NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Schetsen uit de rectaal. No 64. Woensdag 11 Augustus 1909. Acht-en-dertigste jaargang» VERSCHIJNT WOENSDAG M ZATERDAG. Ontslagen Gevangenen. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonn". 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden Biecht, driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Onlangs hadden wij een gesprek met een opzichter van een onzer groote gevangenissen over het leven der ge vangenen. Hij vertelde onder meer, dat wanneer zij een tijd lang in de gevangenis waren, het leven veel van het akelige verboren zij zich langzaam met den toestand verzoenden en zich niet meer zoo eenzaam en verlaten gevoelden. Zonder uitzondering zagen meestal allen, en niet het minst zij die niet geheel verdorven waren, op tegen het tijdstip dat zij de gevangenis moesten verlaten. Was het wonder? Hoe wer den zij die «gezeten» hadden door de maatschappij ontvangen? Het brand» merk hunner misdaad stond immers overal waar zij kwamen op hun voor hoofd geschreven. Overal werden zij gemijd die paria's dar maatschappij, totdat ten slotte de gevangenisdeuren hen weder als een welkome gast ont vingen. Het is zoo uiterst moeielijk voor die duizenden van landgenooten, die met de gevangenis kennis maakten een plaats in de maatschappij te veroveren. Wat brengt de mensch gewoonlijk tot misdrijf? Armoede, huiselijke om standigheden, ziekte, werkeloosheid, verleiding, zucht tot speculeeren en beel die lange rij van misdaden, die, boe groot de verscheidenheid ook moge zijn, altijd de grondoorzaak hebben »de leugen," en »het gebrek aan ver trouwen." Nu komt de straf, natuurlijk moet de misdaad gestraft worden, doch de straf moet ook verbetering brengen, en dit doet de celstraf veelal niet. Onze Beets zegt hiervan zeer terecht: »Als men het celstelsel moet be schouwen als straf dan is er geen fijner straf denkbaar. Moet het dienen om de maatschappij te wreken, dan is er geen bitterder wraak! Wanneer de misdadiger, de man met de anti sociale neigingen de cel verlaat, is hij daar nog meer anti-sociaal gezind geworden. Nederland is zoo rijk aan inrichtingen van allerlei aard, voor ongeiukkigen en gevallenen, waarom ook geen in richting voor deze, die bedenkelijke geestelijke afwijkingen vertoonen? Wat wordt er voor ontslagen gevan genen in ons land gedaan? In 1823 werd te Amsterdam opge richt het Nederlandsch genootschap tot zedelijke verbetering van gevange nen, een vereeniging die ook heden ten dage nog zijn zegenrijken arbeid verricht en in ruim 30 plaatsen afdee- lingen bezit. Het doel van dit Genootschap, de naam duidt het reeds genoegzaam eigenlijk aan, is om in gevangenissen en aanverwante gestichten opgenomen gevangenen of verpleegden, door gods dienst of andere gepaste middelen op te heffen van hun val en te wapenen tegen herhaling van strafbare feiten. Mede om ontslagen gevangenen be hulpzaam te zijn tot het verkrijgen van een eerlijk bestaan, kortom om met alle middelen de meeste zorg te besteden voor ontslagen gevangenen. Het devies is prachtig, 't is een mooi streven, een heerlijk streven, doch... er is gebrek aan levende werk krachten en doode weermiddelen. Er is tekort aan personen, die zich met toewijding en volharding willen geven aan het werk van het celbezoek en dit gebrek aan persoonlijke offer vaardigheid doet zich niet alleen ge voelen in het werk der gevangenissen, maar in nog grooter mate daarbuiten en toch er is niemand, die meer be hoefte heeft aan steun en voorlichting dan juist de ontslagen gevangene. In de vele moeielijkbeden, waarin hij komt, moet hij weten dat er iemand is, die hem tot steun kan en wil zijn en die steun moet zich niet beperken tot den ontslagene alleen, maar gedurende zijn verblijf in de gevangenis moet nauwlettend toezicht gehouden worden op het gezin, waar uit de gevangene is voortgekomen, want de toestand waarin hij zijn ge zin terugvindt, bepaalt in niet geringe mate zijn toekomst. En nu is het eenige Genootschap, dat in ons land ontslagen gevangenen steunen wil, gedoemd tot niets doen door gebrek aan levende werkkrachten. Hoog noodzakelijk is dat de regeering hier ingrijpt en eene vereeniging tot steun en hulp van ontslagen ge vangenen opricht of boven genoemd Genootschap krachtige steun verleent. Het is niet alleen een eisch van de Christelijke liefde maar ook een eisch voor de veiligheid van de ge- meenschap. Geen politie overzicht, wij hebben in andere landen gezien hoe nadeelig deze werken, maar een ge- nootschap, staande onder controle van den Staat, uitgeoefend door een leger van vrijwilligers. Zal de Staat, wanneer de zaak van de ontslagen gevangenen voor goed geregeld wordt, kunnen rekenen op de offervaardigheid van de besten van ons volk Van ganscher harte hopen wij dit! Deze week zette voor onze ge meente al heel ongelukkig in. Maandagochtend viel bij de in aan bouw zijnde Rijks-Tuchtschool aan den Utrechtschen straatweg de werkman J. V. boven van een ladder, brak daarbij den linkerpols en werd op verschil lende plaatsen zwaar gekneusd. Een 5-jarig dochtertje van G. van W. viel al spelend in de Flierbeek en werd levenloos opgehaald. Twee jeugdige werklieden der Amersfoortsche Rijwie len- Automobielen en Machine fabriek v.h. D. H. Eysink, die zich nabij de Luiaard in de beek baadden, werden door den sterken stroom meegesleurd. Hunne lijken werden eerst den vol genden morgen opgevischt. Een werk man van de melkfabriek «Amers- fortia" gleed in de pasteuriseer inrich ting uit, viel daarbij in een bak met nagenoeg kokend water en kreeg daarbij aan de linkerzijde van zijn lichaam hoogst ernstige brandwonden. Na door Dr. Schreuder voorloopig te zijn verbonden, werd hij naar 't St. Elisabeths-gasthuis overgebracht Mej. H. A. Harting behaalde j.l. Maandag de acte Engelsch L. O Door het ontsporen van een locomotief en twee wagens van een goederentrein nabij Baarn was de dienst Maandagavond en Dinsdagoch tend zeer ongeregeld. De uitslag van den plaatselijken schietwedstrijd, uitgeschreven door het Amersfoortsche Vrijwilligerscorps Zondag onder begunstiging van prachtig zomerweer, op de Leusder- heide gehouden, is als volgt: Korpswedstrijd. Geweer, 200 M. Ie pr. «Voor Koningin en Vaderland», 25 treffers met 246 punten, 2e pr. Amersf. Vrijw.korps, 25 treffers met 189 p. Eerewedstrijd. Ie kl. Ie prijs G. Wennekendonk, 54 p.; 2e pr. A. E Blok, 52 p.3e pr. R. J. van Eimeren, 51 p.; 4e pr. L. B. J. Serré, 51 p. Idem 2e kl. Ie pr. H. Lammers, 55 p.2e pr. J. Schuilenburg, 43 p Vaste baan. Ie kl. Ie pr. J. Udding, 158 p.; 2e pr. R. J. van Eimeren, 157 p.; 3e pr. L. Th. van Zwol, 145 p.; 4e pr. L. B. J. Serré, 142 p.; 5e pr. D. de Groot, 139 p. Idem. 2e kl. Ie pr. A. Hassing, 142 p. Geluksbaan. Ie kl. Ie pr. L. Th. v. Zwol, 92 p.; 2e pr. R. J. van Eime ren, 90 p. Vrije baan. la kl. Ie pr. L. Th.v. Zwol, 163 p.; 2e pr. G. van Eist, 157 p.; 3e pr. A. E. Blok, 152 p.; 4e pr. R. J. van Eimeren, 150 p.; 5e pr. J. Hoedemaker, 149 p.Ge pr. L. B. J. Serré, 147 p.; 7e pr. G. Wenneken donk, 144 p.8e pr. J. C. Eek, 124 p.; 9e pr. J. D. Lamraerts van Bueren, 141 p. Idem 2e kl. Ie pr. J. de Bruin, 147 p.; 2e pr. A. Hassing, 146 p.;3epr. J. G. Lammers, 144 p.; 4e pr. J. van lEeden, 142 p.; 5e pr. J. Entrop, 136 p.; 6e pr. W. J. Lookhorst, 133 p.; 7e pr. A. Tdlemans, 128 p.; 8e pr. J. Scbolte, 125 p.9e pr. M. D. Reems, 121 p. De prijsuitdeeling zal plaats hebben a.s. Zaterdag in de Arend. Na afloop van den wedstrijd sprak de heer Lammerts van Bueren een woord van dank en hulde aan den heer J. C. Eek, commandant van Am. Vrijwilligerskorps, die zich zooveel moeite heeft getroost om den wedstrijd te organiseeren en te doen slagen. Door een commissie van offi cieren van bet 5e Regiment Infanterie, bijgestaan door officieren van de 6e serie, waren Zondag in de legerplaats bij Harskamp voor kader en manschap pen verschillende wedstrijden georga niseerd, welke, door heerlijk weer begunstigd, een uitstekend verloop hadden. Vooral bet nummer «Dwars door het Terrein", een wetloop met hinder nissen over 1000 Meter, was zeer interessant. Hat parcours was Vrijdag en Zaterdag zoodanig in orde gebracht, dat de manschappen hierbij tevens in het pionieren werden geoefend. De deelname was groot en de belangstelling niet minder. Ook uit Amersfoort waren eenige dames en heeren overgekomen, die tevens het mooie zindelijke kamp in oogenschouw namen. De stafmuziek, onder directie van den heer Bikkers, luisterde de wed strijden op. Door de officieren was een flink bedrag aan geld bijeengebracht voor prijzen, welke des nam., met een toepasselijk woord, werden uitge reikt door den serie-commandant, overste De Jager. Voor de troepen in het kamp was het een aangename Zondag. Amersf. Dagbl. Bij den te Loosduinen gehouden nati'onalen schietwedstrijd werd in de hoofd-korpswedstrijd den 3en prijs behaald door een detachement van het Tante Leentje. Van 'n Vrijdag. ...Toen Annemie er 't eerst over sprak, er op zinspeelde, daverde het geschater van uitbundige jool door de kamer. Carlien, toch al van goed- lachsche natuur, verslikte zich in een stuk peperkoek, die bij de koffie werd rondgediend, dat ze er blauw in 't gezicht van werd en Annemie, door berouw en wroeging gedreven, haar liet drinken en op den rug klopte. De andere dames, ter eere van tante Keetje d'r verjaardag hier vereenigd, gaven op verschillende manieren uiting aan de vroolijkheid, door Annemie's malligheid teweeggebracht. Sommigen sloegen zich op de knieën, anderen slaakten telkens rauwe gilletjes, 't Duurde wel een kwartier, voordat men tot kalmte was gekomen... En nauwelijks maakte Annemie een ge baar of ze nog iets beweren zou, of 't gegil begon van vorenafaan. «Schei uit, meid, je laat me nog stikken!" schreeuwde Carolien, en ze viel met haar gloeiend hoofd tegen den schouder der andere... Oom Kees zat, in z'n leunstoel te grinneken van de pret. Op zoo'n verjaardag lette z'n vrouw minder scherp dan anders op het getal borreltjes, dat hij verschalkte. En zóó kwam 't, dat oom bijzonder welgemutst was; z'n kleine oogjes schitterden van plezierigbeid, en hij telkens als tante zich omdraaide om koffie en koek te presenteeren, in 't geniep een scheutje van zeker wit achtig vocht uit zeker buikig karafje in z'n glas goot... Dadelijk erop zon der geluid slurpend, opdat tante niet zou merken, hoe de inhoud van het karafje slonk, slonk... Hij schudde van 't lachen. De pijp, die hij juist zou stoppen, trilde in z'n handen, zoo'n pret had ie. Die Annemie was toch een grappenmaakster. Neen, laat die maar loopen, hoor-jei... Maar Annemie-zelve was eigenlijk nijdig over het onthaal, dat haar mededeeling vond. Ze had iets anders zich voorgesteld. Nu ja, dat ze zoo'n jool hadden, vond ze wel leuk, maar toch... klein tikje nijdig was ze door het algeheel gebrek aan belang stelling voor de zaak zelve... Voor haar anders in den familiekring steeds zoo geloofd en geprezen fijn-doorzicht... Annemie was op weg om het orakel in de familie te worden. Waren er «duistere" dingen, men nam haar in den arm. Ze had den naam van extra- pienter te wezen... Herhaaldelijk kwam 't voor, dat men, om kracht en klem aan eene bewering bij te zetten uit riep: «Nou, vraag 't dan maar aan Annemie, die is 't volkomen met me eens!"... En zoo'n argument had dan buitengewone kracht van overreding. Maar nü liep 't anders. «Neenzei oom Kees, door al de scheutjes in het geniep uit het karafje moedig en spraakzaam geworden «Neen"... En lachen deed hem telkens z'n woorden onderbreken. «Neen, Mie, meidlief, je bent anders kwiek genoeg... Dat weet-je wel, hoe'k over je denk... Maar nou... Dat van tante Leen..." En hij kon niet verder, zoo mal vond-ie de gedachte, dat... Waarop Annemie, echt-giftig wor dend van gekwetste ijdelheid, een paar woedende oogen richtte op het karafje, welke blik oom dadelijk strak-ernstig deed worden, terwijl hij zware, vettig- grijze rookwolken de kamer injoeg... En de kring der familie, beseffende dat men niet al te ver moest gaan, werd stiller. Annemie kón soms driftig worden, en tante Keetje begon al te vreezen voor een of ander incident. Maar 't bleef uit. Want een magere nicht, die Annemie graag te-vriend wou houden, bracht ineens andere stemming teweeg, door te zeggen «Ocb, wie-weet. 't Zou kunnen zijn..." Carlien maakte aanstalten om 't weer uit te gieren, doch ze kreeg wenkje... Pas-op, Mie wurdt nijdig Waarna ze baar figuur trachtte te redden door zeer langdurig en luid ruchtig haar neus te snuiten. En tante Kee, blij dat 't zoo afliep, ging naar Mie toe; legde de hand op haar schouder en fluisterde iets... Eerst vertikte Mie 't om, nu ze haar zoo uitgelachen hadden, iets verder van de zaak te zeggen. Maar ze zag de al-maar ernstiger wordende gezichten om haar heen; voelde, dat ze midden punt van de algemeene belangstelling werd... Liet zich verteederen. Begon verder te vertellen... Zelfs oom Kees schoof naderbij- De kring van Annemie werd nauwer dichtgetrokken. De stemming ver anderde heelema&l... Verontwaardiging ging overheerscben... Zich richtend legen tante Leentje de meer dan vijftigjarige; de ouwe-vrijster, wier duitjes al zoo ontelbare malen ver deeld waren, in de vruchtbare ver beelding der neven en nichten dan... Van wie al zóó vaak bespiegeld was, in de veilige stilte van binnen kamertjes, als niemand dan echtpaartje 't hooren koD... Bleeke, anaemische, schrale, nu en dan schorrig-kuchende tante Leentje, die in voor- en najaar altijd zoo ver kouden was... 't Zoo erg op d'r borst had... Zoodat Annemie, Carlien, nicht Pietje, en nog verschillende anderen bij haar kwamen met doosjes en flescbjes... 't Eene middel al krachtiger en miraculeuss dan 't andere... Zonder dat 't tante Leentje iets hielp. En naar wier groezelig-bleek-bloedige wangen dan door tantes en nichtjes getuurd, geluurd werd met och-zoo

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1