NIEUWE "SÉT Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht, Schetsen uil ie rechtzaal. BUITENLAND BINNENLAND. i\o. 66. Woensdag 18 Augustus 1909. Aoht-en-dertigftte jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Kijk f 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. BureauLangeetraat 77. Telephoonno. 6®. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. De Prins van Wales beeft er in toegestemd naar Zuid-Afrika te gaan om bet parlement der Zuid-Afrikaan- sche Unie te openen. Wellicht gaat de Prinses van Wales mee. De Unie zal waarschijnlijk den 31 Mei gepro clameerd worden en de Prins zal dan in den zomer of herfst komen. Hij heeft al eens iets dergelijks gedaan, want hij opende in 1901 het parlement van het Australisch gemeenebest. Uit nadere berichten omtrent de noodlottige aardbeving in Japan van 44 Aug. welke berichten, wegens het vernielen van de verkeersmiddelen, nog steeds onvolledig zijn wordt gesproken van 302 huizen en andere gebouwen, die vernield en 1026 die zwaar beschadigd zijn. De berg Isoeki is ingestort en geheel van aanzien veranderd. Tot Zondagmorgen toe werden telkens nieuwe schokken gevoeld. Geheele steden en dorpen moeten in puinhoopen zijn verkeerd en duizen den menschen zijn zonder onderkomen. De aardbeving was vooral hevig in den omtrek van den berg Isoeki een voor uitgebrand gehouden vulkaan, die nu opnieuw tot uitbarsting kwam alsook bij het meer Vivar, midden op het eiland Hondo. Ook te Nagoja, een stad van 300,000 inwoners, door haar porselein ver maard, is de verwoesting zeer groot. Herdenking van den Varua-slag. In het jaar 9 onzer jaartelling ge beurde het, zooals Victor von Schelle! bet plastisch voorstelt: „Als die Hömer frech geworden Zogen sie nach Deutschlands Norden Vorne, mit Trompetenschall, Ritt der General-JFeldmarschall Herr Qaintilins Varus In het Teutoburgerwoud werden de Romeinsche legioenen door de Ger manen, onder Arminius of Hermann den Cberusker verslagen. En Augustus, de Romeinsche Imperator, was zoo ontzet over deze nederlaag zijner troe pen, dat hij het gevleugde woord ont dekte: «Vare, Vare, redde mibi legiones!" Om deze gebeurtenis te vereeuwigen heeft Ernst von Bandel een groot deel van zijn leven en zijn geheele vermogen geofferd voor het stichten van het Herruannsdenkmal op den Grotenburg bij Detmold, het trotsche beeld van den Cherusker, die met opgeheven zwaard de Teutonen oproept tot de verdediging hunner heiligste goederen. Zondag werd te Detmold de 1900e gedenkdag van den slag tusschen Her mann en Varus, die niet daar geleverd werd, doch die de legende naar Det mold verplaatste, feestelijk herdacht. Tienduizenden deelnemers hadden zich te Detmold vereenigd om de feesten bij te wonen. Zaterdag werden de deelnemers ten stadhuize ontvangen. Professor Thor- becke, de groote kenner van de ge schiedenis van het Teutoburgerwoud, die door zijn geschriften over dat schoone deel vau het Duitsche Rijk en over de bronnen voor zijn bewering, dat de slag bij Aliso werkelijk in de nabijheid van Detmold plaats had, ook buiten Lippe bekend is, hield een toe spraak. Zondag had de groote feestelijke betooging plaats op den Grotenburg. Een historische optocht trok uit Det mold naar de plaats waar Bandel's schepping staaten te midden van de tienduizenden, die op de Bandelwiese bijeen waren, stond professor Hans Delbrück op het spreekgestoelte om in een geestdriftige redevoering tot de Deutsche Jugend" te wijzen op de groote beteekenis van deze feest viering, ter herdenking van wat de vaderen deden in een mythisch tijd perk, doch bewaard gebleven als een heilig kleinood door de overlevering en de historie. Hij sloot met een schitterende dythirambe op de »Errun- genschaft" van het Duitsche volk: Een heid, vrijheid en dapperheid, met gevoel voor beschaving en wetenschap, kunst en godsdienst, vasthoudendheid aan eigen eigenschappen naast erken ning van het goede uit den vreemde. En zijn toespraak vond levendige instemming bij duizenden, die daar boven op den Gotenburg die schit terende woorden hoorden. Twee Duitsch-Amerikanen spraken nogr een namens de Amerikaaasche broederschap der Hermannszonen in Texas, een namens den Duitsch-Ame- rikaarischen nationalen bond. Een feestvoorstelling in den Oud- Germaanschen Hünenring sloot de feestelijkheid, die door den vorst van Lippe geheel was bijgewoond. tHandelsbl.i Zondagmiddag maakte de Koningin en de Prins weder een wandelrit over den Amersfoortschen weg, gezeten in een rijtuig met twee schimmels, bespannen en door den Prins gemend. Onderweg kwam een auto het rijtuig tegemoet, waarvoor de Prins ter zijde van den weg stuurde en stilhield. Ter plaatse gekomen, hield ook de auto stil, uit eerbied, zooals gebruike lijk, en niettegenstaande de Prins wenkte door te rijden. Het gevolg was, dat het rijtuig in de rook van de auto stond en de Prins toen spoedig voortreed. Z. K. H. Prins Hendrik vertrok hedenochtend 8 u. 54 min. voor eenige dagen naar Dobbin, in Mecklen burg, met zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haare, die gisteren op Het Loo is aangekomen. De Prins is voornemens tien dagen aldaar te verblijven. Het gerucht, dat Z. K. H. de zeilwedstrijden te Sneek zou bijwonen, blijkt dus onjuist geweest te zijn. H. M. de Koningin-Moeder kwam heden morgen om 9.57 te Apeldoorn, en keert van avond 8 36 naar Soestdijk terug met den D.-trein, welke daartoe bij uitzondering zal stilhouden. Te Eemnes is de vorige week op het jachtgebied van H. M. de Koningin-Moeder eene jachtpartij ge houden op waterwild, waaraan onder meer werd deelgenomen door graaf Schimmelpenninck, den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, den burgemeester van Soest en den intendant van Soestdijk. Het «Bat. Nbl." verzekert, dat de gouverneur-generaal Van Heutsz van plan is om, na zijn aftreden, geruimen tijd in het Zuiden van Europa te vertoeven en daar heen en weder te trekken, totdat het voorjaar van 1910 hem zal veroorloven naar Nederland terug te keeren. Zooals wij reeds eerder mededeelden, zegt het blad, bemerkt Z. E. het dragen van de lasten van het ambt duchtig aau zijn gestel en wil nu iu rust en ver strooiïng het evenwicht weder her winnen. Daar het wenschelijk is, maat regelen te treffen ter voorkoming en bestrijding van werkloosheid, alsmede tot leniging barer gevolgen, is bij Kon. besluit aan eene Staatscommissie opgedragen te onderzoeken: a. in hoeverre d» Regeering over de middelen beschikt om snel en vol doende ingelicht te worden over den stand van de binnenlandsche arbeids gelegenheid en den omvang en den aard van werkloosheid in de ver schillende vakken en welke aanvulling deze behoevenb. wat de Regeering kan doen, betzij door steun van personen of corporaties, hetzij zelfstandig, zoo wel tot voorkoming of bestrijding van werkloosheid als tot leniging van de gevolgen daarvan. Door deze Staatscommissie zat aan H. M. verslag worden uitgebracht aangaande de uitkomsten van het door haar gehouden onderzoek, welk ver slag de voorstellen zal bevatten, waar toe dit onderzoek haar eventueel aan leiding mocht geven. Elk lid der com missie zal de bevoegdheid hebben van zijn zienswijze, voor zooveel die van de meerderheid der commissie afwijkt, in eene afzonderlijke aan het verslag toe te voegen nota te doen blijken. Oe Rijksmiddelen. Ondanks drie belangrijke tegen vallers van te zamen bijna zeven ton. hebben de Rijksmiddelen in Juli nog f54,500 meer opgebracht dan in die maand van 4908. De tegenvallers waren eene vermindering van: f204.334 bij de successie- Tflphtfln 1319.596 bedrijfsbe lasting en 153.058 personeele belasting, waarbij nog 84.002 voor de Staatsloterij moet gevoegd worden. te zamen f 760.990 De overige middelen hebben dus in Juli ruim f815,000 meer opgebracht dan in Juli 4908 of ca. 9 pCt. Deze uitkomst is alleszins bevredigend, vooral wanneer men op de onderdeelen let. Evenals in de voorgaande maanden, waren het ook ditmaal weder de middelen, die als waardemeter van handel en verkeer kunnen dienen, die hoofdzakelijk tot de verbetering bij droegen. Invoerrechten leverden f 78.000 of 9'A pCt. meer op; loodsgelden (die de voorgaande maanden nog niet veel in de verbetering deelden) wijzen een vermeerdering van f 25.700 of 11 pCt. aan. Van de accijnzen staat de suiker- accijns weder bovenaan met eene ver meerdering van f 415.000 of 23 pCt. De overige accijnzen leverden eene kleinigheid meer (wijn en geslacht) of minder (zout en bier) op, terwijl bet gedistelleerd de teruggaande be weging heeft voortgezet met eene vermindering van f 25.600 of ruim 1 pCt. Van de indirecte belastingen hebben Kleine eeriueht. D o u x pays! Geen sterveling in de vriendelijk- landelijke gemeente Houtwijk zou een oogenblik getwijfeld of geweifeld heb ben bij het beantwoorden der vraag »Is dat Jan Bongers z'n eigen werk?" «Neen" zouden ze allen gezegd heb ben, van den burgemeester af tot bet oude manneken toe, dat in oog luikende permissie eiken Zaterdag middag langs de deuren centjes op- baalde. «Neen, dat is niet Jan Bongers z'n doen Daar zit z'n vrouw Trien achter. Wat ik je zeg!" Jan-zelf bemoeide zich niet met andere dingen dan het bestier van z'n particuliere, vrij-floreerende zaakjes. Werd er in den kring der vrienden- dorpsgenooten over politieke of andere «wijzighedeo" geredeneerd, dan be paalde Jan Bongers er zich zoolang z'n oogen niet zachtkens dicht-dom- melden van overmatige verveling tot 't nu en dan mompelen van »Krèk- zoo!"waarna hij zich haastte om zijn rond, rood, glimmerig hoofd in rook wolken te hullen. En was de legen- partij aan het woord, dan gaf Jan door zacht-geraoedelijke hoofdknikjes te verstaan, dat hij het betoog volgde Zonder nu juist van be paalde opinie blijk te geven. Aldus hield Jan ieder te-goed-vriend, zonder dat eerzuchtig verlangen naar op den voorgrond treden ooit in hem ontwaakt was... Maar Trien Bongers, zij, die sinds zes-en-twintig jaren 'slevens lief en leed met Jan deelde... Die was van «ander maaksel", zooals de domenee eens, in 'n vroolijke bui, gezegd had- Die verstond de kunst om als zij 't op haar heupen had vrien delijk te zijn... Zoetig, strooplikkend, fleemerig... Om daarvan begrip te hebben, moest men hooren de vrouw van den hout- kooper, een der notabelen van 't dorp, wiens zeer vooruitstrevende denkbeelden hem buiten den kring der vrouwen hadden gehouden... Haar moest men hooren verteilen. »Als ik je nou toch verzeker, dat ze gister-middag, van drie tot half vijf, bij mevrouw Driessen is geweest Als de vrouw van den burgemeester mij zou inviteeren, dan zou 'k bedan ken voor de eer... Ik dring nu niet graag in bij de menschen... Ik heb geen genadigbedens noodig, gelukkig... 't Kan mij ook geen haar, geen zier schelen, al bleef ze dag en nacht bij mevrouw Driessen, die Trien Bongers, en ik denk dat de dames er net-zoo over oordeelen al ik?... Waarna de dames door allerlei lachjes, oogknipjes en wuivende hand- bswegingen te kennen gaven, hoe absurd zij 't denkbeeld alleen vonden. Doch voortgebabbeld over het zaakje werd nog een heel poosje.... Hoe juf frouw Bongers de burgemeesterscbe, wier overgroote zuinigheid algemeen bekend was, in baar zwak wist te tasten door aan te komen met lekkere, kersversje eitjes, dan weer met wat anders.... En boe ze 't dan zóó aan legde dat burgemeestersche kon ge- looven, dat zij 't echte, hooge eer vond deze cadeautjes te mogen offreeren.... «Daar gaat ze weer stroop likken!" zeiden de dorpsdames tegen elkaar, wanneer ze door de spleetjes tus schen gordijnen en horretjes Trien Bongers naar he.t huis van den burge meester zagen trippelen.... En heeleraail ongelijk hadden ze toch niet!.... De zaak zat ditmaal zóó in elkaar. De oude Hardeman, nu al bij de tachtig, had genoeg van het Raads lidmaatschap. En toen de rijke, zeer invloedrijke wethouder Bouwman op een avond met den burgemeester zat te overleggen »wien ze er nu maar in zouden nemen», toen gat burge meester, niet dan na eenige aarzeling Want ze wisten allebei hoe licht en hoe zwaar de candidaat, dien Z.E.A. bedoelde woog.... Toen zei dan burge meester »Weet je, Bouwman, aan Jan Bongers zouen we.... Komt me werke lijk voor....» Maar hij zweeg al weer, want de wethouder zette oogen op....Oogen....] Dacht: mankeert burgemeester 't nu waarachtig in z'n.... Doch meneer Driessen wist zóó leuk met z'n mannetjes om te springen. Had niet voor niks over de twintig jaar Houtwijk bestuurd.... Trok direct een ijselijk geheimzinnig gezicht. Knipoogde tegen wethouder op zoo'n aparte, guitige manier.... Gelijk men doet tegenover luidjes, van wier fabelachtige slimheid men diep doordrongen is.... En die men, des wegen, in z'n vertrouwen neemt. Bouw man was al dadelijk gestreeld door dat joviaal vertrouwelijke van burge meester. Snapte er geen steek van, maar deed natuurlijk of ie 't door grondde.... Waarop burgemeester hem wenkte om, met z'n hoofd en de daar aan vastzittende ooren wat dichterbij te komen.... Burgemeester loerde naar de deur, of iemand naderde.... O, de oude heer Driessen kon zoo aardig komedie spelen met z'n mannetjes.... En fluisterde daarna, een hand hou dend tusschen z'n lippen en een aan wethouders ooren Fluisterde druk, glimlachend, met oolijk glinsterende oogjes.... Héél duidelijk was 't Bouw-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1