B. A. SIDDRÉ, Advertentiën. SCHOUWBURG „AMICITIA." „DE FIRMA BONABDON" Amersfoortscli Wissel- en Effectenkantoor TUIYERSMAGAZ1JN Scholl Engbcrts Scholten C. van lammen Bouwer Co. REISBELASTING. Te Chaux de Fonds, waar meer horloges en horlogedeelen worden uitgevoerd dan in eenige andere stad van Zwitserland, zijn 855 arbeiders in dat vak voor het meerendeel bekwame werklieden al verscheidene maanden zonder werk. Tot dusverie is hun f 43,000 uitbetaald door hunne vakvereeniging. Maar het ziet er leelijk uit voor de toekomst. Tusschen 4000 en 0000 arbeiders zullen in de naaste toekomst rechtstreeks of indirect te lijden hebben door den treuu'gen staat van zaken. Het inbreken en stelen wordt den dieven door de nieuwste uitvin dingen hoe langer hoe moeilijker ge maakt en nu heeft een Italiaan een toestel uitgevonden, dat, naar men verzekert, reeds in een aantal Ame- rikaansche bankinrichtingen is inge voerd en waardoor de inbrekers onder het «werken" worden gefotografeerd. Het fotografeertoeslel is zeer klein, in den muur verborgen, en als het in werking is gesteld, dan kan niemand in de kamer komen of hij brengt een veer in beweging, die door een elec- trische geleiding de camera laat wer ken. zoodat de boeven hun portret op de plaat achterlaten, dat vergroot en naar ale politiebureelen gezonden, veel kan bijdragen tot hun ontdekking. De komeet van Ilalley. Prof. Nijland schrijft in het »Utr. Dagblad: De sterrewachtontving telegraphisch bericht van de ontdekking der komeet van Halley door prof. Wolff te Heidel- berg. Deze komeet zal waarschijnlijk in den zomer van 1910 door haar helderheid ieders aandacht trekken. Thans is zij echter nog zoo zwak, dat alleen de grootste instrumenten dei- wereld haar kunnen waarnemen. Zij werd den Hen Sept. op de grens der sterrenbeelden Orion en Tweelingen ontdekt, en beweegt zich voorloopig, langzaam westwaarts, d. i. in de rich ting van Aldebaran. De afstand der komeet tot zon en aarde beide is thans ongeveer 3.4, zoo de afstand aarde-zon als éénheid wordt genomen. Tegen het eind van het jaar zal de afstand komeet-zon tot 2.0, de afstand komeet-aarde tot 1.0 afge nomen en de helderheid van het hemel licht derhalve sterk toegenomen zijn. Ik verwacht dat de komeet omstreeks half November voor den Utrechtschen kijker van 36 c.M. opening bereik baar zal zijn. Woensdag had te Scberpenzeel de automobiel H 2663, komende uit Den Haag en op weg naar Nijmegen, het ongeluk, dat een der achterban den knapte; daardoor glipte het wiel, en toen kort daarop het stuur brak vloog de auto over een hoop oude straatklinkers tegen een eikenboom op. Van de beide inzittende reeds be jaarde Engelscbe dames sloeg de eene met bet gezicht door de stevige spie gelruit aan de voorzijde, waardoor zij een lange, diepe wonde in de wang kreegde andere kreeg een groote snede over het voorhoofd en den neus. De beide dames werden ter stond in eene nabijzijnde woning gebracht, terwijl spoedig een arts ontboden werd. Daarna werden zij per rijtuig naar de Wilhelmina-Zie- kenverpleging vervoerd. De chauffeur was licht aan de hand gewond. De toestand der dames is niet zorgwekkend. Het Moordjaar. Er zijn nog altijd menschen in ons land, en hoogstwaarschijnlijk ook nog wel elders, die een zekere bijgeloovige vrees koesteren tegen het intreden van het 63ste jaar. Van ouds staat dit jaar in een armen Kees die dan toch getoond had dat er nog wat goeds in hem zat, had ze echt te-doen... «Als jij 't niet doet, dan zal ik er wel 's even voor zorgen 1" zei de spich tige juffrouw met de scherpe kin en de stekerige oogen En zij nam het kindje uit de wieg... Klemde 't in haar armen. Liep de deur uit... Naar de buren van naast-de-deur... Om te zeggen dat er een gevaarlijke kerel in hun woning was gedrongen... Om hulp te vragen... Hij, Kees, stond als genageld aan den grond. Het pakje, waar de sur prise voor z'n kleindochterje in zat hield hij nog in de hand... En bij het raam stond zijn Annetje, zoo mager, zoo bleek en zwakjes nog, van wat ze doorstaan had... Met zulke fletsche, blauw-omkringte oogen. Zij had eene hand tegen het voorhoofd gedrukt. En keek vader zoo verschrikt kwade reukmen noemde het 't «moordjaar", en dit niet juist met de gedachte aan moorden, maar meer aan het Fransche mort, omdat men in de meening verkeerde, dat de meeste menschen in of omstreeks hun 63ste jaar kwamen te sterven. Vanwaar dit vreemdsoortig bijgeloof, dat mede zijn uiting scbijnt gevonden te hebben in ons oude ganzebord, waarop immers ook de getallen niet verder gaan dan 63? Want men moge opmerken, dat op het ganzenbord reeds vroeger »de dood" voorkomt, hier dient hij slechts als verschrikking, als dreigement; men kan er overheen spelen en aan ontkomen. Maar bij 63 is alles afgeloopen en het spel ten einde. Het geloof aan het moordjaar is zeer oud. Waarschijnlijk dankt het zijn ont staan aan de Chaldeeuwsche sterren wichelaars, van wie de Egyptenaren en later de Grieken de vrees voor het moordjaar of annus climaclericus (kliniaks ladder; Iclimaktyres sporten) hebben overgenomen en ver breid. Men verkondigde (en die mee ning wordt nóg gedeeld), dat 's men schen leven om de zeven jaar ver andert; negen van zulke stadia zouden voor de meesten de grens zijn van den menschelijken leeftijd. Volgens een andere lezing was 7 het cijfer voor het lichaam, 9 dat voor de ziel. Merk waardig waren nu 7 X 7 en 9 X 9 maar het gevaarlijkste was 7X9, want hierbij waren zoowel lichaam als ziel betrokken. Ook de Romeinen geloofden aan het moordjaar. Aulus Gellius maakt mel ding van een brief door keizer Augustus aan zyn kleinzoon Cajus geschreven, waarin hij de verwachting uitspreekt, dat Cajus deelen zal in zijn vreugde, nu hij zoo gelukkig is geweest zijn 63ste jaar door te komen en zijn 64ste aan te vangen. En onze voorvaderen deden al even sterk aan het annus climac- tericus; van Johannes Uytenboogaert is bekend, dat hij onrustig en bevreesd was bij het naderen van het 63ste jaar en in 1648 schreef de beroemde Sal- masius een lijvig boekdeel over het climacterische jaar en over de oude astrologie. Toch ontbrak het ook toen Ooftbouw. Enkele streken uitgezonderd, De Betuwe, het IJsseldal, Zd. Limburg, De Barigert en nog een paar andere staat het met onzen ooftbouw niet zooals het moest zijn. Wie buiten woont, heeft vruchtboomen, en die vrucht- boomen, vaak geplant op't beste ter rein van het erf. behoorden daarvoor ook wat voort te brengen. Maar dit laat in den regel zeer veel te wenschen over. Men wijt het dan aan 't weer aan den regen, nachtvorsten, schralen wind, geen wind, te felle zon enz. enz. Wonderlijk is 't echter, dat die oor-1 volgen. niet aan mannen met gezond verstand, die op grond van hun ervaring en van «statistiek" het bijgeloof in dezen aan de kaak stelden. Met name schreef Cornelis Bonte koe, «Oppergerieesheer van den Keur vorst van Brandenburg" (einde 17e eeuw) een verhandeling over het moordjaar, waarin hij kort en krachtig uiteenzet, waarom hij al het gepraat over een annus climactericus tot de «sotternijen" rekent. «Daar is geen loop van 7 nog geen van 7 maal 9 te vinden," zoo schrijft hij, «invoegen dit alles een louter verdigtsel is, en een sot spelletie van Menschen, die 't lust eerst hun selven en daarna de Wereld met reveries te misleiden en bedriegen." Er is drieërlei oorzaak van sterven: ongeval, ziekte of de natuurlijke dood. En deze storen zich geen van alle aan het 63ste jaar, «want die door geweld sterven, komt van duysend reisen sulx niet eens over in 't genaamde of gepretenteerde Annus Climactericus, die aan d'een of andere siekte hun leven moeten laten, geschied het ook bijna noyt in het verdigte Moortjaar. en d' Ouderdom is alzoo een gevolg van een A. C. als een Comaat niet werd veroorzaakt door het Schrikkel-jaar aangezien men oud word, niet omdat men 7X9 jaar, maar omdat men allengskens bij trappen zoo verre het leven ge- passeert is, totdat men is gekomen tot een zekere trap, die men ouder dom noemt, welke dan ook wederom zijne trappen heeft." Maar, zoo merkt Bontekoe ter snede op, bet is mogelijk dat voor velen hun 63ste jaar nood lottig wordt, wanneer ze het Moord jaar te sterk appreherideeren, en door apprehensie sterven, gelijk sekere Hofnar, als hij het dapper verkorven had, en van den Beul met een Doek, in plaats van een Swaart in de nek geslagen wiert, voorover viel, en stierf so wel als of men hem waarlijk 't Hoofd had afgenomen." Niettemin hebben zich na Bontekoe nog velen »'t Hooft aflaten nemen." Zelfs in onzen tijd blijkt het geloof aan een moordjaar nog niet van de baan. Handelsbl. zaken zoo plaatselijk werken, want op korten afstand van elkaar treft rnen vaak geheel verschillende resul taten aan. Het ligt dan ook meestal niet aan die toevallige omstandigheden maar aan regelmatig goede en slechte verzorging. De boomet) staan vaak op bodems die, vooral wat kalk en kaligehalte betreft, niet kunnen geven, wat voor een goed gedijen en voortbrengen noodig is. Belangrijke proeven te dezen opzichte nam de heer E. Lierke te Leopoldschall. We laten er enkele Appels geplant in 1891. Opbrengst in de jaren 189S1904. Peren, geplant in 1896. Opbrengst in Onbemcst j 46,980 KG. 0.845 KG. 0.768 KG. 4.750 KG. Bemest doch zonder kali phosphorzunr stikstof Volled. bemest 46,110 KG. 57,640 KG. 69,820 KG. 74,13 KG. 1.160 KG. 0.590 KG. 1.210 KG. 1.670 KG. 1.060 KG. 1.554 KG. 1 613 KG. 3.110 KG. 3.325 KG. 5.600 KG. 5.100 KG. 5.150 KG. Prnimen, geplant in 1893. 9 oogsten van 1S96—1904. 13.166 KG. 69,523 KG. 36,647 KG. 46.095 KG. 92.265 KG. Morellen geplant in 1S91. 3 oogsten 1899—1901. 9.090 KG. 12.030 KG. 15.170 KG. 13.500 KG. 19.570 KG. Bij bessen, kruisbessen en fram bozen soortgelijke uitkomsten. Daar de proeven over een reeks van jaren loopen,zijn toevalligheden uitgesloten. Wie werkelijk van zijn oofttuin wat wil trekken, doet verstandig boven staande cijfers eens ernstig te bestu- deeren en daarmede bij de herfstbe- mesting rekening te houden Voegen we cr nog bij, dat lichtere, zand en kleigronden over 't gebeel te weinig kalk en ook onvoldoende kali bevat ten dan zijn de hoofdpunten in de bemesting aangegeven. De oogst van dit jaar kan tevens een vingerwijzing zijn of er wel voldoende zorg aan de bemesting is besteed. Tegen den herfst komen we meer in bijzonder heden op de wijze van bemesting te rug. U. S. aan... Zoo echt-bang... Hij woü vertellen van het getnig- schrift... Van dat-ie een ander mensch was geworden... Maar 't kon er niet uit. Want toen-ie 't papier te voorschijn woit halen, zag-ie dat Annetje terugdeinsde... Alsof hij haar bedreigen zou... »U wist toch..." stamelde zij, schor van opwinding. Hij wist toch woü ze zeggen dat de familie van haar man... Die stijve, strenge menschen... Dat haar schoonmoeder... De juffrouw met spitsige kin, die hulp was gaan roepen... En op eens ging de deur open. Stond daar een agent van politie. Schoonmoeder had gesproken van een «gevaarlijke kerel"... Natuurlijk niet gerept van dat Kees... Dat Kees en Annetje... »Ah!" riep de agent uit, zoodra hij Kees zag, en onbekend met de ver houding tusschen ex-boef en de jon ge vrouw in de kamer... «Ah, Keesje, ben jij weèr aan de gang?... Ik ken je nog wel, ouwe-jongen... We dachten al dat je... Nou, vooruit, jongen. Allo..." En hij greep hem met een forsche knuist, bij een arm. Tegelijk rinkelend met de «braceletjes"... Annetje had de handen vóór de oogen geslagen, maar ze zei niets. En midden in de kamer stond de spitskinnige juffrouw, den indringer aankijkend metmatelooze minachting.. "Gewillig liet Kees zich uit de woning brengen. Buiten, op straat, stond een troep menschen, bijeen-gestroomd op 't gerucht... En eerst op het politie-bureau vond Kees kracht om te praten. Smeet hij het pakje, met de surprise voor Annetje d'r kind, op de groote geel houten tafel... Scheurde hij z'n ge tuigschrift stuk... Klemde hij, zonder geluid ie- geven, de grove vuisten vóór het gezicht... Zat zoo wel een kwartier lang bij den inspecteur van dienst, die het geval begreep... Wat niemand op 't bureau ooit Zaterdag, 18 September 8 uur, door de Kon. Vereeniglng „Het Nederl. Tooneel". Ie Rang f 1.75(leden f 1.50) 2e Rang TDv75"; 3e Rang f 0.40. Zie de aanplakbiljetten. voorheen W, CR00CKEWIT WAzn. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO's, EFFECTEN, PROLON GATIËN, VREEMD GELD, WISSELS. Abonneert U op het KATHOLIEKE Maandelijks verschijnen 48 pag, groot formaat over 2 kolom men. Romans, Novellen, Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raad sels, Logogrief, Rebus, enz. enz. Hoofdverhaal ROBESPIERRE. Pry's 65 CENT per 3 maanden. Eerste afl. ter inzage bij den boekhandel en Bij P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. ALMELO. ZUIVER WOLLEN ONDERKLEEDIMG. (FAjjtflKAAT WJANS8.H) DE WITTE WINKEL. Langestraat 74 AMERSFOORT. TELEFOON 70. Muurliuizeii 39 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Er zijn onder de minvermo genden velen, voorwie een verblijf van eenige weken in de buiten lucht tot herstel van gezond heid een onschatbare weldaad zou zijn. Evenals vorige jaren richt daarom onze Vereeniging aan allen, die voor gezondheid of voor genoegen op reis of naar buiten gaan, het dringend ver zoek haar van hun reisgeld EEN GULDEN of MEER t§: willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daaronder in de eerste plaats aan kostwin ners dit voor hen zoo ge- wenschte geneesmiddel te kunnen bezorgen. Ten vorige j are werden op deze wijze 416 personen waar onder 3 uit Amersfoort geholpen, en reeds hebben velen zich ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gift onder het motto «Reisbe- lasting" wordt dankbaar aange nomen en in het jaarverslag verantwoord. Amebsfooet, 1909. Mej. D. A. SIDDRE, Muurhuizen 91. Mevr. GRONEMAN—Doornbos, Ulrechtschewep 10. Mevr. Bar VAN ITTSRSUM—Stroeve. Plantsoen 6. Mevr. RUYSCH LEHMAN DE LEHNS- FELDv. Lanbchot Hubrecht. Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERS—v. Eijbirgen. Weversingel 7. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J.CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreel onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. ttli-arLd.©!. Medoc Champagnisé Sec. 1.50. N.B. De Vins Blanc Mousseux du Médoc zijn zuivere Witte Bordeaux Wijnen langs natuurlijken weg gechampag- niseerd. Zij hebben minstens 2 jaar flesch. Onder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in. gedacht had dat mogelijk zou wezen, gebeurde. De inspecteur bekend om z'n stugge, strengheid schonk zelf een glas-water voor Kees in. Legde de hand op zijn schouder. Zei met zachte, vriendelijke stem: «Kom, De Leeuw, wees 'n kerel... Je hebt toch zoo kranig getoond, niet-waar... Later... Als-je je best blijft doen..." Maar toen was Kees opgesprongen. Met woeste expressie op z'n gezicht. Met van woede flikkerende oogen... «Dank-je 1" had hij uitgeroepen »dank-je voor je mooie woorden. Ik heb 't nou gezien... Ik heb er «nou genoeg van..." Hard smakte de deur van de wacht kamer dicht. Een van de agenten woü Kees achterna-vliegen, maar 't was niet noodig... Ditmaal had-ie niks op z'n kerfstok... Slechts gaf de inspecteur last om van-nu-af weêr scherp op Kees de Leeuw te letten. Want inspecteur begreep maar alte- goed... Doch toen een van de agenten lnchtig-schertsend over den boef sprak, die waarachtig ruim een j aar niks van zich had laten hooren, zei inspecteur niets. Voelde hij slechts deernis met den schooier die daar-j uist den donkeren avond in was geloopen... De groote stad in... met vernielde kracht om zich op te richten... met zielewonde, die hem moest branden, met onduldbare felheid, in wat er aan fijner weefsel in gemoedsleven was overgebleven... Deernis met den man, die in z'n koorts van smarteleed terngholde naar de misdaad, die hem als haar prooi zou opvangen, met omstrenge ling, die niet meer zou loslaten nu, dan gedwongen door den grooten, on- weêrstaanbaren slooper... Ma'itee Coebeaü.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3