BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. zoekers en deelneemsters(ers) trachten te vermaken. Op 21, 22 en 23 September wordt te Rijswijk (Z.-H.) eene nationale tentoonstelling gehouden op het ge bied van tuinbouw, landbouw, paarden en vee, bloemen en planten, vruchten teelt en pluimveehouderij. Dezo ten toonstelling, welke staat onder het eere-voorzitterschap van den Edel- Achtbaren Heer Burgemeester, wordt georganiseerd door de Koninklijk goedgekeurde Vereeniging sRijswijk's Bloei», welke zich onder meer ten doel stelt: het bevorderen van het Vreemdelingenverkeer. Het tentoonstellingsterrein, gelegen bij de halte der stoomtram Den Haag Delft, is ongeveer 2 bunder groot, zoodat alle inzendingen in de ruime gebouwen op het voordeeligst kunnen geëxposeerd worden. Reeds zijn tal van inzendingen uit de omgeving in geschreven, maar ook uit anderedeelen van het land zal deelname zeer ge waardeerd worden; tot 20 Augustus kan worden ingeschreven. Met recht mag worden verwacht, dat deze tentoonstelling met succes zal gehouden worden, aangezien dit de eerste van zoodanigen aard en om vang te Rijswijk is en de gunstige ligging van dit dorp ongetwijfeld zeer veel bezoek zal trekken. Het programma en verdere inlich tingen zijn te verkrijgen bij het Secre tariaat der tentoonstelling, Prins Hen driklaan 8 te Rijswijk. Sedert jaren is door geneeskundigen gewezen op het gevaar van besmetting door vuile bankbiljetten, die, van hand tot hand gaande, ziektekiemen van den eenen op den anderen mensch kunnen overbrengen. Te Washington genomen proeven hebben geleid tot de ont dekking van een chemische oplossing, waarin de bankbiljetten kunnen wor den gereinigd zonder te worden be schadigd. De minister van financiën der Ver- eenigde Staten is ook voornemens den omvang der biljetten te verkleinen uit een oogpunt van bezuiniging en van gemak. Uit New-York wordt gemeld dat Orville Wright den 10e vertrokken is naar Berlijn, via Londen, waar hij eene uitvinding, toegepast op vlieg machines, komt vertoonen. Hij zal trachten er de records te verbeteren. Orville beweert dat het vliegtoestel, waaraan hij met zijn broeder Wilbur werkte, alles zal overtreden, wat men tot hiertoe onder vliegenopzicht te zien kreeg. Niet alleen zal men met dit toestel nog een heelen tijd in de hoogte kunnen blijven, zelfs wanneer de motor tot stilstand komt, maar men zal er in een dag 1000 K. M. mede kunnen afleggen. Binnenkort, zegt Orville. zal men er regelmatige diensten mede kunnen inrichten. Met spanning wordt de komst te Berlijn van Orville Wright verwacht. In New-York is het volgens de jongste berichten nog steeds even warm en daar, alsook te Baltimore, Pittsburg, Philadelphia, Jersey-City en elders kwamen vele sterfgevallen ten gevolge van de groote hitte voor. De meeste ziektegevallen komen natuurlijk voor in de dichtbevolkte buurten, waar veel bedorven fruit en andere waar goedkoop wordt verkocht. De menschen slapen er op de balkons en de daken. Ook gaan er velen naar den waterkant om te slapen. De stede lijke overheden hebben voorts bevel gegeven het slapen in de openbare parken voor menschen uit de achter buurten toe te laten. Ook te Londen en elders in Enge land duurt de reeks van warme dagen voort, die dezen Augustus maken tot een maand van zonneschijn een zomerfeest waaraan wij Nederlanders in ons echt gematigd land op kalme wijze deelnemen. Volgens openbare kennisgeving van Burgemeester en Wethouders zal de loting der vóór den len Juli van dit jaar voor de Militie ingeschrevenen, behoorende tot de lichting van 11)10. in het Gymnastieklokaal van de Open bare Lagere School 2e soort, aan de Hellingstraatalhier gelegen, geschieden op Maandag 1G Augustus 1909, aan te vangen des voormiddags tien uren, voor de ingeschrevenen, wier geslachts naam begint met de letters A tot en met F en op Dinsdag 17 Augustus 1909, des voormiddags te 10 uur, voor de ingeschrevenen, wier geslachtsnaam begint met de letters G tot en met Z. Hedenavond vergadeit de Kamer van Koophandel en Fabrieken ten raadhuize. Mejuffrouw J. A. Poortman be haalde te 's Gravenhage de acte En- gelsch L. O. De manschappen van het 5e regiment infanterie, die in 3 cora- pagniën vereenigd gedurende 12 dagen schietoefeningen hielden in de Hars kamp, keerden Dondermiddag in 't garnizoen terug. Ondanks de lange marsch onder hevige hitte zag de troep er flink uit. Door de Amsterdamsche Sport club sOlympia» zal hel door de redactie van »De Fiets» opgeworpen denkbeeld om, in navolging van bet buitenland, een wegwedstrijd te houden, worden verwezenlijkt. Van verschillende zijden, ook van regeeringswege, is medewerking toe gezegd. De eindwedstrijden zullen op Zon dag 22 Augustus, op het sportterrein «Birkhoven» plaats hebben. De eerste dag wordt gereden van Amsterdam via Utrecht en Arnhem naar Maastricht. Tweede dag: Maastricht-Groningen. Derde dag: GroningenAmersfoort, eindpunt op het sportterrein, waar de baan één a tweemaal moet worden rondgereden. Voor de snelste baanrondte is een extra groote verguld zilvei en medaille uitgeloofd. De deelnemers aan den wedstrijd worden des middags tusschen 2 en 3 uur op Birkhoven verwacht. We ontvangen het volgende communiqué. Gisterenavond heeft het Dagelijksch bestuur van de commissie voor de feesten op 31 Augustus weer een lange vergadering gehouden met de sub-comité's en alles nogmaals be sproken en weer eens overwogen en dit kan gezegd, dat er alles best voor staat, dat de sub-comité's om strijd groote zorg besteden aan bet onder deel, dat zij op zich namen te ver zorgen. Maar er is een paar honderd gulden tekort. Doch aan den anderen kant waren velen niet thuis toen de collectanten hun rondgang hieldenenkelen willen misschien wel voor een tweeden keer geven welnu, wie nog iets of weer iets te missen heeft voor het feest, zende zijn bijdrage aan den Penning meester, mr. A. van Traa,Muurbuizen9. Een envelop er om heen, waarop »voor 31 Augustus", is duidelijk in overvloed en er zal een zeer goed gebruik worden gemaakt van die nakomende bijdragen. Amersfoort wenschte ditmaal een grootscber feest dan op Koninginne dag placht gegeven te worden door de mededeelingen zijn verwachtingen gewekt ook in omliggende plaatsen zou nu om een paar honderd gulden hier en daar op 't programa beknib beld moeten worden? Dat kan immers niet en dat wil Amersfoort ook niet. omdat het weet dat de giften, die elk naar de mate van zijn krachten bijdraagt, reeds op 31 Augustus rente brengen en het, op den eersten jaardag van H. M. de Koningin als moeder, de geboorte van Prinses Juliana recht feestelijk wil herdenken. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 15 Aug. geregeld als volgt: Remonstrantsche kerk. Voorm. IO'/i uur, Dr. J. A. Beyerman, Rem.-pred. te Amsterdam. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Prof. Dr. H. Bavinck, van Amsterdam, 's Av. 5'/i uur, Prof. Dr. Bavinck. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. de Hengst, pred. te Veenendaal. 's Av. 5'/i uur, Ds. de Hengst. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9Vi uur, Godsdienstoefening 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Clir. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 91/» uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5'/» uur, Godsdienstoefening. SOlate STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 11 en 12 Aug. 1909. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leihweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f30. 4576 8003 8006 8028 9288 9295 9355 9363 9390 15791 16366 16370 16525 16536 16543 en 16762. Te zamen 16 prijzen. De derde klasse trekt van 2326 Aug. 1909. STOOMVAARTBERICHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Norddeutsche Lloyd. s.s. »Wittenberg" vertrok van Bre merhaven 11 Aug. s.s. »Gotha" arriveerde te Antwer pen 11 Aug. s.s. »Derfflinger" arriveerde te Aden 11 Aug. s.s. »York" vertrok van Napels 11 Aug. s.s. Kaiser Wilhelm der Grosze ver trok van Southampton 11 Aug. s.s. Prinz Friedrich Wilhelm arri veerde te New-York 11 Aug. s.s. Skutari arriveerde te Nicolajeff 11 Aug. s.s. Therapia vertrok van Barcelona 11 Aug. s.s. Bayern vertrok van Napels 11 Aug. s.s. George Washington passeerde Scilly 12 Aug. Men schrijft uit Baarn aan het N. v. d. D. Het Baarnsche »Oud Holland" heeft succes. Dank zij het gunstige weder en de steede afwisselende programma's mag het marktplein zich in een zeer druk bezoek verheugen. Daarom heeft men er nog een weekje bij aange knoopt, en de sluiting, welke aan vankelijk bepaald was op 12 Aug. verschoven tot 22 Augustus. Er wordt dan ook veel aantrekke lijks gegeven. Behalve de dagelijksche vermaken o.a. de Oud-Hollandsche Kapel, Taylors levende marionetten, Louis Conrram, prof. Ri-ki-ri, Rem- brandt-sextet, enz. hedenavond concert van de llaliaansche Kapel (directeur Michel Lazasco)Woens dag 18 Aug. opera-avond (dir. de heer Van der Eijnde); Donderdag 19 Aug. worstelwedstrijd, door de Ulr»chlsche, Hilversumsche en Baarn sche worstelclubs; Vrijdag 20 Aug. gecostumeerde fielsoptocht, waarvoor drie fraaie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Deze stoet wordt o.m. als volgt samengesteld: piekeniers, Oud-Hol- landscbe Kapel, Grieksche zegewagen, Japansche pus-pus, draagstoel, fietsen uit de jaren 1700 en 1830, enz., en zal eerst een ommegang door het dorp maken. Er dreigt een staking onder de Belgische mijnwerkers. Gelijk bekend, strijden dezen reeds jaren lang voor den achtuurwerkdag en de Kamer hoeft zich er ook vóór verklaardde Senaat heeft helechter tegengehouden. Deze vond een werkdag van 9 uur al mooi genoeg en uil van den acht uurwerkdag alleen weten in de mijnen waar het erg heet is. Nu hebben de mijnwerkers-vakvereenigingen de zaak zelf ter hand genomen. De groote staking bereiden zij voor tegen den herfst, maar zij willen nu reeds kleine plaatselijke stakinkjes organiseeren om voordeelen te behalen. Het bierverbruik te Berlijn is ge middeld 4 millioen hectoliter jaarlijks. Het is daar in de laatste acbt jaren afwisselend vermeerderd en vermin derd. In 1901 was het 248.6 liter per hoofd; in 1903 213 liter; in 1906 222.3 liter en in 1908 225.8 liter. In de bierstad Mtinchcn is het bier- verbruik gestadig achteruitgegaan in de laatste acht jaren. In 1900 was het 3.758.162 hectoliter en in 1908 3.145.820 hectoliter. Het melkverbruik te Berlijn was in 1908 351.431.687 liter of ongeveer 100 liter per hoofd. Te Miinchen werd verleden jaar 83.312.000 liter melk verbruikt; dat is ongeveer 149 lit. per hoofd. De Müncheners echte «nathalzen» naar 't schijnt drinken dus niet alleen meer bier, maar ook meer melk dan de inwoners der Duit- sche Rijkshoofdstad. Op de Middenstands-Ten toon stelling gehouden te Amsterdam, is bet artikel Molenaar's Kindermeel van Westzaan wederom met Goud be kroond geworden. Dit is wel een bewijs voor de uit muntendheid van dit artikel. Het is ook na te gaan, door de duizenden pakken, die hier in Neder land gebruikt worden, en zelfs bij groote hoeveelheden naar het Buiten land verzonden worden. Voor de betrekking van lid van den te Utrecht gevestigden Centralen Raad van Beroep voor de Ongevallen verzekering ter vervulling van de vacature door de benoeming van baron Van Harinxma thoe Slooton tot Com missaris der Koningin in Friesland zijn, naar gemeld wordt, tot dusver nog betrekkelijk weinig sollicitatiën ingekomen, waarschijnlijk door het weinig bekend zijn van het beslaan der vacature. Ook een blijde gebeurtenis. Men meldt uit Tilburg, d.d. 6 Aug. Door de geboorte van Adriana Maria Wilhelmina van Gooi, die heden in de registers van den Burgerlijken Stand werd ingeschreven, is het aantal inwoners van Tilburg gestegen tot vijftig duizend. Namens de gemeente zal den vader, den wever Hendrikus van Gooi, een gouden horloge en namens het hoofd comité der tentoonstelling een gouden medalje en een spaarbankboekje met vijftig gulden worden aangeboden. Ter eere van deze voor Tilburg heugelijke gebeurtenis was de ten toonstelling dien avond toegankelijk voor 10 cents. De Duitsche Keizer men wete dat hem in zijn hoofdstad de bijnaam Herr Lehmann gegeven wordt spreekt op 'n avondwandeling te Pots dam een schildwacht aan. Hoe heet je vraagt hij den man. De schildwacht staat in postuur, borst vooruit, buik in, geweer gepre senteerd, antwoordt, stram: Dat kan ik niet zeggen. Kom, zegt Keizer Wilhelm, den kend dat de man hem niet begrepen heeft, je kunt me je naam toch wel zeggen. Ik ik durf niet, stamelt de soldaat doodsbleek. Nu begon de Keizer ongeduldig te worden. Kerel zeg me hoe je heet of... En de ander, doodsbenauwd: Majesteit, ik heet ook Lehmann. De keizer schudde van den lach en gaf den man een vijfmarkstuk. In enkele buurtschappen der gemeente Barneveld heeiscbt het roodvonk nog al in erge mate onder de kinderen. Vooral in de buurtschap Glind komen nog al kwaadaardige gevallen voor, in verband waarmede de openbare school aldaar voor den tijd van zes weken is gesloten. De vrouw en de sport. Het maandschrift »De vrouw en haar Huis" bevat een causerie van jhr. J. Feith, getiteld: »De vrouwen de sport". Schr. bepleit geen terug keer tot Spartaanscbe opvoeding met meedoogenlooze uitioeiing van zwakke en mismaakte jonggeborenen, geen ras ook van louter sporlkampioenen. Zijn ideaal zou zijn een ras, een geslacht, een volk van gezonde, krach tige, behendige, geoefende bewuste, zelf vertrouwende mannen en vrouwen. Men stelle, zoo betoogt sclir., niet als eersten eiscb een sport-élite, die ons land bij de eerstvolgende Olym piade een wat beter figuur zou helpen maken dan op de laatste Londensche. Neen, sprs adspiraties gaan niet zoo hoog, maar oneindig veel verder. Niet de sportlauwer voor één uit verkorene, doch in de toekomst heel een natie, heel een natie, die, dank zij tal van deugden en eigenschappen, zich in de rij der wereldvolkeren onder de eersten haar plaats veroverde. Wanneer wij spreken van ons Volk, dan zijn de twee seksen er één, want wij mannen zullen er de sterke vaders, gij vrouwen er de gezonde moeders van moeten zijn. Een verstandig beoefende sport zou schr. tot volkszaak verheven wenschen te zien. Aan »De Vrouw en haar huis", dat meisjes en vrouwen bereikt, maar ook aan opvoeders, onderwij zeressen, aan allen die hebben om te gaan met vrouwelijke helft van ons volk wenscht spr. dit ernstige inzicht toe, n.l. dat sport eenmaal een hoofd factor van maatschappelijk belang zal behooren te zijn. Aan een nadere uit werking waagt schr. zich niet, daar voor zouden de dokter, de paedagoog, de minister, de gemeentebesturen, directies van bedrijven en gestichten moeten worden bewerkt. Amsterdam door de Nachtwacht uit den brand. In het dagboek van een Amster dammer in de »Tel." geeft de schrijver in een gefingeerden brief aan de raads leden in overweging »de Nachtwacht" maar aan Carnegie te verkoopen. Voor de voor koopsom zou veel gedaan kunnen worden en de Amsterdammers zouden in geen tien jaar belasting behoeven te betalen. De br ief eindigt aldusWatzeidu?Nationaleschande? Alsof het geen schande is voor een volk, zijn hoofdstad, zijn hart te laten omkomen in de misère!" Gevaarlijke hocdespeldcii. De Parijsche politie houdt zich bezig met dames-hoedespelden. De vaak 40 c.M. lange lansen, die de reusachtige voorwerpen, welke de dames als hoofddeksel bozigen, op het kapsel vastpriemen, blijken uiterst ge vaarlijk te zijn. Om enkele voorbeelden aan te halen onlangs werd een ingenieur, die plaats had genomen in een omnibus van den lijn MadeleineBastille, door de hoedespeld van zijn buurvrouw een oog uitgestoken, toen een schok van den wagen hen in onzachte aanraking met elkaar bracht. Een winkoljuflrouw, die zich met een klant voorover boog over een stof, werd evenzoo ernstig verwond; een kindje van achtmaan den, op de schoot van zijn moeder in een onnibus zittend, werd een wang opengereten. Dergelijke ongelukken in Metro wagons zijn legio. De prefectuur van politie bestudeert thans de quaestie, daar men het voor beeld van Duitschland wil volgen en een verbod uitvaardigen tegen het dragen van dergelijke moordadigen toiletartikelen. De »Temps" vraagt of het niet mogelijk ware in een ver ordening te bepalen, dat de hoede- spehien voortaan voorzien moeten zijn van xprotèges-pointe" op dezelfde wijze als men de punten van potlooden beschermt tegen breken in den zak of kostbare dasspelden bevestigt... De oud-gediende en zijn "Derde Keizer". Aan De St. wordt uit De Steeg een aardige ancedote verteld van een Duitschen oud-gediende, die z'n derden Keizer wil zien. Hij had o.a. den slag bij 's-Gravelotle meegemaakt. Militaire eeieteekenen sierden zijn borst. Geen teeken van zijn eervolle militaire loop baan liet bij thuis, toen hij gewapend met een roode kaart bem bezorgd door tusschenkomst van een zoon en een schoonzoon, die beiden leveranties op Middachten hadden mogen doen naar de omgeving van het kasteel trok om daar, zoo mogelijk, den Keizer te zien te krijgen. Maar dat lukte niet best. Want, al was de be waking van don Keizer langs den publieken weg allesbehalve streng, op het landgoed was het anders. Allerlei bewakers met en zonder uniform versperden daar den nieuws gierigen den weg en zelfs het ver toonen van de roode kaart was den menschen niet voldoende om tot dicht bij het kasteel toegelaten te worden. Zelfs wie een plausibele reden voorgaf, waarom hij op het kasteel moest wezen, werd trouwens zonder kaart niet door gelaten, maar kreeg, hoe chic bij er ook uitzag, voor alle zekerheid tot aan het slot nog een bereden politie agent mee. Onze oud-gediende liet dan ook haast de hoop varen, dat hij den Keizer zien zou. Doch, al werd hij ook telkens toruggestuurd, den moed gaf hij niet op. Eindelijk werd hij zelfs door den broeder van den slot voogd tot op zekeren afstand van het kasteel teruggestuurd. Maar deze kwam met zoo gemakkelijk van hem af. «Mijnheer de Graaf", zoo sprak hij dezen met z'n Duitsch accent aan, lier wijzend op de eereteekenen op zijn borst, sik heb onder twee Keizers gediend, en nu wilde ik nog zoo graag den derden eens zien." Dat verzoek kon de Graaf toch met geen mogelijkheid afslaan I Hij liet zich verbidden en wees den ouden militair een plaatsje aan, waar hij dan maar even moest blijven staan en van waar hij alles overzien kon, wat bij het slot gebeurde. Daar krijgt de oud-gediende z'n derde Keizer in 't oog en als de Keizer den blik naar zijn kant richt, dan maakt hij, de borst vooruit, zoo dat zijn decoraties duidelijk zichtbaar zijn, eerbiedig het militair saluut. Het resultaat is boven verwachting Onmiddellijk groet de Keizer hoffelijk op militaire wijze terug, welk voor beeld door alle militairen van het gezelschap gevolgd wordt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2