Een zieke flie navolpg verdient, Zjj peest zich met fle Pink Pillen. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Een nieuwe Haagsche conferentie. Reuter seint uit Washington Pre sident Roosevelt heeft medegedeeld, dat er onverwijld een uitnoodiging zal worden verzonden voor een wereld conferentie over de bescherming der natuurlijke hulpbronnen, te houden te 's-Gravenhag9 in September. De 45 staten, die op de Haagsche conferentie vertegenwoordigd waren, zullen tot deelneming worden uitge- noodigd. RECLAME. Wij hebben den volgenden brief ontvangen, die, naar wy hopen, onder de oogen zal komen van eenige jonge meisjes wier gezond heid te wenschen overlaat. Veel geluk zou er het gevolg van kunnen zijn, want de zieken hebben slechts het voorbeeld te volgen van haar die den brief onderteekent, om dezelfde Mej. S. M. Roddenhof. »Ik ondergeteekende, Mej. S. M. Roddenhof, geboren Tak, Oude Deldensche Weg, 458a, te Borne (Overijsel), heb het voorrecht te ver klaren dat de Pink Pillen mij volkomen gene zen hebben van mijn toestand van bloedar moede, dat zij mij krachten en een goede maag hebben weergegeven. Sedert langen tijd was mijn gezondheid achteruit gegaanlangzamer hand had ik myne krachten verloren, en mijn ge zonde kleur had plaats gemaakt voor bleekheid. Mijn eetlust, weleer zoo goed was wisselvallig geworden en ^.verminderde ten slotte zoo erg dat ik mij doorwan g dan uit Behoefte voedde. Ik had geen val van mijn voedsel, maar ver magerde 8teeds>Alt\jd had ik reden lot klagen, nu eens oveij cra?e, dan óver gene ongesteld heid schele hoofdpiju^-zenuwpijnen of benauwd heid, en mijn leven was wel treurig geworden daar ik altijd ladende was. Eindelijk heb ik den goeden inval gehad de Pink Pillen te beproeven, waarvan iedereen zooveel goeds zegt, en dank zy die weldadige behandeling heb ik spoedig mijne goede gezondheid van vroeger weergevonden." De Pink Pillen genezen wel degelijk de bloedarmoede en alle ziekten die slapte van het bloed en zwakte van het zenuwstelsel tot oor sprong hebben. De Pink Pillen bezorgen bloed met iedere gilt en versterken zenuwen. Het is een zekere, weinig-kostbare en-%emakkelyk te volgen behandeling, die geen ezikeleernstige verandering in de levenswjjze ett" de gewoonte noodig maakt on in weinige dajjèn een merk bare verbetering geeft. De Pink I&llen zijn onovertroffen tegen bloed armoede^ bleekzucht, algemafefie zwakte, maag pijnen, schele hoofdpijn, zefcuwlyden, heup- jicht, rheumatiek. Prijs f 1.75 de doos, 1 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. van de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. De watervallen van den Niagara zijn bevroren althans gedeeltelijk. MeD kan er over heen loopen, tot halfweg. Het in zijn spattenden, schuimenden val bevroren water levert een grootsch schouwspel op, dat door duizenden wordt genoten. De fabrieken die waterkracht van den Niagara ontvangen, zijn in het werk belemmerd. In geheel Noord- en Midden-Spanje woeden hevige sneeuwstormen. In twintig jaren heeft men zoo'n strengen winter niet gehad. Uit Lango in Arragon wordt bericht, dat menschen en vee door de uitgehongerde wolven worden aangevallen. De bevolking organiseert klopjachten. De spoorweg, zoowel ais de telegraafverbindingen, zijn op verschillende plaatsen gestoord. De sneeuwval in Bilbao en St. Sebastian gaat met zwaar onweer ge paard. De dorpskerk in Arrancudiaga, dicht bij Bilbao werd door den blik sem getroflen en gedeeltelijk verwoest. Agenda van de Openbare vergade ring van den Raad der gemeente Amers foort op Dinsdag 23 Februari 1909. des namiddags te half twee ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een pen sioengrondslag van den oud leeraar J. A. Bruine. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders in zake een verzoek van de onderwijzeres AkkermanBakker om verlof. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer A. M. van den Broek. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het benoemen van een adjunct archivaris en tot regeling van diens jaarwedde. 5. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een verzoek van J. Nefkens tot aansluiting van zijn in de gemeente Leusden gele gen perceelen aan het buizennet der gasfabriek. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overname van grond, in verband met den aanleg van den gedeel telijken nieuwen weg naar Soestdijk Baarn. 7. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een verzoek van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche gemeente werklieden tot het mogen gebruiken van oen gemeente locaal. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het bepleisteren van gevels van het werkhuis. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van een gratifi catie aan den 1 en 2 gemeente-opzichter. 10. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de vaststel ling eener verordening, regelende het bebouwen van gronden in de gemeente Amersfoort, bestemd voor open bebouwing. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende den aanleg van het kruispunt van den Arnhemschen en Leusderweg en de Bergstraat. 12. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een adres van de vereeniging Johan van Olden- barneveld. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuring van het Vil dersbosch aan het circus „Charles". 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de afbraak van een der schuren op het zoogenaamde Vildersbosch en weder opbouwen ten dienste van den Gemeentereinigings dienst. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de vrijwillige brandweer. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in gebruik geven van een lokaal in het voormalig schut terijmagazijn aan de vereeniging tot bestrijding van de tuberculose te Amers foort. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van de huurwaarde van eenige ambtswoningen, in verband met de pensioensgrondslag. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het ver slag in zake kindervoeding en kleeding. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de rekening en verantwoording van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over het jaar 1908. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begroo ting dienst 1908. (Buitengewone uitga ven en ontvangsten). 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begroo ting dienst 1909. Buitengewone uitgaven en ontvangsten). 22. Benoeming van een gemeente Architect. Op de voordracht voor Gemeente- architect, zijn door Burgemeester en Wethouders geplaatst: No 1. C. G. Beltman, civiel-inge- nieur, Ingenieur in alg dienst bij de gemeente-werken te Arnhem. No 2. G. Gerlach, civiel-ingenieur, Directeur der gemeente-werken, te Schiedam. No 3. H. J. Kolk, adj.-Directeur der gemeentewerken te Nijmegen. De heer A. Pijper commies titu lair ten postkantore alhier wordt op 1 April als zoodanig overgeplaatst naar Purmerend. De Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren heeft niet slechts steun van volwassenen noodig maar ook, met 't oog op de toekomst, medewerking der kinderen. Het nog zeer ontvankelijk gemoed der jeugd kan zonder moeite worden geleld tot medelijden met de dieren en zou zeker nog meer opgewektheid tol medewerking aan 't doel dier ver eeniging gevoelen, als de kinderen zich als leden van meergenoemde ver eeniging konden beschouwen. Niet als gewone leden, die minstens f 1.25 per jaar bijdragen, doch als be gunstigers, met ^minstens f 0.50 per jaar. Eveneens kunnen werklieden als begunstigers toetreden, tegen eene contributie van minstens f0.50 per jaar (gelijk reeds te Bussum voorkomt) Dragen kinderen geldelijk bij, zoo wordeD zij meer één van zin met de goede zaak van barmhartigheid tegen over de dieren; welke ook op den duur gelijke gezindheid ten aanzien der menschen zal kweeken zoo zal b.v. een kind dat van zijne spaar penningen bijdraagt, als boven is voorgesteld,f zich zeker niet meer aan vogelnestjes vergrijpen. Werkelijk doen ouders een goede opvoedkundige daad, wanneer zij hunne kinderen tot bovenstaande handeling aansporen. Inlichtingen zijn te bekomen bij den 2den Secretaris, Utrechtsche- straat 35. Gisteravond werd de tweede ver gadering van vooruitstrevenden in »Ons Hnis" gehouden met het doel eene kiesvereeniging op te richten. De heeren Rijkens. Hoog en Kruisinga vormden het voorloopig bestuur. De heer R. opent de vergadering en heet alle aanwezigen welkom, herinnert aan de vorige vergadering, waarin besloten was, dat de eventueel op te richten kiesvereeniging zich niet met Kamerpolitiek zou bemoeien, doch uitsluitend Gemeente belangen op 't oog zou hebben. De drie genoemde heeren hadden een reglement ont worpen, dat aan de goedkeuring van de vergadering werd onderworpen. Volgens Art. 1 is het doel van de kiesvereeniging de belangen van de Gemeente in vooruitstrevenden zin te bevorderen Art, 2. Ze tracht dit doel te bereiken door personen voor Ge meenteraad en Kamer van Kooph. te verkiezen die in dezen geest willen werkzaam zijn. Art. 3. Het bpginsel Program, beoogt alle onderwijs en volksontwikkeling krachtig te bevor deren. (Het steunen van jongelieden van goeden aanleg is de bedoeling.) Ook behandelt het 't aanstellen van schoolartsen, schoolvoeding en -kleeding, volksbibliotheken en lees zalen, het bevorderen van volksfeesten en muziekuitvoeringen. De heer Krui singa wilde het overnemen van de H. B S. door het Rijk in't programma hebben opgenomen, wat tot veel be spreking aanleiding gaf. Op voorstel van den heer Hoog werd deze zin snede weer geschrapt. Art. 4. De Gemeente als werk geefster, beoogt het regeleu van den rechtstoestand van alle personen in dienst der Gemeente. Het uitvoeren van Gem. werken moet zooveel moge lijk door inwoners geschieden met dien verstande, dat de belangen van het betrokken personeel behartigd worden. Art. 5. Gem. bedrijven. De Gem. dient te exploiteeren gas, waterleiding, telefoon. Bank van Leening enz. Art. 6. Gezondheid enz. Controle opvoedingsmiddelen, drinkwater, het marktwezen, bad- en zweminrichting, steun aan drankbestrijding, rioleering en bestrating. Art. 7. Andere wenschen: 1. Ver zekering tegen werkeloosheid. 2. Werk verschaffing. Art. 8. De contributie is minstens 50 cent. Alle ingezetenen niet jonger dan 21 jaar kunnen lid zijn. Na uitvoerige bespreking en geringe wijziging werden de ontworpen statuten door de vergadering in hun geheel goedgekeurd. Op de vraag van den voorzitter of de aanwezigen op deze basis een kies vereeniging wilden oprichten, werd ja! geantwoord. Alzoo is dan door vooruitstrevenden opgericht een kiesvereeniging onder den naam: Gemeente Belang. Tot Bestuursleden zijn gekozen de heerenRijkens, Kruisinga, Donker, A. Smit, v. Wijngaarden, Leinweber en C. V. Gerritsen. Nadat de heer De Pool nog een woord van dank richtte tot het voor loopig bestuur sloot de voorzitter de vergadering. De heer F. Wesseling herdacht j.I. Donderdag zijn 25-jarige werk zaamheid als leeraar aan de H. B. School alhier. Van alle zijden ontving den algemeen geachten jubilaris de on- dubbelzinnigste blijken van belang stelling. Ziju collega's vereerden hem een schrijfbureau en zijne leerlingen een fraaie ets in lijst. 1 Maart a.s. zal voor de afdee ling Amersfoort van den Nederland- schen Bond voor Vrouwenkiesrecht, de luitenant A. Kaptein het Onder werp behandelen «Vrouwenkiesrecht en Volksvertegenwoordiging". Mej. M. A. den Hartog heeft met goed gevolg te Utrecht bet exa men voor fraaie handwerken afgelegd, voor nuttige handwerken slaagden o.m. de dames A. C. ten Doeschate en H. M. Groenewegen. In den a.s zomer zullen de navolgende muziekuitvoeringen wor den gegeven door de stafmuziek van het 5e regiment Infanterie, directeur de heer G. Bikkers. Zondag 16 Mei matinee, Zondag 30 Mei concert, Zondag 6 Juni matinee. Zondag 13 Juni concert. Zondag 20 Juni concert, Donderdag 1 Juli concert, Donderdag 8 Juli concert, Donderdag 15 Juli concert. Zondag 25 Juli con cert, Vrijdag 30 Juli concert, Dinsdag 17 Aug. concert, Donderdag 26 Aug. concert. Donderdag 25 Februari's avonds te half acht spreekt in »De Arend" de heer J. J. Lamers, van Amsterdam, algemeen secretaris van den Bond van Nederl. Onderwijzers over «Volks- onderwijs en de Openbare School". Ds. Vunderink is officieel uitge- noodigd voor debat; eveneens is het Bestuur van de Anti rev. Prop.-club «Groen van Prinsterer" en van de Roomsch-kath. Prop. club «Leo XIII" verzocht, voor een debater te willen zorgen. Dezen winter is er al beel wat in «Amicitia" te doen geweest. Kunste naars van den eersten rang hebben er gezongen of gespeeld, hebben ons in de gelegenheid gesteld hun groote gaven te bewonderen. We denken b.v. aan Hecking, aan Schafer, aan Aldo Anlonietti, aan Louis Schnitzler, aan Mevr. Geertruida Vogelvan Vladeracken, aan Willem Andriessen, aan Orelio en aan zooveel anderen. En om de kroon op 't werk te zetten gaf Mevr. A. NoordewierReddingius Donderdag een Liederavond met medewerking van Mej Marie Jannette Walen, pianiste. Om 't kort te zeggen 't was een avond van groot kunst genot, wat werwacht was, want de opkomst was zeer aanzienlijk. Mevr. N.R. beschikte over een stem, zoo vol, zoo zuiver en krachtig als maar zelden wordt gehoord. Achter in de zaal hoort en verstaat men haar evengoed als voorin. Met alle voor gedragen liederen ongstste ze de be wondering van de aanwezigen ja, soms was het geluid zoo heerlijk, zoo wegslepend mooi, dat men vergat dat het door een mensch werd voortge bracht. Hoe heerlijk en vol zong ze niet nummer 2 van het programma, can tate van Mozart en welk een diepen indruk maakte niet de laatste regel »Dann ist 's erreicht des Lebens wab- res Glück." Ook het volgend nummer «Die junge Nonne" werd met warmte en gevoel gezongen. Dit was trouwens met alle liederen het geval. In jaren niet of nooit zoo gehoord was wel de meening van allen. Wanneer een lied was gezongen, was de innerlijke ontroering dikwijls zoo sterk dat men niet dadelijk applaudisseerde. Bij «O Grab, wo ist dein Sieg? Wo ist dein Pfeil, o Tod!?" ging een rilling door de zaal. De bloemenhulde was wel verdiend. Onder daverend applaus werd eeri bloemenmand en een bouquet aan geboden bij de pauze en toen bet laatste nummer «Wach' auf mein Herzensschöne" gezongen was. De pianiste speelde voortreffelijk, doch bad hier in zeker opzicht een ondankbare taak in zoover ze n.l begeleidde. Ze beschikt over een builengewone techniek, wat o.a. duide lijk bleek toen ze «32 variaties C moll en nocturne op 27 No. 1 Cis Moll" speelde. Het le elftal van Quick speelt morgen voor de derde bekerronde te Amsterdam tegen Ajax. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 21 Februari geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur. Prof. Dr. B. D. Eerdmans te Leiden. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouiv Van Persijnslraal No. I. Voorm. lO'/i uur, Ds. J. H. Broeke te Amsterdam. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. G. Veenendaal, pred. te Putten. 'sAv. 5'/> uur, Ds. G. Veenendaal. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 57» uur, Ds. Teerink. Buitengew. coll. voor de Armen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 97» uur, lezen. 's Av. 5 uur,. Lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 93/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 57» uur, Godsdienstoefening. ■■uw— De Kern der bemestingsleer. Op stuk van zaken draait de geheele leer der bemesting om dit eene en voorname feit, dat de gewassen een volledige voeding noodig hebben, een voeding, die in de eerste plaats bevat stikstof, phosphorzuur en kali. Dit moge nu eenvoudig lijken en natuurlijk, maar toch is de kennis van deze kern-waarheid met al haar eischen en gevolgen nog niet genoegzaam tot de kennis der landbouwers door gedrongen. Men handelt tenminste niet altijd, alsof men het wist. Hoe meer men van de eene stof gebruikt, b.v. van stikstof, zooveel te meer moet men ook van de andere gebruiken, tenzij dat die andereinde meerderheid zijn. Is de practijk hier mede overeenkomstig? Een landbouwer heeft b.v. op zijn akker eenige balen chilisalpeter ge strooid en meent daarmede genoeg bemest te hebben. Nu zijn er twee gevallen mogelijk. Ten eerstede akker bevat genoeg phosphorzuur en kali en zal door het chilisalpeter een grooteren oogst opleveren, maar daarbij natuurlijk een evenredig deel phos phorzuur en kali verliezen, want het eigenaardige is, dat de st.kstof niet alleen verbruikt wordt, maar altijd stikstof, phosphorzuur en kali. Hoe meer er van hot eene is, zooveel te meer wordt er ook van de beide andere vereischt. Ten tweede: de akker bevat niet genoeg phorphorzuur en kali en kan dus ook voor de gegeven hoeveelheid chilisalpeter niet genoeg afstaan. Het gevolg daarvan is, dat niet alle chi lisalpeter gebruikt wordt en de oogst dan ook niet naar evenredigheid van de gebruikte hoeveelheid kunstmest grooter wordt. Aldus: door gebrek aan kali en phosphorzuur, verlies aan chilisalpeter en kleinere oogsten. Onder de drie genoemde meststoffen is de kali het vaakst in de minderheid. Vooreerst, omdat de tegenwoordig het meest in zwang zijnde cultures on noemlijk veel kali aan den grond onttrekken en ten andere omdat de landbouwer de kali nog altijd als een stiefkind behandelt. Men denkt er dikwijls niet aan, welke ontzaglijke verliezen men daardoor lijdt, hoeveel stikstof en phosphorzuur en door het gebrek aan kali verloren gaat of ongebruikt blijft en hoe de oogst juist door het te weinig aan die eene meststof, gedrukt wordt. Hoe vaak gebeurt het, dat een landbouwer van meening is, dat elk gewas een bepaalde meststof noodig heeft en hij geeft dan b.v. alléén superphosphaat. Zulks is dan alleen juist gehandeld, als men overtuigd is, dat de bodem genoeg kali heefl, als dus b.v. de voorvrucht een zeer rijke kalibemesting heeft gehad. Gij kunt er dan ook van ver zekerd zijn, dat gij, als het geval zich voordoet, dat ge bij een genoegzame bemesting met stalmest, chilisalpeter, superphosphaat enz., toch geen vol doende oogsten verkrijgt, de schuld hiervan in negen en negentig gevallen van de honderd te zoeken is in kali gebrek en gij door kaïniet of een ander kalizout te geven, het gewenschte resultaat verkrijgt en ge de oogstop brengst aanmeikelijk ziet stijgen. Verder moet ik nog, alvorens dit opstel te eindigen de kalk noemen. Moge zij al niet een zelfde rol spelen als de genoemde, zij is in elk geval onmisbaar. Geen meststoflen worden ter voeding gereed gemaakt zonder kalk, geen kali en phosphorzuur wordt geabsorbeerd zonder kalk. Het drietal genoemde verandert dus in het viertal: kalk, kali, phosphorzuur en stikstof. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 19 Februari 1909 Tarwe f 0,Rogge f 0-Boekweit f 0. Appelen f3.a f 6.Peren f 0.— a 10Klei- aardapp. f 0.— a f 0.Zandaardapp. 1.80 a f220 Hoendereieren f4.25 a t 4 75 per 100 st. Eenden flj.a f0Boter '1.50 a f 1.60 per kilo Mar garine f0.k f0.Zoetem. kaas f0 afO. Kippen f 0.80 a f 1 Kuikens f I.a f 1 30 Piep kuikens f 0.00 k f 0.00. Ganzen f 0.a f 0.Eenden f0 80 a f 1.10 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. H.«zen f0a f0Wilde koi ijnen f 0.50 3. f 0.55. Tamme fO.BO a fl.40. Dunen f 050 a f 0.70paar. Magere varkens f 12. - a f 16. - Varkens t. export f 0.a f Zeugen t 40.a i 60Biggen f 7.a f 10 Schrammen f a f Vette koeien i 000.a t'000.—Guste koeien f 000. a f O00.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2