Zij geneest van hare pijnen op 76 jarigen leeftijd. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. wanneer wat veel gedronken wordt. De prijs, die f5 niet te boven mag gaan, wordt direct omgezet in sterken drank. De kunst van gooien bestaat hierin, om de kloot, vastgehouden tusschen duim en twee vingers, met een onder- handschen zwaai zoover mogelijk vooruit te werpen. Er zijn jongelui, die het door oefening zoover hebben gebracht, dat ze op die manier 100 M. en meer gooien, ongerekend den afstand, die rollende wordt afgelegd. Eigenaardig is de belangstelling, die deze wintersport in Twente steeds ondervindt: ouden en jongen, mannen en vrouwen, somtijds ten getale van 200 en 300. begeven zich bij eene felle winterkoude naar de heide, om getuige te zijn van den wedstrijd. Waar de heide ontbreekt, wordt bouw- of weiland genomen of ook wel den openbaren weg. In 't laatste geval doen voorbijgangers en voerlie den maar 't best op een afstand te blijven, want de Twentsche jongens zijn ruw. Na afloop van den wedstrijd, wordt de pret in een herberg voort gezet. Te oud om te genezen? Neen De Pink Pillen bewijzen het. De Weduwe Maria Getderblom, geb. de Haan, oud 76 jaren wooijt 'te Streefkerk, Wijk R. 110. Zij is op merkwaardige wijze van haar rheu- matiek genezen door de Pink Pillen. iSedert 17 jaren, schrijft zij, leed ik aan pijnen, en n«el alleen aan rbeumalhische pijnen in de beenen, maar bovendien aanhoudende .-.pit in den rug ep jichtpijnen in de heup. Men beweerde zlat mjjn kwaal ongeneeselyk was en dat ik (p oujl was om te genezen. Evenwel ben ik ;gezond sedert ik de Pink Pillen heb gebruillt. Ik ben oud en mag niet hopen de gezondheid v(n mjjo twintigste jaar weer te vinden; maar wannegr ik nu van tjjd tot tjjd de Pink Pillen neem, lijd ik niet, heb ik geen pjjneö en gevoel "nnj betrekkelijk heel wel." Kunnen oude menschen iets beters verlangen. Zij moeten dan ook met wanhopen. De behandeling met de Pink Pillen zat jaren aan hun leven toevoegen en leven in hun laatste areig brengen. De Pink Pitten ïijn onowrtrofTeisegen bloed armoede, bidékzucht, algemeene nwakte, maag pijnen, zenuwpijnen, schelehoofdpijn, heupjicht, rh. umatiek, neurasthenie^ Jf Prijs f 1.75 de doos, f'tbper 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Neilei land, 7 Groote Markt Ie Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. van de Hooft, Langeslraat 107, en P. de Zwart Lanpestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. In eene vergadering der anti revolutionaire kiesvereeniging «Neder land en Oiarije" te Amsterdam hield Ds. G. W. C. Vundeiing eene politieke redevoering over »De inzet van den verkiezingstiijd. Aan het verslag van het Handelsbl. daarover ontleenen wij bet navolgende De beer Vunderirik ving aan met te berinneren hoe stil hel thans nog in het land is in vergelijking tot de dagen van 1905 Toen had men zich om dezen tijd reeds lang tot den strijd aangegord. Spreker geloofde, dat de gloeiende geestdrift, het rechte enthousiasme nu wel wat ontbreken. Mangelt het aan de juiste leuze? Is deze nog niet gevonden? Spreker weet het niet, maar verklaart de stilte van thans ook uit de teleurstelling op het gebied van sociale wetgeving. 18 jaar lang hebben de ziekteverzekering, do invaliditeits- en ouderdomsver- zekering opgeld gedaan op de politieke tribunes, maar nog bracht de trage wetgevende machine niets daarvan tot stand. Moeten wij misschien niet alles van overheinswege verwachten en zelf de handen aan den ploeg slaandoor eigen initiatief trachten deze wenschen te bevredigen? Ziet naar den Ned. Aannemersboiid, die weldra in Utrecht een middelbaar technische school zal tot stand brengen, tenvgl dr. Kuyper's ontwerp van de wet weer onafgedaan moest blijven liggen. Teleurgesteld is spreker ook als hij naar het arbeidscontract ziet. Een winst bad het voor de arbeiders kunnen zijn, maar onwillige patroons zijn bezig het waardeloos te maken. Over de practische politiek kan spreker het moeilijk hebben. Waarover moet ik spreken vraagt hij, om ver volgens te wijzen op de ongerustheid en de onzekerheid in de anti-revolu tionaire kringen ten opzichte van bet ministerie-Heemskerk, waarmee im mers bladen van vtijzinnige richting gingen coquetteerenGelukkig heeft het minisleiie, dank zij »l)e Standaard", duidelijk genoeg getoond met van het beginsel te zijn afgeweken. Maar moeilijk was '1e positie van het Heem< k-i k-minislene zeer zekei waar het optrad als zaakwaarnemer van den nagelaten boedel van het Kabinet-1 >e Meester. Iniussciteu heeft de teleur, stelling onder ons volk over het optreden van het ministerie-Heemskerk voedsel gekregen door het vele geschrijf. De beste vrienden van dr. Kuyper hebben hem den slechtsten dienst bewezen door te veel over deze zaak te spreken. Spreker hield een philippicca tegen de liberale bladen en sprekers, die dr. Kuyper persoonlijk aanvallen en ver volgen. Toch bestrijdt men in dr. Kuyper niet den persoon, maar de antithese-politiek. Spreker vindt die antithese-quaestie zoo erg niet. Zijn er geen tegenstellingen? Dr. Kuyper sprak in de Kamer van christelijke beginselen en paganistische factoren. De liberalen trokken den schoen aan. Zetde dr. Kuyper nu: gij zijt paganis- ten, of zeiden de liberalen het zelf' (Applaus.) Waarom hellen de liberalen de anti-these niet op? Waarom voereD zij in 1909 niet den verkiezingsstrijd onder de leuze vooruitstrevend tegen conservatief? Wel, omdat ze de anti these wel willen hebben, wel gebruiken kunnen. De liberalen hebben den tijd en de macht gehad om te toonen, dat zij geen religieuse scheidingslijn wilden in het volk. Dat was in de jaren van hun bewind, toen geen protestant benoemd werd. Maar toen wilden ze die anti-these wel. En zij willen die anti-these steeds zien of niet zien, al naar hun in de politieke kraam te pas komt. Een liberaalprotectionist werd in 1905 gesteund door links, maar een anti revolutionaiie vrij handelaar bestreden. Zoo blijven de liberalen voortgaan. Zij willen de anti-these wei cureeren, maar zoo, •lat ze niet heelemaal beter wordt. (Gelach). Welnu, wij willen de anti these handhaven als tegenstelling der be ginselen, niet tegenover de personen onzer tegenstanders, maar uitsluitend ter. zake van Staatsbeleid, omdat voor ons de geheele wetgeving moet samen hangen met onze levens- en wereld beschouwing. Dit is evident. En wij handhaven onze beginselen, omdat wij daarin den wil zipn van God den Heer. Gods ordonnantiën wijzen ons het wagenspoor aan. den koers en de lichting. En te groot is de helde voor ons volk, dan dat wij een hatid- bieed zouden wijken. Brengt de practische politiek soms teleurstelling, neemt dan, zegt spreker, een verfrisschend bad in den stroom onzer beginselen. Houdt niet vast aan kleinigheden, laat u niet ont moedigen en zeg niet: ik stem niet op die of die als dr. Kuyper niet weer minister wordt. Dat weet gij niet en hebt gij ook niet te beoor- deelen Maar ge hebt uw plicht slechts te doen als anti-revolutionair voor uw heilig beginsel! Geen enkele der vrijzinnige partij is geslaagd een rechtsgrond te con- strueeren voor baar gezag, het gezag, dat wij aldus de spreker, ont leenen aan de souvereiniteit Gods. Spreker gispte de politiek der Liberale Unie, die met haar drijveD naar alge meen kiesrecht den revolutionairen staat accepteerden. Verder kwam hij op tegen de opvattingen ter linker zijde aangaande het huwelijk Daar tegenover plaatste hij dan het anti revolutionaire beginsel om niet te scheiden wat God vereenigd heeft. En nogmaals opponeerde spreker er tegen, om hoofdzakelijk te letten op de practische resultaten, die een ver kiezingsstrijd brengen kan. Neen, wjj moeten letten op de eer van onzen Koning, op onze beginselenoppassen dat wij niet verzwakken of verwateren. De val van het ministerie- De Meester moet ons een les zijn. Dit kabinet viel schijnbaar door de afstemming van de oorlogsbegrooting, maar als het zich zeker had geweten van den steun van het volk, zou het de Kamer naar huis hebben gestuurd. Of eigenlijk was het ministerie-De Meester reeds gevallen toen de kiezers het loslieten bij de Statenverkiezing van 1905, en toen het geen kans zag om de militaire paragraaf uit te voeren. Maar toen dit Kabinet-De Meester viel, heeft het volk geen droevenis gevoeld, zooals bjj den val van dr. Kuiper's ministerie. Dat komt, omdat hetgeen liefde had bij het volk. Maar ook is die onver schillige houding bij de verdwijning van het Kabinet-De Meester te wijten aan de dwaze en loszinnige wijze, waarop de vrijzinnige-propaganda in in 1905 is gevoerd, waai op het volk belotlen zijn gedaan. Ef-n lts voor ons. Laten wij niet te veel beloven Want men vindt ten slutie geen superieur man bereid om als Minister op te treden op den grond van al die beloften, door sprekers en in boekjes gedaan. Houden wij ons aan het mogelijke, aan-het bereikbare, dan heeft spreker goede hoop, dezen zomer te zullen winnen. Mocht links het weer winnen, dan heeft men zich daar weer een kuil gegraven door algemeen kiesrecht en Staats pensioen te beloven, waarvoor men de vrije-liberalen die men noodig zou hebben niet kan vinden. Derhalve moeten wij ons voor zulke fouten hoeden. Niet zeggen wij te strijden voor dit of dat ontwerp, te willen Minister dien of dien, maarte strijden onder de leus: tegen de revolutie, het evangelie(Applaus.) Wij willen wel uitspreken, dat wij spoedig verzorging wenschen van ouden van dagen, dat wij hunkeren naar een betere regeling van de ftnancieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, meer subsidie wenschen voor ons bijzonder onder wijs. Maar dit alles staat op het tweede plan, en de christelijke begin selen op het eerste. Weluu, winnen kunnen wij De tragedje is steeds geweest, dat links won door de ver deeldheid van rechts, waar men elkaar ondeiling bestreed en verlamde. Daar om eindigde ds. Vundermk met een klemmend beroep op de vergadering om straks eensgezind ten strijde te trekken ten einde bij den komenden verkiezingsstrijd de victorie te bevech ten! (Applaus). Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad Uer gemeente Amersfoort op Dinsdag 9 Maart 1909 des namiddags te half twee ure 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende de water leiding. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting, dienst 1909, in verband met hun voorstel betredende de water leiding. 3. 2e stemming over het amen dement van den heer Oosterveen in zake het verhuren van een gemeente terrein aan het circus Charles en verdere behandeling van het desbe treffend voorstel van Burgemeester en Wethoudets. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van verlof aan den onderwijzer J. Hilke. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het verlof van de onderwijzeres Akker manBakker. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende tegemoet koming aan persopen, te voren dienst doende bij de schutterij. 7. Voorstel van Burgemeester en Weihouders betredende een adres van J. van Keulen inzake de herstelling van een gedeelte werfmuur. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening betreffende de straat- politie. 9. Vaststelling van het le gedeelte, van het kohier der Inkomstenbelas ting dienst 1909. 10. Vaststelling van het 3e supple toir kohier der straatbelasting, dienst 1908. Aan den Minister van Water staat is een adres gezonden door de Handelsreizigers Vereeniging naar aan leiding van het feit dat voor de eerst volgende Zomerdienstregeling de trei nen 212 en 241 in de richting Amers foortApeldoorn en verder wedeiora als D-Tieinen zijn opgevoerd; d w.z dat door H IJ. S M. een toeslag r.p de vrachtprijzen zal geheven worden van 60 cent voor de tweede en 30 cent voor de derde klasse. Adressant heeft zich tot den waar nemend administrateur van de H. IJ. S. M. gewend met bezwaren tegen deze regeling en deze heeft de moge lijkheid in uitzicht gesteld zoo al niet de tweede en derde klasse, dan toch de derde klasse alleen van den toeslag vrij te stellen, eene belofte die blijkens het thans verschenen ontwerp Zomer dienstregeling niet door de Mij. is nagekomen. Adressant verzoekt den Minister goedkeuring aan dezen toeslag te wil len onthouden, welk verzoek van ver schillende zijden wordt gesteund. Bij K. B. is aan den majoor P E. H. V. L. baron van Boecop en den Ritmeester L. S. Gerard van Sijsen, beiden op non-aciiviieit, van het wapen der cav., met ingang van 1 April, ter zake van lichaamsgebre ken, onder toekenning van pensioen, een eeivol ontslag uit den militairen dienst verleend en is bet bedrag van bet pensioen vastgesteld: a. voor den majoor baron Van Boecop voornoemd, op f1331 'sjaars. b. voor den ritmeester Gerard van Sijsen, voornoemd, op f1212 'sjaars. Bij het 5e eskadron van het 2e regt. huzaren, dat wordt verplaatst van Venlo naar hier, zijn ingedeeld ritmeester P. H. A. Loopuil, le luite nant H. C. J. C van Stockum en H. W. C. E Mathon, benevens de 2e luitenants A. N. S. W. L. Coblijn en jhr. J. A. Röell. De le luitenant G. Menken van het 5e regt. inf. is benoemd tot com mandant van de 2de compagnie Hos pitaalsoldaten te Utiecht. Zaterdag zal de plaatselijke af- deeling van het provinciaal Utrechtsch Weerbaarheidskorps, versterkt doorde afdeelingen Utrecht en Baarn een propaganda-marsch door de stad hou den Aan de centrale botermijr. werd aangevoerd 1780 kilo ongezoute en 1735 kilo gezoute fabrieksboter. De ongezoute besomdefl.3J1.40 per K G. de gezoute f 1.301.41. In de a.s. Donderdagavond te houden maandvergadering der ver eeniging «Handel en Nijverheid" zal, buiten de gewone punten der agenda, eene voordracht gehouden woroen over collectieve ongevallenverzekering. Het Nut heeft voor den laatsten avond in dit seizoen op a.s. Maandag den heer Lamberts als spreker geënga geerd, teiwijl de ensemble-klasse der muziekschool onder directie van den heer G. K. G. van Aaken voor afwis seling zal zorgen. Tengevolge der gladheid viel de agent van politie H. H. Enkehar, op zijne nachtelijko ronde, van de lucht brug aan de Soesterweg en bezeerde zich dermate, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen en geen dienst kan doen. Een dame gleed in het plantsoen uit en brak een pols. Een gelijk lot wedervoer een knecht der Phoenix- brouwerij in de Bergstraat. Huis vl(j t-teiitoonstelliiig. Indertijd werd gewezen op de wen- scheiijkheid, zich vóór 1 Maart op te geven ter deelneming aan de Utrecht- sche Huisvlijt-tentoonstelling. Het is niet overbodig er hier op te wijzen, dat de aangifte voor dien termijn alleen wenschelijk doch niel noodzake lijk was. De gelegenheid tot aanmel ding aan 't Secretariaat Voorstraat 85 blijft nog steeds opengesteld. Door de Ned. Centraal Spoor weg Maatschappij is gisteren aanbe steed bet maken van een tramremise te Zeist. 30 Biljetten. Laagste J. van Harpen, alhier, f 26.655. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 7 Maart geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Reinoiistrantsche kerk. Voorm. 9'/i uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoef. voor jongelieden. Voorm. 11 uur, lis. Hooykaas. Gewone Godsdienstoefening. Doopsgezinde Kring. Hel Logegebouw Van PersijnslraaNo 1. Voorm. IO'/i uur, Ds. E. M. ten Gate Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm 10 uur, Ds. üonuer. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Maandeiijksche collecte, 's Av 5'/i uur, Ds Teerink Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. y'/i uur, Us. A. J. Geeits, van Scheveningen. 'sAv. 5 uur, Ds. A J. Geeits. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Uit Apeldoorn meldt men: Deze week gelukte het den jacht opziener Roest aan het Aardhuis een schadelijken wilddief te bemachtigen. In de sneeuw bemeikte hij vreemde sporen, waaruit hij echter met geen mogelijkheid kon afleiden van welk dier zy konden zijn. Hij volgde de sporen en deze verdwenen in een oud konijnenhol. Met schop en bijl werd het bol opgegraven, waarin zich eindelijk teekenen van leven vertoonden. Het dier werd in het hol doodgeschoten. Toen het te voorschijn gehaald was, bleek het een vos te zijn, welke ander half jaar geleden in een klem was ge vangen. Om zich te bevrijden had het dier zich toen een poot afgebeten, en sedert op slechts drie pooten rond gesprongen; vandaar de vreemde af druksels in de sneeuw. Een verborgen schat. Men meldt uit Almelo Dezer dagen werd alhier een oud huis afgebroken. De afbraak werd publiek verkocht. Een zekere B. alhier werd daardoor eigenaar van eenige zware balken. B. vei kocht op zijn beurt een paar dezer balken aan een ingezetene van een naburig dorp. Laatstgenoemde vond bij het doorzagen van een balk een looden kistje, dat in dezen balk verborgen was. Dit kistje moet documenten uit de 14de eeuw bevatten, die veel waarde bezit ten. In weerwil der herhaalde ver zoeken van den verkooper, wil de kooper de gewichtige stukken niet afslaan, aangezien bij de balken «met alle lusten en lasten, zoowel heer- schende als lijdende," heeft gekocht. Reeds moet advies van een paar rechtskundigen gevraagd zijn. Een proces zal dus wel niet uitblijven. Eeu zonderlinge kunstenaar. Men schrijft uit Barneveld aan 't Handelsbl: Vaak waren den laatsten tijd bij den winkelier Deijlius alhier verschil lende artikelen spoorloos verdwenen, zonder dat men de oorzaak hiervan kon opsporen. Nu eens werden er eenige kisten sigaren vermist, terwijl dan weer sigarenpijpjes, portefeuilles enz verdwenen waren. Eindelijk rezen echter vermoedens tegen den boven buurman, een pianist en kunstschilder, ten wiens huize, bij onderzoek, tal van gestolen artikelen werden ontdekt. Kasten vol met vermiste voorwerpen werden hier gevonden, zoodat onge twijfeld voor een bedrag van honderd gulden gestolen is. In het nauw ge bracht, bekende hij deze diefstallen meestal 's nachts gepleegd te hebben, terwijl ook gebleken is, dat vele voor werpen door hem voor de helft van de waarde aan particulieren zijn ver kocht. Vre«9 voor inbrekers. Een inwoner van Haarlem heeft een leelijk schadepost gehad door zijn vrees voor iribiekers. Dezer dagen ging hij 's avonds op bezoek en stopte het in buis aan wezige zilvergeld, ten bedrage van 75 a 80 gulden, in een blikken bus welke hij in de niet brandende kachel legde, met de gedachte «Kommen er inbrekers, dan zullen ze daar mijn geld niet zoeken." Maar nu komt het onaangename der historie, 's Mans echtgenoote, die al vóór hem was uitgegaan, bad van de verbergingsmanoevae niets meede- gedeeld, en 's anderen daags had dien tengevolge de kachel al een paar uur lustig gesnord, voordat onze huisvader weer dacht aan zijn blikken bus met rijksdaalders en guldens. De kachel werd nadat meri tot de onaangename ontdekking was gekomen, zoo spoedig mogelijk gedooft, maar de geld stukken waren tot één klomp zilver sauieii: esmolten Dubbel beet genomen. Een heer op het Zuid wonende, had Zaleidagavond in eene danszaal te Antwerpen kennis gemaakt met eene juflrouw, waarmee hij een vroo- lijken nacht doorbracht, veel zalen bezocht en ten slotte mee naai het calé Léopnld reed om le soupeeren. Op het oogenblik dat hij den koetsier zou betalen, bleek het, dat zijn portemonnai verdwenen was en op hetzelfde oogenblik ging de mammezel loopen. De heer begreep seffens dat bij bestolen was en hij met den koetsier reden «ventre a terre" de juffrouw achterna en snapten haar in de Brandtstraat. Zij stopten haar in de vigilant, reden er mee naar het politiebureau en daar vond men de portemonnaie verborgen in bet keurslijf van de juffiouw. Doch men constateerde tegelijkertijd, dat de dievegge een man was! De galante heer zal dat nachtje lang onthouden, denkt het «Hbld. v. Antw.«

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2