt, zal door de eoncessionarisse aan Burgemeester en Wethouders of aan den daartoe door Burgemeester en Wethouders aangewezen ambtenaar eene schriftelijke aanvrage ingeleverd worden, welke, zoo zij door den daartoe bevoegde geteekend terug gezonden wordt, tot vergunning strekt voor de gevraagde opbreking. Art. 13. De eoncessionarisse is ver plicht, alles wat tot de waterleiding behoort in voldoenden staat van onder houd te houden, ten genoege van Bur gemeester en Wethouders. Art. 14. De eoncessionarisse moet de Gemeente vrijwaren voor alle verant woordelijkheid voor schade, toegebracht aan derden bjj de uitbreiding, het on derhoud of de exploitatie der waterlei ding. Art. 15. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd met de aan de eoncessiona risse verschuldigde gelden, in artikel 5 en 6 bedoeld te verrekenen alle gelden, welke de Gemeente tengevolge van deze concessie van de eoncessionarisse te vorderen heeft. Art. 16. 1. De eoncessionarisse is gehouden op hare kosten een daartoe bekwaam persoon, binnen den kom der Gemeente woonachtig, te verplichten, bij brand en oefeningen van de brandweer ten opzichte van de bediening van de brandkranen en afsluiters die inlichtingen te verstrekken, welke de opperbrand- meester, of hij die hem vervangt, zal noodig oordeelen. 2. Van het houden van oefeningen wordt telkens aan den vertegenwoordiger der eoncessionarisse te Amersfoort en aan den in lid 1 genoemden persoon, indien deze niet tevens de vertegenwoor diger der eoncessionarisse is, kennis gegeven. Art. 17. 1. De eoncessionarisse ver bindt zich steeds water te leveren aan de Gemeente en de ingezetenen, volgens het tarief en de voorwaarden, door Bur gemeester en Wethouders goed te keuren. 2. De eoncessionarisse zal de dienst huizen leggen vanaf den openbaren weg, waaronder mede begrepen worden de daarlangs gelegen bermen en voetpaden, tot op een halven Meter binnen de wo ningen of, waar deze niet onmiddellijk aan den weg zijn gelegen, tot op een halven Meter binnen de erven der afne mers, mits deze erven of woningen ge legen zijn aan het buizennet, tegen eene vergoeding voor het plaatsen en gebruik maken daarvan, volgens het tarief en de voorwaarden, door Burgemeester en Wethouders goed te keuren. 3. De aansluiting op de erven en in de woningen aan de diensthuizen kan, desverkiezende, door de belanghebbende bewerkstelligd worden buiten bemoeiing van eoncessionarisse, onder voorwaarde, dat deze haar goedkeuring hechte aan de kwaliteit van het materiaal, waar omtrent zij regels kan stellen, ter voor koming, dat slechte constructie of het gebruik van schadelijk materiaal tot verlies of bederf van het water aanlei ding geve. 4. De wijze, op welke het water verbruik door particulieren van wege de eoncessionarisse zal worden gecontro leerd, zal onder goedkeuring van Bur gemeester en Wethouders door de eon cessionarisse bepaald worden de kosten komen voor rekening van de gecontro- leerden. Art. 18. 1. Indien een afnemer zijn abonnement opzegt, heeft de eoncessio narisse gedurende éen jaar na de opzeg- gingdebevoegdheidom uit het betrekkelijk perceel de op hare kosten aangelegde diensthuizen weg te nemen, tenzij de eigenaar van dat perceel haar de halve kosten van aanleg mocht willen vergoeden. 2. De eigenaar neemt de diensthuizen, welke een jaar na de opzegging van het abonnement in zijn perceel niet zijn weggenomen, van rechtswege tot zich, zonder eenige vergoeding daarvoor ver schuldigd te zijn. Art. 19. 1. De eoncessionarisse is verplicht aan Burgemeester en Wethou ders of aan zoodanige personen of com- missiën als door Burgemeester en Wet houders of den Gemeenteraad daarvoor zullen worden aangewezen, te allen tijde toegang te verleenen tot alle terreinen, gebouwen en inrichtingen tot de water leiding behoorende. 2. Zij moet hun ten alle tijden alle inlichtingen verschaffen, welke zij mochten verlangen om zich te vergewissen van den goeden aanleg en de behoorlijke exploitatie der waterleiding en hun de gelegenheid geven om alles te doen wat zij noodig oordeelen om zich daarvan te overtuigen. 3. Zij moet hun tevens te allen tijde alle inlichtingen geven, welke verlangd mochten worden in verband met de voorwaarden onder welke de Gemeente ingevolge artikel 26 alles, dat tot de waterleiding behoort, tot zich kan nemen. Art. 20. 1. De eoncessionarisse is, behalve ingeval van overmacht, verplicht van alle herstellingen, welke eenige staking in de levering van water ver oorzaken, kennis te geven aan Burge meester en Wethouders en bovendien minstens 2 maal 24 uren te voren aan het publiek, op de wijze, door Burge meester en Wethouders voor te schrijven. 2. Vorderen deze herstellingen meer dan 24 uren, dan mag daartoe niet worden overgegaan dan na verkregen toestemming van Burgemeester en Wet houders, die daarbij den termijn zullen bepalen binnen welken deze herstellin gen zullen moeten voltooid zijn. Art. 21. De eoncessionarisse is bevoegd de concessie over te dragen aan anderen of anderen daarin te laten participeeren, mits daarop de goedkeuring zij verkre gen van den Gemeenteraad. Deze goedkeuring zal worden verleend, indien degeen, aan wie de eoncessiona risse de concessie wenschtoverte dragen, of die zij daarin wenscht te doen parti cipeeren, naar het oordeel van den Gemeenteraad voldoende waarborgengeve voor de getrouwe naleving van deze concessie. 2. Overal waar in deze concessie sprake is van „de eoncessionarisse", zijn daarbij ook bedoeld hare rechtver krijgenden of participanten. Art. 22. 1. Voor alles dat betrek king heeft op deze concessie en de gevolgen daarvan, zal de eoncessiona risse woonplaats moeten kiezen binnen de Gemeente Amersfoort en die woon plaats, zoomede eventueele verandering daarvan, doen kennen aan Burgemeester en Wethouders. 2. De eoncessionarisse is verplicht een vertegenwoordiger te hebben binnen de kom der Gemeente Amersfoort, wiens woning door hare zorg aan het com munale telephoonnet moet zijn aange sloten. Art. 23. Het is der eoncessionarisse verboden de gebouwen, gronden, enz. de waterleiding betreffende, hypothecair te verbinden of te vervreemden zonder toestemming van den Gemeenteraad. Art. 24. Deze concessie eindigt den 31sten December 1937. Art. 25. 1. Na afloop van den duur der concessie is de Gemeente bevoegd alle terreinen, 'gebouwen, inrichtingen, machinerieën, pompen, buizen, dienst leidingen, in 't algemeen alles dat tot de waterleiding behoort, tot zich te nemen tegen eene vergoeding, te bepa len door drie deskundigen, met inacht neming van de volgende bepalingen. 2. De Gemeente zal, indien zij de bepaling van de goederen wenscht, voor 1 December 1936 hiervan kennis geven aan de concessionarisso. 3. Een der deskundigen wordt door Burgemeester en Wethouders benoemd, éen door de eoncessionarisse en éen door den Kantonrechter te Amersfoort, een en ander vóór 1 Januari 1937. Burgemeester en Wethouders en de eoncessionarisse deelen elkander ten spoedigste den naam van den door hen benoemden deskundige mede. 4. Indien de eoncessionarisse vóór 1 Januari 1937 geen deskundige benoemt en van de benoeming niet ten spoedigste aan Burgemeester en Wethouders kennis heeft gegeven, wordt door Burgemeester en Wethouders terstond aan den Kan tonrechter te Amersfoort de benoeming van een derden deskundige verzocht. 5. In de plaats van den deskundige, die buiten staat mocht geraken de hem opgedragen werkzaamheden te verrichtten, of die zijn mandaat niet aanvaardt of dit neerlegt, zal zoo spoedig mogelijk door dengene, die hem heeft benoemd, of, bij verzuim van dezen, door den Kantonrechter te Amersfoort een ander worden aangewezen. 6. De te betalen vergoeding wordt bepaald door de waarde, die de terreinen, gebouwen, inrichtingen, machinerieën, pompen, buizen, dienstleidingen, in 't alge meen alles dat tot de waterleiding be hoort op dat tijdstip, voor het doel waar voor zij bestemd zijn, nog hebben zullen, zoo dat echter daarbij de voordeelen, welke de eoncessionarisse uit de exploi tatie der waterleiding heeft genoten of zou kunnen genieten, niet in aanmerking mogen worden genomen. 7. De deskundigen zijn verplicht, uiterlijk voor 1 Juli 1937 hun verslag en bepaling der vergoeding aan Burge meester en Wethouders in te zenden. 8. Uiteriijk voor 15 October 1937 beslist de Gemeenteraad of zij de in lid 1 genoemde goederen zal overnemen tegen de door de deskundigen bepaalde vergoeding. 9. Indien de Gemeenteraad tot over name besluit, treedt zij op 1 Januari 1938 van rechtswege in den eigendom en in het bezit van alle in lid 1 ge noemde goederen en is zij gehouden, op 1 Januari 1938 de som der vergoeding te voldoen. 10. De eoncessionarisse is verplicht, indien de Gemeente van hare bevoegd heid tot overname gebruikt maakt, de over te nemen goederen te leveren in geen minderen staat van onderhoud, dan dien, waarin deze zich tijdens de taxatie bevonden. 11. Indien het verslag en de taxatie van de deskundigen later dan 1 Juli 1937 wordt ingezonden, worden de ter mijnen van 15 October 1937 en 1 Januari 1938 met den zelfden tijdsduur verlengd, als waarmede de termijn van 1 Juli 1937 is overschreden. De eoncessionarisse is verplicht, indien dit door den Gemeente raad verlangd wordt de waterleiding te blij ven exploi teeren geheel overeenkomstig de bepalingen dezer concessie gedurende den tijdsduur, waarmede volgens het voorgaande de termijnen van 15 October 1937 en 1 Januari 1938 overschreden worden. Art. 26. 1. De concessie kan door den Gemeenteraad, op voorstel van Burgemeester en Wethouders, worden vervallen verklaard, indien de eoncessio narisse in de stipte naleving dezer con cessie-voorwaarden nalatig is. Daarbij wordt, ter beoordeeling van den Baad, zooveel mogelijk rekening gehouden met de redenen welke tot verschooning van de eoncessionarisse kunnen strekken, inzonderheid met beweerde overmacht. 2. Op beweerde overmacht zal echter niet worden gelet, dan wanneer de eon cessionarisse binnen 24 uren na de ge beurtenis, welke, haar inziens, de over macht heeft doen ontstaan, daarvan schriftelijk aan Burgemeester en Wet houders heeft kennis gegeven. 3. Het voorstel tot vervallenverklaring der concessie moet tenminste veertien dagen voor dat daarover beslist wordt door Burgemeester en Wethouders aan de eoncessionarisse schriftelijk worden medegedeeld, teneinde haar in de ge legenheid te stellen, hare verdediging bij den Baad in te dienen. 4. Indien de concessie vervallen wordt verklaard, treedt de Gemeente van rechts wege in den eigendom en het bezit van alle goederen, genoemd in artikel 25 lid 1, zonder daarvoor eenige vergoeding te zijn verschuldigd. Art. 27. Indien de eoncessionarisse mocht worden verklaard in staat van faillissement, eindigt op den dag der faillietverklaring (niettegenstaande verzet of hooger beroep) de concessie en treedt de Gemeente van rechtswege in den eigendom en het bezit van alle goederen, genoemd in artikel 25, lid 1, zonder daarvoor eenige vergoeding te zijn ver schuldigd. Art. 28. 1. Indien de concessie eindigt door verloop van den in artikel 24 ge noemden termijn en de Gemeente geen gebruik maakt van hare bevoegdheid tot overname ingevolge artikel 25, hebben Burgemeester en Wethouders de be voegdheid de waterleiding af te sluiten en heeft de eoncessionarisse tot 1 Januari 1839 de bevoegdheid, de haar behoorende goederen, die in den grond, bjj de Ge meente in beheer of onderhoud, liggen, tot zich te nemen. 2. Zij zal zich daarbij in alles gedragen naar de regelen, welke boven voor het leggen en verleggen der buizen en dienst huizen zijn voorgeschreven, terwijl Bur gemeester en Wethouders de bevoegdheid hebben, ter verzekering van de richtige nakoming der verplichtingen van de eon cessionarisse, deze te verbieden eenige werkzaamheden uit te voeren, vóór dat zij een waarborgfonds zal hebben ge stort, waarvan het bedrag door Burge meester en Wethouders bepaald wordt. De Gemeente neemt de buizen en diensthuizen, welke een jaar na het ver vallen der concessie nog in den grond liggen, welke bij de Gemeente in beheer of onderhoud is, van rechtswege tot zich, zonder eenige vergoeding daarvoor ver schuldigd te zijn. 3. De eigenaars van particuliere per- ceelen hebben dezelfde bevoegdheid, welke in artikel 18 is omschreven. Art. 29. 1. Zoo dikwijls in deze con cessie wordt gesproken van „buizen", worden daarmede bedoeld zoodanige bui zen als deel uitmaken van het buizennet, dat doorgaans in de richting van de as der wegen door den openbaren weg wordt aangelegd. 2. Door „diensthuizen" worden ver staan de zoodanige als strekken om de perceelen aan het buizennet te verbinden. Art. 30. De beslissing over de ver klaring, toepassing of niet-nakoming dezer concessie blijft uitsluitend aan den Baad opgedragen. Art. 31. De gewijzigde bepalingen betreffende den druk, waaronder het water moet verkeeren, blijven buiten toe passing tot de werken, genoemd in artikel 2, gereed zijn. Tot zoolang blijven de op dit punt betrekkelijke bepalingen der oorspronkelijke concessie van kracht. B. Het sub A genoemde vast te stellen onder de voorwaarde, dat de eoncessi onarisse zich tot het volgende verbinde: 1. de eoncessionarisse zal, ter ver betering van de watercirculatie, binnen 6 maanden na een desbetreffende aan- schrijviüg van Burgemeester en Wet houders, waterleidingpijpen van doel matige wijdte, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders, aanleggen en aan ieder uiteinde in de thans aan wezige buizen doen aansluiten op de volgende plaatsen in de Prinses Marie- en in de Yan Campenlaan, aansluitend in de buis in den Utrechtscheweg, met één aansluiter; in den omgelegdcn Vlasakkerweg tus- schen den Utrechtschenstraatweg en de Koninginnelaan met verlenging en aan sluiting van de buizen in de Begentessc- laan, de Johan van Oldenbarneveldtlaan en de Paulus Buijslaan, benevens twee afsluiters in de Soesterdwarsstraat (op de buizen- kaart „Stationsweg" genoemd) onder den spoorweg, in de Puntenburgerlaan en den Ouden Soesterweg, tussehen de Korte Bergstraat en de Stellingwerfstraat met verlenging en aansluiting van de buis leiding in den Parallelweg, met 3 af sluiters in den Heiligenbergerweg tussehen de St. Andriespoort en de Groote Nachte- gaalsteeg. De bepalingen in de concessie betref fende de garantie voor opbrengst wegens verkoop van water zijn op de boven genoemde nieuw aan te leggen leidingen niet van toepassing. 2. de eoncessionarisse zal in de boven genoemde nieuw aan te leggen leidingen de noodige brandkranen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders, koste loos leveren en stellen. 3. De eoncessionarisse zal in het be staande buizennet 20 brandkranen, 5 standpijpen en het door Burgemeoster en Wethouders noodig geoordeelde aantal afsluiters kosteloos leveren en stellen op door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen plaatsen. Jammer is het, dat de cardinale punten, waarom het Dagel. Bestuur de eigen exploitatie door de Gemeente ontraden, alleen in het geheim cabinetschrijven mededeelen en wij daardoor niet in staat zijn ons van de al of niet juistheid daarvan te vergewissen. Waar toch door de Utrechtsche Waterleidingmaatschappij reuzenwinsten worden gemaakt konden deze o. i. voor zoover het 't waterverbruik in onze gemeente betreft beter in onze gemeentekas vloeien. Yoor zichzelf be dingt de Gemeente in de ontwerp-con- cessie alle mogelijke voordeelen, maar voor de waterverbruikers, die, in aan merking genomen het tarief in andere gemeenten geheven, hun water veel te duur betalen, wordt niets gedaan. Hopen wij dat bij de behandeling in de raads zitting één of meer leden ook daérvoor eens een lans zullen breken. Dames directrices der Protestant- sclie Armenioterij maken bekend, dat ide tentoonstelling der voorwerpen zal gehouden worden Dinsdag 8en Woens dag 9 December, van 1 tot 4'/» uur, in het lokaal »De Zaaier," Muurhuizen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2