NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. BENJAMIN No 19 Zaterdag 6 Maart 1909 Acht-en-dertigste jaargang* VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND Hazin 2u£ic3a.a,ëlis. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke NummerB 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en V rij dag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangeetraat 77. Telephoonno. 09. ADVERTENTlBN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7VCent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Van alle kanten komen sneeuw- berichten. In een groot gedeelte van Europa leeft men, evenals bij ons, in een »een witte wereld*maar 't is een wereld die extra lasten, bezwaren en ellende oplevert. In vele bergstreken van Duilschlandis het spoorwegveikeer gestremd door lawines en de telegram men van gisteren berichtten, gelijk men weet, ongelukken, door die sneeuwstortingen veroorzaakt. Berlijn zat twee dagen diep in de sneeuw. Er waren 10 000 mannen bezig met wegiuimen van de sneeuw inde straten, een werk waarbij en dat was een lichtpunt bij den last en de ellende duizenden werklooze arbei- ders iets konden verdienen. Maar het verkeer ondervond groote belemmeringeu. Op sommige plaatsen was er geen doorkomen aan. Vele zwaarbeladen karren bleven steken in de sneeuw en door de stilstaande wagens en de gevallen paarden kon den op vele plaatsen ook de electiische trams geruimen tijd niet rijden. Er gebeurden daarbij ook veel onge lukken door de gladheid op straat en wel vijftig gevallen mannen en vrouwen moesten geneeskundige hulp inroepen. Ook in de provincie Posen woedden zeer zware sneeuwstormen Te Weisz- Dauland is een arbeider doodgevroien gevonden. In het Reuzen- en het Ertsgebergte hebben almede sneeuwstormen groote storingen in het verkeer veroorzaakt. In vele deelen van Groot-Brittannië had men Dinsdagavond een hevigen sneeuwstorm, waarvan vooral te Londen armen en rijken veel te lijden hadden. De armen die bij Someset- House op het uitdeelen van soep stonden te wachten, werden er door uiteengedreven om in hun schamele kleeren ergens een schuilplaats te zoeken voor den snerpenden wind en de koude vlokken. En later verkeerden de heeren en dames, die in avond toilet uit den schouwburgen kwamen, in hetzelfde geval Betrekkelijk weini gen werden voor hooge prijzen een huurrijtuig machtig. De electrische trams werden bestormdzij waren spoedig overvol en vele heeren tn dames zochten een schuilplaats in winkels. Woensdagnacht woedde er ook een hevige sneeuwstorm in Ierland en op het Ierscbe Kanaal En men is nog niet int de sneeuw in het Britsche rijk. Ook KoningEdwaidheeft volgens een telegram zijn vertrek naar het zuiden van Frankrijk moeten uitstellen wegens den sneeuwstorm op het Kanaal. Te Londen hebben Woensdag niet minder dan 30.000 arbeiders gewer kt aan het wegruimen van de sneeuw en men berekent dat de kosten der sneeuw: pi uiming niet minder dan f48.000 hebben bedragen. Ook in Oostenrijksch Galicië hebben buitengewoon zware sneeuwstormen gewoed. Verscheidene spoortreinen zijn in de sneeuw blijven steken. Op de lijn LembergPodwoloczyska werd het verkeer geheel gestaakt. Bij het station Maxymofka is een sneltrein bijna geheel bedolven door een lawine. De stad Podwoloczyska werd geheel afgesneden van alle verkeer. Alle spoorwegstations waren vol reizigers, die niet verder konden. In Noord-Duitschland is eene ont zaglijke hoeveelheid sneeuw gevallen. Vele treinen zijn ingesneeuwd. De kosten van de opruiming der sneeuw in Berlijn bedragen ongeveer een millioen mark. van hun tong en dieven door afkappen van hunne handen. De Turksche regeering heeft 5 bataljons infanterie, twee batterijen artillerie en verscheidene Maxims tegen den Mahdi uitgezonden. Kamers wordt vereischt, tot de ver-| De harde bodem van een heideveld, leening van kiesrecht en verkiesbaar- met kleine ijsvlakjes bezaaid, biedt heid aan vrouwen te besluiten. In Jemen is een nieuwe «Mahdi" opgestaan, een profeet, Sejid Mehmed genaamd. Hij beweert, belast te zijn met een goddelijke zending en het aantal zijner aanhangers, in het eerst *25.000 neemt steeds toe. Deze Mahdi, die door zijn prediken de wereld wil bekeeren, past strenge en afdoende wetten toe om overtreders het verder zondigen onmogelijk te maken. Zoo straft hij leugenaars door uitrukken Het Regentschap. Uit den Haag meldt men aan het »N. v. d. D.« Met zekerheid kan megedeeld wor den dat door de Regeering om advies aan den Raad vari State gezonden is een wetsontwerp op het regentschap ter uitvoering van art 37 der Grond wet, luidende: »De regent wordt benoemd bij eene wet die tevens de opvolging iu het regentschap tot 's Konings meeider- jaiigheid toe kan regelen. Over het ontwerp uier wet beraad slagen en besluiten de Staten-Gene- raal in vereenigde vergadering. De wet wordt nog bij het leven van den Koning voor het geval der min derjarigheid zijns opvolgers gemaakt*. Prins Hendrik is te Bei lijn eene bespreking gaan houden naar aan leiding van zijn plan tot stichting van eene afdeeling der Johannitterorde in Nederland. Kiesrecht voor de vrouw. Aan den Minister van Binnenl. Zaken is een adres gericht door de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht naar aanleiding van de intrekking van het voorstel door het Ministerie- De Meester ingediend tot wijziging der Grondwet. Adressant verzoekt bij de Regeering en de Slaten-Generaal aan te dringen op zoodanige onmiddellijke vereenvou diging der Grondwetsherziening zelve, dat de gewone wetgever bevoegd worde, hetzij met gewone, hetzij met een grootere bij de Grondwetswijzi ging te bepalen meerderheid, doch zonder dat steeds ontbinding der Utrechtsche Huis vlij (tentoonstelling Juni 1909 Thans is 't programma bekend ge maakt voor de Bijzondere wedstrijden. Het luidt aldus: Voor jongens van 12 tot 16 jaar: een bouten portretlijst, voor kabinet- porti et. Versiering vrijgelaten. Voor meisjes van 12 tot 16jaar: het aankleeden van een pop, ter grootte vari20 tot 30 c. M., liefst in eene der kleedei drachten van de provincie Utrecht. Bij inzending wordt desge wensebt voor de pop f 60 vergoed. Voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar: een kartonnen doos met deksel, 20 c. M. lang, 12 c. M. breed en 5 c. M. hoog. Versiering vrijgelaten Voor mannen boven 16 jaar riiet vaklieden, een hangende kapstok, uiterlijk 8 c. M. breed. Voor mannen boven 16 jaar niet vaklieden, een naamplaat. Voor mannen boven 16 jaar vak en niet vakliedeneen practische bruikbare booikist, zoo eenvoudig en goedkoop mogelijk gemaakt. Voor vrouwen boven 16 jaar niet vakmenscbeneen schort voor een kind tot 12 jarigen leeftijd. De Propag. Commissie schrijft een prijsvraag uit voor een teekening naar de natuur, voorstellende een gezicht in de stad of de provincie Utrecht. Zij behoudt zich het recht voor, de beste teekeningen te reproduceeren. Voor alle wedstrijden, voor de Prijs vraag en ook voor Inzendingen van anderen aard buiten wedstrijd en Prijsvraag vallende, worden medailles, diploma's en geldpi ijzen uitgeloofd. net Klootschieten in Twente. Een geliefkoosde sport is voor de jongelui in Twente 's winters het klootschieten. De werkzaamheden op veld en akker liggen zoo goed als stil, zoodat er tijd te over is. eene kostelijke gelegenheid om den kloot (een kogel van een taaien bulst- wortel van pl. m. 4 cM. middellijn, verzwaard door een looden inhoud) ver te werpen, waarbij het aankomt zoowel op handigheid als lichaams kracht. De klootschieters vormen clubs, samengesteld uit jongelui uit een be paalde buurt, gehucht, of dorp. Wenscht eene partij in het strijd perk te tredon, dan wordt de kloot bij een van de leden van een andere club gebracht en in den regel door deze aangenomen, omdat de ontvan gende partij de condities mag stellen. Deze loopen over het aantal strijders en het aantal worpen voor ieder. Door beide partijen worden haar beste schieters uitgekozen. Op 't terrein van den wedstrijd wijst een stok de plaats aan waar de kloot de hand moet hebben verlaten en zoo worden achtereenvolgens alle worpen van de eerste partij gedaan, zooveel mogelijk in rechte lijn. De tegenpartij begint op dezelfde plaats en tracht te winnen door den afstand van de eerste partij in minder scho ten te doen. Op de plaats waar de kloot neer komt staan vele belangstellenden het voortrollende projectieldoor meermalen nog al krasse woorden aan te sporen tot verder rollen en vooral bij een gelukkig neerkomen op een ijsvlakte of op een gunstige helling van den bodem op luidruchtige en eigenaardige wijze hunne tevredenheid te betuigen, terwijl met de dikke knuppels voort durend op den grond wordt gestampt. De kloot mag vooral niet worden aangeraakt voor bij stil ligt; waar deze ophoudt met rollen wordt een stok gelegd. Doordat beide partijen zich om den voortrollenden kloot verdringen, ontstaat over het al of niet tegen houden (meuten) nog ai eens twist, die maakt dat zoo'n wedstrijd vaak op een vechtpartij uitloopt, vooral 5) Martin Splüd oefende met den grootsten ijver zijn handwerk uit. Hij verfde hekken, maakte Pompejaansche tuin kamers, lakte rijtuigen en poetste de kerkschilde- ry'en op alles met dezelfde toewijding. Van uit de dorpjes, om den fjord en op de heide gelegen, kreeg hij kerk-schilderyen. Enkele waren gebarsten, anderen alleen maar beslagen door den walm van de altaar-kaarsen, sommigen waren van uitgesneden hout, en daar waren de kleuren heele- maal af. Martin had een slag om bladgoud op de engelen vleugels en de stralenkransen te strijken, dat ze straalden als ware kleine zonnen. Hij streek het vel van de zoete Christuskindertjes glad en verfde met sterke kleuren op de kleeren van de maagd Maria. Hij hield veel van dit werk, maar toch leek 't hem altijd alsof hij Onzen Lieven Heer in de wielen reed. Want als Hij nu eenmaal, in 't zweet Zijns aanschijns, met groote moeite menschen en engelen geschapen had die naar iets leken, ging het toch eigenlijk niet aan dat hij in zijne ver waandheid Hem naaapte. Maar heerlijk was 't om te schilderen met die fijne dunne penseeltjes, die nooit voor iets anders gebruikt werden dan voor kerkschilderijen. Als niemand er op paste, kon hij zijn lust groene boomen met roode bloemen in den achtergrond te plaatsen bijna niet beheerschen. Het was immers alleen maar tot lof van den Heer, dat hij 't deed. Of bonte vlinders die hij 't best van alles schil derde. H\j vond altijd dat het Christuskindje op een vlinder geleek, daardoor kwam het. Maar eens had hij een goud-groenen glazenmaker op den grooten toon van 't Christuskindje geschilderd en daar werd de priester zoo boos over, dat hij hem er weer af moest nemen. Als Ulrika 't goed had gevonden, had hij olzoo graag hun huis opgesmukt van binnen en van buiten, overal met kleuren en kleine vroolijk bloe iende bloemen. Hij had prachtige schabionen; maar hij kon ze ook zelf verzinnen. Maaa Ulrika hield van orde en regelmaat in alles. Oker in de keuken, witsel in de slaapkamers, groene lijmverf op de werkplaats, roode in de zit kamer, teer op de balken, roode olieverf op de tuinbank en het tuinhek alles ieder voorjaar opnieuw aangestreken. Dat hoorde er zoo bij, maar meer ook niet. De kleinere voorwerpen durfde hü wel aanlos en vast beschilderde hüstokrozen op het hakbord en de emmers; de stelen van de potlepels verfde hij rood, groene letters met blaadjes versierd op de keukenkasten en zwevende engelen in het deksel van de naaidoos. De kleine gebouwtjes in den tuin. de wagen schuur, het turfhok en 't kippenhok beschilderde hij zoo prachtig, dat alle kinderen uit de buurt ze voor tooverkasteelen hielden- Dat vermaakte hem 't meest van al, want dan speelde hij zelf mee in 't sprookje. Voor het overige had hij den zolder om zich mee te troosten behalve slechts de twee zolder kamertjes aan den tuinkant. Daar had hij vrü' spel. En in de ledige Zondagsuren stond hij daar te schilderen op de hellende bonte muren, maar ook op de groote losse schermen. Hü' schilderde den Harz. De stad Ilsenburg, waar de hooge stokrozen met haar takken tot aan het dak reikten, de rivier de Use, die over groote, met mos begroeide steenen huppelde, dat het bruiste, bruiste -r den berg met de Duivelstrappenja, zelfs de vreeselüke grot van druipsteen, waar het water als betooverd uitvloeide tot trappen, zoowel boven als beneden. Wie dat gezien had, twüfelde er niet aan of er geesten woonden in de holle bergen, wat de men schen dan ook beweren mochten. Het ergste was dat zijn werk zoo weinig gely- kend was. Daarom kwam hü ook nooit klaar; maar schil derde en schilderde iederen Zondag tot zü'n dood toe. En als hü' daar stond te schilderen, was het hem alsof hij weer in den Harz was. Lukte 't niet goed, dan klepperde hij maar wat met de koebel en luisteide er naar; dat hielp dadelijk. Soms nam hü zü'n kleine meisjes mee naar boven en legde haar uit wat alles beteekende, maar zij vonden het alles zoo vreemd en niets gezellig om te zien. Alleen de jongste, Jelle, keek met de groote oogen naar het werk van den vader en knikte. Boven de zoldertrap stond altüd een schaal met koud zeepwater voor Martin en een schoteltje voor Martin's kat. De poes huisde op den zolder, want Ulrika had een afschuw van katten. De kat was verstandig en gehoorzaam en ze snoepte nooit van Martin's zeepwater. Zoo gauw hü' 't met zü'n geweten overeen kon brengen er een kwartiertje tusschen uitte knü'pen, liep Martin van de werkplaats naar den zolder om een belletje te blazen. Bü regenweer zat hü' onder 't dak te blazen, terwü'l de poes danste en sprong, om met de zeepbellen te spelen. Ze klom langs het bindwerk op en liet zich neerploffen. Ze sloop over den grond en sprong plotseling toe, ze kromde haar klauwen ze vleide Martin lachte en blies en de poes sprong telkens mis en schaamde zich blijkbaar. Maar telkens als ze een zeepbel aanraakte, spatte deze uit elkaar en werd tot niets. De poes heette: Kleine Hencker en niemand behalve Martin wist wat dat toch eigenlük betee kende; maar 't paste uitstekend bü' het bedrü'f eener kat, dat was zeker. Als de lucht helder was, blies Martin zyne zeep bellen door 't dakraampje over Weile uit. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1