BINNENLAND. Na-tafel-praatje. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. dat zij met kracht zullen aansturen op Staatspensioen zonder premiebe taling in den geest der Engelsche en Deensche wetten. Denkt daaraan als gij kiesvergade- ringen bijwoont, waar een Kamercan- didaat spreekt. Vergewist U van zijne zienswijze. Denkt er vooral aan, als gij alleen in het stemhokje bevindt, waar gij uw stembiljet invult, dal ook van uwe stem het wel en wee van dui zenden afhangt. HET HOOFDBESTUUR: N. Prins, Oud-Kath. Pastoor, Haarlem. Voorzitter. Frans Netscher, lid v. d. Gemeente raad en Wethouder der gem. Velzen, Santpoort, 2e Voorz. A. Voorbrood, Lid v. d. Gemeentaraad, Arnhem, Ie Secr M. Niemeijer. koopman, Arnhem, 2e Secr.-Bibliolh. Mej. EILeJochim, Deventer, Penning meesteres. G. Wieringa, Apotheker. Arnhem. J. H Wieringa, Fabrikant, Arnhem. E. Posthuma, Expediteur,Leeuwarden. G. Klomp, Boekdr.-Uitgever, (Jiigpest Ds. B. Klein Wassirik, Herv. Predikant, te Leeuwarden. Ds. D. A. van Krevelen, Herv. Predi kant, te Oosterhesselen. Ds. L. M. de Boer, Herv. Predikant, Hulst (Z -VI). Ds. P. A. Vis, Doopsgez Predikant, Beemster. RECLAME. Een bakker uit uw land kon niet eten. Het lichtste voedsel, het brood dat hij in het bijzonder voor zich zelf bakte, kon zijn maag zelfs niet verteeren. Hii .was genoodzaakt zich bijna uit sluitend met 'mclkvte voeden, cn dat is geen voedsel, degelijk en\ versterkend genoeg voor iemand die verplicht is te werken en een bedrijf uit to oefenen dat tot Öc moeilijkste behoort. Hij hield cj&s op met werken, nam eenigc bakkers knecht meer, wat kemï heel duur koste, en won raad ^n om te trachten zich te verlossen van zijnevmaagpijnen die zoo pijnlijk en zoo kostbaar warn. Men schreef hem allferlei geneesmiddelen voor dief hij nauwgezet innam; maar die arme bakker koé slechts een ding? waarnemen, namelijk dat hij zijne uitgaven voer bakkersknechts had ver meerderd met zijne ïJxgaven voor geneesmiddelen, zander dat zijer^^tand verbeterd was. Hij was zoo zwak geworden dat hij geloofde de tering te hebben, wat hem wanhopig maakte. Toch ver loor hij den moed niet en wilde een laatste proef nemen met de Pink Pillen, waarover hij vóel goeds had hooren zeggen. ^Dikwijls hadden-.zijne eigen klanten, wanneer die broodJth zijn wankel kwamen koopen, hem getvezen .op de genezingen met de Pi$£ Pillen verVegtfn. Onze bakker nam dus dez^pillen in en nu verheugt hij zic3i erover; er \d maar één ding dat hem spijt, namelijk ze igiet eerder te hebben ingenomen. Hij «eet goed, heeft een goede spijsvertering, al zijne krachten ziüï weergekomen, en natuurlijk heeft hij d& bakkersknechts wegge zonden die hij tot zijn eigen voyiafiginggenomen had. Deze geschiedenis is pas voorgevallen, en de bakker dien het betreft, bakt eiken dag zijn brood te Ledeakkcrzijn naam is de heer W. de Groot. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. yan de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Een botsing te Parijs. PARIJS, 20 Mei. Zevenduizend ar beiders woonden hedenmiddag de meeting bij, bijeengeroepen door de bouwvaklederalie. Er werden heftige redevoeringen gehouden tegen deregee- ring en de arbeiders, die het werk niet hadden gestaakt. Verschillende sprekers spoorden hunne makkers aan, op de werkplaatsen te saboteeren en een staking tot het uiterst vol te houden, todat den postbeambten volledige voldoening zal zijn geworden. Na afloop der meeting hadden er heftigetoneelen plaats. Toeneen talrijke politiemacht, die de orde had te hand haven, een duizendtal grondwerkers, die beleedigde kreten aan het adres van Clemenceau uitten, wilde uiteen jagen, werden de agenten gebombar deerd met steenen; glazen en stoelen werden weggenomen van de terrassen der café's verschillende agenten wer den getroffen en 5 hunner gekwetst door steenworpen. Er kwam eindelijk versterking van politie en cavalerie opdagen, waarop de betoogers uiteen werden gedreven en de orde hersteld werd. Er werden een groot aantal perso nen in hechtenis genomen. Te Parijs is een vergadering ge houden van lijn-arbeiders, waarin werd besloten de staking tot bet uiterste vol te houden. De vereenigingen van metselaars en van metaalbewerkers hebben be sloten, in overeenstemming met het besluit van den Algerneenen Arbeiders bond, op 19 Mei den arbeid te staken. Prinses Vietoria Louise van Pruisen. BERLIJN', J9 Mei. De Norddeutsche AllgemeineZeitungmeldt het volgende: »Het door een hier verschijnend blad verspreid bericht betreffende de aanstaande verloving van II. K. H. prinses Victoriaisuitdeluchtgegrepen." Een merkwaardige stemming. De Pruisische jonkers hebben in den Pruisischen Landdag een aller zonderlingste houding aangenomen. Bij de behandeling van het mijn- wolje had de regeering voorgesteld voor steenkolenmijnen, onderaardscbe bruinkool- en ertsmijnen, en kalizout mijnen, waarin minstens 100 mijn werkers ai beiden, controleurs en arbeiders-commissies in te voeren. Het centrum stelde voor het woord »onderaardsche" te laten vervallen, en het getal 100 te veranderen in 20. Hierover ontstond een langdurig debat, waarbij bleek, dat conserva tieven en nationaal-liberalen tegen het cenlrumsvoorstel waren, de andere partijen er voor. Bij de stemming echter brachten de conservatieven, eenstemmig, bij vergissing, hun slem uit voor bet centrumsvoorstel, dat zoodoende werd aangenomen. Toen de voorzitter dit mededeelde zagen de jonkers in, dat zij zich vergist hadden, en vroegen nu stemming over het geheele artikel, dat verworpen werd met de stemmen der nationaal- liberalen en conservatieven de andere groepen stemden voor. De vergissing, de nieuwe stemming en de zonderlinge bedenking van do jonkers gaven lot heete wat vroolijkheid in den Landdag aanleiding. Het artikel,dat voorschrijft wanneer controleurs enz. zullen worden inge voerd, was dus verworpen maar het volgende artikel, dat de instructies voor die controleurs bovat, en het daarop volgende dat de wijze van benoeming enz. bepaalt, werden aan genomen. Dat noemt men nu «wetgevende arbeid" in het Duitsche Rijk! Uit Konstantinopel wordt geseind, dat de Armenische patriarch in een onderhoud over den toestand zijner -fandgenooten de vrees heeft uitge sproken, dat zich de botsingen tus- schen Turken en Armeniërs zullen herhalen. Aan den goeden wil der Jong-Tuiken twijfelde de patriarch in geenen deele, hij vreesde echter dat hun invloed niet zoover zal reiken, dat zij de dweepzieke menigte zullen kunnen beletten nieuwe aanvallen te doen op de Christenen. Hij achtte 't derhalve wenschelijk, dat Rusland 't protectoraat over de Ameniërs in Turkije zou aanvaarden, en hij zou de volgende week naar Petersburg vertrekken om persoonlijk een des betreffend verzoek tot den Tsaar te richten. In den nacht van 17 op 18 Mei lieten in het Servische dorp Knitsje bij Kragoejewatsj tot dusver onbekende personen een groot kruit-en dynamiet- transport in de lucht vliegen. Vier koetsiers vonden daarbij den dood, terwijl eenige andere werden gewond. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat de president van de Turksche Kamer tijdens de zitting van Dinsdag mededeelde, dat volgens een door hem ontvangen telegram, in het vilajet Siwas de soldaten, wier diensttijd was afgeloopen, uitbetaling van de hun nog toekomende soldij hadden geëischt, het telegraafbureau bezet en een dreigende houding hadden aange nomen. De uitbetaling was echter niet mogelijk, daar de Kamer de voor gestelde maatregelen omtrent de uit- keering van achterstallige soldij nog niet heeft goedgekeurd. De Kamer besloot daarop het desbetreffende wets ontwerp zoo spoedig mogelijk af te doen. De commissie van onderzoek naar den toestand van dc Fransche marine heeft met algemeens stemmen een ongunstig oordeel uitgesproken over de wijze, waarop sedert 1900 de Fransche schepen zijn gebouwd. Ifuisvlijt-tentooiistelling 916 Juni. De Jury voor deze Tentoonstelling voor Stad en Prov. Utrecht zal zijn samengesteld uit de dames; Mej. M. E. de Holl, Onder-Directrice Utr. Huish. school; Mej J. H. C .Midden dorp, Leeraros H B. S voor meisjes Mej. J. P. Vincent, Onderwijzeres handwerken allen uit Utrecht Mej. L. N. Wildt, Leorares Zweedsclie Hand- weefkunst, Ameisfooit en Mevr. Wisse-Verbuigt, Leeraren Utr. Huish. schoolen de heeren F. F. de Bloois, Gem. architect BaarnW. J. Bur- gersdijk, Ingenieur Gem. werken; 11. van Hilten, Hoofdopz. Gem. werken; J. C. U. Legner Kunstschilder, Laeraar R. H. B. S D. de Ven, Hoofdonder wijzer en II. van Wijland, Hoofdon derwijzer allen ie Utrecht. Een tegenspraak. Van bevoegde zijde vernemen wij dat het nader onderzoek naar het bericht, als zou een ontslagen ge vangene onkundig zijn gelaten van den dood van vrouw en kinderen en hij daarvan eerst bij terugkeer in zijn woonplaats kennis hebben bekomen, de onjuistheid van dat bericht bevestigd heeft. Aan een uitdrukkelijk verzoek, dat het gestiebtsbestuur vanwege de ouders van den gevangene, die hem meermalen in het gesticht bezochten, om de mededeeling aan hen over te laten wijl zij hem zeiven wenschten voor te bereiden en in te lichten, aangezien zij vreesden dat een te vroeg bericht hun zoon anders te veel zou schaden, is na overleg met den geestelijke gevolg gegeven. Bij hel ontslag werd de man, die inmiddels reeds op andere wijze van het over lijden zijner vrouw had kennis be komen, door zijn vader uit het ge sticht afgehaald, waarbij deze hem dus vóór zijn thuiskomst nader aan gaande het overlijden der kinderen heeft kunnen inlichten en voorbereiden Agenda van de openbare ver gadering van den Ru.ad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag 25 Mei 1909. des namiddags bal f twee uur. 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot benaming van een plein. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van verlof aan het hoofd der Jongensschool J. C C. Rupp. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van eervol ontslag aan de onderwijzeres Mej. Akkerman- Bakker. 4. Voorstel van Burg. en Weth tot benoeming van J. Scholte Nordholt tot vast inspecteur van bet bouw- en woningtoezicht. 5. Rapport en voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van den adres van S. W. Molchior en de Ver- eeniging van Amersfoortsche druk kers-patroons. betreffende de leverantie van drukwerk. 6. Voorstel van Burg. en Wetb. betreffende het geven van eene schade vergoeding aan een huurder van land benoodigd voor den aanleg van den weg door de Vlasakkers en Birkhoven. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot het niet houden van overgangs examens &an het Gymnasium. 8. Voorstel van Burg. en Weth. betreffende de uitbetaling van subsidie over 1908 aan de Amersfoortsche Trarawegmaatschappij. 9. Nader voorstel van Burg. en en Weth. betreffende het aangaan eener geldleening. 10. Nader voorstel van Burg. en Weth. betreffende reclames tegen den aanslag in het vergunningsrecht. 11. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der begrooting dienst 1908 (betaling uit het artikel voor onvoorziene uitgaven) 12. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der begrooting 1908. 13. Voorstel van Burg. en Weth. tot verleening van afschrijving van inkomstenbelasting wegens vertrek en oveilijden, dienst 1908. Onderstaand stuk is door den heer S. W: Melckior aan den burgemeester onzer gemeente gezonden. Amersfoort, 21 Mei 1909. Edel Achtbare Beer. Het rapport en voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van ondergeteekende en dat der Ver. van Amersf. Drukkerspatroons ter hand, betreffende de leverantie van drukwerk aan de gemeente (Afd. I No. 246) neemt onder geteekende de vrijheid ook namens bovenge noemde vereeniging Uwe aandacht op de vol- gonde punten te vestigen. In hun rapport untkennen B. en W. dat van conig recht van de drukkers-ingezetenen om drukwerk te leveren sprake kan zijn. Z. i. is dit wel het geval, waar zij zijn allen belasting betalende ingezetenen, tevens werkgevers van belasting betalende gezellen. Ofschoon het zeer wel mogelijk is, dat drukwerk elders door lageren loonstandaard goedkooper gemaakt kan worden dan te Amersfoort, mogen B. en W. zich niet laten verlokken hiervan gebruik te maken met passeering van dé ingezetenen. Bovendien wor den hier ter stede zeer bescheiden prijzen voor het benoodigde drukwerk betaald, zoodanige dat ondergeteekende, die zijne prijzen op een ge middeld weekloon van f 10.baseerde, reeds sedert een jaar voor de gelegenheid tot inschrij ving bedankte, daar hij, hoe laag hij zijn winst percentage ook stelde, nimmer eene inschrijving kon machtig worden. In het rapport halen B. en W. verder de prijzen aan, betaald voor de Kiezerslijst van 1905190S, die een opklimmende reeks vormen, 't Is jammer, dat B. en W. deze reeks niet verder uitstrekten; dan toch zou gebleken zijn, dat in de laatste jaren vóór 1905, deze reeks een afdalende was (1903 f 147.50,1904 f140.—, 1905 f135.—) Dit verschil in prys werd veroorzaakt door te felle concurentie der drukkers onderling, waaraan ge tracht is en zooals uit de prijzen blijkt met succes, door de oprichting eener vereeniging den kop in te drukken en de prijzen tot het oude niveau terug te brengen. Dc prijs van de lirma Van der Garde Co. is echter bespottelijk en is febaseerd op het drukken van een hoeveelheid kiezerslijsten van verschillende gemeenten tegelijk, in verband met lagere loonen. Dat de gedurende de laatste twee jaar voor de Kiezerslijst betaalde prijzen nog te laag zijn, zal hij vergelijking met de door andere gemeenten betaalde prijzen ge makkelijk blijken. Waar B. en W. in hun rapport de gewijzigde wijze van inschrijving memoreeren voor werken als het Gemeenteverslag en de Memorie van Toelichting op de begrooting, z. i. mag dit bil lijkheidshalve niet anders dan per pagina plaats vinden. Onverantwoordelijk toch is het, dat de drukker van een onverhoopt grooter worden van zoo'n werk de risico zou moeten dragen. Wat het drukken van Gemeentcraadsstukken betreft wel werd hiervoor indertijd ingeschre ven, doch juist als voor alle ander drukwerk, niet met de bijvoeging „tot in eeuwigheid". Dat dit thans in verkeerde handen is, blijkt dagelijks, waar dc inhoud dezer stukken reeds in de Oude Amersfoortsche Courant verschijnt, alvorens andere bladen gelegenheid hebben zich van den inhoud op de hoogte te stellen. Ten slotte deze vraag: Al is er niet steeds directe consequentie aan te wijzen tusschen den loonstandaard en de inschrijvingsprijzen (deze zullen ook nu en dan verband moeten houden met drukte of slapte in het bedrijf), mag daar om de gemeente voortgaan op deze wijze het drukwerk aan te besteden, waardoor het beslist terecht moet komen op de drukkerijen, die de slechte arbeidersvoorwaarden hebben i Onderge teekende spreekt de wenschelijkheid uit, dat, waar ook met verschillende andere bcnoodigd- heden (o.a. met de uniformen voor politie-agen- ten) een andere gedragslijn wordt gevolgd, n.l. dat deze 't eene jaar dezen, 't volgend jaar een anderen leverancier worden gegund zonder inschrij ving, dit ook in 't vervolg met het drukwerk plaats moge hebben. Controle op de prijzen kan de gemeente steeds hebben, daar hieromtrent gedrukte gegevens bestaan van de hand van een gemeente-ambtenaar. Redenen waarom hij UwEdelAchtbare beleefd doch dringend uitnoodigt bij de desbetreffende discussie in de a.s. Gemeenteraadsvergadering de belangen der Amersf. Drukkerspatroonsvereeniging wel te willen behartigen. Inmiddels teekent hij met verschuldigde hoog achting, Uw dw d/ir., S. W. MELCHIOR. In de door de Provinciale Bond van Harmonie en Fanfarekorpsen in da piovincie Utrecht uitgeschreven concours te Abcoude gehouden, be haalde de Amersfoortsche Muziekver. directeur de heer Jochems den 3den prijs in de eerste afdeeling, terwijl de «Harmonie" directeur de h er Stoetzer in de derde afd. den 2den prijs behaalde. Mej S. van Spiegel slaagde voor het examen nuttige handwerken. Quick verloor Donderdag van haar naamgenoote uit Nijmegen voor de beker met niet minder dan 15. Een paard dat gistermorgen het zomerweer in het hoofd had, sloeg op de Bioemendalsche straat op hol. Het werd spoedig door een voorbij ganger opgevangen en tot stilstand gebracht. De bestuurder sloeg achter over van de wagen en kwam wonder boven wonder zonder eenig letsel, met de schrik vrij. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 23 Mei geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Renionstrnntsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Zaalberg, van Amsterdam. Coll. voor de «Vereen, tot steun". Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorin. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, lezen. 's Av. 5 uur. Lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. O'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. 300ste ST.i A'! Sï.tJTElklJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 19 en 21 Mei 1909. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 562 599 610 664 5367 16219 16235 en 16634. Te zamen 8 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 568 578 579 587 5365 5368 5377 8587 8601 8603 10291 10292 16221 16587 16590 16609 en 17220. Volgende trekkingen geschieden 25—28 Mei, 1—4 en 7—11 Juni 1909. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen I van f lOO.OOO, 1 van f 25.000, 1 van 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 42 van f1000, 54 van f400, 54 van f200, 140 van f100 en 2998 van f70. Eclit Amerikaansch. Wie kent niet het Amerikaansch kleedingmagazijn der firma A. Kreijm- borg Co. Mariaplaats 3teUtrecht, welker firma zich in betrekkelijk kor ten tijd kolossaal populair tnaakle, zoodat zij er zich met recht op kan beroemen thans aan de spits te slaan der Nederlandsche kledingindustrie. In het jaar 1907 sloten zich niet minder dan 20 filialen bij deze mach tige inkoop-corporatie aan, welke thans een 50-tal aangesloten magazijnen telt. Hun Amerikaansche manier van werken bleek ook dezer dagen weer, toen deze firma binnen 2 maal 24 uren het leegstaande perceel Mar ia- straat no. 4 tegenover de bekende firma Knottenbelt herschiep in een modern naar de eischen des tijds ingeiicht, HeerenConfectiemagazijn. Wij hadden het genoegen op uitnoo- diging hier een kijkje te nemen en konden niet anders dan respect hebben voor deze jonge firma, welke na een 2 jarig bestaan te Utrecht nu reeds genoodzaakt was om voorden drukken tijd een filiaal te openen. Wij wen- schen do firma A. Kreijmborg Co. nog meer succes iu hunne zaken. Zooals een der Directeuren dezer Afdeeling ons mededeelde, worden in het nieuwe filiaal uitsluitend heeren colbert costumes verkocht van 5 Dol lar of f12,50: voorzeker echt Ameri kaansch. Wij verwijzen nog naar de adver tentie in dit nummer voorkomend. Ecu lietsongeluk. Donderdagmiddag fietsten degebroe- ders Harmsen uit Utrecht, die een tochtje naar Amsterdam hadden ge maakt terug naar hun woonplaats. Aangezien een hunner moede was, waren de fietsen,onvoorzichtig genoeg, met een touw aan elkaar vastgebonden opdat de voorste den vermoeiden broeder kon voorttrekken. Op den Muiderstraatweg bij Naarden wilde de een bij het naderen van een auto naar links wijken en de ander naar rechts, zoodat de auto tegen het touw reed en de voorste fietsrijder onder de auto werd geslingerd, met het ongelukkig gevolg, dat het rechterbeen gebroken en verspliuterd werd. De gewonde en zijn broeder werden in de auto naar Naarden, naar het militair hospitaal gebracht waar dr. J. A. Ie Coultre de eerste geneeskun dige hulp verleende. Vervolgens lieten de automobilisten den gewonde in hun wagen naar Utrecht vervoeren, terwijl zij zelf per tram van Naarden naar Amsterdam terugkeerden. Lijk gevonden. Onder de gemeente Sloten (N.-H.) is in den Haarlemmertrekvaart tus schen den Sloterdijker meerweg en den Uitweg Zondagnamiddag drijvende gevonden het lijk van een meisje naar gissing 15 a 16 jaar oud. Zij was ge kleed in een marineblauw rokkostume, waarover een brons gekleurde half lange mantel en droeg een grooten grijzen matelotboed, waarom een groen fluweelen lint. Verder was het meisje gekleed als volgt: een katoenen hemd, een keeper onderbroek, een tricot borstrok, zwarte wollen kousen, met elastieke kousenbanden rood en zwart gestreept, voorzien van stalen gespen en had nog bij zich een witten zakdoek, blauwgestreept. Zij heeft een

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2