NIEUWE "Sir Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. B FEUILLETON. BINNENLAND. BENJAMIN i\o. 65. Zaterdag 14 Augustus 1909. Aoht-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE WEEK. ZKaxln luCiclxaëlis. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno.69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/. Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. 12 Augustus. Het keizerlijk bezoek te De Steeg, aan de grafelijke familie Bentinck van Middachten is gepaard geweest met allerlei bijzondere en onverwachte ge beurtenissen. Om te zwijgen van het geweldig onweer, dat op den snik- heeten dag van 9 Augustus plotseling consternatie bracht onder de vele hon derden nieuwsgierigen in den omtrek der Middachter Allee saamgestroomd een «sauve qui peut» verwekte vol van koddige tafereeltjes... Maar de «lugu- bre kracht» zooals gezegd werd, rond dolend in de Steeger buurt en die o.a. wist te bereiken dat keizer Wilhelm, bij zijn komst op het kasteel van den gastheer, werd overvallen door eene zóó schokkende jobstijding als bet over lijden van graaf Zeppelin,de glorie der Duitsche natie en des keizers trouwen vriendJobsmare, die ge lukkig verzinsel van een of anderen boosaardigen vijand bleek. Aan een Nederlandscb journalist was het voor recht beschoren, den keizer het eerst te doen melden, dat Z. M. dupe was geworden van een »grap», of iets wat daarop moet gelijken, en dat in wer kelijkheid eene laagheid van wel zeer »dun» allooi is.... Overigens liep het keizerlijk bezoek voortrellelijk van sta pel. Op hen, die Wilhelm II bij deze gelegenheid van nabij bebben gezien, maakte de keizer den indruk van een gezond, krachtig, nog jeugdig lenig man, zeer beslist jonger lijkend dan van een in den jaren 1857 gebot en negentiend'eeuwer zou worden ver wacht en die er frisscher, meer levens krachtig en opgewekt uitziet dan de keizer Wilhelm II, dien ik nu c.c. negentien jaren geleden te Amster dam, aan den W. steiger, zag stap pen van de «Jagd» naar Amsterdam- schen bodem en de toen elfjarige koningin Wilhelmina en de Koningin- Regentes zoo hartelijk begroetten.... Keizerin Augusta is veel meer ver ouderd. Bovendien leed H M...., op dien smoorbeeten dag aan hoofdpijn, zoodat zij, vooral bij de aankomst, ietwat »down" leek. Graaf Bentinck van Middachten, de gastheer, is de vriendelijkste, min zaamste aller arristocraten, ook tegen de pers. Wij journalisten, hebben dat ondervonden toen de heer Bentinck ons, Zaterdagmiddag, in de prachtige zalen van zijn slot rondleidde, 't «Zoo heer zoo knecht" gaat i.e. nu eens niet op, wanneer men daarbij denkt aan de hautain-aanmatigende, soms grief-krenkende wijze, waarop de rent meester Van Middachten. zekere heer Ruys, zich tegenover de pers gedroeg, zoolang 's mans grafelijke patroon af wezig was, wel te verstaan. Zoodra de graaf in 't gezicht kwam, werd deze heer Ruys de nederigheid in persoon... Anderer vriendelijke houding voor de pers (o.a. en vooral van den heer Vermeulen) kapitein der maré- chaussées en ook van den beer De Lang Eveitsen, den Rbedenschen ge meente-secretaris, alom tegenwoordig en alles regelend, beschikkend, orde nend, alsof hij de burgervader-zelf reeds nu ware steekt hierbij gunstig af. Voor de Steeger buurt (speciaal voor de eigenaren van het oude, vermaarde hótel pension »De Engel') hebbende «Keizerdagen" een niet te versmaden buitenkansje gebracht. Ik herhaal nog maals, dat dit bezoek van Keizer Wilhelm en Keizerin Augusta aan de familie Bentinck van Middachten het karakter heeft van een vriendschaps betoon, en anders niet. Alle geruchten, eraan vastgeknoopt, zijn zonder grond. Men heeft kunnen waarnemen, hoe veel sympathie en achting het Duitsche Hof koestert voor den nobelen graaf te Middachten en voor zijn gezin. Het lange gesprek, dat de Keizer, op 't punt van vertrekken, hield met den oudsten zoon des graven, den jeugdigen luitenant in zijn prachtig wit uniform, met zilveren helm van het garde-korps, met den jongen officier, die in eerbiedige saluut- houding, hand-aan-helm, de mede- deelingen van zijn sObersterKriegsherr aanhoorde, gaf wel zeer duidelijk blijk van de hartelijkheid der ver houding, tusschen de keizerlijke en de grafelijke familie bestaande. Overigens was zondert men de ditmaal vast wel extra-pikante rubriek van inbraken, diefstallen piek pockets trucs, kwartjesvinders onbolligheden e. s. g. uit de afgeloopen week vooral belangrijk door de verkiezing te Amsterdam, waar mr. S. de Vries weer in den Raad der hoofdstad werd teruggebracht, dank zij het advies- Treub, waardoor de groep der mannen van Links nog meer verbrokkeld werd dan gewoonlijk, 't Had anders kunnen zijn, want men heeft hier te maken met een niet-Rechts district. De ver kiezing van mr. De Vries, op zich zelf is reden van vreugde, want met «principes" is hier allerzonderlingst gespeeld Mijne voorspelling dat de heer Iden- burg den Buitenzorgschen stedehou der-troon zal bestijgen, wordt dus bewaarheid: Eene benoeming zal 't zijn, waarover mannen en vrouwen van Rechts zoowel als van Links zich gelijkelijk zullen verblijden. September begint zoetjes aan te komen De zon blakert met feller gloed... We zijn nog steeds in zalig- luie vacantie-stemming... Mr. ANTONIO. Bedrijfsbelasting. In een resolutie van den minister van financieën wordt medegedeeld, dat het in den laatsten tijd meermalen aan het licht is gekomen, dat aan slagen in de bedrijfsbeiasting tenge volge van schrijf- of rekenfouten te laag waren vastgesteld. Herstel van deze fouten is niet mogelijk, vermits de Wet op de Bedrijfsbelasting her ziening van den aanslag in zoodanig geval niet toelaat. Het gevolg is dus dat bet Rijk in dergelijke gevallen schade lijdt. De inspecteurs zullen de bereke ningen van de belasting met de meest mogelijke nauwgezetheid moeten doen geschieden. De berekeningen zullen steeds door anderen moeten geverifieerd worden De inspecteurs en zij, die de verificatie hebben verricht, blijven voor de juist heid der berekeningen aansprakelijk. Blijken in het vervolg doornalatig heid aanslagen onherstelbaar te laag berekend, dan zal in overweging worden genomen de schade daaruit voor het Rijk voortgevloeid, te brengen ten laste van hen die voor de be rekening verantwoordelijk zijn. De Minister van Koloniën. De «Avondpost» ontving de ver zekering, dat de beer Idenburg weldra zal aftreden als Minister van Koloniën en zich voor eenigen tijd uit het ambtelijk leven terugtrekken. Voorts behelst het blad een paar berichten, die reeds vermeld zijn. De stelligheid van den vorm blijve voor rekening van het blad. De heer Idenburg wordt als Minister van Koloniën opgevolgd door den heer De Waal Malefijt, Kamerlid van Breu- kelen. Binnen eenige dagen is deze verandering te wachten. Tariefherziening. Aangaande de te verwachten tarief wijziging meldt de »N. Ct." nog: Het ligt minder in de bedoeling een fiscale dan wel een technische herziening van de bestaande tarieven ter hand te nemen, waarbij dient opgemerkt dat het ontwerp van mi nister Harte zeer zeker een fiscale herziening beoogde. Op de komende begrooting wordt een tekort van minstens twaalf milli- oen gulden verwacht. Gepoogd zal worden voor een goed deel het ont brekende te verkrijgen uit belasting wijziging, door samensmelting van vermogens- en bedrijfsbelasting tot een inkomstenbelasting, waarbij de plannen van den oud-minister mr. Th. de Meester goede diensten zullen bewijzen. Eleetrische verlichting van het Gooi. Bij de behandeling van de eleetrische verlichting van den Laarderstraatweg te Naarden, in den Gemeenteraad al daar, werd o.m. medegedeeld, dat er plannen bestaan tot eleetrische ver lichting van het geheele Gooi. Eene groote, kapitaalkrachtige Duitsche Maatschappij zou met de Hollandsche Electriciteitsmaatschappij, die nu licht levert aan Naarden, Bussum en Hil versum, onderhandelingen daaromtrent voeren, en zouden de resultaten daar van zelfs binnen niet al te langen tijd reeds kunnen worden tegemoet gezien. Gaat het plan door, dan wordt op de heide een groote centrale gebouwd, die licht levert aan alle Gooiscbe ge meenten. Gooieche Marktplein te Laren. Zondag a.s. wordt op het Oud- Gooische Marktplein to Laren een wedstrijd gehouden van Gooiscbe kleederdrachten, 't Is de bedoeling van 't best. van Laren's Bloei op dien dag zooveel en zoo fraai mogelijk de in 't Gooi en omstreken gedragen lande lijke costumes op het Oud-Gooische Marktplein bijeen te zien, teneinde daardoor nog eens de algemeene aan dacht op het eigenaardige en werkelijk schoone van deze kleeding te vestigen. Het bestuur hoopt dat niet alleen bezitsters (ters) maar ook werkelijke draagsters(gers) van deze costuums zullen verschijnen en wel zoo com pleet mogelijk met de gebruikelijke gouden en zilveren sieraden getooid, hetzij alleen, in paren of als groep, bijv. gezeten op een boerenwagen. De uitgeloofde geldprijzen zullen feestelijk worden uitgereikt en de avond zal met echt Gooische dansen worden besloten. Grappenmakers zullen met allerlei liederen en gepaste aardigheden be- DOOR 31) Ze konden niets zien door het sleutelgat, want hy hing er iets voor; maar ze konden hem heen en weer hooren loopen. Af en toe klonk het alsof hij spijkers in den muur hamerde en dan hoorden ze hem voortdurend zuchten, net als altyd wanneer hy ingespannen werkte. Klotilde was er vast van overtuigd, dat hij teveel dievenhistories had gelezen, sedert hij de gewoonte had aangenomen alle deuren af te sluiten, zelfs als de ketting op de voordeur was. En dan ineens werd hij zoo vriendelijk en teeder, bleef een heelen avond bij haar in de kamer zitten en maakte haar aan 't lachen met alles wat hij zei, of liet haar de map met etsen zien. 't Laatst kwam de ets van Rembrandt uit Hollanddie lag in een paar vloeipapiertjes, en Benny zei altijd, dat hij liever zijn linkerhand af liet hakken, dan dat hij afstand deed van die plaat. En 't waren toch maar niets meer dan een paar armzalige hoornen aan 't water en een hoog, wrak bruggetje er over. Maar als hij naar die plaat keek, zat hy net als andere menschen in de kerk, met gevouwen handen, en 't was net of zijn oogen iets zagen, diep, diep in de plaat, iets dat er natuurlijk vol strekt niet was. Als hij er lang genoeg van genoten had, legde hij de plaat weer in de map, en beklaagde zich over zyn eigen ellendigheid en nietswaardig heid tegen haar die toch wisten dat juist hy een genie was. En dan kon hy de wonderlijkste dingen zeggen, die eigenlijk niets beteekenden of verstandig waren, maar die mooi klonken, omdat zyn stem zóó zacht was, dat de woorden als muziek werden. Hy zei ook altijd, dat hij, indien hij rijk was, den heelen dag zou willen slapen, en pas als 't avond werd wou hij opstaan en gaan wandelen, buiten, waar de mooiste boomen waren. En die wou hy teekenen, zooals ze hun takken uitstrekten naai den gouden avondhemel- Want dat was het eenige oogenblik dat de boomen en de natuur leefden. En dan trok hij ze mee aan 't raam, opdat ze dien onnoozelen wilg zouden zien, die boven het lage huisje van den bakker reikte. Niet eens dien wilg kon hy goed krijgen, zei hij. Maar dat deed er niet toe. Het was al zoo'n genot hem te zien en te beproeven hem na te teekenen. Als hij zoo sprak moest Klotilde er altijd aan denken, dat hij de mooiste Dominé, die ooit in een kerk gestaan had, had kunnen wezen. Maar dan kon hij plotseling afbreken en wegloopen, zonder een enkel woord, zonder een goeden nacht. En dan begon het geklop weer. Dezen keer was het niet slager Nielsen, die kwaad sprak achter Benny's rug. De onder juffrouw by de doodshemden had hem drie avonden achter elkaar in Tivoli gezien met een dame in een zwart fluweelen japon. Op haar woord van eer, ze hadden champagne gedronken in die fijne veranda, cham pagne, die eventjes twaalf kronen kostte voor een gewone literflesch. Jane antwoordde met de noodige waardigheid, dat, wanneer haar zoon lust had wat te drinken, hy natuurlijk champagne dronk, cn 't aan anderen overliet bier te zwelgen. Maar op 't zelfde oogen blik schoot er een gedachte door haar breiD, die haar duizelig en bijna wee maakte. Zy zag haar voor zich! Zij zag haar net zoo duidelijk voor zich als al de gravinnen en hertoginnen uit de feuilletons. Die droegen ook altijd zwart fluweel. En ze droegen hetl Het sleepte achter haar aan in rijke plooien over parketvloeren, dat bepaald nog veel chiker was dan tapijten. Ze had het zelf ook gezien, niet eenmaal, maar verscheidene keeren in de Lieve Vrouwe kerk en in de Trinitatiskerk bij deftige bruiloftende moe ders van de bruid in 't zwart fluweel. Zwart fluweel was dan ook geknipt voor die kringen. Zy zag haar voor zich. Lang, slank en met trotsche houding. Duidelijk zag zij haar. Jane dacht verder en verder. Dat was het natuurlijk wat Benny scheelde daardoor was hij zoo on gedurig. Niets dan verliefdheid. Dat ze daar toch niet eerder aan gedacht hadhet lag immers voor de hand. Maar zooveel was zeker, bij die gelegenheid zou den ze in 't zwart zij zyn, alle vier in zwarte zy'de en natuurlijk in de Lieve Vrouwe kerk, die was het mooist! Benny had had haar altijd beloofd, dat hij met niet minder dan eene gravin zou trouwen, en Benny was net zoo trouw aan zijn eens gegeven woord, als hij netjes was. Ja, dat was hij. Jane nam twee uur vroeger vrijaf, en ging met den omnibus naar huis, hoewel ze die tien óre eigenlijk had moeten besparenwant het geld lag zoo maar niet op straat in dezen slechten tijd. Ze stoof haar zusters voorby in een wilde vaart, zonder te antwoorden op haar vraag „of zij ziek was," dadelijk de zaal in, greep het nieuwste boek van de adelplank en begon er in te bladeren. Maar het was als een labyrinth met duizend raadsels, het eene om het andere geslingerd. Een verblindend geschitter van namen. Ais zy ze maar las, was het haar als zag en hoorde zij een einde loos langen, schitterenden bruidsstoet voorby trek ken. Zij snoof de fijne geuren op van viooltjes en oranjebloesem. Geheel willekeurig sloeg ze 't boek open liet haar blik toevallig ergens neervallen, wees blinde lings hier en daar een naam aan maar 't was hopeloos de zwarte fluweelen japon paste bijna allen. Zy moest haar lijf open maken. Zy werk ziek van zenuwachtigheid. Benny had er zijn woord op gegeven en daar vertrouwde zij op. Maar zij wilde niet vragen, niet voordat Benny uit zich zelf kwam en haar alles toevertrouwde. Nieuwsgierig was zy niet, wat men haar anders ook ten laste kon leggen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1