Ingezonden. B. A. SIDDRÉ, Advertentiën. Mü. RECHTSZEKERHEID. SPDISTRAAT 224, AMSTERDAM. Slothonwer's Stoomdrnteij, DRUKWERKEN, Amersfoortscli Wissel- en Effectenkantoor 1 TÜIVERSMAGAZ1JN Lmmon Bouwer Co. De politie zet in verband biermede het onderzoek voort. Ameterdainsche tijd. In verband met de legeling van den dienst der spoorwegen in Neder land op 1 Mei a.s. naar den middel baren zonnetijd van Amsterdam zullen alle uurwerken op de stations en halten der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen in den nacht van 30 April op 1 Mei a.s. 20 minuten later dan de tijd van Greenwich worden gesteld. Dit zal geschieden op de lijnen, waar de dienst vóór 1 uur 's nachts eindigt na afloop van den dienst, en op de lijnen, waar de dienst ten of na 1 uur 's nachts eindigt, of waar volledige nachtdienst is, ten 1 uur 's nachts. De uurwerken, die dan 1 nur (tijd van Greenwich) aan wijzen, worden op dat tijdstip gestel I op 1 uur 20 minuten. Dankzegging van een ouden romanlezer. Gelukkig zijn die boeken voor goed nu van de baan, die boeken vol van helden en van hun heldendadn. De draken zijn verslagen, geen ridder leefc er meer, geen jonkvrouw zit meer smachtend aan 't torenvenster neer. Geen spook of schim dwaalt langer bij nacht of ontij rond. geen bloed, dat schreit om wrake, kleurt ergens nog den grond. Geen laatste der Apachen graaft meer de strijdbijl op, of haalt zijn bleeken broeder de haarpruik van den kop. Voor goed schijnt ook te rusten de Wan delende Jood, de Graaf de Monte Christo - ja, Pickwick zelfs is dood. Geen zal een traan meer laten om Klaasje Zevenster de tijd van al die nonsens is nu gelukkig ver! Dat steeds in actie wezen van helden was te dol, het toeval speelt in 't leven niet langer meer een rol. Wat nu de boeken geven, dat is gansch andre kost de kunst heeft ons gelukkig van de „romans" verlost. Wij lezen nu slechts „studies", zóó psy chologisch fijn, dat men, om te begrijpen, zelfs psycholoog moet zijn. Tot in de diepste diepten wordt in de ziel gewroet, van alles wordt gevonden alleen géén levensmoed. Geen held vecht voor zijn liefde, maar skeptisch zit hij daar, en pluist en trekt zij liefde als pluksee uit elkaar. In plaats van de gezetenen en hoogsten uit het land, bekijken wij de zielen van lui uit lager stand. Een schrijver leidt zijn lezers een krot of nachtkroeg in, en vindt daar de tafreelen en zielen naar zijn zin: en alles beschreven met zoo'n realiteit, dat men als leek verstomd staat van die nauwkeurigheid. En in die sfeer van helden wie had dit ooit verwacht? daar wordt maar onophoudlijk en vreeslijk diep gedacht. De eene helft der denkers denkt zich ten slotte dood, de andere helft zoekt uitkomst in gracht of moddersloot, Ja, wat je nu kunt lezen, dat is gezonde kost De kunst heeft ons toch mooi maar van die romans verlost 1 H. M. M. (Handelsblad). Kwartjesvinders in de spoorwegen. Men hoort tegenwoordig herhaalde lijk over onbeschaamd optreden der kwartjesvinders in de spoorwagens. Een staaltje daarvan is het volgende Een piedikarit. van Rotterdam naar Amsterdam reizende, stapte 'savonds in den sneltrein. Op het punt van vertrekken nemen 3 andere heeren haastig in dezelfde coupé plaats. Kort daarna baalde één hunner een spel kaarten uit den zak en noodigde den predikant uit, een spelletje te doen. Deze verklaarde dit niet te kunnen en er ook geen lust toe to gevoelen, waarop de ander aanbood, het hem wel te willen leeren. Dit aanbod werd eveneens afge slagen. »Nu" zeide hij, «dan zul je toch een aandenken van me hebben," en meteen gieep hij naar des dommees zak om er de kaarten in te steken, doch misschien ook om er iets uit te halen. De predikant drong er op aan, de handen thuis te houden en anders aan de noodrem te zullen trekken, doch onder den uitroep: «Dat zullen we je wel beletten" grepen de drie «Keereri" hem vast. Toch gelukte liet hem de tem over te balen, waarop do trein plotseling stil bleef staan. Er werd nu proces verbaal opgemaakt. De aangevallene nam in een andere coupé plaats en de trein stoomde veider, waarna bij aankomst te Haarlem de drie gevaar lijke personen aan de politie werden overgeleverd. Een publieke verkoop. Te Medemblik had Maandag een publieke verkoop plaals van een inboe del, alsmede van een vaarluig voor de ansjovisvangst, een en ander bij procesverbaal van den deurwaarderin beslag genomen. Er was een schuld van f75. Eenige vrienden van den schuldenaar besloten de goederen le koopen, natuurlijk voor weinig of niemendal; andere kooplustigen wer den hiervan op de hoogte gesteld. En zoo geschiedde het, dal verkocht werdenstoelen a 10 ct., 1 tafel a 25 ct., 1 servies a20ct.,l kippenhok met kippen voor 25 ct., 1 pendule voor 20 cent enz. Alles te zamen bracht op f 3.40. De atisjovisboot waarvan kooplustigen visschers niet gemakkelijk waren af te brengen werd verkocht voor f40. Onder groote hilariteit van een talrijk publiek, werden de goe deren weer naar binnen gedragen en werden deze den schuldenaar »ten geschenke" gegeven. Gazons. Deze baren den eigenaar vaak heel wat zorg. Het gras moei dicht van zode zijn, fijn van balm en blad, zonder al te veel bladplanten, met uitzondering van madeliefjes en wille klaver, die menigeen er veel in wenscht en een fiissche kleur behouden. Deze laatste vooral laat in den zomer wel eens te wenschen over. Heel dikwijls wordt het gras fijn spichtig en vei liest het de fraaie donkergroene kleur. De gazons hebben het zwaarder te ver antwoorden dan de weide of 't hooi land. Deze laatste worden 2a3maal per jaar gehooid, en 't gras heeft dan behoorlijk gelegenheid zich flink te ontwikkelen. De gazons worden liefst alle 14 dagen geschoren, pas hebben de blaadjes zich weer eenige duimen ontwikkeld en beginnen ze flink te werken om de planten krachtig te maken, of daar komt de zeis of machine ze weer wegsnijden en uit het in den wortelstok opgetaste reservevoedsel moeten weer uieuwe worden gevormd, waardoor elke vooruitgang weer tot nul wordt. Het spreekt, dat slechts een zeer krachtige bemesting in staat is, om de planten onder deze ongun stige omstandigheden in leven te iiouden. En hoe past men nu die bemesting toe? Hier ziet men gedu rende d. n geheelen wintertijd een dikke laag korten, goed gerotten koemest de gazons bedekken. Wel wordt deze in het voorjaar weer weg genomen, maar gedurende den winter, wanneer er toch in den tuin al zoo weinig te genieten valt, is 't toch een heel onsmakelijk gezicht, de onaan gename lucht nog daargelaten. Daar begint in het voorjaar de ellende pas. Met groote karren vloei- mest (aalt of afval van slachterijen, die geweldig kan geuren) komt men aangereden naar de stadsparken en spreidt links en rechts de zegen- brengende vloeistof, waaruit de heer lijkste dampen zich ontwikkelen, over de graspeiken uit. En't kan zoo eenvoudig, en goedkooper ook, op een andere wijze, waarbij elke onaangename gewaarwording is buitengesloten. Zoo ergens de kunstmest behoort te worden aangewend, dan is het wel hier. Met een paar wagens kunstmeststoffen, die niet eens groote uitgaven vorderen, wordt die heele vieze mesterij, die, vooral in sleden, maar ook overal elders, van hygiënische zijde bezien, zeer af te keuren is, door een volkomen zindelijke, geheel onschadelijke, doel matige bemesting vervangen. Per Are gebru.ke men 6 a 8 KG. Patent kali, 6 a 8 K.G Thomasphos- phaat en 3 K.G. Chilisalpeter. Dat brengt een kosten mee van ruim 1 gld, voorwaar niet le hoog, om een mooi grasveld gedurende den heelen zomer te hebben. Met vloeimest komt het waarschijnlijk duurder, vooral als 't werkloon meegerekend wordt. U. S. Geachte Redactie. Naar aanleiding der velschillende berichten, de laatste week door de Amersfoortsche pers opgenomen, aan gaande de Amersfooitsche Muziek- vereeniging en het ontslag van den Heer Jochems als Directeur, verzoekt oudergeteekende U beleefd namens het bestuur van bovengenoemde vereeni ging het volgende in Uw blad te willen opnemen. In de laatste huishoudelijke vei- gadering. belegd naar aanleiding van een incident tusschen den Directeur en eenige leden, bleek de heele ge schiedenis te zijn een gevolg van tweeërlei opvatting van een artikel uit het huishoudelijk reglement. Zonder veel moeite gelukte het ons tot een voor beide partijeD bevredigende oplossing te komen. De verstandhouding èn tusschen Directeur èn leden èn leden onderling bleek overigens van dien aard, dat ook zelfs de geringste vrees voor minder goede samenwerking ongegrond was. Evenals voorheen zullen alle leden ook voortaan werken als één geheel voor den bloei der vereeniging en hopen nog menigen avond te besteden tot veraangenaming van het Amers foortsche publiek. Met dank voor de plaatsing. De secretaris, D. P. BRANDSEN. De Heer en Mevrouw KEMPER—Blok van Laek geven kennis van de geboorte van een Zoon, Amersfoort, 26 April 1909. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze I geliefdeEchtgenoote,Moe- j der, Behuwd- en Groot moeder VBOUWE J. J. BOISSEVAJN-HOCÏ. 't Huis Nimmerdor, Amersfoort. 25 April 1909. Mt. J. BOISSEVAIN. Celle, Hannover. G. D. M. BOISSEVAIN. J. D. E. M. BOISSEVAIN— van der Aa. 't Huis Nimmerdor, Amersfoort. HENRY J. E. BOISSEVAIN. Mooyland Farm, Mount Kiseo, New-ïofl State, G. LOUIS BOISSEVAIN. H. A. BOISSEVAIN—masee. Bosch en Duin, Huis ter Heide, J. E. PAUW VAN WIEL- DRECHTBoissevain. Jhr. H. PAUW VAN WIEL- DRECHT. Bromley, Kent, E. H. MacCollBoissevain. A. McG MacColl. t Huis Nimmerdor, Amersfoort, E. D. BOISSEVAIN en Kleinkinderen. Willende voldoen aan veler verzoek zal de RECHTS KUNDIGE ADVISEUR in den vervolge te AMERS FOORT te consrutteeren zijn. Voorloopig eiken MAANDAG van 9'/> tot 4 uur Muurhuizen 113. Levering van alle voorkomende tegen concurreerende prijzen. voorheen W. CROOCKEWIT WAzn. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO's, EFFECTEN, PROLONGATIÉN, VREEMD GELD, WISSELS. Abonneert U op het KATHOLIEKE Maandelijks verschijnen 48 pag, grootformaat over 2 kolom men. Romans, Novellen, Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raad sels, Logogrief, Rebus, enz. enz. Hoofdverhaal ROBESPIERRE. Pr\js 65 CENT per 3 maanden. Eerste afl. ter inzage bij den boekhandel en bij P. STOKVIS-WA TERREUS. Uitgever, 's-Bosch. Muurhuizen 39 belasten zich met aan- cn verkoop van Effecten, Wie sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden b(j kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J.CERATI, Haarkunijige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreel ondermeer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. ~^7" ij n. la. a. aa. d. e 1- Medoe Champagnisé Sec. 1.50. N.B. De Vins Blanc Mousseux du Médoc zijn zuivere Witte Bordeaux Wynen langs natuurlijken weg gechampag- niseerd. Zij hebben minstens 2 jaar flesch. Onder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in. »De hóófdrol! Stel u voor, moe, de hööfdrolriep hij, toen vader binen- kwam, in z'n hemdsmouwen, het scheermes in de hand... Freek had 'm niet eens gezien. Vertelde door: »Een schitterend, een briljant succès, moeder!.. O, wilt u gelooven Hij wilde zich, in zijn vervoering van zooeven als genie-gehuldigde, de hand vóór de oogen slaan In die nobele pose, welke hij zich herinnerde van een der grootmeesters... Zóóveel glorie is me te veel Toen hij vaders knuist voelde, die z'n schouders murw-kneep. «Lamme ling schreeuwde Van der Ven, en al wat hij, dien Zaterdagavond door staan had, aan helschefoltering, barstte nu los, «beroerde aap, die je bent!... Kwajongen!... Is dat binnen't halfuur terug zijn?... Vooruit, je jas uit!... Naar den winkel!... En zie nou nóg 's dat je een poot zet naar dien Jan Klaassen- romrael... Je jas uit!... Moeder wierp er zich tusschen. Maar 't was te laat... Vader had den kunste naarstrots van ontluikend genie ge krenkt, gewoDd. «Nooit meer!» had Freek uitge roepen, naar z'n flaphoed grijpend. «Nooit En plotseling vlogen de klanten, die nog altijd zaten te wachten, naar bet woonkamertje van den patroon. Ze hoorden vloeken, gillen, stoelen omvet vallen, glas en porselein, dat te gruizel stortte... Ze zagen vader en Freek, worste lend. «Ik zal je lééreo om komedie te spelen!... Ik zal je leeren hoofdrollen vervullen... Moeder gilde om hulp. Ze rukten de twee mannen van elkaar. Vader moest door zes handen worden vastgehouden... Met gescheuide kleeren en bebloede handen, verwilderde oogen, vloog Freek 't huis uit, de straat op... Moeder hem na... Maar vruchteloos. Hij was in de avondstraat niet meer te bespeuren. Jammerend van verdriet viel de vrouw neer op een van de twee scheet-fauteuiltjes. Vader stond verwezen, hijgend, vóór zich uit te staren... Niet begrij pend... Voor alle securiteit door een van de klanten nog vastgehouden... Eindelijk werd 't rustiger. De menschen die voor 't huis op het rumoer waren komen aanzetten, gingen verder. Aan scheeren was, natuurlijk, niet meer te denken... De klanten vertrokken ook... De «salon de coiflure" was doodsch en verlaten... In een hoekje zat moeder stilletjes te schreien... In een vaal en afgedragen jasje heb ik bem zien terechtstaan, op een middag, wegens diefstal, voor de eerste maal gepleegd. Den mageren, bleeken jongen met het vale, vervallen bongergezicht; de droevige oogen. Zelfs van de weelderige coiffure uit z'n dagen van succes-droom was niets meer over... Hij had gesto len. van een kameraad. Die, met hem, aan 't schouwburgje verbonden was voor rolletjes, die tussshen bet figurant zijn en zooveelsten rangs- acteurtje in zweven... Uit ellende, uit honger had-ie ge stolen. Het horloge uil 't vest van den andere... De rechter behandelde hem zeer clement. Wist, dat de jongen het gedaan bad ook wel om eten te brengen aan zijne moeder, voor wie bij te zorgen had. Voor moeder, die toen de «salon de coiffure" verloopen en vader kwij nende was, toch noch altijd vertrouwde in Freek z'n toekomst... En 't was haar laatste luchtkas- teeltje! Want oome-Gerrit, de maecenas, (jleek toen hij plotseling stierf door zijn artistieke vrienden-bewon deraars nagenoeg kaal-geplukt... Vader bad 't niet kunnen verkrop pen. Freek weggeloopen... Naar «het tooneel". De «salon" achteruit-krab belend zoo bard als een paard loopen kon... Geen Zondagsehe illusie-bouwerij meer om hem te troosten, op te houden... Vader was er onder bezweken. In het sombere, kille kamertje zat moeder te wachten, tot Freek thuis- kwahn Als ze hem maar niet hielden, daar in 't Paleis van Justitie... Als ze hem maar niet. Zij luisterde naar elk geluid, dat naderde... Eindelijk kwam de magere, vervallen jongen. Vertelde haar hoe 't was afgeloopen. Dat ze hem «nogal scbapdelijk" hadden behandeld... Zóóveel ellende hadden zij in 't laatste jaar doorgemaakt, dat ze zelfs voor dit verschrikkelijke niet zoo heel ge- voelg waren.... En zij trachtte hem te troosten moed te geven. «De directeur heeft toch gezegd dat je bij het gezelschap kunt blijven... Dat is toch Mot-je denken, Freek!... Maar hij scheen er onverschillig voor. «Och" zei de bleeke jongen, in wiens treurige oogen alle levenslust gedood scheen, «weet u, moeder, ik heb Mulder gesproken... Hij zoekt een bediende voor scheeren en kappen... AllebeiIk geloof, dat... Dat als 'k naar hem toeging... Hij weet wat 'k in den «salon" waard ben!..." Toen boog h6t vervallen vrouwtje in do plunje van armoe en bittere ontbering 't hoofd, en de gedachte pijnigde haar: «Heeft vader nu daarvoor... Had ik maar naar z'n woorden geluisterd En voor 't eerst na den dood van d'r man voelde zij wkt die moest geleden hebben... Maitre Corbeau.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3