Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Met het oog op het aanstaande warme seizoen, dat minder geschikt is voor verzending van levende poot- visch, is het gewenscht de aanvrage spoedig in te zenden. Wegens uitgebreidheid van het raadsverslag, volgt opname eerst in ons volgend nummer van Zater dag a.s. Een adres van den onderstaanden inhoud en onderteekend door een achttien-tal leeraren aan de hoogere burgerschool alhier, werd dezer dagen ingediend bij den Raad der gemeente. Aan den Baad der Gemeente Amersfoort, geven met den verschuldigden eer bied te kennen, ondergeteekenden, leeraren aan de hoogere burgerschool te Amersfoort; kennis genomen heb bende van de conclusien door den Raad in zijn vergadering van 26 November 1907 aangenomen, »dat herziening van de reglementen op het Middelbaar Onderwijs in deze gemeente en een juiste omschrijving van ieders rechten en plichten krachtig kan bijdragen tot een goede verstandhouding onder het personeel van de hoogere burger school en tot behartiging van do school", en van de door Burgemeester en Wethouders aanvaarde opdracht om deze herziening ten spoedigste tot stand te brengen dat Daar hun eenparige overtuiging het beoogde doel het best bereikt zou worden door de thans hier bestaande reglementen voor het Middelbaar Onderwijs te vervangen door een nieuw Reglement, dat een zoo getrouw moge lijke navolging bevat van de voor schriften van het «reglement voor de Rijks hoogere burgerscholen", be nevens een nieuw huishoudelijk regle ment overeenkomstig bet bepaalde in art. 20 van dat reglement; dat zij op grond daarvan in een adres van den 14 November 1908 aan Burgemeester en Wethouders hun wensch kenbaar gemaakt hebben, dat deze wijziging zoo spoedig mogelijk tot stand moge komen redenen waarom zij zich thans ook tot Uwe Edelachtbare Vergadering wenden met het verzoek te willen bevorderen, dat de toegezegde herziene reglementen voor het Middelbaar Onderwijs, in het belang der school, nog voor het einde van den loopenden cursus in werking worden gesteld, 't Welk doende, enz. Amersfoort, 24 April 1909. De N. V. Amersfoortsche Glas- Verz. Mij. houdt Donderdagavond eene vergadering van aandeelhouders in «de Zwaan" 's avonds te 9 uur, ter verkiezing van een bestuurslid in de plaats van den heer P. van Veen Jr, wegens het niet aannemen zijner be noeming en tot aanvulling der Sta tuten. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn aangesloten de heer H. Th. Cox, Utrechtscheweg met no 211 en de heer D. Stas, Langestraat 16 met no 212. Op het internationaal scherm- concours te Haarlem,behaalde E.M M.A. den len prijs korpswedstrijd floret; terwijlserg. maj. instructeur Katerberg van het 5e reg Inf. den 3en prijs sabel en 3en prijs geweer verwierf. in betrekking stond. Ging geregeld tweemaal 's weeks naar «de komedie." Sloeg zelden een première over. Onder hield zelfs connecties met een paar sberoeps-artisten". die in hun eigen kring wel een zéér nederig emplooi vervullen, doch van wie oom overtuigd was dat ze... Als niet allerlei omstandigheden... Tegenwerking... Jaloezie... En die oom, op hun beurt, een fijnproever en eerste-kenner op tooneelgebied prezen... Iemand, die «z'n roeping gemist bad"... In ruil voor welke hulde ze... Zoo nu en dan... Als de maand haast om was en de directie geen Bvoorschot'' wou geven... Als oom in een goedgeefsche bui ver keerde... Oomo-Gerrit zou 't hem inpeperen. Van der Ven voelde 't, terwijl hij de verfomfaaide pruik trachtte te redden. Oome-Gerrit, die Freek z'n geest drift voor het tooneel voedde, aan moedigde; best vond... Die zich al eens nijdig had gemaakt, toen vader geweigerd had om Freek naar een repetitie te laten gaan. De nieuwe knecht was ziek... Vader stond voor alles, in den scheerwinkel!... De akte voor onderwijzeres werd behaald door de jongedames H. C. M. Turin, J. de Groot en M Doevelaar Quick II verloor Zondag haar laatste competitiewedstrijd tegen H. V. C. met 35. Het le elftal van Quick speelt Zondag a s. haar le degredalie-wed strijd tegen haar naamgenoote uit Nijmegen. Misschien interesseert het som mige lezers van dit Blad wat H. G. in «de Controleur" van 24 dezer over «Dolly betert zich" nog pas kort geleden ook hier door de Hagespelers opgevoerd, heeft te zeggen. «Inderdaad Dolly beierde zich... bij de Hagespelers." Juffrouw Enny Vrede, die in dit stuk van den Engelscbman Henry Jones, den schrijver van de Fabrieks baas" en van «Leugenaars", de rol van Dolly speelt, is er sinds haar debuut veel op vooruit gegaan. Dat wil zeggen: zij is nu haarzelf geworden. Enny Vrede is de schuilnaam van een jonge dame uit de goede kringen in Utrecht, die bij de Hagespelers debuteerde en sinds dien, daar de belangrijke rollen speelt. Was haar optreden in den aanvang vrijwel dilettantisch, links en onbehol pen, successievelijk is de actrice in haar ontwaakt, zoodal ze nu op het tooneel Dolly speelt, zooals zij in do salons harer ouders gerecipieerd zou hebben, lief, innemend en natuurlijk. Een mooi figuur, een lief uiterlijk en begaafd met een vrij meiodieuse stem, is zij over het geheel een aangename en sympathieke verschijning, die ook wat niet weinig haar optreden ten goede komt smaakvolle en rijke toiletten met distinatie weet te dragen. Doch een zeker savoir-vivre, een fraai figuur en rijke toiletten slem- pelen haar daarom nog niet tot too- neelkunslenares: weet zij thans beter op de planken zich te bewegen, vrijer, losser en toont zij begrip te hebben van wat zij heeft voor te stellen, in 't aanbrengen van schakeeringen, finesses en «tooneel" maken, blijft Enny Vrede nog geheel onvoldoende. Misschien komt dat nog wel. Feu sacré schijnt er wel aanwezig in dat vrouwenzieltje en daarmee kan bij ernstige en volhardende studie op tooneelgebied veel bereikt worden. Evenals Enny Vrede heeft ook Elsa van Duyn (alweder een pseu doniem) de balzaal en het tennisveld tijdelijk vaarwel gezegd om bij de «Hagespelers" een nieuwe soort sport te beoefenen. Dit gezelschap heeft alzoo het voorrecht onder zijne leden jonge mooie vrouwen van beschaving en voornaamheid te bezitten, als zelden op het beroepstooneel gezien worden Doch de deugden van Enny Vrede mist Elsa van Duyn. Wèl waren ook hare costuums zeer fraai, de hoeden bizonder kostbaar, haar coiflure ge distingeerd, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Van die rol, die zij te spelen had, van een ietwat sentimenteele overgevoelige vrouw, bracht zij letterlijk niets terecht. Het is met deze jonge dame, zooals ik vroeger reeds opmerkte. Toen Else van Duyn een jonge vrouw was in «Een ideaal echtgenoot" en ongeveer haarzelf kon zijn, ging het er mee door, doch van de sentimen teele professors vrouw, die gespeeld dient te worden, maakte zij een hinderlijke charge. De lachers had zij op haar hand, doch dat was meer «Je moest je schamen, Jan", had uome-Gerrit, toen, gezegd" om het geluk van je kind te willen dwars- boomen. Menige ouder zou God dank baar zijn, dat hij een zoon heeft, waar zóóveel talent in schuilt!" Bij die woorden had Freek door z'n krullebo) gestreken en een gezicht getrokken van miskende genie... Den kend aan zoovele celebriteiten, in hun jeugd gedrukt, geplaagd door bekrom pen, kleinzielige ouders.Freek bad van medelijden met zichzelf, de tranen in de oogen gekregen. En moeder gaf een wenkpas-nou- toch-opl... Je ziet toch, dat oome- Gerrit kwaad wordt!" Vader had berust. Oom verzekerd, dat-ie 't «zoo kwaad niet meende". Waarop oom 'den jongen op den schouder had geklopt, bem bemoe digend op den pathetischen toon en met het keelklankje, dat hij behalve de rollend ratelende r's en een soort van- manteljas zich had aangeschaft, aangewend om het «air" te hebben van iemand, die dan toch eigenlijk met het tooneel iets heeft te maken... om het belachelijke, dan wel om het lachwekkende harer creatie. Het stuk zelf heeft weinig om het lijf. Het is een aardig vriendelijk blijspel. De zwakheden van twee viouwen. De een te kwistig met geld uitgeven, de ander in hare liefde Beide beloven beterschap, doch een jaar daarna zijn ze nog precies eender. Eduard Vei kade kan in de toekomst op succes rekenen voor zijne onder neming, als hij zijn stukken maar zoo weet te kiezen, dat er voor elk lid van het gezelschap een geschikte rol in is, de rollen zóó verdeeld, dat de gebreken in de aangewezen rol deugden worden. Publiek en pers heeft hij tamelijk wel op zijn hand en dat is veel waard." Bij de ten overstaan van architect H. Kroes gehouden aanbesteding onder R. K. aannemers voor den bouw van een Vereenigingsgebouw op den hoek van Zand en St. Agathastraat. werd ingeschreven door de volgende stad- genooten J. G van der Geest f24 800; L. J. Hemels f23188; J. Bunnik f22 843; L. Beijer f22 725; C. J. Kuntz f22 210; G. Mostertman G. van Nes f22 100; en H. Lablans f21 426. Gegund aan den laagsten inschrijver. Het werk moet 1 November e.k opgeleverd worden. Aan den heer C. M. Cremer is, in verband met zijn benoeming tot Inspecteur der belastingen te Amers foort, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag vorleend uit zijne betrekking van kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Den Helder. De heer J. A. Jochems heeft zijn ontslagaanvrage als Directeur der «Amersfoortsche Muziekvereeniging" ingetrokken. Luitenant C. A. Prins, van het le regiment veld artillerie is geslaagd bij het toelatings-examen ter bij woning van dan cursus voor de alge- meene krijgskundige studiën aan de Hoogere Krijgschool. STOOMVAARTBERICHTEN Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Koninklijke Holl. Lloyd. Het s.s. Hollandia vertrok van Lissa bon 20 April. Het s.s. Delfland passeerde Fernando Novonha 21 April. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Het s.s. Grotius vertrok van Batavia 22 April Het s.s. Koning Willem I arriveerde te Lissabon 23 April. Het s.s, Oranje arriveerde te Batavia 25 April. Het ss. Koningin Wilhelmina arri veerde te Suez 27 April. Het Indische geschenk aan n. M. de Koningin. Naar de Bataviasche bladen melden, is het geschenk der officiersdames aan de Koningin gesloten in een groote doos van lichtbruin hout, geheel ver sierd met Japarasch houtsnijwerk, ...Toen vader, die 't, van woede, niet meer kon houden, dien Zater dag-avond den klant, dien hij juist had ingezeept, even in de steek liet... Hij was tot het uiterste geraakt, 't laatste uur. Vier lui waren, van ongeduld door het lange wachten, al weggeloopen. En telkens vroeg er een «Maar waar is je zóón dan toch?". «Komt direct! Over een minuutje. Eventjes een boodschap 1" had de patroon gezegd, zoolang hij zich be- heerschen kon. Maar eindelijk werd 't hem te bar. «Die is aan 'trederijken 1" zei hij, bevend van toorn, zoodat bij nauwe lijks aan 't scheren durfde gaan Z'n handen maar waschte om tot kalmte te raken... Er werd gelachen door een paar scheerklanteu. Aan 't rederijken!... «En laat-ie jou nou maar voor de boel opdraaien? zei een ander, «ik zou 'm mores leeren, als-ie mijn jongen was 1" Hendriks, dien vader onder het mes had, en wiens Adamsappel-streek hem deed zweeten van angst, «juist, meneer I tusschen de kwistig aangebrachte figuren zijn eenige wajangpoppen en vogels uitgesneden; van binnen is de doos met wit saiijn en witte pluche gevoerd en gecapitonneerd. Het ge schenk bestaat uit een papbord, een lepel, een melkkroes en een sleuteltje alle voorwerpen zijn van goud In den bodem van het bord, dat een diameter heeft van bijna 16 cM., is een Indisch landschap gegraveerd het is een sawah complex met op den voorgrond rechts eenige gebouwtjes van bamboe en etap, op den acht. r- grond een berg; hier en daar klap- perboomen. In den rand van het bord zijn Indische vruchten gegraveerd. De lepel is op den steel versierd met het wapen van Batavia. De beker is rondom ver sierd met een bergmeergezicht. Op den voorgrond, aan den rand van het meer,be wegen zich een jongeJavaansche vrouw, door het water wadend, dra gende een watervat op het hoofd, en een jonge Javaan, die een karbouw geleidt. Op den achtergrond verrijst hooggebergte. Het geneele geschenk is een keurig staaltje van goudsmeed- en graveer kunst. Door den bliksem gedood. Te Avereerst(Ov.) heeft het onweer van j.l. Zaterdag een slachtoffer ge- ëischt. Een drietal landbouwjongens van het rijksopvoedingsgesticht Veldzicht aldaar, werd, meldt de «Zw. Ct.", door den bliksem getroffen. Een hunner is, nadat gedurende een uur door den geneesheer, bijgestaan door enkele ambtenaren, vruchteloos pogingen werden aangewend om het leven te behouden, overleden. De twee anderen hervatten hedenmorgen hunne arbeid en hebben geen nadeelige gevolgen van het ongeval behouden. Concours Harmonie en Fanfare. De inschrijvingen voor het nationaal concours van harmonie- en fanfare korpsen te den Helder, op 29 en 30 Augustus, sluiten op 1 Mei a.s. De jury bestaat uit de heerenA. L. Hazebroek, Helder; D. Koning Jr.. Amsterdam en G. K. G. van Aaken, Amersfoort. Elke mededingende vereeniging, die geen prijs wint. ontvangt een zilveren vaandelmedaille als troostprijs. Voorts heeft plaats een marsch- en vaandel concours, en zijn er verschillende eere en andereprijzen voorde verstkomende, kleinste en grootste vereeniging, schoonste geheel, enz. enz. Verplicht nummer wordt verzonden pl.m. 15 Mei. Een Russische prins. Door de politie te Enkhuizen werd Zaterdag in een hótel op verzoek van de politie te Amsterdam, aangehouden een 26 jarig persoon, die den 22st™ dezer bij de Amsleidamsche Bank twee reiswissels der American Express Com pany a '100 dollar, door valsche hand- teekeningen geïncasseerd had, ten name van Arnold Doly. Deze wissels zijn te Parijs gestolen. De aangehoudene, die weigert eenige inlichtingen te verstrekken en zijn naam op te geven, arriveerde 's middags met een automobiel te Enkhuizen en werd aldaar onmiddellijk aangehouden. Op hem werden nog 17 wissels gevonden, zoomede ruim f250.aan geld, be nevens eenige gouden sieraden. Ge bleken is, dat bij, behalve te Amster- De ouders van onzen tijd zijn vèèl te zacht! Vèèl te toegevend!" «Pas-u op 1" vermaande Van der Ven, zelf niet begrijpend waar hij de kracht vandaan haalde om zulk eene marteling te verduren. Edoch, meneer Hendriks zeur-bab- belde door.,. Had den tijd!.,. Vijf menschen zaten te wachten Een keek telkens naar de klok, in den «salon" hangend,naarz'n horloge... En vader moest luisteren geduldig, knikkend van dat 't wel-zoo-was wachtend met het scheermes tot Hen driks klaar was met z'n monoloog: «Zachte chirurgijns maken leelijke wonden... Later zijn ze je dankbaar, de jongens, als je ze jong aan tucht hebt gewend... En anders.Anders lachen ze je uit.. Trappen ze je voor dank!... Als dat in den tegenwoordigen tijd wat meer werd ingezien... Dan zou 't er heel anders bijstaan 1Vrij wat beter..." Zoo ging 'tdoor. De zeep op de wangen van meneer Hendriks droop af... Van der Ven moest nog eens de kwast erover laten gaan. Weer gaan schrapen, schrapen... Dood-voorzichtig, dam, ook te Rotterdam en te Zwolle op vorengenoemde wijze wissels ge ïncasseerd heeft. Hij is aan de politie te Amsterdam overgeleverd, werwaarls hij per automobiel werd overgebracht De aangehoudene is waarschijnlijk genaamd Gustav Arnold Riesener, een Hollander, doch spreekt niet anders dan Engelsch. Nader meldt men dat de chauffeur van een Amsteidamsche autogaiage in opdracht had den vervalscher van Amsterdam naar Enkhuizen over te brengen, vanwaar hij niet de postboot «Minister Havelaar," die te 12'/» uur van Enkhuizen vertrekt, naar Urk wilde oversteken. Doordat hij vijf minuten te laat aankwam, was de boot vertrokken. Hij seinde toen naar Urk, om met een vaartuig overgehaald te worden, en de komst daarvan wachtte bij in een hótel af. Inmiddels was de politie te Enkhuizen van het geval verwittigd. In het hótel, waar hij werd aangehouden en waar hij, zooals later bleek, reeds tweemaal te voren had gelogeerd, was men ver baasd, aangezien men hem daar voor een aanzienlijk persoon hield. Hij had zich aldaar laten aandienen als een Russische prins. Te omstreeks 4 uur arriveerde te Enkhuizen een Urker vieschersvaar- tuig, bemand met drie personen, die aan het hotel verschenen om den prins af te halen. Van deze Urkers vernam men toen, dat hij kort ge leden tweemaal een paar dagen op het eiland Urk had doorgebracht bij eenvoudige visschers, van wiehij, omdat hij zich als een hoogst aanzienlijk schatrijk persoon voordeed, het volle vei trouwen verwierf. De prins kwam op het stille Urk louter ontspanning zoeken. Bij zijn grooten rijkdom was hij echter hoogst eenvoudig, zóó zelfs, dat hij bij zijn verblijf op Urk zich geregeld in Uiker visscher-kleedij stak. Vandaar schijnt hij met de Kamper boot een uitstapje naar Zwolle te hebben gemaakt en heeft hij waar schijnlijk aldaar ook een reiswissel geïncasseerd. Er wordt aangenomen, dat hij te Parijs als geëmployeerde aan een bank verbonden is geweest, en zich op die wijze de reiswissel heeft toe geëigend. Hoewel hij vloeiend Engelsch sprak, is hij zeer waarschijnlijk Hol lander van geboorte, daar verschillende Nederlandsche legitimiteits-papieren in zijn bezit werden gevonden. Een in een van zijn zakken gevonden revolver met een aantal scherpe patronen, bewijst wel, dat hij niet bijzonder gerust over zijn toestand was, en tevens dat hij een gevaarlijk individu geacht moet worien. Naar wij nader vernemen, heeft hij zich te Londen bovendien schuldig gemaakt aan diefstal van gouden en diamanten voorwerpen en een chèque- boekje. Zondagavond zijn als verdacht van medeplichtigheid aan deze wissel- vervalsching, door de Haagsche politie aldaar nog een man en een vrouw gearresteerd en eveneens naar Amster dam overgebracht, terwijl Maandag morgen door de veldwachters Jongkees en van der Mijden te Urk, in beslag is genomen een kofler, inhoudende een groote hoeveelheid goudensieraden, edelgesteenten, kleeding en brieven, alles toebehoorend aan den aange houdene. Op telegrafische aanwijzing van de politie te Urk, moeten nog meerdere personen, die met genoem den Riesener in relatie moeten staan, en aan den wal vertoeven, zijn aan gehouden. want telkens zag-ie aan 't wiegelen van Adamsappeltje, dat meneer zijn rede wou hervatten... De klok in den «salon" tikte, tikte... 't Liep naar halftien. Meneer Hendriks was klaar, stond zich te wasschen. Een nieuwe klknt zat in het scheer- fauteuiltje. En Hendriks bespiegelde door: «Al te goed is buurmans gek! De ouders laten zich in de luren leggen... Zijn de slaven van de kinderen... 't Is de omgekeerde wereld..." Het was Van der Ven of men hem met naalden prikte, folterde...'t Begon hem zóo te draaien, te wringon om z'n hals, van inspanning en woede, dat bij op 't punt stond om, er moest dan van komen wat wou de kast maar liever te sluiten, dien avond... Beter dan ongelukken... Toen kwam Freek thuis... metbleeke wangen, schitterende oogen. Hoed op één oor... Stappend, met dreunpassen, dat alles, in den »salon«, ervan trilde... Niemand ziende, niemand groetend... Regelrecht naar de kamer, naar moeder... Om te vertellen, in zijn volle extase...

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2