BUITENLAND. BINNENLAND. Slechte spijsvertering. Pink Pillen Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. komkommertijd. Dat de vrijz.-demo- cratische mr. J. Limburg 't in Scho- terland halen zou was vrij wel te voorzien, en 't is welk standpunt men zich ook bevindt een geluk- wensch waard dat zulk een superieur man, zulk een groot jurist als mr. Limburg lid van de Volksvertegen woordiging blijft. Overigens is er lang-verbeide rust neèrgedaald in het Rijk der Poli- tiekerij. Roeren we de «Schoone Slaap ster in het Bosch" niet aan. opdat niet, met haar, al de groote en kleine kaboutertjes ontwaken, die strak als «the season" op het Binnenhof is aangelicht, genoeg zullen snateren. Ik zou ditmaal veel kunnen schrij ven over de kroniek der misdaden. We hebben overvloed van dief stallen, inbraken, oplichtingen, be- rooving, zelfs van «safes" bij de Nederlandsche Bank. Een bericht, dit laatste, om men schen, die ingeboet hebben hun schier-allei leste beetje vertrouwen in derden, maar die dan toch nog «de Oude Turfmarkt te Amsterdam" als solied beschouwden, tot wanhoop te brengen Ik kan 't me levendig voorstellen Maar dames en heeren, gedul dige lezeressen en lezers dat doet de «gokkerij", 't speculeeren, mijne waarden. In Steels, in paardjes, en weet ik al wat meer... Speculeert niet, en ge zult allicht eerlijk blijven!... «Makkelijk gezegd voor u, die niets te wagen hebt," roept er een. En gelijk duizendmaal gelijk heelt de man Glimlachend in mijn besef van niet- bezitter. wieg ik op en neêr in m'n vacantie-schoramelstoel. Mr. ANTONIO. RECLAME. Bij een slechte spijsvertering is het lichaam niet alleen van voedsel verstoken, maar verstoppen de niet verteerde spijzen de ingewanden en brengen, door honne ontleding,' gassen voort die het bloed vergiftigen. Een slechte spijsvertering is ooreaak van zwaarte en slaperigheid na de maaltijden, van hoofdpijn, gèvoel van branding, walgingen en hartkloppingen. Een slechte spijsvertering doet de eetlust verdwijnen, maakt het werk ver moeiender en bederft alle genoegens. Als middel tegen maagpijnen en slechte spijsvertering is niets meer afdoend dan een behandeling met de Pink Pillen. Deze zetten de spijsvertering in gang, tegelijkertijd dat zij de maag opvreklcen, versterken en zuiveren, tot dat dit orgöan weer in staat is zonder hulp zijn werk te verrichten. De uitwerking van de Pink Pillen is snel en zeker. Zij verkrijgen merkwaardige resultaten, zelfs bij gevallen waarin de ziekte alle behande lingen weerstaan heeft. Bovenal is het opmerkelijk dat de uitwerking der Pink Pillen duurzaam is. De eenmaal verkregen genezing is blijvend. Door hare werking op het bloed rijn de Pink PilleD ook onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte. Prjjs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoold-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. van de Hootf, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Te Weenen vreest men, volgens het Berl. Tageblatt, dat de Kretenzer- quaestie tot een oorlog zal leiden. Zelfs ingeval Griekenland toegeeft aan den Turkscben eisch en de militie- officieren terugroept, blijft men vree zen voor bet behoud van den vrede, daar de indruk is gewekt dat de Turksche regeering den volkswensch naar een succes op Kreta niet langer baas kan. Mocbt het tot een oorlog komen, dan zal deze echter niet worden gevoerd op Kreta, waar Turkije niet sterk is en waarheen het moeilijk troepen kan overbrengen, maar dan zou twist worden gezocht met Grie kenland en de wapenstrijd worden gevoerd in Thessalië, dat maar zwak verdedigd kan worden. Te Cleveland is een strenge ver volging ingesteld tegen de leden van 'n zelfmoordclub, welker bestaan is gebleken in vei band met den dood van een jong meisje, Rebekka Bon- stek. Zij was lid van die, door vele meisjes opgerichte, club; alle leden verplichtten zich, zoodra de laatste sporen van levensvreugde waren ver dwenen, zelfmoord te plegen. De club is verraden door Jessie Ellen, die een vergadering van de club bad bijge woond, met het doel er lid van te worden Leden der club waren vooral fabrieksarbeidsters, bijna alleen vreem delingen. Steenkolenontginning. Bij Ged. Stalen van Limburg is een verzoek ingekomen tot concessie voor bet ontginnen van steenkolen op een terrein ter grootte van '2030 H.A., onder de gemeenten Melick, Berken bosch en Vlodorp en welk mijnveld den naam zal dragen van «mijn Juliana". De verzoekers, 4 Limburgers en 1 Belg, wijzen er, naar het «Centr. meldt, op, dat zij niet ongenegen zijn om den gemeenten een billijke vergoeding te betalen; dat diepboringen de aan wezigheid van steenkolen hebben aan getoond en dat het maken van schach ten ter plaatse kostbaarder is dan elders, wegens hetdikkere dekgebergte. De Nederlandsche Vei eeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dran ken bield Maandag '2 Augustus te Leeuwarden hare Algemeene Verga dering onder leiding van den alge- meenen voorzitter P. T. v. d. Meulen. Uit de openingsrede stippen wij aan, dat het ledental nu reeds bijna 9000 is, het aantal afdeelingen 191 en dat het aantal verspreide geschrilten toeneemt. In 't bijzonder stijgt de oplage van den Almanak en het orgaan der vereeniging: de Blauwe Vaan. De geldmiddelen der vereeni ging eischen echter dringend verbe tering. Niet alleen ging de Nederlandsche Vereeniging vooruit, maar ook de andere organisaties gaven groei te zien. De Nederlandsche drankweer wordt hoe langer zoo grooter. Met vreugde wordt er van gewaagd, dat in 1911 bet Internationaal congres in Nederland komt. In 10 jaren steeg het ledental der vereeniging van 2075 tot bijna 9000, het aantal afdeelingen van 43 tot 191. Het gebruik van gedistilleerd daalde 12°/o, terwijl de bevolking met lO'/o aangroeide. Betreurd wordt, dat de regeering het voorstel tot verhooging van accijns op het gedistilleerd niet introk, maar toegejuichd wordt het wetsvoorstel tot verbod van aanmaak en invoer van absinth, evenals de steeds toe nemende subsidies. Van het behandelde vermelden wij het volgende. De vergadering vereenigde zich met de leiding, door het hoofdbestuur aan de vereeniging gegeven. Eveneens werd goedkeuring uitgesproken over de redactie van het orgaan der ver eeniging. de Blauwe Vaan, die, na eenige besprekingen, in zijn huldigen vorm zal gehandhaafd worden. Her kozen werden de beeren v. d. Meulen, Hillebrand, Willemse en Dori. Er werd een reglementsherziening tot stand gebiacht waarbij de afdracht der leden aan de algemeene kas ver hoogd werd, teneinde de vereeniging in slaat te stellen aan hare eischen te voldoen. De verkiezing voor bet hoofdbestuur zal voortaan bij referen dum geschieden. Met groote meerder heid werd een voorstel verworpen, strekkende om den band lusscben de vereeniging en hunne afdeelingen losser te maken. Aan de jaarvergadering zal vooi taan een klein congres worden verbonden, waar vraagstukken van meer alge- meenen aard zullen worden besproken. Daar zal dan ook worden gesproken over de pogingen tot reclasseering van ontslagingen uit de gevangenissen en de werkinrichtingen. Er werden nog enkele minder belangrijke voorstellen behandeld. Als plaats voor de volgende alge meene vergadering werd Zwolle aangewezen. «DE HAGESPELERS". Eenige bijzonderheden over het afgeioopen seizoen. Het gezelschap van Eduard Ver kade gaf van af 7 September 1908 tot 4 Mei 1909 in 54 verschillende gemeenten van ons land te samen 187 voorstellingenShakespeare's «Hamlet" werd o.a. 53 maal gegeven. In bet geheel hebben 55,587 be talende bezoekers die voorstellingen bijgewoond. over d3 verschillende lijnen der Spoorwegmaatschappijen werd een afstand van ruim 250.000 K. M. afgelegd, terwijl door bet mede- nemen van eigen decoratiën en cos tumes circa 107,590 K.G. bagage werdt vervoerd. De samenstelling van bet gezelschap «De Hagespelers" voor het Seizoen 1909/10 is als volgt: Eduard Verkade, artistiek en zake lijk leider. J. H. L. Bossard admini stratief vertegenwoordiger van de directie. Dames: (alphabetische volg orde) Pine Beider, Helen Desmoud, Else van Duyn, Amalia de Groot, Alice Plato, Betsy de Vriesvan Berkel. Heeren(alphabetische volg orde) Joh. VV. Broedelet, Julius Bron- gers, Rienk Brouwer, Hans Brüning, Paul de Groot, Coen Hissink, Pierre J. Mols, Hendrik van Noord, Karei van Noord, Daan van Oleflen Jr. en G. J. van Staalduynen. Verder eenige Artisten die alleen bij zeer groot bezette stukken zullen mede werken. De voor alle voorstellingen speciaal vervaardigde costumes wederom naar ontwerpen van, of in overleg met Cato Neeb. Decoration uitgevoerd onder toezicht van Frans Cletoo. Tooneelmeestei-timmerman II. A. Fontyo. Technisch personeelP.Geerts, tooneelkapper. M. Geerts-Lazeron, gar- derobiere, e.a. Nu reeds kunnen de opvoeringen aangekondigd worden van Shakes peare's «Macbeth" in de vertaling van Jacobus van LooySchiller's «Don Carlos" in de vertahog van J. C. de JoodeHoflmannsthal's «Electra" iu de vertaling van Donaert van Elten; en een stuk van Ibsen, buiten de stukken die van bet vorig seizoen op het repertoire blijven, n.l. «Hamlet", «Elckerlyc", «Lanseloet ende Sande- ryn", «Ingmar Sigrid", «Candida", «Hoe hij Toog tegen haar man", «Een Ideaal Echtgenoot" en «Dolly betert zich." We ontvingen het volgende communiqué: Hel sub-comité voor den historischen optocht, op 31 Augustus hier te hou den, vergaderde Woensdagavond in de groote zaal der sociëteit «Vereeni- g'Dg" Behalve de 7 leden van het comité waren aanwezig een 30-tal heeren, terwijl vele andeien bericht van ver hindering haddon ingezonden. Gaf een en ander reeds goede ver wachtingen voor het volkomen slagen van den optocht, die werkelijk de clou van het feest belooft te worden, de groote bereidwilligheid van hen die de hoofdrollen zullen vervullen en de hoogst aangeDame toon waarop alle aanwezigen hun krachtige medewer king toezegden, zijn voor het sub comité een bewijs, dat de optocht zal slagen. Met algemeene stemmen werd be sloten, den optocht te doen doorgaan. De hoofdrollen zijn nu bezet en zeer goed ook terwijl de vendels ook reeds zijn geformeerd. Docb waar nu zoo veel medewerking is, zou het sub comité zoo gaarne zien, dat ook leden van sportclubs en dergelijke alsnog zich aanmeldden om deel te nemen aan den optocht, opdat zoo weinig mogelijk (gehuurde) anonymi daaraan deelnemen. Daarom verzocht de Voorzitter, de beer J. Sinnige (Kamperbinnenpoort 8) allen deelnemers in hun kring bun best te doen, nog een dertigtal jon gelieden te werven, opdat de optocht werkelijk schitterend worde. Aanstaanden Woensdag komt het sub-comité weder bijeen met de deel nemers. Wie nog wil meedoen, melde zich dus voor aanstaanden Woensdag aan. Ook van de laatste groep leer lingen der Hoogere Burger school hier, die deelnamen aan bet eind-examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jari- gen cursus in de Provincie Utrecht, zijn alle candidalen geslaagd, met name: G. Bruidegom, A. Meijer, Wil- helmina A. P. van der Meulen, H. Oosterink, Johanna H. Struve en H. de Veer. Van de 34 leerlingen der school te Amersfoort is er slechts éen afge wezen in het geheel behaalden van de drie scholen in deze Provincie 94 van de 106 candidaten het eind diploma. De Voorzitter bracht een bijzonder woord van lof aan de leerlingen C. Wolterbeek en Wilhelmina de Tour- ton Bruijns van de Hoogere Burger school hier en aan éen leerling van de Gemeentelijke school te Utrecht voor hun zeer mooi examen. Ook is als extraneus geslaagd de heer VV. Storm van Leeuwen. De heer A. Tromp van Holst behaalde het eind-diploma van de school voor suiker-industrie te Am sterdam. Maandag a.s, hoopt de Christe lijke Knapenvereeniging «Samuel" onderafdeeling van de Christelijke Jongelingsvereeniging «Ps. 119—9" onder leiding van het bestuur, een rijtoer te maken naar Rhenen en Wageningen. Woensdagavond omstreeks half acht brak bij zekere van E. in de Pateruosterstraat een schoorsteen brand uit, die al heel spoedig gebluscht werd door de Gebr. de V. De spuit die ter plaatse kwam, kon onverrichter zake huiswaarts keeren. Woensdagmiddag had op het buitengoed «Het Stort", begunstigd door goed zomerweer, liet jaarfeest der St. Anna-vereeniging plaats. Des morgens had in de parochiekerk van St. Franciscus Xaverius eene gezongen H. Mis plaats, die werd opgedragen door den adviseur der Maiia-ver- eeniging en waarin alle kindei en zeker om «mooi weertje vanmiddag" zullen gebeden hebben. En 't was «mooi weertje" toen des middags de kleinen, circa 200 in getal, zich verzamelden voor het gebouw van de R. K. Militairen-vereeniging om in optocht, geleid door de bestuurdererr der St. Anna-vereeniging en de propagan disten der Maria-vereeniging, naar «Het Stort" te trekken, dat door de ijverige bemoeiingen van den gérant een Feestelijk aanzien had. En ook daar bleef het «mooi weertje". Wat genoten die toekomstige drank bestrijders en draukbestrijdsters bij het vroolijke spel, de smakelijke ver rassingen, de heerlijke melk en vooral, wat hebben zij genoten, toen «lest best" een tombola bet feest besloot. Ja de kindoren hebben genoten én van het genoegelijk feest, hun dit jaar weder aangeboden, én van hel mooie weer, dal dezen zomer zoo zeldzaam is geweest. Verschillende personen kwamen door hun tegenwoordigheid blijk geven van hunne belangstelling, waaronder wij met de ouders van verschillende kinderen opmerkten, eenige Eerw. heeren Geestelijke, ver schillende bestuursleden der Maria- vereeniging en den voorzitter van het Kruisverbond. Een woord van hulde aan de dames, die zich ingespannen hebben om dit feest goed te doen slagen, is hier zeker op zijn plaats. IEembodeJ Aan het Koninklijk Instituut voor de Marine zijn na gehouden overgangsexamen geslaagd van de tweede naar de eerste afdeeling de adelborsten J. Th. Stroeve en J. P. Abbinga, van de derde naar de tweede afdeeling de adelborst J. F. Wesseling. Maandagavond te 8 uur geeft de Amersfoortsche Muziekvereeniging, directeur de heer J. A. Jochems vvedor een concert in de tent in het plantsoen. Woensdagmiddag had een leer jongen aan de Automobielen en ma chinefabriek der firma Eijsink het ongeluk met de hand tusschen een der motoren te geraken, waarbij een der vingers zoo werd gehavend, dat later in het St.-Elisabeth gasthuis tot algeheele afneming moest worden besloten. Aan de afdeelingen van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en vacanliekolonies is door het hoofdbestuur medegedeeld, dat dit najaar bij wijze van proef neming het Koloniehuis te Nunspeet tot winterverblijf ingericht en open gesteld zal worden voor een beperkt aantal kinderen, voor wie langer ver blijf dan vier weken noodzakelijk is. Aan het hoofd komt een ervaren directrice, die door geoefende geleid sters wordt bijgestaan. De verpleeg- tijd is vastgesteld op ten volle acht weken, van 9 October tot 4 December. De verpleegkosten bedragen een gulden per dag. De voorwaarden van op neming, kleerenlijstjes, enz. zijn dezelfde als die voor de zomerkolonies. Aanvragen om plaatsing moeten inkomen vóór 1 September. Van dit Genootschap gesproken men weet, dat op de scholen theelood, postzegels en dergelijke verzameld worden ten bate van de zwakke school kameraadjes. In het eerste halfjaar heeft het «waardelooze goed" opgebracht alleen te Amersdarn f922.52. Er was 500 kilo staniooe (zilverpapier), 1787 kilo capsules, 280 kilo theelood, enz. Nog steeds houdt hier de heer A. B. van der Klein, Krommestraat 12a, zich zeer aanbevolen om dergelijk «goed, dat toch wordt weggeworpen", voor dit schoone doel in ontvangst te nemen. (A. Cf,) Onze stadgenoot de heer C. Peereboom behaalde op de bakkers tentoonstelling te 's Hertogenbosch oen eerediploma met bronzen medaille voor zijn inzending brood en beschuit. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 8 Aug. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. P. J. van Oosten, Cand. bij het Kerkgenootschap te Groningeu. Renionstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. J. L. van Gro, pred. te Nieuwkoop. Doopsgezinde Kring. Het Logtgebouw Van Persijnstraat No. 1. Voorm. 10'/i uur, Ds. A. J. van Loghum Slaterus te Wageningen. Gereform. kerk (LangegTacht). Voorm. 10 uur, Ds. Doorn, pred. te Apeldoorn, 's Av. 5'/i uur, Ds. Doorn. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. de Gooijer, pred. te Bennekom. 's Av. 5'/i uur, Ds. de Gooijer. Maandelijkscbe collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/« uur, de Heer H. J. Vaartjes van Dordrecht, 's Av. 5 uur, de Heer H. J. Vaarties. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur. Ds. van Lingen. 's Av. 51/» uur, Ds. van Lingen. Barones v. Münchhausen. Geen beter naam kon de 45-jarige koopmansvrouw Eliso Lehman aan nemen, die dezer dagen voor de recht bank te Dresden wegens lal van op lichterijen terecht stond. Zij stond in de kunst van opsnijden bij haren naamgenoot of naamgever niets achter. Elise Lehman heeft te Berlijn en in andere Duitsche plaatsen tal van menschen voor groote bedragen weten op te lichten. Als medeplichtigen stond met haar terecht haar geliefde, de musicus Koenen. Gewoonlijk «werkte" de beschuldigde aldus. Met haar gelant nam zij intrek in een der voornaamste hotels, liet zich hier uit de eerste winkels verschillende kost baarheden op zicht sturen en verdween dan met deze. Zij schreef brieven aan groote firma's en maakte dan van de antwoorden van deze gebruik om bij hotelhouders, portiers, kelners kleine bedragen te leenen, omdat zij door haar groote iukoopen gebrek aan los geld had en er eenige dagen noodig waren om nieuw geld van baar bankier te ontvangen. Bij de politie regende het klachten, maar men slaagde er niet in haar te snappen. Als zij den naam van barones v. Münchhausen in een bepaalde plaats voldoende had misbruikt nam zij andere goedklinkende namen aan. Io den zomer van 1908 eindelijk slaagde de politie er in de bekl. met haren galant in een hotel te Dresden te arrosteeren. Zij wist echter uit het politiebureau te ont komen, begaf zich naar Berlijn pleegde daar nieuwe oplichterijen, tot zij daar ten tweeden male gevangen werd genomen. Het voornaamste punt van be schuldiging betreft thans bij het proces te Dresden het oplichten van een biei brouwer voor een bedrag van meer dan 66000 M. Elise Lehman is een merkwaardige vrouw. Zij verstond de kunst zich veel jonger voor te doen dan ze werkelijk was en wist zich aangenaam en innemend voor te doen. De be doelde bierbrouwer geraakte op de vriendelijke voorname dame verliefd en er kwam zoogenaamd een verloving tot stand. In den verlovingstijd wist de uitverkorene den verliefden brouwer telkens weer geld afhandig te maken. Totdat hem eindelijk bleek dat hij met geen barones en riddergoed be zitster te doen had, maar het slacht offer van een flesschentrekster was geworden. In een ander geval van oplichting had Elise Lehman per advertentie tijdelijk hulp gevraagd tegen hooge rente en goede waarborgen, voor een hooggeplaatste dame. Een dame die haar uit den nood hielp en eenige duizenden marken leende, maar grappig

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2