Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. Lammon Bouwer Co. B. A. SIDDBE, ders van motorrijtuigen verboden, daarmede te berijden »de Beukenlaan« loopsnde van den Utrecbtscben straat weg langs de Westzijde van de Beek naar den Arnhemschen straatweg. Het is aan bestuurders van motor rijtuigen en rijwielen verboden, daar mede te berijden het gedeelte van den verbindingsweg van den Utrechtschen weg langs de Oostzijde van de Beek naar den Arnhemschen straatweg, dat een aanvang neemt op 51.50 M. van de Zuid-Oostelijke punt van de Utrechtsche poortbrug en eindigt op 32 M. van de Noord-Oostelijke punt van de Arnhemsehe poortbrug. Van het verbod, vervat in alinea 1 en 2 kan door Burgemeester en Wethouders ontheffing worden ver leend. Aan den belanghebbende wordt een schriftelijk bewijs van de hem ver leende ontheffing verstrekt. Hij aan wien ontheffing is verleend, is verplicht op de eerste vordering aan de in art. 88 genoemde ambte naren het in de vorige alinea ge noemde bewijs te vertoonen. Het gesloten zijn der in alinea 1 en 2 genoemde wegen wordt aangeduid door waarschuwingsborden van bet door den Minister van Waterstaat vastgesteld model. Art. 2. In art. 86 der in art. 1 genoemde verordening wordt in plaats van »40 en 81« gelezen: «40, 81, 84 ter en 84 quatert. Na breedvoerige discussie wordt een voorstel van den heer Van Esveld verworpen om n.m. de snelheid te bepalen op 12 K.M. Terwijl een be merking van den heer Jorissen over het rijden op plaatsen waar door rijtuigen langzaam gereden moet worden nog in de verordening zal worden opgenomen. De verordening werd teruggezonden aan B. en W. ter wijziging. Voorstel van Burg. en Weth. tot verkoop van 10000 oude lavakeien aan de gemeente Vriezenveen. De heer Gerritsen vraagt of deze keien niet gebruikt kunnen worden voor de verbetering van de Bisschops- weg. De voorzitter zegt dat 't getal te klein is en ook dat ze erg afge sleten zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarna tot verkoop besloten. Vaststelling van hetlesupp kohier inkomstenbelasting dienst 1909. Z. b. st. of d. vastgesteld tot een bedrag van f 4940.25. Behandeling van reclames inzake inkomstenbelasting dienst 1909. Het voorstel strekt om 2 posten te verminderen met f45 en f75. Alsvoren besloten. Indiening der gemeenterekening over 1908. De gemeenterekening sluit in ont vangst met een bedrag van f758.699.78 en in uitgaaf met een bedrag van f718.283.41' aldus een batig slot van f 40.416.36'. Wordt gesteld in banden van een commissie, bestaande uit de H.H. S. J. van Duinen, F. Salomons en Herm. Kroes. Hierna wordt de vergadering na de gebruikelijke rond vraag gesloten. Maandagavond, omstreeks elf uur brak er brand uit in 't boerde rijtje van Grol, gemeente Leusden. In minder dan geen tijd werd alles een prooi der vlammen. Gelukkig was alles verzekerd. waartoe gij dat geld noodig hadt. Van u is bekend dat ge bijna nooit 't huis verliet... In de anderhalf jaar dat gij concierge zijt geweest, was alles stipt in orde. En nu plotseling over de twee honderd gulden weg... Zonder dat ge kunt verklaren, waar 't geld gebleven is. Niemand dan gij alleen hadt het beheer over die fondsen. Gij hadt den sleutel van kas en kamer. Sporen van inbraak zijn niet gevon den... Ge bekent het bedrag ontvreemd te hebben... Waaröm?" De advocaat poogde te vinden de onthulling van 't mysterie op dat bleeke, grijze, vervallen kopje van oud-manneken, dat in gebogen houding vóór hem stond. Dat met de beverige handen telkens tastende, als naar hulp zoekende beweging maakte— Verdediger dacht na over al wat hem over Bartje verteld was... Over het kapitaaltje, dat-ie had opgemaakt zonder dat hij kon verklaren hoe, waaraan... Over allerlei zonderlinge, fantastische geruchten, sommige zöö zot dat men er, het simpel- ouderwetsche manneken kennende om lachen moest... Maar er was geen «houvast", geen aanknoopingspunt De beer B. die een dag of wat geleden er op uitging om steenen te koopen voor een bouwweik, waarover hij opzichter was, is Dinsdagochtend levenloos gevonden onder Jaarsveld. Mejuffrouw A. Kerling is benoemd tot onderwijzeres aan de bijzondere school te Reezerveen. De bronzen medaille voor mensch- lievend hulpbetoon is toegekend aan huzaar L. A. Brand van het eskadron ordonnansen (thans te 's-Gravenbage) die 27 Januari met levensgevaar een kind redde uit de gracht bij het Mditair hospitaal. Bij de schietwedstrijden van den Kon. Ned. Bond van oud-onderoffi cieren, Zondag te Haarlem gehouden, behaalde de schietvereeniging »Wil- helmina," den tweeden prijs korps geweer met 158 punten en den eersten prijs korps buks met 454 punten. Hoogste schutter in laatstbedoelden wedstrijd was de heer D. van Buuren met 96 punten. Personeel buks: le prjjs W. R. Schukking, 100 punten3e pr. J. A. Uding, 97 p.; 7e pr. R. Meijer, 92 p 9e pr. J. van Oorschot, 91 p. Personeel geweer: le pr. D. van Buuren, 44 punten; 10e pr. W. R. Schukking, 40 p. Leden boven 60 jaar3e pr. A. Hassing, 25 punten. Enquête naar den toestand van den Handeldryveiidcn en den Industrieelen Middenstand te Amersfoort. De vergadering door de 2e afdeeling der Commissie voor de Middenstands enquête gisteravond in de «Vereeni- ging" alhier gehouden was vrij goed bezocht. De voorzitter, mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen zette wor ding en doel der enquête uiteen en zei hiertoe ongeveer het volgendeIn 1904 werd op voordracht van minis ter Kuyper en Staatscommissie in 't leven geroepen om de belangen van den Middenstand te behartigen. Al spoedig gingen stemmen op in den boezem der Commissie, die er op aandrongen met vrucht werkzaam te kunnen zijn door te trachten eerst de diagnose te stellen en daarna de middelen ter genezing toe te passen. Het duurde echter nog geruimen tijd eer tot onderzoek werd overge gaan. In 1908 werd ingesteld een bijzondere commissie met Dr. Bos tot algemeen voorzitter. Deze paart aan een degelijke theoretische kennis een praktische blik in de Maatschappelijke verhoudingen en is dus in elk opzicht de rechte man. Om de aanwezigen verder een duidelijk inzicht te geven wat het doel is, leest de voorzitter een deel der rede voor door minister Talma 6 Oct. II. gesproken, toen deze com missie door hem werd geïnstalleerd, bonevens 't antwoord door Dr. Bos hierop gegeven. Er blijkt uit, dat het doel is, den toestand zoo zuiver moge lijk te leeren kennen. De commissie is hierna aan het werk gegaan en wel op deze wijze. Ze heeft het geheele land verdeeld in 3 afdeelingen. Een van deze is Noord- Holland, Z.-Holland en Utrecht. Deze afdeelingen werken elk op zich zelf, doch houden steeds voeliDg met elkaar onder de centrale leiding van Dr. Bos om te komen tot een algemeen rapport. In de vergaderingen is het plan van werkzaamheden samengesteld en de enquête is tot het volgend resultaat gekomen. De Gemeenten zijn verdeeld niets! Bart-zelf, de ontslagen concierge, van diefstal beschuldigd, bleef zwijgen. «Eene openhartige bekentenis," zei advocaat nog, «zou uw geval aan merkelijk gunstiger kunnen maken, bedenk döt wèl 't Was vruchteloos. Bartje schudde het hoofd en mompel de iets onverstaanbaars. Advocaat werd kriegel. Begon te gelooven dat sommige fantastische geruchten, over Bartje loopende, toch misschien minder zot waren dan ze leken... De bewaarder kwam, nam Bart bij een arm en leidde hem weg, terug, naar z'n cel. En toen de deur gegrendeld was, ging Bartje zitten op de aan ketting vastgemaakte stoel. Met doffe, starende oogen treurde hij voor zich uit... Net, zooals hij uren-lang gezeten had in z'n hokje in het groote gebouw, waar hij concierge was geweest- De beelden van herinnering gleden weer z'n geest voorbij. De sombere, kwellende kwamen achtereenvolgens. Er was nu een bijgekomen. Yan in drie groepen, a beneden 2000 zielen, b. tot 20 000 en c. daarboven. In elk dezer groepen zal het onder zoek op verschillende wijze plaats hebben. In de kleine (a wordt een vragenlijst aan het gemeentebestuur gezonden, die ingevuld moei worden. In de grootere gemeenten, die boven 20 000 zielen, zal geen onderzoek naar den middenstand in zijn geheel plaats hebben, maar een of ander vak, b.v. het bakkers of schoenmakersbedrijf zal onderzocht worden. En de ge meenten van 2000 tot 20 000 zielen, zullen niet allen in hun geheel onder zocht, maar eenigen die als type kunnen dienen. Hiertoe heeft men er in elk derde deel 20 uitgekozen, dus 60 gemeenten in het gebeele land. Toen de Staatscommissie dit plan had vastgesteld moest ze onderzoeken, welke gemeenten ze zou uikiezen en kwam ze tot de conclusie, dat hier en daar wel een enkele gemeente was met iets meer dan 20.000 inwoners, die toch recht had op een uitgebreid onderzoek. In twee gemeenten had de middenstand getoond veel te willen en veel te kunnen, deze hadden er derhalve wel wat recht op. Ze zijn Alkmaar en Amersfoort De vraag is nu, hoe zal dit onderzoek plaats hebben, ook in Amf. Mondeling en schriftelijk. Het laatste is bet voornaamste. Van elke type gemeente zal een beschrijving, een overzicht zoo uitgebreid mogelijk van de laatste 30 jaar worden gegeven, uit welke beschrijvingen de algemeene secretaris het algemeen verslag zal putten. Daarvoor is noodig een goede beschrijving van de Gemeente. Hoe hier aan te komen Daarvoor is noodig iemand bereid en in staat deze te maken. *tIs een ondankbaie taak, tocb is in elke plaats iemand gevonden en voor Amersfoort de heer P. baron Lewe van Middelstum. Spreker dankte deze heer voor zijn bereidwilligheid om de taak te aanvaarde. (Aplaus). Van deze besshrijving hangt af het al of niet slagen van 't onderzoek. De mondelinge enquête dient alleen om aan te vullen, wat mocht ontbreken, doch kan niet goed maken wat be dorven is. Dit dient men ook niet te vergeten, dat de beschrijving de grond slag is van bet rapport voor de regeering. Hoe moet deze beschrijving tot stand komen? Ze moet geven een historisch overzicht waarin voorkomen aanwas van de bewolking, toestand van het schoolwezen, voor- of achter uitgang der bedrijven, enz. enz. Hoe moeten deze gegevens verkregen wor den. Op twee wijzen. Ten eerste langs officieelen weg. Het Gemeentebestuur, de Kamer van Koophandel en andere officieele licha men kunnen veel inlichtingen ver strekken en doen dit overal in ruime mate. Ten tweede moet de Middenstand zelf inlichten. De verschillende ver- eenigingen, organisaties kunnen dit doen en elk lid persoonlijk. De menschen zelf dienen voorop te gaan, dan kan de regeering steunen. De drang naar verbetering moet van den middenstand zelf uitgaan, dan kan de regeering leiding en voorlich ting geven. Men moet goed begrijpen en inzien, dat er medegewerkt moet worden, zal er iets tot stand komen. Vooral de toegezonden vragenlijsten moet ge naar waarheid en te goeder tiouw beantwoorden. Zegt iemand, wat hebben ze er mede noodig en beantwoordt hij de vragen niet, dit staat hem vrij, dan treft hij hiermede niet de regeering of de commissie of een persoon, docb wel zich zelf. Ieder middenstander heeft bet dus in zijn Toon, die hem in het gebouw, telkens om geld kwam 'plagen, smeeken, dreigen... Die, ten slotte, van een oogenblik dat oome-Bart naar heneden moest gaan en vergeten had den sleutel van de kast, waar het geld in lag... Hoe Toon van dat oogenblik ge bruik had gemaakt om... Zoodat, toen oome-Bart terug kwam, Toon al weg was... Den achterkant van het gebouw uitgevlucht... En hoe z'n oog was gevallen op de kast, waar de sleutel, waarvan de deur open was blijven staan, zöö had Toon zich gehaast, met de ruim tweehonderd gulden uit de fondskas gestolen geld... En aan al wat er toen gevolgd was... Bart drukte de handen voor 't gezicht. Bleef, in zijn cel, zoo zitten... Ver kroppend zijn matelooze wanhoop... Maar voelend, ook, hoe sterker, dichter in hem werd vastgeschroefd het besluit om te zwijgen... Om ook ditmaal, voor 't laatst, Toon te redden- al voelde hij öök, in zijn groote ellende, dat het offer vruchteloos zou zijn. Maltre Corbeau. hand of hij verbetering zal krygen, ja dan neen. Om het nut van dit alles aan te toonen wijst spreker op 't geen gedaan is voor de arbeiders na het enquête en voor den landbouw, op menige sociale wet, die in 't belang van den landbouw is tot stand gekomen. Docb ze hebben dan ook krachtig mede gewerkt. Precies hetzelfde gebeurt nu in het belang van der. middenstand en spreker heeft gegronde hoop dat tal van goede maatregelen zullen tot stand komen. Het onderzoek zal 2 a 3 jaar duren, kost veel moeite, tijd en geld en eenmaal gebeurd en mislukt zijnde door onvoldoende medewerking zullen er wel tientallen van jaren mede heengaan eer de regeering weer tot een enquête zal overgaan. Grijpt nu dus aan. U dit te zeggen, is het doel van mijn spreken en u mede te deelen, dat de heer Lewe van Middelstum voor Amersfoort gekozen is en de opdracht heeft handelend op te treden. Nog maals drukt spreker de aanwezigen op 't hart hun eigen belang in deze niet te verwaarloozen, zoodat we van deze gemeente na eenige maanden een goed geslaagde enquête zullen ver kregen hebben. De heer Lewe van Middelstum neemt nu het woord en zegt dat de afwezigen veel gemist hebben, 'tls een groote teleurstelling voor hem, dat er zoo wei nigen zijn opgekomen. Hij had gemeend op 300 te mogen rekenen, en spoorde de aanwezigen aan de afwezigen in te lichten. Morgen zullen de vragenlijsten worden rondgezonden. Mocht zich nu het geval voordoen, dat er moeilijk heden bij de beantwoording zijn, dan is bij ten allen tijde bereid behulp zaam te zijn, zijn adres is Hendrik van Viandenstraat 4. De bezwaren van groepen zullen gelijktijdig beantwoord worden. De heer van Duinen dankt den voorzitter voor de duidelijke wijze, woorop bij deze zaak heeft uiteen gezet en vertrouwt dat men het onder zoek, de taak der commissie, zal steunen en zoo aan 't goede doel samen te werken. De voorzitter dankt de heer van Duinen en vraagt of er nog iets te vragen is. De beer Vels-Heijn vraagt of alles geheim blijft. Iemand legt zijn zaken bloot, wordt hiervan dan geen misbruik gemaakt? Alles blijft volkomen geheim, zegt de voorzitter en de antwoorden blijven bij de enquêteurs. Óp verzoek van den heer Steen- huisen werden de vragen voorgelezen, doch niemand maakte op of aan merking. Met een woord van dank sloot de voorzitter de vergadering. Van de tweede groep slaagden voor 't eindexamen H. B. S. J. Adri- aanse, P. H. Geraerdts Thesingb, VV. v. Haselen, H. van Ramshorst, H. Trip, C. W. Versluys en C. Wolterbeek allen leerlingen van de H. B. S. alhier. Het diploma voor viool van de Ned. Tounkunstenaarsvereeniging werd behaald door mej. M. P. C. Stoetzer, leerlinge van den heer G. K. G. van Aaken. 301ste STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 26 en 27 Juli 1909. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leintvebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f20. 7763 8023 9283 937415796 16376 16398 16530 16747 en 16758. Te zamen 10 prijzen. STOOM VAARTBERICHTEN. Opgave Agentschap Alex Mackintosh Co. Norddeutsche Lloyd, ss. Prinz Ludwig arriveerde te Yokohama 25 Juli. ss. Lükow vertrok van Antwerpen 25 Juli. ss. Bülow arriveerde te Aden 25 Juli. ss. Bremen vertrok van Cheribon 25 Juli. ss. Göttingen passeerde St. Vincent 25 Juli. ss Schlesien arriveerde te Antwerpen 25 Juli. ss. Halle arriveerde te Oporto25 Juli. ss. Zieten arriveerde te Adelaide 25 Juli. Koninkl. Holl. Lloyd. ss. Twisia vertrok van La Coruna 25 Juli. ss. Rijnland passeerde Kaap Ver- discbe Eiland 25 Juli. ss. Delfland passeerde St. Vincent 26 Juli. Muurhiiizen 39 belasten zich met ann- en verkoop van Effecten^ Wis sels en - Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Scholl Engberts S Schollen ALMELO. ZUIVER WOLLEN ONDERKLEED INGE (fABRIMAT WJANSLNj C. van DE WITTE WINKEL. Langeetraat 74 AMERSFOORT. TELEFOON 70. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen yaji 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J.CER ATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, did na onderzoek tot behandeling borden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van de)i Dag schreel onder meert Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Wissel- ei Effectenkantoor voorheen W. CR00CKEWIT WAzn. KORTE GR ACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO'S, EFFECTEN, PROLONGATIËN, VREEMD GELD, WISSELS. im ij za. la. a, rL d. e 1 Vil Blaic Moisseii Ai Medoc Medoe Champagnisè Seo. 1-50- N.B. De Vins Blanc Mousseux du Médoc zijn zuivere Witte Bordeaux Wijnen langs natuurlijken weg gechampag- niseerd. Zij hebben minstens 2 jaar flesch. Onder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3