Pink Pillen. De behandeling der bloedarmoede. Een zeker middel. Plaatselijk Mieuws. BINNENLAND. BUITENLAND. 't Is, voor de Rechtsche bondge- nooten, wèl te bejammeren dat hel verhuizen van den heer De Waal Malefijt van zijn bankje in de Kamer naar een der armstoeltjes van de Regeeringstafel inderdaad oorzaak van twist en tweespalt is geworden. In een der katholieke organen is 't vol komen terecht aangemerkt, 't zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen. Had Rechts een meerderheidje van bijvoorbeeld vier of vijf stemmen verworven: men bad gevoeld de drin gende noodzakelijkheid van hechte solidariteit; 't vergeten van oude en nieuwere veeten... Maar met zestig stemmen, waar de coalitie thans in het Parlement over beschikt!.. Nu gaan de brood kruimels reeds steken. Men is wonder baar-royaal... Had Breukelen al, met gebaar van «bon prince", of van rijkaard, die op een lapje meer-of- minder niet kijkt, aan Links willen olTreeren... Kersversche overvloed maakt soms overmoedig. Gelijk Janus Tulp, toen-ie van zijn tante Lot geërfd had, lekkertjes met de riksen rinkelde, den heelen lieven dag door, en ieder vorzekerde: De centjes zijn er, hoor!" Ik vrees, dat Rechts, inzake Breukelen, het oude wijze rijmpje vergeet van: Twee honden vochten om een been De derde liep er ras mcé heen... Katholieken en anti-revolutionairen zullen, iri Breukelen, eigen candidaten stellen. Alle pogingen om samenwer king te bereiken, zijn mislukt. Wie zal de «tertius goudens" wezen? Links?... Of een van de Chr.-histori sche garde?... In Juni j I. werd gezegd door man nen-van Links«Moeten we verliezen, als de vijand dan maar eene prachtige meerderheid kiijgt. Dan zien we de toekomst vroolijk tegemoet!" Worden deze beschouwingen nu reeds bewaar heid Aan den vooravond van het her vatten der parlementaire werkzaam heden?... Terwijl aan Liuksche zijde zóóveel materiaal wordt verzameld om de coalitie straks te bestoken met giof geschut? Op zulk een oogenblik barst twee spalt. naijver, verdeeldheid uit, welke in hunne gevolgen zeer ver derfelijk voor Rechts dreigen te worden. En met schampere spotternij zal aan stonds door pennen van Liuksche publicisten, politici, worden neèrge- schreven: «Quem Jupiter perdere vult, prius dementat." 't Treurigste van do zaak blijf ik vinden, dat loopt 't werkelijk spaak met de broederschap ook thans weer het eindelijk gaan afdoen van nuttig, noodig, achterstallig legislatief werk in de verdrukking zou geraken Hopen wij dus onder welke kleur we ons geschaard hebben van beter. De marine manoeuvres hebben som migen herinnerd aan het nog altijd bestaan van een Hollandsche vloot. Waar is, dat gedurende eene periode van verscheiden jaren onze marine of wat daar dan voor doorging, der mate verwaarloosd is, dat men alle sympathie bij de massa uitdoofde. In de jongste twintig jaren is dat anders geworden. Onze nieuwere bodems zoo wel als de houding van onze zee officieren en «mindere schepelingen" mogen gezien worden 1 Het streven van hen, die dat alles moeten bekos tigen, althans in de gelegenheid te stellen er iets van te zien, is zeer verstandig. Men ga er is moer op gewezen verder en late onze mooiste schepen (gelijk elders reeds sinds lang geschiedde) zich op onderscheidene punten onzer kusten nu en dan ver- toonen. Men stelle de mogelijkheid open om de bodems te bezichtigen, c. q. tegen een prijs, welke ten goede komt aan het fonds voor de mindere schepelingen. Door deze en dergelijke middelen zou men onze «Jantjes" mis schien weer populair kunnen maken. En ook: de sympathieën bij verschil lende groepen en sferen des volks voor onze marine aanwakkeren. De tijden, toen wij, Hollanders, met at wat onze vloot raakte, dweepten, ze zullen niet licht terugkeeren. En zekere catagorie van onder wijzers; die, zoodra ze «vaderlandsche historie" op school behandelen, ijs koud, sceptisch van toon worden net-precies binnen de wettelijke per ken, doch voor een «goed verstaander" zeer duidelijk zij zorgt er wel voor, dat die loom-indifferente stem ming niet warmer wordt. Zeker «tegenwicht" is dus r.iet kwaad, en de vereeniging «Onze Vloot" ageert ook met ijver m de bedoelde jichling, n.l. om ons volk en zijne marine wat nader tot elkaar te brengen. 't Is nu de tijd van ontelbare con gressen en vergaderingen. Edoch, de heeren treffen 't niet. Moeten, na alloop der «werkzaamheden", kiezen tusschen 't wegschuilen onder de parapluie of 't zich bergen in de café's. Dat is je ware zomer-amusement niet Daarvoor behoeft men moeder de vrouw niet met veel inspanning en eloquentie te overtuigen van de onafwijsbare noodzakelijkheid om te gaan congresseoren 1... Mistroostig-mislukte zomer van overstelpende stortbuien, welke de blijde herinnering aan enkele dagen van zonne-glorie uitwischtl... Zóo naderen wij de kentering tot herfst; tot seizoen van werken, wier lustigjes gaan plukharen van arbeid en beslommering... Moge althans koninginnedag ons nog gedurende enkele uren de illusie schenken van in zomertijd te zijn... Daarna volgt al de misère van opeen- geboopten arbeid, zonder dat we ons konden verkwikken volgens eisch aan wat zomer-en rusttijd ons anders schenkt en staalt, moed geeft, voor de naaste toekomst... Mr. ANTONIO. RECLAME. Voor hen die aan bloedarmoede lijden, i9 niets beter dan van lucht te veranderenmaar dat is niet voldoende, zij moeten hun arm bloed her stellen en daartoe is een behandeling met de Pink Pillen dringend noodig. De bloedarmoede en de bleekzucht bieden geen weerstand aan een behandeling met de Pink Pillen, want dezen werken onmiddellijk op den wortel van het kwaad, dat is te zeggen op het bloed. Het ge bruik van de Pink Pillen hervormd het arme, bedorven bloed in een zuiver, rijk bloed. Het organisme is onmiddellijk als herboren en ver sterkt door de strooming van dat rijke bloed. Daarom zeggen ook alle zieken die'een behande ling met de Pink Pillen volbracht hebben„niet alleen lijd ik niet meer, maar ik ben gezonder dan ik ooit geweest ben''. Door hare krachtige werking op net bloed en op de zenuwen, zijn de Pink Pillen onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie. Pr^js f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfooit en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. van de Hooff, Langeslraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Geachte Redactie, Nog eenmaal doe ik namens de commissie voor de feesten op 3E Augustus een beroep op uw gast vrijheid. Daarbij zij mijn eerste woord er een van dank voor uw medewerking, ook door het plaatsen der communiqué's. Vervolgens nog een korte mede- deeling. Zooals in het vorige communiqué werd meegedeeld, zal het vuurwerk worden gegeven op het terrein bij het station tusschen de Koninginnelaan en den nieuwen weg naar Birkhoven. Daar is dus op beide wegen en op het Stationsplein plaats in overvloed voor wie het vuurwerk willen zienwie echter gebruik wil maken van het gereserveerde terrein, kan zich bij boek handelaren voorzien van een toegangs kaart tegen zeer lagen prijs, vermeld in den feestgids en op de biljetten der verkoopers. De commissie hoopt, dat ook de burgerij door het uitsteken der vlaggen Amersfoort Dinsdag een recht feeste lijk aanzien zal geven. Namens de commissie de le Secretaris FREDERIKS. Agenda voor de openbare raads vergadering op Maandag 30 Augustus des namiddags te drie uur. 1. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening betreffende de Straatpo- litie. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van namen aan twee wegen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende onbewoon baarverklaring van de perceelen, plaat selijk bekend Achter de Kamp No. 9, 11 en 13. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende een verzoek van de Commissie voor Kindervoeding om het gebruik van een gemeente- locaal. 5 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen van de periodieke verhooging van jaarwedde van de leeraren Dr. Ph. H. Peyrot en S. de Vries. 6 Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een verzoek van G. A. L. Spelberg tot overplaatsing als Hoofd van de School derde soort aan de Koningstraat naar de school eerste soort in de Heeren straat. 7. Benoeming van een lijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaar wedden en pensioengrondslagen voor het personeel verbonden aan het Hoo- ger- en Middelbaar Onderwijs. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een verzoek van de onderwijzeres de Bruyn om vrijstelling van het geven van onderwijs in de handwerken. 10.Behandeling van reclames, inzake aanslagen de inkomstenbelasting, dienst 1909. 11. Behandeling van reclames inzake aanslagen in de straatbelasting dienst 1909. Dinsdag a.s. is de gemeente secretarie voor het publiek gesloten. Het bureau van den burgerlijken stand zal van 12 tot 1 uur nam. geopend zijn voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden. Door de Amersfoortsche Muziek vereniging Directeur de heer J. A. Jochems, wordt evenals andere jaren op 31 Aug. 's morgens van half acht tot half negen muziek op de Sint Joris-Kerktoren gegeven, van 10 tot 11 uur in optocht met de Oranjevereeniging «Groote Haagbewoners," van drie uur tot vijf uur concert in het Plantsoen bij de Kleine Haag, en heeft zich boven dien gi heel belangloos aangeboden 's avonds het vuurwerk, met muziek op te luisteren. Hoe men over het Koninginne- feest ook moge denken, een ding is zeker, dat het nl. de verbroedering van ons volk bevordert. Zoo zagen we de kinderen van alle scholen gezamenlijk de liederen repe- teeren, die a.s. Dinsdag bij den Burge meester gezongen zullen worden. In de Groote en Kleine Haag ruikt het weer naar sparregroen. Oud en jong kan men daar den heelen dag di uk doende zien, om de ver siering zoo prachtig mogelijk te maken. Te Soest zullen op 31 Augus tus volksspelen en reclame-vakoptocht worden gehouden. Meer dan twintig vaders van schoolgaande kinderen waren Woens dagavond in «De Zwaan" bijeenge komen om van gedachten te wisselen over de vraag, wat de beste weg zou zijn om beter of liever vollediger onderwijs voor hun kroost te ver krijgen. Na langdurige bespreking kwam men tot de conclusie, dat een progessieve schoolgeld heffing voor de scholen le soort de eenvoudigste oplossing is. Uit de aanwezigen heeft zich een commissie gevormd, die deze zaak verder zal onderzoeken om daarna een vergadering te beleggen, waarop alle belanghebbenden, benevens de autoriteiten zullen worden genoodigd. De aanbeveling voorde betrek king van leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor den cursus 1909 1910 beval alleen den naam van den heer Jac. Hovens Gréve te Oosterbeek. Op het concours-hippique j.l. Woensdag te Nijkerk gehouden, ter gelegenheid van de landbouwten toonstelling aldaar behaalde de heer G. P. Ittman. jr. den len prijs voor den best en mooist gaanden hit. De conservenfabriek «Hollandia" van de heeren Morsink en Ittmann behaalde Woensdag j.l. op de land en tuinbouwtentoonstelling te Zeist twee eerste prijzen en een eereprijs en op de tentoonstelling le Nijkerk eveneens een eersten prijs. Onze stadgenoot de heer J. A. Jochems behaalde op het groot Na tionaal Coucours voor Harmonie- en Fanfare corpsen gehouden 25 Aug. te Leerdam met het Harmonie gezel schap «Oefening baart Kunst" te Zeist, in de tweede afdeeling op een punt na het hoogst aantal punten. Daardoor kreeg de Vereeniging den tweeden prijs, en een Eereprijs. De Synode beeft het kerkelijk Vrouwenkiesrecht in de Hervormde Kerk verworpen met 10 tegen 9 stemmen. Aan den heer J. Nef kens is ver gunning verleend tot de oprichting van een stoomkorenmolen en een houtzagerij in het perceel Leusderweg, wijk G. No. 108. De militie 2e luitenant H. H van der Zoo de Jong is bij het 5e Regiment voor herhalingsoefeningen onder de wapenen gekomen. De kapiteins P. C. J. P. Kroeze en K. F. Dil van het 5e Regiment Infanterie zijn bestemd om te Utrecht een cursus te volgen bij het 1ste Regiment Vesting-artillerie. De heer A. M. van Bemmel bloemist behaalde op de groote tuin bouwtentoonstelling te Zeist: a. den eersten prijs voor de 10 schoonste Araucaria's in soorten b. den eersten prijs voor 25 bonte Aspidistra's c. den tweeden prijs voorde schoonste groep ter versiering van het terrein. Woensdagavond bracht het muziekkorps «de Harmonie" saamge- steld uit werklieden der H. IJ. S. M. een serenade aan hun kameraad A. G. Houtzager, die dien dag sedert 25 jaar als schilder werkzaam was aan de wagenwerkplaats dier maat schappij De door de politie alhier in be slag genomen doosjes met zuurtjes, door den heer Van de Boverikamp, apotheker, scheikundig onderzocht, bleken geen schadelijke bestanddeelen te bezitten, doch wel van inferieure kwaliteit te zijn. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 29 Aug. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. Staderman van Leiden. Remonstrantschc kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/» uur, Ds. Donner. Maandelijkscbe collecte. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9V» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. 301ste STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 25 en 26 Aug. 1909. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leisweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f200 op No. 4587. Prijzen van f45. 9279 9285 6362 15784 15790 15793 16374 en 16750. Te zamen 9 prijzen. De vierde klasse trekt van 69 Sept. 1909. STOOMVAARTBER1CHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Mij. Nederland. Het s.s. Vondel arriveerde te Lissa bon 27 Augustus. Prins Hendrik in Mecklenburg. Men meldt d.d. 26 dezer uit Schwerin aan de »N. Rott. Ct." Prins Hendrik der Nederlanden heeft gisternamiddag, van Rabensleinfeld uit. Groothertog Friedrich Frans IV, die uit Gmunden naar hier teruggekeerd is, een bezoek gebracht. Vervolgens heeft Prins Hendrik zich naar het Groothertogelijk museum begeven, ter bezichtiging van de ont werpen voor een gedenkteeken voor Frits Reuter, dat voor den beroemden plat-Duitschen dichter in zijn vader stad Stavenhagen zal worden opge richt. Een 85 beeldhouwers hebben aan den wedstrijd voor dit gedenk teeken deelgenomen5 prijzen, elk van 1400 Mark, zijn verdeeld. Wilhelm Wandschneider, de uit Mecklenburg geboortige beeldhouwer, heeftopdracht gekregen dit gedenkteeken uit te voeren. Beperking Zondagsarbeid. Ten behoeve van de voorbereiding van een wettelijke regeling, welk ten doel zal hebben loonarbeid van arbei ders op Zondag zooveel mogelijk te verbieden of te beperken, heeft de Minister van Landbouw tot de Kamers van Arbeid een vragenlijst gericht, welker beantwoording vóór 15 October moet geschieden. Een zestal vragen bedoelt een be antwoording uit te lokken over aard, duur per etmaal en in het jaar; over wisseling van meerdere arbeiders; van arbeid verricht tusschen Zaterdag en Zondagnacht 12 uur. De Kamers van Arbeid hebben het begrip arbeiden zeer ruim op te nemen, zoodat opgaven worden verkregen ook over kantoor- en handels bedien den en anderen die door het gewone spraakgebruik niet als arbeider worden aangeduid, maar toch voor loon werken. Ook dienen de gegevens te loopen niet alleen over hen, die in fabrieken, werkplaatsen, kantoren, hötels, koffie huizen, restaurants enz. werkzaam zijn, maar ook over hen, die buiten, maar ten behoeve van zulke inricji- tingen arbeid verrichten. De Minister heeft ook de mede werking der Burgemeesters ingeroepen. De Minister verzoekt die medewer king te verleenen: le, door een bij gevoegde circulaire te verzenden aan elke in de gemeente gevestigde ver eeniging van werkgevers of arbeiders en mede aan elke vak vereeniging, waarvan zoowel werkgevers als arbei ders lid kunnen zijn2e. door zelf het in de circulaire gevraagde mate rieel te verschaffen, indien dit niet iloor tusschenkomst van vereenigingen is te verkrijgen of wel de gegevens aan te vullen of te verbeteren, indien deze niet volledig of niet juist aan geven, welke bedrijfsarbeid op Zondag wordt verricht en in hoeverre deze noodzakelijk is te achten. De Minister meldt, dat tot de Kamers van Koophandel en fabrieken het verzoek wordt gericht den Minister de gegevens, in de circulaire aan de vereenigingen van werkgevers en ar beiders bedoeld, te verschaffen, voor zoover die met betrekking tot de binnen haar ressort uitgeoofende be drijfstakken te barer beschikking staan en dat ook de Kamers van Arbeid (behalve die voor den landbouw te 't Bilt, voor de veenderij te Hoogeveen en voor de bloembollenteelt te Bever wijk, Haarlem, Hillegom en Sassen- heim) worden uitgenoodigd de gege vens le verstrekken ten aanzien van de door haar vertegenwoordigde be drijven. Intusschen verlangt de Minis ter dat deze gegevens zelfstandig ook worden verzameld door de Burge meesters. Zoodra er in Rusland een commissie wordt benoemd om een onderzoek in te stellen naar handelingen van amb tenaren, kan men met zekerheid voor spellen, dat er weder allerlei schan dalen aan het licht zullen komen. De feiten echter, die gebleken zijn uit het jongste onderzoek door kolonel Sjerebkof te Warschau ingesteld naar verduisteringen, aldaar gepleegd door stedelijke ambtenaren, overtreden vrijwel alles, wat men tot dusverre zelfs in Rusland heeft beleefd. Groote hinderpalen waren aan die commissie in den weg gelegd, zelfs hooggeplaatste personen lieten niets onbeproefd om hare ontbinding te bewerken. Toch heeft zij haren arbeid ten einde ge bracht en het resultaat wekt zelfs verbazing in het Tsarenrijk, waar men toch in dit opzicht wel het een en ander gewend is. Behalve verduiste ringen op groote schaal, waarin ook de president van het stedelijk bestuur was betrokken, constateerde de com missie, dat door de ambtenaren in hunne functie een reeks misdrijven waren gepleegd. Sedert jaar en dag hadden zij gelden van de stad ver duisterd, de boeken vervalscht en zich laten omkoopen tot het toestaan van geheele of gedeeltelijke vrijstelling van belastingen. Het merkwaardigsleechter is, dat zij een rooversbende op de been hielden, die ten bate van de ambtenaren «expropriates® bij rijke burgers der stad ondernam, en poli tieke moorden bedreef. Bovendien ontdekte de commissie, dat op de betalingslijsten ambtenaren voot kwa men, die reeds lang overleden waren, wier traktement echter nog 20 jaren na hunnen dood geregeld werd uit betaald. De justitie heeft deze zaak in handen genomen en men kan dus

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2