Hij had pijnen! Waarom heeft hij erna £eene meer? BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Wat duivel 1 Die vent dorst hem te weerstaan, Hem daar op zijn voorman te zetten!?... Maar toen, gekalmeerd: aMijn vriend, het is recht, Dat ook niet de keizer zijn eerbied ontzegt Aan reglementen en aan wetten." Tegelijk wierp hij zijn sigaar op den vloer en vertrapte ze. Het moge dan waar zijn, dat Keizer Wilhelm wel eens een reprimande noodig heeft, het moet toch ook gezegd, dat ze aan hem besteed is. Die eer kan niet ieder gegeven worden. Waar blijft het: De waarheid wil in ronde taal Niet steeds gezegd zijn noch gehoord, En daarom wordt zij menigmaal Verbloemd, verzwegen of gesmoord. Kedvelaar. RECLAME. Een wagenvoerder ie Rotterdam, de heer J. A. van Wingerden, wonende Brouwerstraai no 45, oud 24 jaren, had pijn«n. Gedurende twe« jaren deden z\j hem vreeselgk lijden, en verhinderden hem zich te bewegen en te werken. In plaats van te verminderen, namen zij in hevigheid toe met den tgd, tot hij eindelijk, volgens zijn eigen verklaring, die wij onder de oogen hebben, genoodzaakt was gedurende 16 weken te bpd te b rjven. Welnu, die wageDvoerdap, aan wien derheu- matische pijnep geen rust lieten, die jonge man die het 'gebruik zijner ledematen niet meer had en voor allen arbeid ongeschikt was, gaat en koïDt nu, beweegt zich, oefent zijn bedrijt uit en voelt niets meer. Zjjne rheuma- tiek is verdwenen; hg had pynen, hij heelt er nu in het geheel geen m^er. Waaraan schrijft hg die gelukkige verandering in zijn leven toe? Aan de Pink Pillen, die alleen, zegt hij, hem hjefbuen kunnen venlossen van die treurige ziekte Rie u lam maakt/en u pijnigt. Wgizija niet verwonderd over die mooie genezing hebben er nog heel wat anderen waargenomen, liet is dan ook zeker dat do PinkfcPillen de rbêdmatiek genezen en de pijnen doeri verdwijnen. waarom? Omdat de Pink Pillen de macht hebben het bloed te zuiveren, het te verlossen van:'alle vergiften, zooals het urine-zuur, de ooriaak zyn, de werkelijke, eenige oorzaak van de iheumatiek Wrij zyn midden in den winter Ten gevolge van de koude en de guurheid doet de pyn zich op nieuw gevoelenwjj meenen dat de mede- deeling die wij hier geven, dienst kan bewyzen aan de talryfcif personen die lijden, die slechte nachten doorbrengen en die er aan wanhojgen ooit te kluften genezen worden. De Pink Pillen genezeu de rheumatjA, zy zyn ook onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte^ jnaaggpgnen en neurasthenie. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van der Weg, J. van de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Hertog Johan Albrecht van Meck lenburg, tegent van Brunswijk, en hertog Adolf van Mecklenburg, zijn Zondagnacht per Staatsspoor te 's-Gra- venhage aangekomen Zij werden ver welkomd door Z. K. H. Prins Hendrik, den Duitschen gezant, den gouverneur der Residentie, en majoor Van Hoog straten, (den door de Koningin aan den regent van Brunswijk toegevoeg- den adjudant). De hertogen lunchten Maandag met bet Koninklijk Echtpaar bij H. M. de Koningin-Moeder. Gisterenmiddag kwamen zij op een thé bij den Duit schen gezant. Heden zijn zij met den Prins de gasten van barnn Benlinck op zijn kasteel te Amerongen. Nederland en Venezuela. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken beschouwt na den nieuw inge treden toestand de verwikkelingen tusscben ons land en Venezuela voot- loopig geëindigd. Vergoeding aan gemeenten voor Rijkswerk. Algemeen wordt sedert verscheidene jaren in de klingen der gemeente ambtenaren geklaaagd over de vele opdrachten van Rijkswerk, zonder dat door het Rijk een eenigszins behoor lijke vergoeding wordt verleend. Waar toch de werkzaamheden op de ge meentehuizen zeker voor meer dan de helft Rijkswerk zijn, is de Rijks bijdrage van in de jaarwedden der burgemeesters en secretai tssen zeker te gering te achten. De staatscom missie voor de gemeentelinancien stelde in haar rapport aan de Konin gin dan ook voor deze te vethoogen tot de helft. Intusschen i= door ver schillende der gemeentebesturen, die op verzoek van drn minister over de voorstellen der staatscommissie advies uitbiachten, aanbevolen deze bijdrage ook toe te kennen ten aanzien van de wedden der ontvangers en amble naren ter gemeentesecretarie, die evenzeer een groot deel Rijkswerk verrichten. Aldus wenscht ook de Nederlandsclie bond van gemeente ambtenaren. Maar er zijn gemeenten, die belang rijk meer Dog dan andere in bijzon dere mate met Rijkswerk worden belast. Wat dit betreft mag zeker genoemd worden een stap in de goede richting de toezegging, door de ministers van ooilog en van binnen- landsche zaken dezer dagen gedaan aan de gemeente Zevenaar, om aan die gemeente een vergoeding toe te leggen van f 200 per jaar, wegens bijzondere werkzaamheden ter secre tarie dier gemeente, in verband met de inschrijving aldaar van eenige honderden in Duitscbland verblijvende milicien-verlofgangers. Het mag zeker worden verwacht, dat de regeering ook andere gemeen ten, die in nog sterkere mate dan gebruikelijk is met Rijkswei k worden belast, ten behoeve harer ambtenaren aldus zal willen tegemoet komen. In het Gebouw van de Directie van den Landbouw te 's Gravenhage werd den 21sten December 11 in legenwooidigbeid van Z. K H. den Prins der Nederlanden, als Eeie Voor zitter, de jaaiiijksche wintervergade ring van den Raad van Commissa rissen der Nederlandscbe Heidemaat schappij gehouden. De Heer A. W J J Baron van Nagell te Baineveld lid van het Dagelijksch Bestuur, werd lot Onder-Voorzitter der Maatschappij gekozen, ter voorziening in de vaca- iure ontstaan door het ovei lijden, van den Heer Mr. Alph. van Rijckevorsel. terwijl de Heer S. C Korteweg ie 's Gravenhage bij verkiezing werd aangewezen om diens open gevallen plaats in het Dage'ijksch Bestuur in te nemen De begrooting vooi het jaar 1909 werd vastgesteld tot een bediag in ontvangst en iti uitgaaf van f767541.75'/,. Tot ambtenaar werden benoemd met ingang van 1 Januari a.s. bij de Afdeelirig Boschwezen: W. A. Salm. als houtvester; C H. L Srhiöder als ambtenaar; J. Geur ken en J. Busser, als boscbbaas en Bouwens als bediijfsboer; Bij de Afdeeling Bevloeiing en Grondverbetering H. Snijder als opzichter en bij do Afdeeling Administratie: A. Stil en W. P. Bellaar d. als klerk De Adjunct-Directeur, Chef der Afdeeling Boschwezen J P. van Lonk huijzen, werd benoemd tot 1ste Adjunct-Directeur, deTechnisch-Amb- tenaar J. G. Bessem tot 2de Adjunct- Directeur, Chef der Afdeeling Bevloer ing en Grondverbetering, terwijl voorts de volgende bevorderingen plaats vonden Bij de Afdeeling Boschwezen wer den de adjunct-houtvesters J. Mulder en B. J. Winkelman bevorderd tol Houtvester, de opzichters J. H. Perk en R Meelker tot Hoofd-Opzichteren de boschbaas H. J. Voltman tot op zichter; bij de Afdeeling Bevloeiing en Grondverbetering de Ambtenaar Culiaar-techniek T. van Maanen tol Technisch-Ambtenaar en de opzichters M. van Heel, J. H Memelink en K. Hilling tot Hoofd-opzichier en bij de Afdeeling Kunstmatige Viscliteelt de Opzichter G. A, Perinekamp tot Hoofd opzichter Goedkeuring werd gehecht aan het besluit van de laatste Algemeene Vergadering der Hoofdafdeeline Zoet watervisschei ij, gehouden te Utrecht op 17 September 1.1. waarbij het ge wijzigd reglement van die Hoofdaf- deeling weid aangenomen, zoodat thans het nieuwe reglement van kracht is. Voorts werd aangenomen een voorstel van het Dagelijksch Bestuur om bet tweemaandelijkscb tijdschrift der Maatschappij met ingang van 1 Januari a.s. te veranderen in een maandschrift. Naar aanleiding van hel voorstel aan de op 18 September 1.1. te Olden- zaal gehouden Algemeene Vergade ring, van de Afdeeling Steenwijk, Frederiksoord en omstreken, betref fende de vvenschelijkheid van wijziging van art. 673 B. W. in zake water lossing, welk voorstel werd ingeleid door den Heer W. Huender te Steen- wijk, werd een Commissie benoemd ten einde het onderwerp nader in studie te nemen. Be-loten werd uitvoering te geven aan het reeds vroeger genomen be sluit betri ffende de uitgifte van een handboekje, bevattende onder meer: Gegevens en tabellen op het gebied van ontginning, boschcultuur, cultuur techniek, zoetwatervisscberij en bouw kunde. Nog werd medegedeeld, dat de uitgeschreven geldleening ad f200 000 reeds vóór dat de inschrijving werd gesloten ruim was volteekend. Collectief Arbeidscontract. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft bet voornemen alle op 1 Januari 1909 bestaande en na dien datum te sluiten collectieve arbeids overeenkomsten te verzamelen, met de bedoeling deze te bewerken en de resultaten te publiceeren, zoodra daar toe de gelegenheid zal beslaan. Tot het verkrijgen van eene vol ledige verzameling, doet het Bureau een beroep op aller medewerking. Kamers van Arbeid, Kamers van Koophandel en Fabrieken, patroons- en werkliedenorganisaties, werkgevers, worden door den »Directeur van bet Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage" aan wie portvrij, als «dienst," geschreven kan worden beleefd doch dringend uitgenoodigd een afschrift van alle op 1 Januari 1909 bestaande en na dien datum te sluiten collectieve arbeidsovereen komsten toe te zenden. De kiesvereeniging «Geloof en Liefde" houdt hedenavond ten 8 ure een ledenvergadering in »De Zwaan" ter behandeling van de volgende pun ten 1. Verkiezing van 2 bestuurs leden; 2 Staat der kas; 3 Plannen voor 1909; 4 Mededeelingen. De heer J. bleeker alhier, werd j.l. Maandag veroordeeld tot eene geld boete van f5.subsidiair drie dagen hechtenis wegens het doen vervoeren van goederen door een in hooge mate kreupel paard. Bij de stedelijke brandweer zijn door het college van Burgemeester en Wethouders benoemd totbi andmeester bij spuit 2 C. A. van Kalveen, tot onderbrandmeester J. Horst en tot commandeur de heer J. A. Stoopen- daal. Tot onderbrandmeester en com mandeur bij spuit 3 respectievelijk de heeren J. M. Rein boud en H. van Valkenboef. De heer P. G. Groenhuizen, onderwijzer alhier, heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd voor de Fransche taal Middelb. Onderw. (a.) In eene j.l. Donderdagavond ge houden buitengewone vergadering van de orchestvereeniging uJubal" is lot ontbinding besloten. Omtrent de instrumenten en muziek in eigendom der vereeniging zal nader worden beschikt. Het plaatselijk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen vergadert hedenavond in «Amicitia" (niet in de Fiöbelschool zooals eerst was geconvoceerd) ter verkiezing vari leden voor het hoofdbestuur. Door de vereeniging Dorcas'' werden op den vooravond van Kerstmis aan behoeftigen 115 stuks ondergoed uitgedeeld. Een op den openbaren weg gevonden dameshorloge is voor de eigenares aan het politiebureau terug te bekomen. De beeren H P. Goossens eD Jac van den Brink zijn als bestuurs leden van Patrimonium herkozen. De vereeniging «Dorcas" ontving gedurende 1908 aan jaarlijksche bij dragen, vrije giften en contributiëu der werkende leden de som van f 683. Gedurende dit jaar zijn door baar 41 kraamvrouwen bedeeld, en heeft zij den dringenden nood van enkelen trachten te lenigen, terwijl aan het einde des jaars bovendien door haar aan 229 huisgezinnen uitdeeling is gehouden van 296 mannen vrouwen en kinderhemden, 116 lakens, 37 dekens, 191 paar kousen en sokken. 69 baaien en andere kleedingstukken Hedennacht omstreeks 3 uur brak door tot nogtoe onbekende oor zaak brand uit in het perceel waarin de melksalon van den heer Schicbting aan de Utrechtsche straat. De vlam men grepen zoo snel om zich heen, dat in korten tijd het geheele gebouw in lichte laaie stond en de bewoners slechts met moeite en in nacbttoil t kouden gered worden. De politie was met haar slangen wagen bet eerst op het terrein en bet is hoofdzakelijk aan liet flink optreden der agenten te danken dat er geen menschenlevens te betreuren zijn. De brandweer, hoewel met weinig mate rieel, werkte uitstekend en kon ondanks de vorst voldoende water geven. Het perceel brandde geheel uit. De schade wordt door vei zekering gedekt. 380ste STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 23 Dec. 1908. (100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lkinweber te Amersfoort (Breede3traat 22) zyn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 45. 10127 en 12165. Te zamen 2 prijzen. De vierde klasse trekt van 47 Jan. 1909. Koude in Spanje. Het wintert niet alleen hevig ten onzent, maar ook in het schoone Spanje, waar men op de koude beel wat minder ingericht is dan in ons vaderland en waar zij bovendien ge volgen medebrengt, die bij ons ge lukkig onbekend zijn. Te Avila, ongeveer 90 K.M. ten N. W. van Madrid, is een kolossale hoeveelheid sneeuw gevallen. De wolven, door de koude uit Sierra de Gredos ge dreven, maken nu in scharen hei plaatsje onveilig Op Kerstavond drongen eenige dier beesten een hut binnen, waar een kind lag te slapen, terwijl de ouders naar de mis waren getogen. Bij hunne terugkomst vonden zij het kind verscheurd. Een aantal jagers zijn thans uitgetrokken om op de gevaarlijke roofdieren jacht te maken. In de dalen van de Pyreneën is b(jna alle verkeer tengevolge van de sneeuw verbroken een aantal plaatsjps zijn, als het ware, geblokkeerd door nieterhooge sneeuwmassa's. Snceuwsport. Gedurende de Kerstdagen heerscbte in het Reuzengebergte een levendig verkeer van toeristen en sportsmen. De sneeuw lag niet boog, doch was in elk geval in voldoende hoeveelheid aanwezig. De sleden- en skilbaan was druk bezocht. Bij een koude van 14 gr. genoot men zonnig winter weder. Men zal te Montreal, in Canada, dit jaar, als gewoonlijk, een groot ijs- feest vieren. De Gouverneur-Generaal heeft verdunning verleend. Maar er is inzonderheid bij de spoorweg- en stoombootmaatschappijen een sterke oppositie tegen de plannen, vooral tegen bet bouwen van een «Ijspaleis", de voornaamste aantrekkelijkheid van zulk een feest. De reden van die oppositie is, dat de reclame voor bet «Ijspaleis" en de daaraan verbonden wintervermaken schadelijk werken op de landverhui zing en immigranten zou afschrikken door hen in den waan te brengen dat Canada werkelijk «Our Lady of the Snows", een land van sneeuw en ijs is. Om die reden willen de spoorweg en stoombootmaatschappijen niet meer, als vroeger, vermindering van vervoer- pi ijzen toestaan aan bezoekers van het ijsfeest te Montreal. De diefstal te Röskilde. Omtrent den diefstal van kostbaar heden uit de kathedraal te Röskilde worden nog enkele nadere bijzonder heden vermeldDe waarde der ge stolen kostbaarheden is ongeveer 200 000 kronen, de metaalwaarde minstens 20,000 kronen. De dieven hebben zich toegang tot de kerk ver schaft door het stuk zagen van een ijzeren kruis in een der ramenhet schijnt dat een der dieven in de kerk ging, terwijl de ander buiten de wacht hield Zij konden hun daad ongestoord volvoeren, daar de kerk geheel vrij staat het plein er voor niet verlicht wordt, en in den nacht zelden iemand in die buurt komt. Een politiepost is er niet in de nabijheid. De gestolen voorwerpen hebben de dieven gepakt in een stuk fluweel, dat zij van de kist van prins Ferdi nand gesneden hebben. Verdenking is cerezen tegen twee mannen, waarschijnlijk Duitschers ten minste zij spraken Duitsch en be taalden met Duilsch geld die in den avond van den inbraak in Rös kilde aankwamen, en zich eenigen tijd in een koffiehuis ophielden. Zij ver trokken des morgens naar Kopenha gen met den sneltreinmen vermoedt dat zij over Korsör en Kiel naar Ham burg gereisd zijn. Den dag te voren hadden zij in een boekhandel te Ko penhagen een kaartje van den Dom te Röskilde gekocht. De politie is de dieven nog niet op het spoor. Vogelvoedering. Nu de najaarstrek van de kleine zangvogeltjes voorbij is en er weer tallooze achterblijvers zijn, die bij het invallen van vorst óf verhongeren óf gevangen worden en dus grooten- deels verloren gaan, is het de tijd om van de wintervoedering der vogels en van het broedsel, hetwelk in het voorjaar daardoor verwacht kan worden, te spreken. Hei bestuur van de afd. «Gooi en Eemland" der Ned. Vereeniging tot Bescherming van dieren hoopt dit te bereiken met de brochure welke het 't genoegen heefi onder uweaandacht ie brengen en voegt er den wenscb bij, dat velen zich het onderwerp zullen aantrekken en daarmede een alyemeen belang dat der vogel bescherming zullen helpen bevor deren. De vogels kunnen ons de winter dagen opvroolijkenwat de bloemen zijn voor den tuin en het landschap in den zomer, dal zijn de vogels in den winter, maar zijn ze zelfs niet meer. De brochure «De voedering van vogels in den winter en het vogel- voederkooitje" is bij den Heer G. A A van de Wall, Eemnesserweg te Baarn en bij den Heer Jhr. J. A. Sandberg, Utrechtschestraat 35 te Amersfoort, secretarissen der afdeeling voornoemd, gralis te bekomen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 17 tot 24 December 1908. Geboren: Aaltje, d. van Gerrit Kaaien Gysberta van de Kooy. Antonius, z. van Johan Frederik Andreas Hofmann en Gysberta Eibers- Jurg Hendrik, z. van Johannes van den Brom en Janna Wil- helmina van Beem. Hendrikus Anto nius Lambertus, z. van Lambertus Wijn hof en Johanna van Beek- Hendrika Eeicolina, d. van Hendrik de Vries en Lutiua Boer. Johanna, d. van Jacobus Stomphorst en Hendrika van den Brink. Johannes Jacobus, z. van Hendrikus Johannes Wilhelm Thonhausen en Antho- nia Johanna Prins. Albert, z. van Hen drik Anton Cornelis Fabius en jonkvrouwe Pauline Wilhelmine Louise vandenBran- deler. Hendrik Johannes Christiaan, z. van Johannes Franciscus de Greef en Johanna Petronella Nöthen. Adrianus, z. van Jan de Gooijer en Elisabeth Gouda. Gerrit Antonius, z. van Gijsbertus Cornelis de Vries en Anna Maria Schaar. Hendrik, z. van Wulphert Gijsbertus Hoefsloot en Johanna Gouw. Johannes Cornelis, z. van Cornelis Engelbertus Schulpzand en Catharina Constantia Schip pers. Alexander, z. van Antonius van Keulen en Heintje van Hamersveld. Cornelis, z. van Aart van de Geest en Jacoba van den Bor. Metje, d. van Abraham Jacobus van Wijland en Annetje van de Nautena. Lambertus Wilhel mus, z. van Pieter de Winter en Barta van Keken. Ondertrouwd: Willem Kirpensteyn en Anna Rosina Baêr. Hendrik Koopmans en Wilhelmina Dijk. Hendrik Johannes Jekel en Geertruida Johanna Laarhoven. Jan Richard Wagt en Anna Wilhelmina Antonia Wevers. Getrouwd: Aalbert van Apeldoorn en Antonia Maria Blusing. OverledenJohannes van Elfrink, 2 m. Grietje Lambrechts, 6 w. Hendrika Collet, 60 j., echtg. van Gerrit van Duinen. Alida van Breukelen, 42 j., ongeh. Gerrit Jans, 16 m. Margaretha van Kolfschooten, 10 w. Aalt Gouw, 14 d. RECLAME. BELANGRIJK NIEUWS. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven geleidelijk genezing aan het teere nieren-orga nisme, daar zo de nieren helpen om het bloed tc zuiveren en den vloeibaren afval nit het lichaam tc verwijderen, die rugpijn, rhenmatiek, onregelmatige watefloozing, graveel en steen in de blaas veroorzaken. De Heer B. rammer, Soesterberssehestraat te Soest, schrijn ons: Geruimen tijd heb ik aan rhenmatiek geleden, die nit een nierziekte voort kwam. Ik had hierdoor pijn in al mijn lede maten, waardoor het werken mij veeltijds zwaar viel. De tlaap was onrustig en ik stond 's mor gens reeds vermoeid op, ik had last van zweetin- fen en benauwdheden en* zij werden gewoonlijk oor hnïveringon gevolgd. De urine kwam met een branderig gevoel-'en dit bracht mij op het idee, dit mijn lijden waarschijnlijk het gevolg van eep nierziekte was. De maag werkte niet, zooals^zij behoorde en ik had veel hinder van het zuhr, terwijl mijn eetlust gaandeweg minder werd. 'Toevallig werd mijn aandacht getrokken door de vele genezingen bekomen met Foster's Rugpijp Niercn„ PiÜèn en ik liet een doosje komen. Reeda-'bij het hersle doosje gevoelde ik hun weldadige werking,'idaar mijn pijnen succes sievelijk minder werden. Ik ging geregeld met de inname verder en thims na het gebruik van een paar doosjes gevoel ik mij oneindig beter, de eetlust keerde weer, fik ben niet meer zoo vermoeid en doe thans met opgeruimdheid mjjn werk. Ik wil de heilzame werking van Uw/ge- neesmiddel gaarne bekendmaken. Ik ondergeteekende, veMlaar, dat het ^oven- staande waar is en macÈKg U het publiek te maken op elke wijze, die jÖ goeddunkt (w. g.) B. Tammer. Past op, dat gij duidelük Fosters Rugpijn Nieren Pillen vraagt, dan kin er gqph vergissing plaats hebben. De bandteelteninjy van James Foster komt voor on elke doos. ~i6ij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer A. v. d. Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10.voor zes aoozen. 7

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2