B IJ VOEGSEL van ZATERDAG 3 APRIL 1909. behoorende bij de DE WEEK. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. NIEUWE AMERSFOORTSCHE COURANT 1 April. Het ontwerp tot subsidiëering van bijzondere H. B.-scholen niet 5- en 3- jarigen cursus, door de Tweede Kamer op 'teind der vorige week in behandeling genomen, is consequente voortzetting van hetgeen reeds ten aanzien van H. en L. O. te onzent, na de «pacificatie" is bepaald. Aanvankelijk bleef de partij-strijd dan ook verre. Zelfs trok, toen de aan dacht de sympathieke en verkwikkend rustige kalmte, waarmee het Parle ment dit wetsvoorstel aanvatte. In- tusschen bezwaren rezen dra. Op de vraag van mr. Tydeman«Waarom zoo'n haast hiermeê? Was's heeren iVIalefijt's antwoord wel vrij-afdoende, dat de heer voorstelde subsidien zoo bescheiden zijn, dat rnen niet behoeft te vreezen het plotseling, alom, ver rijzen van H. B.-scholen. Ernstiger leek, al dadelijk, het bezwaar, door den heer Ter Laan grappendHebt gij wel voldoende waarborgen, dat het onderwijs aan alle eiscben zal beantwoorden... En hij diende een amendement in, strekkend om de goedkeuring des ministers te vorderen voor het leerplan der bijzondere H. B.- scholen. T Ontwerp schrijft, namelijk, slechts voor, dat de minister van het leerplan zal «kennis nemen". Gegrond, ook, scheen de eisch van den heer Roodhuyzen dat nu ook het M. U. L O., leelijk in de verdrukking komend, staatssubsidie zal erlangen Reeds den tweeden dag werd de Kamer-atmosfeer bedenkelijk «zwoe ler". Toen kwarn het duiveltje der «principieele bestrijding'' om een hoekje gluren. De door sommigen morsdood-gewaande «schoolstrijd", de eerste en vinnige, bleek nog even springlevend te zijn als de welbekende man, «que vous croyiez pendu"... De oud-liberaal W. H. de Beaufort trok te-velde tegen een stelsel, dat «allerlei kleine scholen" zou doen ver rijzen; gaf uiting aan z'n onvenvin- lijken afkeer van het «bijzonder karak ter" der inrichtingen, welke men wil gaan subsidieeren. Hij had de hh Verhey en Roessingh in zijn gevolg, doch overtrof dezen in de felheid van zijn door liefde voor het openbaar- neutraal onderwijs beheerschte rede.... 't Werd drukkend in Parlements- dampkring. De heer Van Wijnbergen had 't reeds over de «liberale over- heersching," die men had moeten dul den. Toen goot de vrijz.-democratische dr. Bos, olie op de golven, aarzelde niet, 't een zegen te noemen, indien er van die «kleine scholen" voor M. O verrijzen, bijzondere dan of andere. Zijn optreden teekende wel zeer karak teristiek den milderen geest van paci ficatie uit later dagen, die slechts al wat bet onderwijs kan bevorderen liefheeft, en niet allermeest beheerscht wordt door blinden, onverzoeulijken partij-hartstocht! De algemeene beraadslaging is achter den rug, maar 't scheepje is nog lang niet in veilige haven daarom Minister Heemskerk heeft beloofd eerlang sub sidie voor het M. U. L. O. te zullen aanvragen, en daarmeê den heer Rood huizen bevredigd. Weldra komt bet rapport der in- schakelings commissie en dan wordt de gansche zaak definitief in haar ganschen omvang geregeld. Maar te eischen (wat de beer Ter Laan wil, en o.a. door den heer Ketelaar wordt gesteund) dat het leer plan der bijzondere H. B.-scholen aan de goedkeuring des ministers zal wor den onderworpen, Z.Exc. noemde t daartoe strekkend amendement «be paald onaannemelijk". Evenmin wil de minister weten van het voorstelRoessingh om de bijzondere H.B-scholen in gemeenten, waar geen openbare zijn, ook voor kinderen van andersdenkenden open te stellen, d. w. z. de scholen te verplichten die kinderen op te nemen. En van s heeren Roessingh's wensch dat die leerlingen zelfs eventueel vrij stelling van Godsdienst-onderricht zul- kunnen bekomen, wil de minister niet eens hooren Zóó drukkend, dreigend, was 't in de Kamer geworden, toen de behan deling van het subsidie-ontwerp, deze week, werd hervat. En 't moet zooals de zaken nu staan al bijzonder roeêloopen, wil len de heeren tijdig met het netelige zaakje klaarkomen. Scherp; telkens met eene harts tochtelijkheid, waaruit blijkt hoe de schoolstrijd tusschen links en rechts een wapenstilstand en geen defini tieve vrede! is geworden staan nu de twee stroomingen tegenover elkaar. De eene wil de waarborgen voor deug delijk onderwijs i. c. verzwaren, de andere wenscht ze te verlichten, 't Lijkt, als twee droppelen water op elkander, naar de dagen, in 1905, toen de Kamer met minister Kuyper de L. O.-novelle behandelde! Slechts... dr. Kuyper, zelf houdt zich (gelijk hel Hbl. opmerkte) op den achtergrond. Hij spaart z'n krachten voor de warme dagen, die meer on meer naderen. Laat 't gekibbel langs zich heen gaan. De minister van Binnen). Zaken vindt dat hij voor de bijzondere H. B. S. vorderend alle vakken, thans ter open bare H. B. S. gedoceerd, benevens hel getal lesuren aanduidend, genoegza- men waarborg gaf. Hij wil in het amend.-Van Wijnbergen, om dat voor schrift betreffende de lesuren te doen vervallen, berusten. Of men onder de verplichte vakken ook schoonschrijven en gymnastiek al of niet zal rekenen, daarover zal 't niet zoo spannen, maar te vergen dat het leerplan door den minister moet worden goedgekeurd, mr. Heemskerk sprak het «onaan nemelijk" te dien opzichte Woensdag j I. met evenveel klem en nadruk uit als den Vrijdag tevoren De voortgezette Vereenigde Ver gadering onderbrak de discussien, en de heeren kregen gelegenheid om wat tot kalmte te geraken. Tusschen Rechts en Links is 'tin lang niet zoo fel geweest, niet met zulk een nog wat ingehouden verbittering der ge moederen als hier. Ook al doet 't voor uitzicht van Juni-cornpromi's, hetwelk alle kleuren en schakeeringen van Rechts zou omvatten (door »De Stan daard" aangekondigdhet krachts besef der «rechtsen" stijgt, toch blijft eene wat-conciliante houding aan te bevelen. Maar hoe dichter we bij Juni komen, des te minder kans er op kalme, rustige-zakelijke be handeling der dingen. Reeds nu heeft dr. Kuyper gezegd, dat de «stervende Kamer" het voortreflelijk voorstel- Lobman om in de lamlendige werk methode van ons Parlement verbetering te brengen, niet meer kon afdoen Toch zou de Kamer, juist daardoor, blijk geven dat zij voor de stervens- ure nog iets wil tot stand brengen, hetwelk haar «nagedachtenis" mei meer piëteit zou doen eeren dan, met den besten wil, nu mogelijk is!... Een Parlement, dat vlug werk af doet; een gezuiverde Haagsche ambte narij", waarbij aan mannen van werk kracht en kunde arbeid wordt over gelaten, hun waardig, en aan klerken e. t. a. de bezigheid, waarvoor dezen, op hun beurt, geschikt zijn... En niet 't omgekeerde, gelijk nu, eilacy in Den Haag 't geval is... Zullen we 't nog beleven met of zonder «parle mentaire enquête"? Heerlijk vooruitzicht, dat troost voor veel doorstane misère. Dat de valsche munters en de beminnelijke schrijvers van bommen recepten (thans in brochure-vorm teeder-rose omslagje, verspreid) zelfs doet vergeten... Laten we hopen op het nieuwe leven, dat zich aankondigt in de ont wakende natuur, schoon de grillige Apiil, doende immers «wat ze wil", ons nu nog vergast en veikwikt met «hageljacht en stormgeloei." Trekt de winterplunje nog niet uit, en wacht af in blijmoedige be rusting I Straks dondert het geschut; wap peren de vlaggeDtrekken de «licht- stoeten" rond; is er vreugde in het land over jong, heerlijk leven in bel huis der Landsmoeder, zoo hopen en bidden wij althans dat 't zijn zal Mocht die blijde stemming er toe bijdragen, dat ook in de politiekerij wat meer, verbroedering zou komen maar de grimmige oude, deze-zelfde politiekerij, schuilt weg waar vrede en verzoening hoogtij vieren; kan slechts ademen in atmospheer van van tweespalt en twist... Mr. ANTONIO. P.S. Tegen aller verwachting op mis schien langdurige gedachtenwisseling, de ontwerpen op voogdij en regent schap in de Vereenigde zitting zonder slag of stoot; zonder woord van debat in kwartier-tijds aangenomen. En, wat «het subsidie ontwerp betreft een brug" gelegd door het voorstel—dr. Bos om te bepalen dat eventueel subsidie kan, niet moet verleend. Daarop ging, ook de minister in. O, mystificatie der politie kerij? Op dien grondslag de vrede gesloten. In de commissie belast met het afnemen van het toelatingsexamen voor de Kon. Milit. academie zijn voor dit jaar o m. benoemd de le luit. H. Ritsma en J. II. Leemont van het 5e reg. int. De heer J F. W. Neeb oud- leerling van het Gymnasium alhier promoveerde te Leiden, na het ver dedigen van stellingen tot doctor in de rechtswetenschap. Overzicht omtrent de Amers. foortsche Tramwegmaatscbappij over de Maanden Maart 1908 en 1909. 1908 1909 Aantal passagiers 8429 8759 Vervoeropbrengst f 430.25 f 442.30 Totale opbrengt -557.08 - 680.51 Dagkilometeropbr. - 9.98 - 12.19' De Burgemeester van Amersfoort vestigt de aandacht van belangheb benden op de hieronder vermelde kennisgeving van den Kolonel com mandant van het 5e Regiment Infan terie. Schietoefeningen. tot verbooging van 's Lands weerkracht. Ingevolge aanschrijving van hel Departement van Ooi log zal gedurende de maanden Mei, Juni, Juli en Augus tus aan alle mannelijke ingezetenen van 16 tot 35-jarigen leefiijd gelegenheid worden gegeven om zich te oefsnen in Schijfschieten. Deze schietoefeningen, welke geheel kosteloos zijn, zullen o.m. voor inge zetenen uit Amersfoort en omliggende Gemeenten onder leiding van officieren en kader van het 5e Regiment Infan terie worden gehouden te Amersfoort op de Leusderheide iederen Zaterdag van 12 tot 8 uur namiddags, beginnende 1 Mei aan staande. Zij die aan deze schietoefeningen wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 20 April a. s. aanmelden ter Gemeente-secretarie. Zij die geschoten hebben, kunnen zich terstond verwijderen, zoodat de deelneming mogelijk is zonder noe menswaardig tijdverzuim. Aan hen, die zonder kennisgeving of zonder bepaalde redenen meer dan driemaal achtereen zijn weggebleven of die zich misdragen, kan het verder deelnemen aan de oefeningen worden ontzegd. Tegen het einde van Augustus zal een schietwedstrijd worden gehouden, waaraan kan worden deelgenomen door een ieder die aan van het aantal gehouden oefeningen beeft deelge nomen. Voorden aankoop van prijzen wordt, voor eiken deelnemer aan den wedstrijd, door het Rijk een gulden beschikbaar gesteld. Bij deze schietoefeningen kan ook hot bewijs van schietvaardigheid wor den behaald, noodig voor hen die wenschen te worden ingedeeld bij de viermaanders. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat de viermaanders viij zijn van herhalingsoefeningen bij de Landweer. Zij die niet aan deze schietoefe ningen hebben deelgenomen en bij het examen voor viermaanders niet voldoen aan de eischen van schiet vaardigheid, zullen het bewijs voor militaire bekwaamheid niet kunnenrenteverlies, door de Gemeente nog verwerven. Dit bewijs geeft recht op j f221 500 zal worden verdiend, en een gevoelt, UEd Achtbaren in overweging te geven den nieuwen verbindings weg AmersfoortSoest minstens hon derd Meter van de spoorlijn te doen leggen 't Welk doende, enz Bij het adres zijn gevoegd: een teekening op schaal 1 a 100. een exploitatie-rekening waaruit duidelijk zou blijken dat, bij hoogerop legging van den weg na aftrek van f 22 20Ö voor onvoorziene uitgaaf plus tien jaar keuze van garnizoen en korp: Deze schietoefeningen worden in de belangstelling der tot deelname ge rechtigden ten zeerste aanbevolen. Ameisfoort, Maart 1909. De Kolonel, Commandant van het 5e Regiment Infanterie, Van HOEK. Amersfoort, 30 Maart 1909 De Burgemeester van Amersfoort, WU1JTIERS. Voor de Utrechtscbo Huisvlijt- tentoonstelling van den Volksbond (Juni 1909) worden door het Gemeente bestuur van Utrecht een groote en een kleine zilveren medaille beschik baar gesteld. Het wordt nu zoo langzamerhand lente, te laat volgens den kalender, maar de vogels, ook de nu aangeko mene zomervogels, doen precies of het reeds zoo ver is. Voor wie hooren en zien wil, is het nu een prachtige tijd om ze te be wonderen. De mannen zingen hun mooiste lied, maken met de wijfjes hunne nesten en velen hebben reeds eieren, welke toekomstvogelmuziek beloven. Laat ik nu eens een woordje tot onze jongens zeggen. De nieuwsgierig heid zit allen in bet bloed, dus nesten ontdekken, zien op welke wijze dezelve gemaakt zijn, hoevele eieren de nesten bevatten, dat alles is begrijpelijk Maar jongens en ook wij ouderen, laten wij ons toch voorhouden dat het ver storen van nesten, ook het aanraken der eieren der broedende vogels min der kleintjes, dus minder lentezang beduidt van onze gevleugelde vrienden. Luistert eens. Ik had, een paar jaren geleden in mijn tuin twee nesten van nachtegalen, welke ik met behulp mjj ner kinderen met moeite ontdekte, maar ik ben zoo goed als zeker, dat alle jongen zijn uitgevlogen, omdat zoowel mijne huisgenoten als ik zelf er schik in hadden, alleen maar naar die nesten te kijken. Dat gaf weèr denkelijk tien nachte galen, mannetjes en wijfjes, meer en zoo gaat het met de andere vogels ook. En denk er toch aan, dat bijna alle vogels zoo hoogst nuttig zijn. Dus jongens, geene nesten uithalen, geene eieren van broedende vogels aanraken. Zijn wij het daarover eens? Aan den Raad dezer Gemeenten is verzonden het volgende adres: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Joh. G. F. van Achterbergb, dat hij zich verplicht gevoelt, de aandacht van UEd. Achtbaren te ves tigen op een belangrijke te makeD aanmerking omtrent het aanleggen van den nieuwen verbindingsweg AmersfoortSoest. Deze weg, die tot de halte Vlas akkers bijna evenwijdig zal loopen met de spoorlijnen, zal in de toekomst slechts geschikt zijn om aanéén zijde te worden bebouwd, hetgeen een be langrijk nadeeligen invloed zal uitoefe nen, terwijl die éene le bebouwen zijde door ongunstige ligging en rook uit de aldaar dagelijks luim honderd passeerende treinen zeker ongeschikt zal blijken le zijn voor bewoning door familiën die de financieele welvaart van Amersfoort kunnen bevorderen, en de Gemeentekas minstens honderd vijftig duizend gulden zal worden geschaad. Redenen' waarom"hij zich verplicht engunstiger rekening uit welke blijkt, dat, na aftrek van f21 600 voor on voorziene uitgaaf plus vijf jaar rente verlies, de winst f 120 000 zal zijn, terwjjl dan de grond na 5jaar slechts f0 60 per M' behoeft te hebben opge bracht en de weg met beplanting enz. dan niets kost aan de Gemeente. Paaschvuren. In het Oosten van ons land bestaat nog steeds de overoude gewoonte met Paschen groote vuren te branden. Reeds weken vóór dien tijd ziet men de dorpsjeugd bij vrienden en ken nissen rondgaan, met het verzoek, soms onder het opzeggen van een rijmpje, iets voor het Paaschvuur af te staan, hetzij oude vaten, manden, stroo of iets anders. Juist in dezen tijd, nu boomen en heggen gesnoeid worden, zijn de kin- deien er als de kippen bij, het afge kapte hout bij elkaar te zoeken en weg te brengen, om alles tot één groolen hoop op te tassen. Vooral i n de nabijheid der dorpen verrijzen somtijds buizenhooge stapels, die op den avond van den tweeden Paaschdag, ten aanschouwe van jong en oud worden aangestoken. Een der nieuwste nieuwigheden die uit Amerika worden bericht, is een brandkast die alleen open kan gaan door de stem van den eigenaar, 't Is het werk van een uitvinder te Denver, in Colorado. In de deur der brandkast is, in plaats van een sleutelgat, een mondstuk en om de kast te openen moet de eigenaar op een veer drukken, die een phono- graafcyclinder in beweging brengt en dan in het mondstuk bet bepaalde woord spreken, dat op dien cylinder staat. De trillingen van de stem die het sesamswoord spreekt, moeten vol maakt overeen komen met de stem trillingen die op den cyclinder staan gegrift; anders zal de brandkast niet opengaan. Om bij te helpen. Met de afwisselende vorst en tijden van dooi weer, sneeuwbedekkingen en kale koude, waarbij de jonge plant jes meermalen in't ijs zijn ingevroren, hebben deze ontegenzeggelijk geleden wat hier en daar, vooral op tarwe velden, minder op het roggeland, duidelijk is waar te nemen. Zonder hulp van de zijde van den landbouwer geeft dat een slechteren oogst. Die hulp behoort te worden gebracht in den vorm van een krach tiger, drijvende bemesting, in 't bijzon der nu, terwijl door onvoldoendebodem- warmte de oxydatie en daarmede vooral de stikstofvorming, die voor den eersten groei zoo onontbeerlijk is in geringere mate dan gewoonlijk plaats heeft gevonden. Wie zijn ge wassen in kunstmest heeft verbouwd, die heeft vanzelf een deel, misschien wel allen stikstofmest bewaard om in t voorjaar te geven. Hij mag in de gegeven omstandigheden, waar de stand tengevolge van 't uitvriezen wat dun is geworden in de eerste plaats de hoeveelheid Chilisalpeter, die hij denkt te geven wel wat grooter nemen. Het verlorene kan dan met kleine kosten weer worden ingehaald. Ook waar tarwe en rogge in stalmest zijn verbouwd, is het wenschelijk dooreen overbemesting van 100 k 200 KG.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 5