I Gemengd Nieuws. Advertentiën. REISBELASTING. B. A. SID0RE, Wissel- ee Effectenkantoor assurantiën, öredieten, goupons, effeóTen, '•-phölongatiën, veeemd geld, wissels. Slothon DRUKWERKEN, volle vermelding; L. v. d. Hoff, id., eervolle vermelding; Hendrik Wigt, id. id. 1216 jaar niet-vaklieden. Jacobus Allers, Amersfoort, bronzen medaille; K. Hartemink, Utrecht, id.; Ned. Herv. Diaconie Weeshuis, id. id.; A. D. v. Maastricht, id., zeer eervolle vermelding; G. Dekking, id., eervolle vermeldingJ. Th. van Winzen, id., G. Visée, Baarn, Henri Coebergh, Utrecht, C. v. d. Yeen, id., H. Guldemond, id., L. Berkhof, id., A. J. Baardwijk, id., S. J. Oortman Gerlings, id., E. P. Heining, id., P. Koen, id., F. en G. Prinsen, id., eervolle vermelding. Boven 16 jaar vaklieden. J. de Wilde, Utrecht, zilveren me daille; J. Haring, id. id.; J. te Kiefte, id., groote zilveren medaille geschonken door de Gem. Utrecht; Gebr. Nieuw- boer, Bunschoten, zilveren medaille v. h. Hoofdbestuur v. d. Volksbond; H. van Walsem, Utrecht, kleine zilveren medaille geschonken door de Gem. Utrecht; J. T. Buys, id., zilveren me daille W. v. d. Berg, id., A. W. Eras, id., I. S. Noach, id., J. L. Bos, id., B. J. van Tongeren, id., bronzen medaille; P. de Knegt, de Bilt, G. Lodder, Bun- nik, G. Wassink, Utrecht, A. Das, id., W. W. Oostveen, id., zeer eervolle vermeldingB. Pietersen, Utrecht, B. C. Schalk, id., Evert Geuchies, Bunscho ten, H. A. Enkelaar, Amersfoort, P. de Lange, Utrecht, H. van Eupprecht, Amersfoort, J. K. Priem, Utrecht, A. de Voest, id., D. B. Korff, id., eervolle vermelding; J. van Royen, Utrecht, geldprijs 5. Boven 16 jaar, niet-vaklieden. J. C. de Wit, Utrecht, zilveren medaille geschonken door de afd. Utr. v. d. Volksbond; Joh. van Eusom, id., zilveren medaille geschonken door H. M. de Koningin-MoederJ. van Dijk, De Bilt, zilveren medaille geschonken afd. Utrecht Volksbond; P. Korver, Utrecht, zilveren medaille geschonken door H. M. de Koningin; Mej. C. A. v. d. Keilen, id., verguld zilveren med. G. J. Willemse, id., zilveren medaille geschonken door Z. K. H. Prins Hendrik; Mevr. J. de Vries-Blom, id., bronzen med.; C. IJ. Ebell, id., br. med.H. J. van Piggelen, id., br. med.; H. Blankensteijn, id., br. med.; Mej. M. v. Baaren, id., br. med; Geertje Kerkhoven, Baarn, br. med.A. Smit, Utrecht, eerv. verm.; Mathijs Bonge- naar, id., br. med.N. J. J. van Eusom, id., id.Mevr. Diehl, id., id.A. Zijl, Bunschoten, id.; Hendr. Vos, Utrecht, id.; A. Slob, Baarn, id.; Wed. K. HamPeetoom, Nichtevecht, id.; W. C. Brenkman, Utrecht, id., G. Jacobs, id., id.; Mej. K. Melbye, id., id.; H. Vermeer, Utrecht, J. Ollaud, id., P. J. Thomassen, id., D. Krabman, Drie bergen, Gustel Martin, Utrecht, Willy N. Claus, id., Th. II. v. Ginkel, id., A. v. Esch, id., J. Kuipers, id., Mej. C. W. J. v. Deventer, id., Mevr. M. v. Zadelhoff, id., Mej. G. Smilde, id., C. M. Gol, id., H. Bosch, Maarssen, zeer eerv. vermeldingenWilly Bor,Utrecht, eerv. verm.; W. v. d. Berg, id., id.; Jacob Windt, Amersfoort, id.H. v. Westing, Utrecht, id.De Ruyter Kor ver, id. id.L. Kous, Maarssen, id.G. Maaswinkel, Utrecht, eerv. verm. en 5; v. 't Hoenderdaal, Amersfoort, id. en ƒ10; Joha. van Es, Utrecht, eerv. verm.; J. M. Schaffer, Ehenen, id.; W. Geuchies, Bunschoten, id.; W. J. Sterk, Utrecht, id.L. Hoeber, id, id.A. v. d. Ham, Baarn, geldprijs 5; M. Voorwinde, Utrecht, J. Jocks- veld, id., G. van Alphen, id., E. Maree, id., H. S. W. Hentenaar, id., P. Vleesch, id., G. W. Zandkuijl, id., H. Putker, id., A. F. van Klaarwater, Baarn, P. J. van Harderwijk, Utrecht, E. H. v. d. Eiet, Baarn, G. Haamers, Utrecht, Mej. Pape, id., Jac. E. v. d. De toegevoegde verdediger bad een van de natgeschreide banden der dievegge in een der zijnen genomen en poogde haar te troosten. »Kom-kom" zei de advocaat in de spreekkamer der gevangenis, niet zoo wanhopig. LLv zaak staat er niet slecht bij... U is nog jong. Het leven ligt vóór u... Moed gehouden, juffrouw!" Zij zag bem aan met oogen, waarin het leven vermoord was. Ze woelde, met haar witte, vermagerde, zoekende vingers in de nu-haast-ganscb ver- grijsde, vroeger mooi-blonde baren... Ze vond geen antwoord. En de verdediger, de toegevoegde, zocht vruchteloos naar verdere troost woorden. Begreep, toen, dat zijn pleidooi noch het vonnis van den rechter, straks komend, bier in deze levenssmart; bij deze bijna-gesmoorde zucht naar levensgenot... Dat zij niets meer konden bederven, vernielen, of herstellen, goedmaken. Mattre Corbeau. Linden, id., H. Hartemink, id., W. F. Stocksen, id., H. Wouters, id., B. van Ee, id., P. J. v. d. Vooren, id.; J. G. v. d. Wal, id., J. J. L. Leeuwen- stein, id., W. E. Heining, id., Bertha Possel, id., J. J. den Daas, id., Gerrit Pasman, id., M. v. d. Berg, id., W. L. P. Olivier, id., eerv. verm.; J. Tommei, Amersfoort, 5.Gerard van Vliet, Baarn, ƒ10.J. A. de Graaf, Utrecht, ƒ10. PROVINCIALE HUISVIJT-TENTOONSTELLING. Uitslag der Bijzondere wedstrijden, uitgeschreven door het Bestuur der Hulsvlijttentoonstelling. I—III en V vervallen wegens on voldoende deelname. II. Het kleeden van een popEer volle Termeldingen toegekend aan C. v. d. Veen en H. Guldemond, beiden te Utrecht. IV. Een hangende kapstokbronzen medaille, toegekend aan P. J. v. d. Vooren te Utrecht. VI. Eervolle vermelding toegekend aan L. Siemen, eenige inzender van een hooikist. VII. Een kinderschort, bekroond met bronzen medaille, C. V. Ebell te Utrecht. Bijzondere prijsvraag voor een naar de natuur vervaardigde teekening van een gezicht in Stad of Provincie Utrecht, bekroond met bronzen me daille, J. C. de Froe te Amersfoort, T. J. v. d. Zweep te Utrecht. Eervolle vermeldingen toegekend aan: H. J. Mulder, Utrecht; M. Ver beek, id.E. J. H. Wijnkes, id. Verder zijn nog toegekend de vol gende bekroningen en vermeldingen aan: Van Wijngaarden, Veen endaal, bronzen med.; J. K. Priem, Utrecht, idJ. van Rooyen Jr., id., id.J. Steenman, Amersfoort, eervolle verm. P. J. van Harderwijk, Utrecht, zeer eerv. verm.; Revenberg, id., eerv. verm.J. K. Zuur, id. id.J. Faber, Veenendaal, id.; W. Nieuwboer, Bun schoten, id.; Willempje Geuchies, id., id.; Chr. v. d. Pol, Utrecht, id. T.e Amerongen, Leersum, een deel der buurtschap Eist en op de heerlijkheid Zuilestein is op grootsche wijze feest gevierd, ter eere van het '25-jarig huwelijk van graaf Van Al- ienburg-Bentirick en gravin Bentinck, geboren Van Bylandt. Alle woningen waren keurig versierd, en zelfs uit de nederigste stulp wap perde de nationale driekleur. Graaf Bentinck is beer vangenoemde gemeenten en een der grootste grond bezitters van ons land. De grafelijke familie leeft in alle opzichten met de bevolking mede hare hulpvaardigheid en menschlievendheid wordt algemeen geroemd. Met eene toespraak van den bur gemeester van Amerongen en Leersum werd namens de ingezetenen het grafelijk echtpaar een fraai geschenk aangeboden, bestaande uit een groot zilveren theeblad, voorzien van het grafelijk wapen, benevens een keurig album met de namen der gevers. Om 10 uur werd een optocht ge houden door de versierde dorpen, waaraan de geheele grafelijke familie deelnam, gevolgd door een eerewacht van honderd ruiters en muziek; aan de toejuichingen scheen geen einde te komen. Des namiddags trokkeu de school kinderen der openbare en bijzondere scholen naar het kasteel Amerongen en zongen toepasselijke liederen, ter wijl ook de bestaande zang- en mu- ziekvereenigingen niet achterwege bleven hun gaven en talenten te doen hooren. Aan de receptie werd door den hoogen adel en vele hooggeplaatste personen deelgenomen. Des avonds werd nog een optocht gehouden ter bezichtiging van de illuminatie. Tot laat in den avond heerschte er een opgewekte feest vreugde. Gisteren gaf graaf en gravin Bentinck der burgerij van Amerongen en Leer sum het contrafeest. Des morgens hadden er volksspelen plaats; deze bestonden uit ringrijden, fielsrijden met hindernissen, hardloopen met hindernissen, touwtrekken, varkens- vangen voor mannen en vrouwen. Om half drie werden de schoolkinderen van Amerongen, Leersum en Eek en Wiel op het kasteel ontvangen en ruimschoots onthaald. De heer Ock- huys gaf ter afwisseling een voor stelling. Daarna wielerwedstrijd. Een en ander werd opgeluisterd door muziek. Om 7 uur werden de prijzen uitgedeeld en werd een openbare maaltijd gehouden, waarbij alle aan wezigen, een 3000-tal, onthaald werden op broodjes met vleesch en wijn. Daarna werd een voorstelling gegeven en het kasteel geïllumineerd. 't Boertje, dat stemmen wou. Er was Vrijdag zoo vertelde de »Zw. Cl." een «boertien van buten", dat, wijl hij wat beducht was voor het »vreemde« van de ïstembussea en de strengheid van de heeren, die deze bus bewaakten, het stembureau van den achterkant dacht te naderen, om zoo onopgemerkt binnen te sluipen. Hij doet in de straat, waar hij de achterdeur van het stembureau dacht te zullen vinden, een deur open, treedt behoedzaam binnen en staat in een banketbakkei ij, waar't personeel druk aan den arbeid is. »'k Wou stemme», zei 't boertje, zijn kaart voor den dag halende. «We zullen je helpen, man«, zegt de patroon met eeo stalen gezicht, »'n oogenblikje gedu!d«. «Jan», wordt er naar een ander lokaal geroepen, «breng de busse eens!" Jan komt met de »busse«,een groote trommel, waarin men specerijen bewaart. Dat was geen stembus, waar uit, zooals de laatste «Uilenspiegel" Borgesius doet zeggen, «een vunze, benauwde, walgelijke kei klucht» op steeg. Integendeel, heerlijke geuren streelden 't reukorgaan van 't boertje, toen hij zich op 't zeggen van den patroon «ziezoo, steek daar je kaart nou maar in» over de »buse« boog. Daar zag de boer ook nog de specerij zakjes liggen. «Nee, dèt liekt mie toch niet goed», vond hij. En toen nu ook de knechts, die zich zoo lang goed ge houden hadden, in lachen uitbarstten, begon 't boertje een vaag vermoeden te krijgen, dat hij hier niet terecht tvas en hij verliet deze politieke bak kerij met de zoo lekkere «stembusse". Hij heeft 't zoeken naar de achterdeur van het stembureau toen maar opge geven, en daar hij de voordeur niet in dorst, heeft hij de echte «stembusse» dien dag niet te zien gekregen. Uit den Gelderscben Achterhoek schrijft men aan de «Arnh. Crt." Woonwagens zien we hier niet veel meer, nu ze in verschillende gemeenten verboden zijn. Maar waar zijn zege- bleven zal men allicht vragen. Zijn de bewoners dakloos geworden? Waar zij ook wonen mogen, zij veroorzaken den landbouwer nog steeds last, meer nog dan vroeger. In de plaats der woonwagens zijn gekomen bandkarren en tentwagentjes, met huisraad, kleeding enz. beladen, getrok ken door de daarbij behoorende ge zinnen. 's Nachts spreiden zij zicb een tent uit en slapen daaronder, of zij zoeken toevlucht bij de landbouwers die eenige ruimte hebben en die de vreemdelingen maar in het hooi te bergen hebben. Zoo slaapt men koste loos en krijgt 's morgens nog een dik stuk brood met pannekoek enz. toe. Voor de vroegere bewoners der woonwagens is bet er niet slechter op geworden, maar de landbouwers vinden deze oplossing geen verbetering. Fruit. Uit de Betuwe wordt gemeld De vooruitzichten op een ruimen fruitoogst verminderen met den dag. Het aanhoudende schrale, droge weer oefent zijn schadelijken iDvloed uit op de verdere ontwikkeling'der jonge vruchten. De kersen, die veel be loven, blijven klein; er vallen vele af, of beginnen geel te worden. De groote verpachtingen zijn begonnen er heersebt veel kooplust; de prijzen zijn naar gissing 4'/, 5 cent per K.G. op het hout. De verzending van kruisbessen naar Engeland is begonnen, de pryzen zijn 7Vj 8 cent per K.G. en er is een goed middelmatig gewas. Zwarte bessen zijn zeer schaarscb deze bloeiden zeer ruim, doch de strenge voorjaarsnachtvorsten deden alle hoop op een goeden oogst ver dwijnen. Peren- en appelboomen zijn goed geladen, doch ook deze gevoelen den nadeeligen invloed van bet gure weer; ze zijn klein en blijven klein. Abrikozen en perziken ontwikkelen slecht en zullen veel later aankomen dan andere jaren. Misdaad? Te Soesterberg werd enkele dagen geleden in een boschje stervende gevonden de arbeider W., aldaar. Op last van de justitie is thans het lijk opgegraven en ter schouwing naar Utrecht overgebracht. Een 12 tal personen zijn over dit geval door den rechter van instructie gehoord. Schadelijke inwerking van het licht op melk. Melk is een zeer belangrijk voedings middel en wordt zulks nog steeds meer. Vooral voor zieken, kinderen en ouden van dagen, wier spijsverteringsorganen niet zoo zijn, dat ze alles kunnen ver teren, neemt de melk in de voedings middelen een zeer voorname plaats in. Dat juist voor dit doel een zuivere melk, dus een uiterst zorgvuldige behandeling noodig is, begint men meer en meer te beseffen. Op de boer derijen, waar men geen anderen afnemer heeft dan de boterfabriek, let men op die zindelijke behandeling niet steeds voldoende, bij den nielkverkoop aan particulieren heeft men, gedwongen in dezen door de afnemers, veel verbete ringen moeten aanbrengen. Het aantal ingewandsziekten en als gevolg daar van sterfte (onder zuigelingen, beter fleschkindertjes vooral) is sedert beslist verminderd. En toch komt nog te vaak voor, dat door gebruik van melk ziekten ontstaan, welke hadden kunnen voor komen worden. Na het pasteuriseeren van de melk en het zorgvuldig afsluiten van de buitenwereld in goed gesloten flesschen, sluit men eiken bederfaanbrengenden invloed buiten, behalve het licht. Dat dit laatste, waar het vrij kan toetreden, vooral voor zoover het betreft de blauwe en violette stralen, in staat is scheikundige veranderingen te veroor zaken, weet de photograaf u te ver tellen. Ook de melk is gevoelig voor licht, inzonderheid voor blauw en violet licht. En nu heeft men de gewoonte de melk in flesschen van wit helder) glas te verkoopen niet alleen, maar deze flesschen tevens vaak boven op den wagen in kratten den halven dag door de zon te rijden. Heel gemak kelijk zal het vet in de melk daardoor een ontleding ondergaan van niet- gewenschten aard, en wordt dan in dit geval van volkomen hygiënisch behandelde melk toch melk aange boden, die niet meer volkomen zuiver is. Al kan dan de tong der moeder deze verandering nog niet constateeren, toch moeten spijsverteringsstoornis sen in de kinderingewandjes, die zoo spoedig reageeren, op rekening van deze geringe afwijkingen worden ge steld. En 't voorkomen is weinig moei lijk. De melk worde verkocht in roode, zwarte of groene flesschen, de flesschen worden in donkere ruimte vervoerd en in donkere en koele ruimte bewaard. Is men misschien uit een aesthetisch oogpunt gesteld op flesschen van wit glas, zoodat men de melk in de natuur lijke kleur zien kan, dan kan een omwikkeling met dun rood papier 't zelfde doen bereiken. Om hiertoe te geraken, is het niet voldoende te wachten, tot de melkleveranciers uit zich zelf dezen maatregel nemen, neen, de afnemers moeten er op aandringen, dat ook in dit opzicht gezorgd wordt voor bederf van een zoo kostelijk voedsel. Voor de deelneming be toond bij het overlijden van onze geliefde Echtgpnoote, Moeder, Behuwd- en (grootmoeder Vrouwe J. J./feoiSSEVAIN^Hock, betuigen wjj onzen dank. Mt. J. BOISSEVAIN. Celle, Hannoitr. G. D. M. BOISSEVAIN. J. D. E M. BOISSEVAIN— van dek Ai. 't Huis Nimmerdor, Amerqoort. E.-B -B.QI8SEVAIN. HEï^RY J. Mooylanjf Farm, Mount $(isco, Neio-Yotik Stak. G. LOUIS BOISSEVAIN. H. BOISSEVAIN—Magee. Bosch eïj Duin, Hvis terT Heide. J. E PAUW VAN WIELDRECHT— T^rvfQQpv A ÏTJ Jhr. jl. PAUW VAN W1ELPRECHT. Bromley, E. H. -MacCOÊLBoissmain. A. Mc.<3 ■MKfcCOLL. 't Huis Nimraerdor, Amersfoort. D. BOISSEVAIN en Kleinkinderen. 't Huis Nimmerdor, u 1909< bij Amersfoort, kf Lmmonb Bouwer Co. - Jfuurhtiizeii 39 Jjr I belasten zich biet aak—^n verkoop ivan Effecten, Wis- sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Er zijn onder de minvermo genden velen, voorwie een verblijf van eenige weken in de buiten lucht tot herstel van gezond heid een onschatbare weldaad zou zijn. Evenals vorige jaren richt daaroija onze Vergeniging aan allen, die voor gezondheid of voor genafegen op refs of naar buiten gaan,; het dringend ver zoek haar vag hun reisgeld EEN GULDEN of MEER te willen afstaan, ten s einde kan minder bevoorrechten ei daaronder in de eerste plaats .kan kostwin ners dit vipor, hen zoo ge- wenschte geneezmiüdel te kunnen bezorgen. Ten vórige j are werden op deze wijze 41$ personen waar onder 3 uit Amersfoort geholpen, en reeds hebben Velen zich ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gift onder liet mötto «Reisbe- lasting" wordt dankbaar aange nomen en in het jaarverslag verantwoord. I - Amek9foobt, 1909. Mej. D. A/SIDDRÉ, Muurhuizen 91. Mevr. GRONEMAN—Doornbos, Utreehtzcheweg 10. Mevr. Bai VAN ITTERSUM—Stroeve. Plantsoen 6. Mevr. RÜYSCH LEHMAN DE LEHNS- FELD—v. Lanschot Huirzcht. Soesterweg I. Mevr. KNOPPERS—v. Eijbirgbn. Weversingel 7. Z(j, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvalle/ij van 'thaar, wen den zich in vertrpu wen tot J. CER ATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, <pe ia onderzoek tot behandeling /wordej»-' aangenomen, wordt herstqa gegfitandeerd. Het Nieufos -vak dm Dag schreei onder mee#j Een feijr is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftjid getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. voorheen Yf. CR00CKEWIT WAzn. KO RTE.GR ACHT 7. IÏEPOSITO's, S* Levering vafhAlle voorkomende tegen copcurrecrenitè-.prijzen. •Wijickliatidi re Viné^ Blanc Mousseux du Médoc zijn zuivtere Witte Bordeaux W\jnen langs natuurlijken weg gechampag- niseerd. Zn hebben minstens 2 jaar flesch. Onder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3