BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. door deskundigen dringend noodig heeft overigens kapitein Scott, bevelhebbereener uitnemend geslaagde zuidpool-expeditie, genoopt tot een nieuwe reis om voor Engeland altbans de zuidpool te veroveren. En de Duitschers gaan met een afdeeling luchtschepen het noordpoolgebied in!... Waar drommel zal bet Onbe kende zich voortaan nestelen? Meldden wij reeds in een vorig nummer dat prinses Juliana voor spoedig blijft opgroeien, thans kunnen wij dat bericht aanvullen met de heugelijke tijding dat bet eerste tandje bij Hare Koninklijke Hoogheid is doorgekomen. H. M. de Koningin zal op 24 Sept. a.s. in de legerplaats bij Milligen den nieuwen standaard uitreiken aan het le regiment huzaren. Een goede maatregel. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat, ten einde het gebruik van ongekookt drinkwater zoo niet gebeel dan toch zooveel mogelijk te bepeiken, aan den troep voor Rijks rekening op ruime schaal kofiie of thee moet worden verstrekt. Bij de oefeningen zal een dezer dranken in de veldflesschen worden meegegeven, terwijl bij groote rusten mede voor de verstrekking van koffie of thee de noodige maatregelen moeten worden genomen. De campagne op de steenfa brieken langs Rijn en Waal loopt ten einde. Half April heeft men een begin gemaakt en sinds enkele weken was, ten gevolge van het natte weder, de productie niet groot. Het getal ver vaardigde steenen is echter oneindig veel grooter dan verleden jaar. On danks deze aanzienlijke productie blijft de handel vlug, terwijl de prijzen 10 a 15 percent hooger zijn. Bovendien hebben vele fabrikanten ook hun ouden voorraad opgeruimd. Ook de groote zandsteenfabriek aan den Grebscben berg onder Rherien heeft het geheele séizoen full speed gewerkt en millioenen steenen afge leverd. De arbeidende stand vaart bij dezen stand van zaken zeer weldui zenden handen hadden den geheelen zomer volop werk en ruime verdiensten. Werkeloosheid. In de provincie Groningen beerscbt nu reeds eenige weken werkloosheid niet alleen onder de landarbeiders maar ook onder de vaklieden, vooral die van bet bouwbedrijf. Gedurende den geheelen zomer was reeds slapte merkbaar in zoo goed als alle bedrijven; en nu, bij bet tegenvallen van den oogst, is het getal losse arbeiders, die nog werk hebben, veel kleiner dan in jaren wanneer het weder meewerkt en de vraag het aan bod van arbeidskrachten overtreft. Het aantal van hen, die sedert Augustus werk zoeken in Duitscbland, is thans ondanks de waarschuwingen der Nederlandsche Consulaten, zeer groot. Droogmaking Zuiderzee. De minister van Waterstaat, ver gezeld van de ingenieurs H. Wortman en V. J. P. de Blocq van Kuffeler, benevens het lid van de Eerste Kamer, den heer Breebaart Kz. beeft een be zoek aan Wieringen gebracht van waar het per dienstboot over het Willem kwam toen de boef weg was... Ze gingen secuur kijken, of de straatdeur wel goed-dicht achter 'm was... En uit de gang kon-ie niks weg kapen, dithr hadden ze natuurlijk voor gezorgd... Willem hoorde 't geval en verklaarde dat 't hem niet beviel. Als Kees zulke royale kuren had, dan school er wat achter, hoor!... Ze vertelden 't aan den notaris. En deze zei er weinig van. Verklaarde 6leehts, dat-ie voor Annetje en haar bruigom, blij zou zijn als Kees op den bepaalden tijd verscheen... Was scep tisch gezind... Maar bleek ook te pessimistisch, klokslag-elf uur was Kees er op den afgesproken dag. Heel bedaard, rustig, zonder eenig vertoon .van vaderlijk gewicht en zoo, waar ze zoo bang voor geweest waren. Luisterde naar het voorlezen der akteteekende op de plaats, hem door den notaris aange duid, groete beleefd, met een paar vingers tikkend tegen z'n hoofd, ten teeken van respect voor meneer den notaris-zelf, iets mompelend tegen de anderen... Zei, vroeg verder heelemaal niks... Zoodat ze toen hij weg was Wieringermeer naar Medemblik ging. Dezo excursie staat in verband met de plannen tot droogmaking van dit gedeelte der Zuiderzee. Zondagsrust. Naar aanleiding van de circulaire, door Minister Talma uitgezonden, ter voorbereiding van een wetsontwerp, dat zooveel mogelijk den arbeid op Zondag wil verbieden of bepeiken van de arbeiders, die in de onderneming van een ander voor loon werkzaam zijn, schrijft het «Centrum". Een Zondagswet dus, en toch niet wat men tot nu toe veelal onder die benaming verstond; evenmin wat de oude, thans tot mummie verstijfdo Zondagswet bedoelt. De zaak wordt hier niet algemeen met 't oog op het geheele volksleven aangevat, doch voor een bepaalde klasse van menscben, die thans vaak Zondagsrust moeten derven, wordt onderzocht of zij niet te helpen zijn. Zeker zal zoo spoediger een prac- tisch resultaat worden bereikt, dan wanneer beproefd wordt bij wet den Zondag al de reabten te hergeven, die deze dag in den loop des tijds verloor. Maar er wordt toch ook iets ge mist. «Die in de onderneming van een ander voor loon werkzaam zijn." Moet daaruit worden opgemaakt dat men in eigen onderneming mag doen wat men wil? Of wil de wet, die nu in studie wordt genomen, slechts een eerste stap wezen op den goeden weg? In elk geval is het zulk een stap en als zoodanig toe te juichen. En met kracht te steunen, vooral ook door de organisaties, wier advies opzettelijk wordt gevraagd. Prov. Staten van Utrecht. Bij K. B. van 13 Sept. is de Com missaris der Koningin in de prov. Utrecht gemachtigd de Staten van dat gewest in buitengewone zitting bijeen te roepen op 15 October, ten einde aan de orde te stellen de ver kiezing van een lid van Gedeputeerde Staten, ter voorziening in de vacature ontstaan door het optreden van J. H. de Waal Malefijt als Minister van Koloniën. St-Ct De centrale liberale kiesvereeni- ging «Viijheid en Orde," in het distiict Breukelen, stelde gisteren candidaat voor de Provinciale Staten in het district Breukelen, (vacature- J. H. de Waal Malefijt) deu heer J. van Doorn (lib.) lid van den Ge meenteraad te Maarsseveen. De scheidsrechters voor de ma noeuvres zullen worden ingekwartierd in Hótel Reichman, de commissie voor schadeloosstelling in het Berg-hotel. Van en met 15 tot en met 21 Sep tember worden te Amersfoort inge kwartierd de mitrailleur-afdeeling, de bouwitser-afdeeling en de 4e compag nie wielrijders; van 18 tot en met 21 September bovendien de staf van het le regiment veld-artillerie (Hótel Smolders van Osch; en de 4e com pagnie veldpioniers. Op de hoeve «De Eult" nabij de Naald te Baai n is een paarden-zieken depot opgericht, waarvan chef is de kapitein-paardenarts M. E. baron Benlinck. Het le regiment infanterie blijft in de legerplaats bij Zeist. elkaar met groote, verbaasde oogen zaten aaD te kijken. «Wat zeg-je me daarvan zei oome jan, wien een pak van 't hart was ge vallen. «Hij kon 't altijd nog intrekken... Op het stadhuis... Als ze voor den ambtenaar staanzei de notaris voor de grap meer dan wijl hij 't meende... Maar dat schertsende woord maakte dat ze allemaal, op den trouwdag, beefden, zweetten van angst. Eene van de tantes werd, een kwartier vóór 't trouwen, onwel. En oome-Jan, die ge tuige was, beefde er toen hij moest teekenen op het register nog zoö van na, dat de bode, die hem 't boek bracht en voorhield, moeite had zich goed te houden. Dacht: «nou, die is al vroeg begonnen met de bruilofts- pret..." Alles liep goed af. Annetje en haar vrijer waren wettig getrouwd. Yan Kees was geen spoor te bekennen... En op de bruiloft werd toegegeven in de fluistergesprekken over schand- vlek-der-familie dat de man zich netjes had gedrageD... Zoodat, zelfs, door een neef, die in zeer gemoedelijke Het 9e regiment infanterie, thans in het kamp van Laren, wordt van 18 tot 22 September gedeeltelijk onder gebracht in een tentenkamp bij «De Eult", gedeeltelijk ingekwartierd te Baarn en Eemnes. De le afd. van het le reg. veld artillerie uit Utrecht wordt ingekwar tierd te Soest (le, 2e en 3e batterij) het 3e en 4e escadron van bet le reg. huzaren komen in kwartier te Hoog land en te Hoevelaken. Aan de divisie-maneuvres nemen dus deel de staf der IVe divisie de veldpost het le, 5e en 9e regiment infanterie het le regiment huzaren het le regiment veld-artillerie; de mitrailleur-afdeeling de houwitser afdeeling de 4e compagnie wielrijders: de 4e compagnie veld-pioniers: een telegraaf-afdeeling. Bij besluit van den Minister van Financiën is de 392e Staatsloterij vast gesteld, welke aanvangt 22 Nov. 1909 en eindigt 11 Febr. 1910. Het bestuur der «Amersf. Ver- eeniging tot bestrijding der Tubercu lose" heeft besloten tot wederoprich ting van het consultatie-bureau. Te beginnen met Woensdag 6 October e. s. zal het buroau zitting houden den lsten en 3den Woensdag van de maand. Het onderzoek door de op het zittings-uur aanwezige medici zal geheel gratis geschieden. De Staatscourant (no. 214) bevat o. m. de statuten van de naamlooze vinnootschap: Amersfoortsche Glas- verzekering Maatschappij te Amers foort. Doelde verzekering tegen schade, ontstaan door het bieken van spiegelglas, ruiten, benevensglasplaten, en zulks tegen een jaarlijksche, vooruit betaalde premie, volgens vastgesteld tarief. Duur: tot 31 December 1934. Kapitaal: f 1000, verdeeld in 200 aan- deelen van f5, die alle zijn geplaatst en volgestort. Het bestuur bestaat uit 7 leden en wordt ter zijde gestaan door een administrateur. Voor de eerste maal zijn tot bestuurs leden aangesteld de lieeren S. J. van Duinen, koflerfabrikant; L. A. Houbaer, manufacturier; J. van der Wal Kzn., fabrikant van melkproducten; Th. C. V. ter Maat, apotheker; Joh. van der Meiden, koopman M. R. N. Oosler- veen, koopman, en S. W. Melchior, boekdrukker, allen te Amersfoort. De temperatuur van het water in de Amersfoortsche Bad- en Zwem inrichting was op Dinsdag 14 Sepl. des morgens 7 uur, 58 graden Fahren heit. Handel en Nijverheid. Maandag 13 dezer hield Handelen Nijverheid haar gewone maandverga dering in De Zwaan onder veorzitting van den heer Van der Meiden. De heer Van Duinen was uitstedig. Nadat de uitvoeiige en nauwkeurige notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd waren kwam punt 1 van de agenda aan de orde: Ingekomen stukken. Vooraf deelde de voorzitter nog mede, dat hij zijn benoeming in de commissie tot onderzoek van het tram- plan Krieger heeft aangenomen en dat de heeren A. M. van Bemmel en M. A. van Bemmel en de firma Morsink Ittmann te Zeist bekroond zijn. Laatst genoemde firma ook te Nijkerk. Bij den leider der Middenstands- enquête zijn pas een 50-tal antwoorden ingekomen. feeststemming verkeerde, in een der laatste toasten... onderwijl hem tranen in de oogen kwamen... heel raadsel achtige woorden werden gezegd... Zéér ingewikkeld en mysterisch... Over af wezigen, die als ze hier aanwezig zou den... Doch die nu eenmaal... Neef slikte bet verdere maar op. De feest- disch, bang dat neef duidelijker zou worden, applaudisseerde... De familie van pasgetrouwden echtgenoot be greep gelukkig niet, op wien de ge voelige neef doelde... Annetje had er een kleur-als-vuur van... Doch ook dit liep goed af... De neef, wien men gauw van nieuwen feestdronk voorzag, vergat alweêr z'n toast... Ook deze schaduw was ver dwenen... Een minuut of tien nadat Kees bij Geurtje was binnengekomen, was ze tot bedaren geraakt. Waagde zij 'torn te gaan zitten tegenover broêr, aan het tafeltje. Merkte zij, dat Kees inderdaad een andere kerel was geworden. Hij was vermagerd. Maar hij keek haar rustig aan... En hij sprak zoo bedaard. En stonk niet naar sterke- Van de vereeniging «Winkeliers- en Handelsbelangen" te Rotterdam is een uitnoodiging ontvangen tot bij woning van het feest van haar 10- jarig bestaan. Het Bestuur zal een gelukwensck zenden. Ingekomen een brochure in zake gesplitste bestekken. Zal aan alle Mid denstanders gezonden worden met begeleidend schrijven. Het Bestuur heeft overwogen of er dezen winter een serie lezingen zullen worden gehouden en heeft reeds stappen gedaan om tot dit doel le geraken. Het zal sprekers uitnoodigen. Op een vraag van den heer Frederiks deelde de voorzitter mede, dat ze niet alleen voor de leden zouden optreden, doch voor allen. Alzoo wordt nuttige kennis verspreid en propaganda ge maakt. De regeering steunt deze zaak, zoodat de onkosten zeer gering zul len zijn. De Amersfoortsche uitgevers van adresboeken hebben medegedeeld, dat ze de bedrijven rubrieksgewijzen zullen vermelden. Lijsten zullen ter inzage worden gelegd om mogelijke fouteu te herstellen. Nog werd een mededeeüng uit Haarlem ontvangen, nl. een waarschuwing tegen Rinke Gouma en Egbrink Gouma, die wel koopen, maar niet betalen. Ingekomen een brochure: Wach- man of Berlitz ter lezing Varken markt 44. Twee candidaat-leden hebben zich aangemeld. Bij rondvraag deelt de heer Dowma mede, dat bij telegrammen soms 3 kwartier te laat ontvangt. Op zijn klacht ten postkantore kreeg hij ten antwoord: te diuk. Het Bestuur zal onderzoeken na ontvangst der bewijzen. De heer Van Zalingen stelt de vraag of Amersfoort rijp zou zijn voor een electrische centrale. Dit moest z. i. eens onderzocht worden. Volgens den heer Van Schaik is die noodig, daar het gas voor de klein-industrie te duur is Het bestuur zal ook deze zaak over wegen. Te ruim 10 uur sluit de voor zitter de vergadering. 301ste ST4 t rSL«'l'EhU. De vijfde klasse, welke trekt van 20, 22—24, 28—30 Sept., 1, 4^7 en 1115 Oct. 1909, bevat behalve de premie van f30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen 1 van f lOO.OOO, 1 van f50.000, 1 van f25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f100 en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) verkrijg baar 5, f3.50 per Tegen verstikking door gas. De heer W. A. J. van de Kamp, lid van den Gemeenteraad te Haarlem heeft aan verschillende vertegenwoor digers van de pers een eenvoudig toestelletje getoond, dat eenigen tijd geleden door hem is uitgevonden en dat het onmogelijk maakt, dat iemand door uitstroomend gas om het leven komt. Wat wij er van kunnen meedeelen is het volgende: Verzamelt zich in een vertrek, door het openlaten van een gaskraan of het ontstaan var. een lek in de leiding, een hoeveelheid gas, dan veroorzaakt dit, ontwijkend door een buis, het neervallen van een drank, vroeg niet om centen... Toch deed 't Geurt plezier. En toen ze las, dat getuigschrift wat-ie haar liet zien... Van den baas, die hem nu anderhalf jaar geleden, ondanks alles in dienst had genomen... Van dat Kees de Leeuw al dien tijd trouw en eerlijk bij hem had gediend... Zoodat hij hem «in gerust vertrouwen" kon aanbevelen als een bekwaam bank werker... Toen schoot Geurt d'r ge moed toch vol. Most ze d'r oogen afvegen, of ze wilde of niet... Wat ze nooit gedroomd had... Over Keer z'n bravigheid te moeten grienen... En hij had zoo'n vergenoegd- triumfautelijk lachje op zijn gezicht van«Dat hadden jelui toch niet ge dacht hè?..." Was er zag Geurt in zijn ziel van overtuigd, dat het vroegere vergeten was, uitgewischt... Zoodat Geurt zich afvroeg, hoe ze 't hem duidelijk zou maken, dat hij moest uisstellen... tot later... waar-ie over sprak... Toen Kees 't had gezegd, van dat Annetje te gaan verrassen met 't getuigschrift, met die gelukkige tijdin gen van zijn fatsoenlijk gedrag, z'n gewicht, waardoor de hoofdkraan van de gasleiding afgesloten en, door oontact, een electrische alarmbel in beweging gebracht wordt, die niet ophoudt vóórdat zij opzettelijk wordt stilgezet. Bij de proef die de beer Van de Kamp nam, bleef hij te midden van het uitstroomende gas, rustig zijn pijp rooken. Eóq minuut en negen seconden nadat in de kamer de gas kraan was geopend, viel daarbuiten het gewicht, de hoofdkraan sloot zich en de electrische bel begon alarm te maken. In do kamer zelf heerscbte toen wel een sterke gaslucht, maar niet zoo, dat zij verstikking teweeg brengen kon. Een zwemmend hert. Op den 18 Augustus kwam aan de noordkust van het eiland Schouwen, aan de zoogenaamde Osse, een hert aanzwemmen, dat met behulp van een boot door eenige dijkwerkers werd opgevangen en gestald in de schuur van een dijkopzichter aldaar, tot tijd en wijle soms belanghebbenden zich zouden aanmelden. Hot dier was wel erg schuw, maar blijkbaar zoo ver moeid, dat de werklui het ten slotte konden vermeesteren. Opme'kelijk was het, dat eenige dagen te voren bij St. Philipsland aan de schorren van den Prins Hendrikpolder, alias Slaak- polder, mede een hert was opgemerkt, dat evenwel direct vluchtte en, voor zoover ons bekend, niet meer werd opgemerkt. Thans wordt medegedeeld uit Duivendijke, dat een schrijven is ont vangen van den directeur van Artis, waarin vermeld wordt, dat met de stoomboot «Willem IIIdie op den hierboven genoemden datum te IJmuiden aankwam, voor onzen Dieren tuin een hert aan boord moest zijn, dat evenwel verdwenen was. Ingeval de verdwijning op dien dag is opge merkt aan boord, dan ligt voor de hand, dat het dier reeds in de Noord zee overboord is gesprongen en, zoo schrijft men aan de »Z. N.", dan moet dit geschied zijn op de hoogte van het vuurschip «Schouwenbank", daar het anders onmogelijk aan de Osse in het Brouwershavensche gat zou kunnen aangekomen zijn. Zeer groot is dan toch reeds de afstand, die bet dier zwemmend moet afgelegd hebben en is het uithoudingsvermogen om te zwemmen bij dit dier verbazend groot geweest. Noodweer. In den nacbt van Zondag op Maan dag is Toulon geteisterd door een allerhevigst onweder, gepaard gaande met wolkbreuken, waardoor de straten in rivieren werden veranderd en kelders en benedenkamers onderliepen. De stortregen hield tot den na middag aan. zoodat alle verkeer was stop gezet. Verschillende menschen werden door het woest stroomende water meegesleurd. Op talrijke plaatsen sloeg de bliksem in en deed brand ontstaan. Er is voor duizenden schade aan gericht. Soortgelijke belichten komen uil Reims, Toulouse, Largentière (waar liet sinds 48 uur onafgebroken dondert en bliksemt en stortregent) en Montpellier. De Zwitsersche uurwerknijverheid verkeert in ernstige crisis. De jongste Britscbe patentwetten, het nieuwe Amerikaansche tarief, het openen van fabrieken in andere landen en krap- beid van geld onder de welgestelde klassen, worden als de voornaamste oorzaken daarvan beschouwd. ijver... antwoordde Geurt niets. Zocht naar een middel om hem te beduiden... «Laat ik er eerst voorbereiden vond ze eindelijk «geloof mij nou, Kees, dat's heter... Annetje is nog zwak, mot-je denken... 't Kind pas drie maanden oud... jongen..." Even scheen Kees door het argu ment getroffen. Maar de drang om te toonen dat hij, vader, een andere kerel was geworden, bleek te sterk... «Ben-je gek, meid!" riep hij uit «denk-je dat Annetje diirvan schrik ken zal... Juist niet!... Dat zal er goed doen. Daar kwikt ze heelemaal van op. Zul-je zien!... En grootvader brengt wat moois voor 't kleine poppetje mee!... 'k Ben veel te nieuwsgierig om m'n kleindochter te zien!... Neen, Geurt, meid, dat snap-je nou weer niet!... Hij had haast geen geduld om haar goeien dag te zeggen. Klauterde een-en-al verlangen naar Annetje en de kleine-pop de trap af... Oude Geurtje dribbelde in haar kamer rond. Weifelde of ze niet nog gauw-effetjes naar Annetje d'r huis zou loopen. Want ze voelde, dat als 't ging zooals ze dacht... En met

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2