Ingezonden. De M Pillen beschermen de pzondheiö. Gemengd Nieuws. Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Yacantiekolonies. instellingen, is benoemd de heer K. Teeling alhier. Luitenant R D. Storm Buysing, van het le regiment veld-artillerie te Utrecht, wordt 1 Mei eervol ont heven van zijn detacheering bij de Rijschool alhier. Kapitein J. M. M. Muller, van het 5e regiment infanterie, sedert 16 Maart 1905 op non-activiteit, zal eerlang den militairen dienst met pensioen verlaten. De heer J. C. van der Meer. inspecteur der directe belastingen en accijnzen alhier is in gelijke betrek king overgeplaatst naar Amsterdam. In zijne plaats is benoemd de beer C. M. Cremer thans inspecteur te Den Helder. De Heeren S. van Vollenhoven en A. Eysink hebben hunne benoe ming tot lid der Kamer van Koop handel en Fabrieken aangenomen. Twee verpleegden in het Mili tair Hospitaal, de milicien van Wijk van het 5e regiment infanterie en de huzaar Brant hebben j.l. Woensdag met gevaar voor eigen leven een zestal kinderen die zich op het brooze ijs gewaagd hadden, uit den diepen gracht rond het hospitaalterrein gered. RECLAME. Wij hebben van Mejuffr. Helena Suzanna Stevens, oud 21 jaren, den volgenden brief ontvangen »Ik heb het genoegen u te berichten dat de Pink Pillen mij volmaakt genezen hebben. Gedurende driejaren heb ik geleden aan zwakte en aan bloedarmoede. Mijne beenen, en in het byionder mijn linkerbeen, weigerden mij te dragen. Dikwerf had ik scheele hoofdpijn, duizelingen en steken in de zijde. Ik was bleek en had gebrek aan eetlust. Sedert ik de Pink Pillen genomen heb, ben ik uitstekend gezond." Deze brief was vergezeld van de volgende verklaring: »Wij ondergeteekenden, A. Stevens en echt- genoote, wonende te Arnhem, Bentinckstraat, verzekeren dat het ii&yensgaande getuigschrift met onze voliediffé' toestemming gegeven en geheel naar wairheid is. Onze dochter heeft gedurende drrf- jaren vèel geleden, en wij hebben zeef^oor haar gèvreesd. Wij hadden haar herhaaó/e malen ondeibehandeling gesteld, maar tellwns was zy efen ziek als te voren bij ons t^uggekeeid. is zy dank zij de Pink PiÜijn volkomen hA-steld, zij is kracutig en wij iiinnen lange pandelingen met haar maken zonder dat haaifdit vermoeid." De ,Pink Pillen beserier men de gezondheid. Door Jhara zeer krachtige werking op het bloed en op hd£ zenuwshpsel maken zy het hem, die «vermoeid en krachteloos is, mogelijk, na een? gemakk^lijk^n weinig kostbare behande ling van enk^f^aageïi, het volledige bezit van zijpe krachten en de volmaakte werking vai^ al-zijne organen teiug te vinden. ,'c >Dat vraags-tuk van een nauwkeurig evén- wicht der gezondheid is wel een der belang rijkste, en wy zouden willen dat gy daarvan ♦rel overtuigd waart, ia het bijzonder jn dit fijdperk, wanneer, on/fèr den invloed vSn de bijzondere weersgesteldheid en van hfl jaar fcetyde, de epidem^he ziekten alle gastellen -bedreigen die sleoht toegerust zijn .om zich vte verdedigen. Alk! dagen^hebt gij voorbeelden ponder uwe oogejjf of in uwe omgevjng die u jtot ernstig naderiken moefen brengec. Er zijn, helaas, vele mdhschen di§> zich voopstellen dat van de z^cte niets te vreezenr hebben en die geen rekjpmg willen "Jiouden met de waar schuwingen/die de naluizr zelveahen geeft. 'De Piny Pillen zjjn Sjonove^frcffen tegen bloedarmoede, bleekzucht: neurasthenie, alge- meés$,.<wakte, rheumatiea, zenuwpijnen, heup- jicht. Prijs f 1.75 de doos, T 9.^- per 6 doozen. Verkrijgbaar bij SnabiliL^Hoofd-dépothonder voor Nederland, 7 Groote Harkt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van der Weg, J. van de Hoolf, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goededrogisten. De Christelijke Jongelingsver- eeniging «Psalm ll9:9" herdacht Woensdagavond 11. haar 39-jarig be staan der Vereeniging op een feeste lijke wijze in «de Arend." Talrijk waren de opgekomenen om van hun vreugde te getuige. De heer J. B. Grootendorst, de feestredenaar van dezen avond, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, zette in welgekozen bewoordingen hetdorl uiteen en hoopte, dat de vereeniging nog meer mocht groeien en bloeien tot heil van honderden. De Zang-afdeeling «Looft den Heer" d de Gymnastiek afd.ïWilhelaiina," directeuren resp. de heeren Koopmans en Snouck, verhoogden do gezelligheid zeer, evenals de luimige voordrachten. In 't kort deze feestavond is perfect geslaagd. Hij was opbouwend en heeft den band tusschen leden en verwanten nauwer toegehaald. Een Telegram van de Directie der Eerste Nationale Arbeidscontract en Ziekteverzekering- Maatschappij «het Roode Kruis" te 's Hage meldt ons: sKwestie doktoren opgelost" Men zie overigens de annonce in dit nummer onder het motto «Waarschuwing" Onderteekend door de beide Direc teuren. De Afdeeling Amersfoort van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings en Vacantie-kolonies ver gaderde Woensdagmiddag in deFrö belschool. Voorzitter de heer A. Bom mel. De notulen worden gelezen en goed gekeurd, uit het jaarverslag blijkt, dat 8 kinderen naar het koloniehuis «Kerdijk" te Egmond aan Zee zijn gezonden; dit geschiedde steeds in overleg met de betrokken genees- heeren. De gezondheidstoestand verbeterde en het gewicht nam toe. Al heeft de afdeeling groote uitgaven gehad, toch is de kas niet leeg, daDk de uitvoe ring van de Utr. onderw. Tooneelver- eeniging in Dec. in Amicitia, waar door de afd. f130 rijker werd. Ook mevr. Tromp v. Holst vermeerderde de inkomsten door de verkoop van prentbriefkaarten. Uit de rekening en verantwomding van de permingmeesieres blijkt, dat de inkomsten bedroegen I 471,5-24de uil ga ven 325.5214 Batig Saldo f146. De rekening woidt nagezien en goedgekeurd. De heeren Bommel en Kamerling worden als bestuursleden herkozen Het huishoudelijk reglement is door het Hoofdbestuur goedgekeurd, zoo spoedig doenlijk zal tnen nu de ko ninklijke goedkeuring zien te verkrij gen. De heer Poel, architect te Hil versum sprak Woensdagavond in het logegebouw over lijkverbranding. Door lichtbeelden weid de lijkbezorging in alle tijden en bij verschillende volken duidelijk voorgesteld Werden de eerste Christenen verbrand, (de lijken wel te verstaan) later kwam het begraven in zwang, vooral ten tijde van Karei den Groote; het ver- bianden was ook in strijd met de opstandingsleer en bet begraven was een rijke bron van inkomsten voor de kerk. Eerst in onze tijd is men de gioote waaide van lijkverbranding gaan besefien. Jacnb Giimrn en piot. Moleschot hebben in dit opzicht groote vet diensten en thans zijn in alle be schaafde lande crematoria, behalve in Nederland, België en Oosteniijk Lijk verbranding is te verdedigen uit hygiënisch, esthetisch en economisch oogpunt, terwijl de argumenten ertegen door spreker ontzenuwd weiden. Hier te lande bestaat ook een vereeniging voor facultatieve lijkverbranding met veel afdeelingen. Zij heeft besloten een ciematorium te bouwen op «Wes tervcld bij Haarlem. Dit werk zal wel f 80009 kosten. Dn jaar wordt nog met den bouw begonnen. Ook het ledental wordt steeds grooter Bij de wedstiijden van den Kon Onderofliciers scherinbond te Amster dam gehouden behaalde wachtmeester Duizendstra van de Rijschool bij de schoonheidsvvedstrijd op sabel den len prijs; in den personeelen wedstrijd op fleuret behaalde dezelfde den 2en prijs en de sergt. wielrijder Dérogé van het 5e reg infaritei ie den 3en prijs. In den korpswedstrijd op fleuret be haalde de hier in garnizoen liggende lie afdeeling van het le reg. veld artillerie den 4en prijs. In den loop van Februari vangen aan de Industrieschool weder nieuwe cursussen aan voor dames en dienst boden die zich in koken en costuum- knippen en naaien verder willen be kwamen. Een binnenbrandje bij de bakker Voskuilen aan den Ai tibemschenweg werd gisterenochtend met behulp der buren gebluscht. Het le elftal van Quick speelt morgen op haar terrein aan den Leusderweg tegen G. V. C. uit Wage- inngen. Bij dooigaand vriezend weer h eft de wedstrijd met plaats. lie 66e uitvoering gaf de zang- vereeiiiging van «Toonkunst" gister avond in Amicita en het moet gezegd, deze avond is er een geweest van boog kunstgenot dank de groote bekwaam heden en den ijver van den heer Petri, dank de medewerking van Mevr. Geertruida Vogel—van Vladeracken en Mevr. v. der BiltVernée en van de heeren van Kempen en Lulofs. Het orgel werd bespeeld door Mej Mezger en het klavier door Mej Wolter. De zangeresseri en zangers brachten het vrij talrijke publiek door hun edele kunst ineen vei beven stemming en de aangeboden prachtvolle bou quetten waren teekenen van bewon dering en dankbaarheid Na de pauze kwamDie Geburt Chiisti, Kirchen-Oratorium van Hein- rich von Heizogenberg. Om zoo'n zwaar stuk zoo uitstekend te doen slagen moet de directeur een man van talent zijn. De geheele opvoering was een groot Succes en deze 66e uitvoering maakte door haar schoon heid en hooge kunst een diepen on- uitwischbaren indruk op de aanwe zigen. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 31 Januari geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorra. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. A K L. Horst, van Loi-hem. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm 10 uur, Us. Dormer Bediening vari het Heilig Avondmaal. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Dormer. Nabetrachting. Gereforiu. kerk (Zuidsingel). Voorra 10 uur, L)s Teerink. Bediening van het Heilig Avondmaal. 'sAv 5'/i uur, Ds Teerink Vrije Gereform. Gemeente. Voorm 9'/» uur, lezen. 's Av 5 uur, lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »ile Zaaier". Voorm. 91/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5uur. Godsdienstoefening. SNOste N I AA'ISI.O I Kki.l. Vijfde klasse. (Tweede week.) Trekking van 2729 Jan. 1909. (2850 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leutwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Pry zen van f 70. 856 9543 9756 10121 10202 12534 12550 17257 17301 17303 en 17712. Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 864 6556 6558 6564 6576 6579 6583 6584 6587 6589 8299 8442 8445 8447 8458 8463 8481 8483 8491 8492 9564 9757 9765 9780 9783 9786 10106 10119 10213 10222 10232 10235 12131 12140 12521 12525 12541 1254417256 17258 17295 17297 17299 17707 17725 en 19286. Volgende trekkingen geschieden 1—4 en 8—12 Febr. 1909. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uilgetrokken lot, zijn inge- bleven de navolgende prijzen: 1 van f IOO.OOO, 1 van f50.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 2 van f1500, 31 van f1000, 33 van f400, 38 van f200, 93 van f100 en 2035 van f70. De toekomst der lucht scheepvaart. Wilbur Wright heelt in eon van de buitenlandscbe tijdschriften een artikel geschreven, waarin hij zijn meening over de toekomst der luchtscheepvaart ontwikkelt. Wrigbt wijst erop. dat de mensch hooger moet* vliegen dan de vogels, die over het algemeen vrij laag blijven, meestal zells beneden de 15 M hoogte. De aeroplane, die een minder zekere vliegkrachl bezit dan de vogel zal genoodzaakt zijn, op een aanzienlijke hoogte te vliegen. In dien de motor hapert, zal de aéroplane van 1 tot 8 M. dalen. Daar het minder aangenaam is in de boomen of op de huizen te landen, is bet noodig hooger te vliegen om de ge legenheid te hebben, den motor in orde te brengen en naar een geschikte landingsplaats te vliegen. De luchtschippei' zal in de loekomsi een grondige kennis van de topographie des lands moeten beziiten. Metaiends- blikkeu zal bij wegen en steden moeten weten te herkenneD. Electriciteit zonder draad. Uit New-York wordt aan de Westm Gaz." geseind, dat gisteren daar de electrotechnische ingenieur Authony groote belangstelling wekte bij het beproeven van een luchtschip door hem met electriciteit zonder draad overgebracht, bestuurd. De ballon bleek geheel en al onder het bestuur van den uitviiider te staan De heei Anthony zal weldra proeven op groote schaal nemen. Een raadsel. Eenige dagen geleden werd door den heer Van H. v. B. te Utrecht, aan den heer mr. R. te's Graven hage een aangeteekende brief verzonden, waarin f 2000 aan bankpapier. Bij aankomst van dezen brief bleek de inhoud (de bankbiljetten) verdwenen te zijn. Een nauwkeurig onderzoek leverde, eindelijk op, dat de enveloppe geopend was geweest, zonder dat de zegels verbroken waren. 't Merkwaardigste in deze geschie denis is dat de brief bij aanbieding ten postkantore te Utrecht hetzelfde gewicht bad als bij weging te Den Haag. Een vertrouwd bediende heeft den brief gepost, terwijl deze zeer kort op het kantoor te Utrecht heeft ver toefd. Hoe is dit geld dus vetdwenen" Justitie en politie zijn ijverig in de weer, om dit raadsel op te lossen. {Tel.) De wet voor allen. De blader, maken melding van een lypisch staalije van plichtsbetrachting van een Madrileensch politie-agent. Koning Alfonso reed dezer dagen met zijn gemalin per automobiel naai de woning van de markiezin de Monistrol, toen plotseling een dienaai van den heiligen Hermandad den chauffeur een teeken gaf, dat tiij stoppen moest, aangezien ui die straal geen auk mobielen mochten rijden. De chauffeur echter, die zeker van het zelfde soort was als sommige eigen rijtuig koetsiers, die spreken van «onze" paarden en »ons" rijtuig, meende dat de koninklijke auto zich niet behoefde te storen aan dei gelijke verbodsbe palingen, gemaakt toch immers vooi het vulgaire volk, en wilde doorrijden. De politieagent echter wist wat zijn plicht was en sprong voor den wagen, zoodat de chauffeur wel stoppen moest De koning stapte toen uit, wenschie den agent geluk met zijn ijver en bood de koningin den arm, otn veider te voet naar de woning der markiezin te gaan. De Landbouwer in het hoekje van den haard. l Is nu winter. Hei wei k op den akker is afgeloopen. Er komt nu een tijdperk van rust voor den boer. Maar met van algeheele rust. Er is binnens buis ook te weiken en vootal te wer ken met het hoofd. Het werk van den landbouwer is nog wat meer dan handenarbeid. Voor «den baas" van bet bediijf is er ook is er vooral te wei ken met het hoofd. En vooral des winters, als de handen rust hebben. Dan moet er nagedacht worden ovei hel afgeloopen jaar, dan rnoet er opgeschreven worden alles wat men dient te onthouden, alles, wat dienen kan, om slechte resultaten te verbete ren, om goede zich to doen herhalen Dan moeten de uitgaven en inkomsten berekend worden de uitgaven aan bewerking en bemesting enz.de uit komsten van de akkets afzondei lijk. die verschillend bemest zijn. Alleen de landbouwer, die opschi ijft en nadenkt, die berekent en vergelijkt kan op den duur met zijn tijd mee en kan, ook in ongunstige jaren, het hoofd boven water houden. Vaak praten de boeien over verschillende zaken, hun vak betreffende en beweien zij dingen op zeer losse gronden, of op «hooren zeggen." Alleen de boer, die boekhoudt kan op grond van eigen ervarlng iets verklaren en volhouden Zoo hoorde ik onlangs bet volgende gesprek van twee landbouwers. A. beweerde, dat voor de bernesiing van het land niets boven stalmest ging, dal mest, die men zelf maakte, toch zeker het goedkoopste was, dat kunstmest duur was en meestal niet opleverde naar evenredigheid. B. was eveneens van meening, dat stalmest uitstekend werkte, dat men op den duur wellicht niet zonder stal mest zou kunnen boeren, doch 1°. dat -lalmest zeer duur was, duuider-dan kunstmest en dat men om groote opbrengsten te verkrijgen, zijn land in viuciitbaren staat te houden, niet tegenstaande men al een enkelen keer met hetzelfde gewas terugkwam, onmogelijk zonder kunstmest kon boeren. A. nam er niet veel van aan, want. en toen kwamen er tal van voorbeelden van irhooren zeggen", waaruit moest blijken, dat kunstmest de kosten niet loonde «Hoor eens," zei B., «praatjes vullen geen gaatjes. Kom met me mee; thuis heb ik het boek, waarin ik van de laatste tien jaar alle uitgaven en inkomsten beb opgeschreven. Daarin kunt ge zien, hoeveel ik elk jaar aan kunstmest heb uitgegeven, aan kaïniet op do wei, op de mangels, op de suikerbieten, voor de togge en de baver aan patentkali voor de aard appels, aan cbihsalpeter. aan thomas slakken, aan superbosphaat enz. Ik noem kaïniet en patentkali bet eerst, omdat ik vooral aan die kunstmest, welke ik pas in de laatsie vijf jaar gebruik, mijn hoogste winsten behaald heb. Het schijnt dat mijn land be paald behoefte bad aan kali." Eu A ging mee zag de boekhou ding van B. en kwam tot de overtui ging dat B zijn vooruitgang te danken had aan het gebruik van kunstmest. Of A. het voorbeeld van zijn collega is gaan volgen, W6et ik niet, maar, als hij liet niet doet. zal hij tot zijne schade ondervinden, dat men tegen woordig eenvoudig niet kan boeten, zonder aan den bodein de drie stoffen kali, phosphorzuur en stikstof, die men eraan ontneemt, ook terug te geven. Het oprichten ecner Afdeeling. Gewoonlijk wordt het oprichten eener afdeeling te moeilijk voorgesteld pro paganda in de plaatselijke pers, cir culaires, huisbezoek, propaganda-ver gadering, voorloopig bestuur, reglement ontwerpen, weer algemeene vergadering definitief bestuur enz. Begrijpelijker wijze zien vele, ove rigens goed gezinde personen tegen al dat werk op, want juist die goed gezinde menscben zijn degenen, die aan vele andere zaken van algemeen belang hun lijd geven. Op veel eenvoudiger wijze kan een afdeeling opgericht worden. Het minimum aantal leden is 10. Welnu zoek 1020 leden, maak een reglement, en de afdeeling bestaat. In de kleinste gemeente kan met eenigen goeden wil een afdeeling van het Centraal Genootschap worden gesticht. Maar beteekent zoo'n afdeeling ook n-ts, met misschien 1015 of20gld. jaarlijks inkomen, waarvan 5 glu. moet afgedragen aan de algemeene kas? Ongetwijfeld. Er is een voorpost gevestigd. Belang hebbenden weten, tot wie zij zich wenden moeten. Er is geen genees heer, geen onderwijzer, geen geeste lijke, geen armbezoeker, die niet onder zijn toezicht kinderen beeft, welke zeer noodig naar een gezond heidskolonie gezonden moeten woiden, zelfs in het kleinste dorp. Is in een plaats een afdeeling dan is de kans van uitzending oneindig veel giootei, dan wanneer die er niet is en 95 pel. van de bevolking zelfs het bestaan van gezondbeidskolonies niet veimoedt. Telkens ontvangen wij aanvragen van geneesbeeren, van onderwijzers, van predikanten enz. om dit ol dat kind te willen opnemen. Het antwoord is dan: «verzamel de verpleegkosten en we zullen u helpen." Ik herinner me geen enkel geval of de kosten waren in een paar dagen bijeen. Voor een zwak kind is o zoo gemakkelijk geld te verkrijgen. Maar er moet om geviaagd worden. Is het nu niet duidelijk, dat een afdeeling gemakkelijker nog dan een particulier de verpleegkosten verkrijgt. En bovenal, zal men niet veel eerder naar een plaatsgenoot lonpen voor de uitzending van een ol ander ktnd, dan zich tot het hoofdbestuur te wenden Ten slotte is elke nieuwe afdeeling niet alleen een plaatselijk, maar ook een algemeen belang. Hoe grooter het Centraal Genoot schap wordt, boe meer kracht er ook van kan uitgaan. In elke gemeente van ons land zal wel iemand gevonden worden, die lust heeft iets voor het zwakke kind te doen Het is een nuttig, maar ook een dankbaar wei k. Ieder, die zijn medewet king wil verleenen, zende zijn naam en adres.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2