Plaatselijk Nieuws. men deze op de juiste wijze moet aanbrengen. Niet alleen toch dat dik werf de vlaggen door te langen of te korten wimpel, door te veel versiering of om andere redenen niet aan de eischen voldoen, doch ook de kunst om een vlag goed en naar behooren te doen waaien, is er eene die slechts weinigen kennen. Wij meeneu daarom dat het tijdschrift Eigen Haard goed heeftgedaan in woord en beeldte brengen welke vlaggen men niet en welke wel moet gebruiken en tevens hoe men op de juiste manier den vlaggestok moet aanbrengen. De bijgevoegde illustratiën verduidelijken de bedoeling. Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. De Afdeeling Amersfoort van dezen Bond hield Woensdag j.l een open bare bijeenkomst in de foyer van Amicitia, waar als spreekster optrad Mevr. Wynandts-Francken—Dysennk uit den Maag, over Vrouwenplicht. Mej. Heerma van Voss opende met een kort woord de vergadering en gaf het woord aan Mevr. W Deze deelde mede, dat de Bond een tweeledig doel heeft. Ie Propaganda voor vrouwenkies recht te maken en 2e de vrouwen van de Maatschappelijke vraagstukken op de hoogte te brengen. In het vorig jaar Mei heeft in de Gids een artikel van minister Staal gestaan, getiteld De persoonlijke dienstplicht der vrouw. Op deze kwestie wenscht spreekster nader de aandacht te vestigen. Reeds in 1902 beeft zij voor vrouwenkies recht gestreden. In feministische krin gen is de zaak evenwel opzettelijk doodgezwegen, en had dit echter niet verdiend. De vrouw wenscht rechten te erlangen en plichten te vervullen. Publieke rechten worden gevraagd, maatschappelijke plichten daar tegen over gesteld. De Staat moet het vraag stuk ter hand nemen. De kwestie is niet nieuw, maar dateert reeds uit de tijden van het schrikbewind. Toen werd er een tijdlang niet van gehoord tot in 1891 de Algemeene Duitsche Vrouwenbeweging vergaderingen be legde. Dr. Lingbeek vestigt o.a. de aandacht op het voorkomen van ziek ten, wanneer de vrouw een verplicht hygiënisch dienstjaar achter den rug heeft. Met de voedingsleer is zjj dan beter op de hoogte dan tot nu, zij heeft geleerd boe een huishouden te besturen, de gezondheidsleer kan toe gepast worden. In dit vrouwenleger zou de kraamvrouwverzorgster in over eenstemming met natuur en roeping der vrouw een voorname plaats inne men. Vrouwelijke artsen zouden b.v. officier zijn. De volksgezondheid zou winnen, wanneer dit leger in actie trad. Van zelf sprekend wordt het dan, dat ieder meisje wat moet aanpakken. Velen uit den gegoeden stand leven nu een leven vol beuzelarijen en zijn tot niets nuttig. Alle particuliere in stellingen zouden voor het vrouwen- leger kunnen dienen. Iedere vrouw moet minstens één jaar werkzaam zijn ten dienste van de gemeenschap. Na tuurlijk zal dit alles geld kosten, dat moet de gefortuneerde maar bijpassen. Dan en hierop werd vooral de aandacht gevestigd heeft de samen werking van vrouwen uit vele standen een heilzame werking. Ze leeren van elkander en waardeering wederzijds zal het gevolg zijn. Nog meer voor deelen werden opgenoemd en gemaakte tegenwerpingen door de ervaring in anderelanden, vooral Duitschland, op gedaan, bewezen ongegrond te zijn. Wat de Bond wenscht heeft zich aan ts passen aan het bestaande. De vrouw zal plichten vervullen, waarop ze door natuur en aanleg gewezen wordt. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. In de vragen- bus zaten vier briefjes met vragen, waarvan één luidde Hoe denkt u over 't ontslag van gehuwdeonderwijzeressen?" De Bond denkt hier niet over, zei spreek ster, ik geef dus alleen mijn persoonlijke meening en vindt het ontslag een grenzelooze onrechtvaardigheid en in strijd met de grondwet. Ook heeft Ketelaar, de eerste specialiteit in ons land, gezegd en bewezen, dat het on derwijs er niet onder te lijden heeft. Is haar onderwijs goed, dan heeft de gemeente niets in te brengen en het gaat te ver te zeggen, dat haar on derwijs niet goed zal zijn. In Frankrijk en vele andere landen zijn het meeren- deel der onderwijzeressen getrouwd en algemeen wordt beweerd, dat dit een groot voordeel voor het onderwijs is. Doch, beweert men, de onderwijzeres- uaoeder ka» haar hiristójke plichten niet naar behooren vervullen. Dit moge waar zijn. Maar waarom het ook niet van de werksters gezegd, die men met een gerust geweten in zijn dienst neemt. Ook in de zoogenaamde hoogere kringen wordt naar de kinderen weinig omgezien en hier trekt men zich toch ook niets van aan. Nadat de spreekster o.a. nog het verschil tusschen Bond en Vereeniging duidelijk had doen uitkomen, eindigde ze haar belangrijke rede, die met de grootste aandacht was aangehoord, met te zeggen, dat werken voor de Gemeenschap doel moest zijn. Mej. HeermaVan Voss dankte de spreekster en hoopte dat velen als lid zouden toetreden. In do j.l. Woensdag gehouden vergadering van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht. Wij ontleenen daaraan het vol gende: Het getal leden op 31 Dec 1908 bedroeg 123, tegen 119 op 31 Dec. 1907, een vermeerderingderhalve van 4 leden. Het cijfer der begunstigers klom gedurende het verloopen jaar van 66 tot 84, een toename dus van 18 personen.Deze vereeniging van 22 personen geeft het bestuur redenen tot tevredenheid, echter blijft dit getal nog onder de toename van het vorige jaar. Wat de oorzaak hiervan is? Wij kennen haar niet, kunnen haar niet veronderstellen, omdat juist gedurende 1908 meer dan 300 jaar verslagen met uitnoodiging om lid of begunstigers te worden aan de Amersfoortsche famiüe's werden ge zonden. De eerste aangename mededeeling, die wij doen is over de vergunning van den minister van Waterstaat, op 31 Juli ontvangen, om op het terrein van de IIoll. IJzeren Spoorw. Mij. aan te mogen leggen een voetpad, dat in ons vorig jaarverslag meermalen ge noemd werd als een wandelpad naar Birkhoven. Het schrijven bevatte zeer uitvoerig de wenken, die wij op te volgen had den. Een van ons gemeentebestuur ontvangen bericht verzocht ons voor- loopig geen verdere stappen te doen, daar het ook reeds onderhandelingen met de betrokken personen en licha men had aangeknoopt en spoedig verwachtte een uitvoeriger plan dan bet onze uit te kunnen voeren. De besprekingen van den Raad hebben ons allen dan ook voldoende ingelicht, hoe de verbinding van het station door Birkhoven met den Wester- straatweg zal tot stand komen. Het hoofdbestuur van den Bond, waar bijna alle plaatselijke afdeelirigen bij aangesloten zijn, verzocht ons opgaaf te geven van de hótel, pensi ons en particuliere woningen met vermelding van het getal kamers, geschikt voor het verleenen van pen sion aan familie's en doortrekkende plezierreiz.gers gedurende de zomer maanden. In de voornaamste plaatselijke bla den werd een verzoek gericht tot die personen welke biervoor volgens bunne gedachte in de termen vielende uitslag was echter zeer gering, wij mochten slechts van een paar familie's eenig bericht ontvangen. De bond ontving eene som groot (20.07'/,, zijnde het verschuldigde bedrag (5°/») van de netto-ontvangst der contributiën. In eenigszins anderen vorm werd het jaarverslag dit jaar uitgegeven. Stadgenooten werden billijk in de gelegenheid gesteld annonces tusschen het verslag geplaatst te krijgen, het geheel werd in een mooien omslag met een kunstige fotografie beplakt, op ruime schaal verspreid. De netto winst, die deze uitgaaf onsopleveide (pi.m. f16), dwingt ons dan ook met de gewaardeerde medewerking der hh. adverteerders dit jaar dezelfde stappen te doen. Door afspraak van een vorig bestuur met den heer G. J. Slothou wer, uitgever van een schoon geschre ven, maar verouderden Gids van Amersfoort, waren wij genoodzaakt een grooten voorraad nog overgebleven exemplaren te moeten koop6n. Hoewel de prijs per deel zeer billijk was gesteld, werd hiervoor toch f95 ver- eischt. Voor f35 werd de gnheele verzameling aan eene firma verkocht, zoodal de kas der vereeniging hierdoor eene schadepost van f60 kreeg. Geldgebrek noodzaakte ook dit jaar ons nog geen uitvoering te kunnen geven aan het plan voor een nieuwe uitgaaf van den Gids voor Amersfoort. Hoewel passende fotograpbieën en de tekst reeës veerhaadeu zya, moeten wij, betere tijden afwachtend, onzen ijver voor die uitgaaf nog wat be dwingen. Om eenigszins met de hulp middelen, die wij hadden, voor hei belang van onzen stad te werken, meenden wij de stad naar buiten uit, meer bekendheid te geven, door eene artistiek uitgevoerde rouwkaart samen te stellen. Op de kaart zijn eenige der meest schoone stadsgedeelten en belangrijke gezichten uit de omgeving weergegeven. In keurige doos werden 10 stuks kaarten verpakt en werd de verkoopsprijs per kaart op 6 ets., pet- doos op f0.60 gesteld. Het behoeft niet verder aangehaald, hoe gaarne het bestuur zal vernemen, dat de kaarten bij onze voornaamste boekhandelaren verkrijgbaar, veel gedurende dit voor jaar en het reisseizoen mogen verkocht worden, wat het bekendmaken van onze voor het toeristenverkeer zoo gunstig gelegen stad toch zeker wel ten goede zal komen. Evenals het voiig jaar zijn op ver zoek van eenige personen, die in het buitenland lezingen met afbeeldingen over en van ons land wenschten te houden, eenige zeer prachtige photo- graphieën van onze stad cn hare om geving gezonden. De bloemperken op Langestraat en bij het postkantoor (op de oude visch- markt) werden afgezet met een stevig ijzeren hekwerk. De bloemisten legden zich toe op mooie versieringderperken, het publiek, die lieve plekjes waardeerende, was zeer welwillend om beschadiging door kinderen en dieren te voorkomen. Een verzoekschrift werd gericht tot den fungeerenden plaatselijken com mandant, om ons wel ter wille te willen zijn, door de manschappen der bereden wapens to verbieden op de bardbeloopen voetpaden te lijden. Iu April ontving het bestuur van deze autoriteit bericht, datpergarni- zoem-order het verbod tot lijden op die paden was bekend gemaakt. Dit besluit zal allen wandelaars verheugen en velen, die rustig willen dwalen, naar sden Berg« en de omgeving. Het getal banken werd dit jaar niet vergroot, wèl werden eenige sierlijke ijzeren banken van buiten meer in de stad gebracht en omgewisseld rnet andere eenvoudige banken, die om baar rustieken aard naar de buitenomgeving werden verplaatst, waar zij meer tot haar recht zullen komen. Op verzoek der in de buurt wonende familie's veiplaatste onze timmerman twee banken naar andere plekken, waar een beter en mooier uitzicht van de banken meer voldoening zal geven aan de wandelaars, die rust zoeken. Aan bet eind van ons verslag mogen wij niet vergeten, dank te brengen aan de grondeigenaren die allen hunne medewerking wenschten te verleenen om het plan tot het maken van een wandelweg naar Birkhoven te helpen verwezenlijken. In het bijzonder komen woorden van lof toe aan den heer Joh. Knoppers, die zijn eigen terrein en het onder zijn beheer staande aan ons ten gebruike afstond. Tevens gaf hij zijn toestemming tot het maken van wandelpaadjes, verbindingswegge tjes, enz.,die loodrecht loopen tusschen den ouden Utrechtschen weg en den Vlasakkerweg (den nu in aanbouw zijnden nieuwen straatweg). Als het weder geschikt is zal met den aanleg een begin worden ge maakt. Het bestuur rekent op de zeer ge waardeerde bereidwilligheid van haar leden en houdt zich aanbevolen voor wenken en raadgevingen, niet in 't minst verwachtende een voortdurende aanwinst van leden, donateurs en begunstigers. De rekening van het afgeloopen jaar sloot met een nadeelig saldo van f76.97. De aftredende bestuursleden, de heeren M. W. F. J. de Jong. H. van Sweden en Th. ter Maat weiden allen herkozen. Besproken werden verschillenden wijzen van reclame. De burgemeester had een reclamebiljet der Nunspeetsche vereeniging ingezonden met de vraag of Ameisfoort dit voorbeeld niet kon volgen. Vooreerst moet dat echter achter wege blijven uit hoofde der kosten, die, niet tegenstaande een der leden de helft voor zijne rekening nam, de kiachten der vereeniging te boven gaan Ook werd het uitgeven van een nieuwen gids besproken, en het maken van een halte aan den Soesterweg. alsmede een door de Vereen. Handel en Nijverheid urt te geven reclame- boek. In de commissie, belast met het afnemen van het eind-examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in de provincie Utreclit zijn door den commissaris der Koningin benoemd: lot lid en voorzitter dr. J. W. Doyer Jz., dir. G. H. B. S. 5-jarigeu cursus te Utrecht; lot lid en plaats vervangend voorzitter G. J. Buys, directeur H. B. S., Amersfoort; tot ledenA. G. van Os. H. Oorver dr. P. K. Lulofs, dr. E. J. Beumer, F. Wesseling, A. J. de Jong, J. C. A. Havinga, B. D. Best en VV. Emmens, allen leeraren H. B. S. Amersfoort; dr. P. van Mourik, dr. J. L. Hoorweg, J. Stibbe, D. Aitton, dr. K. Later, W. Pik en dr. G. van der Waals, allen leeraren R. H. B. S. Utrecht; dr. A. Kijltra, dr. J. A. Vreeswijk Jr., dr. P. A Meerburg, dr. J M. Geerts, M. ten Bouwhuijs, dr. A. J. van der Meulen, F. P. Visser en J. de Jong Czn., alien leeraren G. H. B. S. 5-jarigen cursus Utrecht; W. de Visser, leeraar H. B. S. Deventer; H. H. Sanders en dr. M. Woudstra, leeraren 11. B S. Kampen, en R. de Boer, leeraar R. H. B. S. Tilburg. Het mondelinge gedeelte zal te Utrecht worden afgenomen. Het examen ter verkrijging van een diploma als onderwijzer(es) in Handenarbeid wordt gehouden te Amsterdam op 13—14 15—16 en 17 Apiil a.s. Het aantal candidaten bedraagt 157, ril. 132 voor diploma A. (karton en klei) en 25 voor diploma B. (hout). Luitenant-adjudant J. Alma, van het le bataljon 5e regiment infanterie, is in verband met zijn detacheering bij de Kon. marechaussee, eervol ont heven van zijn functiën als adjudant, terwijl in zijn plaats is benoemd lui tenant H. D. Scherpenhuyzen, van dat bataljon. De bij het 5e regiment infanterie nieuwnoemde militie-luitenants zullen 10 April worden beëedigd en in functie gesteld. Do luit.-kol. L. Baron van Hogendorp van het le Reg. Veldart. wordt 17 Mei gedetacheerd in de legerplaats bij Oldebroek bij de oefe ningsbatterij. Aan de Centrale botermijn werd aangevoerd 3060 Kilo ongezouten en 1780 Kili gezouten fabi ieksboler onder Rijks-controle. De prijs der ongezouten boter was f 1.12 a f121, die der gezouten f 1.12 a f 1.22. Bij Kon. besjuit is benoemd tot Majoor Kwartiermeester bij het 5e reg. infanterie de Kapitein-Kwartiermeester N. F. Rost van het Korps; tot Kapt.- Kwartierm. bij het 4e reg. veld-art. te Ede de le luit.-Kwariiermeester G. M. Maritz van het 5e reg.-inf.; is de Kapt. A. S. Doorman van het 5e reg. int. in zijn rang overgeplaatst bij het reg. Grenadiers en Jagers. In eene dezer dagen gehouden vergadering van de N. V. nVolkshuis- vesting" werden tot bestuursleden gekozen de heeren A. J. Krieger en J. van der Horst Bruyn. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 4 April geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Bevestiging v. nieuwe Leden. Renionstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Bevestiging van nieuwe lidmaten. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Fan Persijnslraat No. i. Voorm. 10'/» uur, Ds. E. M. ten Cate. Doopsbedioning. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 57> uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorrn. 10 uur, Ds. Meijnen, pred. le Dordrecht 'sAv. 5'/i uur, Ds. Meijnen. Beide keeren Maandelijksche collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de Heer D. Baitb, van 's Gravedeel. 's Av. 5 uur, de Heer D. Barth. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 0V» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5V« uur, Godsdienstoefening. Vervolg plaatselijke berichten enz. zie bijvoegsel. STOOM VA ARTBER1CHTEN Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Koninkl. Hollandsche Lloyd. Het s.s. Amstellarid passeerde Teneriffe 26/27 Maart. Het s.s. Maasland vertrok van Las Palmas 16 Maart. Het s.s. Rijnland vertrok van Buenos Aires 25 Maart. Het s.s Eemland arriveerde in Bahia 28 Maart. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 25 Maart tot 2 April 1909. Geboren: Hendrikus, z. van Gerardus Achterberg en Sophia Pot. Dirk Wandert Albertus, z. van Albertus Arnoldus van Appelen en Lucia Petronella Elisabeth Ismg. Johannes, z. van Johannes Machiel Spoel en Aartje van Meggelen. Petrus Mattheus, z. van Cornelis Ver schuur en Martha Hendrica Bosman. Pieter Johannes, z. van Pieter Johannes Kikkert en Alfjda Petronella van Eijkelen- burg. Jan Gijsbertus, z. van Antonius Hulst en Barbara Koolman. Hendrika Johanna, d. van Dirk Florijn en Johanna Elisabeth Meijsser. Ondertrouwd: Marinus Cornelis van Wilpen en Jansje Hendrika van Rennes. Aalt van de Geest en Teuntje Engel. dr. Wouterus Hermanus Christiaan van Esveld en Wilhelmina Johanna Fenna Rost. Getrouwd: Cornelis Albertus Quint en Aalberta van Diemen. Overleden: Arnoldus van Nimwegen, 95 j., wed. Grietje Hasselaar. Alijda de Jong, 84 j., wed. J. J. Hoogland. Gerardus Bernardus Petrus van Zanten, 1 mnd. Aaltje Ouwerkerk, 7 j. Johanna Hoefsloot, 64 j., ongeh. Joseph Antonius Smolders, 6 d. Jacobus Hendrik de Greef, 67., echtg. van Gerritje van Bruggen. Cornelis Kentrop, 82 j., wed. Cornelia van der Tol. Dirkje van der Logt, 85 j., wed. van Aart Geenhuizen. Sara de Vries, 61 j., ongeh. Barbara Johanna van der Lugt, 86 j., ongeh. Jacobus van Esveld, 69 j., echtg. van Aaltje van Zeldert. Peetje van den Hoven 61 j., echtg, van Hendrik Hegman. Lcusdeu. van 26 Maart tot 2 April 1909. GeborenGeertruida, dochter van Willem Christiaan Roelofs en Cornelia van Dijk Johanna Gjjsbertha, dochter van Hendrikus "Marinus van Klooster en Gerritje Staal. Anna dochter van Antonie van Roomey en Jannetje Tolboom. Overleden; Petronella Busekool, oud 21 j., ongeh. Woudenberg. Geboren: Aartje Maria, dochter van Hendrik van Beek en Bartha Bossenbroek. Christina Maria, dochter van Andries van Lunteren en Teunisje Koudfjs. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 2 AprU 1909 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f 4.af 6Teren f0.a f 0.Klei- aardapp. f 0.— a f 0.Z-iridaardapp. f 2.10 a f 2 50 Hoendereirren f 4.10 a I 4 80 per 100 st. Eenden f U.a 10Boter fl.10 a f135 per kilo. Mtr- garme f0.a f0.Zoetem. kaas f0.k f 0. kippen f0.80afl40 Ivuikensfl.aft.50 Piep kuikens f 0.00 a f 0.00. Ganzen f O.f 0.Eenden f0 80 a f 1.20 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f 0.a f 0Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.80 a f 1.40. Buiven f 0.50 a f 0.70 paar. Magere varkens f 00.a f 00.Varkens r. export f a I Zeugen f 40.a f 50.Biggen f 8.a f 12 Schrammen f a f Vette koeien f 000.a I' 000.Guste koeien f 000. a f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 40 heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len 80 heet. Zandaardappelen, 120000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 900 kilo Hooi- boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 10 zeugen. RECLAME. NOG EEN OVERWINNING. Hier is een goede tijding van een overwinning, die U misschien belang inboezemt. Mejuffrouw H. uit den Boogaard, Vlijtsche- weg 4b te Apeldoorn, zegt ons: „Wel twintig jaren heb ik zeer veel geleden aan hevige pijn in den onderrug, gepaard met hoofdpijn cn duizelingen. Steeds vvGrik-benauwd op de borst, zoodat ik bijna meCtTop loopenCFk.moest me zelf dwingen om egfiig voedsel naar binnen te krijgen vooral de sl»Sp was ontdoende, terwijl ik altijd lusteloos /Ti moedeloos 'was. Ook bad ik veel last vany spatader aan de cpkels. D(pr al dit lijden Was ik bijna levensmoede-ge worden en ben daaiom zeer verheugd,, dat ik Foster's Rug pijn Nic'fba. faion-Hl'b leèfr'rr-kpnnen. Reeds bij aanwending van de eerste doos kbn ik verlichting bespeuren. Na met Uw pillen te lijn doorgegaan, was ik na vier doosjes geheel Acrsteld. Thans bemerk ik niets meer van mijd ziekte, waaraan ik zooveel jaren heb geledjjn. Een ding spijt me, en dat is, dat ik Uw pillen niet eerder heb leeren kennen. Daarom Aal ik ze dan ook anderen nierlijders zooydél mogelijk recomman- dceren." (w. g.) Mej. jl. uit den Boogaard. Het waren de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die Mejuffroufcujjulen Boogaard genezen hebben. Verzekert U, dat gij^btft-èchto genees middel krijgt. De handteekening 'van James Foster staat op elke doos. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. v. d. Weg. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1.75 voor één of f 10.-1 voor zes doozen. 4

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2