BUITENLAND Plaatselijk Nieuws. aan onze vrijhandelspolitiek. Op bet gebied der financiën zullen onze geestverwanten in het bijzonder te strijden hebben tegen elk voornemen de kosten der sociale politiek te halen uit tariefsverhooging. Tegenover eene belasting politiek, die de kleine in komens weer onevenredig zwaar belas ten zou, zal in het algemeen streng moeten worden vastgehouden aan onzen eisch van belastinghervorming in de richting van belasting naar draagkracht. Er zal voor ons voorts aanleiding zijn niet alleen tegen conservatisme op te komen, maar ook tegen uitin gen van sociaal-democratische klassen strijd politiek. Men verwarre echter sociaal-demo cratie en arbeidsbeweging niet. Eene krachtige vakbeweging is eon der machtigste factoren onzer maat schappelijke ontwikkeling, maar de vakvereeniging zal zich naar onze overtuiging met krachtig kunnen ont wikkelen, indien zij zich niet los houdt van elke partij-politiek, ook van de sociaal-democratische klassenstrijd- po litiek. Naar onze vaste overtuiging mogen ook aan de vakvereeniging onder liet personeel in dienst van rijk, provin cie of gemeente geen bindernissen worden in den weg gelegd, met dien verstande, dat werkstaking en het kweeken van eenrevolutionnairen geest onder ambtenaren en werklieden van publiekrechtelijke lichamen nietkunnen worden geduld. De arbeidsvoorwaarden van dit personeel, behoorenaan billijke eischen te voldoen, hun rechtstoestand behoort afdoende te worden geregeld en beroep op een on partij tigen en onafhankelijken rechter hun te worden gewaarborgd. Het vorenstaande is hierin samen te vatten Op den voorgrond staan Algemeen kiesrecht en grondwets herziening, die hiervoor en voor vrou wenkiesrecht een waarborg zal op leveren. In de tweede plaats zal worden aangestuurd op: Den wettelijk6n geregelden tienuren dag ook voor den landarbeider. Uitbreiding van de verplichte sociale verzekering van staatswege voldoend levensonderhoud voor ouden van dagen zonder helling van bijdragen van inkomens beneden een wettelijk te bepalen bestaansminimum. Verbetering van het algemeene volksonderwijs met handhaving van de neutraliteit der openbare scbool; uitbreiding van de vakopleiding. Staatsexploitatie van spoorwegen. Een volksleger en inkrimping van militaire uitgaven, welke bet nu be staande stelsel vastleggen. Stoffelijke en geestelijkeontwikkeling der inlandsche bevolking in de koloniën, met uitbreiding van het aandeel der ontwikkelde inlanders in het bestuur: Belasting naar draagkracht. Wettelijke regeling van den rechts toestand van alle personen in dienst van rijk, provincie en gemeente. J. A. A. Goeverneur. Het jaar 1809 prijkt als geboorte jaar aan het hoofd der levensbeschrij ving van een aantal personen, die in den verderen loop der 19e eeuw op het een of ander gebied veel van zich hebben doen spreken. Het aantal eeuwgetijden dit jaar wordt daardoor bijzonder groot. In afwachting van den 100-jarigen gedenkdag van J. P. Heije, die een gedeelte van zijn roem te danken heeft aan hetgeen bij voor kinderen gedaan en geschreven heeft heb ben wij vandaag te berinneren, dat het Zondag 14 Februari, honderd jaar geleden was dat Jan Goeverneur geboren werd, die gedurende zijn ge- heele leven, behalve veel ander letter kundig werk (als redacteur van iDe Huisvriend") zijn grootsten roem ver worven heeft als kinderdichter. Wel is bij reeds in den laatsten tijd van zijn leven (hij stierf hoog bejaard) allengs een weinig op zijde gedrongen door verscheidene anderen, die ook met goed gevolg in die rich ting hebben gearbeid, maar hem zal toch steeds de lof moeten gegeven worden dat hij, in den tijd toen in bet algemeen de jonge Hollandsche schrijvers en dichters iets van de stijf heid en ^deftigheid" van een vorig tijdperk gingen afleggen, datzelfde in de eerste plaats verricht heeft op het gebied der kinderpoëzie. Het opko mend geslacht van het derde kwaï- taal der i9e eeuw is met zijne versjes opgevoed en het heeft hun geen kwaad gedaan. De Génestet, die ia het jaar 1857 in zijn overbekend nJong-Hollandsch binnenhuisje" ook geschreven had »'k Word beloond soms met een keur Geestige gedichtjes, Al te maal van Goeverneur, Liev'ling onzer wichtjes," hield in datzelfde jaar zijn niet min der bekende redevoeringen nOver Kinderpoëzie", waarin bij zijn vroeger losweg in den sSint Nicolaasavond" uitgesproken oordeel over de versjes van Van Alphen nader toelichtte. In die lede, waarin bij die bijzonder goed gelukte schifting maakte tusschen datgene wat hij in Van Alphen te deftig en daardoor onnatuurlijk vond en het andere, waarin diezelfde Van Alphen meesterstukjes heeft gegeven, stelt hij, als voorbeelden van hetgeen hij zich als echte kinderpoëzie voor stelt, in de eerste plaats de gedichtjes van Goeverneur en geeft ook dam uit eene bloemlezing, welke, dunkt ons, indertijd menigen hoorder moet heb ben uitgelokt om ook de overige te leeren kennen. En die gedichtjes hebben, ook thans na meer dan een halve eeuw, nog niets van hun frischbeid verloren. Of mag dat niet in volle mate gezegd worden van Twee oogjes heb ik tot mijn wil, Die draaien rond en staan niet stil; Zn-n land en water, zee en lacht, En boom en plant en bloem en vrucht. Al wat ik zie, en nog veel meer Is 't werk van onzen Lieven Heer (welke laatste regel ergens in een anderen bundel werd overgenomen, met deze wijziging: bis 't werk van mijnen God en Heer") Twee ooren heb ik ook van Hem, Daarmede hoor ik moeders stem, Wanneer zij roept of me iets verbiedt En zegt; mgn kindje, doe dat niet; Ook vaderlief, als hg mg vraagt Of ik de poes ook heb geplaagd? Nog verscheidene andere worden door De Geneslet met ingenomenheid aangeduid, bijvoorbeeld: aHoor, ezel. als gg daarnaar vraagt, Ik vind n toch een leelgk dier! Zijn dat ook ooren die gij draagt? Neen, ze bevallen mij geen zier," of wel dat lieflijke a't Roodborste pikt tegen 't venster tin, tiD, En roept: o lief meisje, och Iaat mg er in." of dat pittoreske bDe Raaf": Zie mg dien bedelaar eens slaan, Hij heeft een pikzwart rokje aan En stapt, zoolang de winter duurt, Langs al de hulzen van de buurt, of dat aandoenlijke Er loopt geen muisje op 't veld of 't heeft Een moeder, die het te eten geeft, Die 't steeds voorziet van kruimpjes brood En trouw verzorgt in eiken nood. En zoo zijn er talloos vele, ook in de later nog van bem verschenen bundels; natuurlijk staan niet alle even hoog, en zal men moeten kiezen en ziften. Maar met wiens werk is dat niet het geval? Zooals wij zeiden, anderen na hem hebben in dezelfde richting voortge- werkt, en eveneens veel prijzenswaards gegeven. Maar vermoedelijk zullen dezen zeiven de eersten zijn teerkennen, dat zij veel te danken hebben gehad aan het bezielend voorbeeld van den ouden Jan Gouverneur. Daaiom dit korte woord op zijn eeuwgetijde. (N. v. d. Bakaj. de gewezen ambtenaar der Russische geheime politie, die naar de gelederen der revolutionnauen overgeloopen is, heeft zijn belang wekkende onthullingen over de werk wijze der Russische politie in de Matin aangevangen. Wij ontleenen er een en ander aan. Er zjjn in Rusland twee soorten van politie, de één openlijk, die zoo nu en dan maar eens geheim wordt, met beambten die meestal in uniform zijn, de ander die geheel en al geheim is en welker agenten altijd m burger- kleeding loopen. Bij deze laatste was Bakaj eertijds aangesloten. Zijne stand plaats was Warschau, zijn chef zekere Peterson, een uitmuntend,eerlijk man, beschaafd en onafhankelijk, die zag aankomen dat Rusland te gronde ging aan bet bureaucratische stelsel. Nooit maakte hij gebruik van de laaghartige middelen,die andere politieambtenaren bezigen en hij gebruikte zijn onbe perkte macht slechts voor goede doeleinden. Hij was van meening dat het betar is, een schuldige door rech ters tot een paar dagen gevangenis straf te doen veroordeelen. dan hem langs administratieven weg, zonder vorm van proces, naar Siberië te zenden Peterson stelde zelfs aan de regeer ing voor, hel heir leger van spionneD en geheime agenten te ont slaan. Op deze wijze echter werden er te Warschau heel weinig samen zweringen en bommenfabrieken ont dekt, en dat hinderde de superieuren want men moet welen dat het ideaai der Russische geheime politie is, zooveel mogelijk beklaagden aan deoveiheid over te leveren. Daarom weid aan Peterson een adjunct gegeven, zekeren Jocolef, die in zijn promotie gehinderd werd door de eerlijke wijze waarop Peterson zijn ambt waarnam. Om die reden beschuldigde hij Peterson bij Mednikof, den minister, en van dien tijd af stond het vast dat Peterson weg moest. Om dat doel te bereiken, werd een plan op touw gezet: er zouden samen zweringen en depóts van wapenen ontdekt worden, zonder dat Peterson er iets van wist; desnoods zou men een aanslag plegen op den gouver neur generaal van Warschau, teneinde Peterson's on bekwaamheid te bewijzen. Dat plan verkreeg de goedkeuring van het ministerie te Petersburg en op die wijze ontstonden er te Warschau twee geheime politiediensten: een oflicieele onder Peterson en een onder Jocolef, welke beschermd werd dooi de regeering. Zoo werd de aanslag tegen den gouverneur op touw gezet; twee geheime agenten waarvan Jocolef zich bediende zouden er de hoofdrol in spelende gouverneur zou vermoord worden aan het station, terwijl htj zijn vrouw van den trein haalde. Evenwel zij kregen niet genoeg geld, vreesden, zelf het slachtoffer te worden van het ge»al en ontdekten het plan aan Peterson Deze maakte nu pioces-verbaal op en zond dat naar Petersburg. En het resultaat was dat Jocolef bevorderd werd en Peterson ontslagen, op bevel van den minister zonder opgaven van redenen Zooals de ouden zingen, piepen de jongen. De beillooze rassenhaat tusschen Duitschers en Tsjechen te Praag is helaas ook al ovei geslagen op de schooljeugd Herhaaldelijk ri-eds is het in den jongkien tijd voorgekomen, dat Duitsche kinderen op straal, uitsluitend omdat zij behoorden tot het ie Praag diep gehate ras, werden geslagen en mishandeld en thans wordt weder bericht, dat twee kleine Duitsche aristocraatjes prins Karl Rohan en giaaf Frans Harlwig, die met hun gouverneur een wandeling door Praag maakten en met elkandei Duitsch spiaken, door T-jeclusche bengels op straat mishandeld werden. Of het aantal dier bengels zoo groot was, dat de gouverneur rnachteloo- tegenover hen st- nd, wo dt in het bericht niet vermeld, wel, dat de jeugdige boosdoeners zich ijlings uil de voelen hadden gemaakt. President Roosevelt dringt in zijn jongste Boodschap aan het congres aan op het tiemen van maatregelen in het moreele en physteke belang van de kinderen. Hij wenscht aan het ministerie van binnenlandsche zaken een departement voor kinder bescherming toegevoegd te zien, dat zich vooral zou moeten bezig houden met de quaestie der kindersteifte de ontaarding van hel opkomend geslacht en het verschaffen van aibeid aan jeugdige personen. In vei hand met een door den minister van binnenlandsche zaken in te stellen onderzoek naar het aantal en omvang van weikkrmg der hier te lande bestaande openbaie leeszalen en bibliotheken, heeft de directeur van bet Centraal Bureau voor de statistiek de burgemeesters van onder scheidene gemeenten per circulaire uitgenoodigd hem te willen mededee- len de namen en adressen van ge noemde instellingen, welke in hunne gemeente bestaan. Als openbaar moet worden aangemerkt eene instelling voor het publiek toegankelijk, in dien zin dat niet aan bijzondere veieischlen, behalve financieele, behoeft te worden voldaan, om van de leeszaal of biblio theek gebruik te kunnen maken. Be treffende elke instelling moet worden medegedeeld of zij is van hel Rijk, van de gemeente, van eene vereeniging of van een particulier. Aan de geabonneerden bij de Ned. Bell Telephoonmaatschappij alhier is door bel Dag. Bestuur der gemeente de navolgende mi^sieve gezonden Van de zijde van de geabbonneei den bij de Ned. Bell Telephoonmaatscnappij, werd meermalen de wensch vernomen, dat de uren, gedurende welke het lelephoonkantoor geopend is, belang rijk uitgebreid zouden worden, ten einde ook na 9 uur des avonus niet verstoken te zijn van het gemak, dal de telephoon biedt. Teneinde deze aangelegenheid in verband inet de thans geldende tele- phoouconcessie, nader te kunnen over wegen, hebben wij de eer U te ver zoeken ons te willen berichten, ofU: 1*. eene dergelijke uitbreiding van den dienst wenschelijk acht; en 2'. bij invoering daarvan bereid zijt een geringe verboogirig van de jaarlijkvche abonnementsprijs (b.v f2.50) goed te keuren. Burgemeester en Wethouders van Amers/oorl, De Burgemeester, WUYTIERS De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Er schijnen dbs te dezer zaken door het gemeentebestuur en genoemde Telephoonmaatschappij onder hande lingen te worden gevoerd. Hel wil ons echter vooikoinen dat het invoe ren dezer dringend noodige verbetering geen verboogirig in het tarief mag meebrengen, daar in vergelijking met andere plaatsen, hier toch alreeds een zei-r hoog tarief wordt geheven. Eerstdaags verschijnt een plaat, in (vierkleurendruk) naar een aquarel vari den gunstig bekenden kunstenaar Leandre, getiteld: r>De blijde Bood schap". Deze plaat heeft betrekking op de gelukkige gebeurtenis die het gebeele Nederlandscue volk met spanning te gemoet ziet. De voorstelling spieekt voor zich zelf: twee oudjes voor den haard be spreken bet feit dat door gemis aan afstammelingen de Oranjestam gaat uitstervenachter hen, dooi het venster, komt de blijde boodschap in den vorm van H. M. Koningin Wilh lmina, die de nieuwe Oranjetelg koint aanbieden door het venster bespeurt men het silhouet van een Amsterdamsch siads gezicht met het Koninklijk Paleis op den Dam in het verschiet. Opgericht is eene bouwmaat schappij rrBirkhoven" met mej. E Middelburg en de heeren D. Gerritsen A. M. Tiomp v. Holst. Jlrr S. M. v. Reigersberg Versluys, R. G. Rijkens en Th. Sanders als commissarissen. Wie bad zulks durven droomen de alom gevierde Weener operette »Ein Walzeriraüm" op het Amers- foortsch tooneel. Dat belooft Dinsdag avond a s. wanneer het Nederlandsch Operette-ensemble onder directie van den heer Alphonse Janmast Jr. deze operette zal opvoeren een uitveikochte zaal te worden. Men zorgen bij tijds voor plaatsen Bij de fit ma C. M. van Gogh kunsthandel te Amsterdam wenl de laatste ets van den lieer D. Harting (Gezicht op den sprengel a d. Karnper- birinenpoorl) voor 's Rijks prenten kabinet aangekocht. Zeer zeker eene eervolle onderscheiding voor onzen jeugdigen stadgenoot. Amersfoortsche Glasverzekering-Maatschappij. Maandagavond werd de eerste ver gadering van deze vereeniging onder voorzitting van den beer v. Duinen in De Zwaan" gehouden en door ongeveer 25 belangstellenden bijge woond. De statuten van de Ruer- mondsche glasver zekering waren de leiddraad voor de Amersf. dito. Art. I zegt, dat de vennootschap zal genoemd worden Amersf. glasverzekering maat schappij en dat haar zetel te Amers- foort zal gevestigd zijn. Ze wordt voor den tijd van 25 jaar aangegaan, ingaande wanneer alle aandeelen ge plaatst zijn. De heer Houbaer vraagt, waarom de aandeelen volgestort moe ten zijn. Roermond heeft 40aan geraden en dit is z. i. meer dan vol doende. De heer De Jongh rneont, dat volgestorte aandeelen later geen moeilijkbeden kunnen geven. De heer v. d. Wal is dezelfde meenmg toe gedaan, ook geeft dit een betrekkelijk flink kapitaal, terwijl de heer v. d. Meide meent, dat volgestorte aan deelen meer vertrouwen in de maat schappij geven. Bij stemming vóór of tegen vol gestorte aandeelen zijn alle aanwe zigen er voor. Art. 3 bepaalt, dat het maatschap pelijk kapitaal f 1000 zal bediagen verdeeld over 200aandeelen uitsluitend in 't bezit van Amersfoorlers. Bij vertrek uit de Gemeente of bij over lijden neemt de Venn, de aandeelen over tegen de waarde, doch ten hoogste tot 100 °/o. De kwestie of de aandeelen op naam of aan toonder zullen zijn, gaf tot heel wat geredeneer aanleiding. Het vóór en tegen werd gewikt en ge wogen. De heer v. d. Wall had ook advies van meer bevoegden ingewon nen, welke hem gezegd hadden aan toonder 't beste was. Dit zou in de praktijk ook geen moeilijkheden ver oorzaken Bij stemming waren 12 leden vóór, 6 tegen en 3 blanco. Het bestuursvoorstel werd alzoo aangenomen. Elk aandeel geeft recht op één stem. teiwijl niemand meer dan 3 stemmen mag hebben. 't Bestuur bestaat uit 7 leden en wordt ter zijde gestaan door een be zoldigd administiateur; deze wordt door het bestuur benoemd en ont slagen. Staande de verg. werden 60 aandeelen geplaatst en 25 waren door afwezigen genomen. In de eerstvolgende vergadering van aandeelhoudeis zullen agenten van andere glasverzekering maat schappijen in de gelegenheid gesteld worden ook voor deze Mij. te werken. Het bestuur van Handel en N. be nevens de heer L. Houbaer verklaarden zich op voorstel van den heer De Jongh bereid het voorloopig bestuur te vor men Wie dus iets te vragen heeft, kan zich tot een van deze heeren wenden. Hierna sloot de voorzitter onder dank voor de opkomst te ruim 10 uur de vergadering. Amersfoort's Mannenkoor. Het Concert gisteravond door Amers- foort's Mannenkoor in »Amicitia" ge geven kan met volle recht goed geslaagd heeten. De mannen zongen uitstekend en de ijverige en bekwame directeur, de heer Hazendonk, heeft alle eer van zijn werk. De zangers hangen aan zijn stokje, en laten de minste be weging niet ongemerkt voorbijgaan, integendeel Ze droegen alle liederen met ge voel voor. Het langdurig applaus was dan ook wel verdiend. Wanneer dit ijverige koor zoo voortgaat zich te oefenen en naar het betere strevende dan kan het wat worden en zal het binnen afzienbaren tijd wel een koor zijn. dat meetelt in den lande. Het kunstgenot van dezen avond werd verhoogd door de medewerking van mevr. Bisshoff, Sopraan, Orelio, Banton en Willem Walter, pianist te 's Hage. Mevr. B. weiden heerlijke bouquetten aangeboden Zij en de heer O. werden meermalen gehaald. De liederen, die ze zonjen, maar vooral die met Hollandsche tekst, vielen zeer in den smaak van het talrijke publiek. De batterijen van het le Regi ment veldartillerie zullen van 29 Juni tot 10 Juli practische oefeningen houden in het kamp bij Oldebroek. Getracht wordt hier ter stede een fonds te stichten ten behoeve van jongelui die buitengewonen aanleg bezitten, doch die de kosten van op leiding aan de Chr. Normaallessen niet kunnen betalen. De heeren O. W F. Rietveld, H Koopmans, H. Koning, P. Slienstiaeri W. Kleber zullen statuten enz. ontwerpen. In een adres aan de Tweede Kamer heeft de Ned. Bond van Post en Telegraafambtenaren »De Post" verzocht de bij deze Karner ingediende motie, waarin de werischelijkheid wordt uitgesproken om aan het per soneel bij den besteldienst van poste rijen en telegraphie van Rijkswege -choeisel te verschaffen, in zoodanigen zin aan te nemen, dal aan alle ambtenaren in de lageie rangen bij pjsleiijen en telegraphie eenjaarlijk- sche toelage worde toegekend voor schoeisel. Wijl de motie zelve alleen spreekt van het bestellend personeel, zou slechts een klein gedeelte van het personeel daarmede gebaat zijn. Ook wordt er op gewezen, dat in de veenstieken en polders het perso neel een ander soort van schoenwerk zal dienen verstrekt te worden,dan aan hen die uitsluitend voor den dienst in de steden zijn aangewezen. Voorts wordt er te kennen gegeven, dat men blijft aandringen op verhoo ging van het loon en ophelling van de hestaande regeling van het loon naar de klasse der kantoren. Bij de gisterenochtend door Buigem. en Weth. ten Raadhuize ge houden aanbesteding voor het maken en verharden van eenen weg loopende van het Stationsplein naar de halte

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2