BUITENLAND Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. van die manne, die ons kwamme zoeke en 's nachts op schaatse naar Kampe ginge, had den vorigen nacbt ook zelf al in een wak koppie-onder gelege, maar bij ging dadelijk hoor. En me broer in Elburg, die wou met z'n ouwe schuit door 't ijs gaan, op de zoek, en wel honderd man bode zich toen an. Dat hebbe ons alle maal die Elburgers verteld. «Nou daar zijne we weer, en nou gaan we morge weer spieringvisscbe. Jammer, dat die nette nou weg zijn Verceniging Post en Telegrafie. Ter bespreking van de suppletoire begrooting, beoogende verbetering der salarissen van directeuren en commiezen der posterijen en telegrafie, werd Zondag te Middelburg eene druk bezochte vergadering gehouden van commiezen-titulair en klerken der P. en T. in Zeeland. Ingekomen waren telegrafische betuigingen van adhaesie uit Oosiburg, Oosterhout en Rotter dam. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen. «De vergadering van commiezen- titulair en klerken der Posterijen en Telegrafie, gehouden in het «Schut- tershol" den 31 Januari 1909; gehoord de besprekingen naar aan leiding van het ontwerp suppletoire begrooting 1909 tot verhooging dor salaiissen van directeuren en com miezen bij de Posterijen en Telegrafie, overwegende: le. dat eene commissie uit de belang hebbenden naar aanleiding hunner bestrijding van het vorig ontwerp van Minister Kraus, in de gelegenheid werd gesteld de wenschen en ver langens der directeuren en commiezen te formuleeren en nieuwe voorstellen te doen, evenwel met uitsluiting van klerken der P. en T. die krachtens hunne afgelegde examens benoembaar zijn tot directeur van kantoren der Se klasse; 2e dat aan de wenschen en ver langens thans ruimschoots wordt voldaan, hetgeen o.a. hieruit blijkt, dat het thans aangevraagde bedrag tot f008,985 eene jaarlijkscbe terug- keerende uitgave vordert van f 347,991 ten behoeve van 1202 directeuren en commiezen of meer dan het dubbele van wat door Minister Kraus in 1907 werd voldoende geacht; 3e. dat nog kort geleden, in 1903, ten behoeve der commiezen alleen (zijnde 818 ambtenaren), voor ver betering hunner promotie werd ge voteerd een bedrag van f90.000; 4e. dat daarentegen in 1905 bij suppletoire begrooting in één som werd aangevraagd en toegestaan, voor verbetering der positie van de ambte naren in den rang van klerk en daar onder een bedrag van f 234,250, vorderende eene jaarlijkscbe uitgave van f668,500, ten behoeve van 9774 ambtenaren, waaronder een bedrag van 1 90,480 ten bate van 1498 klerken (telegrafisten en commiezen-titulairen inbegrepen.) 5e. dat de jongste behandeling der staatsbegrooting alle verbeteringen ten behoeve der ambtenaren beneden den rang van commies, door den minister werden afgewezen op grond van de daaruit voortvloeiende kosten en o. a. de zeer langzame opklimmina der salarissen van de klerken als vol doende werd gekwalificeerd; 6. dat uit deze begrooting spreekt een streven om voort te gaan in de sedert jaren gevolgde richting, om een groote klove te leggen tusschen de rangen commies en klerk, blijkende uit het voornemen om de salarissen der commiezen en hoofdcommiezen, ongerekend de daarboven liggende rangen, op te voeren tot maxima van respectievelijk f2890 en 13100, tegen over f1500 voor klerken en 11700 voor de uit de klerken getrokken commiezen-titulair, spreekt als hare meening uit: le. dat bij aanneming zondermeer, der thans ingediende begrooting, het verband, dat op grond van afgelegde examens en dienstverrichtingen, tus schen de bezoldigingen van commiezen en klerken behoort te bestaan, in meerdere mate nog dan thans het geval is, zal worden verbroken en als gevolg daarvan, de ontevredenheid der klerken, in hooge mate zal toenemen 2e. dat de werkzaamheden der commiezen en klerken precies dezelfde zijn (slechts op enkele kantoren wor den somtijds de werkzaamheden van de commiezen der le klasse kunst matig gescheiden van die der overige ambtenaren) 3e. dat bij aanneming van het wets ontwerp de klerken finantieel de plaats bahooren intenemen, die thans door de commiezen wordt verlaten; (eene regeling waarbij den klerken zonder radicalen f1700; met één radicaal f 2000.en met beide radicalen f2300.als maximum-salaris na 22 jaren zou behooren te worden toege kend); gaat over tot de orde van den dag." Geschenk aan II. M. de Koningin. Na de bekendmaking van den wensch van H. M. de Koningin om een ge deelte der gelden, voor de aan te bieden geschenken bijeengebracht, te bestem men ten bate van liefdadigeinstellingpn, worden door de meeste plaatselijke en provinciale comité's ook giften voor dat doel ingezameld. De beide ver- eenigingen Arbeid Adelt en Tessel- schade meenen daarom af te moeten zien van hun voornemen om gelden bijeen te brengen voor een liefdadig doelzij vreezen onder deze omstandig heden slechts versnippering en ver deeldheid te veroorzaken, nu immers de taak, die zij op zich hadden willen nemen, reeds op andere wijze wordt vervuld. Drooglegging der Zuiderzee. De Minister van Waterstaat, de heer Regout, verklaart gaarne de spoedige totstandkoming der wet betielïeride de gedeeltelijke droogleg ging der Zuiderzee, waar van het ont werp in het laatst van 1907 is inge diend, bevorderlijk te willen wezen. Met ingang van 1 Maart zullen alle buitenlandsche arbeiders in Prutsen, voordat zij een dienstbetrekking aan vaarden, zich moeten voorzien van binnenlandsche legitimatiekaarten. die aan bepaalde daarvoor aangewezen grenskantoren worden uitgereikt zoo wel aan hen, die pas aankomen als aan hen die reeds sedert eenigen tijd in het land wonen. Deze maatregel heeft ten doel voor de overheid een beter toezicht op de vreemdelingen, vooral op 't vlottend gedeelte mogelijk te maken en het den arbeiders ge makkelijker te maken het bewijs te leveren, dat zij de vroegere dienst betrekking niet op onwettige wijze hebben verlaten. Verleden jaar was de bepaling reeds ingevoerd voor arbeiders uit Rusland en Oostenrijk Hongerije, thans is zij uitgebreid tot de arbeiders uit alle overige landen. In een groot deel der Vereenigde Staten heeft men zeer bar winterweer. Er woeden hevige sneeuwstormen, vergezeld van hagel en ijzel, tot zelfs in de Staten van bet Westen en Zuid-Westen. In verscheidene distric ten zijn ook hevige zandstormen geweest. Van allerlei kanten komen berich ten van spoortreinen, die in de sneeuw zijn blijven steken en van vele men- schen die gewond zijn. President Roosevelt behoeft geens zins te vreezen, dat hij na zijn aftre den een werkeloos leven zal moeien leiden. Er zijn hem door directies van bladen reeds tal van schitterende aanbiedingen gedaan, er is zelfs reeds beweerd, dat hij zich aan een blad heeft verbonden. Thans is hem echter zooals uit Washington aan de Daily Chronicle wordt bericht, een aanbod gedaan, dat althans de verdienste heeft zeer origineel en bij uitstek Amerikaansch te zijn. Een impresario uit Bridgeport moet nl. den president een schitterend honorarium hebben beloofd, wanneer hij aan het hoofd van een gezelschap »iough riders' voorstellingen zou willen geven van het leven in het Verre Westen. Voor een seizoen van 30 weken beloofde de impressario hem 300,000 dollars, desgevorderd vooruit te betalen, ter wijl hij tevens een trein ter beschik king van den ex-president zou stellen voor de reizen, die deze met zijn gezelschap zou ondernemen. De tooneelen, zoo verzekerde de heer Atlas, de impressario, zouden schitterend gemonteerd worden. Roose velt zou in een arena oa laten zien, hoe hij met zijn «rough riders" op trok bij den aanval op San Juan Hill, hoe men kampeert in de vlakten van het Verre Westen, hoe de wilde paarden worden gevangen met de lasso enz. «Deze voorstellingen", zoo eindigt de brief van den impressario, «zouden een buitengewoon succes hebben en uwe populariteit aanmerke lijk verboogen". Roosevelt beeft het aanbod natuur lijk geen antwoord waardig gekeurd, bij moet er zich zelfs eenigszins ont stemd over hebben betoond. Er be hoort dan ook werkelijk Amerikaansche brutaliteit toe, om bij het hoofd van de machtige republiek met een derge lijk voorstel aan boord te durven komen. Zaterdagavond 30 Jan. ver gaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken ten Stadhuize. Door den voorzitter wordt mede gedeeld, dat is ingekomen een schrijven van B. en W. inhoudende dat de heeren S. van Vollenhoven en A. Eysink hun benoeming hebben aan genomen. Na onderzoek der geloofs brieven worden beido heeren toege laten en door den voorzitter geluk- gewenscht. Ook de heer Siunige voegt er het zijne bij. De secretaris leest nu de notulen, die goedgekeurd worden. Ingekomen zijn: 1. Periodieken, statistieken en ver slagen. 2. Missieve van den dir.-generaal der posterijen en telegrafie betredende het adres der kamer over interlocale telephoon verbindingen. De directeur deelt mede, dat Amers foori's belangen niet uit het oog zijn verloren. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Missieve van den Minister van L., N. en H. van 28 Jan. '09 met een ontwerp tot wijziging van art. 4 der Arbeidswet. De heeren Meursing, Eysink en v. Vollenhoven vormen een commissie om praeadvies uit te brengen. Rekening en verantwoording. InkomstenGemeentesubsidie f182.62, saldo f 17.31. Uitgaven: drukwerk f32,55, staats almanak f4. voorschot secr. f21.95, Bodeloon f20, tractement secretaris f 100, te zamen f 178.50. Batig saldo f21.50. Deze rekening wordt onderzocht en in orde bevonden De heer Eysink vraagt of Amers foort geen douanekantoor zou kunnen krijgen, wat in een groote behoefte zou voorzien. De voorzitter zegt, dat hiertoe vroeger ook reeds stappen zijn ge daan, doch toen afstuitte op het le geringe vervoer. De kwestie zal nog eens onderzocht worden. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. Het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Alge- meen zal op Donderdag 4 Februari 1909, des avonds 8'/« uur in het gebouw der Fröbelschool alhier ver- gadeten tot het behandelen der navol gende agenda: 1. Bespreking desgewenscht v. d. beschrijvingsbrief. 2. Veikiezmg van een afgevaardigde ter algemeene ver gadering en een plaatsvervanger 3 Eventueele mededeehngen. De Afdeeling Amersfoort van den Ned. Mil. Bond zal op Vrijdag 5 Febr. a.s. des avonds ten 8'/» ure in het «Tehuis voor Militairen" eene vergadering van H H. leden en be gunstigers houden. Hedenavond vergadert de Oud heidkundige vereeniging «Flehite" ten Raadhuize. De punten van behandeling zijn 1. Rekening en verantwoording v. d. Penningmeester over het gehouden geldelijk beheer over het afgeloopen jaar 2. Verkiezing van een Bestuurs lid wegens periodieke aftreding (vaca ture A. M, Tromp van Holst) 3. Uit loting van vier aandeelen in de geld- leening van 1898. 4. Jaarverslag. Er wordt gemompeld dat het geschenk H. M. de Koningin namens de vrouwen in de provincie Utrecht zal bestaan uit een kinder-kleedtafel met zilveren garnituur. Bedriegen wij ons niet dan is door de vrouwen in Gelderland H. M. betzelfdo geschenk toegedacht. Bij de rijks-postspaarbank werd in Januari aan het postkantoor alhier ingelegd f 58,436,27 en terugbetaald f38,210,53. Het nummer van het laatst door dit kantoor uitgegeven boekje is 14375. Gisteren is van gemeentewege met een flink aantal losse werklui een aanvang gemaakt met het reinigen der straten van sneeuw en modder. Hel was waarlijk meer dan tijd. Ds. W. C. Vunderink heeft voor de anti-rovolutionaire Kiesvereeniging «Nederland en Oranje" in district III te Amsterdam eene politieke rede voering gehouden, met het onder werp: «Geen Koersverandering op onderwijs gebied." Bij het 5e reg. infanterie zijn tot le luitenant benoemd de militie 2e luitenants J. G. A. de Kruyf en A. Mulder van het Korps. Hedenavond zal in eene bijeen komst van de onderofllciersvereeniging «Ons Belang" kapitein Bouwensch spreken over «Volksweerbaarheid." Volgens gerucht worden er be reids plannen gemaakt om aan den nieuwen weg naar «Birkhoven" villa's en landhuizen te bouwen als te Bloemendaal, Bosch en Duin en elders. Dit plan is niet genoeg toe te juichen en wij zijn vast overtuigd, dat de ondernemers er finantieel geen nadeel bij zullen hebben. Aan dergelijke huizen toch is hier werkelijk behoefte. Zaterdagmiddag zakte een jongetje van Mees uit de Hellingstraat door het ijs nabij de Burgerschool. Een paar voorbijgangers mocht het niet gelukken hem te redden. De agent van politie van Amerongen was intusschen op het ijs gesprongen en bracht met levensgevaar en een nat pak den kleinen waaghals op het droge, die daarna naar het politie bureau gebracht werd waar de adj.- inspecteur, de heer Seeuwen, door een doelmatige behandeling de levens geesten weer opwekte. Door Dr. Schreuder werd eveneens hulp ver leend. In Januari 1909 vervoerde de Amf. tramw. Mij. 8320 betalende passagiers, bedroeg de passage op brengst f 427 05 en waren de totale opbrengsten f458.97, de dag kilometer opbrengst was f8.10. In dezelfde maand van 1908 waren die getallen resp. 8191, f418, f443.27 en f 7.94. Naar wij vernemen zal de Amers- foortsche mandolineclub «Arion" Zon dag a.s. in de zaal der sociëteit «Ver eeniging" een uitvoering geven. Lijst van Brieven en Briefkaarten geadiesseerd aan onbekenden en ver zonden van het postkantoor te Amers foort over de 2e helft van de maand Januari 1909. Brieven Binnenland. J. van de Vrie Krabbendijke. Eernde Letten? Helene Jaarsveld Rotterdam. J. H.Thomassen D. Ederseel H. W v. Asch van Wijk Utrecht. Depot Utrecht- sche Brood-en Meelfabriek Nieuw Lamfer berm H. G. Rekwel Briefkaarten Binnenland. J. van Berkel A'dam. Simon Leure- beuch Heuvel Jet Barclou 3 briefkaarten zonder adres. 13 stuks drukwerk binnenland. Briefkaarten Buitenland. J. vandenBroeke Bruxelles. Balder Essen. Dora Nota te Biiriksma Homberg Hoogheide. M. Teerlings Duitschland. Het Utiechtsch stedelijk orkest, dir. de heer Wouter Hutschenruijter, gaf Maandag 1 Febr in de groote zaal van het park «Tivoli" het 100ste volksconcert voor een propvolle zaal. Voor deze buitengewone gelegenheid was het programma nog aantrekkelijker dan anders. Uitgevoerd werden o.a. Aria uit hetOratorium «dieSchöpfung," gezongen door den Heer Jan Sol, concertzanger te Amsterdam. Den heer H. en zijn oikest werd door een der bezoekers dank gebracht voor de genotvolle en leerrijke avonden. Een stoffelijk bewijs van dankbaarheid ver tolkte de gevoelens van de steeds lalijjke bezoekers. De talentvolle dir beantwooidde het gesprokene met ook den wensch te herhalen dat deze concerten nog vele malen mogen gegeven worden. Door bet plaatselijk Nutsdeparte- ment te Baarn is in eene feestver- gadering van de afd. Baarn van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde de zilveren medaille voor 50- jarigen trouwen dienst geschonken aan den heer M. Dijs, tuinbaas op het kasteel Groeneveld bij de familie Taets van Amerongen. 38»ate STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. (Derde week.) Trekking van 12 Febr. 1909. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leutweber te Amersfoort (Breede3traat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f100 op No. 9554. Prijzen van f 70. 9751 9760 10109 10124 10240 10443 12132 17277 17278 17300 en 17710. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 858 6554 6560 6575 8296 8446 8488 9555 9762 9763 9768 9788 10107 10212 10219 10220 10221 10233 12128 12144 12160 12162 12522 12560 17252 17267 17290 17310 en 17729. Limburgsche Frans. Hermanus Leenders, de beruchte en gevaarlijke Limburgsche dief die uit het krankzinnigengesticht te Venray wist te ontvluchten, vertoeft thans te Moresnet. Hij moet er gast vrijheid genieten van een ouden kennis, een zekeren M„ die jaren geleden in een dorp, onder den rook van Maastricht, een volkslogement exploiteerde, waar destijds Leenders véél verblijf hield. Naar dat logement, onder Heer ge legen, richtte Leenders dan ook eenigen tijd geleden zijn schreden het logement is er nog, doch heeft thans een anderen eigenaar. Leenders moet ook twee dagen gelogeerd hebben te Gulpen, in een bij de politie en justitie niet bijster hoog aangeschreven volks- logement. De politie, die van het verblijf van Leendeis aldaar op de hoogte werd gesteld, kwam te laat om hem te arresteeren Zoo heeft Hermanus Leenders al stelende heel Limburg doorgetrokken, om in het «neutrale" Moresnet zich veilig te wanen. (»C") Tien geboden voor vrouwen. In een Duitsch blad geeft een ge huwde dame de volgende tien geboden voor vrouwen aan 1. Wacht u voor den eersten twist; nadert hij echter, strijd hem dan dapper ten einde; bet is van ver dragende beteekenis, als gij er over winnaarster in blijft. 2. Vergeet niet dat gij met een man gehuwd zijt en niet met een god, opdat zijne onvolkomenheden u niet verrassen. 3. Plaag hem niet voortdurend om geld, maar tracht met het vastge stelde week- of maandgeld rond te komen. 4 Als uw echtgenoot geen hart bezitten mocht, dan heeft hij toch ongetwijfeld een maaggij zult goed doen, u door goed gekookte spijzen van zijn gunst te verzekeren. 5. Nu en dan, niet te dikwijls, moet gij hem het laatste woord laten dat doet hem genoegen en kost u niets. 6. Lees behalve de geboorte-, huwelijks- on doodsberichten, ook den overigen inhoud der couranten en zorg dat gij op de hoogte zijt van dingen die in bet buitenland gebeuren. Hij zal bij gelegenheid verbaasd zijn, dat hij thuis over politiek en gebeurtenissen van den dag kan spre ken zonder naar een koffiehuis be hoeven te gaan. 7. Wees altijd ook bij oneenig- heid beleefd jegens bem Herinner u, dat gij tot hem opzaagt, toen hij uw verloofde was; kijk nu niet op hem neer. 8 Laat hem van tijd tot tijd ook eens meer weten dan gij, het zal zijn gevoel van eigenwaarde sterken en u brengt het voordeel, als gij eens moest toegeven, niet geheel onfeilbaar te zijn. 9. Wees eene vriendin van uw echtgenoot als hij een verstandig man is; is hij het niet, tracht hem dan tot uw vriend te verheffen. Hef hem op, maar daal niet tot bem af. 10. Eerbiedig de bloedverwanten van uw man. in het bijzonder zijn moeder: zij hield reeds veel vroeger van bem dan gij. Geregelde luchtvaartdienst in Duitschland. De Duitsche maatschappij, die vier maanden geleden werd gesticht door drie groepen geld- en sportmannen te Berlijn, Frankfort en Cassel, heeft onderhandelingen aangeknoopt met de gemeentelijke autoriteiten dier steden. De aan de maatschappij ver bonden ingenieurs hebben plannen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2