NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BENJAMIN No. 43 Zaterdag 29 Mei 1909 Acht-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG HET VEGETARISME. DE WEEK. KZarin 2v£icliaëlls. Amersfüortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoomio. 00. AD VERTENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'l, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letterB en vignetten naar plaatsruimte. Er is werkelijk een tijd geweest, dat de menschen zoo wat overal om lachten en zich konden amuseeren zonder dat ze zelf goed en wel begrepen of begrijpen konden of hun vreugde, eerlijk beschouwd wel een redelijke aanleiding hebben kon. Maar de pret was er in ieder geval en domme menschen zouden zich oppervlakkig beschouwd, ontwapend hebben kunnen rekenen, ware daar niet de onder vinding geweest van vroeger dagen, van oudere menschen, die waar schuwend tusschenbeide kwam "en leerde dat 't meer zoo gegaan was. Om ten slotte tot andere meening te komen. Toen het eerste rijwiel te voorschijn kwam, ja zich durfde verroonen, werd het beschouwd als een bezoeking en de pioniers van onze nationale rijwiel beweging hebben het ook eerlijk en wel aan den lijve ondervonden, op welke manier de groote massa een nieuwigheid als het rijwiel heeft willen waardeeren. Evenzoo is het nog met andere nieuwigheden gegaan. De pioniers voor onze sociale wetgeving oud-minister Sam van Houten ou een Goeman Borgesius zouden u van droeve erva ringen kunnen verhalen, wanneer ge eens bij hen op naricht wildet uitgaan. En die ervaringen zouden u, die nu kunt leerenonderden zegenende invloed van die destijds zoo zeer verfoeide nieuwigheden, allerminst bemoedigend voorkomen en in geen geval kunnen animeeren om eveneens datzelfde pionierswerk op uw schouders te nemen wanneer voor een andere nieuwigheid ook uw steun zou worden gevraagd. Bovendien zouden de biltere ervaringen van 't Leger des Heils van eertijds, geplaatst tegenover het nu ruimschoots verkregen succes, niet voldoende zijn om te getuigen voor de waarheid: dat iedere nieuwigheid eerst een periode van verdrukking heeft door te maken, eerst zeer veel smaad en hoon moet verduren en in velerlei vorm alle mogelijke miskenning moet doorstaan om na harde onder vinding en miskenning ten slotte toch eikend te worden en tot haar recht te kunnen komen. Zoo is het nu eenmaal gegaan met alles wat thans aanvaard en erkend wordt als de zegeningen der beschaving. En zoo zal het ook blijven doorgaan, zoo zal alles zich blijven vervolgen en zij die, na ons komen zullen hun nakroost dezelfde harde ervaringen kunnen aanbieden, om te bemoedigen voor den strijd die ook hun deel zou kunnen worden, wanneer ook van hen volharding en zelfverloochening zal worden gevraagd. Zulk een moeitevolle strijd is op het oogenblik ook het vegetarisme hier te lande bezig door te maken. Weliswaar is die strijd wel reeds voor een goed en groot deel volstreden, maar de spotlust is nog steeds zoo vaardig dat men ook deze nieuwigheid als we eens zoo mogen noemen nog altijd niet met rust laten kan. Ja men staat er eigenlijk verbaasd tegen aan te kijken, dat de eenerzijds verkregen resultaten voor de partij aan den anderen kant nog niet eens voldoende zijn om terug te komen op de dwalingen zijns weegs. Zonder zich zelf als bekeerling te komen aanmelden zou een en ander toch voldoende kun nen wezen om de menschen wijzer te stemmen en aan het verstand te brengen dat 't oogenblik van weder- zijdsche waardeering gekomen was. Men verdenke ons in geene deele van de bedoeling om hier een pleidooi te komen houden voor een voedings systeem, dat ondanks stelselmatige bespotting, toch een grooten aanhang heeft weten te verwerven en nog steeds bezig is te verwerven. Men kan er nueenmaal overdenken zoo als men wil, men moge de betee- kenis kunnen ontkennen of men moge er om willen lachen, ook den tegen stander is het plicht geworden te erkennen dat het vegetarisme als. stelsel van voeding en levensleer niet minder proefhoudend is gebieken te zijn als die andere levenswijze, welke ons voldoening kan schenken bij bief stuk of karbonade. Zelfs de zeer goedkoope spot van een spotgrage figuur als Speenhof kan die uitkomsten niet ongedaan nraken en in geen geval verkleinen. De chef van het laboratorium bij de medische faculteit aan de univer siteit te Parijs heeft nog zeer onlangs de questie van het vegetarisme van den wetenschappelijken kant zeer degelijk en niet minder onderhoudend behandeld in een groot Fransch tijd schrift. Behalve dat de heer Labbé ons daarin leert, dat de r in het woord niet thuis behoort en het dus vegetalisme behoort te zijn, voert zijn belang ten slotte tot de meest belangrijke conclusie dat het vegeta lisme als voedingsysleem het meeste geeft voor het minste geld. Wie zich uitsluitend met het oude systeem van vleeschvoeding tevreden stellen wil is daarmede ongeveer 16 a 20 maal duurder uit dan zij, die van meening zijn dat alleen groenten en vruchten het beste kunnen geven. De beteekenis van deze conclusie is schier in geen geval te onderschatten. Vooral niet voor hen, die in de noodzakelijkheid verkeeren om in de eerste plaats met de economische zijde der quastie rekening te houden En 't was juist op dezen grond, dat wij meenden goed te doen om ook zoo het noodig wezen mocht voor het vegetarisme het goed recht van den strijd op te eischen, den spotters een slot op den mond te leggen en de onwetenden op te wekken eerst eens nader kennis te maken alvorens hoofd schuddend het hoofd om te keeren. 27 Mei. De banjir der spreeklustigheid is dan losgebarsten. In alle streken des lands, waar straks «gevochten" moet worden, toonen de candidaten van meest-diverse apolitieke pluimage wat de taaie kracht hunner stembanden geprikkeld door hoogere en lagere drijfveeren van menschelijk gemoed vermag. De groote kermis(«Vanity fair!" brornt ongeneeslijke Robertus Nurks, met een sarcastischen «sneer") ze is geopend. De tenten zijn voor het geëerde publiek disponibel gesteld Een paar stooten op de schetterende reclame-trompet... aKomt binnen burgers en buitenluiKomt toch bin nen 1 Hier moet je wezen! Wat je hier voor 't onnoozel zwart-tippen van een arondje voor 'n naam krijgt.. Je hebt er geen idee van!... Weg met de drukkende belastingen. Weg met het duiten-vermorsen aan de soldaatje-en matroosje- spelerij. Geen armoede, geen ouderdom moer!" (zooals een spreker in het vuur zijner rede dezer dagen letterlijk heeft uitgeroepen, ipsis verbis!...) aAllo-allo komt bin nen Heerlijke woningenwerk dat je op je slofjes afkunt, rentenieren op kosten van don Staatnog veel meer!"... Boem-boem dreunt 't aan den oveikant, waar concurrent staat te lokken. sApenkool, menschen 1" roept hij, «boerenbedrogGelooft dien vent toch niet! Luistert naar mij! Wat ik je beloof, daar kun-je van op-aan Mijn waren zijn waschecht, mijn won deren en curiositeiten zijn authentiek, komt binnen!... Mijn ooren tuiten en m'n trommel vlies staat op barsten. Ik beb mede lijden met de goedgeloovigheid van sommigen op de kakelbonte verkie- zings-kermis en denk met weemoed aan wat er wanneer de «finale sluiting" van het om de vier jaren terugkeerend spektakel achter den rug is, zal overblijven van al die groote, dikke, klinkende, schoonschij nende woorden... Ik vlucht uit het gewirwar naar de stilte van buitenlui, waar de stralende, jonge zomer weeldepracht van natuur leven nu alle heerlijkheid doet ont luiken. Heb deernis, ook, met de wanhopige pogingen der arme candi daten en strijders van politiekerij, die vruchteloos de kiezerljes trachten «op te warmen", 't Lukt niet!... Zelfs de tooverleuze der Staatspensioneering wekt maar ook-zoo-matige geestdrift!... 't Is of de storm van wijlen den nuchteren scepticus Klaas de Jong rond waait en ieder op z'n beurt influistert: «komt toch niks van!" Tegen den invloed van zulk een «spirit" van de volgens dames en heeren spiritisten plagende soort is de vurigste, meest-suggestieve debater niet opgewassen. En ik dacht erover om het bizar-mooie teekeningen ma kend, thans in ons land vertoevend medium, Frau Assmaun, er eens over te raadplegen. Of die bijgeval Klaas de Jong's «geest" herkent! Ter zake. De pragnose van hen, die beweren 't te kunnen weten, blijft: de koers gaat beslist Rechts, aan de Linkscbe zijde is 't een ratjetoe om onpasselijk van te wordenrukken ze elkaar de haren van 't hoofd en de «gekleede" of meer-«democratische" kostuums van 'tlijf..Rechts: althans voor de stembus (zooals «De Stand." aangaf) vaste, hechte coalitie; wat ook op 's harten bodem omgaat! tot nader order «verzamelen". Rechts wint straks. De Kamer gaat definitief om. Dan verhuist minister Talma naar Waterstaat, en collega Regoüt naar Landbouw etc.; dan wordt mr. Heemskerk burgemeester van Amster dam, vervangt mr. Van Leeuwen generaal Van Heutz op den troon te Buitenzorg blijft, dr. Kuyper achter de schermen regeeren, zonder por tefeuille, misschien zelfs zonder Kamer mandaat... Aldus een der horoscopen. Er zullen nog wel meerdere volgen. Vooral Haagsche correspondenten zijn gewoon altijd te doen alsof premier Heems kerk hen dagelijks persoonlijk en zeer nauwgezet «au courant" houdt...'t Is een vrij-onscbuldig vermaak, dat de menschen, 's middags bij hun kwast, theetje of «paitje" (zeggen de Indisch- 20) - Maar wanneer Benny maar even een pruilmondje trok, was er niemand, die 't over het hart kon verkrijgen hem in de kuip te stoppen. Dan namen ze er maar genoegen mee, met de spons zoo voor zichtig mogelijk over zijn lichaampje te aaien, terwijl ze in 't water plasten, om het te doen schijnen alsof Benny er in was. En Benny glimlachte tevreden. Hij deed mee aan 't vrome bedrog. Wanneer hij eindelijk klaar, netjes naar binnen dribbelde, bogen de gezusters voor hem, en de gelukkige die aankleebeurt had gehad, vertelde hoe zoet hy zich in de kuip had laten lokken. Maar Benny lachte dat hij schaterde, holde rond en zeide goeden morgen tegen den gebreiden voetenzak, zijn speeltafel en de klok. Pas als hij alle stoelen recht had gezet naar de planken van den vloer, en Tie's haar glad gestreken en Klotilde's schort recht had getrokken, at hij zijn roggebroodsoep. Naast de roggebroodsoep stonden Martin Spiüd's oude beker met zeepsop en de witte pijp, die Benny een tijdlang boven alles uitverkoren had. Maar hij kon niet hebben, dat er natte vlekken kwamen van de zeepbellen. Hij was overdreven netjes; en voor zijn pleizier moesten de zusters telkens, als ze haar zakdoek gebruikt hadden, hem in een vierkant opvouwen. Midden in den snikheeten zomer lag hij met de mazelen in een pikdonkere kamer. Klotilde pro beerde het jeuken te verhelpen, door hem op de ergste plaatsen met de oude ivoren krabbelhand te krabben. Door het sleutelgat heen, zat Jelle urenlang sprookjes voor hem te lezen; van Ali Baba en de veertig roovers en van den wolf, die Roodkapje's grootmoeder opat. Tusschen de sprookjes in, wou hij over Weile hooren spreken. Telkens en telkens weer moest Tie vertellen van dien keer, toen ze kopaallak hadden gesmolten in den tuin en de oude jodin met haar zestig zwarte steenen potten met drie pooten aan kwam zetten en Martin Splüd een vuurtje had gemaakt midden in den tuin en lak smolt in een reusachtigen ijzeren pot. En hij gooide al het kostbare prachtige barn steen, met paarlen en oorbellen onder in den pot. Maar toen wou de Jodin een stuk wegkapen, maar stootte den pot om en toen raakten de worteltjes, de kruisbessenstruiken en haar eigen krulhaar in brand. Jelle vertelde over Kleine Hencker, die op den lijkwagen was gesprongen, mee naar 't kerkhof was gereden en bijna de doodgraver de oogen had uitgekrabd, toen hij aarde gooide op de kist van Martin Splüd. En eiken avond en iederen nacht sloop Kleine Hencker rond om den kelkhofmuur en klaagde en miauwde, totdat zij eindelijk stierf van verdriet. Maar daarna vertelde ze van den zwampudding, die op zekeren dag uit den vorm was gewipt en den schoorsteen ingevlogen was, zoodat ze hem nooit weêr hadden gezien. Klotilde bepaalde zich tot 't verhaal van haar goede, slimme kippen, die altijd haar eieren op de gekste plaatsen neerlegden en 's winters als 't koud was in de keuken rondtrippelden en soms midden tusschen de potten en pannen boven het vuur gingen zitten, om zich te warmen. En als men ze opjoeg, vei stopten ze zich onder je rokken. Eens op een nacht schrikte Benny wakker en riep en lokte kippen, net als Klotilde ze altijd had gelokt. Ze beefde van den schrik en dacht dat hü zijn verstand verloren had. Den volgenden morgen ging ze met de omnibus naar de Gammelmarkt en kocht een kip, die be paald op haar Weilsche kippen leek, behalve dan, dat deze dood was. Als een pop werd zij in zijn armen gelegd. Hij kuste haar en drukte haar op zijn maag en gebood haar een ei te leggen. Maar toen zij 't niet deed, sprong Benny op en kroop dreinsend onder zijn bed. Hij kwam er niet onder uit, vóór ze hem een kip beloofden, die kakelen kon en eieren leggen. Jane speelde op toen ze 't hoorde, en Jelle schreide. Klotilde moest een levende kip zien te vinden. Benny kon iets krijgen, dat nooit meer overgiDg, van al dat schreeuwen. Klotilde sukkelde naar buiteD, de Westerpoort uit, totdat ze aan een boerderij kwam, waar ze voor goede woorden en geld een kip kreeg. Die werd nu in de vliegenkast voor Benny's bed gezet en na veel moeite hield het dier zich rustig; maar het sneed Klotilde door de ziel, telkens als ze hoorde hoe ongelukkig zjj met de vleugels klap wiekte om er uit te komen. Eens op een avond, na een vermoeiende groote-wasch, zat Klotilde in Mozes te lezen over den kleinen Jozef met den bijnaam de Droomer. Zij had het met rood krijt aangestreept, zooals ze altijd deed bij de mooie einden, zoodat ze geen gevaar liep over den dag des Oordeels en de zonden tegen den Heiligen Geest te lezen. Terwijl ze zat te peinzen, keek ze naar het raam, waar de donkere nachthemel ais een blauw gordijn voor hing. Maar ziet: al de witte sterren begonnen neer te dalen, lager en lager, aan lange zilverdraden, zoo dun als een spinneweb. Op haar kleine stralen- beentjes kropen ze door het raam en om het bed en vlyden zich ten laatste als een breede lichtende stralenkrans om Benny's bleek en kalm voorhoofdje. Klotilde vouwde haar handen van verbazing; nu kwam de maan, groot, blank en schijnend. Die rolde als een machtige gouden munt het raam door naar binnen, ze kon den klank zoowaar hooren, recht op 't bed af en onder Benny's hoofd. Nu was het de beult aan de zon. Maar die zat hoovaardig aan den nachthemel en schudde 't hoofd. Maar toen kwam Gabriel met het vlammend zwaard en hieuw op haar in, zoodat zij aan duizend stukken vloog. Op 't zelfde oogenblik hoorde ze een gekakel en geklok; en van den hemel kwamen al haar Weile- scbe klokhennen neergevlogen met veeren en vleu gels van louter goud- Wordt vervolgit).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1