B. RUITENBERG Hz., Y. FABER, Soesterweg 14. Ingezonden. Amersfoortscl Wissel- ei Effectenkantoor 1i C. van Kleine Encrclopedie, Uitttevers-Maatschappü „Vivat" TUIYERS MAGAZIJN FL AN Et LEN-COSTUMES, ZOMERVESTEN. Advertentiën. Gymnasium te Amersfoort. assurantiën, credieten, coupons, deposito's, effecten, prolon g atiên, vreemd geld, wissels. VIVAT's REISBELASTING. die een toren laat bouwen, is nu door H. M. de Koningin verrast met de schenking van een torenklok, die gegoten zal worden te Midwolda (Oldambt). De klok zal het volgende, door H. M. de Koningin zelf gekozen op schrift dragen «De Juliana-klok. Geschenk van H. M. de Koningin ter herinnering aan de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana, 30 April 1909." /N. R. CL") Een vreemd geval. In het café De Boer, aan de Reite- makersiijge, te Groningen, kwam Zaterdagavond een Duitscher een broodje eten. Toen hij daarmede half klaar was, bleef hij opeens onbeweeg lijk op zijn stoel zitten staren naar een bepaald punt in de kamer. Dat duurde zoo eenigen tijd en toen bet opmerkelijk lang een paar uur geduurd had en de vreomdeling boven dien blauw in het gelaat werd, werd men in het café ongerust. Men waarschuwde de politie. De inspecteur, de heer Jonkman, en een rechercheur verschenen. De Duitscher zat nog maar steeds onbeweeglijk te staren, blijkbaar naar eene plaat aan den muur. De heer Jonkman kwam op het idee, de plaat om te keeren, en op hetzelfde oogenblik sprong de vreemdeling op. Hij was tot zich zelf gekomen en kon nu allengs onder vraagd worden. Hij gaf op te zijn G. F., schilder, wodende te Bremen, en ver klaarde onder hypnose te verkeeren van een dokter uit Bremen. Hij wist niet, met welke bestemming bij hier gekomen was. Hier gekomen, is hij naar Grijpskerk gewandeld. Toen kreeg bij zooals hij zegt, weer «contact met den geest," die hem gesuggereerd heeft, dat hij zal worden doodgeschoten. Hij is naar hier teruggewandeld en in het boven genoemde café gegaan, met het be kende gevolg. De politie nam den vreemdeling mee naar het bureau. Onderweg sprak bij zooveel wartaal, dat het gewenscht scheen hem naar het ziekenhuis te brengen. Dat is gebeurd. Hij is daar in observatie en intusscben is aan zijne familie,die te Bremerhafen woont, kennisgegeven van het gebeurde. (»Prov. Gr. Ct.") Vermorzeld door een slang. Een paar veldarbeiders, die aan don zoom van een zich buiten Malang bevindend boscb op hun sawah aan het werk waren, hoorden dezer dageri plotseling hartverscheurende angst kreten uit het kreupelhout komen. Met arit en patjol in de hand, snelden zij op bet hulpgeroep af en wat zij daar zagen deed hun hart stilstaan en stolde hun bloed in de aderen vertelt het Soer. Nieuwsbl. Een vrouw, die in doodelijken strijd gewikkeld was met een reuzenpythoon, een zoogenaamde poespokadjang 1 Het monster had zijn lichaam reeds om haar beenen en haar middel ge kronkeld; de vrouw, door haar doods angst met litanenkracht toegerust, slaagde met baar armen er in het beest van haar bovenlichaam te weren. Zij wist dat de machtige omstrenge ling den dood beteekende. Een gruwe- lijken dood Een der sawah-kerels stapte einde lijk moedig vooruit om de ongelukkige te helpen; de ander stond op zijn beenen te trillen. Met opgeheven arit ging hij op het monster af, doch deinsde terug, gebracht, over-en-weer. In de gelag kamer van «De Kroon" was 't prop vol werd «gesmoesd", zooals slechts op zeer-kritieke dagen wordt beleefd, 't Huis van Raadslid Bongers was pot dicht. Eenzaam. Stil. Wie er-langs liepen, gluurden ernaar met gezichten zooals menscben trekken, die, schuw en huiverend, kijken naar woning, waar gruwzaam drama is afgespeeld- De dorpsdames monteren elkaar op door te bespiegelen over hetgeen juf frouw Bongers nu «te wachten zou staan". Er werd gefluisterd van zoo- en zooveel »weken". Op z'n aller minst!" Beleediging en mishandeling, geen kleinigheid 1 Wethouder Hazejager trok zóó'n somber gelaat, dat er huiveringen, kilte van ontzetting, voeren over vele dorpsdamesruggen. Maar in de oogen vonkte, schaterde, jubelde het leed vermaak 1 De beklaagde was toen zij den lijdenstocht naar de strafzitting bad moeten ondernemen door haar man vergezeld geworden. Ik zag ze beiden het rechtsgebouw toen dit met een bliksemsnelle be weging naar hem hapte. Hij sloeg met zijn arit naar den opengesperden muil, doch de slag gleed af, kwam niet goed aan. Anders zou hij het dier den kop van 't lichaam gescheiden hebben, zei hij later. Hij slaagde er evenwel in, het dier een vrij diepe wond aan den hals toe te brengen. Deze wond scheen het beest woest te maken, want hij liet zijn slacht dier half los en richtte zich tegen beide aanvallers, die het daarop op een loopen zetten. De slang schijnt, toen hij zag, dat zijn vijanden hem te vlug af geweest waren, naar de vrouw, die half verlamd op den grond was blijven liggen, te zijn teruggekeerd en er toen in geslaagd te zijn zich om haar hoofd en ribben te wikkelen. Want toen na een uur 2 tani's terug kwamen met een drom ge wapende desagenooten achter zich, vonden zij de vrouw dood, vermorzeld. Een oud verbaal weer opgerakeld. In de «Deutsche Wochenzeitung'' leest men het volgende: «Kort na het huwelijk van Konin gin Wilhelmina werd mij door Duitsche bladen herhaalde malen gevraagd, toch eens iets over het leven op Het Loo mee te deelen. Wie iets van het Nederlandsche Hof weet, is er van overtuigd, dat de vervulling van zulk een wensch even moeilijk is als de oplossing van de kwadratuur van een cirkel. Om echter den Duitschen col lega's terwille te zijn en tevens mijn journalistieke eer te redden, zoog ik uit mijn, in wanhoop gekromden duim een kleine geschiedenis, in den trant van Harun al Rascbid, waarvan de Prin3-Gemaal de held was. Prins Hendrik, die steeds vroeg in bosch en veld wandelt, komt een vrouw tegen, die bezig is hout te stelen, houdt een zedenpreekje tegen haar zonder dat ze hem herkent, redt baar uit de klauwen van den vorstelijken boschopziener en zendt haar 's avonds een lading turf thuis. «Dit verhaaltje sloeg in; alle Duit sche bladen namen bet over. Arme Prins Hendrik, die in dien tijd ver schillende Duitsche hoven bezocht! De houtdievegge vervolgde hemoveral. Zelfs Keizer Wilhelm vroeg vol deel neming naar haar. »lk hoorde dit van den toenmaligen secretaris van den Prins, den heer Von Engel, aan wien ik toevallig werd voorgesteld. Ik nam me toen heilig voor, nooit meer hofberichten uit den duim te zuigen en ben aan dat voornemen getrouw gebleven. En nu duikt in een Arnbemsch blad de geest der dievegge weer op en spookt door de Nederlandsche bladen, om, zoo mogelijk, opnieuw een reis in bet buitenland te beginnen. «Verdwijn, onzalige geest; hij, die u heeft opgeroepen, gebiedt het u!" STOOM VAARTBERICHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Koninkl. Holl. Lloyd, s.s. Hollandia arriveerde te Lissabon 16 Aög. s.s. Amstelland arriveerde te Lissa bon 15 Aug. s.s. Zaanland passeerde TenerifTe 13 Aug. s.s. Delfland vertrok van Santos 13 Aug. Norddeutsche Lloyd. s.s. Prinz Ludwig arriveerde te Singapore 15 Aug. verlaten. De officier had f25 boete gevorderd of tien dagen hechtenis... «Of tien dagen, höór-je 't?" werd, op de publieke tribune herhaald door monden van lichtelijk-teleurgestelde dames uit Houtwijk, die de behande ling van de groote zaak bijwoonden... Juffrouw Bongers zag zoo wit als de zakdoek, die zij in de ijskoude hand klemde. Toen de president van de rechtbank haar een standje had ge maakt; vermaand om «zich nu voort aan kalmer te gedragen, anders zou 't niet zoo genadig afloopen..." Had ze gevoeld, dat de beenen haar, onder het lijf wankelden. Zij voelde de helsche genieting van de Hout- wijkschen daarboven, op de tribune. Maar ze hield zich taai. Haar trots gaf haar kracht... Nu liep ze zwijgend voort naast Jan. Die had haar geen woord van verwijt gedaan. Keek, alleen, treurig voor zich heen.... Had voor het lid maatschap van den Raad bedankt.... Van begin af aan gedacht, dat die malligheid niks goeds zou aanbrengen. Juffrouw Bongers had niet den moed om er iets tegen in te brengen. Was s.s. Schwaben arriveerde te Adelaide 16 Aug. s.s. Vork vertrok van Algiers 15 Aug. s.s. Grosze Kurfürst vertrok van Cherbourg 15 Aug. s.s. Wiiienburg vertrok van Ant werpen 15 Aug. s.s. Wüizburg arriveerde te Ant werpen 15 Aug. s s. Kronprinzessin Cecilie vertrok van Plymouth 16 Aug. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkoigeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie. Beleefd verzoeken we u eenige plaatsruimte in uw blad. Bij voorbaat onzen dank. Herhaaldelijk blijkt ons, dat men hier ter stede zoo weinig bekend is met het doel en streven van den Nederlandschen Bond voor Vrouwen kiesrecht en dat men*niet weet, dat hier een afdeeling bestaat. Op de tweede jaarvergadering van den Bond te Utrecht in Mei j.l. bleek uit het verslag van den secretaris, dat de Bond reeds 36 afdeelingen telt met 1800 leden en ruim 100 voorstanders. Het ledental neemt steeds toe. Zoo gaarne zag het be stuur van de afdeeling Amersfoort, dat dit ook hier het geval is. On bekend maakt onbemind. Ondergeteekenden zijn steeds gaarne bereid tot het geven van alle moge lijke inlichtingen. Ook worden gratis brochures en kleine geschriften ver strekt. Het bestuur der afdeeling Amersfoort v/d Bond voor Vrouwenkiesrecht: Mej. H. HEERMA v. VOSS, pres., Bergstraat 17. E. MIDDELBURG, Utr.weg. Mevr. STEINBUCH—Heckmeyer, K. Bergstr. 4. L. E. FEISOving, Regentesselaan 17. J. A. BELONJE—Mensink, secr. Utr.weg 81. Het twj2ede toelatings examen is vastgesteld op Maandag en Dinsdag 6 en 7 September. Kandidaten gelieven zich aan te melden vóór 25 Aug. bij den Rector J. II. MOLL, Gr. Koppel 2. 0 --voorheen W. (JROOCKEWIT WAzn. koBtegrac/ht 7. voor het eerst sinds de zes en twintig jaren van hun getrouwd-zijn, de min dere. En nu, vertrekkend van het rechtsgebouw, kwam haar voor den geest het bleeke, treurige gezichtje, dat haar Mien vertoonde sinds dien rampzaligen Zondagavond.... Of ze nog zoo er tegen vocht, zij kon niet beletten, dat de tranen haar in de oogen sprongen. Al de overkropte schaamte en ergernis ont spanden zich. Jan, sufferig gedrukt voor zich uitstarend, merkte er niks van.... Maar de tranen, die juftrouw Bongers daar, in de drukke Maandag- sche stadsstraten, liep te schreien, waren wèl pijnlijke, brandende.... Want ze weende over haar vernede ring, haar dwaasheid.... Voelde nu eerst recht, dat de menschen eigenlijk gelijk hadden, toen ze haar uitlachten en eene «strooplikster» noemden.... Maltre Corbeau. Lamaison $J}ouwer&Co. Muurhuizen 39 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Scholl Engberts Scholten ALMELO. ZUIVER WOLLEN ONDERKLEEDINQ. (rXeftinAAT w jan sik) DE WITTE WINKEL. Langeatraat 74 AMERSFOORT. ITELEFOON 70. compleet in twee deelen, roy. 80; geb. in half-leder f8.75 per deel. 't Bezit van dit werk voorkomt veel nadeel en schadehet zake lijke van het menschelijk kunnen en weten is in deze 2 deelen samengeperst. Het is daardoor het nuttigst en tevens het goed koopste boekwerkwant de grootste zonde in de wereld, die het zwaarst vyordt gestraft is: ONWETENDHEID. Die geregeld één gulden per maand wil betalen behoeft biet onwetend te blijven en krfn in het bezit koipen van dik" werk. Op aanvrage wordt hetprospec- tus gratis gezonden. y (Prinsengracht 544) Amsterdam. Er zijn onder de minvermo genden velen, voorwie een verblijf van eenige weken in de buiten lucht tot herstel van gezond heid een onschatbare weldaad zou z(jn. Evenais vorige jaren richt daarom onze Vereeniging aan allen, die voor gezondheid of voor genoegen op reis of naar buiten gaan, het dringend ver zoek haar van hun reisgeld EEN GULDEN of MEER te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daaronder in de eerste plaats aan kostwin ners dit voor hen zoo ge- wenschte geneesmiddel te kunnen bezorgen. Ten vorige j are werden op deze wijze 416 personen waar onder 3 uit Amersfoort geholpen, en reeds hebben velen zich ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gift onder het mqtto «Reisbe- lasting" wordt dankbaar aange nomen en in hetjaarverslag verantwoord. Aiieesfooet, 1909. Hej. D. A. SIDDRE, Muurhuizen 91. Mevr. GRONEMAN—Doornbos, Utrechtzchoweg 10. Mevr. Bar"" VANITTERSUM—Siroevs. Plantsoen 6. Mevr. RUYSCH LEHMAN DE LEHNS- FELD—v. Lanschot Hubrzcht. Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERS—v. Eijbirgïn. Weverzingel 7. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden by kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CER ATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een' feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Abonneert U op het KATHOLIEKE Maandelijks verschijnen 48 pag; groot formaat over 2 kolommen. Roman», Novellen, Hlitorltcho Verhalen, Poëzie, Allerlei, Rtad- selo, Logogrlef, Rebui, enz. enz. Hoofdverhaal ROBESPIERRE. Prijs 65 CENT per3 maanden. Eerste afl. ter inzage Lij den boekhandel en hij P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. Utrechtschestraat 21. DAMES- EN HEERENÉLEEDING NAAR BAAT. Algemeen Assurantie- en Administratiekantoor, Beslist goedkoopste en soliedste adres voor Brand-, Zee- en Binnen vaart-Verzekeringen óp Beurspolis, Ongelukken-, Glas-, Post-, Inbraak-, Nering-, Aansprakelijkheids-Verzekeringen, Levens verzekering, Pensioenen", Lijfrenten, Nederl. Spaar- en Incassobank Hypotheken, Borgstelling.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3