Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. plaats moet eene nauwkeurige be schrijving worden verkregen van den toestand, zooals die op dit oogenblik aanwezig is in de verschillende be drijven. Dit onderzoek is uitteraard zeer omvangrijk. Het sluit in zich een be schrijvend onderzoek naar elk bedrijf in het bijzonder. Een dergelijk onder zoek zal in den regel door één persoon alleen in plaatsen met een maximum van ongeveer 20,000 zielen met vrucht kunnen worden bewerkstelligd. Voor grootcre plaatsen zal alleen een eenigs- zins voiledig beeld der gezamenlijke middenstandsbedrijven kunnen worden verkregen, als daar enkele personen samenwerken. r Onder voorzitting van den heer van Duinen hield de vereeniging «Han del en Nijverheids haar gewone maand vergadering in »De Zwaan». De notulen der vorige vergadering werden gelezen en ongewijzigd goed gekeurd. Alsnu kwam punt 1 van de agenda, benoeming van 2 afgevaardig den naar het Middenstandscongres op 14 en 15 Juli te Amsterdam te houden, aan de orde. Op voorstel van den beer v. d. Wal werdon de heeren van Duinen en Berns bij acclamatie benoemd, die deze benoeming aannamen. Punt 2 was op de vorige vergadering aangehouden. Thans werd besloten adhaesie te betuigen. Punt 3 betrof reclame voor de aan staande Middenstandsten toonstelling te Amsterdam. Het Bestuur stelt voor de reclameplaat te doen aanplakken en vraagt wie ze in zijn zaak wil ophangen. Ook zal hot een duizendtal reclame- of sluitzegels aanvragen. Dit wordt door de vergadering goedgekeurd. Punt 4. Een commissie zal onder zoeken of een arbeidsbeurs voor Amers foort gevvenscht is. Het geheele Bestuur wordt als commissie benoemd. Punt 5. Ballotage. Vier nieuwe candi- daten aangenomen. Punt 6. Ingekomen is een schrijven van de Bond over het credietvraagstuk. Was ingekomen een schrijven van de Middenstandsvereeniging te Bussum om te geraken tot een Bond van Mid denstanders in Gooi- eu Eemland. Hiertoe is 1 Juni een vergadering te Hilversum gehouden, waar de heeren van der Wal, van der Meiden en van Duinen Amersfoort vertegenwoordig den. Het doel is elkaar te steunen, hot oprichten van een credietbank, spre kers uit te noodigen, enz. Tot een vereeoiging is nog niet gelijk had. Drukte de lippen stijf opeen. Want het idee dat zij d'r huisje, d'r meubeltjes, d'r vrijheid die vooral, bovenalzou moeten prijsgeven... Dat zij zou moeten loopen met zoo'n jak en zoo'n muts van »het Huistr.. Gesteld, dat zij er in kwamenPrecies zóó laat uit en zóó laat weer binnen... Als een school kind gecommandeerd door de direc trice. Door de regenten... »As 't zóóver komt, dan weet 'k wel wat ik doen zou!« flapte zij eruit, vóórdat ze 't zelve wist... Vader keek baar metheel-verschrikte oogen aan. En bij merkte, door de nijdigheid heen, de smart, den ernst, op dat breede, tocb-zoo-goedige ge zicht van z'n wijf... »Och<r, poogde zij snel te herstellen, «maar jij bent altijd zoo'n zanikkous. Net 'n oud wijf!... 't Zal zoo'n vaart niet loopen, Kom, eet nog 'n stukje... 'n Lekker vet randje... Daar hou-je toch zooveel van? Toe-nou!« Haar hartelijkheid deed z'n gemoed volschieten. Zoodat de groote bonte zakdoek weer voor den dag kwam. Maar eten kon ie toch niet... Toen vader een minuut of tien later, wegging, teiug naar den winkel, hadden ze geen woord meer gepraat over de historie. Zij, moeder, was aan 't «vatenwasschen». Maar aan alles... Het drukte, driftige, gejaagde van d'r doen; aan het harde, waarmee zij alles neerzette en han teerde... Bespeurde vader, hoeveel moeite zij deed om bem niet te laten merken het stormen, 't pijnigen, van de wilde onrust, van den klemmenden angst voor «het Huisrr, die in haar opleefden, steeds feller... De baas was een van de menschen had Dirk zoo dikwijls gezegd aan wie je nooit «iets kunt merken" Bij baas Rozelaar was alles even «aal ta «van glad. Wanneer bij daar overgegaan, doch een commissie zal de zaak onderzoeken. Verder is ingekomen een schrijven van de firma Hamers, dat in Juni hun zaak tot 10 uur zou open blijven. Genoemde firma zal worden kennis gegeven, dat een dergelijk besluit vol gens reglement 3 maanden van te voren moet worden aangekondigd en haar verzoeken de zaak in Juni ook te 9 uur te willen sluiten. Ingekomen een verslag van Flehite. In het Bestuur zal eenige verande ring plaats hebben. De heer Berns is door drukke bezigheden verhinderd zijn functie als penningmeester te blijven waarnemen. De voorzitter brengt hem een woord van dank voor het vele hij voor de vereeniging gedaan heeft. De heer van der Wal zal deze functie voorloopig waarnemen. Het rapport gesplitste bestekken is nog niet verzonden. De laatste mededeeling was, dat zich iemand uit Putten te Amersfoort met terwoon heeft gevestigd. Handel en Nijverheid» onderzoekt in hoeverre sommige geruchten waar zijn. Voor de leden is zijn adres aan het kantoor der Vereeniging te bekomen. Daar niemand iets te vragen of mede te deelen had, sloot de voorzitter de vergadering onder dankbetuiging voor de opkomst. De Koninklijke familie zal as. Vrijdagmiddag te 3.23 onze gemeente passeeren op Hare doorreis naar het Loo. De Oranjevereeniging houdt op Maandag 43 dezer een buitengewone ledenvergadering. Maandagmiddag werd te Utrecht aan het Gouvernementsgebouw aan besteed het maken van rijwielpaden langs de rijkswegen: ZeistWouden berg, Amersfoort—Vollenhoven en UtrechtGrebbe. De raming bedroeg f17.500 terwijl het laagst werd in geschreven door een aannemer uit Utrecht voor f 16.961. Voor deonmiddellijke nabijheid onzer gemeente lijkt ons dit weggegooid geld, daar de cavallerie toch alles weer kort en klein rijdt. Bij de gisteren ten Raadhuize gehouden aanbestedingen werd inge schreven als volgt: voor het aanleggen en verharden van een weg, uitloopend op den Utrechtschen straatweg tegc-nover de Van Campenlaan, breed 12 en lang 80 M., doorW. van Genderen voor f1720, G. Wassink f 1460, G. Ruiten beig f1282 en J. van Harpen f1000; voor herstellingswerken aan bet Ooster- en het Westerhoofd bij den zoo zat in het kamertje achter den winkel in zijn klein, smal armstoeltje, dan was 't net-de-helft van een gewóón mensch. De dunne, spichtige beentjes over-elkaar ge slagen. De spitsige, lang-smalle, dunne hand gekromd over het wonderlijk spich tige, witsteenen pijpje, waar heel-kleine. petieterige spiraaltjes-rook uit ópdwar relden... Vroeg-je baas Rozelaar iets, dan kwam er in zijn groene oogen niet de minste verandering. Met iets droomerigs staarden ze dan vóór zich uitEn eerst heel, heel lang zaam scheen, in het smalle hoofd, de gedachte ontkiemd, verwerkt te zijn, waar antwoord uit geboren werd... .»Nou of den vijftien den zei hij dien avond, toen-ie met z'n knecht Ditk zat te praten, in het kamertje... Winkel een uurtje vroeger gesloten... Hinderde niet... Hij had 's middags toen Dirk naar huis zou gaan, op z'n gewone, dor-zeurige toontje, gezegd «Erkelens, ik zou je graag even spreken. Kom van-avond tegen negen uur terug... As-je kunt ten minste!" »Zeker baas", zei Dirk, die wit als een doek werd. En thuis had-ie zitten snikken als een kind. Zóó erg, dat Griet, die beefde als 'n riet, hem nibt afsnauwde... Tot baar eindelijk de zenuwen baas werden en ze uitriep: «Laten we er maar een eind aan maken, vader! Beter as 't Huis!" Samen zaten ze te schreien. Totdat vader haar influisterde: »En Heintje dan?" Maar ze zeiden niets. Want Heintje, hun eenige, wisten ze best zou er zich niks van aantrekkenEn Heintje d'r man zou hem niet in huis nemen... Bedelen bij hunkinderen?.. Bij koude, onverschillige, ouhartelijke. Hein, die alleen over den vloer kwam als er iets te halen viel?... Moeder keerde zich om en ging in 't keukentje rondscharrelen. Maar toen vader luisterde, hoorde hij... En had 't bij het rechte eind. Stevige Griet mond der rivier de Eem, alsmede het vernieuwen van een houten brug in het trekpad tusschen de Eembrug en het Groote Gat door: W. van Gende ren voor f3400, H. Keizer f3130, D. van der Hoogen, te Spakenburg, f2900, A. van Dijk, te Utrecht, f2662, Hagen Eggenkamp, te Eemnes, f2647, J. Wildeman f2480. Putman Van der Beek f2427, G. Wassink f 2409, Len sing Van de Vijzel f2386, L. Brandsen f2149, en J. van Harpen f1930. Beide gegund aan den heer Van Harpen. De plaatselijke afdeeling van den Konkl. Bond van Oud-onderoffi cieren vierde j.l. Zaterdagavond feest naar aanleiding der geboorte van prinses Juliana. Een zeer gevarieerd programma werd uitgevoerd terwijl een geanimeerd bal de feestavond besloot. Op last der justitie werd j 1. Zaterdag het lijkje van een 5-jarig jongetje van hier naar Utrecht over gebracht om geschouwd te worden, daar vermoed werd, dat de dood van het kind een bijzondere oorzaak moest hebben gehad. Nader is gebleken dat het kind eenige dagen te voren van een melkwagen was gevallen en sedert over allerlei pijnen had geklaagd. Misdaad schijnt te zijn uitgesloten. De heer W. Brouwer Dz. is benoemd tot organist bij de Ned. Herv. Kerk te Barneveld. Tot Rijksveldwachter alhier is benoemd A. Zwarts, vroeger agent van politie te Utrecht. Waarom een Christelijk Ministerie? Om een antwoord op deze vraag te geven sprak gisteravond voor een volle zaal in »de Vereeniging» Mr. T. de Vries, hiertoe uitgenoodigd door de Anti-revo 1 utionaire Propagandaclub «Groen van Prinsterei De inleider begon met te zeggen, dat er nog velen onder ons Christen volk zijn, die zich niet met politiek inlaten, omdat ze meenen, dat dit schade doet aan hun vroomheid, hierom bemoeien ze zich niet met den poli- tieken strijd. De Vrijzinnigen beweren, dat de godsdienst buiten de politiek moet blijven. Hun godsdienst heeft dan ook met politiek, met maatschappij en huis gezin, ja zelfs rnet de Kerk niets uit te staan. Zij erkennen geen Open baring, doch moeten alles zelf vast stellen uit hun Rede. Doch dat geloovige Christenen zich laten misleiden door valsche mystiek is wel vreemd en ongeloofelijk. lag met 't hoofd op den rechterarm. Stilletjes d'r verdriet uit te weener,. Bang om vader nog erger te maken dan-ie was Totdat Dirk, dien avond, naar den baas ging, zaten ze vlak-bij elkaar. Hij met den ouden, grijzen kop tegen haar schouder... Net-als dertig jaar geleden; toen ze pas getrouwd waren. En ze hielden elkaar stijf, stevig vast. Al waren ze bang om elkaar, na al dien tijd, te zullen verliezen, de arme oudjes in 't keukentje.. »Nou", zei de smalle, kille, gladde baas Rozelaar, »nou of den vijftienden En de groene oogen peinsden weer in wijde verte... De lamp in 't kamertje-achter den winkel brandde zeer laag en donker. De baas had, dus, niet kunnen zien welke uitwerking z'n woorden hadden op ouden Dirk, maar Rozelaar had de bijzondere gave van, op een afstand, te voelen, te weten, wat iemand, met wten hij praatte wou... Bedoelde... 't Was een wonder, eigenlijk, dat Roze laar z'n zaken zoo slecht gingen... Hij was zoo'n uitgeslapen zakenman netje... Al te slim zeien sommigen. De menschen bielden niet van Roze laar... Uit den hoek, waar Dirk zat, kwam een onbestemd geluid... Als van onzekere, schorre stem... Iets droevigs, dat, in het vaag-verlichte kamertje, ieder onaangenaam zou hebben getroffen... Maar baas Rozelaar was niet gevoelig voor zulke dingen. Een van de brood magere spiraaltjes-rook... Als fantas tisch skeletje, dansend in de lucht... Kroop voort uit z'n witsteenen pijp. En twee der aartsslanke, slakkige vingers van z'n rechterhand krulden zich om de steel «Laten we zeggenden eersten Maart, daar-dan!" zei de baas. En dat slotwoord rnet iets royaals- bedoeld maakte de jobstijging... De verschrikkelijke.nóg ontzettender voor Dirk's gevoel... Spreker zou hen willen vragen of ze dan niet weten dat van de politiek de samenstelling van Volksvertegen woordiging en Ministei ie afhangt, dat hiervan de landswetton uitgaan, waar door het volksleven in het goede of slechte spoor geleid wordt? Denk maar eens aan tiet pas verschenen ontweip. Nelissen op de openbare zedelijkheid Weet ge niet, dat uw huiselijk leven staat onder de regeling van een huwe lijkswetgeving. Kan het u nu nog onverschillig zijn of we al of niet een Christelijk Mini sterie hebben? Uw maatschappelijk leven wordt door wetten geregeld, die het spoor volgen óf van het liberale laat-maar-waaien systeem, óf van de socialistische staatstyrannie óf wel dat der Christelijke beginselen. De rechts positie van uw kerk, van uw school hangen af van de landswetten. Voor spreker behoort het tot het abc van het Christelijk geloof, dat elk Christen door zijn stombiljet en door zijn woord geroepen is de wil van God zooveel mogelijk te doen eerbiedigen. Het Nederlandsche volk heeft thans recht op een Christelijk Ministerie; een zoodanig Ministerie kan alleen goede leiding geven en ten derde kan alleen Grondwetsherziening voorbereiden en tot stand brengen. Bij deze drie punten bepaalde spreker zich. Reeds het stemmen cijfer van de laatste jaren zou deze stelling kunnen rechtvaardigen. In 1891,1897 en 1905 was het aantal stemmen op de candidaten van rechts uitgebracht resp. 31000, 83000 en 70.000 hooger dan dat op de candidaten van links en links won alleen door de ver keerde districtsverdeeling. Doch het is ook allerminst noodig enkel en alleen op het stemmencijfer te letten: Want wat is bet geval? De Linksche Pai tijen zijn thans niet in staat behoorlijk ie regeeren. De vooiheen zoo krachtige Lib. Partij is machteloos, niet in staat om zich tegenover Radikaltsme en Socialisme staande te houden. In de hooge staatsambten zitten nog wel liberalen, dank zij het liberaal exclusi visme, doch bet liberale stelsel beeft afgedaan. Zelfs bij een meerderheid van links heeft een liberaal ministerie zich niet kunnen staande houden gelijk bij het ministerie De Meester bleek. Hoe Borgesius ook lijmt en kramt er is geen eenheid, geen stuur meer in te krijgen en zal straks als de ridder van de droevige figuur het politiek terrein verlaten. Links kan niets doen. Neem b.v. het vraagstuk van de ouderdomsver- zeketing. De Socialisten sturen naar staatspensioende Unie-Liberalen gaan Over een maand zou-ie op straat staan. De zaak gesloten.,.'t Ging niet. Zij hadden samen gerekend. In de laatste drie maanden vierhonderd gulden verlies. En vandaag de klap op den vuurpijlde agentuur van Heerings Co. nog 't eenige, waar 't zaakje dan op dreef weg. Opgezegd met een halfjaar... «Zouu, wrong Dirk uit z'n keel, «zou u geen fondsen., kunnen... Er zit tocb... Er zit, toch... Genoeg.. Als-u eens geld..." «Drieduizend," kwam 't uit den hoek, waar Rozelaar zat En de klank sneed Dirk in de ooien... 't Was 'rn of allemaal wespen, of zoo gonsden... Stekend, prikkend... Om z'n hoofd... En hij hoorde: «Drieduizend... Drie duizend..." Hij zag de smalle spichtige hand kruipen, sluipen, over de tafel... En er klokkerde iets in hel glas dat-ie voor zich had staan... In de vage, grijzige duisternis van kamertje, waar petroleumlamp ster vend hing zag-ie de koude, groene, peinzende oogen van den baas... Net naar-hem-toe geschoven, gekeerd, die oogen... Hij slurpte van het vocht, hem geschonken. Voor 't eerst na dertig jaren dronk Dirk buiten weten van moeder thuis... De baas dronk ook. Maar heel langzaam... «Die doet minstens een jaar over zoo'n glaassie!" dacht Dirk... En hij lachte erover... ...Kwam tot bezinning, tot iets klaar der besef, een uurtje later... Zóó vreemd was 'tAlsof hij iets doorleefd had, dat een droom was en toch... Toch merkte hij nu, dat 't echt- Geen droom... Baas Rozelaar zat naast hem... Vlak naast 'm... Weer net precies als straks. Als: wanneer ook?... Alsdaar-straks... hiermee niet accoord; de Vrijzinnig- Dem. met prof. Treub bestrijden staats- pensioneering en ten slotte zijn de Vrije Liberalen er principieel heele- maal afkeerig van. Spreker kwam nu tot zijn derde stelling. De grondwetsherziening van '48 was da roem der liberale partij. Groen van Prinslerer en Dr. Ivuyper waren allerminst bewonderaars van dit werk der liberalen. Hoe kan men van deze partij nu nog, daar de kracht er uit is, een herziening verwachten? Moet er een gewijzigde Grondwet komen, waaraan niemand twijfelt, dan is er maar een redelijkheid, nl. deze: dat de vereenigde rechterzijde nu een flinke meerderheid in de Kamer achter zich, haar ter hand neemt en tot een goed einde brengt. Van de gelegenheid tot debat werd alleen gebruikt gemaak door den heer Hofland, Soc. Dem., die verschillenda punten trachtte te weerleggen. Hij sprak een uur lang en werd weer uitvoerig door den beer de Vries beantwoord. Door het gelijke spel (1I) Zondag te Utrecht verkregen, na een kwartier verlenging was er nog geen verandering in de stand, heeft Quick zich in de Oostelijke le klasse weten te handhaven. 300ste STAATSLO'rEKkJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 7 en 8 Juni 1909. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 608. Prijzen van f 70. 563 606 684 5355 5376 10277 16607 16619 17205 17228 17233 17329 en 17331. Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 572 576 613 670 5360 5371 8589 10289 16597 17204 17217 17229 17323 17326 17340 17346 17355 en 17357. Uit Veenendaal wordt gemeld: Over de boomen van den weg tiaar Kerkewijk. bonkten Zondag zware rookwolken in Zuid Oostelijke richting. Men meende dat een fabriek in brand stond, doch spoedig bleek dat het de bosschen van Praltenburg waren. Op vier plaatsen le gelijk waren de bosschen van het buitengoed van jhr. mr. L H. J. M. van Asch van Wijck in brand gevlogen. Eenige hectaren middengroot dennenboscb zijn een prooi dervlammen geworden. Kronkelde zoo'n mager spir aaltje rook riaar boven.Hij moest er om grin- neken. Zoo gek als je't ziet! En Dirk slurpte weer uit zijn glaasje. «Ze móst 't weten zei hij tegen den baas, maar de gladde, dunne vin gers goten weer bij... weer bij... Do groene oogon gluurden met iets bezorgds... Hij moest wakker blijven... Begrijpen... De gezichten van de twee mannen kwamen vlak hij elkaar, Ze fluisterden... Een geniale kerel toch! dacht oude Dirk. Een kroon van 'n vent, die Rozelaar... Natuurlijk, een vlammetje... In het pakbuisje achter den winkel... Baas weg. Hij had bij ongeluk lampje laten vallen... Drieduizend!... Vijf hon derd voor hem, Dirk... En vijf gulden in de week meer... De zaak uitge breid... Drieduizend van de assurantie... Moeder zou 'm vergeven z'n borrel tjes.Griet zou wat blij wezen... Even was 't of de wespen, in de lucht rond- danzend, Dirk gevoelig, geniepig in de oore.n prikten... Brandstichter!... Of hij, in Griet d'r oogen, iets zag... Iets zag... Maar de groene, starende, peinzende oogen van den baas, met iets- vuriger groen dan anders hielden hem vast. Toen was hij. Dirk, plotseling al leen. De straatdeur dicht gekletst. Alleen in 'tpakhuisje. Met 't lampje in z'n hand... Hij tastte naar z'n hoofd... De stilte deed hem bijkomen... Hij ging zitten op een van de baaltjes-goed. Z'n hand sidderde... Het was Dirk of de wespen nu, erger dan straks, staken, prikten... «Denk aan 'tarmenhuishad de baas hem, voor-ie vertrok, en toch nog bang dat Dirk niet zou durven, op 't laatst ingefluisterd... En nog hoorde bij wat... «Geen ge- schooier over m'n vloer!"... Dat had Johati gezegd, de man van z'n Heintje... Van z'n eenige, waar ze alles voor hadden gedaan... «Precies zoo!" voegde Heintje er toen bij... Omdat vader, voor een week, twee riksen te-leen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2