BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. ^BstukTENT herkend als dat van zekeren Samuel Bersin. Zijn broeder en zuster achtten het niet onmogelijk, dat bij de wraak der «Zwarte Hand" te vreezen had maar ook scheen het huu niet onwaar schijnlijk dat hij het slachtoffer was van een jaloersch medeminnaar. In beide gevallen meent de politie dat dit het werk is van een grootere of kleinere bende. Groote verbazing en ontevredenheid is gewekt door de clementie, waarmede de justitie van Ohio de gearresteerde leden der «Zwarte-Hand"-bende be handelt. Op hooge borgstellingen zijn Salvatore Lima, Sevario Ventola en August Harfistie uit de hechtenis ontslagen. Men vreest dat ze nu ijverig aan 't werk zullen gaan om incrimi- neerende geschriften te verbergen of te vernietigen. Ue politie dringt er bij het gouvernement op aan om in te grijpen tegen deze onveiklaarbare houding der justitie. In New-York neemt men krasse maatregelen om de snelheidsrazernij van maar al te veel chaufleurs te beteugelen. In anderhalf jaar tijds zijn er niet minder dan 101 personen als hun slachtoffer gevallen, terwijl men het aantal menschen, die zwaar gewond en verminkt onder automo bielen vandaan zijn gekomen, zeker op 500 kan schatten. Dat heeft de New-Yorksche rechters streng gemaakt tegen moorddadige chauffeurs. Thans hebben ze er een, die in dolle vaart een 13-jarigen onder zijn wagen verpletterd heeft, veroordeeld tot '25 jaar gevangenisstraf. Zulk een vonnis zou bij ons tot de onmogelijkheden behooren, omdat volgens onze strafwet hier geen sprake is geweest van moord, maar slechts van het veroorzaken van dood door schuld, (waarop als maximum een gevangenisstraf van negen maanden is gesteld). Maar de strafwet van New-York definieert als moord iedere daad van roekeloosheid, waardoor een ander ter dood wordt gebracht, en die bedreven wordt zonder eenigen eerbied voor eens anders leven, ook al is er geen opzet om iemands dood te veroorzaken. Een geheimzinnig geval houdt thans de gemoederen in Amerika bezig. Aan boord van de stoomboot «Berlin", van Ameiika naar Napels, bevond zich de Amerikaansche millionnair Holland Bennett. Tijdeus de vaart van Genua naar Napels is deze een bekend advocaat uit Bostan plotseling ver dwenen. Te Genua is hij volgens de verklaiing van mede-passagiers niet aan wal gegaan, maar te Napels kwam hij niet aan. Men denkt aan een mis daad, daar mvr. Bennett, die zich eveneens aan boord bevond, elke ge dachte aan een zelfmoord beslist ver werpt. De heer Bennett had een aan zienlijk bedrag bij zich. Van het Loo. H. M. de Koningin beeft reeds een rijtoer gemaakt door de Hoog- Soerensche Bosschen. Z. K. H. Prins Hendrik nam in jachtwagen met vierspan, vergezeld van eenige heeren der Hofhouding verschillende werkzaamheden in oogen- schouw. Zondagmiddag hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik geruimen tijd gewandeld in het Konink stootje, een tochtje, een briesje, een nietsje-ongewoons kon 't eind aan brengen vóór men er iets van ver moedde, nog een seconde geleden... «Heusch", zei Mien met de nu- asch-blonde haren »heusch, moe, 't was Hein... Om die appeltjes!" Op het witte, weeke kussen maakte het geelgrauwe kopje van de zieke beweging van dat-'t-dan-goed-was... Maar Mien ging langzaam uit de alkoof. Schuw-angstig kijkend naar de wegstervende... Voelend dat ze haar toch niet geloofde... Heel-zacht, geruischlooszonder piepen of knarsen van de scharnieren, gingen de alkoofdeuren dicht... Totdat 't onmogelijk was dat de oogen van oudje iets konden bespeuren van... Hij lag op de versleten canapé van groen-fluweel. Tuurde naar het plafond. Met lod derige oogen. Asch gestrooid op z'n smoezelige gore kleeren. Wendde 't hoofd vadsig om naar Mien, toen die uit de alkoof sloop Wijsvinger tegen d« lippen... Angst, zeer-hevige, in de lijk Park, waarbij H. M. zelve het Prinsesje droeg. Om 7 uur gisterenochtend difileerden de troepen der eerste afdeeling van het 4e reg. veld-artillerie, die, op door- marsch van 's Hertogenbosch naar de legerplaats bij Oldebroek, den nacht hier waren ingekwartierd geweest, voor H. M. de Koningin. H. M. was daartoe, in open victoria met tweespan, met een hofdame uit gereden tot buiten het hek van het cour d'honneur. Z. K. H. de Prins en diens adjudant hadden te paard rechts van het Koninklijk rijtuig plaats genomen. De Prins was in generaalsuniform. Het Vorstelijk Echtpaar sloeg met veel belangstelling hetmilitaireschouw- spel gade. Na afloop betuigde H. M. aan den commandeerenden officier, majoor De Booy, Hare houge tevreden heid. Ondanks het vroege morgenuur werd het défilé door vele belang stellenden bijgewoond. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder hebben een gift van f 100 geschonken aan de vereeniging «Pro Juventute". Een standbeeld voor den Stadhouder-Koning. In een Zaterdag te 's-Gravenbage gehouden vergadering van de Geweste lijke Commissie van Zuid-Holland en van de Plaatselijke Commissie te 's-Gravenhage tot oprichting van een standbeeld voor den Stadhouder Wil lem III werd met algemeene stemmen besloten bij het Uitvoerend Comité aan te dringen op een bijeenroeping van het Hoofdcomité, teneinde te overwegen of de beslissing van het Uitvoerend Comité, dat het stand beeld te Breda zal worden geplaatst, teiecht genomen is en gehandhaafd kan worden. Algemeen bleef men ter vergadering van gevoelen, dat het srandbeeld in Den Haag moet wórden opgericht en men besloot niets na te laten wat zal kunnen strekken om daartoe alsnog te geraken. (»N. Ct.t) Een jongenskamp. De Nederlandsche Gymnasiasten- bond zal van 23 Juli tot 2 Augustus een jongenskamp inrichten op de heide te Vierhouten, een uur afstands van Nunspeet. De jongenlui krijgen de beschikking over bet schoollokaal als eet- en gezelschapszaal, ruim zwem water en een groot boschrijk terrein (114 HA.), met uitgestrekte sport velden. De huisvesting geschiedt door inkwartiering, van 10 jongens (plus een leider, per boerderij. Studenten zijn «kamphoofd" en «leiders" Bijzonderheden kan men vernemen bij den voorzitter der kampcommissie, den heer E. H. von Baumhauer, Vossiusstraat 12, te Amsterdam. T .HU Een 50-tal leden der Katholieke kunstkring «De Violier" brachten j 1. Zondag een bezoek aan onze gemeente. Onder leiding der heeren W. Croocke- wit WAz. en A. M. Tromp van Holst als bestuursleden der Oudheidkundige vereeniging «Flebite" werd een wande ling gemaakt door het plansoen langs onze middeneeuwsche Koppelpoort, Monnikendam, door de Kamper- Binnenpoort eQ een interessant ge deelte der Muurhuizen, waarna in het hotel Place-Royale de lunch werd gebruikt. grijze nogen waarin brand was van toomelooze haat... Brand, ook, van worsteling met 't uiterste van wils- spanning. »Nou?" vroeg-ie, en er dreigde iets uit z'n gezicht. «Nou!" Zij sloop naar hem toe. Hij lag haar aan te kijken met oogjes van spottend verwachten... Van lage vroolijkheid over d'r angst om oud, afgeleefd menschje, waar toch-niks meer an te bederven was, nog te sparen... Dan loerde hij rond, terwijl er kwam, op z'n trekken, ruw-bestiale uitdruk king van: «Waar zou 't nou eigenlijk schuilen, hier?"... Loerend naar alle hoeken, gaten, gleuven... Gereed om toe te springen... Hij voelde baar ijskoude, sidderende hand. Die hem iets-hards toestopte. Een papiertje was 't met twee rijks daalders. Slap liet hij de hand, met't zilver pakje langs z'n been vallen. «Nou!? hei haalde hij, Karei. zuigend aan zijn cigarette, en kijkend met vertoon van matelooze verach ting naar de twee riksen... Na afloop daarvan werd een bezoek gebracht aan de St. Joris-kerk, waarbij de secretaris der vereeniging de heer Jan Kalf wees op de veranderingen gedurende verschillende eeuwen in den bouw van dit merkwaardige kerkgebouw aangebracht. Daarna werd het museum Flehite bezichtigd en een bezoek gebracht aan de Koppel poort, de Kapel van het St. Peters en Bloklandsgasthuis en de bij het ge sticht de Poth behoorende 16-eeu wsche St. Rochuskapel. Na de O. L. Vrouwe- toren te hebben bezichtigd en in de Oud-Hollandsche taveerne »Het Kapel huis" een middagdronk te hebben ge bruikt werd een rijtoer gemaakt langs »Randenbroek" «Heiligenberg" en «de Hertenkop" naar Oud-Leusden, waar het middagmaal werd gebruikt. Zeer voldaan over hetgeen zij zagen, keerden de heeren des avonds te 9 30 naar hunne woonplaatsen terug, na vooraf hartelijk dank te hebben gebracht aan hunne geleiders voor de hen be loonde welwillendheid. Ter bijwoning van depractische oefeningen gedurendende de zomer maanden worden onderstaande cadet ten van de K. M. A. alhier gede tacheerd a. bij bet 5e reg. Infanterie H. J. Greve, J. J. Pesman, W. Bodde. G L. Pilger, W. B. Labotz, K. J C. Beekman. b. bij het le reg. Huzaren H. W. L. Schram, C. F. A. de Bruyn, J.M. Benjamins, A. E. R. Wynoldy Daniels. c. bij het le reg. Veld-artillerie S. C. W. J. Byl de Vroe, M. Heybroek, M. J. O. S. von Schmidt auf Alten- stadt, W. H. Doorman J. M. A. Goe- dewagen, J. C. van Apeldoorn. Bij de gisterenmiddag gehouden aanbesteding van aardappelen voor de soldaten-menage van 15 Juli tot en met 31 October, werd ingeschreven door de heeren G. Bos te Amsterdam voor f2 54, Dokker te Leeuwarden voor f218, Diekorhof te Amersfoort voor f 1 94, Wagenaar te Amersfoort voor f 1.88 per H.L. De heer Diekerhof was laagste inschrijver te Ede voor f2.12, te Arnhem voor f 1.96, te Deventer voor f 1.96, te Zutfen voor f 1.98. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur viel het dochtertje van zekere de G. in de beek bij de Bloemendalsche brug. De Heer de V. die daar juist langs kwam, begaf zich onmiddellijk te water, zoodat bij het genoegen mocht smaken het kind behouden op het drooge te brengen. Lijst van brieven en briefkaarten, verzonden aan onbekenden, van hei postkantoor te Amersfoort, over de le helft der maand Juni 1909. Laboratorium Excelsior Ver woerd Gijsbert Nagel L. v. Putten Ph. de Viij J. Mej. A. Ubels Mej. A. Smit R. Blokhuis Mej. A. Hulthof G. C. Jansen Willi. Pefïrink Mad. M. Versteegh Brunings Mrs. Franklin Holland Amsterdam. Baarn. Bunschoten. Ermelo. v.Galenstr. te? Amersfoort. Hilversum. Nijkerk. Utrecht. 'sGravenhage. Bentheim. Naples. Talbot. De Oranje-Vereeniging. Maandagavond 11. hield de O. V. een buitengewone ledenvergadering in «het Boompje" onder voorzitting van den heer Reykers. Nadat de notulen gelezen en onver «Nou Zij, Mien, stond, nu, vlak bij d'r broer. Fluisterde lang, heftig, wild-opge- wonden... Van dat moeder ieder oogen- blik kon doodblijven als ze merkte... Dat, dat zou Karei toch niet willen hè?... Ze smeekte hem. Lag op d'r knieën. Greep den arm van d'r broer. Overwon den walgenden weerzin tegen den ploert, daarbij-'r, en kuste hem op 't voorhoofd. «Toe, broer, toe, Karei, denk er toch om," fluisterde zij, je zult geen gelukkige minuut meer in je leven hebben... Ik smeek 't je... Barends heeft gezegd eergisteren, toen ik bij hem was En toen ze nog lang gefluisterd, gesmeekt, gesoebat had, toen- keerde hij dat smalle, bleeke treite rige, gemeene gezicht; die groene, koude spot-oogen naar zijn zuster toe. Zei Karei «Ja, jij hebt een aardig smoesje over je, meid, dat weet ik allang. Maar je weet 't... Ik mot minstens twaalf riksen hebben... Op z'n minst I Niet later dan morgen..." anderd goedgekeurd waren, deelde de voorzitter mede, waarom deze ver gadering was uitgeschreven. En wel hierom. Het Kronings-comitë is nog niet ontbonden en had samen werking met de O. V. verzocht om de geboorte van Prinses Juliana op luisterrijke wijze te vit-ren op 31 Augustus a.s. Het dagelijksch bestuur van deze vereeniging is gekozen, en voorzitter en penningmeester der O. V. hebben hierin zitting. De kans om werkelijk feest te vieren is nu zeer groot. Het bestuur vraagt derhalve van de leden verlof om het reeds vastgestelde programma te wijzigen. Op de vraag van een lid, welke veranderingonaangebrachtzullen worden, antwoordt de voorzitter, dat dit nog niet bekend is, doch dat men zal trachten iets goeds te geven. Niemand kan hier watop tegen hebben, temeer daar de O. V. haar zelfstandig heid niet behoeft prijs te geven, waar sommige leden bang voor bleken. De heer Van Lunteren, hierop het woord nemende, verklaart de zaak nog nader, en zegt o.a. dat het niet onbillijk of onaangenaam voor de O.V. is, wanneer een ander in het vereenigd comité als voorzitter optreedt. Integen deel, er ligt hierin een toekomst voor de O. V., omdat later meer alle ran gen en standen zullen samenwerken. Het geld speelt natuurlijk een groote rol en dat zal nu ruimer vloeien. Op de herbaalde vraag van den voorzitter geeft de vergadering aan het bestuur mandaat om hel programma uit te breiden. Na enkele min belangrijke opmerkingen deelt de heer Siunige mede, dat zich reeds een 30 jonge heden hebben opgegeven om op eigen kosten deel te nemen aan den optocht. Als er 100 waren zou het zelfs zeer schitterend worden, 't Zijn echter nog maar plannen en voorloopige besprekingen, 't Zal spreker echter zeer aangenaam zijn, wanneer even- tueele deelnemers zich voor Donder dagmiddag bij hem aanmelden. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Door den luitenant-kolonel prov adj. in Friesland C. M. A. Douglas is nonactiviteit aangevraagd. Het 5e regiment infanterie zal van 3 tot 12 Augustus het schietkamp bij Harskamp betrekken, te gelijk met twee bataljons van het 8e en twee van het 11e regiment infanterie en zal op 20 en 2l September deelnemen aan de leger-rnanoeuvres van de 2de en do 4de divisie onder leiding van den commandant van het veldleger. De aan den Soesterstraatweg wonende oud-Indische militair P. H. die in een vlaag van waanzin Maan dagnacht op het stations-emplacement seinlichten stuktrapte, is gisteren middag door de politie naar het krankzinnigengesticht te Wolfheze gebracht. De heer W. G. de Haas heeft aan de rijks-universiteit te Utrecht met goed gevolg het eerste natuur kundig examen afgelegd. Hoogstwaarschijnlijk zullen om streeks haif September twee bataljons infanterie, ter sterkte van 1400 man, alhier worden ingekwartierd. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Regle ment voor het Middelbaar onderwijs in de Gemeente Amersfoort. De geheele herziening van het «Pas toch op... Moe hoort 'tl" schroeide haar brandende, hijgende angstadem bij z'n oor... Moe voelt dat jij hier bent..." «Om te beginnen" zei de bleeke schooier op de canape, en hij vormde spiraaltje van zijn cigarette-rook... «Of anders..." En hij drukte z'n kop bijna tegen zusters hoofd aan. «Of anders vertel ik Wim de Hoog van alles, liefie... Van je avontuurtjes bij Roller... Toen Jan Sanders je in den steek had gelaten... En van 't kistje, dat op de Oosterbegraafplaats ligt... Dat kleine... Je weet wel." Hij zag in het midden van de kamer, waar de avond zwaar-scha- duwde, al do figuur van eene viouw die daar stond in zonderling starre roerloosheid. Heel langzaam, héél kalm stond schooier op van de canapé. Bang was-ie niet, maar toch werd 't hem, scheen wel, wat onprettig. Hij tipte de asch van zijn cigarette op het roodo tapijt... Ging toen in zijn boosdoeners-lef, recht toe op de vrouw met de vlammende oogen en de in dolle wanhoop, tot toespringen gereed staande, saamgewrongen han Reglement op bet Middelbaar onder wijs zal, ook in verband met de benoeming eener Raads-commissie in zake de Hoogere Burgerschool, nog niet binnen enkele weken aan de orde gesteld kunnen worden. In af wachting dier herziening hebben wij de eer U hierbij aan te bieden eerie voorloopige wijziging van artikel 6 van het Reglement, voorzoover dit betrekking heeft op de toelating van leerlingen tot de Hoogere Burgerschool. Volgens bet bestaande artikel 6 worden slechts eenmaal 's jaars, bij den aan vang van het nieuwe schooljaar, nieuwe leerlingen toegelaten. Deze bepaling eischt in het belang van het onderwijs wijziging in dien zin, dat zij, die leerlingen van de Hoogere Burgerschool wenschen te worden, zich vóór een bepaalden tijd behooren aan te melden. Met het oog op de formatie van het personeel voor den nieuwen cursus is het beslist nood zakelijk, dat op 1 Juli het getal adspirant-leerlingen bekendis. Daarna kan het aantal parallel-afdeelingen werden bepaald en eventueel voorzien worden in de behoefte aan tijdelijk personeel. Blijft daareutegen de aan melding onbeperkt toegelaten, dan is het zelfs mogelijk, dat eerst bij den aanvang van den cursus het aantal parallel afdeelingen kan worden vast gesteld. Het is onnoodig tebetoogen, dat een dergelijk geval voor bet onder wijs zeer schadelijke gevolgen kan veroorzaken. Het voorgestelde artikel beoogt derhalve omtrent hetaautal leeilingen zekerheid te verschaffen op een oogenblik, dat nog de noodige voor zieningen voor het onderwjjs te treden zijn. Het derde lid van het voorgestelde artikel bboogt de mogelijkheid tot toelating bij latere aanmelding te scheppen. Immers tegen een derge lijke toelating zal in den regel geen bezwaar bestaan, indien de formatie van de school door de toelating geen verandering behoeft te ondergaan. Ten overvloede zij hier vermeld, dat wij deze wijziging tot het hoogst noodzakelijke beperkt hebben, omdat het ons niet wenschelijk voorkomt, thans principieele beslissingen uit te lokken, nu een geheele herziening van het reglement aan de orde gesteld zal worden. De Raad der Gemeente Amersfoort, Gelet op het voorstel van Burge meester en Wethouders op 3 Juni 1909, le afdeeling, no. 741, en zich daarmede vereenigende, BESLUIT: Artikel 6 van het Reglement voor het Middelbaar onderwijs in de Ge meente Amersfoort, voor zooveel betreft de Hoogere Burgerschool, als volgt te lezen: «Slechts éénmaal 's jaars worden leerlingen toegelaten. Zij, die wenschen toegelaten te worden, behooren zich vóór 1 Juli bij den Diiecteur op te geven. «Zij, die zich na dien termijn op geven, behooven, onverminderd het bepaalde in artikel 7 en 8, de toe stemming van de Commissie van Toe zicht om tot de school te worden toegelaten." Uitslag der bekroningen en eervolle vermeldingen voor de inzenders op de Huisvlijttentoonstelling te Utrecht 9—16 Juni. 1216 jaar vaklieden. W. Hengeveld, Amersfoort, bronzen medaille; M. Belo, Utrecht, zeer eer den... Fluisterde haar nog toe De vuisten klaar-en-gebald, gereed tot toetasten in de broekzakken... «Jantje weet 't voor Vrijdag... Denk eraan... En as-je nog wat om moe d'r leven geeft..." Toen was bij weg, de schooier. En uit de alcoof klonk een benauwd, schorrig kuchen... zoodat Mien, de ascbblonde haar laatste krachten gebruikte om de wegstervende nog een teugje wijn-en-water le gaan brengen... In het Huis van Bewaring heeft de haar toegevoegde veidediger uit haar mond opgeteekend het verhaal van de vrouw, die haar patroon bestal om haar stervende moeder te be veiligen tegen den broer, die al sinds maanden geld kwam afpersen. Die dreigde te komen herrie-schoppen vlak bij de alcoof van wegstervend oudje. Die, ook, dreigde, «alles" te zullen vertellen aan den man, dien zij liefhad dien zij vertrouwde na haar leven van verterende passie van door gemis van zelfbedwang vernielde, bezoedelde reinheid.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2