Gemengd Nieuws. 5e regt. infanterie onder bevel van luitenant H. Ritsma. In den korpswedstrijd A. 4 en in den wedstrijd in tirailleurvuur behaalde een afdeeling van het le reg. huzaren onder bevel van luit. E. Sieburg van het O. I. L. den len prijs. Generaal-majoor J. A. Roelofls commandant van denieuwe Hollandsche waterlinie en bevelhebber in de 2e militaire afdeeling, vergezeld van zijn adjudant kapitein F. L. van den Hofl inspecteerde j.l. Maandag alhier ver schillende instellingen. Het bericht in eenige bladen, betreffende een verblijf van H. M. de Koningin ten paleize Soestdijk, in den loop van Augustus, wordt van bevoegde zijde ten stelligste tegengesproken. De aspirant-commies der poste rijen en telegrafie J. L. Lucassen, is van Rotterdam naar hier overgeplaatst. Pastoor L. J. M. Hoorneman van de parochie van de H. Franciscus Xaverius hoopt a.s. Zondag zijn 25-jarig priester-jubilee te herdenken. Zijn parochianen, die bem op de handen dragen, zullen hem bij die gelegenheid een prachtig zaal ameuble ment schenken. Aan de feestelijke versiering der kerk wordt reeds druk gewerkt. Aan den heer P. Meeuwsen regimentsschoenmaker van het 5e regiment infanterie is door den Minister van Oorlog een geldelijke belooning van f25.toegekend voor zijn streven om bestaande gebreken in de model schoen te verbeteren. Bij de in den loop van dit jaar te beproeven modellen van blanklederen rijgschoenen zal met die verbeteringen rekening worden gehouden. De aan den agent van politie le klasse W. H. van Amerongen toegekende bronzen medaille met lolfe- lijk getuigschrift voor het met levens gevaar redden van een jongen, die in de Beek tegenover de H.B.S. onder het ijs was geraakt, is hem j.l. Zater dag door den burgemeester met een toepasselijk woord uitgereikt. De inzending van de conserven- fabriek »Hollandia" van de beeren Morsink en Ittmann, werd op de Middenstandstentoonstelling te Am sterdam bekroond met den len prijs, gouden medaille. 301ate SriiTSLOTEbkl. Tweede klasse. Trekking van 9 en 10 Aug. 1909. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leutwebee te Amersfoort (Breede3traat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f30. 4584 7772 7773 8008 8022 9276 9281 16409 16527 16540 16544 16556 16751 en 16760. Te zamen 14 prijzen. Zondagmiddag maakten de Koningin en de Prins een wandelrit over den Amersfoortschen straatweg. De Prins mende zelf het tweespaD schimmels. Het bijzondere fraaie weder had alle straten en wegen in en om Apel doorn druk bevolkt, zoodat zeer velen het Koninklijk Echtpaar op hunnen weg konden zien en begroeten. bedroefde en bezorgde gezichten... Terwijl in de oogen iets heel anders glinsterde... Wat tante in haar goedige onnoozelheid niet begreep. Zij slikte de «druppeltjes" en de onfeilbare pastilles. Geloofde echt en waarachtig, dat de heele familie haar leven wou rekken... Was er innig en echt dank baar voor... Had elk voor- en najaar toch weer dezelfde hardnekkige bron- chitis-aanvallen. Was er, in de laatste paar jaren, beslist »op verminderd", had een neef gezegd, voor wien reden bestond om versterking zijner in komsten te hopen... De laatste maal had ,'de dokter zelfs een bedenkelijk gezicht getrokken... Tjonge, bij de 39 graden... En juffrouw Leentje was niet zoo heel sterk... De tante, die met dokter dat ge sprek voerde, duwde telkens haar zakdoek tegen de oogen. «Dus... dus" bad ze gezegd »u zoudt denken, dokter?..." Ze merkte best 'tspotterig-ironiscbe. waarmee dokter, toen ze dat op zoo angstigen toon zei, in de oogen keek... Was ook niet van vandaag of gisteren, dat zag ie met zijn geleerdheid, Fruit. De fruithandel was in de laatste dagen in de Betuwe weder zeer leven dig; de aanvoer op de veilingen groot, doch de prijzen over bet algemeen iets gedrukt. Wellicht is dit een gevolg van de gehouden groote verpachtingen van appel- en perenboomgaarden, die niet meevielen. Door elkaar genomen werd voor verschillende soorten peren en appels f3 a f3.75 per H L. besteed voor pruimen f4 a f6 per H.L. De levering van rijpe krozen naar Duitscb- land is begonnen, doch de prijzen vallen zeer tegen men besomt slechts f6 per H.L., terwijl bij de verkoo- pingen f7 a f950 werd besteed. Mis schien dat de Engelsche handel bin nenkort bevredigender resultaten ople vert, anders lijden de kooplieden groote schade. De bessenhandel gaat nog steeds goednaar roode en witte bessen is veel vraag, zeer zeker een gevolg van bet warme zomerweder; de prijzen zijn 3'/j 6 centvan rijpe kruisbessen 1!4 2'/> ct. per V, K.G. De oogst van zwarte bessen is zoo goed als afgeloopenhet beschot was klein, dach de prijzen waren tamelijk boog de laatste werden verkocht voor 11 cent per K.G. Nog kleine partijtjes zwarte en Spaansche kersen werden aangevoerd, die willige koopers vonden voor 5'/, 8 cent per K.G. Morellen zijn er overvloedig en golden le qual. 11—18 cent, 2e qual. 4149 cent per K.G. Frambozen werden iets lager ver kocht en de aanvoer niet zoo groot als vorige wekenze brachten 10'/j 17 cent per K.G. op. Vroege appelen en peren werden in groote hoeveelheden en soorten aangevoerd; de handel was levendig; de prijzen varieerden naargelang van soort en qualiteit van 3 tot 7 cent per K.G.alleen de kruideniers- peren brachten meer op en golden le qual. 812'/, cent, 2e qual. 36 cent per 14 K.G. Perziken golden le qual. 10'/, 18 cent, middelsoort 49 cent, kleine en beschadigde 1143 cent per stuk. De eerste abrikozen kwamen ter vei ling, die voor hooge prijzen werden verkocht. Een goed werk. De Fransche Alpenvereeniging heeft een goed werk gedaan. Ze heeftin al hare vluchthutten een waarschuwing laten aanbrengen van den volgenden inhoud «Het Internationale bergbestijgers- congres, Parijs 1900, verwierp bij zijn besprekingen over de voeding bij bergtoeren met algemeene stemmen het gebruik van alcohol en in 't bijzonder van absintb, wijl deze dran ken alleen een schadelijke werking uitoefenen en geenszins den vermoeiden wandelaar versterken." Aan 't strand gevonden. Op 't Scheveningsche strand het is bekend kan men heel wat vinden. Men vindt er des middags, wanneer 't niet stormt of regent, mondaine gezelligheid en des avonds de eenzaamheid, die door minnende paartjes soms zoo ijverig wordt gezocht. Men vindt er een macht van kleine kinderen, van 115, en van aardige kinderen van 1624 er onder. Men vindt er rust na ingespannen arbeid, hoewel geen regel zonder uitzondering sommigen er inge spannen arbeid na rust vinden. Men dacht ze... Maar hoe 'tzij: hij had een «leelijk gezicht getrokken. Wat dienzelfden avond nog in den familiekring werd rondverteld. «Wil ik je nou eens wat vertellen? Tante Leen is er slecht aan toe «Wat vertel je me daar!?" Ge zichten, rood van opwinding. Druk gepraat, dien avond, over... Als 't eens- Maar de jonge medicus had over wonnen. Tante Leentje krabbelde er weer bovenop. Ze was nog schraler en groeniger van uitzicht geworden. Haar oogen stonden nog fletscherdan vroeger... Maar ze ontsprong den dans, werd beter. Ging weer met haar poedeltje, die tijdens de ziekte van 't vrouwtje nog beter geworden was, wandelen... Voetje voor voetje; daarna vlugger... »Let op m'n woorden 1" zei de neef, die reden bad om versterking zijner inkomsten te hopen »die is taaier dan je denkt! Krakende wagons duren het langst... Die Leen overleeft ons nog allemaal I" En op zijn gelaat was woede over vindt er 't gansche seizoen door een stel palen, bestemd tot 't dragen van steeds weer afgelast vuurwerk. Men vindt er wrakstukken van schepen en wrakstukken van menschen Men vindt er onschuld en quasi-onschuld. Men vindt er zakenmenschen en dichter- lingen, chevaliers en chevaliers-d'in- dustrie, monde, dimi-monde en quart- monde. Men vindt er struglle for life en strugglle for high-life. Men vindt er drenkelingen, natte en droge. Men vindt er frissche lucht en on-frissche typen. Men vindt er verloren hand schoenen en verloren levens, gebroken flesschen en gebroken harten. Men vindt er schelpjes en armbanden en eetresten en minnebriefjes en geld stukjes en zakdoeken en mosselen en meeuwen. Maar wat er nu werd gevonden door een paar kleine jongens dat vond men er tot heden nog minder: een schroefblad van een vliegmachine. N. Ct. Te Raamsdonksche Veer heeft Zondagavond 10 uur, bij hel hevige onweder, de bliksem een onlzettenden brand veroorzaakt. Zeven-en-twintig buizen, waaronder vijf boerderijen, zijn geheel vernield, waardoor 42 gezinnen nu dakloos zijn. Van dezen waren 15 niet verzekerd Nader seint men ons nog de volgende bijzonderheden De bliksem sloeg in de woning van den landbouwer De Bruyn, woonachtig aan het Smidsyeind, zijr.de de weg van Raamsdonksveer naar Raamsdonk. Aan beide zijden liggen woningen in puin. Slechts zes huizen bleven gespaard. Soldaten uit het garnizoen te Geer- truidenberg gaven met een spuit het eerst water; deze manschappen heb ben zich flink gehouden, en aan hun optreden is het te danken dat de groote stoomwasscberij van den heer Van Dongen behouden bleef. Andere militairen, als officieren, boden flink hulp. Eveneens de kapelaan, die uit een brandend huis op eiken arm een kind in onderkleertjes redde en in het Katholieke Ziekenhuis in veiligheid bracht. Van vele gezinnen werden de te bed liggende kinderen slechts met groote moeite gered. Acht spuiten hebben gewerkt, maar er was niet genoegzaam water. Vele gezinnen vinden thans voor- loopig ondbrdak in het genoemde ziekenhuis. Men is reeds druk bezig op de weilanden houten verblijven te timmeren voor noodwoningen. Uit een der brandende gebouwen werd het lijkje van een kind te voor schijn gebracht. Een veulen van den landbouwer De Bruyn is omgekomen. Elf groote landbouwscburen met massa's pas geoogst, zeer duur hooi, werden even eens een prooi der vlammen. In een ander gedeelte van het dorp sloeg de bliksem in een telephoonpaal. Een zestigjarige vrouw, die daarte genover stond, werd eveneens getroflen en geraakte in brand. De vlam werd gebluscht, doch haar toestand is zeer bedenkelijk. Aan de huizen hangen thans busjes tot het ontvangen van liefdegaven voor de vele arbeiders die niet ver zekerd waren. De ruïne is groot. Er is druk bezoek van belangstellenden ook van elders. De brand werd door den hoogen gloed tegen de donkere wolken uren ver in den omtrek waargenomen, tol de taaiheid van schraal tantetje. Toen hij dacht aan de kwartjes, die z'n vrouw aan pastilles voor tante had uitgegeven, moest ie zijn tanden opeen klemmen om niet uit te barsten. Maar hield zich in. En de anderen vonden, dat hij overdreef. Zóó sterk was tante Leentje toch niet.... Nóg zoo'n stootje, en- Maar dat betgeen Annemie daar gezegd had.... Van dat diezelfde tante Leen, op haar leeftijd, met haar gestel— Zoo'n gedachte was bij geen van hen ooit opgekomen- Toen heeft Annemie, de zeer pien tere, schitterender dan ooit; zoodat haar glorie van onfeilbaarheid in door zicht voor altijd rotsvast gevestigd werd, blijk gegeven van wat zij, als de nood aan den man kwam, ver mocht. Want, dit zij even in herinnering gebracht ze had 't wel degelijk bij het rechte eind. Het magere, kuchende, bleekbloedige haast vijftigjarige vrouwtje dacht aan trouwen. Annemie had 't toen geen zelfs te 's-Hertogenbosch. Een comité tot steun en hulp is reeds gevormd. De burgemeester, de pastoor, de predikant en eenige nota belen nemen daarin zitting. De zonen van gegoede families loopen met bussen rond. De schade is voorloopig niet te berekenen. Behalve het koffiehuis en hotel «De Witte Leeuw", van De Reicr, welke met de stalhouderij een prooi der vlammen werden, verbrand den o. a. de groote boerderijen van Konings, Langhuizen, Van Dongen, De Bruyn, en van de gebrs. M. en Adrianus de Bruyn, en nog zoovele andere. De grillen van het hemelvuur. Omtrent het onweer, dat, Zondag avond boven Breda woedde, lezen wij nog in de Br. Ct. Omstreeks kwart over negenen begon het te lichten en teonweeren; maar al spoedig werden de slagen krachtiger, om tegen half tien inder daad dreigend te worden. Felle, spicb- tigblauwe bliksemstralen doorkliefden de lucht, onmiddellijk gevolgd door zware donderslagen. Aan de ratelsla gen was het hoorbaar, dat het nergens" ingeslagen was. Het eerst werd be richt dat de bliksem ingeslagen was in het Mastbosch, vlak voor de voeten van de dienstbode der familie v. L.; het meisje sloeg tegen den grond en lag bewusteloos; bijgekomen bleek bet dat zij ongedeerd was en waar schijnlijk alleen door schrik bevangen was geworden. Verder richtte de bliksem schade aan op het dak der Fransche kerk en enkele daartegen over liggende gebouwen, zonder echter brand te veroorzaken. Het ergste heeft hij echter huisgehouden in een complex van acht woningen aan het Dijkje achter de Mestvaalt, meer be kend onder den naam «De acut zaligheden". Waarschijnlijk is de blik sem door een der schoorsteenen bin nengekomen, heeft daarop een opening geslagen in de nisbuis en zich van daaruit verspreid door het vertrek. Eerst werd de kachel omvergesmeten, voorwerpen op de schouw door de kamer heengekeild, waarop een stuk uit het plafond geslagen werd en de bliksem zich een weg baande tusscheo de plafonds door. Alsnu kregen ieder der acht huisjes een beurt. Overal zijn de plafonds zwaar be schadigd en de planken van den vloer der bovenverdiepingen opengescheurd in een der huisjes werd een bond die onder de talel lag, morsdood" ge slagen, terwijl een mede daaronder zittend drietal kinderen ongedeerd bleef; in de tafel zelf stond middenin een splinter van het hout rechtstandig omhoog, terwijl ook van de lade splinters waren afgeslagen. Binnen in de la lag een mes, dat in vier stukken gesprongen isook een daar slingerende courant werd zoodanig geraakt, dat het was of er muizen aan geknabbeld hadden; zelfs de afgeknabbelde stukjes papier werden teruggevonden. Aan de tafel zaten een vrouw en een jongen de jongen bleef totaal ongedeerd, de vrouw echter werd aan armen en beenen gebrand. In een andere woning werd een stoel onder een jongen met geweld weggeslagen, zoodat de jongen op den grond tuimelde, doch geheel ongedeerd was. In alle andere ver trekken van de acht huisjes waren min of meer ernstige beschadigingen aangebracht; gordijnen geschroeid, behangselpapier vaneen gereten en vooral tal van ruiten kort en klein sterveling er het flauwste vermoeden van had, gemerkt. De tweede maal toen tante Leentje bij de Van Bruggen's, dien sinjeur met zijn opgedraaiden knevel en den grooten steen in z'n blauwe das, ontmoette. Ze had gezien, dat er door hetfletsche, groenige, grauwige, dor- tonige van tantes slappe wangen iets kwam schij nen van hcht-rose-kleurtje, toen die vent haar aankeek. Annemie had nog veel meer opgemerkt.... Hoe hij de gelegenheid zocht om naast tante te zitten. En aldoor tegen haar praatte.... En op zeker oogenblik had tante Leentje bèm aangezien. Strak in z'n oogen. Hij, met de vleezige, zwaar beringde vingers, draaide aan de punten van z'n knevel. Keek tante óók aan, niet met zoo'n bijzondere, zoo'n «astrantige» manier van kijken, dat Annemie moeite had zich goed te houden.... En later, toen 't al aardig naar twaalven begon te loopen en oom Kees, die wist hoe bangachtig tante was, had gezegd «Nou, Leen, as je wilt. dan za'kje wel effetjes wegbrengen, hoor!... Je bent toch altijd zoo benauwd dat ze geslagen. Ook verschillende bewoners werden zij het gelukkig allen niet ernstig geraakt; een oude vrouw voelde Maandagmorgen nog pijn op de borst, ten gevolge van een door den bliksem ontvangen stomp; een man, aan wiens voeten een petroleumkan geheel in gedrukt was, verklaarde een gevoel gehad te hebben alsof duizend kilo op zijn knieën terecht was gekomen. Wonderlijk heeft het hemelvuur in de «Acht zaligheden" huisgehouden, maar nog wondelijker mag het heeten dat nóch brand ontstaan is nóch een der bewoners van deze talrijk behuisde woningen doodelijk getroflen is. Talrijk zijn de berichten, omtrent ongelukken en schade door het onweer van Maandagavond veroorzaakt. Te De Bildt sloeg, naar het »U. D." meldt, de bliksem in de geleiding van de electrische centrale, waar een paar bliksem-afleiders werden vernield, en een paar voltmeters werden stukge slagen. Op de akkers schoot de bliksem in een arbeiderswoning, door den schoorsteen naar binnen. De man, vrouw en drie kinderen zagen het, maar hoorden niets. De man werd achterover geworpen en de vrouw sloeg voorover op de tafel. De bliksem, die schijnbaar geen uitweg kon vinden, doorliep het geheele huis. Een doek, die van den kinderwagen was gevallen, begon te branden, terwijl een parapluie, die aan het kabinet hing, ontvlamde. De bliksem is zelfs gegaan in een gesloten blikken sigarenkistje, in bet kabinet staande, waarin hij gaatjes sloeg ter grootte van een erwt en een haverkorrel Vervolgens is de bliksem door den muur en door de deur naar buiten geslagen, waar een jonge kat werd doodgeslagen. Den man is de schrik zoodauig op het lijf geslagen, dat hij gisteren haast niet kon loopen. Zondag had te Keulen ter gelegen heid van de sluiting van hel éucharis- tisch congres een groote processie plaats. Het geweldige gedrang van de menschenmenigte door deze processie op straat gelokt, is oorzaak geweest van tal van verwondingen. In de nabijheid van den Dom, waar het gedrang het grootst was, vielen niet minder dan 400 menschen in zwijm. Op de Neumarkt ongeveer 100. Tien kinderen werden overreden. Twee personen werden door zonnesteek getroffen. Het verkeer uit de omstreken was zoo reusachtig, dat met 550 aan komende en vertrekkende treinen aan de eischen van het verkeer nauwelijks kon worden voldaan. Teekenend voor de geweldige berrie en drukte aan het station is de mededeeling, dat meer dan dertig reizigers gewond werden door het plotseling dichtslaan van coupédeuren. Het beplanten der wegen met ooftbooincn. In een land als Nederland met zulk een gunstig klimaat en doorsneden van zooveel goed aangelegde wegen, moest men evenals elders ook gebruik maken van 't beplanten der bermen met ooftboomen, want de opbrengst hiervan is bij een flinke behandeling, waarlijk niet gering. In Duitschland, waar men reeds vele en velerlei wegen, particuliere en publieke, met ooftboo men, voornamelijk appels en peren, heeft beplant, levert iedere boom per jaar gemiddeld een aardig winstje, en waar men nog wel eens klaagt over mislukking, daar is dit veelal je schaken zullen, hè?....» Welke guitige geestigheid hier en daar lachjes achter handen en doeken had veroorzaakt.... Toen was de sinjeur van de roode knevels en den flonkerenden steen in zijn das opgesprongen. En hij had tante z'n geleide aangeboden.... Zóó dringend, zóó hoffelijk, dat oom Kees er van lachen moest.... «Nou, je doet waarachtig nog een vrijer op, Leen 1" had bij gezegd, blij dat-ie bij z'n grogje kon blijven... Annemie had, toen oom Kees dat zei, schérp op tante Leentje gelet; best gezien, dat zij pijnlijk getroflen werd door oom's grove spotternij... Nog heel anders dan gewoonlijk deed, van nijdigheid over haar ouwevrijster- schap... Terwijl de groote, zware sin jeur van den knevel haar hielp d'r mantel aandoen... Niemand had, toen, een seconde gedacht aan de mogelijkheid van... Maar Annemie, de snugger-pientere, was er dien heelen avond stil van geweest. Zat maar na te cijferen, wat 't haar zou schelen, wanneer dat malle menscb 't in haar hoofd zou krijgen...

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2