Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. kamers, waar 't Prinsesje en hare verzorgsters zich ophouden, zijn, even als het geheele paleis te Apeldoorn, ouderwetsch. Er werd echter voor gezorgd, dat lucht en licht rijkelijk naar binnen kunnen stroomen. Groote openslaande deuren verleenen toegang tot den tuin. Overbodige luxe is in de vertrekken vermeden: alles wat het kindje noodig heeft, is practisch en eenvoudig. Dagelijks gebruiken de verzorgsters de kleedtafel, indertijd H. M. door de Utrecbtsche vrouwen aangeboden. Dr. Haverschmidtte Apeldoorn heeft de algeheele medische behandeling, in zooverre men bij een kerngezond kind biervan spreken kan, op zich genomen, maar toch komt ook dr. Roessingh af en toe naar het Prinsesje zien. De manier, waarop de Koninklijke ouders met Hun kindje omgaan, moet alleraardigst wezen en wanneer Konin gin Emma op het Loo is, vertoeft ze urenlang aan het ledikantje van Haar kleinkind, dat rustig ligt te slapen, onbewust van het feit, dat de belang stelling van horderdduizenden in den lande op Haar is gericht. Zuster van Diepen is.nahetPiinsesje vier maanden verpleegd te hebben, van Het Loo weder naar haar woon plaats te Utrecht teruggekeerd. Een b»ek over Nederland. Naar wij vernemen zal in het voor jaar 1910 bij A. W. Sijthofl's Uitgevers- Maatschappij te Leiden een boek over Nederland in de twintigste eeuw verschijnen, dat bestemd is te doen zien wat ons land thans op allerlei gebied beteekent. In een voorloopig prospectus betoogen de uitgevers aldus de noodzakelijkheid en het nationaal belang der verschijning van zulk een werk, ook met het oog op de belang rijke tentoonstellingen in 1910 te Brussel en te Buenos Aires. sHet is een overbekend feit, dat door vreemdelingen niet zelden over ons land minder juist wordt geoor deeld. Over wat ons land beteekent, over de plaats, die ons volk inneemt te midden der andere volkeren, over onzen Staat en onze Maatschappij, onze kunsten en wetenschappen, onze bronnen van volkswelvaart, onze economische en sociale verhoudingen en toestanden, omtrent dat alles heerschen in den vreemde dikwijls onjuiste begrippen. Dat daardoor aan ons land groote schade wordt toege bracht, omdat de vreemdeling door zijn gebrekkige kennis van al het bovenstaande dit alles gewoonlijk niet te hoog doch te laag schat, ook dit is ovejbekend. Het eenige middel om hierin verbetering te brengen en de schade voor ons land in de toekomst op te heffen, is hierin gelegen, dat de vreemdeling in staat gesteld wordt zich op gemakkelijke en aanschouwe lijke wijze een juist denkbeeld te vormen van hetgeen ons land op allerlei gebied vermag en verricht. Daartoe te geraken is het doel waar mede de uitgave zal worden onder nomen van een lijvig boekdeel, waarin het beeld van Nedeiland in den aanvang der twintigste eeuw zal worden geschetst. »Bij de samenstelling van het boek zal dus de leidende gedachte deze zijnin een zoo kort bestek als het belang van de stof gedoogt een in zijn beknoptheid volledig en juist beeld te geven van het Nederland der twintigste eeuw op allerlei terrein. Daartoe zal in dit boek een eerste afdeeling gewijd zijn aan Land, Volk en Staathierin zal gesproken worden over ons land en ons volk, ons land uit geschiedkundig oogpunt, de ver breiding van taal en stam buiten onze grenzen, ons staatsbestuur, koloniën, waterstaat, openbare werken, onder wijs en godsdienst. In een tweede afdeeling zullen behandeld worden wetenschappen en kunsten; hierin vindt men mededeelingen over de wetenschappen en de geestelijke stroomingen ten onzent, taaien letteren, schilder-, ets- en graveerkunst, kunst verzamelingen, bouw- en beeldhouw kunst, muziek, tooneel, kunstnijverheid, het boek. Een volgende afdeeling zal gewijd zijn aan mededeelingen en gegevens omtrent voortbrenging en ruil van goederen en de verkeers middelen hier is dus aan de orde een beschrijving van land-, tuin- en boschbouw en veeteelt, van nijverheid, delfslolfen in Nederland, koloniale voortbrengselen,zee-enriviervisscherij, handel, scheepvaart en koopvaardij, muntwezen, kredietwezen, spoor- en tramwegen, posterijen, telegrafie en telefonie. De laatste afdeeling bespreekt den economiscbeu toestand der bevolking, onze wetgeving op sociaal en econo misch gebied, vakbeweging, coöperatie, verzekeringswezen, spaarwezen, arm wezen, terwijl ten slotte gegevens tot beoordeeling van de volkswelvaart worden bijeengebracht." Ten einde de zekerheid te bezitten dat het hier geteekend beeld van ons land inderdaad een juist beeld zal zijn, zal er naar worden gestreefd de verschillende onderwerpen, die hier boven zijn genoemd, te doen behan delen door de meest bevoegde schrij vers op elk afzonderlijk gebied. De omvang van deze bespreking zal in het geheel ongeveer 50 vel druks beloopen. Het ligt in de bedoeling der uitgevers een zeer ruime oplage van dit boek te bezorgen en voor een ruime verspreiding daarvan in ver- shillende talen maatregelen te treffen. De tekst zal worden verlucht door talrijke afbeeldingen ter verduidelijking van het in de verschillende hoofd stukken medegedeelde. Aan bovenstaande mededeelingen kan nog worden toegevoegd, dat het algemeen Nederlandsch Verbond reeds krachtens een verklaring van het groepsbestuur voor Nedeiland zijn instemming met dit plan heeft te kennen gegeven en aan de uitvoering zijn zedelijken steun heeft toegezegd, terwijl de uitgevers ook van andere zijden op medewerking en steun hopen. Naast het boekdeel, waarvan de inhoud hierboven werd weergegeven, zal nog een tweede deel verschijnen, waarvan de redactie aan andere schrijvers is toevertrouwd; in dit deel zullen een plaats vinden beschrijvingen en afbeeldingen van allerlei onder nemingen op het gebied van land-, tuin- boschbouw en veeteelt, nijver heid, handel, scheepvaart, koopvaardij, koloniale voortbrengselen, zee- en riviervisscherij, mijnwezen enz. Bevat dus het eerste deel meer algemeene beschouwingen omtrent de bovengenoemde takken van handel en bedrijf, het tweede zal de aandacht vestigen op de belangrijke afzonder lijke ondernemingen, welke in die verschillende takken worden gevonden. Door de bezorging van beide boek- deelen hopen de uitgevers een duidelijk en juist beeld te geven en billijke waardeering te bevorderen van het vele, dat door de in ons land werkende krachten op allerlei arbeidsveld wordt tot stand gebracht en nagestreefd. In dien zin noemen zij de uitvoering van hun voornemen een zaak van nationaal belang. Door de uitgevers is de samenstel ling van het plan, de aanwijzing der medewerkers en het toezicht op de redactie van het eerste deel opgedragen aan Jhr. Mr. H. Smissaert, secretaris der Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers en lid der redactie van Onze Eeuw, terwijl de heer J. E. van der Wielen, journalist te 's Graven- bage, de redactie van het tweede deel op zich zal nemen. Ontzettend is de schade, die 't Westland door de gevallen van cholera heeft geleden. Men leze wat daaromtrent aan de »Residentiebode" wordt geschreven Nog nooit is de toestand in den handel zoo kritiek geweest als op dit oogenblikde geheele handel (in vruchten) staat stil en het goed is onverkoopbaar. We zullen alles niet nagaan, doch ons bij het artikel bij uitnemendheid bepalen, n.l. de druiven. Is het ooit gehoord: voor 1ste qualiteit druiven 11 a 13 ct. per pond? Waar moet dit heen, nu het West- land nog duizenden en tienduizenden ponden in voorraad heeft? Als niet de cholera een spoedigen keer neemt, is de schade voor het Westland niet te overzien. Waar de pruimen moeten blijven is eveneens een groote vraag; de buitenlandsche handel levert ook niet op. Het goed, vooral de druiven, is óver het algemeen prachtig, doch niemand durft het gebruiken. Dat niet alleen tuinders hiermede een slag krijgen, maar ook de handelslui, behoeft wel geen nadere verklaring, daar er voor hen ook niets te verdienen valt. Vooral is het zaak om de tuinders nog eens goed op bet hart te drukken, de groenten niet in de sloot te spoelen. Men schrijft aan de »Tel.": uZoudt u in dezen tijd van cholera in uw bladen de menschen niet wil len waarschuwen voor het gebruik van ongekookten room en karnemelk? Veel menschen koken nauwgezet hun inelk, maar denken er ni6t aan, dat ongekookte room en karnemelk even zeer gevaarlijke artikelen zijn. Ook de melk voor de thee wordt vaak onge. kookt gebruikt; »dat beetje", wordt er dan gezegd, »dat zal toch geen kwaad kunnen." Groote Manoeuvres der IVe Divisie in den omtrek van Amersfoort van 14-22 September 1909. Onder de aandacht van belangheb benden wordt gebracht, dat het voor eene spoedige bezorging van brieven en andere stukken, bestemd voor de manoeuvreerende troepen, een ver- eischte is op duidelijke wijze op het adres dier stukken te vermelden Op groote manoeuvres bij Amersfoort. Het adres moet verder zoo volledig mogelijk zijn (naam en voorletters, rang, korps, onderdeel). Ds. Vundering komt voor op het drietal voor predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Haarlem. Het 5e regiment infanterie maakte gisteren een militaire marsch naar Baarn en genoot de eer te Soestdijk voor H.M. de Koningin- Moeder te mogen defiteeren. De heer H. Tromp van Holst, secretaris van ïHet Groene Kruis", heeft als zoodanig ontslag genomen. Bij de Dinsdagavond in het café »De Arend," door den notaris J. Bolk gehouden veiling werd Perceel I. Een dubbel hoerenhuis met tuin, gelegen aan de Bekenstein- schelaan no. 26 en 28 in bod gebracht voor f4400. Perceel II. Een dubbel heerenhuis met tuin, gelegen naast perceel I. in bod gebracht voor f 4450. Beide perceelen in massa gekocht door de beeren M. Vernoois en A. Stöcker voor f9060. Perceel III. Een heerenhuis met tuin op het Havik no. 20 (van ouds De Toekomst): in bod gebracht voor f2350 en gekocht door de heeren D. de Groot en J. Kuijters voor f2650. Perceel IV is uit de hand verkocht. De aartsbisschop van Utrecht benoemde tot professor aan het se minarie te Kuilenburg den eerw. beer R. J. R. Smeets kapelaan bij de St. Henricuskerk alhier. In zijn plaats werd benoemd de eerw. heer F. J. M. Pruijs. Eerstgenoemde was adviseur van de R.-K. Spoor- en Tramwegvereeniging St. Rapbaël. De Vereeniging »Handel eo Nijverheid," zal op maandag 13 Sept. a.s. in het Hotel »De Zwaan," des avonds negen uur bare gewone maan- delijksche vergadering houden. De Agenda bevat: Ingekomen stukken en Mededee lingen. Donderdagavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken haar gewone vergadering ten Stadhuize, onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber. Met kennisgeving waren afwezig de heeren van Vollenhoven en Meursing. Nadat de notulen van de 153e vergadering gelezen en goedge keurd waren, deelde de voorzitter mede, dat waren ingekomen jaarverslagen van de K. v. K. van Amsterdam, Rot terdam en andere plaatsen, voor ken nisgeving aangenomen; van den Min. van Landbouw, N. en H. een verslag van het landbouwonderwijs in 1908, en lijst van oflicieele personen met Land- en Tuinbou wonderwijs in be trekking staande; maatregelen van het prachtwezen in Gr. Brittanje en Ierlandhandelsverdragen tusschen Nederland en andere mogendheden uitgegeven door het Ministerie van L. N. en H. (Ter inzage der leden.) Medegedeeld werd, dat de poging om hier een kantoor van inklaring te verkrijgen niet gelukt is. De firma Gebr. Nefkens heeft tot nog toe alleen cijfers verstrekt. Meer gegevens zijn noodig om succes te verkrijgen. Nog ingekomen een missive van den min. van L. N. en H. betrekkelijk de wettelijke regeling om den arbeid op Zondag te verbieden of te beperken. Daar de Kamer het goedvindt den Minister in te lichten, wordt den secretaris opgedragen deze zaak voor 15 Oct. a.s. in orde te maken. Hier wijst de voorzitter op de lage salarissen der secretarissen van de K. v. K. en hun vele werkzaamheden. Aan de orde is: vaststelling van advies aan den Min. van L. N. en H. omtrent rijkskeuring van weegwerk tuigen. De Kamer heeft reeds in 1907 geadviseerd en bandhaafd dit besluit. Komt aan de orde een verzoek van de vereeniging tot bevordering der Zondagsrust. De heer v. Haselen heeft bij v. Gend en Loos eens onderzocht om te zien hoe aan den wensch der ver eeniging kan worden tegemoet ge komen en kan mededeeien, dat de meeste Amersfoorters geen bestelling op Zondag wenschen; verzendingen hebben alleen plaats 's morgers om 7 uur. De bestellers zijn om half tien al weer klaar. Het kantoor is open van 9 tot 12. Wanneer niet verzonden wordt op Zondag lijdt de handel geen schade, waarom bij adviseert de ver eeniging te steunen. De vraag op welke wijze is hiermede nog niet beantwoord. De Voorzitter vindt het verzoek zonderling. De onderneming v. G. en Loos is een particuliere zaak, waar de K. v. K. buiten staat. De bestel dienst op zondag betreft alleen pakjes aan particulieren, 't Is moeielijk voor de kamer zich er over uit te spreken, waarom hij voorstelt aan de Veree niging te kennen te geven niet te kunnen adviseeren. Ook de heer Sinnige meent dit en gelooft, dat v. G. en L. zich niet aan ongevraagd advies zal storen. Na nog eenige discussie wordt besloten de zaak voor kennisgeving aan te nemen. Ten laatste is ingekomen een ver zoek van den heer Krieger om zijn tramplan zedeiijk te steunen. Bedoeld wordt tramverbinding Amersfoort Soest. Dit wordt toegezegd. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering onder dankbetuiging voor de trouwe opkomst. Gisteren zijn door de veld artillerie van hier op de heide achter Voorthuizen, tusschen den rijksweg en de spoorlijn BarneveldApeldoorn, schietoefeningen met scherpe patronen gehouden. Het plan bestond reeds tegen 10 uur 's morgens het vuur te openen, doch het afzetten van het terrein nam zooveel tijd in beslag, dat het eerste schot niet vóór kwart voor tweeën kon gelost worden. Over een lengte van 6000 Meter waren de rijksweg en de heide dan ook geheel afgezet, terwijl een extra-telephonische verbinding over bet geheele terrein was aangebracht, zoodat de bevelen tot alle punten der uitgestrekte heide konden worden overgebracht. Het publiek, dat tot achter de kanonnen werd toegelaten kon de projectielen op de plaats van be stemming, waar poppen waren ge plaatst, duidelijk zien ontploffen. In 't begin werd geschoten op af standen van 2250 en 2400 Meter. Deze velddienstoefening werd door prachtig weder begunstigd. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige ptedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 12 Sept. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm 10V> uur, Ds. A. K. L. Horst, Rem.-pred. van Lochem. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 57» uur, Ds. Donner. Beide keeren collecte Theol. Fac. V.-U. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 57» uur, Ds. Teerink. Maandelijksche collecte. Vrije Gereform. Gemeeute. Voorm 9' uur, de Heer A. Spijkhoven van Driebergon. 'sAv. 5 uur, de Heer A. Spijkhoven. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal ide Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 57» uur, Godsdienstoefening. 301ste STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 8 en 9 Sept. 1909. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leutwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f65. 4569. 7770. 7774. 7780. 8012. 9290. 9371. 9391. 9399.15785.16368.16377. 16389. 16522. 16549. 16551 en 16743. Te zamen 17 prijzen. De vijfde klasse, welke trekt van 20, 22—24, 28—30 Sept., 1, 4—7 en 1115 Oct. 1909, bevat behalve de premie van f30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot. de navolgende prijzen: 1 van f lOO.OOO, 1 van f50.000, 1 van f25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f100 en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore (Breedestraat 22) verkrijgbaar 5 f3.50 per o De heer F. C. Kuyer, wethou der te Soest, heeft onder zeer vele blijken van belangstelling herdacht, dat hij 40 jaar geleden voor het eerst gekozen werd tot lid van den ge meenteraad. Van de raadsleden, de ingezetenen der gemeente, de ambtenaren ter sectretarie en het politiepersoneel ontving de algemeen geachte jubilaris verschillende geschenken. Het fanfare korps «Pantiëntia Vincit Omnia" bracht hem eene serenade. Hoe de kinderen van Willemsen een spaarpot maakten. Het kunnen zulke vervelendeavonden zijn, die lange avonden in December, in Januari ook nog, als de regen of sneeuw 't naar buiten gaan onmo gelijk maakt, als de vertellingen noud" of »op" zijn, als vader de krant moet lezen, moeder kousen stopt en de kinderen geen overtollige praat mogen hebben. De een na den ander kruipt dan onder de dekens om den tijd te verslapen. Was er maar werk te vinden, 't Eenvoudigste zou welkom zijn. Op zulke avonden zijn de netten gebreid, die als muggedekens de paar den worden overgehangen en de fuiken, die menig boerenzoon er op na houdt. Zoo zijn ook vele bijenkorven (thans de kasten) ontstaan. Zoo is er zelfs meermalen wat uitgevonden. Op een goeien avond, toen de kinderen van boer Willemsen over de verveling klaagden en werk wenschten, welk ook, al was 't ook maar »erwten uitzoeken," werd er werk verschaft. Willemsen had juist de landbouwkrant gelezen en daarin troffen hem de volgende cijfers. Zekere Lehmann zaaide op volkomen gelqksoortigen grond drie even zware partijtjes erwten. De eerste partij bevatte kleine erwten 780 stuks, waarvan hij 680 planten kreeg, die samen 1,59 KG. erwten leverden; de tweede partij van middelsoort erwten bevatte 530, waarvan hij 505 erwten kreeg die hem 2,224 KG. erwten leverden bij den oogstde derde partij bevatte alleen groote erwten, 384 stuks; deze leverden 360 planten, welke hem bij den oogst 2,307 KG. erwten teruggaven. De drie soorten erwten waren van een en dezelfde partij afkomstig; door uitzoeken had men ze gescheiden. Willemsen beval een kwart HL. erwten te halen. B(j gedeelten werden ze op tafel gespreid, en daar ging 't sorteeren aan dengang. Zelfs de kleinste van 5 jaar mocht een half uurtje mee doen. In betrekkelijk korten tijd was 't partijtje gesorteerd, nu in 2 groepen, de kleine voererwten, waaronder ook de beschadigde en aangevreten voor kwamen, en poot- of zaaigoed, dat alleen bestond uit de goede en beste; 't was zoo ongeveer 1 om 2 gegaan. In ruim een week tijdshad Willemsen een paar HL. puike zaaierwten klaar. Aan werkloon had hij, om de ambitie er in te houden 3 cents per L. goed gekeurde zaaierwten betaald. Later kregen ook de boonen een beurt, en werden er ook van een klein partijtje haver alleen de groote korrels uitge zocht, zoodat een paar akkertjes haver met gesorteerd zaaizaad kon worden bezaaid. Ter vergelijking met onge sorteerd zaaigoed is naast de beste kwaliteit op eiken akker ook een strook bezaaid met het gewone zaai goed, zooals dat alle jaren vroeger werd genomen. Willemsen heeft aan zijn kinderen een 20 gulden sorteer- loon moeten uitbetalen, maar naar den stand der gewassen zoo op het oog te oordeelen, krijgt hij door beteren oogst dat geld ruimschoots terug en staat het te voorzien, dat hij den volgenden winter wel 5 ets. per L. kan uitbetalen. Met rogge wil hij 't nu ook doen. Dan zal 't hem wel meer kosten, maar 't komt in den spaarpot van zijn eigen kinderen. Het nieuwste Kamerlid. Een correspondent van hetA. Hbld." is den heer W. van Manen Jzn., het Tweede Kamerlid voor Ede tot aan de nieuwe zitting der Staten-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2