BINNENLAND. Ontmoediging bij vijftigjarigen. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Lasten en bevelen dat deze zal worden aangeplakt op alle koolboeten, aan het brievenbord, aan een paar blauwe stoepen en aan den Tempel der Liefde. Nergenshuizen, den 9 van Smachtmaand 1908 CUPIDO. De Minister met de uitvoering belast, fgetj NICOLAAS VAN BLOMMENSTEIN. Onder toezicht van HADRIANUS VAN KRAKENBURG. Mij bekend: CORNELIUS BURGHOOR, bijlooper. P.S. Den veldwachter is tevens gelast alle .Keeshonden en ander gevaarlijk gespuis onmiddellijk te muilkorven, met de mededeeling er bij, dat hij ze, bij herhaling, uit mijn rijk zal verbannen, waar door ze een leven zonder en buiten de liefde zullen moeten leiden. CUP. keu vel a ar. RECLAME. Het is waarlijk tTeurig waar te nemen hoe gemakkelijk de Dtan en de vrouw er toe komen den moed te verliezen, wanneer zij hun vijftigste jaar bereikt hebben. Nauwelijks laat hunne gezond heid maar iets te wenschen over, of zij zitten met de handen in het haar, zijn moedeloos en verzorgen zich ntefc. Dat is onnoodig, zeggen zij, wij zijn er te oud voor. Die verdrietige geestes toestand die niet den minsten grond beeft, is hoogst nadeelig. Op vijftigjarigen leeftijd is de man zoowel als de vrouw, al hebben zij de kloekheid van hun twintigste jaar niet meer, nog vol levenskracht, en om tot een gevorderden leeftijd te komen is niets zoo goed als de krach tige wil er toe te-tornen, gezond te zijn en het noodige te doen om het zoover te brengen. Het bloed in e$n staat van zuiverheid en kracht onderhoud^, daarin ligji het geheum van den jeugdigen ouderdom, zoo men er de regels der hijgiëne der matigheid'bij in toepassing brengt. Om het bloed in een staat van zuiverheid en kracht/te onderhouden, i# het voldoende bij het minste'verschijnsel dat ^zwakheid verraadt.de Pink Pillen te nemen <;die bloed en krachten geven, en de werking vap alle organen verleven- digen. W Laat ons eens zien wat de Pink Pillen kunnen doen voor iemand dieide vijftig voorbij is en in een slechten gezondheidstoestand verkeert. „Ik ondergeteekenflc Jan Willem Denneboom, wonende op den Sftrikke, bij Ruurlo, oud 52 i'aren, verklaar mét deze dat ik veel geleden ieb-1 aan een staat van algemeene zwakte, aan zwakte in miipè ledematen, aan maagpijnejn, slechte spijsveneering met een slechten smaak in den mond en ook aan slaaploosheid. Op raad van, den heer Zevalkink, kleermaker te Ruorlo, die door de Pink Pillen genezen is, heb i^ deze pillen genomen en na een korte behandeling ben ik gjheel en al genezen." De beer J. Pauw, Nieuwstraat te }wijk-bij Duurstede, 56 jaren, heeft ons het jfolgende meegedeeld: „K^eds sedert langen tijd leed itf aan een soort van zenuwuitputting, zoo hemg dat het mii b\jna onrygelijk was te werkenJ Vele mid delen die ik .beproefd had, waren zoBder uitwer king geblevefa. Ik besloöt toen, op Jfaad die mij gegeven m de Pink jrillen te jwnen. Dezen hebben mij in weinig tyd volkojften genezen." Mannen en vrouwen van vijftig jaar die deze getuigenissen hebt gelezeiftgij zijk^eker niet zieker aan de schrijvers er van waren. Zm zijn genezen, gij kunt dus ook genezen. Dakvoet hebt gij slechts te doen wat zij deden. De Pink Pillen zijn goed voor alle leeftijden en alle gestellen. Zij genezen de bloedarmoede de bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, heup- jicht, rheumatiek, zenuwuitputting, neurasthenie. Prijs 1 1.75 de doos, I y.— per doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Neaeiland, 7 Grootc Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van der Weg, J. van de Hooft, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goeie drogisten. Nederland's onafhankelijkheid. De Pall Mall Gazette bevat een mededeeling van een «diplomatieken correspondent," volgens welke Enge land en Nederland waarschijnlijk wel dra in Politiek opzicht door hechtere banden zullen worden verbonden dan de gevoelens van vriendschap en wederkeerigen eerbied welke tegen woordig tot grondslag dienen van de betrekkingen tusschen beide landen. Nederland, zoo meent de «diploma- tieke correspondent," heeft een geo- graphtsche ligging van de hoogste beteekenis en het is altijd Engeland's doel geweest de strategische onafhan kelijkheid van dit land te verzekeren. En niet alleen Engeland, maar ook zoo vernemen we, Zweden, Noorwegen en Denemarken hebben belang bij de waarborging van de onafhankelijkheid van Nederland. De Nederlanders zelf zouden zoo weet de berichtgever van het Engelsclie blad nog verder te vertellen zeer begeerig zijn om met Enge land een verdrag te sluiten en het zou lang niet onwaarschijnlijk zijn dat weldra ook nog over andere ver dragen betreflende de bescherming van Nederland zou worden onderhan deld. Zoo althans verwacht men in diplomatieke kringen. De Jndép. Beige maakt bij dit bericht van bet Engelsche blad al dadelijk eenigekantteekeningen, waarbij wij o.a. de vriendelijke waarschuwing te hoo- ren krijgen aan de in verdragen gege ven waarborgen niet te veel waarde te hechten en op ons zelf te vertrou wen. Wij vermelden het bericht van het Engelsche blad, maar willen hierbij dan even, om de waarde van bet bericht te doen uitkomen, opmerken, dat de hierin vervatte mededeelingen in strijd zijn met de verklaringen door onzen Minister van Buitenland- sche Zaken in zijn Memorie van Ant woord op het afdeelingsverslag van buitenlandsche zaken gedaan. llandelsbl Tegen ontsiering van stad en land. Een drietal architecten te Amster dam heeft een circulaire verzonden aan de bouwkundige vereenigingen, waarin zij hot denkbeeld bepleiten om ook hier te lande, evenals in het buitenland reeds het geval is, een actie te beginnen tegen de ontsiering van stad en land. Een beweging is zooals zij uiteenzetten tweeledig i-ensdjels arcliaeologisch, trachtend te behouden hetgeen van oude kunst ook volkskunst nog bewaard is geblevenanderdeels het streven er op richtend opbouwend te werken, waar niet meer behouden kan worden, door het wijzen op en aanmoedigen van goede nieuwe architectuur, welke aansluit bij het plaatselijk karakter. De stellers van de ciiculaire wenschen niet de oprichting van een nieuwe zelfstandige vereeniging. Zij willende /.aak laten behandelen door een comité, samen te stellen uit vereenigingen die zich op bouwkundig, archaeolo- gisch, picturaal of ander kunststand- punt stellen of zich het behoud van natuurschoon ten doel stellen, en voorts uit vereenigingen op het gebied van landbouw, volkswelvaart, onderwijs, handwerk en vreemdelingen verkeer. Te 's Gravenhage is op 70 jarigen leeftijd na een langdurige ziekte over leden de heer J. C. F. Prikken, eer tijds leeraar in de Wiskunde aan de H. B. School alhier. Zondagavond zal de beer Riet veld hoofd der Christelijke school op de bovenzaal van het gebouw «Eben Haëzer" voor de Chr. Jongelingsver- eeniging Ps. 119 9 eene lezing houden. Het onderscheidingsteeken voor 15-jarigen dienst als officier is o.a. toegekend aan de luitenants B. Jasink van het 5e reg. infanterie, C. J. Nier- straz van het escadron Ordonnansen en J. C. J. Kempees van het le reg. veldartillerie. De Utrechtsche onderwijzers- tooneelvereeniging zal as. Vrijdagavond in Amicitia Fulda's «Boezemvrienden" opvoeren. Twee bij de Rijschool gedeta cheerde huzaren die zich in burger- kleeding in een danszaal bevonden werden door de politie aangehouden en aan de militaire autoriteit over geleverd. Voorts legde de politie de hand op een 17-jarigen jongen, die m de groote Haag een zilveren horloge stal. Hij heeft reeds schuld bekend en is naar Utrecht getransporteerd. Dr. J. L. la Gro uit Nieuwkoop zal op 17 December as. eene bijeen komst in de plaatselijke afdeeling van de Ned. Protestantenbond eene rede houden. In een vorig nummer maakten we reeds melding van de te houden veld oefeningen der vereeniging Volks weerbaarheid op 2en Kerstdag a s. Thans kan gemeld worden, dat het terrein, waar de korpsen zullen manoeuvred en gelegen is msscben de straatwegen Huis ter Heidede Bilt en de BiltSoesldijk, meer bepaaldelijk het Westelijk gedeelte ten Noorden van het villapark «Bosch en Duin". Woensdag 9 December vangt de winteruitdeeling van brood van wege de stichting De Armen de Poth" weer aan. Gedurende de vier winter maanden zullen eiken Woensdag weer 150 zesponds roggebro den worden uitgereikt. Zweedsche Handweefkunst. Van verschillende zijden worden in den jongsten tijd pogingen aange wend, hier te lande de Zweedsche Handweefkunst in te voeren, wier voortbrengselen zoowel om de fraaie lijnen en vormen als om de heerlijke tinten alom beroemdheid genieten. Deze pogingen verdienen wel ten volle de belangstelling van allen, die de groote waarde erkennen van een boo- gere ontwikkeling van den kunstzin en den smaak. In het magazijn van den heer Fon tein in de Langestiaat zijn dezer dagen eenige weefwerken geëtaleerd, ver vaardigd door eenestadgenoote Mejufir. L. H. Wildt, wier arbeid op dil gebied alreeds meer dan eenmaal met eere werd genoemd. Afbeeldingen van haar weefwerk zagen wij in de Verslagen en Mededeelingen der Maatsch. v. Nijverheid 1907. Het verheugt ons te vernemen, dat deze wei ken ook hier in ruimen kring de aandacht trekken. In Maart 1908 heeft zich de Vereeniging tot het houden van Kunst beschouwingen te Amersfoort ge reorganiseerd. Ondermeer werd ook besloten den leden kunstavonden aan te bieden. Zoo'n kunstavond zal Dinsdag 8 December gegeven worden. Professor W. Vogelzang uit Utrecht zal in Amicitia een voordracht met lichtbeelden houden over het «Portret door alle eeuwen Hoogst interessant! Behalve de leden is er ook mogelijk heid dat niet leden daarvan kunnen profiteeren. Het kan een leerzame genotvolle avond worden. Bij de firma Stenfert Kroeze van der Zande te Arnhem ver scheen «De tandheelkundige verpleging van hei Nederlandsche loger" door onzen voormaligen stadgenoot den heer J. A. Th. van Rijswijk de Jong, tandarts te Rotterdam. In eenvoudigen bevattelijken vorm schetst schrijver het noodzakelijke van het aanstellen van tandheelkundigen als officier van gezondheid Veel wordt voor de militairen gedaan, maar voor de ver zorging van den mond, welk lichaams deel toch van zoo diepgaande be teekenis is voor de gezondheid van het individu, tot dusverre mets. Met eeD verhooging der oorlogs begrooting met pion. f350,000 zou in deze leemte kunnen worden voor zien. «Een en ander over electro- techniek" was het onderwerp, dal de beer Vosmaer gisteravond in Amicitia behandelde op een eenvoudige, duide lijke wijze. Een dusdanig onderwerp voor een gemengd gezelschap he handelen is zeer moeilijk. Weten velen er weinig of niets van, weer anderen zijn min of meer op de hoogte. Hieidoor is bet dan ook volstrekt onmogelijk allen te bevredigen. We noemen slechts eenige der besproken onderwerpen, ten einde dit te ver duidelijken magnetische polen, magn. veld, solenoïde, posit, en negat. electr., droge en natte elementen, geleiders, dynamo en eleciro-motor. De gemeente werd j I. Donder dagavond voor f 1100eigenares van den grond waarop vroeger het tolbuisstond aan den Arnhemscben weg bij het driepuntje. De grond te voren in drie perceelen geveild kon toen slechts f 1110.opbrengen. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 6 December geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. 9uur, Ds. H. v. Assendelft, Rem pred. t» Gouda. Godsdienstoefening voor jongelieden Voorm. 11 uur. Ds. H v. Assendelft. Gewone Godsdienstoefening. Doopsgezinde Kring. HET LUGEGEBOUW Van Persijnstraat No. I. Voorm. lO'/i uur, Ds. E. M. ten Cate. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. R W. de Jong, pred. te Hoofddorp. 'ski. 5V» uur, Ds. R W. de Jong Beide keeren de 6 Dec.-collecte voor de Theol. School. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/j uur, Ds. Teerink Maarideiijksche collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9uur, lezen. 'sAv. 5 uur, lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5uur, Godsdienstoefening. Grasmaaien in December. Woensdag werd nog gras gemaaid op een weide tusschen Souburg en Vltssingen. Voor het vee is op Walcheren nog volop voedsel in de weide. Vandaar dat nog vele koeien buiten loopen (N. B. Cl.) Eenige belangrijke proeven op Zavelgrond. Onlangs deelde ik U den uitslag mede van eenige belangrijke proeven, die op zandgrond genomen zijn, voor namelijk in Twente, en waaruit duidelijk bleek, dat door toenemende hoeveelheden kali, tot b.v. een inaximun van 1500 K.G. kaïniet pei Hectare, aanzienlijke winsten verkre gen werden. Ook op zavelgrond en lichte kleibodems zijn verleden jaar eenige hoogst interessante proeven gedaaD en wel te Ouddorp, op bel eiland Goedereede en Overflakkee Laat mij u het een en ander uit het verslag van den heer M. W. V. van Bylevelt, landbouw consulent, te Som- melsdijk, mededeelen. Op goeden, lichten zavelgrond in den polder West-Nieuwland wilde de heer E. Mastenbroek te Ouddorp den invloed nagaan eener kalibemesting op mangels. Voor de mangels hadden eruien gegroeid.De bemestingstoestand van liet land was goed. Het proefveld bestond uit drie perceelen. Het geheel werd bemest tegen 150 K G. super- ptiosphaat en 100 K.G. chilisalpeter per gemet. Bovendien bleef perceel 1 zonder kali; perceel 11 kreeg 450 K.G. Kaïniet en perceel III 450 K.G kaïniet 750 K.G. kalk per gemet (dat is 0.'6 11.A., dat is dus ongeveer 1000 K.G. kaïniet per Hectare). De opbrengsten aan mangels (zooge naamde jaapjes van eigengewonnen zaad) waren respectievelijk 46200 K G., 60150 K .G. en 52050 K G. Het ka'iniet (zonder kalk) had dus de opbrengst met 13980 K.G vermeerderd datmaaktpei Hectare een winst van 30000 K.G. lOOü K.G. kaïniet leverden dus een winst van 30000 K.G. mangelbieten. Of met andere woorden, voor 2 cent kaïniet kreeg men 30 K G. mangelbieten. Tevens bleek uit de proef, dat de kalk, de opbrengst eenigszins drukte, een verschijnsel, dat bij de proeven le Ouddorp meer voorkwam. Niet altijd is de uitslag zoo gunstig, maar meestal ziet men toch eenig resultaat. Zoo deelt de heer Bylevelt ook nog een proef mede van den heer T. Tanis J.Cz. genomen met lucerne ook op lichten zavelgrond. Het perceel, dat geen kalimest ontving bracht bij de eerste snede 3450 K G. en bij de tweede snede 2380 K.G. op, tezamen 5830 K.G. Het perceel, dat 1000 K.G ka'iniet per Hectare kreeg, bracht bij de eerste snede 3550 K.G. en bij de tweede snede 2628 K.G., te zamen 6178 K G. lucerne op. Het kaïniel gaf dus slechts een winst van 350 K G. lucerne. Om verschillende redenen meende echter de proefnemer, dat het kaïniet te laat gegeven was. Ook elders, vooral ook in Zeeland zijn uitstekende resultaten verkregen op zavel- en zwaardere gronden, waar over een volgende maal. A'dam, 3 Dec. 1908 Geachte Heer Redacteur, U zoudt mij en ik weet méér Am sterdammers een grootpleizier doen met ondeistaand te plaatsen Door bemiddeling van één Uwer abonné's komt mij de N. Amersf. Courant nog wel eens in handen, en zoo ook het nummer van 28 Nov. jl. waar ik het stukje las: «Overvragen en afdingen." De schrijver daarvan schildert Amsterdam op Zondagmor gen op Noorder-, Wester-. Nieuw markt, en Amstelveld. Men zou daar vinden razende koopers en verkoopers, die daar trachtten zaken te doen, enz Dit is echter beslist een groote onwaarheid, dat kan men er niet zien, hoe schrijrer van dat stukje daaraan is gekomen is mij tot nog toe een raadsel Juist in tegenstelling met de werkdagen hebben die pleinen op Zondag een rustigen vredigen aan blik. Men bemeikt er iets gansch anders; men ziet daar kerkgangers zich naar Noorder-, Wester-, Boom sloot en Amstelkerk spoeden. Zeker er wordt handel gedreven op genoemde plaatsen, echter op werkdagen en niet op den rustdag in nabijheid van gebouwen waar Gods dienstoefening wordt gehouden. De Westermarkt echter, wordt in 't geheel op geen enkele dag meer voor dat doel gebezigd. Ik achtte het mijn plicht even op deze onjuistheid te wijzen en teeken dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend. B MARS Az. De auteur van het bewuste arti keltje wist ook wel beter. Het was het drukfouten duiveltje dat zetter en corrector parten speelde. REDACTIE. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 26 November tot 3 December. GeborenCornelia Maria, d. van Cornelis Willebrordus Hol en Klara Petronella Reijmers. Willem Frederik, z. van Johannes Cornelis Haarmans en Johanna de Wit. Gerritje Hendrika, d. van Teunis Wijnands en Jannetje Bosch. - Jacobus Hermanus, z. van Gerard van Dijk en Gertrud vaD Maanen. Adrianus Cornelis, z. van Johannes Bunnik en Ida Jacoba Blom. Jan, z. van Jan Kruis wijk en Maria Veenendaal. Maria, d. van Christiaan Frederik Volmer en Hen drika Palland. Franciscus Adrianus Kornelis, z. van Franciscus Adrianus Kor- nelis Hefilen en Johanna Raue. Chris tine Margrietha, d. van Simon van Hufizen en Margrietha Meijer. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Jan Laseur en Maria Jo hanna Geertruida Ingenhoest. Coen- raad Stolberg en Maria Elisaboth Kemme. Karei Frederik Liethof en Jannetje Kramer. Overleden: Anna van Simmeren, 73 j., wed. van Jan Dirk Hendrik van Setten. Maria Gfisbertha Koenen, 6 mnd- Hendrika Theresia van Zijl, 92 j., wed. van Leendert van Winden. Grietje Janse, 73 j., echtg. van Teunis Jordense. Kaatje Rintel 64 j., wed. van Philippus Swelheim. Cathartna Theodora Jacobs, 26 j., ongeh. Leusden. Van 27 Nov. tot 4 Dec- 1908. Overleden: Luitje Plas, 56 j., echtge- noote van Carel Hendrik Hölzel. Woudenberg. GeborenWillem, z. vanPieter Wagens- veld en Dirkje Heij. Gerrit, z. van Cornelis van der Horst en Gijsje van den Berg. GehuwdJoban van Bruggen en Odina van Egdom. OverledenAaltje van D(jk, gehuwd met Evert van Lunteren, 74 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 4 December 1908 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0.— Appelen f3.-A f 6.Peren f4a f8Klei- rardapp. f U.— a f 0.Zandaardapp. 11.80 a f220 foendereiertn f8.a I 9.per 100 st. Eenden fU.a f 0.Boter fl.30 a fl 40 per kilo. Mir- garine f0.a f0.Zoetem. kaas f0 a f0. Kippen f0.70afll0. Kuikens fl.a f 1 30 Piep iinkensf 0.30 a f 0.70. Ganzen f0.a f0..Eenden f090 a f 1.10 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f 1 50 a f2.Wilde konijnen (0.40 a f 0.50. Tamme f08) a fllO. Duiven f 0.50 a f 0.60 p-ar. Magere varkens f af - Varkens t. ezport f 0.a I Zeugen f30.a f 50.Biggen 7.a f 10 Schrammen f af Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. I fO00.— Kalfkoeien f000.— a f000.—Kilf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000 Pinkstieren f O00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, he-t. Rügge. heet. Boekweit. 180 heet. Appelen. 20 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len. 150 heet Zandaardap: elen, 8' 00 stuks Hoen dereieren stuiis Eendeneieren. 800; kilo Hooi- boter, kilo Marg trine, Kilo kaas. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 10 zeugen. RECLAME. STADNIEUWS. Hoe welkom is ons goed nienws uit onze stad. De Heer P. van der Heijden, Stovestr. 10 te Amersfoort, deelde ons 15 December 1904 mede Ruim drie jaren ben ik aangedaan geweest met een hevige pijn in den UJg-cri lendenen. Ik kon baast niet meer bitkkec en het zal U duidelijk zijn, dat mij dit hij-mijn werk als amid, ver bazend veel moeite* en last veroorzaakte. Ik wist niet, waaraan Ideze pijn haat'.ontstaan te danken had, doc^'waarsehijnlijk haè ik dit door een koude opgclbopeh bij mijn werk1. Toen men mij zeide, datePoster's Rugpijn Eieren Pillen zulk een uitstekendmiddel waroh om rugpijn te genezen, 1)»S ik hier dadelijk een proef mede genomen en. -ften zeed, dankbaar U te kunnen melden, datï.3eze mij ih. den tijd van ongeveer twee wekeq*vgeheel genezen'Hebben. Ik kan ze dan ook metr vertrouwen aan lijders aan rugpijn recommandecren. Den 8eniAngustus 1907 voegde de Heer van der Heijden hier nog aan toeMijn genezing heeft getoond een blijvende tc zijn geweest. Ik heb thans 'niet meer den minsten last van mijn vroegere kwaal en dat dankïk allette aan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. z£ Ik, ondergeteekende, ybrklaar, dat bet boven staande waar is en jachtig U het «ubliek te maken op «Ike wijzaplie U goeddunkt (w. g.) P. van der Heiidciw Het waren JejScnte Foster's Rugpijn TO ieren Pillen, die denHcer van der Heijden gafcezea' hebben. Verzekert U dat gij het échte geiiëes- middel krijgt, de handteekening van James Foster staat op elke doo9. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1.75 voor één- of f10.- voor zes doozen. X

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2