De geneesheer van den Paus en de Pink Pillen. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. gendarmen voor het hotel bracht een ontzaglijke, oproerig gestemde, menigte op de been. Castio weigerde zich te kleedenen werd toen op een matras gelegd in een draagstoel en zoo naar de stoom boot gebracht, die op een mijl afstands lag. Hij klaagde, dat iedere beweging van den draagstoel hem pijn veroor zaakte. In een door hem opgesteld protest komt Castro er tegen op, dat hij met geweld uit het eiland wordt gezet en nasr Frankrijk gebracht, zonder iets tegen de regeering der republiek te hebben misdreven en tevens tegen de schending van het domicilie en het volkenrecht. Maandagochtend j 1. kwam Caslro te Pointe a l'itre aan per stoomschip Versailles, dal geëscorteerd werd door de Amerikaansche kruisers North Carolina en Montana. De berichtgever van de New-York /ferafifverzocbtonmiddellijkeenonder- houd met den oud-president, maar dit werd aanvankelijk geweigerd, omdat Castro zich, naar hij beweerde, te ziek gevoelde om iemand te ontvangen Maar de berichtgever bleef aandringen en eindelijk weid hij toegelaten. Castro lag Ie bed en zag er lijdend uit. Hij betoonde zich in het begin eenigszins terughoudend, maar werd na eenigen tijd des te spraakzamer. In krachtigebewoordingen protesteerde hij tegen de behandeling, die hij op Martinique van de Franschen bad ondervonden, een behandeling, die hij kenschetste als een schending van het internationale recht en die hij stellig niet verwacht had van de natie, nier gastvrijheid jegens ballingen in de geheele wereld geroemd wordt. Daarna vertelde hij, hoe hij ziek, bijna stervende zelfs, met geweld aan boord was gebiacht, onder geleide van den burgemeester en gendarmen en dat hij sinds dien tijd het bed had moeten houden. Zijn passage was door de Fransche autoriteiten betaald, daar hij beslist had geweigerd zijn overtocht zelf te betalen. Op de vraag, wat zijn plannen voor de toekomst waien, antwoordde de oud-president, dat dit geheel en al van Frankrijk zou afhangen, daarbij zich beschouwde als een gevangene van de Fiansche legpering. Zijn plan was slechts geweest oi> Trinidad te gaan waken over zijn commercieele en financieels belangen, maar daar de Britsche regeering bad geweigerd hem gastviijheid te verleenen, had hij zich. vol vertrouwen op de Fransche hoffe lijkheid, naar Fort de France begeven, waar hem een al even onbeleefde behandeling te beurt was gevallen als op Trididad. «Ik wensch," zoo zeide hij, «door tusschenkomst van de New-York Herald aan de gebeele wereld te ver kondigen, dat ik bet een schande acht, een stervend man, die nooit eenige misdaad beging, cp zoo'n wijze, te behandelen. Waie mij toegestaan in Venezuela te landen, dan zou ik voor de rechtbanken aldaar mijn aan spraken op mijn land en mijn ver mogen hebben doen gelden. Engeland en Amerika hebben zich echter door mijne tegenstanders laten gebruiken als werktuigen voor hunne wraakzucht. Zoo iets is beschaafden mogendheden onwaardig". Verder vertelde hij, dat hij geheel en al te gronde is gericht; dat hij niet meer bezit dan 3000 peseta's en niet 300 millioen, zooals rondgestrooid is en dat hij dus absoluut niet bij machte is een militaire macht op de been te brengen om de regeering aangetroffen, dan was 't misschien ter heilzame inscherping van beschei denheid, dat op zekeren dag En van dien dag af ontwaarde men iets nieuws bij meneer Deelman. Op het goedige gelaat kwam een scherp, sarcastisch spottend trekje grijnzen. Hij kon wel eens kribbig, prikkelbaar, ontstemd zijn. 't Knechtje werd eens door hem afgesnauwd en zijn bloed eigen zuster, die het huishouden be stierde en steeds in teeder-eerbiedige bewondering naar hem had opgekeken. De dikwangige ziel van 'n Trui zag men eens loopen met dikke randjes aan de oogen. Ze had geschreid 's Middags had broer geprutteldde erwtensoep, waar hij anders zoo dol op was, laten staat. Was-ie zoo nijdig geweest over 't enkele korreltje zout, dat misschien te veel bij de aardappelen was ge daan- Dat Trui haar tranen niet had kunnen bedwingen. »God weet wat ons boven 't hoofd hangt!" zei ze tegen de oude Geertje, van Venezuela te hestrijden. Toen de berichtgever hem de vraag stelde, wat hij dacht te doen, als hij op Fransch grondgebied zou zijn aan gekomen, verklaarde bij, de gevan gene te zullen blijven van de Fran sche regeering, zoo hij tenminste niet onderweg stierf en overigens te zul len beschikken iri hetgeen God over hem zou beschikken. RECLAME. De uitmuntende dokter Lapponi, de man van wetenschap, aan wien de gezondheid en het kostbare leven van het Hoofd der Christenheid, van den Heiligen Vader, is toevertrouwd, hij die gedurende lange jaren zijne zorgen wijdde aan zyne Heiligheid Paus Leo XIII, wat tot uitwerking had voor dezen de grens van een gelukkigen en helderen ouderdom tot op den leeftyd van 93 jaren te verschuiven, was altijd een vurig bewonderaar der Pink Pillen, die hij prees en waarover hij eens het volgende oordeel neerschreef »Ik verklaar de Pink Pillen te hebben aan gewend in gevallen van bloedarmoede ten ge volge van den groei. Na eenige weken behan deling beantwoordde het succes ten volle aan mijn verwachting. Ik zal dan ook niet nalaten het gebruik van dit geneesmiddel uit te breiden tot de behandeling van andere ziekelijke vor men van bloedarmoede en van bleekzucht, tot organische verzwakkingen, tot zenuwlijden en daarmee overeenkomende ziekten. Ter bevestiging waarvan ik teeken: Guiseppe Lapponi, Geneesheer van Zijne Heiligheid Paus Pius X. Onderaan dezen brief stond: nGezieü voor de deugdelijkheid van de hand- teekening van den heer Docter Giuseppe Lap poni, Geneesheer van Zijne Heiligheid Paus Pius X. Rome op het Capitool, 27304. Voor den burgemeester: Palomba De Pink Pillen zijn een wetenschappelijk ge neesmiddel van de grootste waarde. In den aanvang dienden zij ter behandeling van de zieken in de hospitalen, maar bij het waar nemen der bewonderenswaardige resultaten en der snelle en ongehoopte genezingen, werd de uitvinder er van aangezocht ze onder het be reik van iedereen te brengen. Daarom kunt gij u nu dat geneesmiddel aanschaffen in alle apotheken en in het depotte Brussel, Apotheek Derneville, 66, Waterloolaan, voor den prijs van Frs. 3.50 de doos; Frs. 17.50 de 6 doozen, franco. De Pink Pillen bestrijden alle ziekten die de slapte van het bloed en de zwakte der zenuwen tot oorzaak hebben, te wetenbloedarmoede en bleekzucht bij jonge meisjes, algemeene zwakte, zenuwuitputting,overmatige vermoeienis,maag pijnen, onregelmatigheden by vrouwen, plaat selijke pijnen, neurasthenie. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. van de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Er is tijdens de Paaschdagen door de pers voor zoover de bladen uitkwamen een gerucht gegaan, dat het verbond tusschen Engeland en Japan verbroken zou worden door het laatste land. De reden zou geweest zijfi dat Japan Engeland's vriendschap voor Rusland wantrouwt. Nu echter kondigt Baron Koerino Japan's gezant te Parijs af, dat er van het bericht niets waar is en dat de betrekkingen tusschen Engeland en Japan nog nooit zoo hartelijk geweest zijn als juist nu. Er is op den eersten Paaschdag in het Westen van Londen een staking op de tram uitgebroken, 's Morgens staakten nog maar 900 man van 't personeel, maar gaandeweg breidde de staking zich uit, totdat in den loop van den dag het verkeer zoo goed als geheel gestremd moest worden. Men begrijpt wat dat voor een last was met de Paascbdrukte en het mooie weer. De stakers hadden trou wens opzettelijk daarom dezen dag gekozen, om het werk neer te leggen. In den Londenschen dierentuin, de terwijl die de vaten stond af te was- schen, een uurtje later »maar 'r moet iets verschrikkelijks gebeurd zijn. Zóó heb ik mijn broer nog nooit gezien... Zelfs niet toen die Van Valen, je weet wel, waar we over de zestig gulden van kregen, er vandoor ging!... Ja, toen was Kees een beetje ontdaan, maar aan z'n eten kon 'k niks mer kenEn nou... De heerlijke erwten soep met varkenspootjes... Wat heeft ie ervan gebruikt?... Nóg geen bord- vol De tranen biggelden over de roode wangen. En ook Geertje had geen kracht om de juffer wat op te beuren Ook zij vond 't erg vreemd Jan, het knechtje liep met een gezicht als een oorworm rond... En in her kantoortje zat meneer Deelman, bril op den neus, te schrijven. Maar zelfs de krullen der hoofdletters, die hij fatsoeneerde, mis ten het zwierige, sierlijke: afgeronde, waarvoor zij vermaard waren... Den ochtend van dien dag was hij weèr in z'n winkel geweest. Grijn- »Zoo," is een groote schildpad ge storven, die 250 jaren oud was Daar is er nu nog een die 200 jaren telt. De Regelings-Commissie, van de in Juni te houden Ulrechtsche Huis vlijt tentoonstelling van den Volksbond, mocht een Zilveren medaille van H.M. de Koningin ontvangen. Nonvlinderplaag. Door ZExc den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel is een schrijven gericht aan de Gedeputeerde Staten der provincie Noordbrabant, Limburg. Gelderland, Utrecht, Over- ijsel en Drenthe, ten einde hunne medewei king in te roepen om uit breiding van beschadiging door den nonvlinder, die het vorige jaar in sommige streken belangrijk was, zoo veel mogelijk te keeren. Het is namelijk niet onmogelijk en zelfs zeer waarschijn lijk, dat ook dit jaar de nonvlinderplaag in sommige gedeelten van ons land zal optreden. Wat in het algemeen de nonvlinder en zijne bestrijding aangaat, zoo ver wijst dit schrijven naar het «Rapport betreffende het optreden van den Nonvlinder in Nederland en de maat regelen, die ter bestrijding van de Nonvlinderplaag kunnen genomen worden," welk rapport gratis te ver krijgen is bij de Directie van den Landbouw te 'sGravenhage en waar het door het Staatsboschbebeer uit gegeven vlugschrift «Insecten schadelijk voor naaldhout, No 4 de Non vlinder" dat op aanvrage gratis wordt toege zonden door den Inspecteur der Staats- bosschen en Ontginningen te Utrecht. Daar echter dit jaar bijzondere maatregelen voor de bestrijding van het insect zullen behooren genomen te worden, vei zoekt de Minister Gedepu teerde Staten om te willen bevorderen, dat de gemeenten, binnen wier gebied dennenbosschen van eenige omvang zijn gelegen, alles in het werk te stellen om de aanwezigheid van den nonvlinder zoodra mogelijk te doen ontdekken en vervolgens zoonoodig te bestrijden Hiertoe waren gemeenten uittenoodi- gen om: le voorzoover dit nog niet is ge schied, eene verordening in het leven te roepen, zoowel ter voorkoming van schade door den nonvlinder, als door andere insecten, zooals de dennen scheerder, mede omdat eene non vlinder- plaag gewoonlijk door eene dennen- scheerderplaag gevolgd wordt. 2e door publicaties als anderzins ervoor zorg te dragen, dat de aan wezigheid van rupsen en eieren of poppen van den nonvlinder zoo spoedig mogelijk woideu ontdekt en aan hel gemeen tebestuur gemeld, het welk d.mr- van onverwijld bericht zendt aan den Inspecteur der Staatsbosschen en Ontginningen te Utrecht. 3e Indien ergens bestiijJing eener nonvlinderplaag naar het oordeel van het Staatsboschbeheer of den Ned. Heidemaatschappij gewenscht is, zoo noodig van gemeentewege gelden voor dit doel beschikbaar te stellen en eene Commissie te benoemen, die toezicht op het werk zcu kunnen houden en zich met het innen en uitbetalen der gelden zou moeten belasten. 4e den eigenaren van naaldhout- bosschen in verband met het uit sub 2e vermelde, te wijzen op het groote belang dat zij er bij hebben: a om zich op de hoogte te stellen van de leefwijze, de beschadiging, het zender, hatelijker, spichtiger, pedanier dan ooit. De bleeke, eeuwig-grinne kende Brushof die den 2en der vorige maand in de buurt was komen wonen. Op een boven huisje... En er was op de deur een bord gespijkerd wit met glimmende zwarte letters: D. W. S. G. Brushof, Rechtskundig adviseur, belast zich met het be handelen van... etc. Die kerel kwam dan vier sigaren van 2'/, cent koopen bij meneer Deelman. Hij betastte, kneep ze met z'ri lange, knokerige vingers,... net precies nijptangen. Hij snuffelde eraan met z'n spichligen, rooden piekneus. Toen hij ereerihad opgestoken, trok-ie een viezig-ver- scluikt gezicht. Hield het gloeiende puntje vlak bij z'n neus, snoof de rook op, en keek meneer Deelman aan met oogen van«dat 's verre van fijn goedje, boorl" zoodat de ander beefde van woede. Als hij z'n toorn niet gekoeld had op een kistje, dat ie nu met vinnige tikken van z'n hamerije dichtspijkerde, meneer Deelman bad zich niet kunnen be- voorkomen en het bestrijden van het insect: b en hunne bosschen voortdurend scherp in het oog te houden; c van bij ontdekking van de non vlinders of van de rupsen, poppen of eieren van het inscet, daarvan onmid dellijk kennis te geven aan het ge meentebestuur; d om de bepalingen der veror dening stipt na te komen e om krachtig deel te riemen aan de bestrijding en daarvooi gelden beschikbaar te stellen; f en in streken, waar beschadiging van het insect aanwezig of te ver wachten is, het vellen van dennen- boomen slechts te doen plaats hebben na overleg met het Staatsboschbeheer of met de Nederlandsche Heidemaat schappij; g om de aangetaste bosschen doel matig te zuiveren van doode of kwij nende boomendoor bet leggen van vangboomen de vermeerdering van den dennenschee'der tegen te gaan en verder tegen schadelijke insecten als de kleine en de groote dennen- snuittor, de door de omstandigheden gekozen maatregelen toe te passen. Ten slotte wordt er op gewezen, dat het Staatsboschbeheer en de Ned. Heidemaatschappij bereid zijn, zooveel mogelijk technische hulp en voor lichting bij de bestrijding te geven en dat de Minister van Landbouw zyn ambtgenoote van Justitie heeft ver zocht aan de Rijksveldwacht en aan de Koninklijke Marechaussee op te dragen nauwlettend toe te zien op de handhaving van bovenbedoelde gemeentelijke verordeningen. Het volledig programma van het Gioot Opera-Concert, op Vrijdag a.s. in Amicitia te geven door eenige solisten der Noord Nederlandsche Opera, luidt als volgt: 1. a. Proloog uit de Opera «Paljas," Leoncallo; b. Lied aan de Avondster uit »Tannhiiuser," Wagner. den heer Henri Maal. 2. a. Aua uit «Evangelieman," Kienzlb. Aria uit «Samson en Dalila," Saint-Saens. Mej. M. Veihage. 3. Duo Frau Reich Frau Fluht, uil »bie Lustigen Weiber von Wind sor," Nicolaï. de dames F Fischer en M Verhage. 4 Fragment uit de Kamerscène van «Lohengrin, Wagner den heer Anton Meeder. 5 a.Canon, b. Trio (uil Fidelio), Van Beethoven. de dames M. van Eij-endijck, F. Fischer en M Veihage; en de heeren Anton Meeder en Henri Maal. 6. Elsa's Droom uit «Lohengrin," Wagner. Mej. F. Fischer. 7. Duo uit «Samson en Dalila," Saint Saens. Mej. M. Veihage en den heer Henri Maat. 8. Graalsverhaal uit «Lohengrin," Wagner. den heer Anton Meeder. 9. Duo »De Vliegende Hollander," Wagner. Mej. F. Fischer en den heer Henri Maal. 10 a. Kwartet Tuinscène uit «Faust;" b. Finale Tiio uit »Faust," Gounod. de dames M. van Eijsendijck.F. Fischer en de heeren Anton Meeder en Henri Maal. heerschen. En toen had die ellendige Brushof op zijn sarrend lijmerig, gewild-lang- zaam zeurtoontje, met zoo'n ijzige bedaardheid, als om dubbel te genieten van de nijdigheid des anderen er-tusschen-in hoestend over het scherpe van Deelman z'n sigaren. met krakend keelgeluid en medelijdend grimlachje gezegd: »Wat heb-je dien Herfkens, hier uit de straat, er nou toch ellendig laten invliegen!" Meneer Deelman was wit geworden als krijt. Wie 'm op dat moment gezien had,zou hulpvaardig, vriendelijk goedig mannetje niet herkend hebben... Herfkens was een van z'n oudste klanten. En had altijd tegen Deelman echt-opgezien... Tegen iedereen ver teld: daar zit me een kop op dat ventje!... 't Was nog geen week geleden, dat Herfkens daar bij z'n toonbank had gestaan om hem advies te vragen over een zaakje, dat hij zoo eenvoudig als glas had gevonden... Herfkens bad 'm de hand geschud, De Vereeniging «Handel en Nijver heid", vergadert heden avond in het Hötel «De Zwaan", te 8 uur precies, tor behandeling van de volgende punten 1. Verslag van den Secretaris over den toestand der Vereen iginggedurendo het boekjaar 1907—1908. 2. Rekening en verantwoording van den Penning meester als voren. 3. Verkiezing van 4 Bestuursleden wegens periodieke aftreding van de Heeren: S. J. van Duinen, M. R. N. Oosterveen, G. Berns en T. C. V. ter Maat. 4. Ballotage. 5. Ingekomen stukken. 6. Mededee- lingen. Op den dag der a.s. feestelijk heden zal in de muziektent in 't Plant soen de cantate Jub'lend Neêrland, feestzang voor vrouwen- en kinderkoor met sopraan en tenorsolo door den heer W. Wernicke worden uitgevoerd, be geleid door de stafmuziek van het 5e Reg. Inf. onder directie van den heer G. H. Bikkers. Het muziekkorps is daartoe welwillend door den kolonel commandant ter beschikking gesteld. Mevr. E. Lutgens (sopraan) Amster dam en de heer N Bouwman (Tenor) hebben hun medewerking toegezegd. In het 4e koor komt een kleppermarsch vour. De kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie beeft bepaald, dat, zoo spoedig mogelijk na het bekend worden der heuglijke gebeur tenis ten Hove, de stafmuziek van het regiment een ommegang zal houden door de stad. Een vacantie-elftal van Quick won Zondag met 10 van H. V. C. I. Door de plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" zal bij haar tweede uitvoering op Donderdag 29 April ten gehoore worden gebracht «DieLegende von der heiligen Elisabeth," van Franz Liszt. Hierbij treden als solisten op, mevr. M. van DokkumSmits (sopraan) te Utrecht, Mej. A. Kroon (mezzo-sopraan) le Hoorn en de heer W. de Hoog (baryton) te Oosterhout. STOOM VAARTBER1CHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Maatschappij Nederland. Het ss. Koning Willem II vertrok van Port Said 13 April. Het s s. Koning Willem III arri veerde te Batavia 11 April. Het s s. Rembrandt arriveerde te Genua 13 April. Nabij het Loo is Zaterdag een boschbrand ontstaan, welke gelukkig vrij spoedig is kunnen bedwongen worden. De brand was vermoedelijk ont staan door een zoogenaamd «Paasch- vuurtje", hetwelk echter een onge- wenschte uitbreiding had gekregen. De brandspuit van het Loo en die uit Apeldoorn waren spoedig ter plaatse en hebben het verder voortwoeden van den brand nog tijdig voorkomen. Kievitseieren. In Friesland is het eieren-zoeken weer in vollen gang. Nu het weder wat zachter is geworden, worden zij in grooten getale gevonden. Op de weekmarkt te Leeuwarden, op Goeden Vrijdag, waren 4 a 5000 kievitseieren aangevoerd De prijzen, welke reeds tot 15 cent per stuk waren gedaald, zijn toen ge- 'm duizendmaal bedankt... En daar kwam nu die lummel, uitgepieterde kwast; die treiterige, opgeblazen kwibus... Die armoedzaaier met z'n vettige portefeuille onder den arm... Die zoogenaamde «rechtskundige ad viseur". Meneer Brushof zag best dat de ander wit van woede was. En daar amuseerde hij zich juist mee. Ver volgde op denzelfden afgemeten sar- renden kraaktoon «Ik ben van de leer Schoenmaker, houd u bij uw leestLeeken moéten zich niet mengen in zaken die boven hun begrip gaan I... Leeken richten dan meestal onheil aan. .Zéérernstig onheil!" Laat ik me inhoudendacht Deelman. En met zeer schorre, dof heesche stem bracht hij eruit: «Hebt u soms voor advocaat ge studeerd, meneer?" Scherper pijl had hij niet kunnen afschieten, 't Geelbleek op Brushof's wangen werd groenig-grauw. En er vonkte iets in de smalle oogen...

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2