Moiilm'Hlje? gem. Zit- en Slaapkamer BINNENLAND. B. A. SIBDRÉ, Advertentiën. J. H. C. Sluiter L. M. Vermeulen TH ITERS MAGAZIJN AMICITIA Amersfoort. "Wij nh.andel. prijzen enz. gelijk staan met ieder ingezetene voorzoover, ingevolge het vorenstaande, hiervan niet is afge weken. 8 De kosten van dit contract zullen door contractante ter andere zijde gedragen worden. Daarop komt aan de orde een voor stel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Bouwveroidening, vastgesteld door den Gemeenteraad op 28 Augustus 1906. Burgeni. en Weth. schreven daarom trent het navolgende Volgens art. 2 der Bouwverordening, vastgesteld door uwe vergadering op 28 Augustus 1906, moeten alle erven, aan openbare straten of wegen gelegen, daarvan worden afgesloten door gemet selde muren ter hoogte var. twee Meters uit <ie straat of den weg en ter dikte van ten minste een ijsselsteen of door een op steenen voet geplaatst ijzeren hek terzelfder hoogte. Lid 2 bepaalt, dat met toestemming van ons college van deze bepaling kan worden afgeweken. Gelijk U bekend is, is van de bevoegdheid, bij lid 2 gegeven, door ons college een zeer ruim gebruikt gemaakt, omdat, naar onze meening, bij de afscheiding van de terreinen zoaveel mogelijk de wensch van de eigenaren moet worden geëerbiedigd, tenzij het openbaar belang biermede in strijd komt. Van deze overweging is het thans aangeboden voorstel een uitvloeisel. Wij achtefi het wenschelijk, in lid 1 alleen verplicht voor te schrijven hel maken van een ijzeren hek op steenen muur. Lid 2 zal dan, bij onveranderde redactie, aan ons college de bevoegd heid geven, toe te staan ook steenen muren tot afscheiding te maken, waar bij de eigenaar dan tevens niet ge houden zal zijn aan de hoogte van 2 Meter. De Commissie van Wetgeving ver- eenigt zicb met dit voorstel, evenzoo de Commissie voor de Fabricage, wier rapport hierbij overgelegd wordt. Aangezien de Verordening die ge wijzigd wordt, niet steunt op de Woningwet en ook volgens art. 6 der Gezondheidswet het advies van de Gezondheidscommissie niet vereischt wordt, is de commissie over deze wijziging niet gehoord. De Raad met een en ander zich vereenigend, besluit met algemeene stemmen vast te stellen de volgende «Verordening, tot wijziging der Bouw verordening" vastgesteld op 28 Augustus 1906. Eenig Artikel. In art. 2 der «Bouwverordening", vastgesteld op 28 Augustus 1996, vervallen de woorden«gemetselde muren ter hoogte van twee Meters uit de straat of den weg en ter dikte van minstens éen ijsselsteen of door" en wordt in plaats van«terzelfder hoogte" gelezen «ter hoogte van twee Meters uit den straat of den weg". ïusschen het le en het 2e lid wordt een nieuw lid ingevoegd, luidende: »De voet mag niet meer bedragen dan de helft van de hoogste van de afscheiding. In hd 3 wordt, in plaats van «be paling", gelezen: «bepalingen". Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het onttrekken aan den openbaren dienst van een strook grond en tot het aangaan eener ruiling van eenige strooken grond met notaris J .Bolk. B. en W. schreven daarom trent: De breedte van bet trottoir aan de Westzijde van de Van Persijnstraat gevergd. En terwijl de gekrenkte, de aan klager in kleuren en geuren... telkens z'n voorhoofd afwissekend... dribbelend van het eene been op 't andere... ver telde van hoe meneer De Waal hem daar behandeld had... hoe hij hem geprovoceerd had... «letterlijk getürt, ...getiirt, edelachtbare, dilt 's het ware woord..." Streek de voorzitter al-maar over zijn baard, zette lorgnet op en van zijn neus, bekeek met aandacht z'n ebbenhouten hamertje... alles om maar niet te laten merken, hoeveel moeite 't hem kostte om ernstig te blijven... Want 't ergst was, dat de officier, aan het linkerhoekje van de groene tafel óók zóó'n mal gezicht trok... als van iemand, die waarachtig zoo'n lust zou hebben om eens flink uit te proesten... Maar 't whs ook een vermakelijk contrast- Dat dikke, hijgende, zich in z'n driftig-praten telkens verslikkende, hard-zweetende meneertje... zwaaiend met de vettige handjes... woedende, fonkelende blikken werpend op den beklaagde, wien de zaak toch een tientje zou kosten... bedraagt op sommige punten respec tievelijk 1.75 Meter en 2.80 Meter en is derhalve zeer onregelmatig. Hierin kan gedeeltelijk verbetering worden aangebracht door eene ruiling aan te gaan met den eigenaar van het perceel, kadastraal bekend Sectie D. no. 2972, den notaris J. Bolk. Deze is zoo bereidwillig geweest, den noodigen grond ter ruiling met de Gemeente aan te bieden, zoodat de breedte van het trottoir vóór die perceelen gemiddeld 2.30 Meter kan worden. Bij deze ruiling zal de Gemeente 2.63 M2. afstaan van bet perceel, kadastraal bekend sectie D. No. 2253, terwijl zij ontvangen zal 6.69 M». van het bovengenoemde perceel. Het voornemen tot onttrekking aan den openbaren dienst van den af te stanen grond is bereids ter openbare kennis gebracht. Met eventueele be zwaren zullen wij u in kennisstellen. Nadat de voorzitter nog heeft mede gedeeld, dat niet enkel de heer Bolk eigenaar is der bedoelde strook grond, doch dat er meerdere eigenaren zijn, maar geen bezwaren tegen de ruiling zijn ingekomen, hecbt de raad zwijgend zijn goedkeuring aan het navolgend besluit I. Aan den openbaren dienst te onttrekken een gedeelte groot 2.63 M* van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D. No. 2253, nader op de bij dit besluit be- hoorende teekening aangegeven door de letters a. b. c. en d. II. Aan te gaan met den notaris J. Bolk eene ruiling van grond, waarbij le. de Gemeente Amersfoort aan den notaris J. Bolk afstaat den onder I genoemden, aan den openbaren dienst onttrokkeu grond, 2e. de notaris J. Bolk aan de Ge meente Amersfoort afstaat een ge deelte groot 6.69 M' van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Amers foort, Sectie D. No. 2972, op de bierbij behoorende teekening aange geven door de letters b, e en f, onder voorwaarden, dat de kosten, op de overeenkomst van ruiling vallende, door de Gemeente Amers foort betaald worden. III. Dit besluit, voor zooveel noodig, aan de goedkeuring van de Ge deputeerde Staten van Utrecht te onderwerpen. Aan de orde komt een voor stel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een verzoek van het Bestuur van de Industrie- en Huishoudschool tot het sluiten van een crediet-hypotheek. Naar aanleiding van dit adres schreven B. en W. aan den Raad Bij uw besluit van 25 Juni 1907, no. 214, is voor het ter leen verstrek ken van gelden door de Gemeente aan de school '1 f als voorwaarde gesteld, dat zonder goedkeuring van den gemeenteraad de eigendommen der vereeniging niet met hypotheek bezwaard mogen worden. Op grond van deze bepaling is derhalve uwe goedkeuring vereischt voor het aangaan eener crediet-hypotheek. Het bestuur wensebt deze hypotheek aan te gaan tot zekerheid eener tijdelijk aan te gane geldleening ten hoogste f 4000 bedragende, die voor de na te noemen doeleinden reeds gesloten is of waarschijnlijk nog gesloten zal moeten worden. De bouw en inrichting der school hebben f59 990.90 gekost, terwijl bier- voor f60 000 aan middelen was aange wezen t.w. f40 000 (leening van de Gemeente) f17 000 (leening van particulieren) f2000 van het Rijk en f 1000 van de Gemeente; beide laatste sommen voor inrichting. Van de leening van particulieren is evenwel slechts f15 000 uitgegeven; het be stuur wenscht met de uitgifte van de resteerende f2000 le wachten totdat de reorganisatie van do school en de daardoor te verkrijgen bezuinigingen in de exploitatie, geheel in werking is (zie biervoor pagina 11 van het Jaarverslag) Gelijk voorts uit het jaarverslag blijkt, bedraagt het tekort op de exploitatie van 1908 f 451.46®, terwijl voor 1909 een tekort van f 1000 mogelijk is. Tengevolge van de ge- En de lange, schrale gestalte van meneer Hendrik de Waal... kaars recht roerloos met opgeheven hoofd... trek van doodsverachting om de lippen rechterhand gestoken tusschen jas en vest... zich voelend de edele-van afkomst, op wiens gelaat geen spoor van emotie is te bekennen in de ure des gevaars... gedachtig aan den nobelen erfgraaf Von Zahringen... en zich dezen tot model kiezend... MAÏTEE Cobbeau. noemde reorganisatie en de daaraan verbonden bezuinigingen, die evenwel eerst in September 1909 ingevoerd konden worden, verwacht bet bestuur, dat in volgende jaren geen tekort op de exploitatie zal ontstaan. Het bestuur beeft ons voorts medegedeeld, dat de vereeniging tót delging van deze nadeelige saldo's over 1908 en 1909 eene gift te wachten is van f500, terwijl, zoodra deze gift ontvangen is, ook de rest van deze tekorten door belangstellenden in het lot der school, door eene rentelooze leening zal worden gedekt. In afwachting van deze gift en rentelooze Ieening is het, met bet oog op den stand der kas noodzakelijk, tijdelijk geld op te nemenvoor de zekerheid van deze leening wenscht bet bestuur eveneens de crediet- hypotheek te doen strekken. Ten slotte moet nog f500 geleend worden voor het aanschaflen van meubelen wegens de komst van eenige interne leerlingen. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat de aan te gane geldleening een tijdelijk karakter zal dragen. Tegen inwilliging van het verzoek bestaat dan ook naar onze meening geen bezwaar. Wel komt hetons wenscbelijk voor, bij de toestemming te bepalen, dat de voorwaarden, waaronder de leening van f 4000 en van de ter zekerheid daarvan te sluiten crediet- hypotheek aan de goedkeuring van ons college onderworpen moeten worden. Daarbij kan er dan op worden gelet, dat het tijdelijk karakter der leening bewaard blijve. Op grond van het bovenstaande hebben wij derhalve de eer U voor te stellen, goed te keuren dat door de Industrie- en Huishoudschool de eigendommen der vereeniging be zwaard worden met eene crediet- hypotheek van ten hoogste f 4000, welke hypotheek moet strekken ter zekerheid van de genoemde schulden, een en ander onder bepaling, dat de voorwaarden, waaronder de leening en de crediet-hypotheek gesloten worden, aan de goedkeuring van ons college onderworpen zijn. Z. d. en z. h. st. aangenomen. Aan de orde komt een voor stel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres van het Bestuur der afdeeling Amers foort van het Utrechtscb Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde. B. en W. schreven daaromtrent Wij hebben de eer u hierbij weder te doen toekomen het adres van het bestuur der afdeeling Amersfoort van het Utrecbtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, daarbij verzoekende voor het houden van een landbouw-wintercursus gedurende de winters 1909/1910 en 1910/1911 in het genot te mogen worden gesteld van het gebruik van een schoollokaal. Het komt ons voor, dat bevordering van het houden van een dergelijken cursus te Amersfoort op den weg der Gemeente ligt, zoodat wij u daarom voorstellen het verzoek in te willigen. Een lokaal van het gebouw in de Koestraat zal voor het gevraagde doel beschikbaar gesteld kunnen worden. Z. d. en z. h. st. hecht de raad zijn goedkeuring aan de vaststelling van het navolgend concept-besluit: De Raad der Gemeente Amersfoort, Gelet op bet voorstel van Burge meester en Wethouders van 16 Septem ber 1909, afdeeling I, no. 1222, en zich daarmee vereenigende; Gelet op zijn besluit van 21 Februari 1895 betreflende het gebruik van het Gemeentegebouw, staande aan de Koestraat Overwegende, dat hij zich bij ge noemd besluit de bevoegdheid heeft voorbehouden, een of meerdere lokalen zonder of tegen betaling van de recognitie en desverkiezende op voor ieder geval te bepalen voorwaarden in gebruik te geven; besluit: Aan de afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde gedurende de winterhalfjaren 1909/1910 en 1910/1911 gratis het gebruik te geven van een door Burgemeester en Wet houders aan te wijzen lokaal van bovengenoemd gebouw, tot het geven van een landbouwcursus, onder de voljiende voorwaarden le. Na afloop van lederen winter wordt door adressante een door Burgemeester en Wethouders te be palen vergoeding betaald voor de ver lichting, verwarming en reiniging van het lokaal, enz.; 2e. Indien tengevolge van het aan adressante toegestaan gebruik hel gebouw of de zich daarin bevindeude voorwerpen beschadigd wordeu, Is adressante verplicht, op eerste aan zegging van Burgemeester en Wet houders, de door hun college te be palen schadevergoeding te betalen. 3e. Deze vergunning kan ten allen tijde worden ingetrokken. Een voorstel tot bet aangaan eener geldleening van f50.000 geeft even eens geen aanleiding tot discussie en wordt z. h. st. goedgekeurd. Tot tijdelijke leeraren aan de Bur geravondschool worden daarop met algemeene stemmen benoemd: in de Nederl. taal, E. H. Buytenbuis; in Natuurkunde, F. Faber; in Handtee- kenen, H. Mooijen Jr.; in Lijnteekenen, H. J. Huurdeman, P. Nierop, en H. J. Dijkstra. De jaarwedde van den tijdelijken leeraar aan de 11. B. S., J. Hovens Greve, wordt daarna z. d. en z. h. st. vastgesteld op f 1940. Tot hoofd der openb. lagere school aan de Koningstraat wordt daarop met 11 van de 16 stemmen benoemd de heer C. J. F. Prins. De heer Buyten- huys kreeg 3 de heer Keete, hoofd der school te Leusden 2 stemmen. Als laatste punt der agenda kwam in behandeling een voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van eene gratificatie aan den onderwijzer E. Lindenhovius. Waren de vorige voorstellen van bet Dag. Best. allen grif en vlot aange nomen, niet alzoo dit. De heer Plomp kon er zich niet mede vereenigen, dat B. en W. ditmaal waren afge weken van de gewoonte om het bedrag der gratificatie te bepalen op het verschil van het tractement van het hoofd en waarnemend hoofd en nu de kosten van het geven der Engelsche lessen (de heer Linden hovius bezit geen acte Engelscb) in mindering hadden gebracht. Ware de vacantie er niet tusschen- gekomen dan zou op deze wijze de gratificatie niet veel te beteekenen hebben. Hij stelt daarom voor de af te trek ken kosten voor bet onderwijs in de Engelsche taal te berekenen naar rato van f 100 per jaar. Dit voorstel alhoewel bestreden door den wethouder van onderwijs, die het standpunt van het Dag. Best. ver dedigde, doch gesteund door den heer Veis Heyn wordt daarop met 12 tegen 4 stemmen aangenomen. Alvorens de vergadering wordt ge sloten verkrijgt den heer Rijkers het woord tot het doen eener klacht over de wijze waarop de jongste inkwar tiering alhier heeft plaats gehad. Zijns inziens is deze in strijd met art. 17 der inkwartieringswet, hetwelk voor schrijft dat het aantal personen dat in één woning wordt ingekwartierd verband houdt met de beschikbare ruimte. Hier waren voor alle per ceelen zonder onderscheid twee mili tairen aangewezen. Spr. wenscht daarom de vraag te stellenZijn B. en W. overtuigd dat de inkwartieringslijst meer in verband kan worden gebracht met art. 17 der wet op de inkwartiering en zoo ja, zullen zij daaraan dan ook voldoen. Voorts in verband met bet feit dat enkele gezinnen gedurende 7 dagen met inkwartiering zijn geplaagd, stelt hij de vraag Zijn B. en W. bereid bij eventueele inkwartiering, die lan ger dan 2 dagen duurt het stelsel van dislocatie toe te passen? De voorzitter zegt dat een en ander in het college van B. en W. een punt van overweging zal uitmaken. De heer Kroes vestigt de aan dacht van het Dag. Best. op de kwa liteit van het water door de Utrecht- sche Waterleiding-Maatschappij hier in de gemeente geleverd. In de pastorie der R. K. kerk aan den Soesterweg en het daaraan grenzende zusterhuis is dat water niet alleen niet drinkbaar, maar uithoofde van den stank ook niet voor andere doeleinden te ge bruiken. Nadat de voorzitter een onderzoek heeft toegezegd sluit hy te half drie de vergadering. De Kouingin-Moeder en de Her togin van Albany brachteo Maandag middag een kort bezoek aan de Ko ningin op het Loo. H. M. was vergezeld van freule Van de Poll en hofmaar schalk Van Weede. De hertogin was van klein gevolg vergezeld. Ter be groeting waren aan bet station aan wezig Prins Hendrik en diens adjudant en namens de Koningin de adjudant van dienst graaf Schimmelpenninck en de hofdame baronesse Sloet van Marxveld. De booge bezoekers vertrok ken weder te 3.36. Verkiezing Provinciale Staten. In eene Zaterdagavond te Abcoude opnieuw gehouden bijeenkomst, alwaar wederom vele kiezers van verschillende richting vertegenwoordigd waren, werd in verband ook met ingekomen ad- haesie-betuigingen van elders met algemeene stemmen officieel als can- didaat voor een lid van de Provinciale Staten in het district Breukelen gesteld de heer jhr. mr. W. B. Sandberg bur gemeester aldaar, en behoorende tot de Christ.-liistorische partij, die de candidatuur beeft aangenomen. De centrale anti-rev. kiesvereeniging in het kiesdistrict Breukelen beeft voor de Prov. Staten den heer A. Jonker, te Tienhoven, candidaat gesteld. Gevraagd door een DAME h. b. b. h. m. p. Omtrek Huishoudschool of Hoog gedeelte. Brieven met condities onder No. 318 a. d. Boekh. BLANK WAAKDT en SCHOONHOVEN, 's GBAVEH- H AGE. EN GEDIPL. ZIEKEN- i» KRAAMVROUWVERPLEEGSTERS. AMERSFOORT BLANKENHEIMSTRAAT 13. telephoon 22*. Abonneert U op het KATHOLIEKE Maandelijks verschijnen 48 pag, groot formaat over 2 kolommen. Romans, Novellen, Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raad sels, Logogrlef, Rebus, enz. enz. Hoofdverhaal ROBESPIERRE. Prijs 65 CENT pér 3 maanden. Eerste afl. ter inzage bij den boekhandel en bij P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. MAANDAG 4 OCTOBER a.s. HET V^IJE TOOflEEÜ. Di'reelie: J. ,B. SPEEN BOEF en NAP. DE LA MAR Opvoering van: Z N EXCELLENTIE, OF Politieke Satyre in 1 bedrijf. OPTREDEN van J. H. SPEENH0FF, Dichter-Zanger, Mevr. C. SPEENH0FFPrinz, Liedjes en Voordracht, NAP. DE LA MAR, Nieuw Repertoire, en tot slot der Voorstelling: Clownerie in 1 bedrijf. Groot Lachsucces. Hannes Nap. de la Mar. Voor priizen der plaatsen, en verdere bijzonderheden, zie groote aanplak- en strooibiljetten. Plaat8bespr. (bij loting) op den dag der Voorstelling te half een. Medoe Champagnia»-1/, Sec. 1.50. X.B. De Vins Blanc Mousseux du Medoc zijn zuivere Witte Bordeaux Wynen langs natuurlijken weg gechampag- niseerd. Zij hebben minstens 2 jaar flesch. Onder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3