BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Bier en Spiritualiën van Duizend en één Nacht. Van uit de ramen zal Mohammed Ali het bedrijvige havenkwartier kunnen zien, met de booten die aankomen en ver trekken. Een rij van ineenloopende vertrekken op de eerste verdieping zijn in Perzischen stjjl ingericht, zoo dat de onttroonde monarch er zich wel thuis zal gevoelen. Een mooie, boewei kleine, tuin ligt achter het buis en daarin staan fraaie boomen. Men vreest dat de oud-Sjah den Rus- sischen winter niet heel aangenaam zal vinden. Men zal zich herinneren, dat oud- kroonprins George van Servië verleden jaar, toen hij nog troonopvolger was, aan het Petersburgsche Hof heel hartelijk is ontvangen. Nu schijnt de Tsaar van meening te zijn, dat hij den jongen man in zijn ongeluk niet in den steek mag laten en hij heeft daarom te kennen gegeven, dat wan neer Prins George voor zijn militaire opvoeding naar het buitenland wil gaan, hij kapitein kan worden in een Petersburgsch regiment garde-caval- lerie. De Tsaar wil ook den Prins een apanage geven zooals die een man van vorstelijken bloede toekomt. Dat alles heeft de Russische gezant te Belgrado den prins meegedeeld tijdens een bezoek dat twee uur duurde. Zou het aanbod soms gedaan zijn op verzoek van Koning Peter, die op deze manier den lastigen jongen het land hoopt uit te krijgen? Maandag wordt op het Loo weder een bezoek verwacht van H.M. de Koningin-Moeder, die voornemen is zich aanstaanden Donderdag voor eenige dagen naar het buitenland te begeven. De Koningin zal, ter beëediging in hun ambt, op Het Loo ontvangen Dinsdag a.s. den heer Idenburg, be noemd tot gouverneur-generaal van Ned.-Indië, en Donderdag 14 dezer graaf Van Rechteren Limpurgbenoemd Commissaris der Koningin in Overijsel Reuter seint uit Brunswijk: Prins Hendrik der Nederlanden kwam hier gistermiddag voor een bezoek aan den Hertog-regent van Brunswijk, hertog Johann van Mecklenburg, op diens slot te Blankenburg in den Harz. De cholera-bestrijding. De doeltreffende cholerabestrijding. in verschillende plaatsen van ons land, en vooral te Rotterdam, toegepast, heeft naar dezer dagen bleek, aller wegen in het buitenland belangstelling gewekt. Uit wetenschappelijke kringen toch en door mannen van naam op medisch gebied uit andere landen, zijn bij verschillende autoriteiten, die de leiding der cholera-bestrijding hadden, hehaaldelijk inlichtingen en nadere mededeelingen gevraagd, ten einde zelf daarmede, wanneer het te pas mocht komen, hun voordeel te knnnen doen. Eerlang zal een voorstel van Burgemeester en Wethouders de Raad bereiken tot het verhoogen van hel traclement van den hoofdcommies ter secretarie tot 1G00.met 2 eenjaar- lijksche en 2 tweejaarlijksche verhoo gingen van f 100.tot het bevorderen totcommies van den adjunct-commiesG. Dekker en tot het verleenen van den persoonlijken titel van commies aan den adjunct-commies J. Busquet en het traclement van beide laatstge noemden vast te stellen op f 1000. De laatste dagen zijn bij ver schillende winkeliers pogingen aange wend om valsche rijksdaalders in betaling te geven. Men geve dus wel acht op het te ontvangen geld. Voor rechthebbenden zijn aan het politie-bureau terug te bekomen 2 zilveren lepeltjes en een dames cein tuur. Bij de herexamens aan de Koninklijke Militaire Academie zijn o.a. geslaagd van het le naar het 2e studiejaar de cadet der artillerie bier te lande J. L. Rauh, van het 2e naar het 3e Studiejaar de cadetten der infanterie hier te lande J. C. Boucholt en A. D. A. Tilanus en voor het laatste studiejaar de cadet der CavalerieO. I., C. F. A. de Bruyn. De heer B. Leussen alhier is benoemd tot tijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal en lettei kunde aeri het Gymnasium te 's Hertogenbosch. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openb. lagere school aan de Punten burgerlaan is door Burgemeester en Wethouders benoemd de heer J. Douma. Tot Kastelein der Sociëteit «Ver- eeniging" is met ingang van i Novem ber aangesteld de heer H. Schierbeek uit Duin en Daal. De tegenwoordige funcionaris de heer W. G. H. Boshart is benoemd tot pachter der Schouw burgzaal »Odeon" te Zwolle. De bouw van het retraitehuis der paters Redemptoristen en van het klooster der Zusters van St. Joseph is thans toegewezen aan den minsten inschrijver den heer Tb. Janssen te Zwolle. Tegen een bakkerspatroon, die in verboden tijd door een elfjarig knaapje bootschappen deed verrichten, is door de politie proces verbaal opge maakt. Bij de Donderdag ten Raadhuize gehouden aanbesteding voor het ver nieuwen van een vak werfmuur aan den Zuidsingel tusschen de Heeren straat en de St.-Andriesstraat werd ingeschreven door: J. van Harpen f2285, Th. W. Bonte f2260, J. Wilde man f2185, W. van Genderen f2150 J. H. Lensing Van de Vijzel f2133, T. van Daal f2120, J. van Keulen f 1945, C. Ruitenberg f 1887, G. C. Blanke f1825 en G. Wassink f1817. Bij Kon. besluit is [aan den kolonel L. W. van Hoek, comman dant van het 5de rigement infanterie, onder toekenning van pensioen een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, ter zake van langdurigeu dienst, met ingang van 1 Novem ber 1909. De le luit. R. J. Hoffmann en de 2e luit. J. W.Wolters, beiden van het 5e reg. infant, alhier worden 14 dezer ontheven van hun detacheering bij de normaal-schietschool te 'sGraven- bage. De door het «Leger des Heils" aangekochte villa «Lisiduna" isbestemd tot de verpleging van 75 kinderen, van ouders die uit de oudorlijke macht zijn ontzet. Door verbouwing en aan bouw zullen er komen 20 groote en kleinere lokalen benevens een wasch- huis en werkplaatsjes. In het begin van Januari a. s. word het gebouw en het terrein officieel aan zijne bestemming gewijd. De plaatselijke afd. van het Liefde werk «Oud Papier" beeft met ingang van a.s. Maandag tot haren bode aange steld J. Kammeijer, Koningstraat 21. De le luitenant der cavalerie O.-I. leger M. A. C. Goesser, gedeta cheerd bij de Rijschool, heeft ten gevolge van een val van zijn paard in de manége een been gebroken. Zijn toestand is bevredigend. Zitten we nu weer volop in de nattigheid een korten tijd zijn we in een ganscb andere weergesteldheid geweest, zelf zóó, dat 'tin den nacht van Woensdag op Donderdeg iets ge vroren heeft. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 10 Oct. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, de Heer W. L. Jens, oud-zendeling te Utrecht. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5V» uur, Ds. Donner. Beide keeren collecte plaatselijke Emer.-kas. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/> uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. 39lste STA ATNI.OAKKk J. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 6 en 7 October 1909. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leeswebeb te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f100 op Nos. 8011 en 16402. Prijzen van f70. 9343 9346 9361 9395 15778 16375 16391 16416 16735 en 16746. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 4565 4577 4585 77S2 8016 9292 9350 9366 9369 9377 9388 9400 15783 15808 15810 16362 16417 16550 16554 16560 16742 16763 en 16769. Volgende trekkingen geschieden: 11—15 Oct. 1909. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn inge- bleven de navolgende prijzen: 1 van f50.000, 1 van f25.000, 1 van f5000 1 van f2000,1 van f1500, 17 van f1000, 22 van f400, 21 van f200, 49 van f 100 en 1042 van f70. Vergiftig Eetgereedechap. Naar aanleiding van de uitkomsten van ons onderzoek in zake loodhou dende eetlepels, (die, blijkens nadere berichten, te Milaan vervaardigd wor den), hebben wij onze enquête te dezer zake voortgezet, en vonden in ongemerkte theelepeltjes 75 °/o lood, terwijl alhier gekochte lepeltjes a fO.01%, uit ijzer met een steik lood houdend tinlaagje overtrokken bestou den. Andere lepeltjes, te Rotterdam afO.Ol gekocht, bleken eveneens in hooge mate loodhoudend te zijn. Het is inderdaad onbegrijpelijk dat de gezondheidswetten bij een voor het volk zoo belangrijke zaak geheel wer keloos schijnen te zijn. Men zij door deze publicatiën ten minste tegen dergelijke vergiftige waar gewaarschuwd/Al. t. d. V.) Berouwhebbend zondaar. Door een inwoner van Vlissingen werd eenige dagen geleden een porte- monnaie, inhoudende een groot bedrag aan goud Engelsch en Duitsch geld, verloren. Tot zijne groote voldoening werd Dinsdag in de brievenbus van het postkantoor het verloren bedrag weder teruggevonden echter in eene andere portemonnaie, dan waarin hij het verloren had. De vinder die het geld eenige dagen in zijn bezit had gehouden, schijnt op het lezen eener advertentie in een der plaatselijke bladen tot inkeer te zijn gekomen. IMCt.) Verdachte ziektegevallen. Volgens de »D. Ct." heeft zich te Leerdam een verdacht ziektegeval voorgedaan; men vermoedt met cho- lere te doen te hebben. De woning wordt door politie bewaakt. Ook uit Gorinchem wordt van zulk een ziektegeval melding gemaakt. Gisteren is te Utrecht eene buitengewone algemeene vergadering gehouden van den «Geref. Bond tot vrijmaking der Ned. Herv. Kerk", onder voorzitterschap van ds. Van Grieken, te Ameide. Ds. De Lind van Wijn gaarden en mr. Dobben de Bruin hadden bedankt als hoofdbestuursleden. De naam van den Bond werd nu «Geref. Bond tot verbreiding en ver dediging van waarheid in de Ned. Herv. Kerk." Besloten werd verder tot oprichting van een eigen orgaan. Tot bestuursleden werden gekozen ds. Remme te Vinkeveen en C. Fliehe te Delft. Weder onder de vlag der reactie. Onder de vele maatregelen van reactionnairen aard, die den laatsten tijd bij de militaire departementen genomen worden, behoort ook de instelling der censuur bij de Marine. Bij geheime circulaire is het aan zeeofficieren verboden in het openbaar te schiijven, tenzij hunne stukken eerst aan het Departement gekeurd zijn. We schrijven 1909! Nieuwe aardappelen. Sommige menschen klagen er over, schrijft de redacteur van de «Zweiz- hotel revue," dat zij nieuwe aardap pelen niet goed kunnen verteren en daarvan last ondervinden. Het is ook bekend, dat het eten van nieuwe, meest nog half onrijpe aardappelen niet zonder gevaar is en dat men daarna vooral geen water moet drin ken. Voegt men er echter onder het koken een lepel komijnkorrels bij, dan zullen de nadeelige gevolgen voor den mensch van het eten van nieuwe aardappelen zoo goed als geheel ver dwijnen. Nieuwe aardappelen zijn altijd min of meer zeepachtig; men kan ze echter zeer snel goed melig en dus gemakkelijk verleerbaar maken, als men ze gedurende eenige dagen met droog zand bedekt en aldus aan dn zon blootstelt. - Het groote magazijn van den Pharmaceutiscben Groothandel aan de Nieuwe Gracht te Utrecht is Woens dagavond omstreeks 9 uur voor een goed deel in vlammen opgegaan. De man, die na rondgang het gebouw moest sluiten, had niets ont dekt. De electrische geleiding was afgesloten, zoodat aan kortsluiting niet valt te denken. De brand schijnt ontstaan te zijn in het vertrek waar de verbandwatten worden bewaard. De brandweer deed een zee van water in het onbluschbaar brandend perceel neerstroomen. Den volgenden morgen was het nog noodig verscbil- lende smeulende gedeelten te bespuiten. Belendende perceelen beliepen groote waterschade. Het magazijn niet ontplofbare stof fen heeft men gelukkig kunnen be houden door het met enorme water stralen te bestdken. Alleen de benedenverdieping bleef vrij van brand, maar is door het instorten van het bovenhuis en door het water vernield. Naar wij vernemen was de «Onder linge Pharmaceutische Groothandel" voor het gebouw verzekerd voor f42,500 te 's-Gravenbage, en de inboedel op Amsterdamsche Beurspolis. Kort van stof. Een kaalhoofdig man met een baard van vier dagen kwam in het kappers salon en nam plaats op een der operatiestoelen. De kappersbediende danste naar hem toe en vroeg: «Scheren mijnheer?" «Neen" bromde de man «ik wou een pak kleeren laten aanmeten." Dit vet baasde den artiste-coiffeur, doch hij verwaardigde zich te zeggen »'t Is hier geen kleermakerswinkel, meneer". «Wat is het dan?" «Een kapperssalon." «Wat voor soort werk doe jelui hier?" «Scheren en haarknippen, mijnheer." «Denk je dat iemand zonder haar op zijn hoofd hier zou komen om ge knipt te worden?" «Neen, mijnheer." «Zie ik er uit als een gek Dit werd slechts beantwoord door een hoofdbeweging, die ontkennend moest zijn, doch twijfel overliet. «Nu, waarvoor denk je dan dat ik hier kwarn?" «Om geschoren te worden, mijnheer." «Welnu, waarom vraag je dat dan nog. Waarom begon je niet dadelijk in te zeepen, in plaats van je tijd met praatjes te verspillen... begrepen? De bediende begon de scheeroperatie en was zoo uit het veld geslagen, dat hij na afloop zelfs vergat te vragen of mijnheer ook een schampooing verlangde. Aan de Dames. Met volkomen instemming nemen we het hieronder volgende behartigens waardige woord, tot onze dames ge richt, over Nu het komende najaar iedereen er aan herinnert, zich van herfst- en wintetkleeren te vootzien, doet de Vereeniging tot Bescherming van Die ren een dringend beroep op het hart en bet verstand der vrouwen. Meer dan ooit tracht de heerschzuchtige mode hare dwingelandij door te zetten in het ontwerpen van kleederdrachten, waaraan ten grondslag ligt ontzettend lijden van dieren en gruwelijke wreed heid van mcnscheu. Op u vrouwen, rust de plicht, deze mode te weerstaan. Kiest uwe kleeding zoo bevallig mogelijk, doch weert al wat wreed is. Siert uwe hoeden niet met lijkjes van ten doode gefolterde vogels: noch met vederhuiden, den vogels bij levenden lijve van het lichaam gestrooptnoch met aigrettes, voor welk sieraad een vogelmoe dertje levend van haar tooi wordt beroofd. Wilt ge u met bont kleeden? Her innert u dan, dat voor sealskiu (rob- benhuid) de dieren levend worden gevild om u een kleedingstuk der mode te verschaflenevenzoo het Breitzwanz (breedstaart) waartoe (met opzet ontijdig geboren) lammetjes van hun krullend velletje worden ontdaan en er zijn eenige velletjes noodig voor één bontmanteltje I Zijt goedhartig. Laat al wat goed in u is, spreken tegen deze gruwelijke, menschoriteerende mode. Gebruikt uw verstand en stelt u boven de hersen- looze modepoppen, wier dwaasheid alleen ten doel heeft, de aandacht op zich gevestigd te krijgen en te schitteren terwijl zij integendeel slechts haar harteloosheid en domheid openlijk ten toon stellen en dus het tegenover gestelde bereiken van het doel dat zij beoogden, daar ieder weldenkend mensch over hare handelwijze slechts afkeurend kan oordeelen. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 30 September tot 8 October 1909. GeborenGerrit, z. van Gerrit de Gans en Aartje van der Horst. Catrina, d. van Hendrik Jan van Barreveld en Cor nelia van der Heijden. Maria Catharina, d. van Barend van den Hoeven en Maria Catharina Pommé. Jan, z. van Douwe Meijer en Doorntje Prins. Wilhelmina, d. van Arend van Eijken en Gezina Wilhelmina Johanna Petronella Roelofs- waard. Gerarda Antonia Maria, d. van Aard van Doornik en Alberta van der Geld. Gerritje, d. van Albert Bakkenes en Wijmpje Voskuilen. Gerrit, z. van Everhardus Bliekendaal en Helena Wil helmina de Gans. Gerrit, z. van Gerrit Veer en Susanna van Nimwegen. Pieter, z. van Gerrit Bos en Jannetje Reintje van Diermen. Henriette, d. van Gerrit Snoek en Wilhelmina Wiss. Johannes Wilhelmus, z. van Johannes Wilhelmus Wolters en Maria Jeannette Ravenhorst. Abraham Albertns, z. van Gerardus ten Hoove en Metje van den Hoek. Hendrikje, |d. van Egbertus Gelling en Aaltje Geertruida van Slooten. Getrouwd: Egbert van IJken en Phi- lippina Arnoldina Boshuizen. IGerard Doorman en Gerarda Johanna Christina van der Eist. Johannes Craanen en Antje Cornelisse. Overleden: Antonius Pruim, 8 m. Anna Alberta Schimmel, 2d. Jacobus Houpst, 73 j-, wedn. van Gerarda Elisa beth Scheerder. Alijda Flos, 9 m. Jan Govert Berkman Roosenburg, 52 j., echtg. van Cornelia Dijmpna Sweep. Gerarda Johanna van de Koot, 8 j. Aljjda Ahlers, 70 j., wed. van Johannes Klaare. Aartje de Wilde, 60 j., ongeh. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht. Woudenberg. GeborenFrans, z. van Arie Helms en Cornelia Johanna Koudijs. Leusden. van 1 tot 8 October 1909. Geboren: Willem Cornelis, z. van Rijk Heenekamp en van Wijmpje Langelaar. Gjjsbertha; d. van Jan van den Broek en Geurtje van Donselaar. OverledenHendrika Veenendaal oud 36 j., ongehuwd, levenloos aangegeven kind mannelijk geslacht. Stoutenburg. van 1 tot 8 October 1909. Overleden: Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 8 Oct. 1909 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f3.a f6.Peren f4.a 17.Klei- aardapp. f0.a f0.zandaardapp. fl.90af220 Hoendereieren f6.50 a I C 80 per 100 st. Eenden f0a f 0.Boter 1.50 a f1.60 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetera. kaas f0.a 10. Kippen 10.70 a fiKuikens fl.af 1.40. Piep kuikens f 0.30 a f 0.60. Ganzen f 0.a f 0.Eenden f090 a fl.10 p. st. Jonge fl.a fl.20. Hazen f 1.50 a f2Wilde koi ijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.60 a f 1 10. Duiien f 0.40 a f 0.50 paar. Magere varkens f 00.— a 1 00. - Varkens t. export f 0.a f Zeugen f 40.a f 60.Biggen f 7.a 113 Schrammen f a f Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f000.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkatieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer hecL Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 120 heet. Appelen. 80 heet. Peren, heet, Kleiaardappe- en 200 heet. Zandaardappelen, 40000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 900 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 30 zeugen. RECLAME. oefenen een zeer schadelijke werking uil op de nieren en blaas, en veroorzaaken waterzucht, graveel, steen, rheumatiek, rugpijn en verlies van de macht om de urine op te hondep. Alcoholische prikkeling is verreweg in de meeste gevallen de oorzaak van nier- en blaas- kwalen. De door alcohol geprikkelde en aange taste nieren verliezen hun kracht om het bloed te filtreeren on om de niergiften af te roeren, die waterzucht, rheumatiek, graveel, lendenjicht, en zoovele andere noodlottige ziekten veroorzaken. Indien gij eenig kpnteeken van een nier- of blaasaandoening hebt, en vooral wanneer gij aanleg hebt voor nierzwakte, dient gij het gebruik van alcohol na te laten on onmiddellijk te beginnen met een geregelde kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. 'Gij dient met dit ge neesmiddel door te gaan, totdat de geringste sporen der verschrikkelijke ziekte verdwenen zijn, want zoo lang gij nog de geringste verschijnselen kunt opmerken, zijt gij nooit veilig voor ver nietiging der nieren en "kan de blaas haar macht over de urine verliezen. Hoe langer gij uw kwaal veronachtzaamt, des .1 te dieper scEiet deze wortel, en krijgt gij mis;v schien last van blijvende hartzwakte. Het kan zijn, dat uw' ziekte zich reeds meer ontwikkeld heeft dan gij vermoedt en uitstel van behandeling is zeer gevaarlijk; zoodat gij "piet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik aer echteFos ter's Rugpijn Nieren Pillen,\die door mannen en vrouwen geroemd worden, welke genazen en genezen bleven. De handteekening van James Foster op de doos waarborgt de echtheid. Zij zijn,*te Am era- foort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt eranco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, f 10. voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2