BUITENLAND. Indien it geweten had BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. gasten) aan een babbeltje helpt. »Qui vivra! verra Dat is, vind ik, 't verstandigst, er van te denken. Dat de benoeming van jhr. Van Citters tot Commissaris in Gelderland in den Linkschen hoek niet meer «ver ontwaardiging" heeft gewekt ligt voor een goed deel aan het eminente der kunde van dezen sympathieken en gematigden anti-revolutionair. Waar de Regeering een man van zulke schitterende gaven beschikbaar vond. handelde zij m. i. wijs en verstandig door de «kleur" van den voor het hooger ambt aangezochte buiten spel te laten. Nietjlir. Van Ciller's politieke overtuiging gaf hier den doorslag, maar wèl het besef van zijne bijzondere geschiktheid voor deze funtie, welke los behoort le zijn van de apohtiekerij." 't Schijnt, dat men dit nu eens, bij hooge uilzondering, aan den kant van Link6 erkent en inziet, 'n Streepje aan de balk!... In rustige zomer- atmospheeren treden wij de periode der «kritieke dagen" in. De vreugde over het herstel van H. M. de Koninginde belangstelling in de typische amateur kiekjes, van het kleine prinsesje ge nomen; voor 't Doopfeest in deHaag- sche Willemskerk... Al deze aan doeningen zijn nu, bij zeven achtste van ons volk, sterker, levendiger, dan welke verkiezings-»cry" ook... Tusschen 1 Juni a.s. en de «stemmingen" zal 't wel iets warmer, woeliger worden, doch alles wijst er op dat wanneer, ditmaal, «het groote" tot 't velleden behoort, menige Nederlandscke kiezer met naïeve verbazing zal uitroepen «Gut-nog-toe, is 't al afgeloopen?".,. Prettige, zonnige, gezellige Pink steren! Mr. ANTONIO. RECLAME. Mej. Deliana de Leeuw, wonende te Nieuw- Lekkerland, B. 64, cn wier portret wij hierbij geven, schreef ons dezer dagen het volgende: „Ik heb het genoegen u te berichten dat de behandeling met de Pink Pillen zeer gunstig voor mij is geweest. Als ik denk dat die goede pillen mij zoo spoedig genezen hebben en dat ik gedurende drie jaren nutteloos geleden heb, be treur ik het bitter ze niet eerder te hebben ge nomen en zeg ik tot mijzelve „Indien ik geweten had Mej. D. de Leeft w (Cl. deijRaad, Rotterdam). Sedert diif jaren toch le<|l ik veel aan erge hoofdpijn ey pijnen in de nAag en in delenden. Ik had gel/ecl mijn eetlust ycrloren en kwijnde weg. Daar'men veel over de Pink Pillen spreekt en er vflél goeds van zqjt en ik vele genees middelen had beproefd die?: niets uitwerkten, heb ik die gillen dok willen gébruiken, en ik heb er geen hjfrouw van gehad. J&ij hebben mij volkomen genezgh en ik zend u BÜjü compliment en mijn dankbetuiging." f Inüien ik geweten ^ad... die woorden vinden wij in heel wat briejé'n van personen die gedu rende iaren nutteldbs geleden hebben en die eindfclijk door (JeTPink Pillen genezen zijn. Op dat aedereen de krachtdadige werking der Pink Pillen kenne, puj^te^erefrvyij de getuigenissei derigenczen pgsftnen en opdSt er niemand mi zal tehoevea-"& zeggen„indien^ <*eweten prW ^.75 de doos, f 9.p&frij^l^ozen Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothonder voor Nedciland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. van de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. De inserits maritime». De staking der «inserits maritimes" begint onrustbarende verhoudingen aan te nemen. In de haven van Mar seille liggen thans reeds 40 groote schepen stil. In dezen tijd van het jaar is een dergelijke beweging de nekslag voor den handelzij beteekent voor de Algerijnsche kolonisten en de land bouwers van Corsika een onbereken bare schade. Gelukkig ondervindt bet werk iD de dokken en op de kaden nog geeD groote terugslag van de staking, maar dit is natuurlijk slechts de quaestie van een paar dagen, en dan zijn de sjouwers en dokwerkers ook verplicht de handen in den schoot le leggen. Zoo-dra een schip binneuvalt, gaat een lid van het syndicaat aan boord, spreekt even met de equipage en onmiddellijk sluit deze zich bij de stakers aan. Dinsdagmorgen moest de »Oxus«, de pakkenboot op Madagascar, ver trekken met 1Ü0 passagiers en 1800 ton koopwaar aan boord. Alles was aan boord, behalve de matrozenDen passagiers werd bun overtocht terugbetaald en verzocht, of ze maar weer aan land wilden gaan. De postadministratie tracht zooveel mogelijk de brievenmail mee te geven met vreemde schepen, terwijl van beden de postverbinding met Algiers en Corsika onderhouden zal worden door torpedobooten. Oostenrijk en Hongarije. Juist op bet oogenblik dat de ver houding lot Oostenrijk in Hongarije zulke groote moeilijkbeden oplevert wat betreft de oplossing der minis terieele crisis, komt een nieuw inci dent die verhouding nog ongunstiger maken de weigering van de regeering te Weenen om deel te nemen aan de tentoonstelling te Rome in 1911. Men kent de reden van die weige ring: de tentoonstelling wordt gehou den ter herdenking van de totstand koming der Italiaanscbe eenheid in 1861. Aangezien het nu voornamelijk Oostenrijk was dat de Italiaanscbe eenheid tegenhield, is het lang niet onwaarschijnlijk dat er indegelegen- heidsredevoeiingen, op en bij de ten toonstelling te houden, dingen gezegd zullen worden die de Oostenrijkers niet aangenaam zullen vinden om te vernemen. Daarom heeft Oostenrijk geweigerd, aan de tentoonstelling deel te nemen. Dat is te zeggen tot voor een paar dagen meende iedereen dat Oostenrijk het rondweg geweigerd had: nu echter komt de Zeit. vertel len, dat dit niet geheel juist is: de regeering heeft weliswaar medegedeeld dat er in de monarchie weinig animo bestond voor deelneming aan de ten toonstelling, maar ze heeft niet rond weg baar deelneming geweigerd. Hoe het ook zij, in elk geval heeft men in Hongarije de weigering om deel te nemen wel als definitief opgevat en men is er heel boos over geworden. Da Hongaarsche bladen zeggen dat de Oostenrijkers misschien heel veel legen de Italiaansche eenheid hadden, de Hongaren kon bet niets schelen. De Hongaren willen niet dat men te Weenen zoo maar beslist, of zij mee zullen doen, ja of neen Hongarije is onafhankelijk, al is het dan in som mige opzichten één met Oostenrijk; maai het heeft geen bevelen uil WeeneD af te wachten over eeue aangelegen heid als deze. Zoo spreken de Hongaarsche bladen. Ongetwijfeld zal dit incident de oplos sing der crisis zeer bemoeilijken. De opstand der onderofficieren. Voor eenigen tijd ontstond onder de onderofficieren van het Grieksche leger hevig verzet tegen een wetsvoorstel, bij de kamer ingediend, dat met naar den zin der onderofficieren was. Zij rotten samen en pleegden verzet, en het geval eindigde toen 15 der raddraaiers gearresteerd waren, maar de rdgeering tevens in de kamer mededeelde, bet wetsontwerp in te trékken, dat zoozeer den onwil der Aeeren had opgewekt. Het bleek echter, dat de zaak nog niet uit was. Verleden week werd 's avonds in Athene een gerucht verspreid, dat allerwege diepe ontstel tenis veroorzaakte. De onderofficieren van het garnizoen te Athene, en een groot aantal onderofficieren die uit de provincie waren aangekomen, had den zich vereenigd in de kazernes, die ongeveer twintig minuten van de stad verwjjderd zijn, om naar de kamer le trekken, de afgevaardigden te verjagen, en een coup d'état te ondernemen. Zoo erg was het nu wel niet; maar het was toch erg genoeg. Ontevreden wijl de commandant van bet le regi ment infanterie, kolonel Stymfialades, in een onderhoud met een dagblad redacteur zich zeer ongunstig over de onderofficieren en hun optreden had uitgelaten, wilden de onderoffi cieren zich naar de kamer begeven, om voldoening te eischen. De president der kamer, kolonel Kumundaros, telephoneerde onmiddel lijk aan Theotokis, den minister president, en eischte de bestraffing van kolonel Stymfialades. Theokis gelastte een onderzoek tegen dien kolonel. Inmiddels waren de onderofficieren in do kazernes opgesteld en gereed naar de stad te marcheeren, toen opeens in alle kazernes het telepho- nische bericht kwam, dat de kroonprins Konstanlijn in de kazernes komen zou. Tegen 7 uur kwam werkelijk de kroonprins, met zijn adjudanten, den weg naar de kazernes afrijden. Hij begaf zich eerst naar de infanterie- kazerne, gelastte daar appèl le houden en hield een toespraak tot de onder officieren, waarin hij wees op de nood zakelijkheid, om de orde te handhaven en beloofde, dat niemand do belangen der onderofficieren zou schenden. Daarna begaf bij zich naar de artille riekazerne, waar de onderofficieren weigerden op het appèl te verschijnen. De kroonprins sprak daar de officieren toe, die hij last gaf te zorgen, dat de onderofficieren geen onberaden stappen zouden doen. Nadat de kroonprins weder naar de stad was gegaan, werd een nieuwe bijeenkomst der onderofficieren gehou den, en werden tal van telegrammen gezonden naar de provincie, om de meening der kameraden te vragen. Nog in den nacht kwamen een aantal onderofficieren uit Larisj in Thessalië te Athene aan. De regeering had inmiddels omvang rijke maatregelen genomen. De wach ten voor het koninklijk slot en voor do Kamer werden versterkt, en den geheelen nacht kruisten patrouilles door de straten. Zelfs de regeeringsgezinde bladen, als de Slcrip, laken liet zwakke optre den der regeering en eischen haar aftreden, als zij zich niet sterk genoeg voelt om de orde in het rijk en de krijgstucht in bet leger te handhaven. Door de groote droogte is verleden Zaterdag brand uitgebroken in de uit gestrekte deDnenbosschen in de pro vincie Limburg. Zondag waren reeds 3000 hectaren verbrand, Maandag woedde het vuur nog met onvermin derde kracht voort. Gendarmen en boeren stelden bovenmenschelijke po gingen in bet werk. om de vlammen te overmeesteren maar tevergeefs. Tallooze roeën zijn verbrand, zelfs vond men verkoolde lichamen van eenige groote herten. De geteisterde streek heeft een breedte van twee uur en een lengte van vijf uur. Het gekraak en geknal van de bran dende dennen was geweldig; uil tal van huizen hebben de bewoners vee en meubelen in allerijl ui veiligheid moeten brengen. Langs het dorre mos, schrijft een ooggetuige in een Bi us- selsch blad, liep het vuur snel voort om daarbij sprongen van honderd tot tweehonderd meter verder te gaan en nieuwe bosschen aan te tasten. Het vuur is eindelijk tot staan go- bracht door de bewoners van de ge meente Genck, die een tegenvuur aangelegd en groote zandhoopen op geworpen hebben, waaidoor de vlam men werden tegengehouden. Het geheim van het spook-lucht- schip boven Engeland is opgelost. Het was natuurlijk geen Duitsch spionnage- scbip, maar een sensationeele reclame van een Londenschen automobiel fabrikant. Deze heeft twee ballons, verbonden door een bamboe-vlecht werk, waaraan een groote electrische lamp verbonden was, laten voorttrek ken door een sterken automobiel. Die auto maakte het geluid, dat de men- scberi bielden voor het werken van den luchtschipmotor en de electrische lamp was het zoeklicht. Nog een ander spionnage-spook is verdreven. De groote voorraad wape nen, die in kelders bij Charing Cross verborgen zou liggen bestaat inderdaad. Het zijn echter geen Duitsche geweren die daar verborgen zijn. maar Engelsche, de geweren van klein kali ber, die dienen voor Lord Robert's vrijwillige schuttersvereenigingen. In Juni zal het een jaar geleden zijn dat de Dollarprinses van Leo Fall voor de eerste maal te Berlijn ging Sedert is er een recette van een millioen 200,000 maik met deze operette gemaakt. Te Petersburg heeft terechtgestaan en is tot zes maanden vestingstraf veroordeeld de uitgever van Tolstoi's geschriften: Gij zult niet doodslaan Een brief aan de liberalen en Christen dom en Vaderlandsliefde. Door den verdediger, den beroemden advokaat Maklokofl. werd een brief geproduceerd van Tolstoi, waarin deze alle schuld op zich nam en vroeg in de plaats van den uitgever tc worden terecht gesteld. Tolstoi vei klaarde ook verder alles te zullen doen om de brochures te verspreiden on onder de lezers "te brengen. Zonderlinge manieren in China. Bij de uitnoodiging om de plechtige overbrenging van hel lijk van wijlen keizer Kwangsu op 1 dezer bij te wonen, was door het Wai Woe Poe tot de gezantschappen het verzoek ge richt, dat de genoodigden geen photo- grafische toestellen zouden medenemen. Het gevolg van dat verzoek was, dat tal van Europeanen met zoo'n toestel gewapend verschenen en in den begrafenisstoet in de onmiddellijke nabijheid van da doodkist, zonder zich om de gevoelens der Cbineezen le bekommeren, erlustigoploskiekten. Een in groot tenue gestoken ambte naar eener groote natie ontzag zich zelfs, naar men aan de »Küln. Zeitunga uit Peking schrijft, niet om in den stoet schetsen te maken in een album en zijn kunstproducten bij het den vreemden gasten aangeboden déjeuner in den Zoülogischen tuin aan zijne Cliineesche gastheeren te laten zien. Moeten ambtenaren van groote beschaafde natiën werkelijk nog van de Cbineezen manieren leeren. H. M. de Koningin maakte Donderdagmiddag een rijtoer door 's Gravenhage tot niet geringe verras sing en blijdschap van de bewoners van verschillende straten, waar men H. M. nu niet eiken dag op Haar rijtoer ontmoet. Menigmaal ging een hartelijk hoera op voor onze Koningin, o.a. toen Zij langs de Beelaan en door eenige nabij gelegen stralen kwam. De Levensverzekering- Maatschappij f Holland". In de, den 25 Mei gehouden, Alge- meone Vergadering van Aandeelhou ders werd door de Directie verslag uitgebracht omtrent de exploitatie der Maatschappij in 1908. In 1908 werd verzekerd aan kapitaal en gekapitaliseerde rente f 906.576.75 Het verzekerd bedrag is gestegen tot3.531.422.70 Aan premiën werden geboekt Aan nitkceringen bij overlijden, leven en voor lijfrente werd ge vorderd een bedrag van Het gezamenlijk bedrag der afkoopen bedroeg De waarde der effecten, 31 December aangenomen De effecten zijn in bewar ing gegeven bij de Nederlandsche Bank. De reserve is gestegen tot f 216.393.12 Uit de winst- en verliesrekening blijkt, dat een winst is verkregen vanf 6.580 70 Hiervan werd uitgekeerd een divi dend van 4% aan de Aandeelhouders, en hel resteerende gebruikt voor af schrijvingen. 152.110.69s 29.672.35 2.565.60 werd op In een gisteravond in «Amicitia» gehouden vergadering van de hier ter stede nog aanwezige leden van het niet-ontbenden comité voor de Huldi- gingsfeesten bij de kroning van ET. M de Koningin, eenige heeren die de inmiddels vertrokkenen zullen ver vangen en het Bestuur der Oranje- vereeniging werd definitief besloten de geboorte van H. K. 11. Prinses Juliana op luisterrijke wijze te vieren en die viering te doen plaats hebben op 31 Augustus aanstaande, den eersten ver jaardag van tl. M. de Koningin als moeder. De 22 ter vergadering aanwezige heeren, vertegenwoordigend wel alle schakeeringen der bevolking van Amersfoort, uit burgerij zoowel als garnizoen, verklaarden allen zich be reid, zitting te nemen in het comité; aan anderen, die verhinderd waren tegenwoordig te zijn, zal worden ge vraagd, alsnog hun medewerking te willen verleenen. Daar van laatstbe- doelden uit den aard der zaak nog geen antwoord is kunnen inkomen, kunnen de namen der leden van het comité nog niet worden meegedeeld. Ook werd besloten, evenals bij de vorige groote feesten, een Eere comité te vormen. Ten slotte werd gekozen een Dage- lijksch Bestuur, van 7 leden, dat de functiën onderling verdeelde en zoo doende bestaat uit de heeren: M. L. Celosse, Voorzitter; J. Sinnige, Onder voorzitter; P. J. Frederiks, le Secre taris; mr. A. van Traa, 2e Secretaris; A. Herschel Bzn., Penningmeester; C. W. F. Reyckers en N. W. van Meg- gelen, onderscheidelijk Voorzitter en Secretaris-Penningmeester der Oranje vereniging. Het Dagelijksch Bestuur zal volgende week weder vergaderen. Werd reeds voor eenigen tijd in de katholieke bladen bekend ge maakt, dat, onder hooge goedkeuring van Z. D. Hoogwaardigheid den Aarts bisschop van Utrecht, door de Eerw Paters Redemptor isteiTeen Retraitehuis in het Aartsbisdom zou worden ge sticht, thans kunnen wij mededeelen, dal het bouwplan van deze voor de Katholieken van liet Aartsbisdom zóó belangrijke stichting is ontworpen door onzen stadgenoot den Architect llerm. Kroes en dat dit gebouw zal verrijzen te Amersfoort. Tevens zal daarbij worden gebouwd een klooster voor de reeds te Amers foort gevestigde Congregiatie van den H. Joseph, waarvan eenige zusters zullen belast worden met de verzorging van het Retraitehuis. Voor dat doel is dezer dagen aange kocht een heerlijk boschterrein van 6 H.A. grenzende aan het schoone buitengoed Birkhoven, aan den nieuwen weg van Amersfoort naar Soest. Eembode. Da heer mr. W. H. de Beaufort heeft de hem van vrijzinnige zijdein het district Amersfoort aangeboden candidatuur voor de Tweede Kamer aangenomen. Voor het apothekers-assistents examen slaagden de dames A. van Laaren en M. van Slooten, beide leer lingen van den heer W. A. van den Bovenkamp, alhier. Heden is in de vitrine van den Heer Valkhof! geplaatst de olieverf schilderij (gezicht op Amersfoort op 20 minuten afstand), die de vereeni- ging Vreemdelingenverkeer te Amster dam aan het Centraalstation zal laten cphangen. De wedstrijd te Nijmegen tus schen de beide Quick's zal Zondag a.s. worden overgespeeld,omdatin'tAmers- foortsche doel een niet-bondslid stond. Een erg zonderlinge uitspraak daar de fout niet bij Quick doch bij de N. V. B. ligt. 2e Pinksterdag speelt Quick te Utrecht in de serie-wedstrijden uit geschreven door U. V. V. tegen U. V. V. II. Utrechtschc Huisvlijttentoon- stelling. De Regelingscommissie verzoekt ons, naar aanleiding van verschillende tot haar gerichte vragen, in herinnering te willen brengen, dat de vroeger ge houden inschrijvingen niet verplichtend waren en een iedei kan inzenden, ook al liet hij zich tot heden niet inschrijven. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 30 en Maandag 31 Mei geregeld als volgt Evang. Lutli. Kerk. de Pinksterdag. 's Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Rcmonstrantsche kerk. le Pinksterdag. Voorin. 10'/> uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Pan Persijnslraal No. 1. le Pinksterdag. Voorm. lO'/i uur, Ds. E. M. ten C-ate. Gereforiu. kerk (Langegracht). le Pinksterdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keeren coll. buitenl. Zending. 2e Pinksterdag. Voorm. 10 uur, Ds. Felix, Em.-pred. Gereforiu. kerk (Zuidsingel), le Pinksterdag. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/j uur, Ds. Teerink. Beide keeren collecte voor de Zending onder de Heidenen. 2e Pinksterdag. Voorm. 10 uur, Ds. W. Verhoef, pred. te Zeist. Vrije Gereforiu. Gemeente, le Pinksterdag. Voorm. 9'/i uur, de Heer D. Barth, van 's Gravedeel. 's Av. 5 uur, de heer D. Barth. Chr. Gcreform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier", le Pinksterdag. Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. SOOste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 2628 Mei 1909. (2850 loten). Ten kantore van den Collecteur

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2